Перейти к содержимому

Фотография

2009-cu ilin Fitr bayramı elan edildi

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 120

#61 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 00:30

Deməli, belə Mumine Xanım. İlk öncə mən qeyd etdim ki, əgər sizə Rəhbərin sözü kifayət etmirsə, yəni Məracenizin sözü daha avtoritetdirsə sizə qəza ilə bərabər kəffarə də vacib olar. Və sizin fikrinizi düzgün başa düşməyim üçün sual ünvanladım ki, fikrinizcə bayramı düzgün qeyd etmisiniz ya yox? Bu sualı ona görə verdim ki, özümdə sabit olsun ki, siz mən deyən kimi fikirləşirsiniz ya yox. Yəni fikirləşirsiniz ki, bayramı düzgün qeyd etməmisiniz və Rəhbər düzgün qərar verməmişdir. Sonra qardaşımız bizə Sistani Ağanın risaləsini təqdim etdi. Risalədə isə kəffarə vacib edən məsələlərin arasında mənim sözümə dəlil olmadı. Buna görə mən fikrimin yanlış olduğunu bildirdim. Mən bu məsələni bir balaca araşdırdım və öz fikrimin səhv olmadığını gördüm. Yəni əgər siz ayın çixmasında öz Məracenizin fikrini düzgün bilib Rəhbərin fikrini konkret batil bilsəniz sizə qəza da vacib olar üstəlik kəffarə də. Amma sizin fikriniz bu cür olmayıb və heç bir narahatçılığa yer yoxdur.

Əbu Sufyan ordusu, əlbəttə ola bilsin ki, risalədə səhv tərcümə olsun. və yaxud siz səhv tərcümə edəsiniz. və lap və yaxud şəri baxımdan sizin fikirləşdiyiniz kimi tərcümə olunmamalıdır. bu məsələləri qeyd etməyinizi heç cür anlaya bilmirəm. barmağınızı qatdalayıb tarixdən hansısa bir ili misal gətirin ki, İranda elan edilən bayram azərbaycana şamil olunmamış olsun? 847-ci sualın cavabı məncə kifayətdir. Azərbaycan Tehrandan qərbdə yerləşir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#62 palchiq

palchiq

Naqib – Captain

• Murid
  • 809 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 07:09

vüsal114
Əbu Sufyan ordusu, əlbəttə ola bilsin ki, risalədə səhv tərcümə olsun. və yaxud siz səhv tərcümə edəsiniz. və lap və yaxud şəri baxımdan sizin fikirləşdiyiniz kimi tərcümə olunmamalıdır. bu məsələləri qeyd etməyinizi heç cür anlaya bilmirəm. barmağınızı qatdalayıb tarixdən hansısa bir ili misal gətirin ki, İranda elan edilən bayram azərbaycana şamil olunmamış olsun? 847-ci sualın cavabı məncə kifayətdir. Azərbaycan Tehrandan qərbdə yerləşir.[/b]

Əbu Sufyan ordusu

Əgər bu "Sual-Cavab" kitabı rəhbərin rəsmi saytındakının tərcüməsidirsə uyğunsuzluqlar var. Zənnimcə tərcümələrdə də səhvlər var.(İnşaAllah böyük iddiada deyiləm. Məqsədim bizim hamımızın müştərisi olduğumuz haqqdır

mən qardaşlardan xahiş edərdim ki, ehtimal etdiyimiz fikirləri bir kənara qoyaq. Həqiqət naminə nə varsa onu yazaq. Çünki,.. əgər, Əbu Sufyan ordusu məsələyə bu cür dəqiqliklə aydınlıq gətirməsəydi, edilən səhvlər bizlərə çox baha başa gələ bilər.

Əbu Sufyan ordusu çox düzgün olaraq qeyd etmişdir ki, "Mövzuda xoşa gəlməyən gərginlik hiss olunur."
qardaşlarımdan rica edərdim ki, bu gərginliyi səbr və təmkinlə ortadan qaldirsınlar.

Allah hamınızdan razı olsun.

Сообщение отредактировал palchiq: 27 сентября 2009 - 07:10

Tərbiyənin kimdən öyrəndin?....-Tərbiyəsizdən ( müdrik kəlam)

#63 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 11:24

Tərcümədə olan uyğunsuzluqlar "Palçıq" qardaşın buyurduğu kimi problemlərlə nəticələnə bilər. Nəzərə alsaq ki, tərcümələrin bə`ziləri mənim kimi qeyri-mütəxəssislər tərəfindən edilir və məhz "Sual-cavab" kitabında "Üfüq" məsələsində az müqayisədən sonra uyğunsuzluqları gördüyüm üçün bunu bildirməyi özümə borc bildim.
Murdar vəhhabilərə nəyisə göstərməkdənsə şiyələr ilə normal disskusiya mənim üçün daha xoşdur. İnşaALLAH bizlərə faydası olar.

Rəhbərin yeni istiftatından olan və mövzumuza aid olan bir neçə məsələləri də sizlərlə paylaşıb Allahın köməkliyi ilə qaranlıq məsələlərə aydınlıq gəlməsini Allahdan diləyirəm. Sizlərin də aktiv olmanızı və bildiklərinizi bölüşməyinizi rica edirəm.

İstiftatlara nəzər salmadan öncə Vüsal114 qardaş, məgər tarix ayın əvvəlinin tə`yin olunmasında höccətdir? Vəhhabilər Səudiyyəyə, Sünnülər Türkiyəyə, Şiyələr əksər halda İrana, oxumamış alimlər isə öz rə`yinə əsasən bayramı qeyd edirlər. Tarixdən gördüyüm bunlardır. Hənəfi sünnüləri başa düşmək olar. Onların fiqhinə görə Hənəfilərdən bir qrup dünyanın o biri başında ayı gördüklərini iddia edərlərsə dünyanın bu biri başındakı Hənəfilərə də höccətdir. Amma şiyələr və digərlərində məsələ bu cür deyil. Təəssüf ki, hələdə Azərbaycanda bu sadə işin qulpundan doğru dürüst yapışan yoxdur. İnşaAllah bu günü də görərik.

847-ci məsələ.
Tehran ilə Bakıda ayın görünmə ehtimalı eynidirmi? Zənnimcə maraqlı məsələlərdən biri bunu tə`yin etməkdir.

Cavabda rəhbər bildirib ki, Qərbdə yerləşən şəhərdə görünən ay Şərqdə yerləşən şəhər üçün kifayət etməz. Yə`ni misal üçün götürsək Bakıda görünən ay Tehran üçün kifayət etməz."

Xəritəni məhz 847-ci məsələyə görə yerləşdirmişdim. Xəritəyə əsasən Buşehr Tehrana paralel nisbətində Bakıdan yaxın görünür. Amma sual verən Buşehr ilə Tehranın fərqli üfüqlərdə olduğunu bildirir.

Bakının Tehrana nisbətdə qərbdə yerləşməsi məsələsi. Rəhbər yeni İstiftatda bildirir:

س: اگر ماه در كشورهاى شرقى رؤيت شود آيا براى كشورهاى غربى خودبه‌خود ثابت مى‌شود يا خير؟ و حدود آن چيست؟
ج) رؤيت در بلد شرقى گرچه غالباً ملازم با امكان رؤيت به طريق اولى در بلد غربى است، ليكن گاهى به ملاحظه‌ى اختلاف زياد در طول جغرافيايى، چنين ملازمه‌اى منتفى است. و معيار كلّى ملازمه‌ى بين بلدين در امكان رؤيت هلال است

Sual: Əgər ay şərqdə yerləşən ölkələrdə görünsə qərbdə yerləşən ölkələrdə bu analoji olaraq sabit olur yoxsa yox, və bunun hüdudu nədir?
Cavab: Şərqdəki ölkədə (Hilalın) görünməsi çox vaxt be təriqe övla Qərbdəki ölkədə də görünmə imkanı ilə mülazimdir. Lakin bə`zən meridianda olan böyük fərqi mülahizə etsək bu mülazimə yox olur. İki ölkə arasında mülazimənin ümum me`yarı ayın görünmə imkanıdır.

İndi görəsən həqiqətən Azərbaycan ilə İranda ayın görünmə imkanı eynidirmi?

فقال رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم): يا علي اكفني هذه الكتيبة
Rasulallah (s.a.a.s.) buyurdu:
"Ya Əli, məni müşrik dəstəsinin həmləsindən müdafiə et!"(Uhud döyüşü)

#64 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 13:42

شک در عيد فطر

س: اگر شخصى در روزى كه شك دارد عيد فطر است يا نه، روزه را عمداً افطار كند، وظيفه‌اش در قبال روزه آن روز چيست؟
ج) اگر در روز شک در عيد فطر بودن، روزه را عمداً افطار کرده و بعداً هم يقين به عيد بودن‌ آن روز برايش حاصل نشد و بيّنه شرعى بر
عيد بودن آن روز قائم نشد و حاکم شرع معتبرى هم حکم به عيد بودنش نکرد، روزه آن روز هم قضا دارد و هم کفاره

Fitr bayramında şəkk

Sual:
Əgər şəxs fitr bayramının olub olmadığını şəkk etdiyi gündə qəsdən iftar etsə, həmin günün orucu müqabilində vəzifəsi nədir?
Cavab: Əgər fitr bayramının olduğunu şəkk etdiyi gündə qəsdən iftar etsə və sonradan həmin günün bayram olmasına onda yəqin hasil olmasa, şər`i dəlil olmasa və mö`təbər şər`i hakim həmin günün bayram olmasına hökm verməsə, həmin günün orucunun həm qəzası, həmdə kəffarəsi var.

#65 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 13:46

س: اگر از گفته عده‏اى حدس بزنيم كه فردا عيد فطر است، آيا مى‏توانيم روزه بگيريم؟
ج) تا هنگامى كه براى شخص اطمينان پيدا نشود كه فردا عيد فطر و اول شوال است، نمى‏تواند روزه را افطار كند.

#66 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 15:46

س: شمال كانادا در عرض جغرافيايى انگليس قرار دارد، آيا با انگليس هم‌افق است؟
ج) صِرف هم‌عرض بودن كافى نيست، بلكه ميزان ملازمه بين رؤيت در يك بلد با امكان رؤيت در بلد ديگر است

Sual: Şimali Kanada İngiltərə ilə eyni paraleldə yerləşib. Onlar həmüfüqdürlərmi?
Cavab: Sırf eyni paraleldə yerləşmək kifayət deyil, mizan bir ölkədə görünməklə digər ölkədə görünmək imkanı arasındakı mülazimədir.

س: هم افق به چه معنى مى‌باشد و نقاط هم افق چه نقاطى هستند؟
ج) مراد از «هم افق» مکانى است که از لحاظ امکان يا عدم امکان رؤيت با شهر مورد نظر، همسان باشد

Sual: Həmüfüq nə deməkdir və həmüfüq nöqtələr hansı nöqtələrdir?
Cavab: Həmüfüqdən murad elə bir məkandır ki, görünmək imkanı olması və olmaması baxımından nəzərdə tutulmuş şəhərlə eyni olsun.

#67 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 16:00

س: اگر چند نفر عادل شهادت بدهند كه دو نفر عادل ماه را ديده‏اند؛ آيا اول ماه رمضان يا شوال ثابت مى‏شود؟
ج) خير، بايد دو نفر عادل خودشان براى انسان شهادت بدهند كه ماه را ديده‏اند و اگر رؤيت ماه را با واسطه نقل كنند، كافى نيست؛ مگر آنكه از گفته آنان، اطمينان به رؤيت هلال پيدا شود.

Sual: Əgər bir neçə adil şəxs şəhadət versə ki, iki nəfər adil şəxs ayı görüblər, Ramazan və ya Şəvval ayının əvvəli sübut olur?
Cavab: Xeyr. Gərək iki nəfər adil şəxs şəxsən özləri insana şəhadət verələr ki, ayı görüblər və əgər ayın görülməsini vasitə ilə nəql ediblərsə kifayət deyil. Məgər ki, onların sözündən Hilalın görülməsinə arxayınlıq tapa.

#68 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 19:31

kimsə mövzuda gərginlik görürsə çox səhv edir. mən heç kəsi burada acılamamışam. sadəcə şəri məsələni daha doğrusu Şəvval ayı nə vaxt girib onu müzakirə edirik. söhbət ayın 20-ini bayram edib sonra müctehidinin həmin günü bayram bilməməsinə görə qəza edim fikrindən sonra düşdü. və mən bildirdim ki, qəza ilə iş qurtarmır. əgər konkret olaraq bilirsizsə ki, səhv edib oruc tutmamısız gərək kəffarə də verəsiniz. bununla bərabər qeyd edirdim ki, şəkkə ehtiyac yoxdur. belə ki, bayram hökmünü verən sıravi şəxs yox, vilayəti-fəqihdir. ona görə məsələni araşdırmağa ehtiyac yoxdur. və gərək insan hökmə itaət etsin.
üfüqlə bağlı sualı verən yəni (Buşehrlə Tehran barədə) ola bilsin bisavadddır və heç özü də bilmir ki, o dediyi kimi deyildir.

Əbu Sufyan ordusu, məsələri tərcümə edib yerləşdirdiyinə görə təşəkkür edirəm. amma aydın olmayan başqa şeydir. sən nəyi sübut etmək istəyirsən?

1. Rəhbər bayram hökmünü düz verməyib

2. Rəhbərin bayram hökmüı ancaq İrana şamildir. (əgər belədirsə, biz bu məsələlərdə kimə istinad edək)?

bəlkə fikrin başqadır amma mən anlamadım. zəhmət olmasa fikrini tam açıqla.

#69 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 27 сентября 2009 - 23:49

kimsə mövzuda gərginlik görürsə çox səhv edir. mən heç kəsi burada acılamamışam.

Təki gərginlik olmasın. İstədiyimiz də elə budur. Ola bilsin ki, acılamamısan amma bə`zi yazılarında mənim nəzərimdə müctəhidlərə qarşı uyğun olmayan ifadələr işlətmisən. Müqəllidlərə də cavablarında sərtlik müşahidə etdim. Sanki onlar Rəhbərin hökmünə hörmətsizlik ediblər.

Sistani belə dedi, Gülpayqani belə dedi..............
PS. postum kiminsə xoşuna gəlməyə bilər və forumun adminstrasiyası bu post barədə heç bir məsuliyyət daşımır.
.........................
Saneinin fikri seçkilərə qədər məni haradasa maraqlandırırdısa, artıq heç vecimə də deyil. Sanei bayramı 22-də biiblsə də məni qram maraqlandırmır.

üfüqlə bağlı sualı verən yəni (Buşehrlə Tehran barədə) ola bilsin bisavadddır və heç özü də bilmir ki, o dediyi kimi deyildir.

Onun yazısından belə başa düşdüm ki, bu məsələ ona mə`lumdur. Ancaq önəmli olan yuxarıda da bildirdiyim kimi Bakı Tehran məsələsidir. Bunu həll edə bilsək gələcəkdə də problem olmaz. Həmüfüq məsələsini də bu məsələyə səbəb olaraq ortaya çıxartdım və bu barədə əldə olan materialları bölüşməyə çalışdım.

Əbu Sufyan ordusu, məsələri tərcümə edib yerləşdirdiyinə görə təşəkkür edirəm. amma aydın olmayan başqa şeydir. sən nəyi sübut etmək istəyirsən?

Tərcümələr yeni istiftatdandır. Düşündüm ki, inşaALLAH faydası olar.
Mənim sübut etdiyim bir şey yoxdur. Sadəcə olaraq bə`zi sualları ortaya çıxardım ki, müzakirə edək və sizlərdən də aktiv iştirak rica etdim. Həmçinin Sual-Cavabın orijinal ilə uyğunsuzluğu məni narahat etdi və səbəbini öyrənmək arzusundayam.

1. Rəhbər bayram hökmünü düz verməyib

Mən İranda olmadığım və araşdırma iqtidarında olmadığım üçün bu barədə söz belə deməyə cür`ət etmirəm.

2. Rəhbərin bayram hökmüı ancaq İrana şamildir. (əgər belədirsə, biz bu məsələlərdə kimə istinad edək)?

Bəli, rəsmi saytdan zahirən görünən budur. Bu məsələdə şəxsən mən rəhbərin söylədiyi 3-cü varianta istinad edirəm Yə`ni با شهرتى كه مفيد علم است "elm doğuran məşhur və doğru xəbərə"

fikrini tam açıqla.

Ayın İranda görünməsi imkanı ilə bizdə görünmə imkanı arasında olan asılılıq?

#70 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 00:22

Təki gərginlik olmasın. İstədiyimiz də elə budur. Ola bilsin ki, acılamamısan amma bə`zi yazılarında mənim nəzərimdə müctəhidlərə qarşı uyğun olmayan ifadələr işlətmisən. Müqəllidlərə də cavablarında sərtlik müşahidə etdim. Sanki onlar Rəhbərin hökmünə hörmətsizlik ediblər.

PS. postum kiminsə xoşuna gəlməyə bilər və forumun adminstrasiyası bu post barədə heç bir məsuliyyət daşımır.
Saneinin fikri seçkilərə qədər məni haradasa maraqlandırırdısa, artıq heç vecimə də deyil. Sanei bayramı 22-də biiblsə də məni qram maraqlandırmır.

əlbəttə edirlər. bir yerdə ki, Rəhbərin fikrini zəif bilirlər səncə nə edirlər?

mənim Sistani belə dedi, Gülpayqani belə dedi sözlərimdən məqsəd camaatın ibarələridir. bunu məncə başa düşmək xırda məsələydi. nə əcəb bunu səhv başa düşmüsüz. o ki qaldı Saneiyə http://www.youtube.c...player_embedded

Onun yazısından belə başa düşdüm ki, bu məsələ ona mə`lumdur. Ancaq önəmli olan yuxarıda da bildirdiyim kimi Bakı Tehran məsələsidir. Bunu həll edə bilsək gələcəkdə də problem olmaz. Həmüfüq məsələsini də bu məsələyə səbəb olaraq ortaya çıxartdım və bu barədə əldə olan materialları bölüşməyə çalışdım.

düzdür, üfüqdə Buşehr Tehranla bir deyil. amma tək üfüq də şərt deyil. ümumiyyətlə, Rəhbərin AYI GÖRMƏK bölməsində bu məsələlər deyərdim ki, tam açıqlanıb.

Allah əcrini versin.

Tərcümələr yeni istiftatdandır. Düşündüm ki, inşaALLAH faydası olar.
Mənim sübut etdiyim bir şey yoxdur. Sadəcə olaraq bə`zi sualları ortaya çıxardım ki, müzakirə edək və sizlərdən də aktiv iştirak rica etdim. Həmçinin Sual-Cavabın orijinal ilə uyğunsuzluğu məni narahat etdi və səbəbini öyrənmək arzusundayam.

xob.

Mən İranda olmadığım və araşdırma iqtidarında olmadığım üçün bu barədə söz belə deməyə cür`ət etmirəm.

Bəli, rəsmi saytdan zahirən görünən budur. Bu məsələdə şəxsən mən rəhbərin söylədiyi 3-cü varianta istinad edirəm Yə`ni با شهرتى كه مفيد علم است "elm doğuran məşhur və doğru xəbərə"

Ayın İranda görünməsi imkanı ilə bizdə görünmə imkanı arasında olan asılılıq?

Rəhbərin istiftaatinda AYI GÖRMƏK, MƏRCƏİYYƏT VƏ VİLAYƏT VƏ VİLAYƏTİ-FƏQİH, HAKİMİN HÖKMÜ bölümlərini bir daha mütaliə etməyini məsləhət görürəm.

#71 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 08:12

Buradakı yuzerlərdən Rəhbərin fikrini zəif bilməkdə kimi ittiham edirsən? Zəhmət olmasa niklərini yaz!
Şükürlər olsun ki, səhv başa düşmüşəm. İnşaAllah sən Ayətullah Sistani və Gülpayqaniyə böyük ehtiram bəsləyirsən.
"Youtube"-a texniki səbəblərə görə baxa bilmirəm. Ancaq şiyələrin bə`zi saytlarına baxsaq Rəhbərin də ünvanına xoşa gəlməyən sözlərlə dolu Videorolikləri görmək olar. Bu hələ ki, mənim anlamama kifayət edəcək bir materiallar deyil.

س 838: آيا اتحاد افق در رؤيت هلال شرط است يا خير؟
ج: بلى شرط است.

س 839: مقصود از اتحاد افق چيست؟
ج: منظور از آن، شهرهايى است كه از جهت احتمال رؤيت و عدم احتمال رؤيت هلال يكسان باشند.

Sual 838: Üfüqün ittihadı Hilalı görməkdə şərtdir yoxsa yox?
Cavab: Bəli, şərtdir.

Sual 839: Üfüqün ittihadından məqsəd nədir?
Cavab: Məqsəd o şəhərlərdir ki, Hilalı görmək ehtimalı və görmək ehtimalı olmamaq cəhətindən eyni olsunlar.

Nə yeni nə köhnə "Sual-cavab"da Azərbaycanın ügüqü ilə ilgili bir şey yoxdur. Bunu təyin etmək biz müqəllidlərin boynunadır. Mənim sualım:

Bakı ilə Rəhbərin hökmünün şamil olduğu İran şəhərlərindən hər hansı biri həmüfüqdürlərmi?

Üfüqdən başqa Rəhbərin İrana şamil olan hökmünün bizə də şamil olduğunu təsdiqləyən hansı şərtlər var? Zəhmət olmasa açıqla və ünvan ver!

#72 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 08:49

[font="Palatino Linotype"][size=3]
əlbəttə edirlər. bir yerdə ki, Rəhbərin fikrini zəif bilirlər səncə nə edirlər?

[font="Palatino Linotype"][size=3]Buradakı yuzerlərdən Rəhbərin fikrini zəif bilməkdə kimi ittiham edirsən? Zəhmət olmasa niklərini yaz!

Təbii ki,məni nəzərdə tutur vusal114 bəy.
Amma deyəsən o yazılarımı olduğu kimi anlaya bilmir,çünki istədiyi kimi təfsir edir.
"Rəhbərə hörmətsizlik edirlər" deyən qardaş,xəbəriniz olsun ki,Rəhbərə bəlkə də məndən çox hörmət edib,ona xüsusi məhəbbət bəsləyən bəlkə də yoxdur.
Sual oluna bilər ki,niyə o zaman ona təqlid etmirsiz,onun hökmünü müzakirə edirsiz?
Cavabım: Xamneyi ağaya böyük sevgim olsa da,hamıya məlumdur ki,onun hökmləri başqa müctəhidlərə nisbətən mülayimdir,məhz hicab və s.məsəllərdə olduğu kimi.
Amma Sistani ağada hökmlər sərtdir.Bu sərtlik məhz mənə görə olduğundan yəni özünə qarşı daha tələbkar olub və hər əmələ ehtiyatla riayət etməyə çağırdığına görə,mən də bu yolu tutub,onun müqəllidi olmağı lazım bildim.
Hər kəsə məlumdur ki,dində xırdalıqlar çoxdur,amma hər kəs də bu xırdalığa varmaq istəmir,səbəbləri də müxtəlifdir,amma neyləyək mən təbiətdən hər şeyi xırdalığına kimi öyrənmək niyyətindəyəm,əks halda şəkk-şübhələr məni tərk etmir. bu məsəldə də bir sualım yarandı,özü də tək məndə deyil,nə onu aydınlaşdırmaq istədim.Amma sizdən xahiş etməmişdim ki,hökmən siz sualımı cavablandırın.
Onsuzda məni qane edəcək cavabı,Abu Sufyan ordusu nikli qardaş verdi.
Allah ondan razı qalsın.Bircə onu demək istəyirəm ,unutmayın ki,qəlblərdən,niyyətlərdən həqiqətən yalnız Allah xəbərdardır.İndi siz düşünürsüz ki,rəhbərə hörmətsizlik etmişəm,öz fikrinizdir,amma səhvdir.
Nəisə,nə siz məni anlayırsız nə də mən sizi,yaxşı olar ki,bu söhbət elə burda bağlansın.
Allaha əmanət olun!
Məhərrəmdir, Xanım Zeynəb əzası,
Bizi səslər Hüseynin Kərbəlası.
Daha zəvvarının yox səs-sədası.
Bu gün Kərbübəla viran olubdur,
Hüseyn öz qanına qəltan olubdur.

Каждый день Ашура, Вся земля Кербела!

#73 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 11:15

Vusal114
kimsə mövzuda gərginlik görürsə çox səhv edir. mən heç kəsi burada acılamamışam. sadəcə şəri məsələni daha doğrusu Şəvval ayı nə vaxt girib onu müzakirə edirik. söhbət ayın 20-ini bayram edib sonra müctehidinin həmin günü bayram bilməməsinə görə qəza edim fikrindən sonra düşdü. və mən bildirdim ki, qəza ilə iş qurtarmır. əgər konkret olaraq bilirsizsə ki, səhv edib oruc tutmamısız gərək kəffarə də verəsiniz
Mən bildiyimə görədə belədir.

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#74 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 11:19

MUMINE
"Rəhbərə hörmətsizlik edirlər" deyən qardaş,xəbəriniz olsun ki,Rəhbərə bəlkə də məndən çox hörmət edib,ona xüsusi məhəbbət bəsləyən bəlkə də yoxdur.
Sual oluna bilər ki,niyə o zaman ona təqlid etmirsiz,onun hökmünü müzakirə edirsiz?
Cavabım: Xamneyi ağaya böyük sevgim olsa da,hamıya məlumdur ki,onun hökmləri başqa müctəhidlərə nisbətən mülayimdir,məhz hicab və s.məsəllərdə olduğu kimi.
Amma Sistani ağada hökmlər sərtdir.Bu sərtlik məhz mənə görə olduğundan yəni özünə qarşı daha tələbkar olub və hər əmələ ehtiyatla riayət etməyə çağırdığına görə,mən də bu yolu tutub,onun müqəllidi olmağı lazım bildim.
Mən biləni təqlid zamanı hansı müctehidin sərt fətvasına yox onun daha elimli olmasına baxmaq və araşdırmaq lazımdı.

#75 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 11:24

Abu Sufyan ordusu
Salam.
Sizin yazdıqlarınızdan məndə bir sual meydana gəldi. Əgərə Rəhbərin hökmü yalnız İran üçündürsə o zaman bu nə Vəli Əmr müslimin oldu? Rəhbərin hömü mən biləni umumidir. Yəni hər bir müsəlmana həmin hökümə əməl etmək lazımdır. Yox Əgər Rəhbər hansısa hökümdə qeyd və şərt qoyarsa o zaman həmin hökmün bir qrupa aid olmasını deyə bilərik. Amma Rəhbər İran xalqını təbirk etməkliyi qeyd sayıla bilməz. Mən belə düşünürəm.

#76 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 11:28

Abu Sufyan ordusu
Salam.
Sizin yazdıqlarınızdan məndə bir sual meydana gəldi. Əgərə Rəhbərin hökmü yalnız İran üçündürsə o zaman bu nə Vəli Əmr müslimin oldu? Rəhbərin hömü mən biləni umumidir. Yəni hər bir müsəlmana həmin hökümə əməl etmək lazımdır. Yox Əgər Rəhbər hansısa hökümdə qeyd və şərt qoyarsa o zaman həmin hökmün bir qrupa aid olmasını deyə bilərik. Amma Rəhbər İran xalqını təbirk etməkliyi qeyd sayıla bilməz. Mən belə düşünürəm.

Sizin də yazdıqlarınızdan belə çıxır ki,əgər Rəhbər Bayramı bu gün elan etdisə demək həm İranda olan,həm Amerikada olan,həm də Hindistanda olanlar bayramı bu gün qeyd eləməlidir? Maraqlıdır. :scenic:

#77 palchiq

palchiq

Naqib – Captain

• Murid
  • 809 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 11:41

[font="Palatino Linotype"][size=3]Abu Sufyan ordusu
Salam.

Nardarani, salam. Ola bilsin ki, sualım mövzuda offtop xaraketri daşısın..amam, yenə də etik məsələ oldugu üçün soruşmaq istərdim..

Siz eyni vaxtda 3 ismarış yazdınız..vusal114, Mumine, Abu Sufya ordusu

nə üçün 3-cü şəxsə salamla müraciət etdiniz?

Сообщение отредактировал palchiq: 28 сентября 2009 - 11:41

#78 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:29

MUMINE

Mən biləni təqlid zamanı hansı müctehidin sərt fətvasına yox onun daha elimli olmasına baxmaq və araşdırmaq lazımdı.

Onu biz müəyyən etmək iqtidarında deyilik.
Ola bilsin ki,hər-hansı isə bir məsəldə biri digərindən elmli olsun,amma hamısında ayırd etmək olmur.
Xamneyi ağanın bir çox məsəllərdə digər müctəhidlərə nisbətən mülayim fətvaları var.
Və hətta bir çox bacılar hal-hazırda ona təqlid etməyi seçir,o da ona görə ki,hicabın hökmlərində o, sərt deyil.
Xırdalıqları yadımda deyil.Mən əvvəldən,yəni artıq 11 ildir ki, Lənkərani ağanın müqəllidi olmuşam deyə mənim üçün onu seçmək asan olmadı.Çünki Lənkərani ağa da Sistani ağanın hökmlərinə yaxın hökm verirdi.

#79 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:37

Abu Sufyan ordusu
Salam.

Nardarani, salam. Ola bilsin ki, sualım mövzuda offtop xaraketri daşısın..amam, yenə də etik məsələ oldugu üçün soruşmaq istərdim..

Siz eyni vaxtda 3 ismarış yazdınız..vusal114, Mumine, Abu Sufya ordusu

nə üçün 3-cü şəxsə salamla müraciət etdiniz?

[font="Palatino Linotype"][size="3"]Çünki, əvvəl 2 -şəxsin müraciət etmək qəsdim olmayıb. Yalnız onlardan stat gətirib umumxalq müzakirəsinə çıxardmaq qəsdim var idi.

#80 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:41

MUMINE

Yəni demək istəyirsiniz ki, onların hansının daha elimi olmasına biz müəyyən edə bilmərik? Məndə belə fikirləşirəm. Və bu səbəbdən onların hamsını eyni bilirəm.

#81 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:45

MUMINE

Yəni demək istəyirsiniz ki, onların hansının daha elimi olmasına biz müəyyən edə bilmərik? Məndə belə fikirləşirəm. Və bu səbəbdən onların hamsını eyni bilirəm.

O zaman belə çıxır ki,şəri məsələlərdə sualınız yarananda,hamısının hökmlərinə riayət edirsiniz?
Axı bəzilərində cüzi də olsa fərq var :scenic:

Сообщение отредактировал MUMINE: 28 сентября 2009 - 12:45

#82 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:46

Abu Sufyan ordusu
Salam.

Sizin də yazdıqlarınızdan belə çıxır ki,əgər Rəhbər Bayramı bu gün elan etdisə demək həm İranda olan,həm Amerikada olan,həm də Hindistanda olanlar bayramı bu gün qeyd eləməlidir? Maraqlıdır. :scenic:

Xeyr.
Bunun üçün risalədə şərtlər qeyd olunub. Baxmayaraq ki, müctehidlərin arasında fikir ayrılıqları var.
Onlardan biri üfüqlərinin eyni olması yada ay görsənən şəhərin şərqdə yerləşməsidir. Ay İranın müxtəlif yerlərində görsənib. Bu səbəbdən həmin şəhərlərin bəzisi bizdən şərqdə bəzisidə eyni üfüqdə yerləşır. Ona görədə İranda BAYRAM elan olunandan SONRA Azərbaycanda yaşayanlar Bayram edə bilərlər!

#83 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:49

MUMINE

O zaman belə çıxır ki,şəri məsələlərdə sualınız yarananda,hamısının hökmlərinə riayət edirsiniz?
Axı bəzilərində cüzi də olsa fərq var :scenic:

Xeyr.
Hamsına eyni zamanda əməl etmək mümkün deyil. Onlar elimi seviyyədə bərabər bildiyimdən hansının hökme mənə rahatdırsa onada əməl edirəm. Amma sizin məsələyə yanaşmanız düz deyil. Mən demirəm ki təqlidiniz batildir. Sadəcə sərt və mülayimliyə görə məsələlərə yanaşmazlar. Baxın risalədə nə yazılıb:
M:4. Әgәr iki müctеhid еlm cәhәtindәn bәrаbәr оlsаlаr, еhtiyаt-lаzımа görә[3] оnlаrdаn dаhа tәqvаlı vә vәrәsi çох оlаnа tәqlid оlunmаlıdır
Daha mülayim və sərt söhbəti qeyd edilmir

#84 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 12:57

Nardarani,
Aleykuməs-salam ve r. ve b. Məhz İran xalqını qeyd etməkdən də güclü qeyd nəyi hesab edə bilərik?Bu hökmü Muminə xanım buyurduğu kimi bütün dünya müsəlmanlarına tətbiq etsək nəyinki rəhbərin digər cavabları hətta şiyə fiqhinin əsas müdüaları ilə ziddiyyət təşkil edər. Zəhmət olmasa ssılka verdiyim postu nəzərdən keçir. Həmçinin oradakın Azərbaycan dilində olan sual-cavab ilə orijinal arasındakı uyğunsuzluğa fikrini bildir. Bu məsələ məni yaman narahat edir.

http://313news.net/f...&...ost&p=17516

#85 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:00

Bu səbəbdən həmin şəhərlərin bəzisi bizdən şərqdə bəzisidə eyni üfüqdə yerləşır. Ona görədə İranda BAYRAM elan olunandan SONRA Azərbaycanda yaşayanlar Bayram edə bilərlər!

Mənə məhz bu lazımdır. Doğurdanda bizimlə eyni üfüqdə yerləşən şəhərlər var? Zəhmət olmasa bu mə`lumatı hardan əldə etdiyini bildir.

#86 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:06

MUMINE

Axı bəzilərində cüzi də olsa fərq var :rolleyes:

Xeyr.
Hamsına eyni zamanda əməl etmək mümkün deyil. Onları elmi seviyyədə bərabər bildiyimdən hansının hökmü mənə rahatdırsa onada əməl edirəm. Amma sizin məsələyə yanaşmanız düz deyil. Mən demirəm ki təqlidiniz batildir. Sadəcə sərt və mülayimliyə görə məsələlərə yanaşmazlar. Baxın risalədə nə yazılıb:
M:4. Әgәr iki müctеhid еlm cәhәtindәn bәrаbәr оlsаlаr, еhtiyаt-lаzımа görә[3] оnlаrdаn dаhа tәqvаlı vә vәrәsi çох оlаnа tәqlid оlunmаlıdır

Əziz qardaşım,mənə də rahat olan,sərtlikdir.
Demək mən də mənə rahat olanı seçirəm.
Mən yaponca yazıram ki,məni anlamırsız? :)

#87 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:27

Nardarani,
Aleykuməs-salam ve r. ve b. Məhz İran xalqını qeyd etməkdən də güclü qeyd nəyi hesab edə bilərik?Bu hökmü Muminə xanım buyurduğu kimi bütün dünya müsəlmanlarına tətbiq etsək nəyinki rəhbərin digər cavabları hətta şiyə fiqhinin əsas müdüaları ilə ziddiyyət təşkil edər. Zəhmət olmasa ssılka verdiyim postu nəzərdən keçir. Həmçinin oradakın Azərbaycan dilində olan sual-cavab ilə orijinal arasındakı uyğunsuzluğa fikrini bildir. Bu məsələ məni yaman narahat edir.

http://313news.net/f...&...ost&p=17516

Mən artıq muminə xanıma başa saldım ki, İranda görsənən ay hər ölkə və şəhərə üçün hüccət ola bilməz.Verdiyi silkaya baxmağa ehtiyac yoxdur. Onsuzda mən nə yazıramsa orginaldan istifadə edib yazıram.

Bu səbəbdən həmin şəhərlərin bəzisi bizdən şərqdə bəzisidə eyni üfüqdə yerləşır. Ona görədə İranda BAYRAM elan olunandan SONRA Azərbaycanda yaşayanlar Bayram edə bilərlər!

Mənə məhz bu lazımdır. Doğurdanda bizimlə eyni üfüqdə yerləşən şəhərlər var? Zəhmət olmasa bu mə`lumatı hardan əldə etdiyini bildir.

Bu məlumatı əldə etmək üçün göğrafiya müəllimi olmaq lazım deyil. Qlobusnan baxanda İranın bəzi şəhərlərinin bizimlə eyni üfüqdə olması məlum olur. Təxmininən İslam şəhr,Qəzvin, Rəsht vəs..

Прикрепленные изображения

• ______1.jpg

#88 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:37

MUMINE

Axı bəzilərində cüzi də olsa fərq var :rolleyes:

Xeyr.
Hamsına eyni zamanda əməl etmək mümkün deyil. Onları elmi seviyyədə bərabər bildiyimdən hansının hökmü mənə rahatdırsa onada əməl edirəm. Amma sizin məsələyə yanaşmanız düz deyil. Mən demirəm ki təqlidiniz batildir. Sadəcə sərt və mülayimliyə görə məsələlərə yanaşmazlar. Baxın risalədə nə yazılıb:

Əziz qardaşım,mənə də rahat olan,sərtlikdir.
Demək mən də mənə rahat olanı seçirəm.
Mən yaponca yazıram ki,məni anlamırsız? :)

Siz Sistani ağanı Rəhbərdən ələm hesab edirsiz?

#89 palchiq

palchiq

Naqib – Captain

• Murid
  • 809 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:38

Mən yaponca yazıram ki,məni anlamırsız? :rolleyes:

Вот что значит восточная непредсказуемость и вежливость

#90 palchiq

palchiq

Naqib – Captain

• Murid
  • 809 сообщений

Отправлено 28 сентября 2009 - 13:41

nardarani

Siz Sistani ağanı Rəhbərdən ələm hesab edirsiz?

əks cavab sözsüz ki aydındır. əgər, Mumine xanim yox desə, sual olunacaq... bes onda niyə Sistani agaya təqlid edirsiniz?-))

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru