Перейти к содержимому

Публикации hənbəli_84

224 публикаций создано hənbəli_84 (учитываются публикации только с 17-июня 23)

#93391 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 04 июля 2012 - 12:37 в Şiə-sünni dialoqu

Mən "sünnilərin diliylə" yazdığım başlıqda dəlilim sünnilər və vahabilər üçün nəzərdə tutulub.
Amma, sən Əbu Hureyra və xanım Aişədən gətirdiyin dəlilləri şiələrin əleyhinə gətirmisən. Məhz buna görə də sənə yazıldı ki, onlar bizim üçün huccət deyil.

Mən bu dəlilləri şiələrin əleyhinə yox alimin dediklərinin əleyhinə gətirmişəm. Əgər bacarırsansa elə bu alimin və ya ümumiyyətlə Əhli Sünnən alimlərinin dili bu dəlillərə rəddiyə tap gətir.

#93394 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 04 июля 2012 - 12:43 в Şiə-sünni dialoqu

Xeyr! Yenə də yalnış dəlil gətirirsən! :rolleyes:

Çünki,

1. Əvvəla, "Xanım Aişə deyib" , "Əbu Hureyra deyib" deyə hədis huccət kimi qəbul olunmaz. Çünki, hələ məlum deyil ki, bunu həqiqətən Xanım Aişə deyib ya yox, Əbu Hureyra deyib ya yox.

2. Mümkündür ki, ictihad edib xəta edib bir "savab" qazanıb. :rolleyes:

Hələ ictihad edib iki savab ya bir savab qazandığını bilmədən, demək olmaz ki, qəbul edilməlidir.

3. Mümkündür ki, hədisin şərhə ehtiyacı olsun. Amma, siz vahabilər onu sizə sərf edən kimi yozasız. Bu ki sizin adətivizdi. )

Odur ki, hədis qəbul edilsə belə, sizin yozumunuzla qəbul edilməməlidir. Çünki, sizin aldığınız nəticələr çox vaxt sünnilərin aldıqları nəticələrlə ziddiyyət təşkil edir.

Məhz elə buna görədir ki, bu sünni alimi sizə rədiyyə yazıb! :rolleyes:

Zahirən görünən də budur ki, sənin gətirdiyin bu hədislərdən aldığın nəticələr alimin aldığı nəticələrlə ziddiyət təşkil edir. :rolleyes:

Burda Xanım Aişə (rad) və Əbu Hüreyrə (rad)öz fikirlərini deməyiblər ki, bu ictihad sayılsın. Onlar Peyğəmbərin (s) sözünü deyiblər və Əhli Sünnədə bunlar hədis kimi qəbul olunur.
Ən əsası Əhli Sünnə icma olaraq qeyd olunan hədis kitablarını qəbul edir vəhüccət hesab edirlər.

#93397 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 04 июля 2012 - 12:51 в Şiə-sünni dialoqu

Burda hədisləri yığıb " elə deyil, belədi. Mən bunu alimin əleyhinə yazmışam" deməklə deyil.

Axı, sən kimsən ki, alimin əleyhinə nə isə yazasan ?

Sən bu yazdıqlarıvı və aldığın nəticələri öz alimlərivizin fikriylə əsaslandır görək "arxanda dayananlar" kimlərdi.

Cavab gözləyirəm!

Mən elə yazdığım bu kitab əhli-sünnə aliminin kitabıdı.

Sən get əhli-sünnə alimlərinin diliylə rədiyyə tap gətir!

SubhanALlaH! )

Qabaqcadan gəlmişlik edirsən ? )

Sən istəsən də , istəməsən də, inşaALlah bu sünni alimin yazdıqları tamamlanacaq. Odur ki, özüvü yorma! :rolleyes:

Mən sənə Peyğəmbərin (s) dediyi sözü deyirəm. SƏn deyirsən get alimdən rəddiyə tap gətir.

Subhənəllah alimə Peyğəmbərdən (s) daha çoxmu inanırsan?
Alim başqa şey desə Peyğəmbərin (s) dediyini tərkmi edəcəksən?

Qorxmursan ki, oturduğun yerin tavanı başıva uçar?
Allah sənə hidayət versin

#93402 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 04 июля 2012 - 13:05 в Şiə-sünni dialoqu

Alim də mənə peyğəmbərin (s.a.s) dediyi sözü deyir.

SubhanALlah! sən peyğəmbərdən (s.a.s) çox bilirsən ?

Axı, alim başqa şey demir. Alim də peyğəmbərin (s.a.s) sözünü deyir. Aəgər bir cahil də peyğəmbərin sözünü desə, bir alim də peyğəmbərin (s.a.s) sözünü desə, sən alimin dediyini tərkmi edəcəksən ? )

Qorxmursan ki, oturduğun yerin "polu" ayaqlarıvın altından çıxar girərsən yerin içinə ?

Allah sənə də hidayət versin!

Bu cür variantlarıvızı gedün öz əxilərivizə qarşı işlədün!

Xəvaric də iddia edirdi ki, "biz Allahın sözünü deyirik"...Amma, "Allahın sözünü" deyən ƏLi (ə) idi ya xəvaric ?

İndi siz sapıq vahabilər də iddia edirsiz ki, "peyğəmbərin sözünü deyirik" ... Peyğəmbərin (s.a.s) sözünü deyən sünni alimidi yoxsa sən sapıq vahabi ?

Sübhənəllah mən yazdığım hədislər Əhli Sünnənin icma alimləri ilə qəbul olunan hədislərdir.

İstəyirsən get araşdır.
Diqqət yetir hədislərin çoxu Buxari və Muslimdəndir. Hədislərin mütəvatir olması dəlillərdən görünür.
Hədislərdə də fikirlər açıq aydın ifadə olunub.

Ən azından yazdığım hədislərin mənbələri ilə SƏn yazdığın sünni aliminin gətirdiyi hədislərin mənbələrini müqayisə elə.
Bu hədislərin Əhli Sünnənin icmasının hansına səhih dediyini araşdır.
SƏnin axı buna imkanın çatır.
Bundan sonramı hədislərə alimlərin şərhi tələb olunur?

#93717 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 08:47 в Şiə-sünni dialoqu

Qatıq ağdır olmağına sizlər üçün anlamaq mahaldır.

Nəhcül-Bəlağədə bəlağət yoxdur sözüvə gəlincə ay zavallı, bil ki, ərəb ölkələrində Nəhcül-Bəlağənin bəlağəti dərsləri keçirilir. Corc Cordaq kimi xristian bunu qandı amma siz sələfilər qanmadınız. Çünki qanmaq üçün ağıl lazımdır ki, o da sizlərdə yoxdur.

Sən qanansansa qandığıva dəlil gətir. Hər yerdə öz ağlından danışırsan. Heç bir dəlil yoxdur. Sizin üçün dəlil ancaq siz mügtəhidlərin uydurduğu batil əqidədir.

Deyirsən ki,

"bizim üçün mübah onlar üçün günahdır."

1) dəlili nədir?
2) Onlar üçün günah idisə niyə günahlardan çəkinmirdilər?
3) Nə bilirsən ki, bu hədislərdə onlar bu sözləri sən dediyin mənada deyirlər? Onların qəlbinə giribsən?

#93718 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 08:56 в Şiə-sünni dialoqu

Bismihi təala!

Osman əl-Xəbis, şiə üləmasının icmasına görə peyğəmbərdən (s.a.s) sonra 13 məsum (ə) var. Birliklə 14 məsum edir.

Biri peyğəmbər (s.a.s) , biri Xanım Zəhra (s.a) , 12 nəfər də 12 imam.

Bəlkə şiə üləması yolunu azıb. Xristian üləması da yolunu azıb. Üləma hüccət deyil.
Sən üləmaya ibadət edənlərdənsən? Get dəlillərlə araşdır.

Demək, yazdığın bu və bu kimi hədislərin halı əsasən üç haldan biridir :

1. Ya hədislərin şərhə ehtiyacı var ki, heç birinin mənası siz nasibilərin iddia etdiyi kimi deyil. Çünki, bunun belə olmadığına şiə üləması (r.a) icma edib.

Şərh də dəlillə olmalıdır.

2. Ya hədislər səhih deyil.

Nə sizin batil əqidəvinizə uyğun gəlmirsə səhih deyil. Nə uyğundur səhihdir hə?

3. Hədislər səhih olsa belə mutəvatir deyil. Deməli,əqidəvi məsələlərdə huccət deyil.

Sən burda nağıl danışma. Get araşdır gör bu hallardan hansıdır?
Bəsdir üləmaya ibadət etdin.

#93719 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 09:10 в Şiə-sünni dialoqu

Qaldı ki, سأل felinə , tərcümədə "istəmək" sözü işlədilib. Amma, tərcümə edən ümumi olaraq cümləni ŞƏRHİ İLƏ BİRGƏ asanlaşdırıb.

Qandığın bir şey də yoxdu. Elə ancaq yekə-yekə danışmağın var. :rolleyes:

Nəyə əsasən şərh edib? Batil əqidəvizə görə? Buna niyə təhrif demirsən? Şərh yazan orjinalı yazır, yanınada ulduz qoyur aşağıda şərhini verir.

#93720 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 09:23 в Şiə-sünni dialoqu

Es salamu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuh. Qardaw necesen? Exican nezerine catdirim ki vehabiler yalandan vallahi and icirler)) Bunlarin menbelerinde hedis var ki yeqinin olmadigi meselelerde vallahi and ice bilersen) Hemin hedisi men oz gozlerimle mehz nasibilerin kitablarinda oxumuwam. Lakin teessuf ki menbesini unutmuwam.

Sənə böhtan niyə atırsan? Dəlilini bilmədən niyə iddia edirsən? Bəlkə şiələrin kitabında oxuyubsan? Heç Allahdan qorxursan?
Sən adi fərqə bax. Təqiyyə şiə əqidəsində var, sələfi əqidəsində yoxdur. O ki, qaldı yalandan Allaha and içəsən.

Sələfi əqidəsi ilə şiə əqidəsi arasındakı fərq göy və yer qədərdir. Kim açıq bəsirətlə araşdırsa açıq-aşkar şiə əqidəsinin batil olduğunu görər.
Sən belə böhtanlara meyl etdikcə qəlbin də bağlanır haqqı görmürsən.

#93721 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 09:25 в Şiə-sünni dialoqu

Va Aleykum əs-salam va rahmətullahi va bərakətuhu!

Şükür Allaha qardaşım. Siz necəsüz?

Deməli, bunlara heç cür inanmaq olmaz! ))

Qardaşım, nə vaxtdı bu mövzu açılıb. Bəlkə sən vahabilərdən bir izahat eşitmisən ? :rolleyes:

Sən də dəlil olmadan bir camaat haqqında pis zənn edirsən.
deyək ki, onun elmi azdı sən ki, özüvü "elmli" hesab edirsən.

Allah sənə hidayət versin

#93722 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 10:00 в Şiə-sünni dialoqu

Lap tutalım ki, Buxaridə ayənin mətni yoxdu. Ola bilsin ki, Buxari kəsib doğrayıb mətni çıxardıb. başqa kitablarınızda da ayənin mətni yoxdu ?

Buxari bilərəkdən kəsib götürüb "ayənin" mətnini.

Nə bilirsən ki, Buxari bu ayənin mətnini kəsib doğrayıb. Sübut edə bilərsən? Sübut edə bilməsən iftira atdığına görə tövbə elə.

başqa kitablarınızda da ayənin mətni yoxdu ?

Başqa kitablarımızda ayənin mətninin olub-olmamasının tilavətin nəsxinə nə aidliyi var?

Tilavətin nəsxi nədir?
İki şərt var:
1) Ayə əvvəl Quranda olub sonra Peyğəmbər (s) dövründə çıxarılıb.
2) Hökm əvvəl də qüvvədə olub sonra da qüvvədə qalıb.

Bu iki şərtlə ayənin mətninin Əhli Sünnənin hədis kitablarında qalıb və ya qalmamasının nə əlaqəsi var? İzah edə bilərsən?

Uzaq başı mən ləzfi xəta eləmişəm. :rolleyes:

Uzaq başı ictihad edib xəta eləmişəm. Bir savab qazanmışam! :rolleyes:

Nə öldürürsüz özüvüzü? :rolleyes:

Uzaq başı Əbu Zeyd əl-kəzzəbin "O olmasın, bu olsun!" metoduna əsasən desək - "Olmasın Buxari, olsun İmam Əhməd Hənbəl" , Olmasun Buxari, olsun bir başqası! :rolleyes:

Necə olur ki, Qardaşıvız Əbu Zeyd "ləfzi xəta" edəndə onun haqqında "fikirləşmədən deyib" demirsiz , amma, biz xəta edəndə biz "fikirləşmədən etmiş" oluruq ? :rolleyes:

heç kim özünü öldürmür? biz sadəcə məsələni dəqiqləşdirmək istədik.

SƏni buna görə kəzzəb və ya elmsiz adlandırmadıq. Hamı səhv edə bilər, nəyisə qarışdıra bilər və ya unuda bilər.
Xüsusilə qeyd edirəm hamı tələsərək fikirləşmədən nəyisə səhv edə bilər.
İnsan nöqsanlıdır. Nöqsanlardan uzaq təkcə Allahdır.
Qardaşımız Əbu Zeyd də ləfzi xəta edəndə biz deyirik ləfzi xəta edib, ört basdır etməyə çalışmırıq.
Əbu Zeydin özü də bunu gizlətmir.

Ancaq sizin tərifli şeyxiniz Cavid "on iki imam" söhbətini şərh edəndə Əbu Zeydin vaqifilərə altı imamçı deməsini elə böyük bir səhv kimi təqdim elədi ki, elə bil Əbu Zeyd bunu deməklə heç dindən xəbəri yoxdur.

Halbuki, Əbu Zeydin vaqifilər söhbətini eləməkdə məqsədi şiələrə göstərmək idi ki, "on iki imam" əqidəsi lap əvvəldən olmuyub, sonradan tədricən uydurulub.
Yəni məsələn əvvəl "yeddi imamçılar" - vaqifilər olub.

Cavid bunu aydınlaşdırmaq əvəzinə söhbəti Əbu Zeydin yeddi əvəzinə altı deməsi üzərində qurdu.

Bu aşağıdakıları sübut etdi:
1) Cavid Əbu Zeydin sualı qarşısında aciz idi
2) Cavid söhbəti fırladırdı

Bu söhbətdən sonra Cavid gözümdən düşdü yerə çırpıldı. Əbu Zeydə isə hörmətim 10 dəfə artdı.

Amma, İbn Həcər Buxarinin şərhində həmin "ayənin" mətnini də verir.

Bundan əlavə, digər əhli-sünnə kitablarında həmin ayənin mətni mövcuddu.

Hər bir halda ... Bütün bunlar sualı qüvvədən salmır.

Mətnin Əhli Sünnənin hədis kitablarında olmasının tilavətin nəsxinə nə aidliyi var? Bunu izah elə.
İkicisi aydınlaşdırmaq lazımdır ki, hansı kitablarda
Sən demişkən əhəd xəbərlərdəndir yoxsa yox?
Səhihdir yoxsa zəifdir?

#93723 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 10:11 в Şiə-sünni dialoqu

Yuxarıda alimin fikrini yazmışdıq :

" ( Peyğəmbərin (s.a.s) atası ) Adəm (ə) də Allahın ona qadağan etdiyi ağacdan ( meyvə ) yedikdə (, buna görə cənnətdən çıxarıldıqda ) ağamız ( Muhəmməd ) peyğəmbər (s.a.s) dünyaya gəlməmişdən qabaq onunla ( peyğəmbərlə (s.a.s) Allaha təvəssül etmişdi"

Alim daha sonra buyurur :

رواه البيهقي بإسناد صحيح في كتابه المسمى دلائل النبوة الذي قال فيه الحافظ الذهبي عليك به فأته كله هدى ونور فرواه عن عمر بن الخطاب رضي الله عنه قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم لما اقترف آدم الخطيئة قال يا رب أسألك بحق محمد الا ما غفرت لي فقال الله تعالى يا آدم كيف عرفت محمدا ولم أخلقه قال يا رب إنك لما خلقتني رفعت رأسي فرأيت على قوائم العرش مكتوبا لا إله إلا الله محمد رسول الله فعلمت أنك لم تضف إلى اسمك إلا أحب الخلق إليك فقال الله تعالى صدقت يا آدم إنه لأحب الخلق إلى وإذ سألتني بحقه فقد غفرت لك ولولا محمد ماخلقتك

" ( Adəmin (ə) peyğəmbərimizlə (s.a.s) təvəssül etməsi hədisini ) Hafiz Zəhəbinin " hamısı hidayət və nurdur" deyə öydüyü Beyhəqinin "Dələilun-nubuvva" adlı kitabında Beyhəqi səhih isnadla rivayət etmişdir . Beyhəqi (hədisi belə) Ömər bin Xattəbdən (r.a) rivayət edir :

( Ömər deyir ki, peyğəmbər (s.a.s) ) dedi :

"Adəm xətaya düşdüyü zaman dedi : "Ya Rabb, Muhəmmədin haqqı üçün səndən istəyirəm ki, məni bağışlayasan".

Allahu təala dedi : " Ey Adəm, Mən hələ ki, Muhəmmədi yaratmamışam, sən onu necə tanıdın ?"

Adəm dedi : " Ya Rabb, sən məni yaratdıqda mən başımı qaldırıb ərşin sütunlarında gördüm ki, yazılıb : " Lə iləhə illəllah, Muhəmmədun rasulullah" ( ALlahdan başqa ilah yoxdur, Muhəmməd onun rasuludur ) . Bİldim ki, öz adının yanına sənə ən çox sevimli olan adamın adından başqasının adını bağlamazsan. "

Allahu təala dedi : " Doğru dedin ey Adəm. O həqiqətən də yaratdıqlarımın içində ən çox sevdiyim kimsədir. Madəm ki, onun haqqı üçün məndən səni bağışlamağımı istədin, mən də səni bağışladım. Zatən Muhəmməd olmasaydı , səni yaratmazdım."

Müəllif: Muhəmməd Saleh əl-Münəccid | | |

Sual: Bu hədis barədə rəyiniz nədir? Rəvayət olunur ki, Ömər ibn əl-Xəttab (Allah ondan razı olsun) dedi: “Allahın Rəsulu (Ona Allahın salavatı və salamı olsun) dedi: “Adəm xəta işlədikdə dedi: “Ey Rəbbim, Səndən Məhəmmədin haqqı üçün istəyirəm, məni bağışla. Allah dedi: “Ey Adəm, hələ onu xəlq etmədiyim halda sən Muhəmməd barədə necə bildin? O dedi: “Ey Rəbbim, çünki Sən məni Öz Əlinlə xəlq etdikdə və mənə ruh üflədikdə mən başımı qaldırdım və gördüm ki, Ərşin sutunlarında: “Lə iləhə illəllah Muhəmmədən Rəsulullah yazılmışdı” və mən bildim ki, Sən Öz Adının yanına məxluqundan Sənin üçün ən sevimli olanından başqasının adını izafə (nisbət) etməzsən.” Allah dedi: “Sən doğru söylədin, ey Adəm, çünki o məxluqum içində Mənə ən çox sevimli olandır və bir halda ki, sən onun haqqı naminə istədin, səni bağışladım. Məhəmməd olmasaydı səni xəlq etməzdim.”

Cavab: Həmd Allaha məxsusdur.

Bu hədis uydurmadır. Şeyxul İslam ibn Teymiyyə (Allah ona rəhmət etsin) bu barədə şərh vermişdir. Çünki Allah Sübhənahu cinləri və insanları heç bir şərik olmadan yalnız Ona ibadət etmək üçün xəlq etmişdir və Adəm də (Ona Allahın salamı olsun) bəşərdən biridir. Tövfiq Allahdandır. Sitatın sonu.

İbn Bəəz, “Fətvalar Toplusu”, (26/327)

Beyhəqi bu barədə “Dələil ən-Nubuvvəh”, (5/489) əsərində deyir: “Bunu yalnız Abdurrəhman ibn Zeyd ibn Əsləm rəvayət edib və o zəifdir. Sitatın sonu.

Şeyxul İslam ibn Teymiyyə “Təvəssul”, (səh.166) əsərində deyir:

“Mərfu və məvquf yolla Ömər ibn əl-Xəttabdan (Allah ondan razı olsun) rəvayət edilib. Bu hədisin isnadında Abdurrəhman ibn Əsləm var, yekdil rəyə görə o zəifdir və çoxlu xətalar edir. Sitatın sonu.

Albani (Allah ona rəhmət etsin) “Silsilə əl-Daifə” (25) əsərində hədisin uydurma olduğuna hökm etmişdir.

mənbə

#93724 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 10:16 в Şiə-sünni dialoqu

Yuxarıda alimin fikrini yazmışdıq :

" ( Peyğəmbərin (s.a.s) atası ) Adəm (ə) də Allahın ona qadağan etdiyi ağacdan ( meyvə ) yedikdə (, buna görə cənnətdən çıxarıldıqda ) ağamız ( Muhəmməd ) peyğəmbər (s.a.s) dünyaya gəlməmişdən qabaq onunla ( peyğəmbərlə (s.a.s) Allaha təvəssül etmişdi"

Alim daha sonra buyurur :

رواه البيهقي بإسناد صحيح في كتابه المسمى دلائل النبوة الذي قال فيه الحافظ الذهبي عليك به فأته كله هدى ونور فرواه عن عمر بن الخطاب رضي الله عنه قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم لما اقترف آدم الخطيئة قال يا رب أسألك بحق محمد الا ما غفرت لي فقال الله تعالى يا آدم كيف عرفت محمدا ولم أخلقه قال يا رب إنك لما خلقتني رفعت رأسي فرأيت على قوائم العرش مكتوبا لا إله إلا الله محمد رسول الله فعلمت أنك لم تضف إلى اسمك إلا أحب الخلق إليك فقال الله تعالى صدقت يا آدم إنه لأحب الخلق إلى وإذ سألتني بحقه فقد غفرت لك ولولا محمد ماخلقتك

" ( Adəmin (ə) peyğəmbərimizlə (s.a.s) təvəssül etməsi hədisini ) Hafiz Zəhəbinin " hamısı hidayət və nurdur" deyə öydüyü Beyhəqinin "Dələilun-nubuvva" adlı kitabında Beyhəqi səhih isnadla rivayət etmişdir . Beyhəqi (hədisi belə) Ömər bin Xattəbdən (r.a) rivayət edir :

( Ömər deyir ki, peyğəmbər (s.a.s) ) dedi :

"Adəm xətaya düşdüyü zaman dedi : "Ya Rabb, Muhəmmədin haqqı üçün səndən istəyirəm ki, məni bağışlayasan".

Allahu təala dedi : " Ey Adəm, Mən hələ ki, Muhəmmədi yaratmamışam, sən onu necə tanıdın ?"

Adəm dedi : " Ya Rabb, sən məni yaratdıqda mən başımı qaldırıb ərşin sütunlarında gördüm ki, yazılıb : " Lə iləhə illəllah, Muhəmmədun rasulullah" ( ALlahdan başqa ilah yoxdur, Muhəmməd onun rasuludur ) . Bİldim ki, öz adının yanına sənə ən çox sevimli olan adamın adından başqasının adını bağlamazsan. "

Allahu təala dedi : " Doğru dedin ey Adəm. O həqiqətən də yaratdıqlarımın içində ən çox sevdiyim kimsədir. Madəm ki, onun haqqı üçün məndən səni bağışlamağımı istədin, mən də səni bağışladım. Zatən Muhəmməd olmasaydı , səni yaratmazdım."

Həqiqətən də hədis birbaşa aşağıdakı ayəyə ziddir

51:56
Mən cinləri və insanları ancaq Mənə ibadət etmək üçün yaratdım.

#93728 Vahhəbilərə rəddiyyələr

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 10:50 в Şiə-sünni dialoqu

Sələfilərin əqidəsi və dəlilləri:

İnsan öldükdən sonra hansı əməllərdən xeyir görür?
Ölən insan başqalarının etdiyi bu əməllərdən xeyir görür:
1.����������� Müsəlmanın onun üçün dua etməsi: Uca Allah buyurur: "Onlardan sonra gələnlər belə deyirlər: "Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş (din) qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlblərimizdə iman gətirənlərə qarşı kinə (həsədə) yer vermə. Ey Rəbbimiz! Sən, həqiqətən, şəfqətlisən, mərhəmətlisən!""[1].
2.����������� Həmçinin Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "Müsəlmanın kimsənin digər qardaşı üçün qeybən etdiyi dua məqbuldur. Onun başı üzərində təyinat verilmiş bir mələk dayanar. Hər dəfə qardaşı üçün x(Allah ondan razı olsun) ölən adamın əvəzinə iki dinarlıq borcunu ödəməsi[2] hədisi dəlildir.
Onun vəd etdiyi nəziri ödəmək: Bu oruc tutmaq və ya başqa əməl ola bilər. Demək Səd ibn Ubadə (Allah ondan razı olsun) deyir ki, mən Peyğəmbərə (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun): Anam ölüb, amma boynunda nəzir qalıb - deyərək ondan fitva eyirli dua etdikdə təyinat verilmiş mələk belə deyər: Amin, sənin üçün də onun mislində olsun!"[3]
3.����������� Kiminsə onun borcunu ödəməsi: Bu məsələyə, Əbu Qatadənin aldım. O dedi: "Onun əvəzinə sən ödə"[4].
4.����������� Əməlisaleh övladın gördüyü yaxşı işlər:
Uca Allah buyurur: "İnsana ancaq öz zəhməti (səyi, çalışması, əməli) qalar!"[5]
Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) deyir: "İnsanın ən gözəl yeməyi, onun öz qazancıdır. Həqiqətən övladı da onun qazancındandır"[6].
5.����������� Ölən insanın özündən sonra qoyub getdiyi yaxşı izlər və daimi sədəqələr:
Əbu Hureyrə (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini rəvayət edir: "İnsan öldükdə bütün əməlləri dayanır. Yalnız üç əməli istisnadır: daimi qalan sədəqə, öyrətdiyi faydalı elm, yaxud onun üçün dua edən əməlisaleh övlad"[7].

Qəbirləri ziyarət etmək:
Axirəti yada salmaq və ibrət almaq üçün qəbirləri ziyarət etmək olar. Lakin bir şərtlə ki, orada Uca Allahı qəzəbləndirən ifadələr işlədilməsin. Yəni, dua edib ölüləri çağırmaq, Allahı qoyub onlardan kömək istəmək və s. bu kimi.
Əbu Səid əl-Xudri (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini rəvayət edir: "Mən sizə qəbirləri ziyarət etməyi qadağan etmişdim. Amma indi onları ziyarət edin. Həqiqətən bunda bir ibrət dərsi vardır. Amma orada Uca Allahı qəzəbləndirən ifadələr işlətməyin"[8].
Qəbirləri ziyarət etməyin icazəli olması kişilər kimi qadınlara da şamildir. Çünki onların hər ikisi ziyarətə səbəb olan amildə (yəni, axirəti xatırlamaqda və ibrət dərsi almaqda) eynidirlər. Həmçinin ötən hədislərdə də Aişənin (Allah ondan razı olsun) qəbiristanlıq ziyarəti zamanı nə deməsi haqqında soruşması, Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) ona dua öyrətməsi və ziyarəti qadağan etməməsi buna bir dəlildir. Çünki bu zaman Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) qadınların qəbiristanlığı ziyarət etmələrinin qadağan olmasını vurğulamamışdır.

Qəbirlərin önündə bunları etmək haramdır:
1.����������� Allah üçün qurban kəsmək: Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "İslamda "Aqr" (kəsmək) yoxdur". Əbdürrəzzaq ibn Həmmam adlı alim hədisdəki "Aqr" sözünə aydınlıq gətirərək deyir: "Cahiliyyət dövründə qəbirin üzərində inək və ya qoyun kəsərdilər"[9].
2. 6. ��Aşağıdakı hədisdə deyilənləri etmək:
Cabir (Allah ondan razı olsun) deyir ki, "Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) qəbiri hündür etməyi, qəbirin üzərində oturmağı, tikili tikməyi, qəbiri artırmağı və ya üzərinə yazmağı qadağan etmişdir"[10].
7.����������� Qəbirə tərəf namaz qılmaq: Demək, Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "Qəbirlərə tərəf namaz qılmayın..."[11].
8.����������� Qəbirin yanında namaz qılmaq: Hətta qəbirə tərəf yönəlməsə də, orada namaz qılmaq qadağandır.
Demək, Əbu Səid əl-Xudri (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini rəvayət edir: "Qəbiristanlıq və hamamdan başqa, yer üzünün hər yanı namazgahdır"[12].
9.����������� Qəbirlərin üzərində məscidlər tikmək: Aişə və Abdullah ibn Abbas (Allah onlardan razı olsun) deyirlər: Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) ölüm xəstəliyi gəldikdə əynindəki paltarını üzünə çəkdi. Sonra özünə gəldikdə paltarı çəkib üzünü açdı və elə vəziyyətdə dedi: "Allah yahudi və xaçpərəstlərə lənət etsin. Onlar öz peyğəmbərlərinin qəbirlərini səcdəgah ediblər". Bununla Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) öz ümmətini onların etdiklərindən çəkindirirdi.[13]
Aişə (Allah ondan razı olsun) deyir ki, Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) sonuncu xəstəliyində belə dedi: "Allah yahudi və xaçpərəstlərə lənət etsin. Onlar öz peyğəmbərlərinin qəbirlərini səcdəgah ediblər". Daha sonra Aişə (Allah ondan razı olsun) sözünə davam edərək deyir: "Əgər bu qadağa olmasaydı, onun qəbiri hündür edilərdi. Belə ki, onun qəbirinin səcdəgah ediləcəyindən ehtiyat edilirdi"[14].
10.������� Bəlli vaxtlarda və müəyyən mövsümlərdə ibdaət və ya başqa məqsədlə qəbiri daimi ziyarətgaha çevirmək: Demək, Əbu Hureyrə (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini rəvayət edir: "Mənim qəbirimi daimi ziyarətgaha çevirməyin. Evlərinizi də qəbir etməyin. Harada olsanız mənə salavat deyin. Həqiqətən sizin salavatınız mənə yetişir"[15].
11.������� Qəbirə görə səfər etmək:
Əbu Hureyrə (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini rəvayət edir: "Üç məsciddən başqa heç bir yerə ziyarət səfəri etmək olmaz: Məscidül Həram, Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) məscidi və əl-Əqsa məscidi"[16].
12.������� Qəbirlərin üzərində çıraq yandırmaq: Belə ki, bu bir bidətdir və saleh sələflərimiz belə bir əməl etməzdilər. Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "Hər bidət zəlalətdir. Hər zəlalətin sonu isə oddur"[17]. Həmçinin belə səfərlər, mal-dövləti boş-boşuna xərcləməkdir. Bu isə açıq-aşkar şəkildə qadağan edilmişdir. Belə ki, Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "Allah sizə üç şeyi: dedi-qodu etməyi, malı israf etməyi və çoxlu sual verməyi - qadağan etmişdir"[18].
13.������� Meyitin sümüklərini sındırmaq: Peyğəmbər (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) demişdir: "Mömin ölü ikən onun sümüyünü sındırmaq, diri ikən sındırmağa bərabərdir"[19].

[1] əl-Həşr: 10.
[2] Bax: (Bölüm) İnsan öldükdə və ruhunu tapşırdıqda qohumları aşağıda deyilənləri etməlidirlər:... 5-ci bənd. (tərc.)
[3] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 3381. Müslim: 4/ 2094/ � 2733.
[4] Buxari: 5/ 389/ � 2761. Müslim: 3/ 1260/ � 1638. Əbu Davud: 9/ 134/ � 3283. Tirmizi: 3/ 51/ � 1586. Nəsai: 7/ 21.
[5] ən-Nəcm: 39.
[6] Hədis səhihdir. əl-İrva: � 1626. Əbu Davud: 9/ 444/ � 3511. Rəvayətin mətni onundur. Tirmizi: 2/ 406/ � 1369. İbn Macə: 2/ 723/ � 2137. Nəsai: 7/ 241.
[7] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 893. Müslim: 3/ 1255/ � 1631. Əbu Davud: 8/ 86/ � 2863. Tirmizi: 2/ 418/ � 1390. Nəsai: 6/ 251.
[8] Hədis səhihdir. əl-Cənaiz: səh. 179. Hakim: 1/ 374. Beyhəqi: 4/ 77. Onların rəvayətlərində sonuncu cümlə yoxdur. Bu cümlə, Bəzzarın (1/ 407/ � 861) rəvayətindədir.
[9] Hədisin sənədi səhihdir. əl-Cənaiz: səh. 203. Əbu Davud: 9/ 42/ � 3206.
[10] Hədisin sənədi səhihdir. əl-Cənaiz: səh. 204. Əbu Davud: 9/ 45/ � 3219. Qeyd olunan rəvayət ona məxsusdur. Hədisi bəzən artıq, bəzən isə əksik ifadələrlə rəvayət edənlər bu alimlərdir: Müslim: 2/ 667/ � 970. Tirmizi: 2/ 258/ � 1058. Nəsai: 4/ 86.
[11] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 7348. Müslim: 2/ 668/ � 972. Əbu Davud: 9/ 49/ � 3213. Tirmizi: 2/ 257/ � 1055. Nəsai: 2/ 67.
[12] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 2767. Əbu Davud: 2/ 158/ � 488. Tirmizi: 1/ 199/ � 316.
[13] Buxari: 8/ 140/ � 4444. Müslim: 1/ 377/ � 531. Nəsai: 2/ 40.
[14] Buxari: 3/ 200/ � 1330. Müslim: 1/ 376/ � 529. Nəsai: 2/ 41.
[15] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 7226. Əbu Davud: 6/ 31/ � 2026.
[16] Buxari: 3/ 63/ � 1189. Müslim: 2/ 1014/ � 1397. Əbu Davud: 6/ 15/ � 2017. Nəsai: 2/ 37.
[17] Buxari: 2/ 414/ � 934. Müslim: 2/ 582/ � 851. Nəsai: 3/ 104. İbn Macə: 1/ 352/ � 1110. Əbu Davud: 3/ 460/ � 1099. Müxtəsər rəvayət etmişdir. Tirmizi: 2/ 12/ � 5111. Onun rəvayətinə oxşar.
[18] Buxari: 3/ 340/ � 1477. Müslim: 3/ 1340/ � 1715.
[19] Hədis səhihdir. Səhih əl-Cami əs-Səğir: � 2143. Əbu Davud: 9/ 24/ � 3191.İbn Macə: 1/ 516/ � 1616.

Sələfilər bütün etdiyi əməlləri dəlil ilə edir.
Əgər bu alimdən sələfilərə rəddiyə verirsə sələfilərin gətirdikləri dəlilləri şərh etməlidir.
Sələfilərin gətirdikləri dəlillərin ya zəif ya da düzgün şərh olunmadığını göstərməlidir.
Dəlillərdən açıq-aydın görsənir ki, bu hədislər alimin gətirdiyi hədislərlə ziddiyyət təşkil edir.

Bundan əlavə hədislərin yoxlanmasının əsas şərtlərindən biri də hədisin sənədi daha möhkəm olan hədislərlə və ya mütəvatir hədislərlə ziddiyyət təşkil edib-etməməsini yoxlamaqdır.
Bu sünni alim gətirdiyi hədislərin yuxarıda qeyd olunan hədislərlə ziddiyyətini izah etməlidir.

#93729 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 10:54 в Şiə-sünni dialoqu

evvela men vehabilerin ve nasibilerin yalandan vallahi and icdiyini mehz sizin menbelerde oxumuwam. Hemin hedisde deyilirdi yeqinin olmadigi meselelerde vallahi and ice bilersen. Lakin menbesini unutdugum ucun bunu siz vehabilere delil kimi yazmamiwam sadece Nun qardawa xatirlatmiwam. Bu ise hec de uzaq goruw deyil cunki yalan siz nasibi vehabilerin damarinda axan qan kimidir. Teqiyye Allahin kitabinda caiz buyrulan bir meseledir. Amma teessuf ki siz vehabiler ucun ibn teymiyyenin sozleri Allahin buyurduqlarindan daha onemlidir. Sizin eqidenin batil olmasini bilmek ucun hec de derin arawdirmaya ehtiyac yoxdur. Cunki derin duwunce umumiyyetle vehabilere yad mefhumdur. Agli bawinda olan her kes etiqadi meseleleri hec derine getmeden, uzden arawdirsa sizin sefehi (selefi) eqidenizin batil olduguna yeqinlik tapa biler.

Tap gətir də mənbəni. Tapa bilməsən "kəzzəb" adını alarsan.

#93730 Şiələrdə Əliyə (rad) münasibət

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 11:16 в Şiə-sünni dialoqu

hənbəli_84 , əxican, əs-salamu aleykum!

Yerləşdirdiyin link açılmır.

Hər bir halda ... Hacı Şahinin haqqında hansısa material yerləşdirib başlığı niyə "şiələrdə Əliyə (ə) münasibət" qoymusan ? :rolleyes:

Yəni, sualım öyrənmək üçün verilib, səni qınamaq üçün yox!

Va aleykumussalam

Məndə link açılır. Sən başqa brouzerdə yoxla məsələn Google Chrome-da

http://www.youtube.com/watch?v=MQNylEBBiFc&list=UUiOEY2q1Aj7POtZ9BTlP2ew&index=7&feature=plcp

Şiələrin ümumən belə əqidədə olması ilə dəfələrlə rastlaşmışam.

Bundan əlavə şiələrdən heç kimin Hacı Şahin dediklərinə görə ona irad bildirdiyini eşitməmişəm. Ona görə müzakirəyə qoymuşam ki,

Həqiqətən şiələr Əli (rad) kimi səhabə haqqında bu əqidədədirmi? Bunu Ona tərif hesab edirlərmi?

#93731 "Səhihi-Buxari" və "Səhihi-Müslüm"dəkidəki bütün hədislər səh...

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 11:22 в Şiə-sünni dialoqu

hənbəli
suallardan yayınmaqnan nəyə nail olacaqsan ?
bu boyda küfürünən nə vaxtacan bir yerdə yaşacaqsan?
bu hədislərə səhih deməknən insanları niyə azdırırsız Allah yolundan ?
sonra
ölümün gələndə Allahın qəzəbindən hara qaçacaqsan ?

sualların cavabı səni gözdəyir.!
Alimlərviz müslimdə ki, hədisləri səhih sayıb,sən necə qəbul edirsən bu hədisi ?
imam Müslim bu hədisə etiqad edirsə kafirdir yoxsa cahil müsəlman ?

p.s.istəsən əhli sunnə forumuna ssılka verim bu mövzü haqqda,və orda mənim sələfilərnən mübahisəmə şahid ola bilərsən.

Abdhalim,

Cavablar səni qane etdi?

#93746 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 16:23 в Şiə-sünni dialoqu

Artistlik eləmə əxican! :rolleyes:

Bizim sizə inanmamağımız zənn üzrə yox, yəqinlik üzrədir. Çünki, sizin əqidəviz batil, kəzzəb əqidədir! :rolleyes:

Amma, siz Allahdan qorxmursuz ki, heç bir dəlilin olmadan bizim alimlər haqqında zənn edirsiz ?

Sən yazmamısan ki, "BƏLKƏ, alimləriniz yolunu azıb" ?

Bu "Bəlkə" zənndi ya yəqinlik ? :rolleyes:

ZƏndisƏ sən hansı haqla alimlər haqqında zənn edirsən ?

Allah səni hidayət eləsün!

Yox, əgər yəqinlikdisə, sən hansı haqla islam alimlərinin yolunu azdığını iddia edirsən ?

BU halda da Allah səni hidayət elsün! )

Siz nə vaxt artistlikdən əl çəkəceysün əxican ?

Nə vaxta qədər "mömin" maskası altında gizlənəceysüz ? )

Heç olmasa bir həya abrın olsun!

Mənə verdiyin məsləhətlərə özün də riayət eləsəydün nə gözəl olardı )

Riayət eləmirsənsə deməli artistlik edirsən )

Belə artistlikləri isə biz Ələsgər "peyğəmbər" ( əstəğfirullah ) və onun camaatından da çox görmüşük! )

İnsan özündə səhv görməyəndə və onları düzəltməyə çalışmayanda insan azğınlıq yolunu tutur.
Sən özüvə olan iradları əksər hallarda fırlatmaqla cavab verirsən.

Mən nədəsə bir nöqsan deyəndə sən başlayırsan ki, sən də filan yerdə belə dedin.

Hər kəs öz etdiyinə görə cavab verəcək. Sən mənim etdiyimə görə cavab verməyəcəksən.

Dəlil olmadan hansısa camaat haqqında yalan iddia etmək olar? Hətta o camaat kəzzəbiyyə camaatı olsa belə etmək olmaz.
Sən bir az təvözəkar ol.

Mən birincisi "bəlkə" yazmışam.

Bu o deməkdir ki, get dəlillərlə araşdır.Bizə üləmadan dəlillər gətirmə. Dəlili üləmadan üstün tut.
Bu ona bənzəyir ki, xristian Qurandakı ayəni inkar eləsin desin ki, xristian üləması belə deyir.

Mən alimlərdən nə yazmışam. hamısında dəlillər yazılıb. Alimlərin istinad etdiyi ayələr və hədislər göstərilib.

#93749 Rəcm "ayəsi"

Отправлено автор: hənbəli_84 09 июля 2012 - 16:50 в Şiə-sünni dialoqu

Sən niyə görə şiə alimləri haqqında sui-zənn edirsən ki. onlar BƏLKƏ yollarını azıblar ? sübut edə bilərsən ? Sübut edə bilmirsənsə iftira atdığıva görə tövbə elə!

bunu yuxarıda izah elədim. danışandan dəlillərlə danış. Şiə üləması belə dedi söhbətini eləmə. Bu sui-zənn deyil. Sui-zənn onda olur ki, əminliklə deyirsən.

Qaldı ki, Buxariyə!

a ) əvvəla, hədislərdən açıq-aşkar görünür ki, Buxari hədisdən həmin hissəni kəsib götürüb.

hansı hədislərdən. nağıl danışma. harda hədis yazıbsan.

b ) Buxarinin hədisləri kəsib doğramasının dəlilindən biri kimi, forumda mövzu yerləşdirmişik . O Mövzuda Buxarinin belə "tilsimlərinin" sübutunu gətirmişik. Forumda araşdırma apar görüceysən

SƏn sui-zənn edibsən ki, konkret Rəcm ayəsini çıxardıb. Onunla bağlı həmin mövzuda sübut edibsən?
Hətta başqa hədislərdə Buxarinin kəsib-doğradığını sübut etsən belə, konkret Rəcm ayəsi ilə bağlı belə sübut etməyincə bunu iddia edə bilməzsən.

c ) Get İbn Həcər Əsqalaninin Fəthul-Bari şərhini oxu. Dediyim hədisin şərhində bunu İbn Həcər qeyd edib.

Yenə söhbət fırlatmaqdır sənin işin. Axı İbn Həcərin şərhində mətni yazmasının Buxarinin kəsib-kəsməməsinə dəlil deyil.
Sən bilirsən Buxari hədisləri neçənci ildə və hansı şəkildə toplayırdı? Hansı şərtlər qoyurdu?
1) Ola bilər Buxarinin rastlaşdığı mətn olan rəvayətin sənədinin Buxarinin qoyduğu şərtlərə uyğun gəlmirdi
2) Ola bilər İbn Həcər Buxaridən sonrakı dövrdə yazılan hədis kitabından Rəcm ayəsinin mətnini götürüb

Bu da sənin sui-xənn etməyinə haqq qazandırmır.

Sən hələ bilmirsən nə aiddiyatı var ?

Onda sualı bir də oxu!

Oxudum. görmədim. Söz fırlatmaqdansa izah elə.

#93861 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 08:21 в Şiə-sünni dialoqu

Doğurdan ? :rolleyes:

Zəhmət olmasa göstərərsən!

Bundan əlavə, İmam Xomeyni (r.a) də məsum deyil, ictihad edib xəta edib bir savabını qazana bilər. SƏn mənə icmanın fikrini göstər, icmanın! ))

Bəs İmam Xomeynini təqlid edənlər? Onlardamı səhv edirlər?
Sizdə icma rəyimi götürülür yoxsa təqlid etdiyin alimin fikri?
Sən kimi təqlid edirsən?

Bütün yazdıqlarını təqlid etdiyin şəxsdənmi götürüb yazırsan?

#93862 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 08:23 в Şiə-sünni dialoqu

Ələsgər sənin əxivin əmisidi mənim yox ))

Elə sənin də tərcümələrin əxin Əlixanın tərcümələrinə oxşayır.

Əlixanın da tərcümələri Ələsgərin tərcümələrinə ))

Deməli, elə səni tərcümələrin ələsgərin tərcümələrinə oxşayır ))

Ələsgər Əlixanın əmisi olanda nə olur ki?
Əbu Ləhəb də Peyğəmbərin (s) əmisidir.

#93863 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 08:29 в Şiə-sünni dialoqu

Yaxşı, İbn Kəsir Quranı nəyə əsasən təfsir edib ? Batil əqidəvizə görə ?

İbn Teymiyyə hədisləri, ayələri nəyə görə şərh edib ? Batil əqidəvizə görə ? Sən niyə buna təhrif demirsən ?

Ay balaca, sən heç bildün ki, mən nə dedim ?

Mən dedim ki, ŞƏRH yazıb ? :rolleyes:

Sən heç qanmırsan mən nədən danışıram, başun girmir, bədənivi soxursan!

Get də, get başqa yerdə oyna! :rolleyes:

SƏn söhbəti başa düşmürsən.
Özün dedin ki,

"Tərcüməni şərhinə görə yazıb"

Buna təhrif deyilir.

Doğru olan olduğu kimi tərcümə eləməlisən, altında şərh verməlisən. SƏn özün qanmırsan təhrif nədir, şərh vermək nədir.

#93864 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 08:36 в Şiə-sünni dialoqu

Ey qoyun yığını, əgər belə dəqiq bilirsizsə, imamlar(ə) böyük günah sahibidirlər, o zaman birini misal gətirin.

Əvvəla qoyun sən və sənin kimilərdi ki, tək bir yaradan Allahı qoyub, Allahın yaratdıqları əməlisaleh insanlardan, onların qəbirlərindən və əşyalarından kömək istəyirsən.

İkincisi heç kim demədi ki, imamlar böyük günah sahibidirlər. Ancaq günahsız da deyillər. Kiçik günahlar hamıda olur. Bununla bağlı qardaş sizin kitablardan hədislər gətirdi.

Sən dəlillər gətirə bilmədin. Haqqı qəbul etmək əvəzinə təkəbbürlük göstərib inkar edirsən.

#93865 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 09:00 в Şiə-sünni dialoqu

Bəlkəyə qalsa, bəlkə elə sünni və vahabi ülaması yolunu azıb. Xristian ülaməsı da yolunu azıb. Ülamə huccət deylsə,başına deysün İbn teymiyyənin də, digər alimlərivizin də yazdıqları. Razısan ? )

Sən ülaməyə ibadət edirsən ? Onda başına dəysün İbn Teymiyyənin yazdığı kitablar. Heç biri huccət deyil. Razısan ?
Get sən də dəlillərlə araşdır.
Hə ... Sİzin də şərhlər dəlillərlə olmalıdır. Onda başına deysün İbn Teymiyyənin hədislərə verdiyi şərhlər. Başına deysün İbn KƏsirin Qurana verdiyi təfsir. get özün araşdır. Alimlərivizə ibadət eləmə!
Şərh dəlillə olmalıdı. Nə ki, sizin batil əqidəvizə uyğun gəlmirsə səhih deyil.

Nə uyğundur səhihdi hə?
Sən burda nağıl danışma. Get araşdır gör bu hallardan hansıdır?
Bəsdir üləmaya ibadət etdin. :rolleyes:
Sən get başqa yerdə oyna balaca! :rolleyes:

Sən qanmırsan ? Yoxsa, ümumiyyətlə səndə qanma qabiliyyəti yoxdur ? :rolleyes:
Bütüüüüüüüün bu və bu kimi hədislərə vaqif olan üləma İCMA OLARAQ qəbul edib ki, 14 kimsə məsumdur.

Bunun əksinə, hansı hədis gəlsə, dediyimiz hallardan birindədir. BU mütləqdir.

Özü də mən demədim səhihdi ya səhih deyil. Qanmırsan ? Ya sözləri başa düşmürsən ?

Sənə dedim ki, SƏHİH OLSA BELƏ HUCCƏT DEYİL! :rolleyes:

Çünki, mutəvatir deyil. Sən "səhih" , "huccət", "mutəvatir" anlayışlarını qanırsan ?

Mutəvatir olseydi, bizim üləma nəinki bunun əksini, mütləq bunu qəbul edərdi.

Şiə üləması icma olaraq nəyi qəbul edibsə, o da huccətdi. :rolleyes:

Şübhələrə qalsa, get hələ öz alimlərivizdən şübhə eləginən də ))

Xeyir ola gedib gəlib bizim alimlərdən şübhə edirsən ki ?

Heç öz alimləriviz haqqında bircə dəfə , bircə dəfə də olsa şübhə eləmisən ki, BƏLKƏ BİZİM ALİMLƏRİMİZ YOLUNU AZIB ? AXI, XRİSTİANLAR DA YOLUNU AZIB!

Buna mütləq cavab ver :

Şübhə eləmisən ya yox ?

Bundan əlavə!

İddianı edən sənin nasibi əxin olub, sübutu də gərək o gətirsin!

Başun girmiyən yerə bədənivi soxma!

Yoxsa, mən səndən! Sırf səndən Quranın təfsirini istəyəcəyəm. Özü də bütün ayələrin təfsirlərini bircə bircə . Gətirəcəyin hədisləri bircə bircə səndən soruşacağam. O hədislərin səhih olub-olmamasını da səndən soruşacağam. Nəyə görə səhih olub-olmamasını da . Ravilərininin hansının etibarlı , hansının etibarsız olmasını soruşacağam. Bundan əlavə. Ravilərin də etibarlı olub olmamasını özün qeyd edəcəksən. Rical kitablarıvıza əsasən yoxaaaa. Rical kitablarını yazanlar da alimlər, insanlardı. Məhz özün araşdıracaqsan etibarlıdılar ya yox. Daha mən bilmirəm, yatıb yuxuda görəcəksən, sənə ilham olunacey ya necə ... Axır ki, hallarını özün qeyd edəcəksən! :rolleyes:

İbn Kəsir, İbn teymiyyə və sair bu kimi alimlərivizin də kitablarından dəlil gətirə bilməzsən. Çünki, biz onların kitablarını sənin məntiqinlə çırpdıq öz başlarına! :rolleyes:

Nə deyirsən ? Razısan ?

Sən deyəsən ömürboyu səhabələr arasındakı ixtilaflı məsələləri, imamların şişirdilməsini və Əhli Sünnənin zəif hədislərini öyrənibsən. Sən deyəsən heç Tövhidi öyrənməyibsən və başa düşmürsən.

Sənə məsləhət görürəm ki, bir dəfə gedib sələfi alimlərin yazdığı Tövhid kitablarını oxuyasan. Oxu gör sələfi əqidəsində Tövhid nədir? Sonra bəlkə haqqı qəbul edərsən.

Bax sənə yenə deyirəm. Yəhudi üləması da, Xiristian üləması da, Buddistlərin üləması da və s. üləmalar yolunu azıb.
Təsəvvür elə həmin üləmaların ardınca gedən şəxslər özlərini haqq yolda hesab edirlər.

Bəlkə sən də belə azıbsan.
Bir neçə gün lazımdır bir kitabı oxumağa get gör oxu gör sələfi əqidəsində Tövhid nədir?
Alimlərə ibadət nədir?

Sələfi əqidəsində istər alimlər kitab yazsın, istər fətva versin dəlilləri göstərirlər.
Dəlillər ayələrə və səhih hədislərə olmalıdır.

Alimin kim olmağından asılı olmayaraq dəlilsiz danışan alimin sözü qəbul olunmur.
Bütün camaat Quranı və hədis kitablarını öyrənməyə təşviq olunur. Mədinədə hətta Qurandan əlavə 6 hədis kitabını bütün raviləri ilə əzbər bilən insanlar var.

Sizdəki kimi hər müctəhid heç bir istinad vermədən bir risalə yazmır.
Və İnsanlara da təbliğ olunmur ki, bir alimi seçin təqlid edin.

Qaldıki hədislərin səhih olub-olmamasının araşdırılmasına

Hər kəs imkanı çatdığı qədər öyrənir.
Başqa bir tərəfdən əksər hədislərlə bağlı Əhli Sünnənin alimlərinin rəyi ya eynidir, ya da oxşardır.
İstər hənəfi, istər şafi, istər maliki, istər hənbəli məzhəbinin alimləri olsun. Rəylər əksər hədislərdə üst-üstə düşür.

Qaldı ki, mən heç fikirləşmişəm ki, Əhli Sünnə alimləri və Sələfi alimləri yollarını azıblar?
Bəli fikirləşmişəm və əvvəl bu fikirdə olmuşam. Dədəm, babam, nəslim şiə əqidəsində olub. Özüm araşdıraraq gəlmişəm sələfi əqidəsinə.

Bir neçə gün lazımdır bir kitabı oxumağa get gör oxu gör sələfi əqidəsində Tövhid nədir?
Alimlərə ibadət nədir?

#93867 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 09:03 в Şiə-sünni dialoqu

Ey şiələr əgər üləmaya ibadət etmirsinizsə aşağıdakı məsələlərə dəlil gətirin:

1) imamlar müqəddəsdirlər
2) bizim üçün mübah imamlar üşn günah hesab olunur
3) imamlar günahsız və ya məsumdurlar

#93879 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: hənbəli_84 11 июля 2012 - 14:53 в Şiə-sünni dialoqu

Bundan əlavə!

Ay ALlahın qanmaz məxluqları!

Osman əl-xəbis hənbəli_84!

Nəyisə müzakirə etmək istəyirsizsə, buyurun uyğun mövzularda müzakirə edək!

Suallar qarşısında aciz qalıbsan bilmirsən neyniyəsən?

Batil əqidə sahibi olanda belə olur da. Get soyuq su iç.

Mən verdiyim suallara sizin əqidədə cavab yoxdur? Hər suala bizim əqidədə oxşar misal tapmaqla cavab vermək istəyibsən.

Bir də ki, sənin kimi əxlaq sahibi ilə nə müzakirə edəcəyik?

Рейтинг@Mail.ru