Перейти к содержимому

Фотография

Sələfilərə suallar

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 562

#511 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 13:00

jamaət,səndə səmimilik yoxdur,yazilarin da riyadir

arif ,əgər mən səmimi deyiləmsə Allahsubhanahuvataala mənə lənət etsin, yox əgər səmimiyəmsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN. Əmin.

"Allahin bütün işləri çaşdiricidir, ancaq xəbəriniz olsun ki, Allah, Özünü sizə tanitdiği səviyyədə məsuliyyətli etmişdir". İmam Sadiq (r.a), Usuli Kafi.

#512 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 14:04

Amin əgər sən səmimi deyilsənsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.AMİN
ваххабизм – это дистилированный суннизм

#513 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 14:14

Amin əgər sən səmimi deyilsənsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.AMİN

əgər səmimiyəmsə ...nə olacaq? ona niyə cavab vermədin. elə isə mən deyim.

əgər səmimiyəmsə Allahsubhanahuvataala Sənə Lənət Etsin.

"Allahin bütün işləri çaşdiricidir, ancaq xəbəriniz olsun ki, Allah, Özünü sizə tanitdiği səviyyədə məsuliyyətli etmişdir". İmam Sadiq (r.a), Usuli Kafi.

#514 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 14:35

indi isə səmimi cavab ver yədullah sözü ərəb dilindən necə tərcümə olunur və nə məna verir elə ərəblrin özündə!səmimi cavab ver

verməsən yuxaridaki postuna əsasən səmimiliyin şübhə altina düşür.

Ali İmran 73 ,Maidə 64,Fəth 10,Hədid 29 da yədullah kəlməsi işlədilir bu sözün təbiri əl mənasindadir ya qüdrət ?

gətir tərcümələri tök bura ərəbdən yədullah sözünü tərcümə et

#515 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 14:44

indi isə səmimi cavab ver yədullah sözü ərəb dilindən necə tərcümə olunur və nə məna verir elə ərəblrin özündə!səmimi cavab ver

verməsən yuxaridaki postuna əsasən səmimiliyin şübhə altina düşür.

Ali İmran 73 ,Maidə 64,Fəth 10,Hədid 29 da yədullah kəlməsi işlədilir bu sözün təbiri əl mənasindadir ya qüdrət ?

nə oldu sənə belə birdən birə? niyə cavab vermədin ki? bəs niyə böyük boyük iddia edirdin ki mən riyakaram. təkrar edirəm əgər mən riyakaramsa mənə,riyakar deyiləmsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.ƏMİN. Əgər bu dəfə də Amin deməsən,gələn dəfə məcbur olub övladlarimizi da xanimlarimizi da bu Lənətin ichərisinə gətirəcəm. İndi özün bil. o ki qaldi sənin suallarina mən mütləq hamisina cavab verəcəm.

Сообщение отредактировал jamaat: 09 сентября 2012 - 14:45

#516 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 15:33

əgər səmimiyəmsə ...nə olacaq? ona niyə cavab vermədin. elə isə mən deyim.

əgər səmimiyəmsə Allahsubhanahuvataala Sənə Lənət Etsin.

uzatma jamaat.xain özündən xoflu olar,gəl suallara cavab ver

nə oldu sənə belə birdən birə? niyə cavab vermədin ki? bəs niyə böyük boyük iddia edirdin ki mən riyakaram. təkrar edirəm əgər mən riyakaramsa mənə,riyakar deyiləmsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.ƏMİN. Əgər bu dəfə də Amin deməsən,gələn dəfə məcbur olub övladlarimizi da xanimlarimizi da bu Lənətin ichərisinə gətirəcəm. İndi özün bil. o ki qaldi sənin suallarina mən mütləq hamisina cavab verəcəm.

sənə dedim axi publika toplama özünə,bilən bilir ki,kim kimdir.hiqqana hiqqana gəlib yenə "sonra yazaram " başqa vaxt

yazaram" kimi başindan böyük qələtlər yazmayasan.gətir dəlillərini tök bura suala dair gözləyirəm.

Сообщение отредактировал Arif: 09 сентября 2012 - 15:38

#517 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 15:48

sənə dedim axi publika toplama özünə,bilən bilir ki,kim kimdir.hiqqana hiqqana gəlib yenə "sonra yazaram " başqa

vaxt yazaram" "hələlik qisa yaziram " kimi başindan böyük qələtlər yazmayasan.sən elə həmişə tülkü kimi yağli vədələrinlə

suallari sağdan soldan obxod edirsən.amma bu dəfə daha daş qayaya rast gəlib.gətir dəlillərini tök bura suala dair cavab

gözləyirəm.Allahin mələklərin insanlarin lənəti olsun riyakarlara!Amin

#518 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 15:52

Sən məni vadar etdin. Səninlə bashqa cür mümkün deyil. İndi də Amin de görək necə deyirsən.

Əgər mən publikaya ishləyirəmsə Allahsubhanahuvataala mənə ,yox səmimiyəmsə Sənə LƏNƏT etsin. Əmin.

səni mən vadar edirəmsə adama deyərlər sənə nə gəlib sənin ki aqlin yerindədi,

demək sən də düz yolun adami deyilsən mənim kimi !amma agiz dolusu təqvadan ,şirkdən, ağilli ağilli danişirsan.Allah

səni Muaviyə ilə məhşərdə məhşur etsin.Muaviyə də sənin kimi xütbə edərdi...sənin kimilər də əmirəlmuminin

deyib dillərindən düşmürdu

Сообщение отредактировал Arif: 09 сентября 2012 - 15:54

#519 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 16:13

burda da sənin gəlib özünü düz kimi göstərib məni mubahiləyə dəvət etməyin riyadan başqa bir şey deyildi.sən necə də özünu biabir etdin

növbəti vəhabinin maskasi yirtildi burda

Əgər ki məni cahili murəkkəb sayirsansa niyə mənimlə mubahilə edirsən ?

sənin əqidənə gor mən Amin demiş olsam belə bunu cahilliyimdən edirəm

#520 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 16:20

bütün vəhabiləri yiğ başina məşvərət et mənə cavab gətir

#521 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 09 сентября 2012 - 19:29

Siz deyəsən iradları qəbul etmirsiniz. Ancaq tərif?
Elə mən də onu deyirəm ki, şeyxeynin kitabında şeyxeynin kitabından dəlil gətir.
Yoxsa gedib hansısa bilinməyən bir kitab bəlkə də ümmətin nəzərində zəif olan bir kitabdan dəlil gətirmək və bununla insanları ittiham etmək düzgün deyil.
Əvvəllər görmüşəm ancaq "Peyğəmbər (s) Allahın ovcunu vəsf edərkən öz əlini açıb yumduğunu" görməmişəm.

Mən də suala cavab verdim ki, "Allah maddidir" demək küfrdür. Deməli "Allahın ovcu maddidir" demək də küfrdür.

Hədisi nümunə üçün gətirdim və kitabı və müəllifi tanımırsızsa o demək deyil ki, onlar zəifdir. Söhbət Sizin Allahı maddi/cism saymağınız haqdadır. Bu haqda yetərində hədis və fətvalarınız var.
Deyirsiz ki, bu küfrdi və belə deyən də kafirdi? Onda aliminizi təkfir edin.

فقالوا : لو كان الله يُرى؛ لزم أن يكون جسماً، والجسم ممتنع على الله تعالى ؛ لأنه يستلزم التشبيه والتمثيل.
والرد عليهم : أنه إن كان يلزم من رؤية الله تعالى أن يكون جسماً؛ فليكن ذلك ، لكننا نعلم علم اليقين أنه لا يماثل أجسام المخلوقين؛ لأن الله تعالى يقول: ( لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ)(الشورى: من الآية11) .

Dedilər: Əgər ALlah göz ilə görülsə, cism olmağı lazımdır. Amma cism Allahdan mumtənidir. Çünki cism təşbih və təmsil istilzam edir.

Onlara cavab: Əgər Allahı görmək üçün Allahın cism olmağı lazımdırsa, olsun! Lakin biz yəqin elmi ilə bilirik ki, O, məxluqların cisminə bənzəmir. Çünki Allah buyurur: "Ona bənzər heç bir şey yoxdur. O, eşidəndir, görəndir!"(Şura-11)

"Şərhul- Aqidətil-Vasitiyyə" Muhəmməd Əl-Useymin

Bu sualı verəndə bir məqamda da səhv edirsən.
1)Deyirsən Allahın ovcu - maddi deyilsə
2) yer - maddidir (aydındır)
3) ovcunda tutmağı - maddi qəbul edirsən (insanın ovcunda tutmağına bənzədirsən)

Burda diqqət yetirmək lazımdır ki, "ovcunda tutmaq" özü də Allaha məxsus ovcunda tutmaqdır və onun keyfiiyəti bizə məlum deyil.

Allahın maddi yeri keyfiyyəti məlum olmayan "ovcunda" keyfiyyəti məlum olmayan "tutmağı" mən necə izah edim?
Allah Quranda yazırsa tutacaq deməli tutacaqdır. Allahın hər şeyə Qadir olmasına şübhə edirsən?

Yuxarıda göstərdiyim kimi amilinizə də sual edərkən Allahı görmək üçün onun mütləq cism olması lazımdır deyilir. Mən də əlavə edim ki, Allahı görmək üçün, ya onun nəyisə əlində tutması üçün gərək Allah bir yerdə (həmin əşyanın yerləşdiyi məkanda) olmalıdır. Maddi məkanda dayanmaq üşün gərək dayanan da maddi olsun, necə ki, bunu Useymin də təsdiqləyir.
Sizə bir mənbə göstərdim, orda bu mövzu ətraflı müzakirə olunub: http://313news.net/f...php?/topic/631/ məsləhət görürəm baxasız.

Siz gözəl başa düşürsünü mən nəyi deyirəm. Sadəcə söz oyunu oynuyursunuz. Mən yuxarıda ümumi tələbləri dedim.
Mən dedim ki, Allahın sifətləri şərh olunmur. Ancaq ayədə və hədisdə gələn digər məqamlar şərh olunur.

Nə danışdığınızı heç özünüz də bilmirsiz. Alimləriniz Allahın elm, qüdrət, eşitmə, görmə və s. sifətlərini şərh etməyiblər? Vəhhabi alimlərindən savayı digər alimlər "Allahın əli" ayəsini "Allahın qüdrəti" kimi şərh edirlər.

daha bir yalan. İbn Teymiyyə haqqındakı bu müxtəlif fikirlərdən biri doğru ola bilər də. Dördü də doğru ola bilməz ki?
Deməli üçü mütləq yalandır. Əgər üçü mütləq yalandırsa onda elə dördü yalan ola bilər. Bəs sən bilirsən bu fikirlərdən hansı doğrudur?

Yalan olmağına sübutunuz var?
Siz yazını səhv başa düşdüz. indi tam tərcüməni gətirərəm baxarsız. Sadəcə biz Allahın cism olub olmaması haqda danışdığımıza görə mən yalnız 1-ci qismin nəzərini gətirmişdim. Birdə diqqət edin ki, bu ƏHLİ-SÜNNƏ alimlərinin fikridir:

"Əhli sünnə alimləri İbn Teymiyyə haqqında nəzərlərinə görə dörd qismə bölünmüşlər:

I qism. İbn Teymiyyə Allahı cism qərar verir nəzəriyyəsindədirlər və bunu İbn Teymiyyənin "Həməviyyə", "Vasitiyyə" və digər kitablarında qeyd olunan fikirlərilə əsaslandırırlar. Məs: İbn Teymiyyə əl, üz, ayaq və baldır sifətlərini həqiqi mənada Allaha nisbət verir. Onun digər bir əqidəsində Allahın zatıyla ərşdə oturduğu qeyd olunur. İbn Teymiyyəyə belə etiraz olundu ki, əgər Allah Təala zatıyla ərşdə oturmuşsa, bu məkana sığmaq və bölünmək deməkdir. İbn Teymiyyə rədd cavabı olaraq belə buyurdu: "Bölünməyin və məkana sığmağın cismin xüsusiyyətlərindən olması fikriylə razılaşmıram!"

II qism. İbn Teymiyyənin zındıq olmasına fətva vermişlər. Bunu İbn Teymiyyənin aşağıdakı sözüylə əsaslandırırlar: "Peyğəmbərə təvəssül etmək haramdır". Bu da Peyğəmbəri (ə.s) alçaltmaq və Ona (ə.s) təzimin qarşısını almaqdır.

III qism. İbn Teymiyyənin münafiq olmasına rəy bildirmişlər. Bu nəzəri Əli ibn Əbu Talibi təhqir etdiyinə görə irəli sürmüşlər. (Həzrət Rəsuləllah (s) Səhihi Müslimdə nəql olunan hədisdə belə buyurur: "Ya Əli, Sənə yalnız mömin məhəbbət bəsləyər, Sənə yalnız münafiq kin-küdurət bəsləyər.")

IV qism. alimlər onu İmamətul Kubranı əldə etmək qəsdilə ittiham etmişlər və uzun müddətli həbsdə qalmasının da səbəbi budur."

İbn Həcər Əsqəlani, "Əd Durarul Kaminətu fi Əyan əl-Miə əs-Saminə" kitabı, c.1, səh. 155

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#522 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 10 сентября 2012 - 00:37

Əl Qazi Ənsari "Əhadisu-ş-şuyuxi-s-siqat" (Məşyəxətu-l-Kubra) kitabı, 1090-cı səhifə,

Peyğəmbərin minbərdə dayanıb Allah haqqında danışdığını gördüm. Dedi: "Qiyamət günündə Allah yeddi göyü və yeddi yeri öz ovucunda cəmləyəcək". Sonra peyğəmbər (ovucunu bağlayıb açaraq) dedi: Sonra bu cür deyəcək: "Mən Allaham, mən Rəhmanam, mən Məlikəm, mən Quddusam.
http://az.313news.ne...ticle/a-75.html

1. Gördüyünüz kimi sizin peyğəmbər də Allahın əlini vəsf edərkən öz əlini camaata göstərir!!!
2. Allahınızın əli maddi əl deyilsə bəs o maddi dünyanı necə öz əlində tutacaq?

al-Fath, İmam Malikin fikrincə nəuzu billah Peyğəmbərin(s) ovucu kəsilməli idi. Çünki:

Maliki alimlərindən Qadi İyad Əs Səbti (476-544 h/1083-1149 m) "Əş Şifa bi Tarifi Huquqil Mustafa" təkfir məsələsini müzakirə edərkən, Uca Allaha orqan nisbət edənlərlə əlaqəli İmam Malikin bu sözlərini nəql edir:

وقال : مَن وصَف شَيْئًا مِن ذاتِ اللَّه تعالى وأشارَ إلى شيءٍ مِن جَسَدِه يَدٍ أَو سَمْعٍ أَو بَصَرٍ قُطِع ذلك مِنْه , لِأَنَّه شَبّه اللَّهَ بنَفْسِه

"(İmam Malik) demişdir: Kim Uca Allahın zatından bir şeyi vəsf edərkən, öz vucudundan əl, qulaq, göz kimi bir şeyə işarə edərsə, işarə etdiyi orqan kəsilər.
Çünki o, Allahı özünə bənzətmişdir."

Qaynaq: Qadi İyad Əs Səbti: Əş Şifa: 1053-1054
Darul Kutubil Arabi: 1404/198
4

Hə vahhabilər, indi bunun hansı düzdü? Hər ikisi öz rəvayətlərinizdi.

Сообщение отредактировал vusal114: 10 сентября 2012 - 00:38

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#523 hənbəli_84

hənbəli_84

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 10 сентября 2012 - 09:58

Hədisi nümunə üçün gətirdim və kitabı və müəllifi tanımırsızsa o demək deyil ki, onlar zəifdir.

Sizin kitablar da küfr hədislər ilə doludur. Hədis gətirməklə kimisə ittiham etmək düzgün deyil.
Əgər icma alimləri hədisi səhih hesab edirlərsə onda bu sizə ittiham etmək haqqını verir.

Məsələn sizin kitablar Quranın təhrifi ilə bağlı hədislərlə doludur. Siz Quranın təhrifi əqidəsindəsindəsiniz?

Söhbət Sizin Allahı maddi/cism saymağınız haqdadır. Bu haqda yetərində hədis və fətvalarınız var.
Deyirsiz ki, bu küfrdi və belə deyən də kafirdi? Onda aliminizi təkfir edin.

فقالوا : لو كان الله يُرى؛ لزم أن يكون جسماً، والجسم ممتنع على الله تعالى ؛ لأنه يستلزم التشبيه والتمثيل.
والرد عليهم : أنه إن كان يلزم من رؤية الله تعالى أن يكون جسماً؛ فليكن ذلك ، لكننا نعلم علم اليقين أنه لا يماثل أجسام المخلوقين؛ لأن الله تعالى يقول: ( لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ)(الشورى: من الآية11) .

Dedilər: Əgər ALlah göz ilə görülsə, cism olmağı lazımdır. Amma cism Allahdan mumtənidir. Çünki cism təşbih və təmsil istilzam edir.

Onlara cavab: Əgər Allahı görmək üçün Allahın cism olmağı lazımdırsa, olsun! Lakin biz yəqin elmi ilə bilirik ki, O, məxluqların cisminə bənzəmir. Çünki Allah buyurur: "Ona bənzər heç bir şey yoxdur. O, eşidəndir, görəndir!"(Şura-11)

"Şərhul- Aqidətil-Vasitiyyə" Muhəmməd Əl-Useymin

Allah Şeyx Useyminə rəhmət eləsin.
Şeyx Useymin bu fətvasında heç bir problem yoxdur.Çünki O, şərt qoyur:"Əgər Allahı görmək üçün Allahın cism olmağı lazımdırsa"

Allahı görmək həm Quran ayələri ilə, həm də çoxlu sayda mütəvatir hədislərlə təsdiq olunur.
"Allahı görməyi" inkar etmək Quran ayələrini və səhih hədisləri inkar etməkdir.

Şeyx Useymin də "Əgər Allahı görmək üçün yeganə şərt Allahın cism olmasıdırsa" şərtini qoyur.

Bu ona bənzəyir ki, mən deyirəm ki:

Əgər Quranda açıq -aşkar ayələrlə Allahın cism olduğu bildirilirsə onda Allah cismdir.

Mənim bu yazdığımda problem var? Yoxdur, çünki şərt qoymuşam. Useymin də dediyi söz buna bənzəyir.

Yaxud başqa bir misal:

Bir nəfər belə iddia edə bilər ki, Allahın sözlə danışması üçün mütləq Allah cism olmalıdır.

Onda o şəxsə cavab vermək olar ki,
Əgər Allahın sözlə danışması üçün mütləq Allah cism olmalıdırsa onda Allah cismdir.

Bu sözdə də problem yoxdur. Çünki, şərt qoymuşam. Biz "Allahın sözlə danışmasını" inkar edə bilmərik və ya onu məcaza yoza bimərik. Bu fakt Quran ayəsi ilə təsdiq olunur.

4:164
Daha öncə (bir qisim) elçilər barəsində sənə söylədik, (digər) elçilər barəsində isə sənə (heç nə )söyləmədik. Və Allah Musa ilə sözlə (vasitəsiz) danışdı.

Yuxarıda göstərdiyim kimi amilinizə də sual edərkən Allahı görmək üçün onun mütləq cism olması lazımdır deyilir.

Bunu izah elədim. O mütləq şəkildə iddia etmir ki, "Allahı görmək üçün onun mütləq cism olması lazımdır".
O, bunu şərt qoyur. Şərt qoymaq başqa şeydir, təsdiqləmək başqa şey.

Mən də əlavə edim ki, Allahı görmək üçün, ya onun nəyisə əlində tutması üçün gərək Allah bir yerdə (həmin əşyanın yerləşdiyi məkanda) olmalıdır. Maddi məkanda dayanmaq üşün gərək dayanan da maddi olsun, necə ki, bunu Useymin də təsdiqləyir.

1-cisi Şeyx Useymin bunların heç birini təsdiqləmir. O şərt qoyur ki, "Əgər bu dediklərin doğrudursa"

2-cisi Sən bunları nəyə əsasən iddia edirsən? DƏlillərin hardadır? Quran və Sünnədən dəlil gətir.
Dünyəvi elmlərə əsasən iddia edirsənsə dünyəvi elmlərin özləri mütləq deyil.
Məsələn Eynşteynin relyativistik mexanikası kəşf olunana qədər hamı elə bilirdi ki, dünyada hər şey Nyuton mexanikasına tabedir.Sonra məlum oldu ki, Nyuton mexanikası böyük sürətlərdə doğru deyil.
Mən subut edə bilərəm ki, sənin heç fizikadan elementar biliklərin yoxdur.Bunları nəyə əsasən iddia edirsən?

Sənin kimi birisi sabah durub iddia edə bilər ki, "Allahın sözlə danışması" üçün Allah maddi olmalıdır.
Onda neynəyəcəksən? Aşağdakı ayəni inkar edəcəksən, ya məcaza yozacaqsan?
4:164
Daha öncə (bir qisim) elçilər barəsində sənə söylədik, (digər) elçilər barəsində isə sənə (heç nə )söyləmədik. Və Allah Musa ilə sözlə (vasitəsiz) danışdı.

Əgər öz fikrində qalıb ayəni ilkin mənada qəbul etsən onda həmin adam səni Allahı cisimləşdirməkdə ittiham edəcək.
Onun ittihamı doğru olacaqmı? SƏn Allahı cisimləşdirirsən?

Sizə bir mənbə göstərdim, orda bu mövzu ətraflı müzakirə olunub: http://313news.net/f...php?/topic/631/ məsləhət görürəm baxasız.

Baxmışam, orada əlhəmdulilləh hənbəli qardaş sizin əksər ittihamlarınıza gözəl cavab verib.

Nə danışdığınızı heç özünüz də bilmirsiz. Alimləriniz Allahın elm, qüdrət, eşitmə, görmə və s. sifətlərini şərh etməyiblər? Vəhhabi alimlərindən savayı digər alimlər "Allahın əli" ayəsini "Allahın qüdrəti" kimi şərh edirlər.

Sələfi alimlər Allahı Özü Özünü vəsf etdiyi kimi vəsf ediblər, məcaza yozaraq özlərindən nəsə uydurmayıblar.
Əbu Hənifə də vəhabi alimi olub? O da Allahın əlini məcaza yozmayıb.

Allahın özünəməxsus əli var.

Yalan olmağına sübutunuz var?
Siz yazını səhv başa düşdüz. indi tam tərcüməni gətirərəm baxarsız. Sadəcə biz Allahın cism olub olmaması haqda danışdığımıza görə mən yalnız 1-ci qismin nəzərini gətirmişdim. Birdə diqqət edin ki, bu ƏHLİ-SÜNNƏ alimlərinin fikridir:

"Əhli sünnə alimləri İbn Teymiyyə haqqında nəzərlərinə görə dörd qismə bölünmüşlər:

I qism. İbn Teymiyyə Allahı cism qərar verir nəzəriyyəsindədirlər və bunu İbn Teymiyyənin "Həməviyyə", "Vasitiyyə" və digər kitablarında qeyd olunan fikirlərilə əsaslandırırlar. Məs: İbn Teymiyyə əl, üz, ayaq və baldır sifətlərini həqiqi mənada Allaha nisbət verir. Onun digər bir əqidəsində Allahın zatıyla ərşdə oturduğu qeyd olunur. İbn Teymiyyəyə belə etiraz olundu ki, əgər Allah Təala zatıyla ərşdə oturmuşsa, bu məkana sığmaq və bölünmək deməkdir. İbn Teymiyyə rədd cavabı olaraq belə buyurdu: "Bölünməyin və məkana sığmağın cismin xüsusiyyətlərindən olması fikriylə razılaşmıram!"

II qism. İbn Teymiyyənin zındıq olmasına fətva vermişlər. Bunu İbn Teymiyyənin aşağıdakı sözüylə əsaslandırırlar: "Peyğəmbərə təvəssül etmək haramdır". Bu da Peyğəmbəri (ə.s) alçaltmaq və Ona (ə.s) təzimin qarşısını almaqdır.

III qism. İbn Teymiyyənin münafiq olmasına rəy bildirmişlər. Bu nəzəri Əli ibn Əbu Talibi təhqir etdiyinə görə irəli sürmüşlər. (Həzrət Rəsuləllah (s) Səhihi Müslimdə nəql olunan hədisdə belə buyurur: "Ya Əli, Sənə yalnız mömin məhəbbət bəsləyər, Sənə yalnız münafiq kin-küdurət bəsləyər.")

IV qism. alimlər onu İmamətul Kubranı əldə etmək qəsdilə ittiham etmişlər və uzun müddətli həbsdə qalmasının da səbəbi budur."

İbn Həcər Əsqəlani, "Əd Durarul Kaminətu fi Əyan əl-Miə əs-Saminə" kitabı, c.1, səh. 155

Alimlər arasında belə ziddiyyətlərin olması başa düşüləndir.
Sələfi alimlər Allahı Özü Özünü vəsf etdiyi kimi vəsf ediblər.
Ancaq özlərindən cismin xüsusiyyətlərini kəşf edənlər isə sələf alimlərini Allahı cisimləşdirməkdə ittiham ediblər.
Siz İbn Teymiyyənin dediklərinin dəlillərinə baxmısınız?
Dəlilləri müzakirə etmək daha düzgün olardı. Səhihdirsə siz də qəbul edin, səhih deyilsə inkar edin.

Сообщение отредактировал hənbəli_84: 10 сентября 2012 - 10:07

2:165
İnsanlardan elələri də vardır ki, Allahdan qeyrilərini (Ona) tay tutur, onları da Allahı sevdikləri kimi sevirlər. İman gətirənlərin isə Allaha olan sevgisi daha güclüdür. Kaş zülm edənlər əzabı gördükləri zaman bütün qüdrət və qüvvətin Allaha məxsus olduğunu və Allahın şiddətli əzab verdiyini görəydilər.

3:80
O sizə mələkləri və peyğəmbərləri özünüzə tanrılar qəbul etməyi buyurmaz. Məgər o sizə, siz müsəlman olduqdan sonra kafir olmağı əmr edərmi?

39:3
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz.

10:18
Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır.

#524 hənbəli_84

hənbəli_84

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 10 сентября 2012 - 10:05

al-Fath, İmam Malikin fikrincə nəuzu billah Peyğəmbərin(s) ovucu kəsilməli idi. Çünki:

Maliki alimlərindən Qadi İyad Əs Səbti (476-544 h/1083-1149 m) "Əş Şifa bi Tarifi Huquqil Mustafa" təkfir məsələsini müzakirə edərkən, Uca Allaha orqan nisbət edənlərlə əlaqəli İmam Malikin bu sözlərini nəql edir:

وقال : مَن وصَف شَيْئًا مِن ذاتِ اللَّه تعالى وأشارَ إلى شيءٍ مِن جَسَدِه يَدٍ أَو سَمْعٍ أَو بَصَرٍ قُطِع ذلك مِنْه , لِأَنَّه شَبّه اللَّهَ بنَفْسِه

"(İmam Malik) demişdir: Kim Uca Allahın zatından bir şeyi vəsf edərkən, öz vucudundan əl, qulaq, göz kimi bir şeyə işarə edərsə, işarə etdiyi orqan kəsilər.
Çünki o, Allahı özünə bənzətmişdir."

Qaynaq: Qadi İyad Əs Səbti: Əş Şifa: 1053-1054
Darul Kutubil Arabi: 1404/198
4

Hə vahhabilər, indi bunun hansı düzdü? Hər ikisi öz rəvayətlərinizdi.

Ay Rafizilər, Sizin hədis kitablarınız Quranın təhrifi ilə bağlı hədislər ilə doludur, heç olmasa siz danışmayın.
Hədislərin səhih olub olmamasını araşdırmaq lazımdır.
Mən ona görə AL Fath demişdim ki, mühəddislərin bu hədis haqqında rəyini də saytdakı məqaləyə yerləşdirsin.
Bu hədis çox böyük ehtimalla zəifdir.

Сообщение отредактировал hənbəli_84: 10 сентября 2012 - 10:06

İnsanlardan elələri də vardır ki, Allahdan qeyrilərini (Ona) tay tutur, onları da Allahı sevdikləri kimi sevirlər. İman gətirənlərin isə Allaha olan sevgisi daha güclüdür. Kaş zülm edənlər əzabı gördükləri zaman bütün qüdrət və qüvvətin Allaha məxsus olduğunu və Allahın şiddətli əzab verdiyini görəydilər.

O sizə mələkləri və peyğəmbərləri özünüzə tanrılar qəbul etməyi buyurmaz. Məgər o sizə, siz müsəlman olduqdan sonra kafir olmağı əmr edərmi?

Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz.

Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır.

#525 hənbəli_84

hənbəli_84

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 11 сентября 2012 - 08:18

öz başinla tərcüməni özün ücün saxla.mənə ərəb lügətindən tərcüməni gətir.5 ci dəfə deyirəm eyni şeyi sənə

özü də qayit mövzuda verilən yerdə cavab yaz.bununla elə bilirsən qurtaracaq ki sənin izahin?düz xütbənin

nöqtəsinə kimi cavab verəcəksən ya da ki etiraf et ki sənin ücün Əli ə.s sözü höccət deyil xətm edək söhbəti

kec sələfilərə suallarda yaz.moder xahiş edirəm nəzarət edəsiz bizə

Arif, sən özün də bilmirsən nə danışırsan. Get ərəb dili bilən tanışlarının biri ilə fikirlərivi müzakirə gələrsən müzakirəni davam edərik.
dedin tərcümə elə. Mən tərcümə elədim.

"yədun" əl deməkdir

"Allah" tərcüməyə ehtiyac yoxdur

"yədullah" izafə olur, "Allahın əli" kimi tərcümə olunur.

Bunlar hamısı lüğətdəndir.
Get lüğətdə "yədun" və "Allah" sözlərinin tərcüməsinə bax. İzafə nədir get öyrən.

Hətta Vasim Məmmədəliyev Quranda "Allahın əli" kimi tərcümə edib. Bu da sənə dəlil.

Sən ümumiyyətlə bilirsən izafə nədir?

#526 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 11 сентября 2012 - 10:16

Arif, sən özün də bilmirsən nə danışırsan. Get ərəb dili bilən tanışlarının biri ilə fikirlərivi müzakirə gələrsən müzakirəni davam edərik.
dedin tərcümə elə. Mən tərcümə elədim.

"yədun" əl deməkdir

"Allah" tərcüməyə ehtiyac yoxdur

"yədullah" izafə olur, "Allahın əli" kimi tərcümə olunur.

Bunlar hamısı lüğətdəndir.
Get lüğətdə "yədun" və "Allah" sözlərinin tərcüməsinə bax. İzafə nədir get öyrən.

Hətta Vasim Məmmədəliyev Quranda "Allahın əli" kimi tərcümə edib. Bu da sənə dəlil.

Sən ümumiyyətlə bilirsən izafə nədir?

sən ərəb dilini hələ saxla öz dilini öyrən henbeli !

bu da kecən səfər ki deyil omonim sözü mənə məcaz əvəzinə misal gətirəsən

V.Məmmədəliyevin sözü nə vaxtdan sənə höccət olub?onun ki üzü tüksüzdür?sizin əqidə üzü tüksüzün sözünə qulaq asmazlar axi

ay sənin başun ücün ! "yəd" sözünün ərəb lüğətində nə qədər mənasi var?niyə qorxudan batan saman cöpündən yapişdigi kimi əl sözündən yapişmisan ?

bilirsənki haqqi desən batil üzə cixacaq .ona görə başini bəzi adamlar kimi yelləyib inadkarliq göstərirsən ki. haqqi qəbul etməyəsən

sən bunu istəsən də istəməsən də haqq 1 dir və mən höccəti sənə tamam edəcəm.oxu gözlərin şahidindir ki sənə haqqi göstərdilər!

lügəti də yükləmişəm ki bəhanən qalmasin! səh 441

YƏD ə - 1) əl 2)kömək 3) vasitə 4)zor,güc,qüvvət

zəng elə ərəblərə soruş ki yədullahi tərcümə edin mənimcün,ərəblərdə yədullah Allahin qüdrəti kimi başa düşülür.

bunu sənə misal gətirirəm bu sual səni dinc qoymasin qoy bəlkə hidayət oldun !

bu sual səni gecə gündüz beynini deşsin səni yatmaga,fikirləşməyə qoymasin !

Zariyyət surəsi ayə 47
Əlixan Musayev
share
Biz göyü qüdrətlə yaratdıq və Biz onu genişləndiririk.

Əlixan əxin neycün burda əli qudrət kimi tərcümə edib ?

Z.Bünyadov-V.Məmmədəliyev share Biz göyü qüdrətimizlə (qüdrət əlimizlə) yaratdıq və Biz (istədiyimiz hər şeyi yaratmağa) qadirik. (Və ya: Biz göyü qüdrətimizlə yaratdıq və Biz onu genişləndirməkdəyik).

Məmmədəliyev neycün bunu qüdrət əli kimi tərcümə edib ?

Прикрепленные файлы

• Прикрепленный файл  ArabFars2.pdf   1,49МБ   1 Количество загрузок:

Сообщение отредактировал Arif: 11 сентября 2012 - 10:17

#527 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 11 сентября 2012 - 12:27

P.S Hec sual da beyin deşər ?

Məndə də az yoxduye.yədimə nə kecdi yaziram.

CUMLƏLƏRƏ BAXE

#528 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 14 сентября 2012 - 00:46

Ay Rafizilər, Sizin hədis kitablarınız Quranın təhrifi ilə bağlı hədislər ilə doludur, heç olmasa siz danışmayın.
Hədislərin səhih olub olmamasını araşdırmaq lazımdır.
Mən ona görə AL Fath demişdim ki, mühəddislərin bu hədis haqqında rəyini də saytdakı məqaləyə yerləşdirsin.
Bu hədis çox böyük ehtimalla zəifdir.

Təhrif mövzusu danışılıb. Lazımdırsa o mövzuya keç bəhsi davam etdirək(davam etdirəkə xüsusi diqqət et. Yəni eyni rəvayətləri gətirib ürəyimizi bulandırma)
Hədisi mən gətirmişəm zəifliyini sən sübut eləməlisən. Day onu da mən eliyəcəyəmsə bu nə yazışmadır. Siz Allahın, Rəsulunun(s) və Əhli-Beytin(ə) düşmənləri bəyəm gətirdiyiniz rəvayətlərin səhih olduğunu sübut edirsiz?

#529 hənbəli_84

hənbəli_84

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 14 сентября 2012 - 08:37

Təhrif mövzusu danışılıb. Lazımdırsa o mövzuya keç bəhsi davam etdirək(davam etdirəkə xüsusi diqqət et. Yəni eyni rəvayətləri gətirib ürəyimizi bulandırma)
Hədisi mən gətirmişəm zəifliyini sən sübut eləməlisən. Day onu da mən eliyəcəyəmsə bu nə yazışmadır. Siz Allahın, Rəsulunun(s) və Əhli-Beytin(ə) düşmənləri bəyəm gətirdiyiniz rəvayətlərin səhih olduğunu sübut edirsiz?

Mən də onu izah edirəm ki, hədis gətirməklə deyil.
Hədis gətiribsən Məşhur Əhli Sünnə mühəddislərindən də sitatlar gətir ki, bu hədisə səhih desinlər.
Və ya sübutlar gətir ki, məşhur alimlər fətvalarında bu hədisi dəlil gətirirlər.

Сообщение отредактировал hənbəli_84: 14 сентября 2012 - 08:37

#530 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 14 сентября 2012 - 19:19

Mən də onu izah edirəm ki, hədis gətirməklə deyil.
Hədis gətiribsən Məşhur Əhli Sünnə mühəddislərindən də sitatlar gətir ki, bu hədisə səhih desinlər.
Və ya sübutlar gətir ki, məşhur alimlər fətvalarında bu hədisi dəlil gətirirlər.

Sizin tormoz olduğuvuzu bilirdim amma bu qədər də yox. Sən mühəddislərindən sitat gətir ki, bu rəvayətləri zəif biliblər. Yenə deyirəm bəyəm gətirdiyiniz bütün şiə rəvayətlərinin zəif yaxud səhih olduğunu qeyd edirsiz?

#531 hənbəli_84

hənbəli_84

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 15 сентября 2012 - 12:36

Sizin tormoz olduğuvuzu bilirdim amma bu qədər də yox. Sən mühəddislərindən sitat gətir ki, bu rəvayətləri zəif biliblər. Yenə deyirəm bəyəm gətirdiyiniz bütün şiə rəvayətlərinin zəif yaxud səhih olduğunu qeyd edirsiz?

Mən nadir hallarda əxlaqlı, tərbiyəli, səbirli və müzakirə etməyi bacaran şiələrlə rastlaşmışam. Onlar bu əxlaqı görəsən kimdən öyrənirlər? Əhli beytdən?

Siz məni tanımırsınız. Ağzınızın danışığını bilin.

1-cisi mən rəvayət gətirəndə imkan olanda onun şiə alimlərinin nəzərində səhih və ya zəif olduğunu qeyd edirəm və ona əsasən fikir söyləyirəm.

2-cisi mən gətirdiyim rəvayətin səhih və ya zəif olmasını qeyd etməyəndə həmin rəvayətə əsaslanaraq şiələri nədəsə ittiham etmirəm. Sadəcə həmin rəvayət haqqında şiələrin nəzərini öyrənmək üçün sual verirəm.

Siz rəvayəti gətirisiniz səhih və zəifliyi bəlli olmadan başlayırsınız ittiham etməyə

Məsələn

1. Gördüyünüz kimi sizin peyğəmbər də Allahın əlini vəsf edərkən öz əlini camaata göstərir!!!

al-Fath, İmam Malikin fikrincə nəuzu billah Peyğəmbərin(s) ovucu kəsilməli idi.

Сообщение отредактировал hənbəli_84: 15 сентября 2012 - 12:38

#532 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 сентября 2013 - 14:06

sələfilərə belə bir sualım var

.İyas bin Sələmə atasının belə dediyini rəvayət edib: “Rəsulullah (səllallahu aleyhi və alihi və səlləm) döyüş illərində üç dəfə müvəqqəti nigaha icazə verdi, sonra isə bunu

qadağan etdi” (Müslim, 4/131 və

əhməd4/55)

siz doğurdan bu hədisin səhih olduğuna inanırsız ?

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#533 l-nur

l-nur

• Murid
  • 299 сообщений

Отправлено 23 октября 2013 - 16:37

"sələfilər" (vəhhabilər) həmçinin bu hədisi gətirərək qəbirstanlıqda quran oxumağı qadağan olunmasını iddia edirlər :

"evlərinizi qəbirstanlığı çevirməyin. həqiqətən şeytan o evə girmirki, orada əl-bəqara sürəsi oxunur" (mənası)

http://sunnah.com/urn/631120 _ Jami` at-Tirmidhi _ Grade : Sahih (Darussalam)

indi görək bu hədis ilə bu iddianı etmək nə gədər düzdür...

hədis Jami` at-Tirmidhi (sahih) http://sunnah.com/tirmidhi/10/54:

"əllah peyğəmbərin canını o yerdə alırki harada onun (peyğəmbərin) dəfn olmağını istəyir..." (mənası)

əhli sünnənin əqidəsinə görə peyğəmbərimiz (s) aişənin evində dəfn olunub.

Sahih al-Bukhari : http://sunnah.com/bukhari/10/59

maraqlı bir sual yaranr.

necə bir tərəfdən iddia etmək olarki, evləri qəbirstanlığa çevirməyin, amma o biri tərəfdən peyğəmbərin (s) aişənin evində dəfn olunmasını???

Имам Али, да будет над ним мир, сказал: Берегитесь нападок знатного, когда он голоден, и низкого, когда он сыт.

#534 Umm Maryam

Umm Maryam

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 549 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 00:25

Salam aleykum.
Bismillah.
Bazan ola bilerki salafilerle diskussiya edesiz ve sadece bu suallari soushmag olar onlardan.
Cavab vermasalar ve sohbati bashga semte aparsalar el cekmakyin goy suala cavab versinler.

1 Rasulliah (s) buyurub mandan sonra 12 nefer emir ve ya imam ve ya xelife olacag onlar kimdi ve adlarlari nedir?
2 Yezid kimdi xelifedir? Eger xelifedirse xalifaya garshi cixmag olar? Yani Imam Huseyn duz edib xelifeye garshi cixib?
3 Shiyalar gardashdi? Eger gardashdirsa ne ucun bazi ahli sunna alimleri yazib ki shiyalar kafirdi? Eger desalarki shiya yox rafiziler kafirdi cunki rafiziler sehabeleri i soyurler. Deyin ki shiyalain 100 faizi deyirki muaviye munafigdir.muaviyeni munafig adlandiran shiya ne sayilir?
4 Sorushun Mir agani ziyaret edan ne sayilir?
5 Goy macidda gabir var va salafiler orada namaz gilir bu duzdu salafi egidesine gore?
6 Ibn bazz deyirki gunash yerin etrafinda dolanir ve bunu inkar edan kafirdi. Bu fitva duzdu?
7 Allahin 2 eli ve ya 2 ayagi var?
8 Shahidlar eshidir?
9 Rasulillah indi eshidir?
10 Rasulillah harada deyib ki novruz bayrami haramdi?
11 Namazda rasulillaha salam veririk rasulillah eshidir?
12 Yezid cannata dusha biler?

Ardi var....

Selefilerin eqidesine göre bu suallara cavab:
1)12 Xelife haqqinda deyib,yani Xilafet lie idare edenler (siyasetde)
2)Yezid xelife sayilir.Ve on a qarshi chixmaq olmaz idi.Imam Huseyn düz etmeyib ve sehv ictihadina göre 1 savab qazanib,Yezid ise-2 :)/>
3)Selefi alimin,sheyx Fauzanin fetvasina göre rafiziler-müshrik ve kafirdiler.Ibn Useyminin fetvasina göre ise,Allaha sherik qoshmayan rafiziler kafir deyiller,sadece cahil müselmandirlar.Muaviyani münafiq sayan insan ile bir yerde hech oturmaq olmaz
4)Mir agadan kömek dilemek üçün onun ziyaretine geden müshrik sayilir.Islam haqqinda bilmeyen bunu eden-cahil.Amma tekfir etmirler (amma bu meselede oxtail at var.Bezileri deyir,ki bilmeyen cahil da müshrikdir)
5)Xeyr,düz deyil
6)Ibn Baz eksine deyib.Bunu ibn Useymin deyib.Demedi ki kafirdir.Dedi ki.bu cür demek çox tehlükelidir
7)2 eli.Ikiside sag (bezi revayetlere göre 1-sol,1-sag)
8)Xeyr,eshitmir.er
9)Xeyr,eshitmir.Amma melekler ona bizim salamlarimizi chatdirir
10)Demeyib.Lakin hedislerde 2 müselman bayramlarindan bashqa ,bashqa bayramlari qeyd etmek qadagan edib.Ve sehabeler elece
11)Melekler ona bizim salamlarimizi chatdirirlar
12)Sünnilerin eqidesine göre her müselman axir-evvel Cennete düshecek

Сообщение отредактировал Umm Maryam: 25 февраля 2014 - 00:26

#535 Umm Maryam

Umm Maryam

• Murid
  • 549 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 00:33

Salafilerden sorushun.
13 muaviye islama bidet getirb?
14 muaviye oglu yezidi xelife teyin edanda, bashga sehabeler xalifelike layig yox idi?
15 20 yanvar shehidlari sheid sayilir?
16 Shehidler bizi eshidir?
17 Muhammad peygambar bir defe namaz gilanda bezi ayeler yaddan bu duzdu? ( salafiler bu hadisi gabul edirler)

Ardi var.....

13)Selefilere göre bidet getirmeyib.
14)Var idi.Onun oglu hech layiq deyildi.Lakin Muaviya düz etmeyib (Bezileri deyirler ki,Yezidi xelife teyin etmek lie de xeta etmedi)
15)Baxir hansi niyyet ile döyüshüb.Müselman olmayibsa-xeyr
16)Xeyr,eshitmirler
17)Herden nese yaddan chixa bilerdi.Çünki o adi insandir ve unuda biler

#536 Umm Maryam

Umm Maryam

• Murid
  • 549 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 00:36

20 yanvar shehidler gunu yaxinlashir
Salafiler goresen shehidlerin il donumune neca baxirlar?? Axi onlarin egidesinda shehide il saxlamag haramdi.
Gorasan gamet bu barede deyir???

Haramdir iller ve s.

#537 Umm Maryam

Umm Maryam

• Murid
  • 549 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 00:43

Ümüd edirem ki,suallariviza cavab vere bildim :)

#538 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 13:17

Ümüd edirem ki,suallariviza cavab vere bildim :)/>

Ummu Məryəm bacı, siz özünüz sələfisiz?

Mənə sizin ŞƏXSƏN hansı əqidəyə sahib olmağınız maraqlı deyil. ÜMUMƏN hansı əqidəyə sahib olmağınızı bilmək istəyirəm ki, görüm suallara sələfilərin özləri cavab verir , yoxsa, bir başqa əqidə mənsubu sələfilərin yerinə cavab verir ?

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#539 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 14:35

13)Selefilere göre bidet getirmeyib.
14)Var idi.Onun oglu hech layiq deyildi.Lakin Muaviya düz etmeyib (Bezileri deyirler ki,Yezidi xelife teyin etmek lie de xeta etmedi)
15)Baxir hansi niyyet ile döyüshüb.Müselman olmayibsa-xeyr

UMM MARYAM
Əli əmirəl-möminin Küfədə xəlifə ola ola SAĞ OLA OLA Muaviyə özünü ŞamDA xəlifə elan etdi. yəni siffiyn sülhündən sonra 2 xəlifə oldu eyni zamanda !!!! aşağıdakı hədislərə görə özüvüz qərar verin kimin boynu vurulmalıydı şəriyyətnən.

"İki halifeye biat edilirse ikincisini öldürün." (Müslim, K. İmarat, 3444) Bu hadisi Müslim, Ebu Said el-Hudri hadisinden rivayet etti. Ayrıca Resulullah (sas) şöyle buyurdu: "Kim bir imama biat edip elini sıkar ve kalbinin meyvesini verirse gücü yettiğince ona itaat etsin. Eğer onunla çekişecek bir kişi gelirse o ikinci kişinin boynunu vurun."(Müslim, K. İmarat, 3431) Başka bir rivayette: "...İkinci kişi kim olursa olsun onu kılıçla vurun." (Müslim, K. İmarat, 3442
yəni deyirsiz ki, Muaviyə bidət etməyib, və bu boyda hədislər onun bidət etməyinə dəlalət etmir ?
mən sual vermədim kimdir kafir, dedim ki, şəriyyətə görə kimin boynu vurulmalıydı bu hadislərdə?. imam Əlinin yoxsa Muaviyənin ? vəsalam.

Сообщение отредактировал abdhalim: 25 февраля 2014 - 14:43

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#540 Umm Maryam

Umm Maryam

• Murid
  • 549 сообщений

Отправлено 25 февраля 2014 - 15:09

Ummu Məryəm bacı, siz özünüz sələfisiz?

Mənə sizin ŞƏXSƏN hansı əqidəyə sahib olmağınız maraqlı deyil. ÜMUMƏN hansı əqidəyə sahib olmağınızı bilmək istəyirəm ki, görüm suallara sələfilərin özləri cavab verir , yoxsa, bir başqa əqidə mənsubu sələfilərin yerinə cavab verir ?

2 il yarimdir ki selefi eqidesinde idim.Indi ise arashdirmalarda)

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru