Перейти к содержимому

Фотография

Ərəb qrammatikası dərsləri

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 188

#121 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 10 мая 2011 - 13:29

Sayt vasitə ilə kiməsə ərəbcəni öyrətmək mümkün deyil.Kim öyrənmək istəyirsə sözün əsl mənasında qollarını çırmalayıb kitab oxuyub öyrənməlidir.Ondansa gəlin bu bölümdə bu dildə olan problem və çətinliklərimiz barədə söhbət açaq.Belə etsək elmimizi daha artırmış olarıq.Sizə bir şey danışacam bir dəfə mənim işlədiyim yerə bir ərəb qadın gəlmişdir.Mən ona sual verdim دنيا sözünün təsniyəsi necə yaranır? O mənə bilirsiniz nə cavab verdi? Dedi ki dunya bir dənə olduqu üçün bu sözün ərəb dilində təsniyəsi yoxdur.Bəs sizə bu sual verilsəydi necə cavab verərdiniz ərəb qadın kimi?

Salamu aleykum.
Bunu bilmirdim. Mən olsaydım "dünyanəni" deyərdim yəqin :) ərəb dilindən bildiklərim çox azdı.

يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ
Niyə qadın cinsində olsun? Burda cəm yoxdu. Bal ərəbcə qadın cinsindədi? (bilmirəm soruşuram)

#122 hanəfi

hanəfi

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 38 сообщений

Отправлено 10 мая 2011 - 20:57

Sayt vasitə ilə kiməsə ərəbcəni öyrətmək mümkün deyil.Kim öyrənmək istəyirsə sözün əsl mənasında qollarını çırmalayıb kitab oxuyub öyrənməlidir.Ondansa gəlin bu bölümdə bu dildə olan problem və çətinliklərimiz barədə söhbət açaq.Belə etsək elmimizi daha artırmış olarıq.Sizə bir şey danışacam bir dəfə mənim işlədiyim yerə bir ərəb qadın gəlmişdir.Mən ona sual verdim دنيا sözünün təsniyəsi necə yaranır? O mənə bilirsiniz nə cavab verdi? Dedi ki dunya bir dənə olduqu üçün bu sözün ərəb dilində təsniyəsi yoxdur.Bəs sizə bu sual verilsəydi necə cavab verərdiniz ərəb qadın kimi?

Salamu aleykum.
Bunu bilmirdim. Mən olsaydım "dünyanəni" deyərdim yəqin :) ərəb dilindən bildiklərim çox azdı.

يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ
Niyə qadın cinsində olsun? Burda cəm yoxdu. Bal ərəbcə qadın cinsindədi? (bilmirəm soruşuram)

Aleykum salam
Ona görə müənnəsdə (qadın cinsində) olmaıdır ki özündən sonra gələn
الوان sözü cəm haldadır.Amma olmamaqı mənim üçün də qaranlıqdı.

Сообщение отредактировал hanəfi: 10 мая 2011 - 21:00

Mənə niyə ban verilib? Forumda yaza bilmirəm.

#123 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 10 мая 2011 - 23:33

Salam aleykum va rahmətullah
Nəhl surəsinin 69 cu ayəsi nəhv baxımından biraz müəmmalıdır.Allah sübahnəhu təalə buyurur.يخرج من بطونها شراب مختلف ألوانه --Onların (dişi arıların) qarnlarından müxtəlif rəngli bal çıxır.-- Sual meydana çıxır nə üçün مختلفة əvəzinə مختلف kəliməsi işlədilmişdir?
Salam aleykum va rahmatullah

Ələykum salam və rəhmətullah. Heç də müəmmalı deyil. "Muxtəlif" "şərab"ın sifətidir.
Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#124 hanəfi

hanəfi

• Murid
  • 38 сообщений

Отправлено 10 мая 2011 - 23:45

Nəhl surəsinin 69 cu ayəsi nəhv baxımından biraz müəmmalıdır.Allah sübahnəhu təalə buyurur.يخرج من بطونها شراب مختلف ألوانه --Onların (dişi arıların) qarnlarından müxtəlif rəngli bal çıxır.-- Sual meydana çıxır nə üçün مختلفة əvəzinə مختلف kəliməsi işlədilmişdir?

Ələykum salam və rəhmətullah. Heç də müəmmalı deyil. "Muxtəlif" "şərab"ın sifətidir.

Məsələ siz düşündüyünüz qədər asan deyil.Düzdür مختلف sözü شراب sözünün sifətidir.Amma onun (مختلف sözünün) müzəkkər və müənnəs olması özündən sonra gələn (الوان) ismə (fail və ya naibi failinə ) görə olmalıdır.Deməli qaydaya əsasən مختلفة olmalı idi.Amma təmərbutəsiz olub niyəsi müəmmalıdır.

Сообщение отредактировал hanəfi: 10 мая 2011 - 23:46

Mənə niyə ban verilib? Forumda yaza bilmirəm.

#125 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 11 мая 2011 - 11:26

Məsələ siz düşündüyünüz qədər asan deyil.Düzdür مختلف sözü شراب sözünün sifətidir.Amma onun (مختلف sözünün) müzəkkər və müənnəs olması özündən sonra gələn (الوان) ismə (fail və ya naibi failinə ) görə olmalıdır.Deməli qaydaya əsasən مختلفة olmalı idi.Amma təmərbutəsiz olub niyəsi müəmmalıdır.

Mənim bildiyimə görə,

Qrammatik qaydalara görə ərəb dilində insan olmayan varlıqların adlarını bildirən isimlər təkdəki cinsindən asılı olmayaraq cəmdə tək müənnəs qrammatik xüsusiyyətini kəsb edir. İsimlərin cəmlənərkən "müənnəsləşməsi" və "təkləşməsi" uzlaşma tələb olunan nitq şəraitində nəzərdən qaçırılmamalıdır. Məsələn:

1)كَلْبٌ صَغِيرٌ - Kəlbun səğirun- kiçik (burada kiçik müzəkkərdir) it كِلَابٌ صَغِيرَة - kilabun səğirətun - kiçik(buradakı kiçik sözü müənnəsdir) itlər

Burada siz çəkdiyiniz misalda məsələ başqa cürdür -

Əgər burada الوان مختلف gəlsəydi onda gərək الوان مختلفة olmalı idi. Amma məsələ bir az fərqli oaraq - شراب مختلف ألوانه kimi gəlmişdir. Və hu zamiri "şərab" ləfzinə qayıtdığından və

hu zamiri və müxtəlif sözü də müzəkkər gəlmişdir.

Haşiyə:

1.Sən çalış forumlarda fitnə salma və başqa başqa niklərlə gəlib münafiqliyə özünü çatdırma. Bu səbəbdəndir ki, sənə ban verilir.

2. Əgər sən elmlisənsə, ərəb dilini bilirsənsə nə gözəl. Gəlib burada özünü bilən kimi göstərəkdənsə, bilməyənlərə izah elə. Yoxsa Alah o nemət sənə niqmət edər.

Malik qorxub yavaşıyan, acizliyə düşən, tez tərpənmək ağla, ehtiyata daha uyğun olan zaman durub gözləyən, ehtiyatla hərəkət etmək məsləhət olduğu zaman tələsən adamlardan deyildir.

Hz.Əli (ə.s) - Nəhcül Bəlağə, VII - 13

#126 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 мая 2011 - 22:10

Qaldı ki, bəzi qardaşların bu forumda yazdıqları yersiz söhbətlərə. Əvvəla hər şeydən qabaq mömində əxlaq və təqva olmalıdır. Allahdan yalnız təqvalılar qorxar. Çünkü təqvalı insanların təqvası həqiqət üzərindədir vıə axirətə yəqinləri üzərində formalaşır. Zənnə qapılmaq möminə yaraşmaz. Bunu həm özümə və həm də mömin qardaşlara tövsiyyə edirəm. O ki qaldı kimisə pərt, pazor eləmək məsələsinə. Bu möminə heç yaraşmaz. Bundan danışmaq yersizdir. Biz də insanıq, siz də insansınız. Ola bilər ki, biz də nəyisə bilməyək. Öyrənmək heç zaman gec deyil. Bilmədiyini öyrənmək lazımdır. Amma durub burda özünü bilən kimi göstərib qürrələnmək yaraşmaz. Biz burda hər şeyi bilən kimi göstərmirik. Sadəcə olaraq bildiyimiz çərçivədə qardaşlara ərəb dilini tədris etməyə çalışırıq. Bunun üçün əlimizdə bəzi vəsaitlər var. O vəsaitlər vasitəsilə faydalı olmağa çalışırıq.
İnşallah yenə də dərslər davam edir.
Dualarınızla...

Salam aleykum qardaşım,
Allah sizi salamat eləsin!
İnşaAllah ki, siz gizlidə və aşkarda , qəzəb anında da , hətta kimsə əhli-beyti,hətta Allahı təqhri eləsə belə zərrə qədər də halınız dəyişmir,həmin kəsi Allaha tapşırır və qarşı tərəf haqqında artıq - əskik sözlər işlətmirsiz! :rolleyes:
Allah bizə də sizin əxlaq və təqvanızdan nəsib eləsin inşaAllah!
Allah bizi də sizin dərəcənizə yüksəltsin inşaAllah!
2.O məziyə deyilmiş sözlər yerində işlənmiş və ona layiq olan sözlər idi, müəyyən bir hadisədən sonra o zındıq vahabi o müamiləyə layiq idi.Yəqin ki, onu siz də tanıyırsız.
3.Biz sizin haqqınızda sui-zənn etməmişik . Bəzi, sözlər isə məhz qarşı tərəfi öz üsulu ilə susdurmaq üçün işlədilib, zahirən sizin əleyhinizə görünə bilər, amma, əslində sizin müdaifəniz üçün atılmış addım idi.Təbii ki, sizin buna ehtiyacınız yoxdur,amma, biz özümüzə siz olmayan yerdə sizi müdafiə etməyi borc bildik!
4.Əlhəmdulillah.Nəyisə bilib-bilməməyim ilə də qürrələnməmişəm.Nəyisə bilirəmsə bilirəm deyirəm, bilmirəmsə bilmirəm deyirəm.
Və sonda sizə uğurlar və müvəffəqiyyətlər arzulayıram.İnşaAllah dərslərinizi davam etdirin! Biz də dərslərinizdən faydalanaq inşaAllah qardaşım!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 11 мая 2011 - 22:13

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#127 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 12 мая 2011 - 17:12

Qaldı ki, bəzi qardaşların bu forumda yazdıqları yersiz söhbətlərə. Əvvəla hər şeydən qabaq mömində əxlaq və təqva olmalıdır. Allahdan yalnız təqvalılar qorxar. Çünkü təqvalı insanların təqvası həqiqət üzərindədir vıə axirətə yəqinləri üzərində formalaşır. Zənnə qapılmaq möminə yaraşmaz. Bunu həm özümə və həm də mömin qardaşlara tövsiyyə edirəm. O ki qaldı kimisə pərt, pazor eləmək məsələsinə. Bu möminə heç yaraşmaz. Bundan danışmaq yersizdir. Biz də insanıq, siz də insansınız. Ola bilər ki, biz də nəyisə bilməyək. Öyrənmək heç zaman gec deyil. Bilmədiyini öyrənmək lazımdır. Amma durub burda özünü bilən kimi göstərib qürrələnmək yaraşmaz. Biz burda hər şeyi bilən kimi göstərmirik. Sadəcə olaraq bildiyimiz çərçivədə qardaşlara ərəb dilini tədris etməyə çalışırıq. Bunun üçün əlimizdə bəzi vəsaitlər var. O vəsaitlər vasitəsilə faydalı olmağa çalışırıq.
İnşallah yenə də dərslər davam edir.
Dualarınızla...

Salam aleykum qardaşım,
Allah sizi salamat eləsin!
İnşaAllah ki, siz gizlidə və aşkarda , qəzəb anında da , hətta kimsə əhli-beyti,hətta Allahı təqhri eləsə belə zərrə qədər də halınız dəyişmir,həmin kəsi Allaha tapşırır və qarşı tərəf haqqında artıq - əskik sözlər işlətmirsiz! :rolleyes:
Allah bizə də sizin əxlaq və təqvanızdan nəsib eləsin inşaAllah!
Allah bizi də sizin dərəcənizə yüksəltsin inşaAllah!
2.O məziyə deyilmiş sözlər yerində işlənmiş və ona layiq olan sözlər idi, müəyyən bir hadisədən sonra o zındıq vahabi o müamiləyə layiq idi.Yəqin ki, onu siz də tanıyırsız.
3.Biz sizin haqqınızda sui-zənn etməmişik . Bəzi, sözlər isə məhz qarşı tərəfi öz üsulu ilə susdurmaq üçün işlədilib, zahirən sizin əleyhinizə görünə bilər, amma, əslində sizin müdaifəniz üçün atılmış addım idi.Təbii ki, sizin buna ehtiyacınız yoxdur,amma, biz özümüzə siz olmayan yerdə sizi müdafiə etməyi borc bildik!
4.Əlhəmdulillah.Nəyisə bilib-bilməməyim ilə də qürrələnməmişəm.Nəyisə bilirəmsə bilirəm deyirəm, bilmirəmsə bilmirəm deyirəm.
Və sonda sizə uğurlar və müvəffəqiyyətlər arzulayıram.İnşaAllah dərslərinizi davam etdirin! Biz də dərslərinizdən faydalanaq inşaAllah qardaşım!

Səlamun aleykum qardaş!
Əstəğfurullah o sizin təqvanızın çoxluğundandır. İnşalah biz də siratəl müstəqimdə addımlamağa çalışırıq. Və bu yolda sizin dualarınızı istirham edirik. Bəli mən onu digər forumdan tanıyıram. Onun əqidəsi mənə bəllidir. Qaldı ki, qürrələnmə məsələsinə bunu özünüzə aid etməyin. Çünkü sizi nəzərdə tutmamışam. Mənə sizin burdakı fəaliyyətiniz məlumdur. Sevə sevə oxuyuram və sevinirəm ki, sizin kimi bir qardaşım var.
Mən də öz növbəmdə bu dərsləri bildiyim qədər davam etdirəcəyəm.
Tövfiq Allahdandır.

Malik qorxub yavaşıyan, acizliyə düşən, tez tərpənmək ağla, ehtiyata daha uyğun olan zaman durub gözləyən, ehtiyatla hərəkət etmək məsləhət olduğu zaman tələsən adamlardan deyildir.

#128 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 12 мая 2011 - 17:37

Сообщение отредактировал Malik Eshter: 12 мая 2011 - 17:44

#129 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 12 мая 2011 - 18:01

Əvvəla xahiş edirəm burada nə cür dərsin keçirilməsinə müdaxilə etmə. Get bu alimliyi başqa yerdə elə. Çünkü sənin yerini gözəl bilirəm və burda da nə niyətlə oturmusan onu da gözəl biirəm.İkincisi məsələ suala qaldıqda, bu cür isimlərin təsniyəsinin (ikilənməsinin) qaydası aşağıdakı kimidir:
Son hərfinin əsli vav olub əlif ilə yazılan üç hərfli kəlimələrin təsniyələrində əlif vava çevrilir.
Məsələn:
عَصاً - çevrilib olur عَصَوٌ o da təsniyə olanda عَصَوَانِ
Dunya sozündə də qayda bu cürdür:

دنياــ دنيوان ــ دنيوات
cəm - təsniyə - tək

dünyalar - iki dünya - dünya

Dərsin gedişatına mane olma.

Sualın olsa lichni soobshenie yerine yaz!

#130 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 мая 2011 - 20:51

Səlamun aleykum qardaş!
Əstəğfurullah o sizin təqvanızın çoxluğundandır. İnşalah biz də siratəl müstəqimdə addımlamağa çalışırıq. Və bu yolda sizin dualarınızı istirham edirik. Bəli mən onu digər forumdan tanıyıram. Onun əqidəsi mənə bəllidir. Qaldı ki, qürrələnmə məsələsinə bunu özünüzə aid etməyin. Çünkü sizi nəzərdə tutmamışam. Mənə sizin burdakı fəaliyyətiniz məlumdur. Sevə sevə oxuyuram və sevinirəm ki, sizin kimi bir qardaşım var.
Mən də öz növbəmdə bu dərsləri bildiyim qədər davam etdirəcəyəm.
Tövfiq Allahdandır.

Aleykum salam və rahmətullahi və bərakətuhu!
Əstəğfirullah!
ALlah razı olsun qardaşım! Söylədiyiniz xoş sözlərə layiq olmasaq da , çalışacağıq inşaAllah özümüzü doğruldaq! Allah sizdən razı olsun!
Bu vahabi münafiqə isə fikir verməyin qardaş, bunların iç üzü müsəlmanlara məlumdur!
Allah köməyiniz olsun qardaşım, inşaAllah davam etdirin biz də sizin dərslərinizdən faydalanaq.Allah onun yolunda gördüyüvüz işlərə görə köməyiniz olsun ! Amin!
İnanın ki, bizə də xoşdur ki, sizin kimi savadlı qardaşlarımız var! Sizin kimi qardaşların varlığı , elmi, əxlaqı, imanı bizi sevindirir!
Allah sizdən razı olsun!
Vəssəlam!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 12 мая 2011 - 20:52

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#131 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 13 мая 2011 - 21:24

Yeni dərs
Fail və məful isimlərin (vəznləri) binaları
Mücərrəd sülasidən ismi faili " فَاعِلٌ" fail vəznində və ismi məfulu " مَفْعُولٌ" məful vəznində düzəldilir. Bunların hər birinin 6 siyğəsi vardır. (3 müzəkkər (kişi) 3 müənnəs (qadın) cinsi)

فَاعِلٌ - فَاعِلَانِ - فاعِلَاتٌ

cəm - təsniyə - tək

cəm - təsniyə - tək

ardı gələn dərsdə

#132 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 13 мая 2011 - 21:31

Fail və məful isimlərin (vəznləri) binaları

İsmi məfulu " مَفْعُولٌ" məful vəzni

مَفْعُولُ- مَفْعُولَانِ - مَفْعُولُونَ

cəm - təsniyə - tək

cəm - təsniyə - tək

#133 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 14 мая 2011 - 09:35

Ötən dərsə misal

نَصَرَ - Nasara - kömək etmək felinin faili

Müzəkkər - kişi cinsi

Tək - ناصِرٌ - nasirun - Kömək edən 1 kişi

İsmi fail Təsniyə - نَاصِرَانِ - nasirani - Kömək edən 2 kişi

Cəm - نَاصِرُونَ - nasiruunə - Kömək edən kişilər

Сообщение отредактировал Malik Eshter: 14 мая 2011 - 09:40

#134 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 14 мая 2011 - 09:39

نَصَرَ - Nasara - kömək etmək felinin məfulu

Müzəkkər - kişi cinsi

Tək - مَنْصُورٌ- mənsurun- Kömək olunmuş1 kişi

İsmi məful Təsniyə - مَنْصُورَانِ- mənsurani - Kömək olunmuş 2 kişi

Cəm - مَنْصُورُونَ- mənsuruunə - Kömək olunmuş kişilər

#135 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 16 мая 2011 - 10:36

Salamun aleykum!
Mənim cavabım "arab" "cip" "muellim" "qadafi" "insanlar" niki ile məlum şəxsədir. Mən ozumə soz vermisəm ki, onun sozlərinə fkir verməyim. Amma söz elmi iddiadan düşürsə lazımdır ki, mən öz bildiyimi elmi şəkildə əsaslandırım.
Yadınızdadırsa o sual vermişdi ki, "Dunya" felinin təsniyəsi necə düzəlir. Mən də ona cavab olaraq, Dr.Mustafa Meral Çörtü "Sarf" kitabının 518-ci səh-də misal olaraq "asa - عَصَا" felinin təsniyəsi (ikilənməsi) qaydasıyla uyğun olduğunu demişəm və dunya kəliməsinə də bu qaydanın şamil olduğunu yazmışam.
Bu insan mənim şəxsi profilimə belə bir mesaj yazıb.
"Bu qayda 3 kök samitli fellərə aiddir"
Yəni demək istəyir ki, dunya kəliməsi 4 kök samitlidir, ona şamil ola bilməz.
Bu yanlış fikirdir.
Niyə?
Gəlin baxaq dünya kəliməsinin kök felinə. Bunun üçün X.K.Baranovun ərəbcə lüğət kitabının 263-cü səhifəsinə baxsanız kifayətdir. Orada dünya kəliməsinin kökünü دَنَا dəna kimi göstərir. Tərcüməsi "yaxın olmaq" deməkdir. Dunya kəliməsi naqis fel olan دَنَا dəna felinin mənnəs üstünlük dərəcəsi olan (əlfu`la- الفعلي) forması üzrə düzəldilmişdir. Burada da naqis köklü sifətlər öz orfoqrafik xüsusiyyətinə görə fərqləndiyi üçün əlif məqsurə əlif məmdudə ilə ( الفعلا) əvəzlənmişdir (Bax - Ələsgər Məmmədov Ərəb dili kitabının 359-cu səh.)
Bu da aşağıdakına nümunədir

الدنيي - الدنيا burada bir şeyi xatırladım ki, bu qayda həm sifət kimi həm də isim kimilərə şamildir. Çünkü dünya kəliməsi hər iki mənaya gəlir 1) ən yaxın 2) dünya mənalarına;(Bax - Ələsgər Məmmədov Ərəb dili kitabının 359-cu səh.)

Və birdə mənim fikrimi təsdiqləyən cəhət həmin kitabın 360-cı səhifəsində Müənnəs düzgün cəmlə cəmlənmədə zəif samitin dəyişməsinin 3-cü misalı asa kəliməsinin misalı eynilə dünya kəliməsinin misalı kimidir. Bu bir daha mənim əvvəlki bəhsdə dediyim məsələni təsdiqləyir.
Məncə bu qədər kifayətdir.

Сообщение отредактировал Malik Eshter: 16 мая 2011 - 10:37

#136 Rugiyya.

Rugiyya.

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 5 сообщений

Отправлено 17 мая 2011 - 20:24

men medreseye gedirdim ama baezi sebebebden dersleri yarimciq qoydum burdan davam etdirmek olar allah sizden razi qalsin
Ali hagdir ve hagg Ali iledir

#137 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 18 мая 2011 - 20:52

men medreseye gedirdim ama baezi sebebebden dersleri yarimciq qoydum burdan davam etdirmek olar allah sizden razi qalsin

Salamun aleykum baci!

Allahın iznilə bu mövzuda dərslərir bildiyim qədər davam etdirəcəyəm. Allah cümləmizdən razı qalsın.

#138 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 18 мая 2011 - 20:57

Dərsin ardı...
نَصَرَ - Nasara - kömək etmək felinin faili

Müənnəs - qadın cinsi

Tək - نَاصِرَةٌ- nasirətun- Kömək edən qadın

İsmi failTəsniyə - نَاصِرَتَانِ- nasirətani- Kömək edən 2 qadın

Cəm - نَاصِرَاتٌ- nasiratun- Kömək edən qadınlar

Сообщение отредактировал Malik Eshter: 18 мая 2011 - 21:02

#139 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 18 мая 2011 - 21:01

Dərsin ardı...
نَصَرَ - Nasara - kömək etmək felinin məfulu

Müənnəs - qadın cinsi

Tək - مَنْصُورَةٌ- mənsurətun- Kömək olunmuş qadın

İsmi məful Təsniyə - مَنْصُورَتَانِ- mənsurətani- Kömək olunmuş 2 qadın

Cəm - مَنْصُرَاتٌ- mənsuratun- Kömək olunmuş qadınlar

#140 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 15:52

Cəm - مَنْصُرَاتٌ- mənsuratun- Kömək olunmuş qadınlar -------------bu yazdiqin sehvdir
Malik astar meni forumdan ban verdikleri ucun sualin cavabini senin emailine yazacam.Bir de ki yazdiqin sonuncu derse munasibet bildirmek isteyirem.A kisi az Mustafa Meral Cortunun kitabinda olanlari kopyala bura.

#141 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 16:08

Cəm - مَنْصُرَاتٌ- mənsuratun- Kömək olunmuş qadınlar -------------bu yazdiqin sehvdir

düzü necədir, onu da yazın da.

görək bu dəfə bana qədər neçə dəqiqə çatdıracaqsız

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#142 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 16:18

duzu beledir منصورات
Malik astar meni forumdan ban verdikleri ucun sualin cavabini senin emailine yazacam.Bir de ki yazdiqin sonuncu derse munasibet bildirmek isteyirem.A kisi az Mustafa Meral Cortunun kitabinda olanlari kopyala bura.

#143 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:27

duzu beledir منصورات

Düzdür burada vavi - meddi yaddan cixib yanlisliqla, bir de yuxarida failatun deyil failunə olmali idi cəm müzəkkərdə.
Budiqqətsizlik və kompüterimdə internetin zəifliyi nəticəsində yaranmışdır.
Üzr kimi qəbul edin. İnşallah!
Bədəvi nə oldu yazırdın mən heç zaman sənə bir məsələnin düzünü demərəm. Nə yaxşı burada 1 xətanı tapıb düzəldirsən. Amma yuxarıda dəna kəliməsində məni səhv çıxartdın amma demirsən düz cavabı.
Bu o deməkdir ki, orada səhv yoxdur, eləmi?
Ya sən əqidəni dəyişmisən?

#144 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:30

duzu beledir منصورات

Düzdür burada vavi - meddi yaddan cixib yanlisliqla, bir de yuxarida failatun deyil failunə olmali idi cəm müzəkkərdə.
Bədəvi nə oldu yazırdın mən heç zaman sənə bir məsələnin düzünü demərəm. Nə yaxşı burada 1 xətanı tapıb düzəldirsən. Amma yuxarıda dəna kəliməsində məni səhv çıxartdın amma demirsən düz cavabı.

niye yalanciliq ile mesqulsan meger sene sexsi mesaj yazib cavab demedim?

#145 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:36

duzu beledir منصورات

Dedin və dediyin zaman da İbn Menzurun menim fikrimi tesdiqlediyini de dedin ve onun da ehli sunne arasinda meshur rey oldugunu da dedin. İndi de gorek niye menim sehv oldugumu deyirsen ve haradan cixarirsan. Delilin nedir?

#146 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:38

Diqqət -diqqət

Dünya sözünün təsniyəsinin yaranması----دنييان -mərfu halda دنييين---mənsub və məcrur halda

#147 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:39

duzu beledir منصورات

Dedin və dediyin zaman da İbn Menzurun menim fikrimi tesdiqlediyini de dedin ve onun da ehli sunne arasinda meshur rey oldugunu da dedin. İndi de gorek niye menim sehv oldugumu deyirsen ve haradan cixarirsan. Delilin nedir?

men yazmamisdim ki sen sehvsen men yazmisdim ki eger sen hesab edirsen ki bu kelime ancaq dene feilinden toreyib bu sehv fikrdir cunki basqa variantda var

Сообщение отредактировал Bədəvi: 19 мая 2011 - 17:40

#148 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:42

Diqqət -diqqət

Dünya sözünün təsniyəsinin yaranması----دنييان -mərfu halda دنييين---mənsub və məcrur halda

إذا كانت
دنييان ففي حالة النصب ستكون ( دنييين
) وهنا توالت ثلاث ياءات

علمًا بأن القاعدة لتثنية الاسم المقصور الذي يزيد عن ثلاثة أحرف هي ( قلب الألف إلى ياء )

وإذا كانت الإجابة (
دنيوان ) فلماذا خالفنا القاعدة التي تنطبق على المقصور الزائد على ثلاثة أحرف وهي قلب الألف ياءً

#149 Bədəvi

Bədəvi

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:44

Malik astara yeni bir sual

رأيت القطة مستأنسة في بيتي cümləsindəki مستأنسة kəliməsinin irabini mənə yaz yəni həmin cümləni mənə hərəkəli formada cümlə daxilində yaz və sonra izahat ver ki niyə belə yazdın.
qorxma səhv yazsan düz cavabı deyecem

#150 Malik Eshter

Malik Eshter

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 371 сообщений

Отправлено 19 мая 2011 - 17:49

Malik astara yeni bir sual

رأيت القطة مستأنسة في بيتي cümləsindəki مستأنسة kəliməsinin irabini mənə yaz yəni həmin cümləni mənə hərəkəli formada cümlə daxilində yaz və sonra izahat ver ki niyə belə yazdın.
qorxma səhv yazsan düz cavabı deyecem

Burada deyil licni soobsheniye yerine yazacam.Cunki derse mane olursan.

Количество пользователей, читающих эту тему: 1

0 пользователей, 1 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru