Перейти к содержимому

Фотография

Sual-Cavab

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 937

#31 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 августа 2008 - 15:58

Allah razi olsun.Teshekur edirem etrafli izah uchun.Bir sual yarandi yene.Sheher ehalisi deyende qadinli kishili her kes nezerde tutulur?
Shirk baresinde ise bele bir sual verim."Men filan sheyi etdim,men duzeltdim,men tikdim ,men oxudum,men oyrendim " cumlelerinde shirk var?Meselen,men muselmanam ve tebii ki, bu cumleleri deyende niyyetimde shirk qoshmaq yoxdur.Amma tez tez deyirem bu tip cumleleri

1-Bəli, ayət namazı həm qadına, həm də kişiyə vacibdir.
2- Həqiqətən alimlər bu sözlərdən çəkinməyi tövsiyyə ediblər. Siz "Allahın izni ilə filan işi etdim" deməlisiniz. Hətta Seyyid Nemətullah Cəzairi özünün "Ənvaru Nömaniyyə" əsərində (cild 3, səh. 43, kibr babı) belə bir rəvayət göstərir ki, bir nəfər Peyğəmbərin (s) hüzuruna gəlmək üçün qapını döyüb izn istədi. Peyğəmbər (s) soruşdu, "Kimsən?". Kişi dedi: "Mən!". Peyğəmbər (s) qəzəblənib çölə çıxdı və dedi: "Bu sözü ancaq Allah deyə bilər. Allah-Təala buyurur: "Mənəm Cəbbar, Mənəm Qəhhar" (35:15).

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#32 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 14 августа 2008 - 16:51

Allah razi olsun.Teshekur edirem etrafli izah uchun.Bir sual yarandi yene.Sheher ehalisi deyende qadinli kishili her kes nezerde tutulur?
Shirk baresinde ise bele bir sual verim."Men filan sheyi etdim,men duzeltdim,men tikdim ,men oxudum,men oyrendim " cumlelerinde shirk var?Meselen,men muselmanam ve tebii ki, bu cumleleri deyende niyyetimde shirk qoshmaq yoxdur.Amma tez tez deyirem bu tip cumleleri

1-Bəli, ayət namazı həm qadına, həm də kişiyə vacibdir.
2- Həqiqətən alimlər bu sцzlərdən зəkinməyi tцvsiyyə ediblər. Siz "Allahın izni ilə filan işi etdim" deməlisiniz. Hətta Seyyid Nemətullah Cəzairi цzьnьn "Ənvaru Nцmaniyyə" əsərində (cild 3, səh. 43, kibr babı) belə bir rəvayət gцstərir ki, bir nəfər Peyğəmbərin (s) hьzuruna gəlmək ьзьn qapını dцyьb izn istədi. Peyğəmbər (s) soruşdu, "Kimsən?". Kişi dedi: "Mən!". Peyğəmbər (s) qəzəblənib зцlə зıxdı və dedi: "Bu sцzь ancaq Allah deyə bilər. Allah-Təala buyurur: "Mənəm Cəbbar, Mənəm Qəhhar" (35:15).

Bağışlayın amma ikinci sualın cavabında gətirdiyiniz rəvayət nəsə mənim xoşuma gəlmədi. İstınad etdiyini kitabda mцtəbər deyil. Bir зox alimlərimiz o cьmlədən Merhim Əngəci Ənvari Nцmaniyyə kitabının mьəllifi Seyyid Nemətullah Cəzairinin kitablarının bəzilərinin oxunmasını işkallı bilib.
Shemsi
Əgər məndən soruşsanız deyərdim ki, heз bir əyibi yoxdur. Yenə doğrusunu Allah bilir. 1-ci sualın cavabı isə Al-İslam deyən kimidir.

Сообщение отредактировал nardarani: 14 августа 2008 - 16:52

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#33 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 августа 2008 - 17:21

Bağışlayın amma ikinci sualın cavabında gətirdiyiniz rəvayət nəsə mənim xoşuma gəlmədi. İstınad etdiyini kitabda mötəbər deyil. Bir çox alimlərimiz o cümlədən Merhim Əngəci Ənvari Nümaniyyə kitabının mьəllifi Seyyid Nemətullah Cəzairinin kitablarının bəzilərinin oxunmasını işkallı bilib.

Ola bilər ki, kitabın çox hissəsi qeyri-mötəbər olsun, amma hamısı barədə rəy söyləmək çətindir.
Ayətullah Dəstğeyb özünün "Böyük günahlar" kitabında, "Allahın sifətləri məqamında tövhid" bölməsində (qeyd olunan bölmə 1-ci cilddədir) həmin rəvayəti sübut kimi göstərir. Dediyim fəsildə Dəstğeyb qeyd edir: "Mən fılan kamal sifətinə malikəm", "Mənim fılan kamal sifətim vardır" və s. kimi sözlərdən uzaq olmalıdır (Səhifə 62).
Həmçinin kitabın 60-cı səhifəsində deyir: "Amma bəzi tövhidçi şəxslər bəzən qəflət üzündən şirkli qarışıq olan sözlər danışaraq özlərini tərifləyən zaman, "mənim elmim", "mənim iradəm", "mənim var dövlətim", "mənim dərrakəm" və s. sözlər danışırlar. Əgər onlar "Allahın mənə verdiyi elm"... desələr eyni ilə tövhiddir.
Bunun da əlaməti müti olmaq, nankorluq nəticəsində həmin nemətləri əldən çıxacağından qorxmaq, eləcə də başqalarının onu tərifləməsindən xoşhal olmamaqdır".

Mənim fikrimcə Ayətullah Dəstğeybin fikirləri daha tutarlıdır. O həmçinin qeyd edir: "Bizim peyğəmbərlərin və məsum imamların malik olduqları elm, bilik, qüdrət və s. barəsindəki əqidələrimiz bundan ibarətdir. Yəni onların hamısı Allah tərəfindən onlara əta olunduğunu, onların özlərinin müstəqil şəkildə heç bir şeyə malik olmadıqlarını qəbul edirik".

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#34 Shemsi

Shemsi

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 15 августа 2008 - 18:30

Allah razi olsun her ikinizden.
Men de bele basha dushurem ki adi danishiq dilinde "men etdim " demeyimde bir gunah olmaz inshallh

Novbeti sual :)
Er _Rad suresi 38,39 ve 43cu ayelerin tefsirini hardan oxuya bilerem?

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#35 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 16 августа 2008 - 11:55

Al-islam
Ayatullah dəstigeybinin dedikləri həqiqətdir. Və o deyən kimi, hərəkət etmək əsil tövhiddir. Lakin niyyətin düz olan halda Mənim elmim deyilməsidə insanı tövhiddən çıxarmaz. Məncə Shemsi xanıma o qədər irfanı cavab lazım deyil idi. :)

#36 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 16 августа 2008 - 13:21

Al-İslam elə bir kitaba istinad edirsən ki sizin əqidənizə görə batil hədislərdən istfadə olunub.Mən hələm elə bir şiyə alimi tanımıram ki o kitaba istinad edib hökm versin.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#37 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 16 августа 2008 - 17:30

Al-islam
Ayatullah dəstigeybinin dedikləri həqiqətdir. Və o deyən kimi, hərəkət etmək əsil tövhiddir. Lakin niyyətin düz olan halda Mənim elmim deyilməsidə insanı tövhiddən çıxarmaz. Məncə Shemsi xanıma o qədər irfanı cavab lazım deyil idi. :)

Hər halda mən öz fikimi qeyd edə bilməzdim. Ayətullah Dəstğeyb bu sözləri günah görür (insanların bunu qəflət üzündən deməsini, lakin bunun şirkə gətirib çıxardığını). Mən də kitabdan sitat göstərdim, vəssalam.

Al-İslam elə bir kitaba istinad edirsən ki sizin əqidənizə görə batil hədislərdən istfadə olunub.Mən hələm elə bir şiyə alimi tanımıram ki o kitaba istinad edib hökm versin.

Hansı kitabı deyirsən? Ayətullah Dəstğeybin kitabını? O alimin zəif olduğu haqqda məndə məlumat yoxdur, əksinə mötəbər əsərləri olduğu deyilib.
Əgər hədis göstəridiyim mənbəni deyirsənsə, deməli Dəstğeybi alim saymırsan. Çünki qeyd etdiyim kimi Ayətullah öz kitabında bu hədisi nümunə göstərib.

#38 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 16 августа 2008 - 17:39

Hər halda mən öz fikimi qeyd edə bilməzdim. Ayətullah Dəstğeyb bu sözləri günah görür (insanların bunu qəflət üzündən deməsini, lakin bunun şirkə gətirib çıxardığını). Mən də kitabdan sitat göstərdim, vəssalam.

İnşallah təzə mövzu açaq ki burda offtop olmasın.

http://313news.net/f...p?showtopic=168
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#39 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 16 августа 2008 - 20:41

Er _Rad suresi 38,39 ve 43cu ayelerin tefsirini hardan oxuya bilerem?[/b]

http://al-shia.com/h.../007.htm#link41

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#40 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 17 августа 2008 - 15:28

Neyə əsasən deyirsən ki, Ayatulla bu işi günah bilir?

#41 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 18 августа 2008 - 15:27

Mən artıq sitat gətirmişəm, əlavə nəyəsə ehtiyac yoxdur.

Bir də sualım var: Gecə yarısını hesablamaq üçün məğribdən sübh azanına qədər olan vaxtı toplayıb yarıya bölmək lazımdır?

#42 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 18 августа 2008 - 19:16

Mən artıq sitat gətirmişəm, əlavə nəyəsə ehtiyac yoxdur.

Bir də sualım var: Gecə yarısını hesablamaq üçün məğribdən sübh azanına qədər olan vaxtı toplayıb yarıya bölmək lazımdır?

o cur nezeri olan muctehidler var.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#43 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 19 августа 2008 - 00:02

Xeyr. Gecə yarısını hesablamaq üçün zöhrün üstünə 12 saat gəlirsiz, yəni: Zöhr saat 14:00-dadırsa, deməli gecə yarısı saat 2:00-dadır!

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#44 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 19 августа 2008 - 11:05

Hal-hazırda Zöhr 13:45-dədir. Amma gecə yarını 1:09-da göstərirlər.

#45 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 19 августа 2008 - 15:23

Qardashlar, siz niye her sheyi bu geder chetinleshdirirsiz? Ayetullah Destgeybin (Allah ona rehmet elesin!) sozlerini basha dushmek bu geder chetindir? Burda hansi fiqhi sohbetlerden danishilib? Burda Ayetullah (Allah ona rehmet elesin!) neyi qadagan edib?

«Bütün kamal sifetlerin, yalnız Allahın pak ve muqeddes Zatında xulaselendiyini, Ondan başqasında ise sonradan elave olunan bir şey olduğuna inam her bir tovhidçi, ağıllı ve insaflı şexs üçün aydın bir meseledir. Amma bezi tovhidçi şexsler bezen qeflet üzünden şirkle qarışıq olan sözler danışaraq özlerini terifleyen zaman «menim elmin», «menim qüdretim», «menim iradem», «menim var-dövletim», «menim derrakem» ve sair kimi sözler danışırlar. Eger onlar bu sözleri deyerken «Allahın mene verdiyi elm», «Allahin mene bağışladiğı güdret» ve sair, deye nezerde tutsalar, bu, eynile tövhiddir. Elbette, bu o zamat tovhid ola biler ki, dedikleri heqiqetde de mövcüd olsun, sözleri qelbi ile müvafiq olsun. Bunun da elameti Allah qarşısında eyilmek, son derecede müti olmaq, nankorluq neticesinde hemin nemetlerin elden çixacağından qorxmaq, elece de başqalarının onu teriflemesınden xoşhal olmamaqdır.»

Ayetullah Seyyid Destğeyb «Böyük Günahlar», 1-ci cild, seh. 60

Bunu niye problem elemisiz? Ayetullah (Allah ona rehmet elesin!) deyir ki, eger insan, misal uchun, «menim var-dovletim» deyende Allah Tealani ruzi veren ve bu mal-dovleti mehz Allah Tealanin komekliyi ile qazandigini niyyetden bele kechirse bu temiz tovhiddir ve burda hech bir problem yoxdur. Mende gunde otuz defe «menim sebrim» deye bilerem ve derk ede bilerem ki, bu sebri ozumde yetishdirmek istediyim halda ve buna chalishdigimda, bu sebr mehz Allah Teala terefinden mene eta edilerek. İnsandan chalishmaq ve temiz niyyete malik olmaq, sebr, ruzi, bereket vermek ise - Allah Tealadandir. Qarishqa boyda meseleni niye shirirdib fil elemisiz?

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#46 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 20 августа 2008 - 00:46

Risaləyə baxın

#47 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 31 августа 2008 - 15:25

Risaləyə baxın

Risalədə hansı bölmə? Xahiş edirəm, qeyd eliyəsən.

#48 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 01 сентября 2008 - 12:36

Risaləyə baxın

Bəlkə təqvimə baxsın

#49 jenan

jenan

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 26 сообщений

Отправлено 02 сентября 2008 - 01:50

«Bьtьn kamal sifetlerin, yalnız Allahın pak ve muqeddes Zatında xulaselendiyini, Ondan başqasında ise sonradan elave olunan bir şey olduğuna inam her bir tovhidзi, ağıllı ve insaflı şexs ьзьn aydın bir meseledir. Amma bezi tovhidзi şexsler bezen qeflet ьzьnden şirkle qarışıq olan sцzler danışaraq цzlerini terifleyen zaman «menim elmin», «menim qьdretim», «menim iradem», «menim var-dцvletim», «menim derrakem» ve sair kimi sцzler danışırlar. Eger onlar bu sцzleri deyerken «Allahın mene verdiyi elm», «Allahin mene bağışladiğı gьdret» ve sair, deye nezerde tutsalar, bu, eynile tцvhiddir. Elbette, bu o zamat tovhid ola biler ki, dedikleri heqiqetde de mцvcьd olsun, sцzleri qelbi ile mьvafiq olsun. Bunun da elameti Allah qarşısında eyilmek, son derecede mьti olmaq, nankorluq neticesinde hemin nemetlerin elden зixacağından qorxmaq, elece de başqalarının onu teriflemesınden xoşhal olmamaqdır.»

:)

Сообщение отредактировал jenan: 02 сентября 2008 - 01:51

#50 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 02 сентября 2008 - 02:42

«Bьtьn kamal sifetlerin, yalnız Allahın pak ve muqeddes Zatında xulaselendiyini, Ondan başqasında ise sonradan elave olunan bir şey olduğuna inam her bir tovhidзi, ağıllı ve insaflı şexs ьзьn aydın bir meseledir. Amma bezi tovhidзi şexsler bezen qeflet ьzьnden şirkle qarışıq olan sцzler danışaraq цzlerini terifleyen zaman «menim elmin», «menim qьdretim», «menim iradem», «menim var-dцvletim», «menim derrakem» ve sair kimi sцzler danışırlar.

Bu şirk deyil! Ola bilərdi, əgər o insanlar özlərini Allah adlandırsaydılar və ya Allah kimi elmli və ya qüdrətli olmalarına inansaydılar. Bir müsəlman özünü tərifləyərkən "Mən elmliyəm" deyirsə, o əlbətdə ki, bu elmin Allahdan olduğunu inkar etmir. Etsə kafirdif. O sadəcə sözdə bunu vurğulamır, amma qəlbində də bunu inkar etmir. Hər şey niyyətə bağlıdır.

#51 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 02 сентября 2008 - 02:54

«Bьtьn kamal sifetlerin, yalnız Allahın pak ve muqeddes Zatında xulaselendiyini, Ondan başqasında ise sonradan elave olunan bir şey olduğuna inam her bir tovhidзi, ağıllı ve insaflı şexs ьзьn aydın bir meseledir. Amma bezi tovhidзi şexsler bezen qeflet ьzьnden şirkle qarışıq olan sцzler danışaraq цzlerini terifleyen zaman «menim elmin», «menim qьdretim», «menim iradem», «menim var-dцvletim», «menim derrakem» ve sair kimi sцzler danışırlar.

Bu şirk deyil! Ola bilərdi, əgər o insanlar özlərini Allah adlandırsaydılar və ya Allah kimi elmli və ya qüdrətli olmalarına inansaydılar. Bir müsəlman özünü tərifləyərkən "Mən elmliyəm" deyirsə, o əlbətdə ki, bu elmin Allahdan olduğunu inkar etmir. Etsə kafirdif. O sadəcə sözdə bunu vurğulamır, amma qəlbində də bunu inkar etmir. Hər şey niyyətə bağlıdır.

Al-Fath qardashim. Xanim sadece Ayetullah Dastgeybin (Allah ona rehmet elesin!) sozlerini sitat getirib. Сообщение #45 :)

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#52 Alibey

Alibey

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 8 сообщений

Отправлено 27 сентября 2008 - 10:23

Namazdan sonra imamlara salam gonderirler.men onun sozlerini oyrenmek isteyirem.Zehmet deyilse yazin.Venamazin butun musteheb ammelerini. Mene deyibler ki guye Imam Eli namazlarini eli bagli qilib.mene buna qarsi hediler getirin.men bildiyime gore imam Eli namazda bu dunya haqda unudurdu yeni Allahi fikirleshirdi amma mescide bir kasib gelib ve Imam Eli zekat verib bu nece olub?

#53 Alibey

Alibey

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 8 сообщений

Отправлено 27 сентября 2008 - 10:29

Eger yatanda mane ne sicrayisla nede sustleshmeyle bir bir damci hec oda olmaz cixirsa qusl vacibdir

#54 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 27 сентября 2008 - 13:47

Mene deyibler ki guye Imam Eli namazlarini eli bagli qilib.mene buna qarsi hediler getirin.

namazların əli bağlı qılınması haqda olan hədislərin hamısı zəifdir. Bu haqda bizim forumda tema var: http://313news.net/f...p?showtopic=146

men bildiyime gore imam Eli namazda bu dunya haqda unudurdu yeni Allahi fikirleshirdi amma mescide bir kasib gelib ve Imam Eli zekat verib bu nece olub?

Namaz Allahın buyurduğu vacib əməldir. Zəkatda həmçinin. Əgər bir insan Allahın əmr etdiyi bir işi gördüyü zaman digər bir işi də etməsi vacib olursa və o bunu edirsə, bunun nəyi pisdir?

namaz da, zəkat da Allah rizası ücündür. İmam Əli (ə) əgər o işi görübsə, deməli ibadətinə bir dənə də ibadət gatıb, xuzu ve xuşusunun lap yüksək həddində olub. Necə deyərlər "Namaz möminin meracıdır". Bu iş Allahın izni ilə olmuşdur və Allah-təala hətta onu bu işə görə tərif edib, bu haqda Peyğəmbərə (s) ayə nazil etmişdir.

Hakim səhih sənədlə nəql edir:

روى الحاكم الحسكاني بسند صحيح عن ابن عباس : ان رسول الله (ص) صلى يوماً بأصحابه صلاة الظهر وانصرف هو وأصحابه فلم يبق في المسجد غير علي قائماً يصلي بين الظهر والعصر , إذ دخل المسجد فقير من فقراء المسلمين , فلم ير في المسجد أحداً خلا علياً , فأقبل نحوه فقال : يا ولي الله بالذي تصلي له أن تتصدق عليّ بما أمكنك ,وله خاتم عقيق يماني أحمر كان يلبسه في الصلاة في يمينه , فمد يده فوضعها على ظهره وأشار إلى السائل بنزعه , فنزعه ودعا له , ومضى , وهبط جبرئيل , فقال النبي (ص) لعلي : فقد باهى الله بك ملائكته اليوم , اقرأ : (( إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ )) شواهد التنزيل للحاكم الحسكاني النيسابوري 1/212 في سبب نزو ل آية (( إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ ... ))

tərcüməsi:
"Bir dilənçi Məscidun-nəbidə bütün müsəlmanlardan yardım istədiyi zaman məyus olan dilençi məsciddəkilərdən birinin işarəsi ilə namaz qılan İmam Əli (ə)-a yaxınlaşır. Həzrət elə namazın rüku halında ikən ona işarə ilə barmağındakı üzüyü hədiyyə edir. Bu hadisədən sonra "Maidə" surəsinin 55-ci ayəsi nazil oldu"

Zəməxşəri Kəşşaf təfsirində (Maidə 55) yazır: "Bu ayə Əli (ə) haqqında nazil olmuşdur. Bir gün o həzrət (ə) məsciddə namaz qılıb rüku halında olduğu zaman, bir fəqir ondan kömək istədi. Əli (ə) öz üzüyünü çıxardıb ona verdi. Əlbəttə kiçik barmağında olan üzüyü elə çıxartdı ki, onun namazının pozulmasına səbəb olmadı. Əgər soruşsalar ki, bu ayədə şəxs əvəzliyi cəm formasında işlənib və onda necə olur ki, həzrət Əli (ə) bir nəfər olduğu halda, bu cəm əvəzliyi ona aid olur? Cavabında deyərik ki, bu ayə Əli (ə) haqqında nazil olubdur. Amma, əvəzliyin cəm formasında işlənməsindən məqsəd başqalarını da hər cür şəraitdə zəkat verməyə rəğbətləndirərək, onlar kimi savab qazanmağa nail etməkdir. Həmçinin mö᾽minlər üçün bir növ əxlaq dərsidir ki, hətta namaz qılınan halda da kasıblara kömək etməyi və yoxsullara əl tutmağı gecikdirməsinlər".

Vahidi öz «Əsbabün-nuzul» kitabında bu ayənin nazil olma səbəbini belə izah edir: "Bu ayənin sonuncu hissəsi Əli ibni Əbi Talib (ə) haqqındadır. Çünki, yalnız o həzrət namazın rüku halında öz üzüyünü fəqirə vermişdi".

Təbərinin təfsiri:
Maidə 55
Bazılarına göre bu âyet, bütün müminler hakkındadır. Süddi, Ebu Cafer, Uibe b. Ebi Hakim ve Mücahid´e göre ise âyetin bu bölümü Hz. Ali hakkında nazil olmuştur. Çünkü Hz. Ali namazda rüku ederken yanından geçen dilenci ondan bir şey istemiş Hz. Ali de onu yüzüğünü vermiştir. Bu sebeple "Rüku ederken zekatlarını verirler" şeklinde vasıflandırılmıştır.

#55 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 28 сентября 2008 - 14:08

Eger yatanda mane ne sicrayisla nede sustleshmeyle bir bir damci hec oda olmaz cixirsa qusl vacibdir

CƏNABƏTİN HÖKMLƏRİ Fazil Lənkərani

Məsələ: 347. İnsan iki yolla cünub olur: 1-Cima etməklə; 2-Məninin çölə gəlməsi ilə (istər yuxuda olsun, istərsə də ayıq olan vaxt; istər az olsun, istərsə də çox; istər şəhvətlə olsun, istərsə də şəhvətsiz; istər ixtiyar üzündən olsun, istərsə də ixtiyarsız).

Məsələ: 348. Əgər insandan bir rütubət xaric olsa və onun bovl, məni və ya başqa şey olmasını bilməsə, bu halda əgər şəhvətlə, sıçrayışla çölə gəlsə və gələndən sonra bədən süstləşsə, o rütubət məni hökmündədir. Əgər onda bu üç əlamətdən heç biri, yaxud bə"zisi olmasa, məni hökmündə deyil. Amma qadında və xəstədə onun sıçrayışla gəlməsi ilzami deyil; hətta əgər təkcə şəhvətlə gəlsə, məni hökmündədir, bədənin də süstləşməsi lazım deyil.

Məsələ: 349. Müstəhəbdir ki, insan, məni gələndən sonra bovl etsin. Əgər bovl etməsə və qusuldan sonra məni və ya başqa bir şey olmasını bilmədiyi bir rütubət görsə, məni hökmündədir.

Məsələ: 350. Əgər insan cima etsə və dəllək kəsən yerə qədər, yaxud daha çox daxil olsa, istər kişidə olsun, istərsə də qadında; istər qabaqdan olsun, istərsə də arxadan; istər baliğ olsunlar, istərsə də olmasınlar; hətta məni gəlməsə də hər ikisi cünub olur.

Məsələ: 351. Əgər dəllək kəsən yerə qədər daxil olub-olmamasında şəkk etsə, qusul vacib deyil.

Məsələ: 352. Əgər (nəuzu billah!) heyvanla yaxınlıq etsə və məni də gəlsə, təkcə qusul kifayətdir. Amma əgər məni gəlməsə, bu halda vətydən əvvəl dəstəmazlı olsa, yenə də qusul kifayətdir. Amma əgər dəstəmazlı olmasa, ehtiyat-vacib budur ki, qusul alandan sonra dəstəmaz da alsın.

Məsələ: 353. Əgər məni öz yerindən hərəkət etsə, amma çölə gəlməsə;, yaxud məninin çölə gəlib-gəlməməsində şəkk etsə, qusul vacib deyil.

Məsələ: 354. Qusul ala bilməyən, amma təyəmmüm ala bilən bir kəs namaz vaxtı daxil olandan sonra səbəb olmadan öz əyalı ilə yaxınlıq etsə, işkalı var. Amma əgər ləzzət almaq, yaxud özü üçün qorxudan olsa, eybi yoxdur.

Məsələ: 356. Əgər bir şəxs öz bədənində məni görüb onun üçün qusul etmədiyi öz mənisindən olduğunu bilsə, qusul almalı, məninin gəlməsindən sonra qıldığına yəqini olan namazların qəzasını etməlidir. Amma məninin gəlməsindən sonra qılmasına ehtimal verdiyi namazların qəzasını etməsi lazım deyil.

#56 Alibey

Alibey

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 8 сообщений

Отправлено 29 сентября 2008 - 17:57

Soyush soyenin cezasi nedir?

#57 Shemsi

Shemsi

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 02 октября 2008 - 21:59

Suallari cavablandiran qardashlarin her birinden Allah razi olsun.
1.Reml elmi haqqinda bilmek isteyirem.Bilenler varsa yazsinlar ,please.Onun faldan ferqi nedir?Haramdir,halaldir?
2."Lovhi mehfuzdaki kitab" QURANI KERIMIN ozudur yoxsa nece?Yoxsa Quran o kitabdan bir hissedir???Belke de sualimi duzgun qurmuram,amma sualimi basha dushen olsa cavab versin ,please:)
3.Ramazan bayrami gunu ile bagli ferqliliklerin sebebi nedir?Eger milyonlarca insan alim hesab etdikleri insana gore bayram gununu oruc tuturlarsa ve yaxud da oruc tutmali oldugu gunu bayram edirlerse bunun cezasini kim cekecek?

Evvelceden teshekkurler.

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#58 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 14 января 2009 - 01:36

Вопрос знатокам ....

Является ли этот хадис достоверным ...

Imam al-Hakim in al-Mustadrak, Vol. 3, p. 143, records:

- أخبرنا أبو بكر أحمد بن جعفر بن حمدان القطيعي ببغداد من أصل كتابه ثنا عبد الله بن أحمد بن حنبل حدثني أبي ثنا يحيى بن حماد ثنا أبو عوانة ثنا أبو بلج ثنا عمرو بن ميمون قال :
إني لجالس عند ابن عباس إذ أتاه تسعة رهط فقالوا : يا ابن عباس : إما أن تقوم معنا و إما أن تخلو بنا من بين هؤلاء قال : فقال ابن عباس بل أنا أقوم معكم قال و هو يومئذ صحيح قبل أن يعمى قال : فابتدؤوا فتحدثوا فلا ندري ما قالوا قال فجاء ينفض ثوبه و يقول أف و تف وقعوا في رجل له بضع عشرة فضائل ليست لأحد غيره وقعوا في رجل قال له النبي صلى الله عليه و سلم : لأبعثن رجلا لا يجزيه الله أبدا يحب الله و رسوله و يحبه الله و رسوله فاستشرف لها مستشرف فقال : أين علي فقالوا : إنه في الرحى يطحن قال و ما كان أحدهم ليطحن قال فجاء و هو أرمد لا يكاد أن يبصر قال فنفث في عينيه ثم هز الراية ثلاثا فأعطاها إياه فجاء علي بصفية بنت حيي قال ابن عباس ثم بعث رسول الله صلى الله عليه و سلم فلانا بسورة التوبة فبعث عليا خلفه فأخذها منه و قال لا يذهب بها إلا رجل هو مني و أنا منه فقال ابن عباس و قال النبي صلى الله عليه و سلم لبني عمه : أيكم يواليني في الدنيا و الآخرة قال و علي جالس معهم فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم و أقبل على رجل منهم فقال : أيكم يواليني في الدنيا و الآخرة فأبوا فقال لعلي أنت وليي في الدنيا و الآخرة قال ابن عباس : و كان علي أول من آمن من الناس بعد خديجة رضي الله عنها قال و أخذ رسول الله صلى الله عليه و سلم ثوبه فوضعه على علي و فاطمة و حسن و حسين و قال : إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت و يطهركم تطهيرا قال ابن عباس : و شرى علي نفسه فلبس ثوب النبي صلى الله عليه و سلم ثم نام مكانه قال ابن عباس : و كان المشركون يرمون رسول الله صلى الله عليه و سلم فجاء أبو بكر رضي الله عنه و علي نائم قال و أبو بكر يحسب أنه رسول الله صلى الله عليه و سلم قال فقال : يا نبي الله فقال له علي : إن نبي الله صلى الله عليه وسلم قد انطلق نحو بئر ميمون فادركه قال فانطلق أبو بكر فدخل معه الغار قال و جعل علي رضي الله عنه يرمى بالحجارة كما كان رمي نبي الله صلى الله عليه وسلم و هو يتضور و قد لف رأسه في الثوب لا يخرجه حتى أصبح ثم كشف عن رأسه فقالوا إنك للئيم و كان صاحبك لا يتضور و نحن نرميه و أنت تتضور و قد استنكرنا ذلك فقال ابن عباس : و خرج رسول الله صلى الله عليه و سلم في غزوة تبوك و خرج بالناس معه قال فقال له علي : أخرج معك قال : فقال النبي صلى الله عليه و سلم لا فبكى علي فقال له : أما ترضى أن تكون مني بمنزلة هارون من موسى إلا أنه ليس بعدي نبي إنه لا ينبغي أن أذهب إلا و أنت خليفتي قال ابن عباس و قال له رسول الله صلى الله عليه و سلم أنت ولي كل مؤمن بعدي و مؤمنة قال ابن عباس و سد رسول الله صلى الله عليه و سلم أبواب المسجد غير باب علي فكان يدخل المسجد جنبا و هو طريقه ليس له طريق غيره قال ابن عباس : و قال رسول الله صلى الله عليه و سلم من كنت مولاه فإن مولاه علي قال ابن عباس و قد أخبرنا الله عز و جل في القرآن إنه رضي عن أصحاب الشجرة فعلم ما في قلوبهم فهل أخبرنا أنه سخط عليهم بعد ذلك قال ابن عباس : و قال نبي الله صلى الله عليه وسلم لعمر رضي الله عنه حين قال : ائذن لي فاضرب عنقه قال : و كنت فاعلا و ما يدريك لعل الله قد اطلع على أهل بدر فقال اعلموا ما شئتم
هذا حديث صحيح الإسناد و لم يخرجاه بهذه السياق

А где перевод? По правилам форума запрещено размещать информацию на иностранном языке без перевода. Или я удалю пост!
Cin görürem, şeytan görürem - qorxmuram,
Harda "kitayski" şıə görürem - qorxuram !

I am proud to be Rafidi !!!

#59 Elnur

Elnur

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 33 сообщений

Отправлено 08 февраля 2009 - 20:23

салам алейкум
мой вопрос..................можно ли слушать музыку или нет?если да,то какую?

#60 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 08 февраля 2009 - 20:39

салам алейкум
мой вопрос..................можно ли слушать музыку или нет?если да,то какую?

Пользуйтесь иногда поиском!
http://313news.net/f...p...t=0&start=0

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru