Перейти к содержимому

Фотография

Sünnü qardaşlara sual

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 99

#61 ennas114

ennas114

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 33 сообщений

Отправлено 07 апреля 2009 - 12:27

Bəli, Siz mən dediyimi deyirsiz. Mənim Sizinlə işim yoxdur. Mənim işim Sizin məzhəblədir. Siz dediz ki, sünnisiz, məzhəbinizdə hənəfi məzhəbidir. Əhli-sünnətin (hənəfilərin) inancları isə vəhhabinin Allah barədə inancından fərqlənmir. Onlar da vəhhabi kimi Allahın əli, ayağı və s. orqanlarının mövcud olmasına inanır. Buna sübut yuxarıda qeyd etdiyim Adəm haqda hədis. həmçinin Əhmədin Sizə yazdığı hədislərdir ki, onlara da cavab verməmisiz

Ay vetendaş mene ele gelir ki, ingilis dilinde danışmıram...Sene henefilerin Allahin zati haqqında olan sözlerini öz kitablarından getirdim...Bu sözleri henefi alimleri deyirler men yox...kitab da imam Rabbaninin melumatidir, niye başa düşmük istemirsen ? 4-cü defe yazıram :
"Nöqsan sifətlər Onda yoxdur.Allahu-təala maddə və cisimlərin, arazların, yəni halların sifətindən və bunlara lazım olan şeylərdən münəzzəhdir və uzaqdır. Allahu-təala zamanlı, məkanlı və cəhətli deyildir. Bir yerdə və bir tərəfdə deyildir.Zamanı, yeri və cəhətləri O yaratmışdır. Bir şey bilməyən kimsə Onu ərşin üstündə, yuxarıda zənn edir. Ərş də, onun yuxarı və aşağısı da Allahu-təalanın məxluqudur. Bunların hamısını sonradan yaratmışdır. Sonradan yaradılan bir şey ulu olana, hər zaman var olana yer ola bilərmi? "
"
Allahu-təala maddə, cisim, araz və hal deyildir. Hüdudlu və ölçülü deyil. Uzun, qısa, geniş və dar deyildir. Ona “Vasi” yəni geniş deyirik.Lakin bu genişlik bizim bildiyimiz və başa düşdüyümüz kimi deyil. O Muhitdir, hər şeyi ehtiva edəndir. Lakin bu əhatə və ehtiva bizim anladığımız kimi deyildir. O Qaribdir, yəni yaxındır, bizimlədir. Lakin bu bizim anladığımız kimi deyil ! Onun vasi, muhit , qarib və bizimlə bərabər olduğuna inanırıq. Fəqət bu sifətlərin nə demək olduğunu bilə bilmərik.Ağıla gələn hər şeyin səhv olduğunu deyirik. Allahu-təala heç bir şeylə ittihad edib birləşməz. Heç bir şey də onunla birləşməz.Ona heç bir şey hülul etməz. O da bir şeyə hülul etməz. Allahu-təala ayrılıb parçalanmaz, təhlil və ya analiz , sintez edilməz. Onun oxşarı və tayı yoxdur.Qadını, uşaqları yoxdur. O anladığımız və düşünə biləcəyimiz şeylər kimi deyildir. Necə olduğu bilinməz və düşünülməz. Bənzəri və nümunəsi ola bilməz. Bu qədər bilirik ki, Allahu-təala vardır, bildirdiyi sifətləri də var. Lakin özündə , varlığında və sifətlərində ağıl və xəyalımıza gələn hər şeydən münəzzəhdir və uzaqdır. İnsanlar Onu anlaya bilməz.

Bes eder. Yene başa düşmedin Bu sözler imam Rabbaniye mexsusdur...M

Men ne bilim sen o hedisi haradan tapmisan. Belke de Buxarinin adindan yazilmiş vehhabi sözleridir...

Meselen, tutaq ki, men Sony firmasinin nümayendesiyem. Sen de Sony almaq üçün 28 maya firmaya getmelisen.Sen ise talkuchkaya gedib kitaylıdan sony adiyla bir aparat alib getirib mene gösterirsen deyirsen ki, budur sizin maliniz.Mende dukandan o malin eynisini gösterirem ve deyirem ki, ay balam bax bizim mal budur...Ustünde etiketi de var, ozu de burasi firmadir...Sen ise dediyini deyirsen...

Men bu sözleri sünne menbesinden tercüme edib deyirem. Besdi de qardash bele olmaz axı.Senin dediyin iftiradir.

#62 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 07 апреля 2009 - 13:31

Bəli, Siz mən dediyimi deyirsiz. Mənim Sizinlə işim yoxdur. Mənim işim Sizin məzhəblədir. Siz dediz ki, sünnisiz, məzhəbinizdə hənəfi məzhəbidir. Əhli-sünnətin (hənəfilərin) inancları isə vəhhabinin Allah barədə inancından fərqlənmir. Onlar da vəhhabi kimi Allahın əli, ayağı və s. orqanlarının mövcud olmasına inanır. Buna sübut yuxarıda qeyd etdiyim Adəm haqda hədis. həmçinin Əhmədin Sizə yazdığı hədislərdir ki, onlara da cavab verməmisiz

Ay vetendaş mene ele gelir ki, ingilis dilinde danışmıram...Sene henefilerin Allahin zati haqqında olan sözlerini öz kitablarından getirdim...Bu sözleri henefi alimleri deyirler men yox...kitab da imam Rabbaninin melumatidir, niye başa düşmük istemirsen ? 4-cü defe yazıram :
"Nöqsan sifətlər Onda yoxdur.Allahu-təala maddə və cisimlərin, arazların, yəni halların sifətindən və bunlara lazım olan şeylərdən münəzzəhdir və uzaqdır. Allahu-təala zamanlı, məkanlı və cəhətli deyildir. Bir yerdə və bir tərəfdə deyildir.Zamanı, yeri və cəhətləri O yaratmışdır. Bir şey bilməyən kimsə Onu ərşin üstündə, yuxarıda zənn edir. Ərş də, onun yuxarı və aşağısı da Allahu-təalanın məxluqudur. Bunların hamısını sonradan yaratmışdır. Sonradan yaradılan bir şey ulu olana, hər zaman var olana yer ola bilərmi? "

Bes eder. Yene başa düşmedin Bu sözler imam Rabbaniye mexsusdur...M

Siz mənə hənəfilərin yox, öz və Rəbbaninin fikrini yazmısız. Nə Siz, nədə ki, Rəbbani heç də hüccət deyilsiz. Rəbbani 17-əsrdə yaşayıb və ondan əvvəl də alimlər olub. Məzhəbinizin imamı Əbu Hənifə Rəbbani kimi fikirləşmir (Əhmədin hədislərinə fikir verin), həççinin bütün əhli-sünnət aləminin möhtərəm alimi Buxari öz səhihində Sizin və Rəbbaninin fikirlərinə əks olan hədislər gətirir ki, onlardan biri də Adəmin (ə) yaradılışıdır.

Siz bu temada yazmağa başlayanda yazmışdız ki, əhli-sünnətdə belə bir şey yoxdur, amma sonradan əhli-sünnətin pozisiyasını yox, Rəbbaninin fikirlərini sübut etməyə başladız. Məgər Rəbbani bütün əhli-sünnətdir? Mən Sizə Sizin səhvinizi elə Rəbbaninin yazdıqlarından sübut edərəm. Rəbbani 266-cı məktubunda yazır: İmam Əşəri Allahın təkvin sifətini başa düşməyərək ona yaradılmış dedi. Bu onun səhvidir.
(Sifət təkvin - yani Allahın görməsi, eşidməsi, qüdrəti, iradəsi)
İmam Əşəri isə Sizin əqidə imamınızdır və əhli-sünnətin təxminən 80% əşəridir. Qalanı matrudi. Buna görə də Siz elminizin az olmasından bunu rədd etsəz də Sizin əqidədə bu var!

Men ne bilim sen o hedisi haradan tapmisan. Belke de Buxarinin adindan yazilmiş vehhabi sözleridir...

Meselen, tutaq ki, men Sony firmasinin nümayendesiyem. Sen de Sony almaq üçün 28 maya firmaya getmelisen.Sen ise talkuchkaya gedib kitaylıdan sony adiyla bir aparat alib getirib mene gösterirsen deyirsen ki, budur sizin maliniz.Mende dukandan o malin eynisini gösterirem ve deyirem ki, ay balam bax bizim mal budur...Ustünde etiketi de var, ozu de burasi firmadir...Sen ise dediyini deyirsen...

Men bu sözleri sünne menbesinden tercüme edib deyirem. Besdi de qardash bele olmaz axı.Senin dediyin iftiradir.

Sizinki lap uşaq söhbəti oldu.

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#63 ennas114

ennas114

• Ibtidai
  • 33 сообщений

Отправлено 07 апреля 2009 - 15:08

Siz mənə hənəfilərin yox, öz və Rəbbaninin fikrini yazmısız. Nə Siz, nədə ki, Rəhhabi hüç də hüccət deyilsiz. Rəbbani 17-əsrdə yaşayıb və ondan əvvəl də alimlər olub. Məzhəbinizin imamı Əbu Hənifə Rəbbani kimi fikirləşmir (Əhmədin hədislərinə fikir verin), həççinin bütün əhli-sünnət aləminin möhtərəm alimi Buxari öz səhihində Sizin və Rəbbaninin fikirlərinə əks olan hədislər gətirir ki, onlardan biri də Adəmin (ə) yaradılışıdır.

Bu nece ola biler? Rebbani özünü ehli sunneden sayir.Ve dediyin şəxlərin əsərlərinin hamısını oxuyub araşdırıb.Səncə hər şeyi baş-ayaq başa düşüb? Məsələn, tutalım Buxari deyib ki, Allahu-təalanın nəuzubilləh əli var. imam Rəbbani r.a. niyə desin ki, yoxdur.Səncə belə alim olar? Lap tutalım ki, heç doğru yolda olmayıb.Necə olur bəyəm Buxari elə desin, o isə başqa cür. Rəbbani r.a. deyirsə əhli-sünnədir və fikirlərini bildirirsə səncə o şiədir? Niyə iftira yaxırsan...Sənin dediyin tamamilə ziddir.

Tutalim sən bir alimə tabe olduğunu deyirsən və özünü o alimin məzhəbindən hesab edirsən.O alimin də deyir ki, Allahın əli var.Sən öz kitablarında yazarsanmı ki, mən bu alimin tərəfdarıyam və Allahın əli olmadığını deyirəm. Sən lap Allah eləməsin islam düşməni olsan belə bunu yazıb camaata doğru yolu göstərməzsən.Elə deyilmi? Əgər imam Rəbbani r.a. islam düşmənidirsə haqqı yazmaz. Haqqı yazırsa və alimini tərifləyirsə deməli o alimin adından danışır. Xahiş edirəm ki, belə ziddiyyətli danışma !
------------------------------

Hər kəslə dərəcəsinə görə danışarlar !

Sizinki lap uşaq söhbəti oldu.

[/quote]

#64 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 08 апреля 2009 - 14:48

Siz mənə hənəfilərin yox, öz və Rəbbaninin fikrini yazmısız. Nə Siz, nədə ki, Rəhhabi hüç də hüccət deyilsiz. Rəbbani 17-əsrdə yaşayıb və ondan əvvəl də alimlər olub. Məzhəbinizin imamı Əbu Hənifə Rəbbani kimi fikirləşmir (Əhmədin hədislərinə fikir verin), həççinin bütün əhli-sünnət aləminin möhtərəm alimi Buxari öz səhihində Sizin və Rəbbaninin fikirlərinə əks olan hədislər gətirir ki, onlardan biri də Adəmin (ə) yaradılışıdır.

Bu nece ola biler? Rebbani özünü ehli sunneden sayir.Ve dediyin şəxlərin əsərlərinin hamısını oxuyub araşdırıb.Səncə hər şeyi baş-ayaq başa düşüb? Məsələn, tutalım Buxari deyib ki, Allahu-təalanın nəuzubilləh əli var. imam Rəbbani r.a. niyə desin ki, yoxdur.Səncə belə alim olar? Lap tutalım ki, heç doğru yolda olmayıb.Necə olur bəyəm Buxari elə desin, o isə başqa cür. Rəbbani r.a. deyirsə əhli-sünnədir və fikirlərini bildirirsə səncə o şiədir? Niyə iftira yaxırsan...Sənin dediyin tamamilə ziddir.

Tutalim sən bir alimə tabe olduğunu deyirsən və özünü o alimin məzhəbindən hesab edirsən.O alimin də deyir ki, Allahın əli var.Sən öz kitablarında yazarsanmı ki, mən bu alimin tərəfdarıyam və Allahın əli olmadığını deyirəm. Sən lap Allah eləməsin islam düşməni olsan belə bunu yazıb camaata doğru yolu göstərməzsən.Elə deyilmi? Əgər imam Rəbbani r.a. islam düşmənidirsə haqqı yazmaz. Haqqı yazırsa və alimini tərifləyirsə deməli o alimin adından danışır. Xahiş edirəm ki, belə ziddiyyətli danışma !

Mən birdə Sizə deyirəm, bu yazdığınız imam Rəbbanin nəzəri ola bilər, amma bütün əhli-sünnətin pozisiyası deyil. Siz yalnız bir alimdən sitat gətirməklə mənim gətirdiyim dəlilləri rədd edib mənə əhli-sünnətin bu cür əqidədə olmamasını sübut etmək istəyirsiz?

Bu nece ola biler? Rebbani özünü ehli sunneden sayir.

Rəbbani özünü əhli-sünnətdən sayır, amma əhli-sünnətin bir çoxu onu belə saymır. Misal üçün hənbəlilər. Deyirsiz ki, Rəbbani də hənəfidir və o mən dediyim şəxslərin əsərlərinin hamısını oxuyub araşdırıb. Bu halda niyə o süfi nəkşibəndiyyə olub? Məgər Əbu Hənifə sufi və ya nəqşibəndi təriqətindən olub? Sizin mötəbər saydığınız Buxari və Müslüm ümimiyyətlə hənəfi yox, hənbəli olublar. Onlar da araşdırıb bu yolu seçiblər.

tutalım Buxari deyib ki, Allahu-təalanın nəuzubilləh əli var. imam Rəbbani r.a. niyə desin ki, yoxdur.

Əbu Muti Əl-Bəlxi rəvayət edir: ”Mən Əbu Hənifədən “ Mən Rəbbimin göylərin üstündə və ya yerdə olduğunu bilmirəm? ” deyən şəxs barədə soruşdum. Əbu Hənifə dedi: ”Belə sözləri deyən şəxs küfr etmiş olur. Çünki Allah deyib: ”Rəhman ərşə qalxdı” və Allahın ərşi göylərin üzərindədir”. Mən sonra Əbu Hənifədən soruşdum əgər həmin şəxs desə ki, “ Allahın ərşinin üstündədir, ancaq ərşin göylərin üstündə vəya altında olduğunu bilmirəm”. Əbu Hənifə cavab verdi: ” Əgər o Allahın ərşinin göylərin üzərində olduğunu inkar etsə o küfr emiş olur”
(Şərhut-Tahaviyyə səh.288)

Əbu Hənifə bunu deyə-deyə niyə imam Rəbbani bunun əksini deyir? Axı ö Əbu Hənifəyə təqlid edir.

#65 ennas114

ennas114

• Ibtidai
  • 33 сообщений

Отправлено 08 апреля 2009 - 15:22

Mən birdə Sizə deyirəm, bu yazdığınız imam Rəbbanin nəzəri ola bilər, amma bütün əhli-sünnətin pozisiyası deyil. Siz yalnız bir alimdən sitat gətirməklə mənim gətirdiyim dəlilləri rədd edib mənə əhli-sünnətin bu cür əqidədə olmamasını sübut etmək istəyirsiz?
Sənə bir alimin cavabı bəs edər...Hər halda biliyin ondan çox deyil ki, ikinci bir alim istəyirsən.Sənin dediklərin vəhhabi qaynaqlarındandır.Get istədiyin əhli sünnə kitabını aç oxu və göstər görüm harda yazılıb ki, Allahın əli vəya ayağı var?

Bu nece ola biler? Rebbani özünü ehli sunneden sayir.

Rəbbani özünü əhli-sünnətdən sayır, amma əhli-sünnətin bir çoxu onu belə saymır. Misal üçün hənbəlilər. Deyirsiz ki, Rəbbani də hənəfidir və o mən dediyim şəxslərin əsərlərinin hamısını oxuyub araşdırıb. Bu halda niyə o süfi nəkşibəndiyyə olub? Məgər Əbu Hənifə sufi və ya nəqşibəndi təriqətindən olub? Sizin mötəbər saydığınız Buxari və Müslüm ümimiyyətlə hənəfi yox, hənbəli olublar. Onlar da araşdırıb bu yolu seçiblər.
Sufi təsəvvüf deməkdir.Özünü pis düşüncələrdən təmizləmək deməkdir.Bunun nəyi pisdir? hürufiliyi qarışdırma.

tutalım Buxari deyib ki, Allahu-təalanın nəuzubilləh əli var. imam Rəbbani r.a. niyə desin ki, yoxdur.

Əbu Muti Əl-Bəlxi rəvayət edir: "Mən Əbu Hənifədən " Mən Rəbbimin göylərin üstündə və ya yerdə olduğunu bilmirəm? " deyən şəxs barədə soruşdum. Əbu Hənifə dedi: "Belə sözləri deyən şəxs küfr etmiş olur. Çünki Allah deyib: "Rəhman ərşə qalxdı" və Allahın ərşi göylərin üzərindədir". Mən sonra Əbu Hənifədən soruşdum əgər həmin şəxs desə ki, " Allahın ərşinin üstündədir, ancaq ərşin göylərin üstündə vəya altında olduğunu bilmirəm". Əbu Hənifə cavab verdi: " Əgər o Allahın ərşinin göylərin üzərində olduğunu inkar etsə o küfr emiş olur"
(Şərhut-Tahaviyyə səh.288)

Ya qaynaq düz deyil, ya da təfsir...

Əbu Hənifə bunu deyə-deyə niyə imam Rəbbani bunun əksini deyir? Axı ö Əbu Hənifəyə təqlid edir.

özün də deyirsən ki, " niyə imam Rəbbani r.a. bunun əksini deyir". Demək ki, məntiqə uyğun gəlmir və demək ki, Əbu Hənifə r.a. elə şey deməyib.

#66 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 13 апреля 2009 - 21:38

özün də deyirsən ki, " niyə imam Rəbbani r.a. bunun əksini deyir". Demək ki, məntiqə uyğun gəlmir və demək ki, Əbu Hənifə r.a. elə şey deməyib.

Xahiş edirəm məntiq haqda danışmayın. Siz onun nə plduğunu bilmirsiz.
Mən demədim ki, "niyə imam Rəbbani r.a. bunun əksini deyir". Mən Sizə sual verdim ki, "Əbu Hənifə bunu deyə-deyə niyə imam Rəbbani bunun əksini deyir?". Mən təsdiqlədim ki, Əbu Hənifə bu etiqadda olub və Sizinlə razılaşdım ki, Rəbbani bunun əksini deyib. Və sonra da onun belə deməsinin səbəbini soruşdum!

İmam Hənəfinin öz şagirdləri onun fikirlərinə qarşı çıxıblar. Onun məzhəbini şagirdi Əbu Yusuf yaradıb və yayıb. Həmçinin o müəllimi Hənəfi ilə bir çox məsələdə razı deyildi və bunların səhv olduğunu da öz risaləsində sübut edib.

Непосредственно полного фикха самого Абу Ханифы не сохранилось. Четыре его ученика собрали и упорядочили фикх Абу Ханифы, таким образом, укрепив и распространив его среди мусульман. Это были Абу Юсуф, Зуфар, Мухаммад ибн Хасан Шайбани и Хасан ибн Зияд Лу’луи. Среди всех учеников наиболее ярко и последовательно проявил себя как распространитель идей Абу Ханифы Абу Юсуф ибн Якуб ибн Ибрахим. Он получил от правителей того времени разрешение на распространение этого мазхаба. Абу Юсуф был главным судьёй при аббасидских халифах Махди, Хади, и Рашид. Используя его, аббасидские халифы принялись распространять этот мазхаб в своих политических интересах.

Ибн Абд аль Бирр в частности пишет: «Абу Юсуф был «казий кузат», главным судьёй в период трёх аббасидских халифов (Махди Аббаси, Хади и Рашида). В период правления Харуна Рашида, Абу Юсуф получил большие привилегии, именно поэтому ему удалось максимально повлиять на распространение мазхаба ханафи» («аль Интика» ибн Абд аль Бирр стр. 5).

Bu onu göstərir ki, Hənəfi məzhəbində olmaq hələ o demək deyil ki, Əbu Hənifənin bütün prinsipləri qəbul edilir. Əbu Hənifənin şagirdləro onun ölümündən sonra onun verdiyi fətvalara qarşı yeni fətvalar verib, Əbu Hənifənin fətvalarını səvh sayaraq rədd ediblər. Amma bu əqidəyə aid deyil, fiqhə aiddir, çünki bütün əhli-sünnətin Allahın əli, ayağı və s. olmasına inancı var.
Mən Sizə Əbu Hənifənin bu cür sözlərini bir neçə mənbədən göstərmişəm, amma Siz imam Rəbbanidən bir dənə cümlə gətirərək onların hamısını rədd etmək istəyirsiz və deyirsiz ki, Əbu Hənifə elə şey deməyib? Siz əvvəla o mənbələri yoxlayın, sonra bu sözləri deyin. Həmçinin Buxari də Adəmin yaradılışı haqda bunu yazmayıb? Bəs yüzlərlə digər hədislərinizi neyləyək? Onların hamısını Rəbbaninin bir sözü ilə rədd edəcəksiz?

#67 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 14 июня 2009 - 01:45

ennas114

Gör heç dəxli var? Buxari, öz "Səhih"-inə aid etdiyi bütün hədisləri dolğun və səhih bilir, amma Qazi İyad, Albani və s. kimi alimləriniz həmin kitabda bir çox hədislərin zəif olduğunu söyləyiblər. Mənim başım çıxmır, indi Buxarinin bir çox hədisini qəbul etməyən alim Əhli-Sünnədən deyil? Hər alimin öz rəyi var və bu rəy hər hansısa bir məzhəbin ümumi rəyi ola bilməz.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#68 tatar

tatar

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 360 сообщений

Отправлено 14 июня 2009 - 11:15

ennas114

Gör heç dəxli var? Buxari, öz "Səhih"-inə aid etdiyi bütün hədisləri dolğun və səhih bilir, amma Qazi İyad, Albani və s. kimi alimləriniz həmin kitabda bir çox hədislərin zəif olduğunu söyləyiblər. Mənim başım çıxmır, indi Buxarinin bir çox hədisini qəbul etməyən alim Əhli-Sünnədən deyil? Hər alimin öz rəyi var və bu rəy hər hansısa bir məzhəbin ümumi rəyi ola bilməz.

Imam Kurtubi, imam Beyhagi de buyurub ki Allahin elleri yani guvve demakdir deyir.Onlar hec biri vahabiler kimi Allahin cisim bilmeyib.
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#69 Neytral

Neytral

• Murid
  • 44 сообщений

Отправлено 16 июня 2009 - 12:42

Mınim sünnə əhlinə sualım var şiələrin 12 imam haqda olan fikirləri nəyə görə batildir və buna dəlillər mənbə ilə

#70 Malik Ashtar

Malik Ashtar

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Naib
  • 551 сообщений

Отправлено 17 июня 2009 - 15:26

Niye sunnuler Peygamber kimi torpaga secde etmirler?

#71 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 18 июня 2009 - 20:31

Mınim sünnə əhlinə sualım var şiələrin 12 imam haqda olan fikirləri nəyə görə batildir və buna dəlillər mənbə ilə

Dalil yoxder

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#72 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 26 июня 2009 - 12:50

Sünnə əhlindən cavab gəlmir dəə,yormayın özünüzü,bəkləməklə :smile3009dd:
Mən də Tatar qardaşla razıyam,sükunətə cavab: Dəlilləri yoxdur!!!
А молчание знак согласие :rolleyes:

Sünnə əhlinə, köməklik edərdim, amma onların səhihlərindəki hədislər, şiələrin 12 imam haqda fikirlərinin batil yox,elə düz olduğu hədisləri ilə :grinyes: : Məsələn: Həzrət Muhəmməd (s) özündən sonra Qureyşdən on iki imam və ya xəlifənin olmasını xəbər vermişdir. Buxari "Səhih" kitabında öz sənədilə Cabir-ibn-Səmrədən rəvayət edərək deyir: - Eşitdim ki, Peyğəmbər (s) deyir: "On iki əmir olacaq: Daha başqa bir söz də dedi ki, eşitmədim. Atam dedi ki, o, deyir: "Onların hamısı Qureyşdəndir". { Səhihi-Buxari. Cild 9. Səh 250. "Əl-əhkam" kitabı. "Səyəkunu isney aşara əmirən" babı. "Məktəbətur riyaz" mətbəəsi }
Məhərrəmdir, Xanım Zeynəb əzası,
Bizi səslər Hüseynin Kərbəlası.
Daha zəvvarının yox səs-sədası.
Bu gün Kərbübəla viran olubdur,
Hüseyn öz qanına qəltan olubdur.

Каждый день Ашура, Вся земля Кербела!

#73 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 27 июня 2009 - 13:57

Neytral ve Tatar - offtop etmeyin. Offtop olan postlar silindi.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."

#74 Shemsi

Shemsi

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 27 июня 2009 - 18:19

Molla Əli Qariyə görə 12 haqq xəlifə aşağıdakılardır:
1. Əbu Bəkr
2. Ömər
3. Osman
4. Əli
5. Müaviyyə
6. Yəzid
7. Əbdülmalik ibn Mərvan
8. Vəlid ibn Əbdül Malik ibn Mərvan
9. Süleyman ibn Əbdül Malik ibn Mərvan
10. Ömər ibn Əbdüləziz
11. Yezid ibn Əbdülmalik ibn Mərvan
12. Haşim ibn Əbdülmalik ibn Mərvan

Molla Əli Qarinin Şərrə Fiqa Əkbər kitabından götürülmüşdür, səh. 176
Kitabin ilk sehifesinde qeyd olunur ki, kitab ehli sunne vel cemaa eqidesi uzerinde yazilib ve henefilerin eqaid kitabidir.

p.s Allah hidayet etsin.

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#75 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 27 июня 2009 - 18:21

onlarin 12 imamlari, 12 xelife adi ile deforme olunmus shekilde oz camaatina catdirirlar.

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#76 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 28 июня 2009 - 00:52

12. Haşim ibn Əbdülmalik ibn Mərvan

Deyirem, bu Hashime ibn Ebdulmalike halaldi, qeybe chekilmemish filansiz hakimiyyetini davam edir, chunki hedislerde qelib ki, onlarin (12 xelifenin) hakimiyyeti Qiyamete geder davam eder. Suyuti hech olmasa 11-nin adini chekmishdi, 12-ci adi Imam Mehdi (a) uchun saxlamishdi. Bu Molla Eli Qari "pramoy" kokunden vurub ki. :unsure: Haqq xelifelere bax e...Muaviye, Yezid, Velid ibn Ebdulmelik, Yezid ibn Ebdulmelik...beh beh beh...Biri-birinden "haqqseverdi" e. :gizildish:

#77 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 30 июня 2009 - 11:51

Bu 7-ci saydiqlari xəlifə Əbdülmalik də xilafətə görə oz qardaşı Əbdüləzizi yoxa çıxardıb xilafətin yolunu oğlu Vəlid üçün təmizləyib. :unsure: Əsl haqq xəlifə imiş.

Müaviyədən tutmuş axirinciya qədər haqq saydiqlari xəlifələrin də İmamlarımıza etdiyi zülmlər isə yazmaqla bitməz. Molla Əli Qariyə görə deyəsən haqqın göstəricisi şiyələrə edilən zülmlərlə ölçülüb.
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#78 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 июня 2010 - 11:47

Прикрепленный файл  bunlari_sunnulerden_sorushun.doc   56К   12 Количество загрузок:

#79 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 09 февраля 2011 - 00:39

vahabilərə şad xəbər cıxın aradan sizə bu ölkədə yaşamaq haramdır.

Səudiyyə Ərəbistanının, Abdul Aziz bin Bazdan əvvəlki müftisi, Muhamməd bin İbrahim Aluş Şeyxə sual:

“Sual: (Dünyəvi) qanunlarla hökm edilən Müsəlman ölkələrindən hicrət etmək vacibdirmi?

Cavab: (Dünyəvi) qanunlarla hökm edilən ölkə İslam ölkəsi deyil! Oradan hicrət etmək vacidbir...”

Muhəmməd bin İbrahim: Məcmuə Rəsail vəl Fətəva: 6/88 (Sual-1451)

mənbə
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#80 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 09 февраля 2011 - 01:34

Səudiyyə Ərəbistanının, Abdul Aziz bin Bazdan əvvəlki müftisi, Muhamməd bin İbrahim Aluş Şeyxə sual:

“Sual: (Dünyəvi) qanunlarla hökm edilən Müsəlman ölkələrindən hicrət etmək vacibdirmi?

Cavab: (Dünyəvi) qanunlarla hökm edilən ölkə İslam ölkəsi deyil! Oradan hicrət etmək vacidbir...”

Muhəmməd bin İbrahim: Məcmuə Rəsail vəl Fətəva: 6/88 (Sual-1451)

mənbə

Onlarda təqlid yoxdu, fırlatmaq var. Kimin fətvası sərf elədi ona fırladağ...ona görə də nəsə gözləmə...

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#81 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 09 февраля 2011 - 14:28

Qardaş, vəhabilik infeksion xəstəliyə bənzəyir. O, cəmiyyət ki, bu xəstəliyə yoluxdu. Vəssalam. Özü öz xoşluğu ilə çıxmır. Ondan sağalmaq lazım gərəkir.
O, ki qaldı bizdəki vəhabiliyə bu, üzr istəyirəm gecikmiş "siflıs" xəstəlıyinə oxşayır. Artıq, nəinki vurub qana, hətta baş beyinə, psixikaya vurub. Təsəvvür eliyin pul, vəsait də yoxdur ki, müalicə olunaq.

Сообщение отредактировал Vey-sal: 09 февраля 2011 - 14:29

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#82 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 09 февраля 2011 - 22:14

Qardaş, vəhabilik infeksion xəstəliyə bənzəyir. O, cəmiyyət ki, bu xəstəliyə yoluxdu. Vəssalam. Özü öz xoşluğu ilə çıxmır. Ondan sağalmaq lazım gərəkir.
O, ki qaldı bizdəki vəhabiliyə bu, üzr istəyirəm gecikmiş "siflıs" xəstəlıyinə oxşayır. Artıq, nəinki vurub qana, hətta baş beyinə, psixikaya vurub. Təsəvvür eliyin pul, vəsait də yoxdur ki, müalicə olunaq.

:loool: :loool: :loool:
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#83 asif317

asif317

• Murid
  • 17 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 02:01

evvela assalamun aleykum...sonrada ki, sabahdan burda yazilanlari oxudum vallahi bir shey anlamadim...evvela sunnu shiye sobetini yigishdirin ay ozune muselman deyen qardashlar...ay millet birdefelik basha dushun ki,muqeddes kitabimizda,yeni Quran-i-Kerim de yazilibdi ki,muselman muselmanin qardashidir...orda yazilmayib ki,gedin hereniz bir messebe qulluq eleyin...ele bu sheylere gore muselmanlari xristianlar tez parcaliyirlar...bu sunnu , shiye meselesi butun muselman dunyasinin boyuk bir derdidir...Allah bizi bu derdden qurtarsin...amin...

#84 asif317

asif317

• Murid
  • 17 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 04:30

o sunnu qardashlara sual veren goresen yehudidi,yoxsa xristian ?...ey bende sunnu yox, muselman qardashlara sual vererler...besdi bu muselmanlari boldunuz messeblere...biri deyir sunnuyem,ne bilim shiyeyem,vahabiyem ne bilim neyem...ay qardash muselmanam deyin,allahin qulu-bendesi deyin...bir Allahimiz ,bir Quran-i-Kerim imiz ve Muhammed peygemberimiz var...Men shexsen muselmanam ve hec bir messebe girmirem...Allah tealaya,onun gonderdiyi kitaba ve peygember -lere inaniram...hec bir peygemberi ve imami danmaq olmaz...muselman dini ugrunda calishan,onun ugrunda shehid olanlari niye qebul etmeyek axi...qardashlar,bacilar her deyilen soze,her yazilan kitaba inanmayin...insanin ozunun de bir dushuncesi bir agli olmalidir axi...Allah komeyiniz olsun...amin...

#85 MirMustafa

MirMustafa

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 08:24

o sunnu qardashlara sual veren goresen yehudidi,yoxsa xristian ?...ey bende sunnu yox, muselman qardashlara sual vererler...besdi bu muselmanlari boldunuz messeblere...biri deyir sunnuyem,ne bilim shiyeyem,vahabiyem ne bilim neyem...ay qardash muselmanam deyin,allahin qulu-bendesi deyin...bir Allahimiz ,bir Quran-i-Kerim imiz ve Muhammed peygemberimiz var...Men shexsen muselmanam ve hec bir messebe girmirem...Allah tealaya,onun gonderdiyi kitaba ve peygember -lere inaniram...hec bir peygemberi ve imami danmaq olmaz...muselman dini ugrunda calishan,onun ugrunda shehid olanlari niye qebul etmeyek axi...qardashlar,bacilar her deyilen soze,her yazilan kitaba inanmayin...insanin ozunun de bir dushuncesi bir agli olmalidir axi...Allah komeyiniz olsun...amin...

Xoş gəlmisən! :flowers1:
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#86 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 08:49

Men shexsen muselmanam ve hec bir messebe girmirem.

Bu forumun özəlliyi ondadır ki,hər dəfə nəsə təzə bir şey cıxır ortalığa. :rolleyes:
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#87 MirMustafa

MirMustafa

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 09:03

Bu forumun özəlliyi ondadır ki,hər dəfə nəsə təzə bir şey cıxır ortalığa. :rolleyes:

Bir təzə atalar sözün yazmışam! Hər şeyin təzəsin, məzhəbin isə ən könəsi Nəcədir? :victoryL:
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#88 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 10:49

Bir təzə atalar sözün yazmışam! Hər şeyin təzəsin, məzhəbin isə ən könəsi Nəcədir? :victoryL:

:goodL:

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#89 asif317

asif317

• Murid
  • 17 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 14:29

assalamun aleykum...ey muselman dinine qulluq ve emel eleyen bendeler...kim muselman dininin messeblere bolunmemesine razidirsa menim sesime ses versin...Allah komeyimiz olsun...amin...

#90 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 18 февраля 2011 - 16:32

assalamun aleykum...ey muselman dinine qulluq ve emel eleyen bendeler...kim muselman dininin messeblere bolunmemesine razidirsa menim sesime ses versin...Allah komeyimiz olsun...amin...

Məzhəblər artıq var, siz istəsəniz də, istəməsəniz də. Bunların da yalnız biri haqqdır. Siz haqqı axtarın, birləşmək filan hamısı uşaq başı aldatmaqdır. Mən də vaxtilə belə danışırdım. Tarix və bu günkü reallıqlarla tanış olandan sonra vəhdət barədə düşüncələrim fərqli oldu. Vəhdət olmalıdır, vacibdir. Ancaq bir halda: Quran və Əhli-beyt (ə.s).
ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru