Перейти к содержимому

Фотография

Muhamməd Heykəlin kitabı

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 11

#1 hənbəli

hənbəli

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 176 сообщений

Отправлено 25 июля 2009 - 04:34

http://313news.net/f...p?showtopic=626

Bu linkdə əl-Fəth iddia edir ki, guya "vəhabilər" kitabları təhrif edirlər və bunun üçün Muhamməd Hüseyn Heykəl'in "Həyatu Muhamməd" kitabından misal gətirmişdir. Orada iki dənə surət göstərir, birinci surət ilə ikinci surət arasındalı fərqə işarə etmiş və buna təhrif adını vermişdir.

Sonra Efendi qardaşımız etiraz edərək bunun müəllifin özü tərəfindən də edilə biləcəyinə işarə etmişdir. əl-Fəthi üzməli olacağam, çünki Efendi doğru söyləmişdir. Aşağıdakı linkdən Muhamməd Hüseyn Heykəl'in kitabının ikinci nəşrini yükləyə bilərsiz:
http://www.archive.o...s/MN41643ucmf_0
Kitabın ikinci nəşri miladi 1935-ci ilə aiddir, yəni sağ olarkən nəşr olunmuşdur və müəllif özü ikinci nəşrə xüsusi əlavə etmişdir və həmin nəşrdə bəzi ustazların və şeyxlərin nəsihəti və köməyi ilə kitabına düzəlişlər etdiyini qeyd edir. Artıq ikinci nəşrdə həmin işarə olunan sözlərin kitabdan müəllifin özü tərəfindən çıxarıldığını görürük.

Axırda aydın olur ki, bu "vəhabilər" tərəfindən təhrif deyildir, lakin sadəcə olaraq müəllifin özünün kitaba etdiyi düzəlişlərdir.

#2 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 25 июля 2009 - 04:45

Kitabın ikinci nəşri miladi 1935-ci ilə aiddir, yəni sağ olarkən nəşr olunmuşdur və müəllif özü ikinci nəşrə xüsusi əlavə etmişdir və həmin nəşrdə bəzi ustazların və şeyxlərin nəsihəti və köməyi ilə kitabına düzəlişlər etdiyini qeyd edir. Artıq ikinci nəşrdə həmin işarə olunan sözlərin kitabdan müəllifin özü tərəfindən çıxarıldığını görürük.

Əslində helə mən bunu da qeyd etmişdim. :) Sən narahat olma, mən baxdım - mərhum Əllamə Əskəri [r] bunu helə təhrifin bir növü kimi dəyərləndirmişdir. Yanı heçnə dəyişilmir, qağa...

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#3 hənbəli

hənbəli

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 176 сообщений

Отправлено 25 июля 2009 - 05:35

Sənin gözündə qatığ da qaradır, bala!

#4 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 25 июля 2009 - 16:58

Subhani bir alim öz fikrini dəyişirsə bunun nəyi təhrif oldu ki????Biraz məntiqli ol.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#5 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 26 июля 2009 - 00:38

Hənbəli

Kitabın ikinci nəşri miladi 1935-ci ilə aiddir, yəni sağ olarkən nəşr olunmuşdur və müəllif özü ikinci nəşrə xüsusi əlavə etmişdir və həmin nəşrdə bəzi ustazların və şeyxlərin nəsihəti və köməyi ilə kitabına düzəlişlər etdiyini qeyd edir.

Helə rus dilli forumda mən də bunu qeyd etmişdim. Yuxarıdan əmr gəlir ki, adə Heykəl sən lap doğurdan "heykəl" imişsən ki...şiələrin leyhinə olan belə bir qaymağlı hədisi heç kitabda gətirərlər? Təbii ki, Heykəlin öz araşdırmaları birinci nəşrdə görsənir. İkinci nəşrdə isə şeyxlərinizin "barmağ" izlərinə rast gəlmək o gədər də çətin deyil. Birinci dəfə deyil ki...

Sənin gözündə qatığ da qaradır, bala!

Yox, mən Əbu Bəkr məsçidinə yaxın bir ərazidə qalıram, amma gördüyüm vəhhabilər qara deyil. Düzdür aralarında qaralar da var. :)
Əslində bu təhrifdən də pisdir. Əllamə Əskəri (r.):

"Bundan artığını Məhəmməd Hьseyn Heykəl etmiş və цzьnьn "Həyatu Mьhəmməd" adlı kitabının 1-ci зapının 104-cь səhifəsində Peyğəmbərin dilindən bu sцzləri nəql etmişdir: "Sizlərdən hansı biriniz bu işdə mənə kцmək edər ki, mənim qardaşım, vəsim və sizin aranızda xəlifəm olsun?!" Lakin həmin kitabın 1354-cь ildəki 2-ci зapında (139-cu səhifəsində) həmin cьmlələri ixtisara salmışdır.
Haqqın bu cьr цrt-basdır edilməsi, yə`ni rəvayətin gizlədilməsi və ona heз bir işarə edilməməsi xьləfa məktəbinin alimlərinin yanında geniş yayılmış və adi bir məsələdir."

"Məalimul-Mədrəsətəyn", Əllamə Əskəri, 2/134

Heykəlin bu "səhvlərini" vaxtı ilə bir çox alimlər müzakirə ediblər. Bunu hələ dahi alim Əllamə Əmini (r.) özünün "Əl-qədir" kitabında da qeyd etmişdir. (Bax: "Əl-qədir", Əllamə Əmini, 2/288-289) Nə isə...Hənbəli, sabah kitab filan yazanda öz araşdırmalarına uyğun yazma a, yoxsa səndə Heykəlin gününə düşərsən və "şeyxlərin" səndən narazı qalarlar. Gördün bir şey alınmır, keç İhsan Zahir, Osman Xəmis "variantlarına", yanı hansı cümlə ləzzət eləmirsə, ixtisara sal getsin...

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."

#6 hənbəli

hənbəli

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 176 сообщений

Отправлено 26 июля 2009 - 15:10

Yox, mən Əbu Bəkr məsçidinə yaxın bir ərazidə qalıram, amma gördüyüm vəhhabilər qara deyil. Düzdür aralarında qaralar da var. gizildish.gif
Əslində bu təhrifdən də pisdir. Əllamə Əskəri (r.):

Bura deyəsən forum deyil, karvansaraydır...belə başa düşürəm ki, foruma nəzarət edənlərdən də biri sənsən, indi sən özün nəzarətçi olub, sonra məscid camaatına "Qatıq" deyəndən sonra, digərlərinin təhqirlərinə necə irad tutacaqsan?!

#7 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 26 июля 2009 - 15:19

narahat olma qardaş Subhaniye bu barədə xəbərdarlıq edəcəm əgər öz səhvini düzəltməsə onda adminlə əlaqə saxlayıb həmin yazını sildirəcəm

#8 hənbəli

hənbəli

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 176 сообщений

Отправлено 26 июля 2009 - 15:41

narahat olma qardaş Subhaniye bu barədə xəbərdarlıq edəcəm əgər öz səhvini düzəltməsə onda adminlə əlaqə saxlayıb həmin yazını sildirəcəm

Sadəcə olaraq forum boyu ortaya atdıqları iftiralarıp kül kimi havaya sovrulduğu üçün və bu mövzuları açıb yalan yayanların müsibətləri ortaya çıxdığı üçün, Subhani bunə təhamül edə bilmir. Müəllifin öz kitabına düzəlişlərini də təhrif sayırlar...əl-Fəth bir mövzuda Quranın təhrif edildiyinə inanan insanın kafir olduğunu söyləmişdi, sonra "xətasını" anlayıb düzəliş elədi...indi Subhani'nin məntiqinə görə gərək Fəthi təhrifdə günahlandıraq... bir çox insan öz xətasını görüb düzəlişlər edir, bu normal bir şeydir...söhbət ondan gedir ki, mövzunu açan iddia etmişdi ki, guya kitabı nəşr edən "vahabilər" təhrif edirlər...indi yalanları üzə çıxdıqdan sonra müəllifin özünə hücum edirlər.

#9 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 26 июля 2009 - 15:45

Sadəcə olaraq forum boyu ortaya atdıqları iftiralarıp kül kimi havaya sovrulduğu üçün və bu mövzuları açıb yalan yayanların müsibətləri ortaya çıxdığı üçün, Subhani bunə təhamül edə bilmir. Müəllifin öz kitabına düzəlişlərini də təhrif sayırlar...əl-Fəth bir mövzuda Quranın təhrif edildiyinə inanan insanın kafir olduğunu söyləmişdi, sonra "xətasını" anlayıb düzəliş elədi...indi Subhani'nin məntiqinə görə gərək Fəthi təhrifdə günahlandıraq... bir çox insan öz xətasını görüb düzəlişlər edir, bu normal bir şeydir...söhbət ondan gedir ki, mövzunu açan iddia etmişdi ki, guya kitabı nəşr edən "vahabilər" təhrif edirlər...indi yalanları üzə çıxdıqdan sonra müəllifin özünə hücum edirlər.

Başa düşürəm qardaş.Hamı səhvini boynuna almağı bacarmır.Amma burda bir neçə şiə var ki sözün həqiqi mənasında səhvlərini,xətalarını başa salanda,haqqı dərk edib səhvlərini boyunlarına alırlar.İnşallah Allah Təala Subhaniyədə öz səhvini anlamağı qismət edər.

#10 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 27 июля 2009 - 02:36

Hənbəli

Bura deyəsən forum deyil, karvansaraydır...belə başa düşürəm ki, foruma nəzarət edənlərdən də biri sənsən, indi sən özün nəzarətçi olub, sonra məscid camaatına "Qatıq" deyəndən sonra, digərlərinin təhqirlərinə necə irad tutacaqsan?!

Təhqir? Sən gedib o "sənin gözündə qatığ da qaradır, bala!" sözlərini əxilərinə yaza bilərsən, mənə yox. Hər məsçidə gedən kamil olsa, day nə oldu. Sən narahat olma, mən Qamət "müəllimin" davamçılarına bələdəm. İnanırsan, onun arxasında qıldığım namazın qəzaların hələ qılmamışam, hərçənd heç vacib də deyil. İki gün qabağ müvəqqəti izdivaca bağıra-bağıra irad tutan, dünən gedib zina edib, bügün qarnına kimi saqqal buraxıb, şalvarın ətəyin qısaldıb oturub cümə namazını "kişi-kişi" gözləyir. Ona görə hənbəli qağa, dincəl...

Sadəcə olaraq forum boyu ortaya atdıqları iftiralarıp kül kimi havaya sovrulduğu üçün və bu mövzuları açıb yalan yayanların müsibətləri ortaya çıxdığı üçün, Subhani bunə təhamül edə bilmir.

Sən hələ bir dinin sütünu "Tovhid" məsələsində öz batil və küfrnən dolu əqidəni qorumağa bacar, sonra danışarıq. Sənin o "Əbu Hüreyrənin kisəsi", "Quranın təhrifi", "İbni Əbil-Hədid" və s. mövzularda biliklərin görsəndi. Mənim bir dəfə xətam olub, o da İmam Sadiq (a) və Buxarinin yaşayış dövranı barədə ki, söhbətdə. Tələsmişəm və bunu da etiraf etmişəm. Qaldı ki, bu mövzuya. Bu nə fikrini dəyişməkdir, nədə başqa bir şey...Bu məhz helə təhrifin yekəsindən, ört-bastırın ən yağlısındandır. Bu cümləni yerində qeyd etmisən - "bəzi ustazların və şeyxlərin nəsihəti və köməyi ilə kitabına düzəlişlər etdiyini qeyd edir." Nə isə...Sən bu məsələyə sələfi prizmasından baxırsan və sənə görə burda heç bir şey yoxdur, amma mənə görə bu haqqın gizlədilməsi və ört-bastırın bir növudur. Özüdə nəinki mənə görə, Əllamə Əmini (r.) və Əllamə Əskəri (r.) kimi dahi alimlərə; görə də...

#11 hənbəli

hənbəli

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 176 сообщений

Отправлено 28 июля 2009 - 15:00

Hənbəli

Təhqir? Sən gedib o "sənin gözündə qatığ da qaradır, bala!" sözlərini əxilərinə yaza bilərsən, mənə yox. Hər məsçidə gedən kamil olsa, day nə oldu. Sən narahat olma, mən Qamət "müəllimin" davamçılarına bələdəm. İnanırsan, onun arxasında qıldığım namazın qəzaların hələ qılmamışam, hərçənd heç vacib də deyil. İki gün qabağ müvəqqəti izdivaca bağıra-bağıra irad tutan, dünən gedib zina edib, bügün qarnına kimi saqqal buraxıb, şalvarın ətəyin qısaldıb oturub cümə namazını "kişi-kişi" gözləyir. Ona görə hənbəli qağa, dincəl...

Sadəcə olaraq forum boyu ortaya atdıqları iftiralarıp kül kimi havaya sovrulduğu üçün və bu mövzuları açıb yalan yayanların müsibətləri ortaya çıxdığı üçün, Subhani bunə təhamül edə bilmir.

Sən hələ bir dinin sütünu "Tovhid" məsələsində öz batil və küfrnən dolu əqidəni qorumağa bacar, sonra danışarıq. Sənin o "Əbu Hüreyrənin kisəsi", "Quranın təhrifi", "İbni Əbil-Hədid" və s. mövzularda biliklərin görsəndi. Mənim bir dəfə xətam olub, o da İmam Sadiq (a) və Buxarinin yaşayış dövranı barədə ki, söhbətdə. Tələsmişəm və bunu da etiraf etmişəm. Qaldı ki, bu mövzuya. Bu nə fikrini dəyişməkdir, nədə başqa bir şey...Bu məhz helə təhrifin yekəsindən, ört-bastırın ən yağlısındandır. Bu cümləni yerində qeyd etmisən - "bəzi ustazların və şeyxlərin nəsihəti və köməyi ilə kitabına düzəlişlər etdiyini qeyd edir." Nə isə...Sən bu məsələyə sələfi prizmasından baxırsan və sənə görə burda heç bir şey yoxdur, amma mənə görə bu haqqın gizlədilməsi və ört-bastırın bir növudur. Özüdə nəinki mənə görə, Əllamə Əmini (r.) və Əllamə Əskəri (r.) kimi dahi alimlərə; görə də...

Aydındır...qozbeli qəbir düzəldər!

#12 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 28 июля 2009 - 18:24

Aydındır...qozbeli qəbir düzəldər!

"Sələfiləri" çətin qəbir düzəltsin. Düzələn helə bu dünyada düzələrdi.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru