Перейти к содержимому

Фотография

«Fatimə mənim canımın bir parasıdır hər kəs ona əziyyət etsə elə bil mənə əziyyət edib»

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 79

#31 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 06 апреля 2009 - 17:21

hamı öz bildiyini danışır...

1."Es seqife"nin özü başdan ayağa yalandır ve onu 5-ci sinif şagirdine oxusan adama guler. Gelin bele götürek...Evvela Alinin r.a. çox güclü olduğu hamiya melumdur.Bunu bütün firqeler qebul edir. Nece ola biler ki, Onun gözünün qabağında heyat yoldaşını vursunlar, özü de kimi, peyğemberimizin s.a.v. ciyer parasini, o da dursun baxsin...Bu en binamus adamin ishidir...Xelifenin yox.

2.Deyilir ki, Alini r.a. suruye suruye aparıblar xelifenin onune...Burada ise bişmiş toyuğun da gulmeyi gelmir....Ağlınız olsun ay millet...

Buna yuxarıda cavab verlib. Temanı oxuyun.

Peyğemberimizin s.a.v. mirasi sedeqedir...

Bunu Quranla sübut edin, vahid xəbərlərlə yox.

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#32 ennas114

ennas114

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 33 сообщений

Отправлено 07 апреля 2009 - 12:01

1."Es seqife"nin özü başdan ayağa yalandır ve onu 5-ci sinif şagirdine oxusan adama guler. Gelin bele götürek...Evvela Alinin r.a. çox güclü olduğu hamiya melumdur.Bunu bütün firqeler qebul edir. Nece ola biler ki, Onun gözünün qabağında heyat yoldaşını vursunlar, özü de kimi, peyğemberimizin s.a.v. ciyer parasini, o da dursun baxsin...Bu en binamus adamin ishidir...Xelifenin yox.

2.Deyilir ki, Alini r.a. suruye suruye aparıblar xelifenin onune...Burada ise bişmiş toyuğun da gulmeyi gelmir....Ağlınız olsun ay millet...

sen mene namazin gunde uç vaxtda qılınmasını quranla subut et, men de ederem !!!

#33 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 07 апреля 2009 - 13:49

sen mene namazin gunde uç vaxtda qılınmasını quranla subut et, men de ederem !!!

Bu tema məgər namaz haqdadır? Tema fatimə (sə) haqdadır. Sizi namaz maraqlandırırsa bu haqda tema açın və sualınızı verin. daha burda yazmayın.

#34 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 17 апреля 2009 - 23:49

Lakin bu meseleden tam agah olmayan ve meseleni tam araşdırmayan insanlar Xanım Fatimenin (sa) feryadını dile getirerek, Alinin (a) meqamına xelel yetirirler. Fezlullah mehz bele insanlara töhmet vurur.

Xeyr əzizim Fəzlullah məhz Hz Fatimə(ə) vurulmasını inkar edir biraz diqqətli ol.

Üstelik heç yerde yazılmayib ki, Ali (a) otura-otura yerde Xanım Zehra (sa) meseleye girişmişdi. Xeyr! Bir çox menbelerde yazılıb ki, Xanim Zehra (sa) öz evinin önünde Omarnan qarşılaşdı.

Evin önündə siz iddia eləmirsiz axı... sizin dediyinizə görə Ömər(ra) Hz Fatiməni(ra) qapı arasında qoyub.Biraz diqqətli ol nəsə yazanda.
Mənə maraqlıdır hamı deyir ki Fəzlullahın cavabını böyük alimlər çox gözəl veriblər.Amma çox təəsüf ki biz o cavabları nəsə görə bilmirik.İşinizi asandlaşdırım və sualları bəndlər ilə qoyum ki sizdə bir bir ona cavab verə bilərsiz.
1.Niyə qapını məhz Zəhra açır
2.Hətta fərz etsək ki qapını Fatimə(ra) açıb bəs o döyüləndə Əli(ra) niyə müdaxilə eləmədi.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#35 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 00:08

1.Niyə qapını məhz Zəhra açır

Çünki bu Fatimənin evi idi. Ömər əlində odla gələndə ona dedilər ki, Fatimə də evdədir. O da cavabında dedi ki, məni heç nə saxlaya bilməz. Fatimə də evdən çıxıb dedi ki, ey Ömər, sən mənim evimi yandırmaq istəyirsən?

2.Hətta fərz etsək ki qapını Fatimə(ra) açıb bəs o döyüləndə Əli(ra) niyə müdaxilə eləmədi.

Kim deyir ki, etmədi. Evdə olanların hamısı çıxdı bayıra. Birinci Zubeyr çıxdı, amma ayağı büdrədi və qılınc əlindən düşdü və onu əsgərlər tutdular. Sonra digərləri də çıxdılar və onların hamısını tutub Əbu Bəkrin yanına, beyət etdirməyə apardılar.

#36 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 00:52

Çünki bu Fatimənin evi idi. Ömər əlində odla gələndə ona dedilər ki, Fatimə də evdədir. O da cavabında dedi ki, məni heç nə saxlaya bilməz. Fatimə də evdən çıxıb dedi ki, ey Ömər, sən mənim evimi yandırmaq istəyirsən?

Bu cavaba aid ancaq Fəzlullahın sözünü demək yerinə düşər:
siz evdəsiz və xanımınız da evdədir, və MTN sizin evinizə gəlib ki, sizi həbs etsin, belə halda siz xanımızıa deyəcəksiz ki, "get sən qapını aç!" ?!?!
Buna nə deyirlər igidlik??

Kim deyir ki, etmədi. Evdə olanların hamısı çıxdı bayıra. Birinci Zubeyr çıxdı, amma ayağı büdrədi və qılınc əlindən düşdü və onu əsgərlər tutdular. Sonra digərləri də çıxdılar və onların hamısını tutub Əbu Bəkrin yanına, beyət etdirməyə apardılar.

Zübeyr ilə Əlini səhv salma mən Zübeyrin müqavimətini demirəm.Mənə Hz Əli(ra) müqavimətindən danış.Həzrət bəyəm harda öz yoldaşını müdafiə elədi?

#37 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 01:26

Bu cavaba aid ancaq Fəzlullahın sözünü demək yerinə düşər:
siz evdəsiz və xanımınız da evdədir, və MTN sizin evinizə gəlib ki, sizi həbs etsin, belə halda siz xanımızıa deyəcəksiz ki, "get sən qapını aç!" ?!?!
Buna nə deyirlər igidlik??

Zübeyr ilə Əlini səhv salma mən Zübeyrin müqavimətini demirəm.Mənə Hz Əli(ra) müqavimətindən danış.Həzrət bəyəm harda öz yoldaşını müdafiə elədi?

Əli (ə) xanımına "Get qapını aç" deməyib. Əli (ə) Fatimənin (sə) əri və imamı olub. Fatimə (sə) birinci növbəsə öz imamını qorumaq üçün Ömərin qabağına çıxıb, çünki düşünürdü ki, Ömər Əlini öldürmək istəsə də, peyğəmbərin qızına əl qaldırmağa cürət etməz. Amma o yanıldı və Ömər ona da əl qaldırdı.
Əli (ə) söz vermişdir ki, Quranı tam yığmayana kimi evdən çıxmayacaq, buna görə də evdə otururdu. Amma Ömərin hərəkətlərini görüb evdən çıxdı.

#38 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 13:33

ehli-sunneden xahiw edirem menim bu sualima cavab versinler

sizin nezerinize gore umumiyyetle, Zehranin(s.a) evine hucum olmayib yoxsa hucum olub amma bawqa meseleye gore?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#39 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 14:06

Mənə bu mövzuya aid sizin alimlərin fikri maraqlıdır.Cavad Təbrizi və Lənkərani Fəzlullahın iradlarına nə cavab veriblər?

sizin nezerinize gore umumiyyetle, Zehranin(s.a) evine hucum olmayib yoxsa hucum olub amma bawqa meseleye gore?

Hücum olmayıb.

#40 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 18 апреля 2009 - 14:41

Mənə bu mövzuya aid sizin alimlərin fikri maraqlıdır.Cavad Təbrizi və Lənkərani Fəzlullahın iradlarına nə cavab veriblər?

Hücum olmayıb.

ibn Teymiyye bele Minhacus Sunnede bu barede yazir. duzdur, bizim dilde desek sohbeti malalayir amma yene de bunu inkar etmir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#41 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 19 апреля 2009 - 13:53

Omar

Xeyr əzizim Fəzlullah məhz Hz Fatimə(ə) vurulmasını inkar edir biraz diqqətli ol.

Seyyid Fezlullahın bir kitabını bele elinde tutmaya-tutmaya nece bele beyanatlar edirsen, ay Omar? Özünden qat-qat elmli ve teqvalı insana yalan ve böhtan atmaq heç de yaxşı bir iş deyil.

Sual: Deyirler, siz Zehranın qabırğasının sındırılmadığını demisiniz?

Cavab: Men dememişem ki, Zehranın [a] qabırğası sındırılmamışdır. Bu sözü mene aid eden yalan danışır. Men bu mövzunu çox uzaq görüb, tarixi tehlile esasen sual işaresi qoymuşam. Men demişem: "Men bu fikre qoşulmuram". Çünki müselmanların Zehraya [a] mehebbeti, Eliye [a] mehebbetlerinden daha çoxdur. Hetta Hesene [a], Hüseyne [a] mehebbetlerinden de çoxdur. Onun mehebbetinin fövgünde yalnız Peyğembere [s] olan mehebbetleri dayanır. Demişem ki: "Kiminse bu işi görmek ezminde olması uzaq bir görüşdür". Lakin buna baxmayaraq, çirkin niyyetlerin olduğunu da etiraf etmişem. Bu kiminse beraeti üçün deyil. Ümumiislam cemiyyetinin çalxalanmasından qorxuram...

Seyyid Mehemmed Hüseyn Fezlullah - "Zehraya edilmiş zülmler", seh. 52

Fezlullah demek isteyir ki, müselmanların Fatimeye [a] sevgisi çox böyükdür ve bele meselelerin ümmet arasında yayılması yaxşı bir iş deyil, çünki bu mesele cemiyyetin çalxalanmasına getirib çıxara biler, bu ise hal-hazırda İslam üçün yersizdir. Nece ki, özü de deyir:

Sanki müselmanların qarşılaşdıqları tehlükeler, müsibetler, Amerikanın, İsrailin sui-qesdleri, insanlara tecavüz ve bizim yaşadığımız bütün zülmler bir ehemiyyet kesb etmir. Yalnız bu tarixi problem qalmışdır!

Seyyid Mehemmed Hüseyn Fezlullah - "Zehraya edilmiş zülmler", seh. 52

Düzdür şexsen men, bu meseleye bele yanaşmağı tam qebul etmesem de, insanfen demek isteyirem ki, Fezlullah ne Xanım Zehranın qabırğasının sındırılmasını inkar etmir, ne Omarın evi yandırmaq niyyetinde olduğunu inkar etmir, ne de ki Fedekin qesbini. Seyyid bir çox meselenin beyatını dövrün teleblerin uyğun teqdim edir ve ona qarşı bir çox iradlar böhtandan başqa bir şey deyil.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#42 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 04 мая 2009 - 13:29

Hücum olmayıb.

Bu məsələ ətrafında əhli sünnətin kitablarında çoxlu rəvayətlərin nəql olunmasına baxmayaraq biz onlardan bir neçəsini dərc edirik. Əgər ehtiyac olsa yene derc ede bilerik.

1.“...Ömər Fatimənin evinə tərəf yollandı və onun evinə yetişəndə dedi:- Ey peyğəmbərin qızı and olsun Allaha sənin atandan başqa heç kəs bizə əziz deyil və atandan sonra heç kəs bizə sənin qədər əziz deyil. Lakin and olsun Allaha bu məhəbbət heç vaxt başına yığdığın adamlara görə evi yandırmaq əmrini verməkdə mənə mane ola bilməz” İbn Əbu Şeybə (hicrətin 235-ci ildə vəfat edib “əl-Musənnəf” 7/432 hədis 37045 Beyrut nəşri kitabu məğazi –ma caə fi xilafət Əbi Bəkr).

2- «....Sonra Əbu Bəkr Öməri Əlinin evinə yığışanların ardınca göndərdi. Onlar evdən çıxmaqdan imtina etdilər. Bu zaman Ömər əmr etdi ki, odun gətirsinlər və Əlinin evinə yığışanlara dedi:- And olsun o kəsə ki, Ömərin canı onun əlindədir! Gərək evdən çıxasınız. Əgər evdən çıxmasanız evi içindəkiləri ilə yandıracağam.
Orada olanlardan biri Ömərə dedi:- Bilirsən ki, Fatimə də evdədir?
Ömər dedi:- Hətta Fatimə də evdə olsa belə yandıracağam....» (İbni Quteybə. (hicrətin 276-cı ilində vəfat edib) “əl-İmamətu vəs-siyasət” 1/12 Misir nəşri).
Xatırladaq ki, bəzi əhli sünnət alimləri “əl-İmamətu vəs-siyasət” kitabının müəllifinin İbn Quteybə olduğunu inkar edirlər. Onların cavabında deyirik:- Muhəmməd Fərid Vəcdi “Dairətul-məarif” kitabının 3-cü cildinin 750-ci səhifəsində yazır:- İbn Quteybənin “əl-İmamətu vəs-siyasət” kitabı xilafət məsələsi haqqında yazılmış ən qədim və etibarlı kitablardan biridir.

3- “Əbu Bəkr Əlidən beyət almaq üçün onun ardınca adam göndərdi, amma Əli beyət etmədi. Bu vaxt Ömər Əlində məşəl Əlinin evinə tərəf yollandı. Fatimə qapının arxasından Ömərə dedi:- Ey Xəttabın oğlu nə xəbərdir, mən səni evimin qapısını odlayan görürəm?
Ömər dedi:- Bəli! Məni inkar etmək sənin atanın dinindən ağırdır” (Bəlazəri (hicrətin 279-cu ilində vəfat edib) “Ənsabul-əşraf” 1/576 Misr nəşri, səqifə əhvalatı hədis 1184).

4- «Təlhə, Zubeyr və mühacirlərdən bir dəstə Əlinin evində cəm olduqları bir vaxt Ömər ibn Xəttab ora gəlib dedi:-And olsun Allaha əgər beyət etmək üçün çölə çıxmasanız evi sizin üstünüzə yandıracağam» (Təbəri (hicrətin 310-cu ilində vəfat edib) “Tarixul-uməmi vəl-muluk” 2/443 nəşr Beyrut).

Mənbələrə diqqət!!!

Сообщение отредактировал İravani: 04 мая 2009 - 13:31

Bir şam digərini yandırmaqla işığından heç nə itirməz..

#43 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 07 мая 2009 - 22:47

O Efendinin fan klubunun prezidentidir. Çox guman ki, onun copy-pastlerinden biridir. :rolleyes:

Copy-paste eleyən bir yana bəs bu materialı hazırlayan şəxsin hokmu nədir? Gorəsən bu yalan zəncirinin sonu harada qurtarır? Son həlqə şeytandır buna şubhə yox bəs ondan sonrakı həlqə kimdir? Araliq həlqədə İbn Teymiyyə, bə`zi tələbələri, Əbdul-Vəhhab və s. Yenədə bu Omara bəraət deyil. Omərin hokmunu xahiş edək Axmed versin.

İndi isə fan klubun uzvlərindən birinin tə`birilə desək Omar və digər yalan qurbanlarına huccəti tamamlamaq üçun keçid alaq hədisə. Nardarani qardaş haqqını halal et!
فقال رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم): يا علي اكفني هذه الكتيبة
Rasulallah (s.a.a.s.) buyurdu:
"Ya Əli, məni müşrik dəstəsinin həmləsindən müdafiə et!"(Uhud döyüşü)

#44 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 мая 2009 - 01:16

Hədisin sənədinə nəzər salmadan mətnində edilmış təhrifə nəzər salaq. Bu mətnin əvvəlindən buraxılmış hissəsi:

عن عمرو بن أبي المقدام وزياد بن عبدالله قالا : أتى رجل أباعبدالله عليه السلام فقال له : يرحكمك الله هل تشيع الجنازة بنار ويمشى معها بمجمرة وقنديل أو غير ذلك مما يضاء به ؟ قال : فتغير لون أبي عبدالله عليه السلام من ذلك واستوى جالسا ثم قال

Əmr b. Abul-Miqdad və Ziyad b. Abdullah dedilər: Əbu Abdullah ə.s.-ın yanına bir kişi gəlib soruşdu: (Ya Əli)ALLAhın rəhməti sənə olsun cənazə odla, micmərə (kömür ilə işlədilən zəncirli və ya el tutacaqlı işıqlandırma aləti), lampa və s. kimi işıqlandırma vasitələri ilə yola salınır?
Bunu eşidən Abu Abdullahın rəngi dəyişdi. Oturduqu halda dikələrək dedi:

Bundan sonrakı mətni Omar yerləşdirib.

Gördüyümüz kimi Əli ə.s.-a cənazənin gecə basdırılmağı barədə sual ediləndə o, Xanım Fatimə xatırlayaraq Omarin yerləşdirdiyi hadisəni danışıb sanki dərdini bildirir:

Alçaq(bədbəxt) adamlardan biri Fatimə bint Muhammad s.a.s.-in yanına gəlib deyir: Xəbərin var ki, Əli b. Əbu Talib Əbu cəhlin qızına elçilik edib?
(Xanım Fatimə s.a.) Dedi: Dediyin doğrudur?
(Həmin şəxs)Dedi: Dediyim doğrudur. Bunu 3 dəfə təkrar etdi.

Bundan sonranı qisa nəzərinizə çatdırıram:

Xanim Fatimə s.a. qadın qeyrəti(qısqanclıq) səbəbinə bu xəbərdən narahat olub ovladlarını da götürüb atasının evinə gedır. Əli a.s. evə dönəndə onları evdə gormədikdə kədərlənir. Onun hadisədən xəbəri olmadığından peyğəmbərin evinə gətməkdən utanır. Məscidə gedib ibadət edir.
Peyğembərdə s.a.s. öz növbəsində Xanımın halından narahat olur, gözləri dolur. Məsciddə xanım üçün dua edir. Lakin xanımın yatmadığını görüb sonunda onu və övladlarını götürüb Əli ə.s.-ın yanına gedirlər. Həmin vaxt Əli ə.s. yatılı olur.

Burada biz Peyğəmbər s.a.s -in Xanımın hələ adi narahatçılığı səbəbinə nə vəziyyətə düşdüyünü və dua etdiyini gorürük. Qamətin forumda Xanımım narahatçılığı barədə olan suala cavabı yadıma düşdü:

Assalamu Aleykum Sheyx.
1.Sie egidesinde Sige deyilen bir anlayis var...
Esas sualim ondadirki,Zina Duzdur Yoxsa Sige?Xais edirem cavablandirardiniz.

2.bezi Faktlara gore Peygenberin qizi Fatime Ebu Bekre(ra)halalliq vermeyib.
Amma diger menbelere gore Verib..Xais edirem tam delille Gostererdiniz hansi dogrudur Halalliq verib ya vermeyib.

Allah razi olsun

Allah amaninda.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Siğə haram olunduğu üçün bizə görə bu artıq zina sayılır. Hazırda fikir versək, siğəni halal görsək, onda fahişəxanalar halal olar. Bu da batildir. Siğə qiyamətə qədər haramdır, bunu nəinki bizim kitablarda, əhli şiənin imamlarının kitablarında da oxumaq olar.
2. Fatimənin (r.a) hallalıq verməsi Abu Bakr (r.a.) üçün önəmli deyildi, xüsusən də baxanda Fatimə (r.a.) niyə incimişdi. Bu inciklik Abu Bakra (r.a.) təsir etmir. Əgər sadəcə incimək Abu Bakra (r.a.) belə təsir etsəydi, onda ən birinci Fatimənin (r.a.) inciməsi elə Əliyə (r.a.) təsir edərdi.

Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu
!

Nə deyirəm Qamət, ALLAH səni Əbu Bəkr və İbn Teymiyyədən ayrı salmasın!
Xanım bu cavaba görə sənə halallıq verməsin!
Peyğəmbər s.a.s. bu cavaba görə sənin barəndə layiq olduğun duanı etsin!

#45 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 мая 2009 - 02:25

Peyqəmbər s.a.s Əli ə.s.-ı yuxudan oyadıb Əbu Bəkri, Oməri və Təlhəni çağırmağı əmr etdi. Əli ə.s. ikisini evlərindən götürüb gəldi. Peyğəmbərin evində cəm oldular.

Peyğəmbər s.a.s. dedi: Ya Əli, məgər sən bilmirsən ki, Fatimə mənim canımın parçasıdır məndə onun, kim onu incitsə məni incidib, kim onu mənim ölümümdən sonra incitsə sanki məni sağ ikən incidib, kim onu mən sağ ikən incitsə sanki məni ölümümdən sonra incidib?

Omar hədisin bura qədər olan mətnini yerləşdirib. Bundan sonrası hədisin əvvəli kimi qərəzli şəkildə gizlədilib. Bəli məhz qərəzli şəkildə. Çunki məsələnin mahiyyəti bundan sonra açıqlanır.

فقال علي : بلى يا رسول الله قال : فقال : فما دعاك إلى ما صنعت ؟ فقال علي : والذي بعثك بالحق نبيا ما كان مني مما بلغها شئ ولا حدثت بها نفسي فقال النبي صلى الله عليه واله : صدقت وصدقت .
ففرحت فاطمة عليها السلام بذلك وتبسمت حتيى رئى ثغرها فقال أحدهما لصاحبه : إنه لعجب لحينه ما دعاه إلى ما دعانا هذه الساعة قال .

Əli ə.s. dedi: Bilirəm ey RasulALLAH!

Peyğəmbər s.a.s. dedi: Bu etdiyin əmələ sözün nədir?

Əli ə.s. dedi: And olsun sənı haqq olaraq peyğəmbər kimi gondərənə ki, ona çatdırılan əməli mən etməmişəm. Onun özünə də heç nə etməmişəm.

Peyğəmbər s.a.s. dediI: Düz deyirsən, düz düyirsən.

Bun xəbərdən Xanım sevindi, hətta mübarək dişləri gorunəcək şəkildə təbəssüm etdi. Onlardan biri digərinə(Əbu Bəkr və Ömər) dedi: Bizi bu saatda bura çağırmaqla nə demək istəyirdi?

Bundan sonrakı mətndə isə Xanımın xəstələnməyi, onu ziyarətə gələnlərdən Əbu Bəkri və Öməri yanına buraxmaması və s. haqqında bildiyiniz şeylər danışılır

#46 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 мая 2009 - 03:01

Gördüyümüz kimi burda Əli ə.s. bu məsələdə gunahı olmayıb. İftiraçı alçağın fitnəsinin qurbanı olub.

İbn Teymiyyə fitnəsinin qurbanlarına bə`zi suallarım var. Xahiş edirəm cavablandırın.

1.Nə səbəbə mətni təhrif etmisiniz? Əli ə.s.-ı gunahkar cıxartmaqla siz savab qazanmağı və ALLAHa yaxınlaşmağı qesd etmisiniz, nəcə ki, İbn Teymiyyə Əli ə.s.-ı sərxoşluqda ittiham edərək bunu qəsd etmişdi?

2.Nə səbəbə peyğəmbər s.a.s. Xanımın kədərindən bu qədər narahat olur, dua edir, Əbu Bəkr, Omər..........İbn Teymiyyə, Qamət və sizin isə tükünüz belə tərpənmir?

3.Nə səbəbə Peyğəmbər sizin materialistlər kimi xoşlamadığınız ölü-diri məsələsinə toxunur?

4.Əbu Bəkr və Ömərin bir-birinə verdiyi sualı cavablandırın. Onlardan biri digərinə(Əbu Bəkr və Ömər) dedi: Bizi bu saatda bura çağırmaqla nə demək istəyirdi?
Birdən İbn Teymiyyə kimi desəniz ki, onları məsləhətə çağırmışdı gorduyunuz kimi onlara nə söz verən oldu nədə ki, sözlərini dinləyən. Hətta özləri belə başa düşmədilər.

Sonuncu sualım isə budur:

Allah deyəcəkdir: "Ey Məryəm oğlu İsa! Sənmi insanlara: "Allahı qoyub məni və anamı iki tanrı qəbul edin!”– demişdin?” (5-116)

5.Məgər ALLAH bilmir di ki, İsa ə.s.-dan soruşurdu?

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 01 июня 2009 - 15:55

#47 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 мая 2009 - 03:11

Mənim demək istədiyim budur ki, ey cəmaət, siz demək istəyirsiz ki, İmam Əli qorxaq idi?! Yəni İmam Əlinin qeyrəti yox idi?!

İndiyədək bu suala şiyələr cavab verməyiblər!

Omar, əminsən yoxsa nəfsin danışdırır?

Yadıma sənin qardaşın Əbduləziz222 düşdü. Oda başqa mövzuda sənin kimi eyni iddiada idi.

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 01 июня 2009 - 15:56

#48 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 01 июня 2009 - 13:37

Hədisin sənədinə nəzər salmadan mətnində edilmış təhrifə nəzər salaq. Bu mətnin əvvəlindən buraxılmış hissəsi:

عن عمرو بن أبي المقدام وزياد بن عبدالله قالا : أتى رجل أباعبدالله عليه السلام فقال له : يرحكمك الله هل تشيع الجنازة بنار ويمشى معها بمجمرة وقنديل أو غير ذلك مما يضاء به ؟ قال : فتغير لون أبي عبدالله عليه السلام من ذلك واستوى جالسا ثم قال

Əmr b. Abul-Miqdad və Ziyad b. Abdullah dedilər: Əbu Abdullah ə.s.-ın yanına bir kişi gəlib soruşdu: (Ya Əli)ALLAhın rəhməti sənə olsun cənazə odla, micmərə (kömür ilə işlədilən zəncirli və ya el tutacaqlı işıqlandırma aləti), lampa və s. kimi işıqlandırma vasitələri ilə yola salınır?
Bunu eşidən Abu Abdullahın rəngi dəyişdi. Oturduqu halda dikələrək dedi:

Bundan sonrakı mətni Omar yerləşdirib.

Gördüyümüz kimi Əli ə.s.-a cənazənin gecə basdırılmağı barədə sual ediləndə o, Xanım Fatimə xatırlayaraq Omarin yerləşdirdiyi hadisəni danışıb sanki dərdini bildirir:

Alçaq(bədbəxt) adamlardan biri Fatimə bint Muhammad s.a.s.-in yanına gəlib deyir: Xəbərin var ki, Əli b. Əbu Talib Əbu cəhlin qızına elçilik edib?

Bundan sonranı qisa nəzərinizə çatdırıram:

Xanim Fatimə s.a. qadın qeyrəti(qısqanclıq) səbəbinə bu xəbərdən narahat olub ovladlarını da götürüb atasının evinə gedır. Əli a.s. evə dönəndə onları evdə gormədikdə kədərlənir. Onun hadisədən xəbəri olmadığından peyğəmbərin evinə gətməkdən utanır. Məscidə gedib ibadət edir.
Peyğembərdə s.a.s. öz növbəsində Xanımın halından narahat olur, gözləri dolur. Məsciddə xanım üçün dua edir. Lakin xanımın yatmadığını görüb sonunda onu və övladlarını götürüb Əli ə.s.-ın yanına gedirlər. Həmin vaxt Əli ə.s. yatılı olur.

Burada biz Peyğəmbər s.a.s -in Xanımın hələ adi narahatçılığı səbəbinə nə vəziyyətə düşdüyünü və dua etdiyini gorürük. Qamətin forumda Xanımım narahatçılığı barədə olan suala cavabı yadıma düşdü:

Assalamu Aleykum Sheyx.
1.Sie egidesinde Sige deyilen bir anlayis var...
Esas sualim ondadirki,Zina Duzdur Yoxsa Sige?Xais edirem cavablandirardiniz.

2.bezi Faktlara gore Peygenberin qizi Fatime Ebu Bekre(ra)halalliq vermeyib.
Amma diger menbelere gore Verib..Xais edirem tam delille Gostererdiniz hansi dogrudur Halalliq verib ya vermeyib.

Allah razi olsun

Allah amaninda.

Cavab:

1. Siğə haram olunduğu üçün bizə görə bu artıq zina sayılır. Hazırda fikir versək, siğəni halal görsək, onda fahişəxanalar halal olar. Bu da batildir. Siğə qiyamətə qədər haramdır, bunu nəinki bizim kitablarda, əhli şiənin imamlarının kitablarında da oxumaq olar.
2. Fatimənin (r.a) hallalıq verməsi Abu Bakr (r.a.) üçün önəmli deyildi, xüsusən də baxanda Fatimə (r.a.) niyə incimişdi. Bu inciklik Abu Bakra (r.a.) təsir etmir. Əgər sadəcə incimək Abu Bakra (r.a.) belə təsir etsəydi, onda ən birinci Fatimənin (r.a.) inciməsi elə Əliyə (r.a.) təsir edərdi.

Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu
!

Nə deyirəm Qamət, ALLAH səni Əbu Bəkr və İbn Teymiyyədən ayrı salmasın!
Xanım bu cavaba görə sənə halallıq verməsin!
Peyğəmbər s.a.s. bu cavaba görə sənin barəndə layiq olduğun duanı etsin!

Amin!
Hətta belə bir cavabi da var idi

Fatimənin (r.a.) hansısa bir dünyəvi hadisəyə görə Abu Bakrdan (r.a.) inciməsi dinə girmir.

dinə girmir nə deməkdir? Peygəmbərin (s.a.a.s.) cənnətlə müjdələnmiş qızının haqqının tapdalanması necə dinə girmir?
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#49 Mumin

Mumin

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 01 июня 2009 - 18:06

Elə şeylər yazın ki Əhlibeyt(əs) ayəsinə uyğun gəlsin.

#50 xmikail

xmikail

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 118 сообщений

Отправлено 03 июня 2009 - 15:23

(Həmin şəxs)Dedi: Dediyim doğrudur. Bunu 3 dəfə təkrar etdi...

вот об этом где можно почитать на русском? (с источниками разумеется) спасибо.
...A кoгдa oни coбpaлиcь вce
тaм, тo дpyгoй cкaзaл o пepвoм:
"Гocпoди! Эти cбили нac, пoшли жe им
нaкaзaниe двoйнoe из oгня". Oн cкaзaл:
"Kaждoмy - двoйнoe, тoлькo вы нe
знaeтe!"(7:38)

#51 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 03 июня 2009 - 17:15

вот об этом где можно почитать на русском? (с источниками разумеется) спасибо.

Təəssüf ki, yalnız ərəb dilində ssılka verə bilərəm:

"Biharul-Ənvar" 43/201 31 nömrəli hədis

#52 YASEMEN

YASEMEN

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 173 сообщений

Отправлено 08 июня 2009 - 13:35

Rəsulullah (s)buyurub: “Hər kəsə qızım Fatimə qəzəb etsə mən də ona qəzəb edərəm. Hər kəsə Mən qəzəb etsəm Allah ona qəzəb edər” (“Fəslul-xitab” Buxari, “Musnəde Əhməd ibn Hənbəl”)

:flowers1: :rolleyes: :goodL:
“.... Ey muhacirlər vay olsu sizə! Bu Allahın hökmüdür ki, Atamın mənə saxladığı irsimi oğurlayıb hörmətimi sındırsınlar?! Siz də məni himayət etməyib təhqir olunduğumu eşidib sukut edirsiniz! .... Ey Əbu Quhafənin oğlu Allahın kitabında yazılıb ki, sən atandan irs aparasan, amma mən Atamdan irs aparmayım? Necə də böyük iftiradır! Bu necə bidətdir ki, Allahın dininə daxil edirsiniz? Məgər qarşıdan gələn məhşərdən xəbəriniz yoxdur və qorxmursunuz? ... İndi ki, sən mənim haqqımı əlimdən aldın və nə istəyirsən elə.....Tezliklə həmin vədəgahda sitəmkarın rüsvay olub məzlumun haqqı bərqərar olan gündə görərsən ki, hər bir xəbərin öz yeri və hər məzlumun pənahı var!”

Yuxarıdakı bu sözlər Həzrəti Muhammədin (s) “Men onun sevincine sevinirem ve narahatlıgına gore narahat oluram” eziz yadigarının sozleri deyilmi?

У имама Садыка (ДБМ) спросили: "Не означают ли слова Пророка, что "Фатима - госпожа женщин в раю", относится только к женщинам её времени?" На что имам отвечал: "Это относится к Марьям, однако Фатима - госпожа женщин рая от начала и до конца"

#53 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 10 июня 2009 - 07:35

Əziz müsəlmanlar, Qamətin əvvəlki cavabını bir daha diqqətlə oxuyun! Sonra isə aşağıdakı yeni cavabını oxuyun!

Orijinal burda

Salam Aleykum!

Bu hedislər səhihdirmi?

Zehairul Uqba, kitabında Hz. Əli İbni Əbu Talibdən, Rəsulullahın (s) belə buyurduğu rəvayət edilmişdir: "Ey Fatimə, Allah sənin qəzabın üçün qəzəblənir və sənin məmnuniyyətinlə də məmnun olur." Zehairul Uqba kitabının sahibi bu hədisi Əbu Səidin Şərəfun Nubuvvədə və İbni Musənnanın da Möcəmində rəvayət etdiyini yazmışdır. Əhl-i Sünnətin ən böyük hədisçisi olan Buxari, bu hədisləri Səhihinde nəql etdiyi halda yenə yanında öz Səhihinin Xüms babında rəvayət etmişdir ki: "Rəsulullahın (s), qızı Fatimə, Əbu Bəkirə qəzəb etdi və vəfat edincəyədək də onunla danışmadı." Yenə kitabının Xeybər Qəzvəsi babında rəvayət etmişdir ki: "Fatimə, Əbu Bəkrə qəzəb etdi və vəfat edincəyə qədər onunla danışmadı." Yenə Səhihinin "el-Fəraiz" babında rəvayət etmişdir ki: "Fatimə Əbu Bəkrdən incidi və vəfat edincəyə qədər onunla danışmadı" (Səhihi Buxari, hədis: 6230, 3913, 2862.) Bu hədis Səhihi Müslimin Cihad kitabında da yer almışdır. Yenə eyni hədisi Əhməd İbni Hənbəl, Müsnədində (c.1, s.9, Məymənə mətbəəsi nəşri) və Beyhəqi Sünənində ( c.6, s.300, Heydərabad nəşri) rəvayət etmişlər. Tirmizi də, Səhihində rəvayət etmişdir ki: "Fatimə, Əbu Bəkr və Ömərə "Andolsun Allah'a, artıq heç bir zaman sizinlə danışmayacağam." dedi və ölüncəyə qədər o ikisiylə danışmadı." (Zəhairul Uqba, s.39. Səhihi Müslim, Cihad bölümü, c.1, s.9, hədis: 3304. Sünəni Beyhəqî c.6, s.300. Səhihi Tirmizi, Peyğəmbərin mirası ilə bağlı hədislər bölümündə, Müsnədi Əhməd hədis: 25, 52.17)

ALLAH Sizdən razi olsun AMİN!

Salam Aleykum!
[b]
Cavab:

Bəli, bu hədislər səhihdir. Sadəcə bu hədisləri düzgün başa düşmək lazımdır. Əvvəla, birinci hədis – yəni Fatiməni (r.a.) qəzəbləndirən məni qəzəbləndirər, məni qəzəbləndirən Allahı qəzəbləndirər – bu hədis Əliyə (r.a.) görə deyilmişdi, Əli (r.a.) ikinci dəfə evlənmək istəyirdi, Fatimə (r.a.) isə bunun əleyhinə idi. Abu Bakrdan (r.a.) da Fatimə (r.a.) incimişdi, çünki mirası ona verməmişdi. Abu Bakr (r.a.) demişdi ki, peyğəmbərin (s.a.v.) mirası mal deyil, mal kasıblar arasında bölünür, bu hədis hətta şiələrin kitablarında, onların məsum dediklərinin kitablarında var. Bu hadisədə, əksinə, Abu Bakrın (r.a.) fəzilətini görürük, qızının sözünə görə peyğəmbərin (s.a.v.) sözünü tərk etmədi.
Amma ölümünə kimə danışmaması belədir ki, yalnız miras məsələsinə görə danışmadı. Fatimə (r.a.) xəstə idi, adam arasına çıxmırdı, Əli də (r.a.) az görünürdü. Münafiqlər də söz-söhbət yaydılar ki, Əli (r.a.) Abu Bakrın (r.a.) xilafətini tanımır. Ona görə də Əli (r.a.) Fatimənin (r.a.) vəfatından sonra gəlib camaat qarşısında Abu Bakra (r.a.) beyət etdi ki, münafiqlər ağızlarını yumsunlar.
Sonra Abu Bakr (r.a.) xəstə Fatiməyə (r.a.) baş çəkir və onlar halallaşırlar.
Bu söhbətlərdə nəsə problem var?
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

#54 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 10 июня 2009 - 07:44

"Fatimə, Əbu Bəkr və Ömərə "Andolsun Allah'a, artıq heç bir zaman sizinlə danışmayacağam." dedi və ölüncəyə qədər o ikisiylə danışmadı.(Zəhairul Uqba, s.39. Səhihi Müslim, Cihad bölümü, c.1, s.9, hədis: 3304. Sünəni Beyhəqî c.6, s.300. Səhihi Tirmizi, Peyğəmbərin mirası ilə bağlı hədislər bölümündə, Müsnədi Əhməd hədis: 25, 52.17)

Xanım Fatimə s.a. Allaha and içir. Qamət isə deyir:
Sonra Abu Bakr (r.a.) xəstə Fatiməyə (r.a.) baş çəkir və onlar halallaşırlar.

Qamət də yuxarıda Omar dediyi kimi Peyğəmbərin s.a.s.-in qəzəbinə Əli a.s.-ın düçar olduğunu deyir. Ay

#55 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 10 июня 2009 - 08:05

Təəsüf ki, xanımım bu qəzəbinin və e`tirazının səbəb və mahiyyətini bə`zən biz özümüz də düzgün başa düşmürük:
http://313news.net/f...&...ost&p=10252

Xanım Fatimə s.a. miras davası etmirdi. Özünüz düşünün! Mə`sum bir xanımın, o qədər fəzilət sahibinin dünya malında gözü olardımı? Kim bu cür fikirləşirsə yumşaq desək səhv yoldadır. Xanım bunun vasitəsilə Əbu Bəkr və Ömərin kimliyini üzə çıxartmaq istəyirdi və nail oldu. Sanki onların öz əli ilə özlərinə quyu qazdırdı. Bu yolla müsəlmanlara onların əsl üzünü çatdırdı.

İmam Hüseyn a.s.-ın hərəkatını yada salın. Eyni səhnədir. O da gözəl bilirdi ki, ətrafında olan az sayda şiyələrlə Yezidin saysız-hesabsız qoşununa qalib gələ biməyəcək. Kufəliləri də atasının və qardaşının təcrübəsindən yaxşı tanıyırdı. Onun bu hərəkəti Müaviyədən Yezidə miras qalmış hakimiyyətini laxlatdı, qiyamlar başladı, müsəlmanlara onların əsl iç üzünü çatdırdı.

#56 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 10 июня 2009 - 17:14

Nardaraninin yazısına əsasən,

ثُمَّ ذَكَرَ صلى الله عليه وسلم صِهْرًا لَهُ مِنْ بَنِي عَبْدِ شَمْس، فَأَثْنَى عَلَيْهِ فِي مُصَاهَرَتِهِ إِيَّاهُ فقَالَ صلى الله عليه وسلم: حَدَّثَنِي فَصَدَقَنِي، وَوَعَدَنِي فَوَفَى لِي، وَإِنِّي لَسْتُ أُحَرِّمُ حَلاَلاً وَلاَ أُحِلُّ حَرَامًا، وَلَكِنْ وَاللَّهِ لا َ تَجْتَمِعُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَبِنْتُ عَدُوِّ اللَّهِ أَبَدًا

إِنَّ بَنِي هِشَامِ بْنِ الْمُغِيرَةِ اسْتَأْذَنُوا فِي أَنْ يُنْكِحُوا ابْنَتَهُمْ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ فَلاَ آذَنُ، ثُمَّ لاَ آذَنُ، ثُمَّ لاَ آذَنُ، إِلاَّ أَنْ يُرِيدَ ابْنُ أَبِي طَالِبٍ أَنْ يُطَلِّقَ ابْنَتِي وَيَنْكِحَ ابْنَتَهُمْ، فَإِنَّمَا هِيَ بَضْعَةٌ مِنِّي، يُرِيبُنِي مَا أَرَابَهَا وَيُؤْذِينِي مَا آذَاهَا

Bu elçilik rəvayətlərinin hamısına diqqət etsək rəvayətin gedib Məsur ibni Muxrəməyə çıxdığını görərik.
Məsur ibni Muxrəmə kimdir?
Bu adam Zubeyrin kölgəsində gəzənlərdən idi. Yezidin Məkkə camahatını qırmasını əmr edəndə və ora hücum edəndə öz kisəsini muncuqla dolduranlardan olub. Bir çox insanın qanını tökdülər. Bu adam Abdullah ibni Zubeyrin qoşununda vəfat edib. Abdullah ibni Zubeyr isə Əhli-beytə düşmən kəsilənlərdən olub. Hətta salavatda "Peygəmbər və Ali Peygəmbərə" sözü olduğundan salavat deməzdi. Əvəzində bu məlun Məsur ibni Muxrəmə nə vaxt ki, Müaviyyənin adını çəkərdi ona salavat göndərərdi.

وكان يثني ويصلي على معاوية، قال عروة: فلم أسمع المسور ذكر معاوية إلاّ صلّى عليه

Bax:سير أعلام النبلاء: ج‏3 ص 392

Bu cür insanın rəvayətinə inanmaq olarmı?!

Bunuda qeyd edim ki, rəvayəti deyən məlunun yani: مسور Məsurun yaşı bu vaqiyətlə uyğun gəlmir. Misir ustadlarından hesab olunan توفيق ابوعلم bir kitab yazıb. Kitabın adı: "Fatiməyi Zəhra"dir. Doktor Sadiqi həmin kitabı fars dilinə tərcumə belə edib. Deməli həmin muəllif kitabının 146-cı sehifəsində deyir:

اين قضيه خواستگاري علي عليه السلام از دختر ابوجهل سال دوم هجرت بوده است . سال دوم هجرت هنوز آقاي مسور بن مخرمه به دنيا نيامده بود

"Əbu Cəhlin qızına elçilik hicrətin 2-ci ili olub. Hicrətin 2-ci ilində isə Məsur ibni Muxrəmə hələ dünyaya gəlməmişdir."

İbn Hacər تهذيب التهذيب kitabında deyir:

ولد بمكّة بعد الهجرة بسنتين فقدم به المدينة في عقب ذي الحجة سنة ثمان ومات سنة أربع وستين
تهذيب التهذيب: ج‏10 ص‏137 . وانظر: المزي، تهذيب الكمال: ج‏27 ص‏581 . الذهبي، سير أعلام النبلاء: ج‏3 ص 394

"Hicrətin 2-ci ilində Məkkədə dünyaya gəlib......."

Ibn Hecer Isabe الاصابه 6/94 kitabinda deyir:

وكان مولده بعد الهجرة بسنتين، وقدم المدينة في ذي الحجة بعد الفتح سنة ثمان، وهو غلام أيفع ابن ست سنين

"Hicrətin 8-ci ilində Mədinəyə gəlib bir halda ki, altı yaşında uşaq idi."

Lakin, ibni Hacər Əsqalani deyir ki, elçilik məsələsi hicrətin 8-ci ilindən sonra olub. Dogrusu mən bilmirəm Əsqalani bunu nəyə əsasən deyir.. bəlkə ona bu haqda vəhy nazil olub, nədi bilmirəm. Amma hər halda o deyən kimi də olsa belə Məsurun o vaxt 6 yaşə olmuş olur. Hələ sevinməyin:

Həmin bu rəvayəti nəql edən Məsur deyir ki, mən o vaxt baliğ idim. Əger baliğ olubsa deməli ondan hədis nəql etmək olar. Siz heç 6 yaşında uşağın həddi buluğa çatmasını eşidmisiz?
Amma Əsqalani onun möhtəlim olmağını açıqlayaraq deyir ki, möhtəlim olmağından məqsəd onun düşüncə və dərrakəli olması mənasındadır.
Mashallah, uşaqda fərasətə baxa ;)

Əsqalaninin Məsurun "mən möhtəlim idim" deməsinə əsasən ona dərrakə və düşüncə mənası verməyi ürf və lüğətə görə batildir.
Lap tutalım Əsqalaninin sözünü qəbul etdik ki, Məsur 6 yaşında vunderkind olub. Amma Müslim öz səhihində həmin bu vinderkinddən, yani Məsurdan nəql edir ki,

"Mən Peyğəmbərə məscidi tikməkdə daş aparmaqla kömək edirdim". Peyğəmbər mənə dedi:

ارْجِعْ إِلَى ثَوْبِكَ فَخُذْهُ، وَلاَ تَمْشُوا عُرَاةً
صحيح مسلم: ج‏1 ص‏184، ح‏660، كتاب الحيض، ب‏19 باب الاِعْتِنَاءِ بِحِفْظِ الْعَوْرَةِ

"Oğlan get şalvar geyin və lüt gəzmə".
Bu da bizim dərrakəli oğlanımız, lüt tumançaq düşüb ortalığa :)

Sonra:
Rəvayətdə yazılıb ki, Peygəmbər deyir: Əgər Əbu Cəhlin qızını almaq istəyirsənsə, onda gərək mənim qızımı boşayasan.
Görəsən Peyğəmbər Quranın xilafına belə bir söz deyə bilər?!

Məgər Quran demir ki, 4 daimi xanım ala bilərsiniz?!

فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ

"onda xoşunuza gələn halal qadınlardan ikisi, üçü və dördü ilə evlənin" (Nisə:3)

İndi isə Əbu Cəhlin və qızının kim olmalarını araşdıraq.

Sən demə Əbu Cəhl və qızı kafir olub. Onlar yalnız hicrətin 8-ci ilindən sonar, özü də qılınc gücünə, qorxudan müsəlman olublar. Yani, onların müsəlman olmalari Məkkənin fəthindən sonra olub.
İbn Əsir tarixində yazır ki: "Məkkənin fəth edilən günü Əbu Cəhl Kəbənin üstündə Bilalın səsini eşidəndən sonra deyir: "Əlhəmdulillah ki, mənim atalarım öldülər və bu Bilalın ..... mırıldamasını eşidmədilər".

لقد أكرم الله أبي حين لم يشهد نهيق بلال فوق الكعبة
:الكامل في التاريخ: ج‏2 ص‏254، باب ذكر فتح مكّة و تاريخ أبي الفداء: ج‏1 ص 181

.

Bundan sonra Əbu Cəhl deyir: Kin ve qəzəb atamın qətlinə bais olanlara qarşı bütün vücudumu tutmuşdur. Bu adam ki, atasının qatilnə bu qədər nifrət edirdi, yəqin atasının qatili Hz. Əli olduğunu da bilirdi.

#57 Sunni

Sunni

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 7 сообщений

Отправлено 20 июня 2009 - 01:02

Bir sual vermək istəyirəm.Xanım Fatimənin İslamda nə rolu var?O İslam üçün nə edib?Xahiş edirəm bilənlər yazsın!

#58 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 20 июня 2009 - 08:56

Necə yəni nə rolu var? :rolleyes:
Xanım zəhra (s.ə) bütün müsəlman xanımlarının örnək və nümunəsidir.
Siz deyəsən Peyğəmbər (s.ə.v.s.)-ın dediklərini unutmusuz ya da heeeeç oxumamısınız da :(

Məhəmməd bin İsmail Buxari «Səhih»də və imam Əhməd bin Hənbəl «Müsnəd»də Əbu Bəkrin qızı Aişədən Rəsulallahın (s) Fatiməyə (ə) belə buyurduğunu nəql edirlər:
«Ey Fatimə! Sənə müjdələr olsun, Allah səni aləmdəki qadınların üzərinə ümumi olaraq və müsəlman qadınları üzərinə də məxsus olaraq seçdi və səni pak etdi. İslam ən üstün dindir».

Buxari Səhihinin ΙV cildinin 64-cü səhifəsində, Müslim Səhihinin ΙΙ cildinin «Fəzailu Fatimə» babında, Həmidi «əl-Cəmu Beynəs-Səhiheyn»də, Abdi «əl-Cəmu Bəynə Sihahi-Sittə»də, İbni Əbdülbirr «İstiab»da həzrət Fatimə (ə)-ın hayatı haqqında qeyd edərkən, imam Əhməd «Müsnəd»in VΙ cildinin 282-ci səhifəsində, Məhəmməd bin Səədi Katib «Təbakat»ın ΙΙ cildində Rəsulallahın (s) Xəstə olduğu vaxt yataqdaiykən buyurduğu sözlərin içində və 8-ci cilddə həzrət Fatimə (ə)-ın həyatı haqqında uzun bir hədisi
Aişədən Rəsulallahın (s) belə buyurduğunu nəql edirlər: «Ey Fatimə! aləmdəki qadınların ağası olmağa razı deyilsənmi?»

Allah-təala Peyğəmbərə (s.) oğul övladı vermədi,amma əvəzinə elə bir qız övladı verdi ki,oğullar onun fəzilətinə malik deyillər.
"Kövsər" surəsinin nazil olma məqsədini oxusanız,bilərsiniz ki,o surə Peyğəmbərin ciyər parəsi,Xanım Zəhra (s.ə) dünyaya gələndə nazil olub.
Anamız Hz.Fatimənin (s.ə) vasitəsi ilə,Peyğəmbərin nəsli davam etdi.
Peyğəmbər (s.)-ın vədə verdiyi 12 xəlifə ,yəni 12 imam (ə.),hansılar ki,İslam ümmətinin nicat gəmisidirlər,Onlar da Xanım Zəhra (s.ə) nəslindəndirlər.

Əgər o xanımın İslam və müsəlman ümməti üçün əhəmiyyəti olmasaydı, Peyğəmbər buyurmazdı ki:
كنز العمال ج 6 ص 219- اِنّ اَول شخص يدخل الجنة فاطمة بنت محمد (ص) و مثلها فى هذه الامة مثل مريم فى بنى اسرائيل.

"Həqiqətən cənnətə ilk daxil olacaq insan,Məhəmmədin qızı Fatimədir.O, bu ümmətə,Hz.Məryəmin İsrail övladları üçün fəzilətli dəyərə malik olduğu kimidir."

Kənzul-ummal, cild 6.səh.219.
Məhərrəmdir, Xanım Zeynəb əzası,
Bizi səslər Hüseynin Kərbəlası.
Daha zəvvarının yox səs-sədası.
Bu gün Kərbübəla viran olubdur,
Hüseyn öz qanına qəltan olubdur.

Каждый день Ашура, Вся земля Кербела!

#59 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 20 июня 2009 - 11:01

Bir sual vermək istəyirəm.Xanım Fatimənin İslamda nə rolu var?O İslam üçün nə edib?Xahiş edirəm bilənlər yazsın!

Xanimin heyatina baxsaz basha dusharsiz.
Atasi rasulillah©
Anasi Xadica ®
Balalari iamam Hasan(a ) va Huseyn (a)
Gizi Zeynab ®

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#60 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 29 июня 2009 - 18:27

Xanımın İslam və müsəlmanlar üçün nə etdiyinə misal olaraq mövzumuza aid olan bir məsələni qeyd etmək istərdim.

حَدَّثَنَا مُسَدَّدٌ، عَنْ عَبْدِ الْوَارِثِ، عَنِ الْجَعْدِ، عَنْ أَبِي رَجَاءٍ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، عَنِ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم قَالَ ‏"‏ مَنْ كَرِهَ مِنْ أَمِيرِهِ شَيْئًا فَلْيَصْبِرْ، فَإِنَّهُ مَنْ خَرَجَ مِنَ السُّلْطَانِ شِبْرًا مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً ‏"

İbn Abbas peyğəmbərdən s.a.s-dən rəvayət edir: "Hər kəs əmirinin hərəkətindən bir şey xoşlamasa səbr etsin! Çünki hər kəs sultanından bir qarış kənara çıxsa(yə`ni itaətindən) cahiliyyət meyidi kimi ölmüşdür.

"Səhihul-Buxari" "Fitnələr" fəsli 7140 və 7141-ci hədislər
"Səhihul-Buxari" türk dilində

مَنْ خَلَعَ يَدًا مِنْ طَاعَةٍ لَقِيَ اللَّهَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لاَ حُجَّةَ لَهُ وَمَنْ مَاتَ وَلَيْسَ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً

Kim itaətdən boyun qaçırsa Qiyamət günü Allahın hüzurunda onun höccəti olmaz. Və hər kəs bey`ət etmədən ölsə cahiliyyət meyidi kimi ölmüşdür.

"Səhih Muslim" "Əmirlik" fəsli 4899-cu və buna oxşar digər hədislər
"Səhih Muslim" türk dilində

حَدَّثَنَا أَسْوَدُ بْنُ عَامِرٍ، أَخْبَرَنَا أَبُو بَكْرٍ، عَنْ عَاصِمٍ، عَنْ أَبِي صَالِحٍ، عَنْ مُعَاوِيَةَ، قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مَنْ مَاتَ بِغَيْرِ إِمَامٍ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً‏.

Muaviyə peyğəmbər s.a.s-dən rəvayət edir: Hər kəs ölsə və imamını tanımasa cahiliyyət meyidi kimi ölmüşdür.

"Musnəd Əhməd" "Şamlıların musnədi" 16271-ci hədis

Yuxaridaki hədislərdən belə nəticəyə gəlmək olar ki, əmirə, imama itaət və bey`ət etmədən hər kəs ölsə cahiliyyət meyidi kimidir. Şəkk yoxdur ki, bu hədislərdə haqqında danışılan əmirlər, imamlar şəriyətlə "itaəti vacib olan"lardır.

İndi yenidən qayıdaq Buxarinin "Səhih"inə və görək Xanım Fatimə s.a. Əbu Bəkrə itaət və bey`ət edibmi?
Hədis uzundur. Bizə lazım olan hissəsini tərcümə edirəm:

فَأَبَى أَبُو بَكْرٍ أَنْ يَدْفَعَ إِلَى فَاطِمَةَ مِنْهَا شَيْئًا فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ عَلَى أَبِي بَكْرٍ فِي ذَلِكَ فَهَجَرَتْهُ، فَلَمْ تُكَلِّمْهُ حَتَّى تُوُفِّيَتْ، وَعَاشَتْ بَعْدَ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم سِتَّةَ أَشْهُرٍ، فَلَمَّا تُوُفِّيَتْ، دَفَنَهَا زَوْجُهَا عَلِيٌّ لَيْلاً، وَلَمْ يُؤْذِنْ بِهَا أَبَا بَكْرٍ

Ayişə rəvayət edir: Əbu Bəkr Fatiməyə (mirasdan) bir şey verməyi qəbul etmədi. Buna görə Fatimə ondan narazı olub onu tərk etdi və vəfat edənə qədər onunla(Əbu Bəkrlə) danışmadı. O, (Fatimə s.a.) peyğəmbər s.a.s-dən sonra 6 altı ay yaşadı. Vəfat edəndə əri Əli Əbu Bəkrə xəbər vermədən onu gecə basdırdı.

"Səhihul-Buxari" Xeybər qəzvəsi" fəsli 4287-ci hədis
"Səhihul-Buxari" Türk dilində

Deməli Xanım Fatimə s.a. Əbu Bəkrə itaət və bey`ət etməyib. Ortaya sual çıxır:

Nəyə görə Xanim Fatimə Əbu Bəkrə bey`ət və itaət etməyib?

Birdən kimsə çaşıb deyər ki, dünya malına görə. Onda qiyamət günü ən azından halallıq almaq üçün qarşısında peyğəmbər s.a.s təsəvvür etsin.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru