Перейти к содержимому

Фотография

Şiə mə`budunun sifətləri

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 450

#31 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 18:57

Məgər ayəyə bu cür izah vermək məcazdır? Sübhənallah insan nə qədər savadsız olarmış, sən indi bunula demək istiyirsən ki Allah təala zatı ilə bizimlədir? Əgər “elmi” ilə bizimlə olmagını inkar edirsənsə, onda belə çıxır ki, Allah zatı ilə bizimlədir, bu isə küfürdür, məgər Allah təala zatı ilə hər yerdədir? Məgər mən harda olsam Allah mənimlədir? Bunu demək istiyirsən? mən ayagyolunda olanda da mənimlədir? Qorxma cavab ver, mənimlədir? Siz Allahın dinində ən cahil və ən məntiqsiz insanlarsınız, heç özündə bilmirsən nə danışırsan.

sən robotsan?
alimlərivizin dediyini sənin qəlbin təsdiq edir ?
sənə Allaha ağilnan iman gətirmisən
sən elə bilirsən ki, ateistlər kimi Allah cismdir ! yəni materiya materiyanin yaninda olanda
qarışır ,Allahda onun kimi (nəuzu billəh)ağılnan inandın Allaha
sənə Əlinin sözlərini gətirirəm
tovhid odur ki,Allahı ağlıva sixişdırma ,ədalət odur ki, Allahı ittiham eləmə
sən Allahı ağlıva təsəvvürüvə gətirdin bu sözləri deməknən
Allahı ağılnan başa düşmək istəyən o dəqiqə kafir olur.
sən artıq Allahı bənzətmisən.
sənə yəndə Əlinin sözlərini gətirirəm

yaratdıqı hər bir şey ona yaxındır,ancaq məxluq yaratılmışa yaxın olduqu kimi deyil
eynilədə her şeydən ucadadır lakin məxluq məxluqun ustündə olduğu kimi deyil.

imam rzanın sözləri "sənə yaxin olanı ona uzaq bilmə, sənə uzaq olanı Allaha yaxın bilmə."
razısan sən bunuynan ?
indi qoy alimlərivin sözlərini yana yana sonrada imam Əlinin sözlərini
əgər Əlinin sözlərində ziddiyyət varsa buyur isbat et

2 ci sonra 1 ayə deyil çoxdu
50:16. And olsun ki, insanı Biz yaratdıq və nəfsinin ona nə vəsvəsə etdiyini də Biz bilirik. Biz ona şah damarından da yaxınıq!

24. Ey iman gətirənlər! (Peyğəmbər) sizi, həyat verəcək şeylərə çağırdığı zaman Allahın və Peyğəmbərinin çağırışına cavab verin. Bilin ki, Allah insanla onun qəlbi arasındadır və siz Onun hüzuruna toplanılacaqsınız.

indi sən aqılnan Allah inanmısan deməli ayəni məcaza firlatmalısan ?

yəndə gətirim yoxsa kifayətdir ?
bu boyda ayələrə sən küfür edirsən ?
mən daha sizin kimi demirəm filan ayədə Allah elmiylədir filan yerdə isə zatıynandır
mən bunlara iman gətirdim Əlinin verdiyi təfsiri nəzərdə tuturam
yəni qəlbim təsdiq edir, ağlım isə zəlil olur. yəni bu elə təfsirdiki şeytana birdənə də olsun yol qoymur.
siz kim deyib ki,Allahın elmi insanlarnan qarışsa bu nöqsan deyil ?
nə vaxtdan Allahın elmi ondan ayri olub ki ?

Сообщение отредактировал ahmed: 08 мая 2010 - 19:00

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#32 Zəbur

Zəbur

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 147 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:04

Bismillah

Salam Aleykum qardaw qardaş!

Əvvəla mən sizdən dediyiniz ayə ilə bağlı dəlil gətirmənizi istədim. Çünki şiələrin Allahı müşriklərin ibadət etdiyi Allahdan fərqlənmir kimi fikri söyləmək elə belə şey deyil. Buna aid dəlilinizi gətirin şiə mənbələrindən əks halda söylədiyiniz fikrə görə iftiraçı olacaqsınız.

Qaldı ki, mənim danışmağıma, mən çox gözəl bilirəm nə danışıram. Mənim dediyim budur ki, Allah təbarəkə və təalaya aid etdiyimiz sifətlər O Zati Rububinin özüdür. Yəni "ELM" Allahdan ayrı deyildir. Allahın Zatı ilə eynidir. Yəni zatının özüdür. Məgər mənim sözlərimdən belə çıxır ki, "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" demək olar? Allah deyəndə bütün sonsuz kamil sifətlərin onun zatının eyni olduğu nəzərdə tutulur. Allah alimdir, səmidir, bəsirdir, deyiləndə belə başa düşülməməlidir ki, bu sifətlər Allahdan ayrıdır, yaxud bu sifətlər Allahın zatına əlavədir. Bu cür fikirləşsək tovhiddə nöqsana düşmüş olarıq. Allahdan ayrı olmağını qəbul etsək onda sizin dediyiniz kimi "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" demək olar. Bu isə tovhidə ziddir. Allahın zatına əlavə olduğunu da fikirləşsək yenə də tovhidə ziddir. Çünki belə çıxır ki, Allahın həmin sifətlərə ehtiyacı olub, və həmin sifətlər ona əlavə olmamış o bəsir, əlim deyildi..
Ona görə də biz deyirik ki, Allaha aid olan sonsuz kamal sifətlər O Əzzə və Cəllin müqəddəs Zatıdır. Bu o demək deyil ki, hər bir sifət ayrılıqda bir zatdır. Bu o deməkdir ki, Allaha aid olan sonsuz kamal sifətlər hamısı bir olan Allahın Zatıdır. Bu isə əsl tovhiddir.

Bəli Allah təbarəkə və təala insanı səmi və bəsir qərar verib!Əvvəla insanın "səmi və bəsir" olması Allahın səmi və bəsir olması kimi deyil. İnsanda olan sifətlər sonradan əlavə olunandır, nöqsanlıdır. Bu sifətlərin bizə sonradan əlavə olduğu üçün bizim buna ehtiyacımız var. Hər zaman nəyi isə görməyə, eşitməyə ehtiyac duyarıq. Allah təbarəkə və təalada isə bu sifətlər Onun Zatının eynidir, sonradan əlavə olunan da deyil. Əks halda nəuzu billah insan kimi möhtac olardı bu sifətlərə.
İnsanın səmi olması Allaha nisbətdə kar deməkdir. Bəsir olması isə Allaha nisbətdə kor deməkdir.
Sizin sübüt eləmək istədiyiniz isə, əslində Allahın əlinin olmasıdır. Əl məgər insanının zatının sifətidir? Ümumiyyətlə əl sifətdir??? Əl sifət deyil, alətdir. Bəli siz də deyirsiniz ki, Allahın əli var amma onun keyfiyyətinə varmırıq. Keyfiyyətinə varmaq lazım deyil. İki yol var. Ya bu Əl insanlardakı kimi alətdir. Yaxud da başqa bir şeydir. Əgər alətdir desək, bu şirkdir. Allahın alətdən ehtiyaclı olmasını demiş oluruq. (İstər zatən onunla birgə olsun istər sonradan əlavə olmuş olsun) Yox desək ki, alət deyil başqa şeydir. Onda belə çıxır ki, Allahın bu sifəti onu ifadə edən sözün verdiyi həqiqi mənadan (alət) başqa bir şeydir. Bu isə Məcazdır.

Şiələrdən isə heç kəs Allah təalanın sifətinin məcazi olduğunu demir. Onun hər bir isfəti həqiqidir. Fəqət söhbət bundan gedir ki, həmin həqiqətə məcaz ləfzlə nisbət vermək olar ya yox. Məsləhət görürəm ki, Forumdaki Quranda məcaz mövzusuna keçək orada Allah təalaya məcazi ləfzlə sifət nisbət edilməsini sabit edəndən sonra bu mövzunu davam edək. Çünki bu mövzunu ardıcıl və düşünülmüş şəkildə aparmaq üçün birinci bu məsələni həll etmək lazımdır. Yoxsa mən belə siz elə deməklə bir şey çıxmayacaq.

İltimasi dua
  • Şair это нравится
نحن أبناء الدليل نميل اين يميل

#33 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:15

qardaw,

Sizin Allaha imanınız o qədər "güclüdür" ki, mütləq onu maddiləşdirməyə çalışırsınız. Cənnətdə də mütləq görüşəcəyinizi xəyal edirsiniz.

Deyirsiniz ki, Allahın əli var, ayağı var, amma bizimki kimi deyil. Oda sizin Allahınız belə də görünə bilər.

WeareAtharis.jpg

Bu məxluqun da əli,ayağı, başı, bədəni bizimkinə oxşamır. İndi necə edək?

Sən öz əqidənlə şiələrin sənə anlatdığı şeyləri başa düşə bilməyəcəksən. Mümkün deyil. Təəüssübkeşliyi kənara atmayınca burda yazılanların, oxunanların faydası olmayacaq.

Allah hidayət eləsin.

ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#34 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:30

deee, sizin ki budur, belə çətinə düşəndə bu cür suallarla aranı qatırsınız, xeyir sənin variantların keçmiyəcək, dee görüm sənin Rəbbivin heç olmasa bir dənə olsun belə məcaz olmayan həqiqi sifəti var? yoxsa sən ibadət etdiyin Allahın sifətləri hamsı məcazdır? Sən buna cavab ver,yoxsa ki başqa suallar verib söhbətdən qaçma.

Allahın lənəti olsun o insanın üzərində ki,burda aranı qatır.
mən mövzuyla əlaqli sual verdim
yəni Allahın əli ,ayağı, qıvrım saçları barmaqları olmaqını biləndə nə yəqinliyin artdı ?
və yaxudda bunları sən bilmirsən, sənin hökmün nədir ?

2.Allahın hər şeyə qadir olması, hər şeyi hökmü altında saxlamasını,bütün nöqsanlardan uzaq olmasına və sair
Əgər sən bunları bilmirsənsə ,sənin hökmün nədi ?
1 ciynən 2 cinin ferqi ondadır ki,ey(hələki) bədbəxt olan insan
2 cidə Allahın hər şeyə qadir olmasına, inanmayan və ya bilməyən insan əgər ölüb dirilərsə
həmin insan üçün üzr olmaz,hətta ona bunu deyən insan olmasa belə
yaradanda bu dində yaratdı insanı,

172. Bir zaman Rəbbin Adəm oğullarının bellərindən onların törəmələrini çıxarmış və: “Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?”(– deyə) onları özlərinin əleyhinə şahid tutmuşdu. Onlar: “Bəli, biz şahid olduq!”– demişdilər. (Bu ona görədir )ki, siz Qiyamət günü: “Biz bundan xəbərsiz idik!”– deməyəsiniz.

173. Yaxud: “Atalarımız bizdən əvvəl (Allaha )şərik qoşmuş, biz də onlardan sonra gələn bir nəsil olmuşuq. Məgər Sən bizi batilə uyanların etdikləri əməllərə görə məhv edəcəksən?”– deməyəsiniz.

və yetkinlik yaşından
ölənəcən
Allah hüccət çatdırır insanlara
çünkü , tovhid insana bu dunyada yeməkdən və içməkdəndə
vacibdir.
insanın ruzisini verən Allah hansısa insanı hüccətsiz buraxa bilərmi ?

indi demək istəyirsən ki, Allahın baldırını,qıvrım saç olduğunu, əli olduğunu bilməkdə tovhiddəndir ?
yəni muvahiddə bu lazım deyil.
muvahidə yuxarida dediklərim bilməsi və inanması, Allahın razılığını qazanmaq deməkdir
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#35 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:32

Hmmm, hər şey aydındır, Yaxxşı birdə mövzudan kənara çıxmaram. Mən heç bilməzdim şiələr heç bir sifətlə vəsf olunmayana ibadət edirlər, vəziyyətiniz çətindir. Allah kömək olsun.

əxiii, sizin tək ayaqlı bütünüz neynəyir? yanına çıxmamışdız ki? xəstələnməyib? havalar soyuq olur ee, ona görə soruşdum. bir dənə ayağı var, o da donmasın.

#36 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:34

WeareAtharis.jpg

qardaş bu şəkildə problem var. onların bütü çox gözlüdü. ən azı 5 gözü var ee :rolleyes:

#37 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 19:51

VAY VAY VAY...DIYESEN AXI HZ.MUSA DA VAHHABI OLUB OZ RABBINI GORMEK ISTEYIB,YOXSA EQIDESINI BILMIRDI?YOXSA TECSIME YOL VERIB?AMMA SIZ ELBETDE KI HZ.MUSADAN YAXSHI BILERSIZ>

Forumda iki niklə yazmaq qadağandır! Ya bu niklə yazın, ya da ki, qardaw nikilə. İkisindən birini seçin, o biri bağlanacaq.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#38 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 20:49

ctal
o vaxtı səhabələr
demirdilər ki,Allahın barmaqları deyiləndə əgər yer üzündən söhbət gedirsə, onda onu Allahın elmi kimi yozun,yox əgər ərşdən söhbət gedirsə onda olduğu kimi barmaq kimi qəbul etmək lazımdır
yəni belə demirdilər...sənin cahil Alimlərin kimi
buna subut aşağıdakı hədisdi.

Rə­su­lul­lah (sal­lal­lahu əlеy­hi və səl­ləm) tеz-tеz
- Еy qəlb­ləri çе­vi­rən AL­LAH, qəl­bimi di­nin üzə­rinə sa­bit qıl !- dеyə dua еdər­di.
Biz də оna:
- Ya Rə­su­lul­lah, sənə və yе­tir­dik­l­ərinə iman еt­dik, bi­zim üçün (hələ) qorхur­san­mı? - dеyə sо­ruş­duq.
- Bəli, çün­ki qəlb­lər, AL­LA­HIN bar­maq­la­rın­dan iki­si­nin ara­sın­da­dır, is­tədiyi kimi onları çе­vi­rər - bu­yur­du. (Tir­mizi
)

sual
1. indi mənə dəlil gətir ki,səhabələr bu hədisi Allahın elmi kimi iman gətirmişdi ?
və zatını isə göydə ərşdə bilirdilər ?

Сообщение отредактировал ahmed: 08 мая 2010 - 20:51

#39 qardaw

qardaw

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:13

Forumda iki niklə yazmaq qadağandır! Ya bu niklə yazın, ya da ki, qardaw nikilə. İkisindən birini seçin, o biri bağlanacaq.

Vallahi o nik mənim deyil,mənim nikim budur, sonrasını isə özün bilərsən, istiyirsən ban elə sitiyirsən yan elə. Zato bilərəm ki, Əlhəmdulilləh bir nəfər mənə cavab vermədi və bilərəm ki Şiələrin Allahı heç bir sifətlə vəsf olunmayıb.Növbə sənindir.

#40 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:18

qardaş bu şəkildə problem var. onların bütü çox gözlüdü. ən azı 5 gözü var ee :rolleyes:

Həmd olsun Allaha ki, bir şiə mənə cavab verə bilmir, bax belə, indi nə istiyirsiniz edin, istiyirsiniz ban eliyin, istiyirsiniz istehza eliyin, Zato Əlhəmdulilləh 100% bildim ki, şiələrin ibadət etdiyi Allahın bir dənə olsun belə həqiqi sifəti yoxdur, əgər varsada hamsı məcazidir. Allahu akbar.

#41 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:23

[quote name='qardaw' date='09 Май 2010 - 00:18' timestamp='1273346315' post='49631']
sənə cavab verməyə dəyməz. sən ki, Allahın forması olduğuna, (əli olması, məkanı olması, baldırı, gözü olması və s. xüsusiyətləri ilə) yaratdıqlarına oxşadığına inanan bir müşriksən.

10% reytinq

#42 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:24

əxiii, sizin tək ayaqlı bütünüz neynəyir? yanına çıxmamışdız ki? xəstələnməyib? havalar soyuq olur ee, ona görə soruşdum. bir dənə ayağı var, o da donmasın.

Görürsən sizdə elm yoxdur, bax sizin ki belə şeylərdir, işsiz gücsüz cahil insanlarsınız və ona görədə yazılarıvız bu gündədir.

Nə oldu dəqiqləşdirmədin sən kimə ibadət edirsən? Nəujelni sizin Rəbbin bir dənə olsun belə həqiqi sifəti yoxdur? Mən başa düşmürəm heç bir sifəti olmayana necə ibadət edirsiniz?

#43 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:28

Görürsən sizdə elm yoxdur, bax sizin ki belə şeylərdir, işsiz gücsüz cahil insanlarsınız və ona görədə yazılarıvız bu gündədir.

Nə oldu dəqiqləşdirmədin sən kimə ibadət edirsən? Nəujelni sizin Rəbbin bir dənə olsun belə həqiqi sifəti yoxdur? Mən başa düşmürəm heç bir sifəti olmayana necə ibadət edirsiniz?

Siz deyəsən ancaq öz yazdıqlarınızıl görürsüz. Bu mövzuda bir neçə nəfər sizə cavab yazıb. Hətta sizə digər vebresurslara keçid də veriblər. Xətrinizıə dəyməsin amma kor tutduğunu buraxmayan kimi siz də eyni şeyi təkrar və rəkrar iqrar edirsiz.

• Shemsi это нравится

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#44 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:32

Bütün mövzunu oxumağa həvəs olmadı. Vəhhabilər də "tövhid"-dən danışarmışlar...
Sual nə idi?

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#45 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:42

işsiz gücsüz cahil insanlarsınız

o bir vərəqdə ki,sualarım cavabsız qaldı...
1 də ki ,cahil insan deyəndə nəyi qəsd edirsən ?
cahil müsəlman yoxsakı cahil müşrük ?

#46 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:43

Vallahi o nik mənim deyil,mənim nikim budur, sonrasını isə özün bilərsən, istiyirsən ban elə sitiyirsən yan elə. Zato bilərəm ki, Əlhəmdulilləh bir nəfər mənə cavab vermədi və bilərəm ki Şiələrin Allahı heç bir sifətlə vəsf olunmayıb.Növbə sənindir.

Aydındır! Sadəcə "İP"ləriniz eynidir. Yoxlanışdan sonra məlum oldu ki, bu İP 16 nəfər forum istifadəçisində eynidir. (Ola bilsin Sizin provayder bir İP-yə 100 nəfəri oturtub. İnternetiniz yaxşı işləyir?).
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#47 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 08 мая 2010 - 23:49

qardaw, sən niye tələsirsən ki? Düz-əməlli bir sual fikirləşib, bura yaz. Sənin "korobka"-nı dağıtmaq şəxsən mənə borc olsun. Hamını "cahil", nə bilim "avara" adlandırdığına görə sənə reyting filan vermirəm, amma səninlə sənin dilində danışacam ...

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."

#48 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:00

Həmd olsun Allaha ki, bir şiə mənə cavab verə bilmir, bax belə, indi nə istiyirsiniz edin, istiyirsiniz ban eliyin, istiyirsiniz istehza eliyin, Zato Əlhəmdulilləh 100% bildim ki, şiələrin ibadət etdiyi Allahın bir dənə olsun belə həqiqi sifəti yoxdur, əgər varsada hamsı məcazidir. Allahu akbar.

Sən belə sözlərlə özünə təsəlli ver. :gizildish:

Sənin Rəbbin o səkildəkindən artiq olmayacaq ki. Sənə yazılan cavabları oxumağı öyrən sonra danış.

• Shemsi это нравится
ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#49 Zəbur

Zəbur

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 147 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:01

Allahın sifətinin həqiqi və məcazlığı haqqında quranda məcaz mövzusunda davam edək bura dönərik!
نحن أبناء الدليل نميل اين يميل

#50 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:18

Sən belə sözlərlə özünə təsəlli ver. :gizildish:

Sənin Rəbbin o səkildəkindən artiq olmayacaq ki. Sənə yazılan cavabları oxumağı öyrən sonra danış.

Boğışda amma səhvin var. Sən verən şəkildə cılız bir şey göstərilmişdir. Amma Təbəri "Mələklər isə onun ətrafında olacaqlar. O gün sənin Rəbbinin Ərşini səkkiz (mələk )daşıyacaqdı" ayənin(69:17) təfsirində deyir ki, Allahın ərşini daşıyan mələklər o qədər böyük olacaqlar ki, onların qulaqları ilə çiyinlərinin arasındakı məsafə 700 illik məsafə qədərdir. Gör indi Allahları nə boydadır.

allahlarının boylarını tapdım: Allah ərşini elə doldurmuşdur ki, ərş ondan(Allahdan) Ər-Rəhmanın(Allahın) 4 barmağı qədər böyükdür.

Сообщение отредактировал vusal114: 09 мая 2010 - 00:19

#51 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:45

Bismillah

Salam Aleykum qardaw qardaş!

Əvvəla mən sizdən dediyiniz ayə ilə bağlı dəlil gətirmənizi istədim. Çünki şiələrin Allahı müşriklərin ibadət etdiyi Allahdan fərqlənmir kimi fikri söyləmək elə belə şey deyil. Buna aid dəlilinizi gətirin şiə mənbələrindən əks halda söylədiyiniz fikrə görə iftiraçı olacaqsınız.

Qaldı ki, mənim danışmağıma, mən çox gözəl bilirəm nə danışıram. Mənim dediyim budur ki, Allah təbarəkə və təalaya aid etdiyimiz sifətlər O Zati Rububinin özüdür. Yəni "ELM" Allahdan ayrı deyildir. Allahın Zatı ilə eynidir. Yəni zatının özüdür. Məgər mənim sözlərimdən belə çıxır ki, "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" demək olar? Allah deyəndə bütün sonsuz kamil sifətlərin onun zatının eyni olduğu nəzərdə tutulur. Allah alimdir, səmidir, bəsirdir, deyiləndə belə başa düşülməməlidir ki, bu sifətlər Allahdan ayrıdır, yaxud bu sifətlər Allahın zatına əlavədir. Bu cür fikirləşsək tovhiddə nöqsana düşmüş olarıq. Allahdan ayrı olmağını qəbul etsək onda sizin dediyiniz kimi "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" demək olar. Bu isə tovhidə ziddir. Allahın zatına əlavə olduğunu da fikirləşsək yenə də tovhidə ziddir. Çünki belə çıxır ki, Allahın həmin sifətlərə ehtiyacı olub, və həmin sifətlər ona əlavə olmamış o bəsir, əlim deyildi..
Ona görə də biz deyirik ki, Allaha aid olan sonsuz kamal sifətlər O Əzzə və Cəllin müqəddəs Zatıdır. Bu o demək deyil ki, hər bir sifət ayrılıqda bir zatdır. Bu o deməkdir ki, Allaha aid olan sonsuz kamal sifətlər hamısı bir olan Allahın Zatıdır. Bu isə əsl tovhiddir.

Bəli Allah təbarəkə və təala insanı səmi və bəsir qərar verib!Əvvəla insanın "səmi və bəsir" olması Allahın səmi və bəsir olması kimi deyil. İnsanda olan sifətlər sonradan əlavə olunandır, nöqsanlıdır. Bu sifətlərin bizə sonradan əlavə olduğu üçün bizim buna ehtiyacımız var. Hər zaman nəyi isə görməyə, eşitməyə ehtiyac duyarıq. Allah təbarəkə və təalada isə bu sifətlər Onun Zatının eynidir, sonradan əlavə olunan da deyil. Əks halda nəuzu billah insan kimi möhtac olardı bu sifətlərə.
İnsanın səmi olması Allaha nisbətdə kar deməkdir. Bəsir olması isə Allaha nisbətdə kor deməkdir.
Sizin sübüt eləmək istədiyiniz isə, əslində Allahın əlinin olmasıdır. Əl məgər insanının zatının sifətidir? Ümumiyyətlə əl sifətdir??? Əl sifət deyil, alətdir. Bəli siz də deyirsiniz ki, Allahın əli var amma onun keyfiyyətinə varmırıq. Keyfiyyətinə varmaq lazım deyil. İki yol var. Ya bu Əl insanlardakı kimi alətdir. Yaxud da başqa bir şeydir. Əgər alətdir desək, bu şirkdir. Allahın alətdən ehtiyaclı olmasını demiş oluruq. (İstər zatən onunla birgə olsun istər sonradan əlavə olmuş olsun) Yox desək ki, alət deyil başqa şeydir. Onda belə çıxır ki, Allahın bu sifəti onu ifadə edən sözün verdiyi həqiqi mənadan (alət) başqa bir şeydir. Bu isə Məcazdır.

Şiələrdən isə heç kəs Allah təalanın sifətinin məcazi olduğunu demir. Onun hər bir isfəti həqiqidir. Fəqət söhbət bundan gedir ki, həmin həqiqətə məcaz ləfzlə nisbət vermək olar ya yox. Məsləhət görürəm ki, Forumdaki Quranda məcaz mövzusuna keçək orada Allah təalaya məcazi ləfzlə sifət nisbət edilməsini sabit edəndən sonra bu mövzunu davam edək. Çünki bu mövzunu ardıcıl və düşünülmüş şəkildə aparmaq üçün birinci bu məsələni həll etmək lazımdır. Yoxsa mən belə siz elə deməklə bir şey çıxmayacaq.

İltimasi dua

1-ci, İftiraçı niyə oluram ki? Məgər düz demədim? Buna da dəlil lazımdır ki? Mən faktdan danışıram, məgər şiələr Allahın sifətlərini isbat edir ki? Təbbi ki etmir, elə bu baxımnanda qərara gəldim ki şiələrin İlahı heç bir sifətlə vəsf olunmayıb və zaman Quranda olan ayə yadıma düşdü, Allah təala buyurur ki (Bir zaman ibrahim atasına demişdir; Ey ata can! Niyə görməyən və eşitməyən və sənə heç bir fayda verməyən birinə ibadət edirsən?), göründüyü kimi İbrahim Əleyhissəlam atasında bu əməli eyb tutur, açıq aydın irad tutur ki, nə üçün heç bir sifətlə vəsf olunmayana ibadət edirsən? deməli ibrahimin öz Rəbbi Sifətlətlərlə vədf olunub, amma şiələrə deyəndə ki Allahın sifəti var az qala Adamı yisinlər, odur ki, Ayəni gətirməyimə də səbəb budur.

2-ci, Sən yenə bilmirsən nə danışırsan, həm deyirsən “Elm” Allahın özüdür, həmdə deyirsən “Məgər mənim sözlərimdən belə çıxır ki, "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" demək olar?” bəli, sənin sözlərindən bu çıxır, sən bu qədər məntiqsizsən? Əgər “Elm” Allahdırsa, onda deməli bu cür dua "ey Allahın elmi sifəti məni bağışla" etmək olar. Hələki saglam məntiq bunu deyir, əgər inadkarlıgın varsa həə onda sözüm yoxdur.

3-cü, məgər mən deyirəm ki bu sifətlər (alim, səmi, bəsir) Allahdan ayrıdır? Məndə deyirəmdə bu sifətlər Allahdan ayrı deyil, bu sifətlər daim Allahda olub, bəli bunu demək Tövhiddə nöqsanlıqdır, amma söhbət axı bundan getmir, mənim dediklərim başqa şeylərdir. Mənim dediklərim aşagdakılardır, hansı ki, sən buna ismarıcın sonunda toxunmusan, nə isə keçək mətləbə.Yuxarda yazmısan ki, əl sifət deyil alətdir, bu nədi buda təzə çıxdı? Sən sifətlə aləti ayıra bilmirsən? Sən heç bilirsən alət nəyə deyilir? Sən bu qədər savadsızsan? Qardaş, alət başqa şeydir, kimə desən ki “Əl” sifət deyil alətdir hamı sənə gülər,
Sübhənallah birinci dəfərdir eşidirəm ki Ələ alət desinlər. Alət bilirsən nədir? “kamança, tar, nagara və.s bunun kimi şeylərə
Alət deyirlər. Əl-isə İnsanın sifətidir, bunu uşagdan tutmuş böyüyə qədər hamı bilir, indi durum mən sənə Az-dili öyrədim? Nəisə, bu da sənin bir savadsızlıgın.

İndi sən mənin aşagdakı sualıma konkret cavab ver.
Sənin deməyindən belə çıxdı ki Allahın “SƏMİ” sifəti həqiqidir, amma əl sifəti məcaz. Niyə? Niyə Allahın bir sifəti həqiqi digər sifəti isə Məcazdır? Nə badə deyəsən ki, əl Alətdir, əgər bunu desən birdə mənə yazma, day səninlə söhbət etməyin adı yoxdur.

#52 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:48

"qardash"
sən demək istəyirsən ki,sələfilər heç bir ayəni məcazi qəbul etmir ?
kim yalan deyirsə onda Allahın lənəti olsun onun üzərində ! razısan ?

1.bu ayədə ALLAH özü deyir ki, siz harda olsanız o sizinlədir !
siz isə deyirsiz ki, Allah elmı ilə bizlədir !

.Göyləri və yeri altı gündə yaradan, sonra da Ərşə ucalan Odur. O, yerə girəni də, oradan çıxanı da, göydən enəni də, oraya qalxanı da bilir. Siz harada olsanız belə, O sizinlədir. Allah sizin nə etdiklərinizi görür.hadid 4
səndə kiməsə yaxınsan
Allahda kiməsə yaxındır
ancaq Allahın kiməsə yaxın olması tamam başqa bir şeydir necə ki, sən deyirsən

düz danışmıramsa Allahın lənəti olsun mənim üzərimdə
razısan buracan sözlərimlə ?
davam eləyim ?
yəni eyni ayədə Allah həm görürəm həm də yaxınam qullarına deyir
görür ayəsini elmi kimi qəbul etmək istəmirsən
ancaq yaxındır ayəsini elmi elmi kimi qəbil edirsiz
bir az qiraqdan baxsan ziddiyyəti görəcəksən

sənə dedim axı sənin kimilər çox gəlib gedib bu foruma hələ
cavab verə bilmirlər bu sualla
sənin 2 yolun var
ya özüvü görməməzliyə vurmalısan
ya daki Allaha dua edəcəksən ki,haqqı haqq, batili batil kimi gostərsin

Deməyimiz odur ki,hər hansısa məsələ keçirsə onun "sıyaq"ına baxmaq gərəkdir.Və təvilə yalniz o vaxt yol verilir ki,

1)Əgər ona Kitab və ya Sünnədən dəlil olarsa.Çünki bunlar hamisi biri birini tamamlayır və bir "sıyaq"a bağlanır.
2)Mütləq həmən söz və ya ifadə özünün əslini lüğətdən götürməlidir.Məsələn "YƏD" heç yerdə "QUDRA" mənasında gəlmir həmçinin "İSTƏVA" "İSTAVLƏ" mənasında gəlmir.

Birincisi, "MƏA" kəliməsi yaxın olmağı göstərmir,mənası birgəlikdir.
ikincisi, "MƏA" öz "QARİNA"sından asılı olaraq öz mənasını artırır.
üçüncüsü,Ayədə ötən "sıyaq"a görə ya Allahın elmnə bağlıdır,ya Onun görməsinə,ya da hər ikisinə.Bu təqdirdə Allah yerə girəni, ordan çıxanı,göydən enəni,oraya qalxani elmiylə əhatə etmişdir.Və sizidə həmçinin.Və etdiklərinizidə öz görüşü ilə əhatə etmişdir.

(Allah) buyurdu: “Qorxmayın, Mən də sizinləyəm, (hər şeyi) eşidirəm və görürəm! (20:46)

Axı bu ayədədə "MƏA" var,o demək deyil ki həmi də Fironladır.
Allah Subhanahu va Təalə məxluqatına qarışmaqdan münəzzəhdir.
257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#53 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:53

qardaw, sən niye tələsirsən ki? Düz-əməlli bir sual fikirləşib, bura yaz. Sənin "korobka"-nı dağıtmaq şəxsən mənə borc olsun. Hamını "cahil", nə bilim "avara" adlandırdığına görə sənə reyting filan vermirəm, amma səninlə sənin dilində danışacam ...

Sən mənimlə danışa bilmiyceksən, get əxlaqıvı düzəlt gələrsən. Məgər kiməsə cahil və ya savadslız demək insanı təhqir etməkdir? Get Allah sənə hidayət versin.Odur ki mənimlə danışmaqdan məhrum oldun. Qiyan qıragdan yazılarıma müşahidə et.Allah kömək olsun.

#54 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:58

Əl əzadır yəni orqan. Əl sifət la bilməz. Belə çıxır ki, Allahın baldırı və ayağı da da Onun sifətidir?

#55 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 00:59

Deməyimiz odur ki,hər hansısa məsələ keçirsə onun "sıyaq"ına baxmaq gərəkdir.Və təvilə yalniz o vaxt yol verilir ki,

1)Əgər ona Kitab və ya Sünnədən dəlil olarsa.Çünki bunlar hamisi biri birini tamamlayır və bir "sıyaq"a bağlanır.
2)Mütləq həmən söz və ya ifadə özünün əslini lüğətdən götürməlidir.Məsələn "YƏD" heç yerdə "QUDRA" mənasında gəlmir həmçinin "İSTƏVA" "İSTAVLƏ" mənasında gəlmir.

Birincisi, "MƏA" kəliməsi yaxın olmağı göstərmir,mənası birgəlikdir.
ikincisi, "MƏA" öz "QARİNA"sından asılı olaraq öz mənasını artırır.
üçüncüsü,Ayədə ötən "sıyaq"a görə ya Allahın elmnə bağlıdır,ya Onun görməsinə,ya da hər ikisinə.Bu təqdirdə Allah yerə girəni, ordan çıxanı,göydən enəni,oraya qalxani elmiylə əhatə etmişdir.Və sizidə həmçinin.Və etdiklərinizidə öz görüşü ilə əhatə etmişdir.

(Allah) buyurdu: “Qorxmayın, Mən də sizinləyəm, (hər şeyi) eşidirəm və görürəm! (20:46)

Axı bu ayədədə "MƏA" var,o demək deyil ki həmi də Fironladır.
Allah Subhanahu va Təalə məxluqatına qarışmaqdan münəzzəhdir.

Bunlara belə elmi yazmag mənasızdır, onlar belə şeylər başa düşmürlər, görmürsən "Əl"-ə, alət deyir? Gör heç belə söz deyərlər? Onlarda elm yoxdur, odur ki onlar səni başa düşməyəcəklər. Hər halda Allah razı olsun.

#56 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 01:00

Qardaw, sən bu gədər şey yazdın, amma mənim başa düşdüyüm bilirsən nə oldu? Sən zatı sifəti - feli sifətdər, səlbi sifəti - sübüti sifətdən ümümiyyətlə seçə bilmirsən. Həmçinin Allahın rübübiyyət məqamından doğan təkviniyyət və taşriyyəti əqlində bir edib kiməsə sırımağ istəyirsən. Sənin yazdığıb bilirsən nədir? Buna el arasında "kaşa" deyirlər. Dastan yazma, konkret sualını qoy. Bilirsən konkret sual nədir? Yanı, haram saydığınız, məntiqini topla, sualını bir cümlədə cəmlə və yaz.
  • Shemsi это нравится

#57 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 01:03

Səbirli ol əziz dost.Mənim gunahım nədir ki,mənə ban qoyursan? Mən burada bir qonaq olarkən siz,ev yiyəsindən səxavət və adillik gözləyirəm.
257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#58 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 01:14

Sən mənimlə danışa bilmiyceksən, get əxlaqıvı düzəlt gələrsən. Məgər kiməsə cahil və ya savadslız demək insanı təhqir etməkdir? Get Allah sənə hidayət versin.Odur ki mənimlə danışmaqdan məhrum oldun. Qiyan qıragdan yazılarıma müşahidə et.Allah kömək olsun.

Mən sənə məgər təhqir yazdım? Eynəyin şüşəsi tərləyəndə onu silmək məsləhətdir. Sən özünə təsəlli verirsən ki, mən səninlə danışa bilməyəcəm, yoxsa ... ? İnsanı "işsiz-gücsüz", bir söznən "avara", "cahil", "müşrik" adlandırmaq sənə görə normal haldırsa, onda səni arada-bir müşrik adlandırsam incimə. Birdə görürəm ki, özünə güvənənlərdənsən, ona görə səninlə danışmaq istəyirəm. Çəkinmə, razılığını ver, bir-az əqaidi məsələlərə girişək. Söz verirəm, marağlı olacaq ... :gizildish:

• Shemsi это нравится

#59 qardaw

qardaw

• Murid
  • 211 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 01:38

Problem yoxdur, nəfsimə görə danışsa idim sən deyən idi, istiyirsən söy, istiyirsən, muşrik de, bu sənin öz işindi, mənim məqsədim Allahın dinidir.Buyur

#60 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 09 мая 2010 - 01:44

stal ve qaqaw
1. biləndəki Allaın əli var qəlbində nə yəqinlik artdı ?
2biləndə ki,ALlah hər şeyi hökmü altında saxlayır qəlbində nə artdı? (ancaq inamıram kı siz bunu yəqinliknən bilirsiz,yəni kitabdan oxuyub əl ,qivrim saçı necə əzbərləmisizsə o da elə,çünkü siz bunlaarın 2 sinidə bir tutursuz.)
3.əgər 1 insan ölərsə və Allahın hər şeyə qadir olmasına inanmazsa onun hökmü nədir sizə görə ?
4.əgər 1 kimsə durub deyərsəki mən inanmıram ki,Allahın baldırı olsun ! onun hökmü nədir sizə görə ?
inşallah mən sonra yazacağam

Əziz Ahmed,sizdə Allahin tövhidi əqllə,yoxsa nassla götürülür?Allahın özünü vəsf etdiyi kimi Onu vəsf etmək bizim borcumuzdur.Necəliyinə girib ondan qaçaraq sual vermək isə azanların işidir.(Bəqərə :26)

Məgər Rəbbini hər şeydən uca olub onun heç bir şeyə qarışmacağını anan insanin qəlbində Ona qarşı təzim və yəqinlik artmaz mı?
Həmiçinin,

(Müşriklər) Allahı lazımınca qiymətləndirmədilər (uca tutmadılar). Halbuki qiyamət günü yer bütünlüklə Onun ovcunun içində olacaq, göylər isə Onun sağ əli ilə büküləcəkdir. (Allah müşriklərin Ona) aid etdikləri sifətlərdən tamamilə uzaq və ucadır!(Zümər:67)

Bu ayə Allaha təzim və yəqinliklə iman etməyə çağırmır mı?

Количество пользователей, читающих эту тему: 1

0 пользователей, 1 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru