Перейти к содержимому

Фотография

İmamət haqqında şübhəli hədislər

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 86

#31 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 00:29

12 xəlifə hədisi
məncə sən bunu deyirsən

«Səhih Muslim»də (kitab əl-İmarə, hədis 3393-3398) nəql edilir: «Din (İslam) davam edəcəkdir, o saatadək (qiyamətədək), ta 12 nəfər sizlər üçün xəlifə olacaqdır və onların hamısı Qureyşdəndir».
burda xəlifə qureyşdən olacaq deyilir ! muaviyyədə qureyşdən idi vəsair....
və sonra imam rza,imam sadiq xəlifə belə olmayıb.buna nə deyirsən ?
umumən bu hədisin usuliddinə nə aidiyyatı var ?
sən deyirdin ki,usul indiki şiyələrdə,5 dir.tovhid,ədl.nubuviyyət,imammət.məad.
sonra dedin ki,mən onda gərək camaatı kafir sayım, ona görə imamməti qəbul etmir ! yəni bizdə imamməti qəbul etməyən
kafir olur !
indi də deyirsən ki, küfür deyil ! indi hansına inanım ?
p.s.bir də deyəndə dedki, mən xomeyninin şiyəsiyəm,rəfsancaninin şiyəsiyəm.
imam sadiqin şiyəsiyəm demə.səniynən onun əqidəsində yer göy qədər fərq var.

Bismillah,həəə beə deee.İndi qulaq as,sən məni düz başa düşməmisən.Sənin əqidəndə bütün müsəlmanlardan fərqli olaraq üsulda üzr qəbul olunmur(diqqət:bunu bəhs etmirik).Mən yazdım ki,bizdə İmamət üsuldandır.(və yazdım)Və əgər sənin bu əqidəni qəbul etsəm(yəni mənim də nəzərimdə üsulda uzr qəbul olmasa),bax onda şiədən başqa hamı olarcaq kafir.Başa düşdün???Mənim əqidəmdə imaməti qəbul etməyən kafir deyil.Əgər sənin "üsulda üzrsüzlük qəbul deyil" fikrini-əqidəni qəbul etsəm,onda olar(yarı ciddi,yarı kinayə).Güman edirəm bunu başa düşdün.
İndi qulaq as,burda imamət bəhs olunur.İndi sən izah elə görək hədisdəki 12 xəlifə kimdir????-sənin əqidəndə..
Allah Muaviyəyə lənət eləsin,onun bura nə dəxli.Sən belə yazmaqla mən söz atırsan,ya Peyğəmbərə(s)??Peyğəmbərin(s) hədisidir,dedim izah elə görə kimdir onlar,hamının bildiyi-məşhur hədisdir...

sonra imam rza,imam sadiq xəlifə belə olmayıb.buna nə deyirsən ?

Xəlifə deyəndə nə başa düşürsən,taxtda oturan?)))
P.S Mən 14 məsum şiəsiyəm,məni məndən yaxşı tanımayacaqsan ki?)))Sən də nəsə problem var,deyəsən...Bütün əqidələri yığmısan,adını da qoymusan Əli(ə) şiəsi loooool Əhməd,yazdım daaa,mən də işin olmasın kimin şiəsiyəm,nəyəm sən sənə verilən suallava cvb ver,bəsdir.Artıq danışma
P.S.S füruddində kimə iqtida edirsən?? 12İmama(ə),4 dənə "ağıl dəryasına"?
P.S.S isra71 və nisa 59 da cavablandır(+ 12xəlifə hədisi)

#32 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 00:38

Bu hədisi onlardan hansı deyib?Xomeyni ağa,rəfsəncəni,Yoxsa İmam Sadiq(ə.s.)???

11-(485) ...Ebu Seleme şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Abdullah (CaferSadık aleyhisselâm)’ın şöyledediğini duydum:

«Biz, Allah'ın itaatimizi farz kıldığı kimseleriz. İnsanların bizi tanımaktan başka çareleri yoktur. İnsanlarbizi tanımamış olmakla mazur kabul edilmezler. Bizi tanıyan mü'mindir,bizi inkâr eden kâfirdir.Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır. Eğer bu sapıklığı üzere ölürse,Allah onun hakkında dilediği gibi hareket eder.»

USUL-U -KAFİ

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 05 апреля 2011 - 00:44

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#33 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 00:46

«Biz, Allah'ın itaatimizi farz kıldığı kimseleriz. İnsanların bizi tanımaktan başka çareleri yoktur. İnsanlarbizi tanımamış olmakla mazur kabul edilmezler. Bizi tanıyan mü'mindir,bizi inkâr eden kâfirdir.Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır. Eğer bu sapıklığı üzere ölürse,Allah onun hakkında dilediği gibi hareket eder.»

Bismillah,qardaş,Ağa(ə) yaman deyib haaa))) Bütün aləm qurban olsun Əhli-beytə(ə)
P.S əhməd,sən Kafinin(və ya digər mötəbər-Bihar/Vəsailuş Şiə və s.) bütün hədislərini qəbul edirsən,ya sərf edəni???Yəni bu tip hədisləri qəbul edirsən,yoxsa elə özünə yozdun sərf etdi onları???Bunu cavablandır
P.S.S bəs Buxari/Müslüm???onları sünnülər kimi başdan ayağa səhih bilirsən???
sənin əqidən sünnü+şiə mix-type olduğundan dedim bəzi suallar verim görüm mövqeyin necədir.Yəni sənə,bəlkə,ciddi gəlməz,amma mənə şəxsən maraqlıdır bunların cavabları...Bunlar qarışıq əvvəlki postumdakılara da cvb ver,amma cavabsız qoymadan,heç olmasa yaz "baxım və s. sonra deyərəm" bilim ki,gözdən qaçmayıB)

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 05 апреля 2011 - 00:47

#34 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:04

Bismillah,qardaş,Ağa(ə) yaman deyib haaa))) Bütün aləm qurban olsun Əhli-beytə(ə)
P.S əhməd,sən Kafinin(və ya digər mötəbər-Bihar/Vəsailuş Şiə və s.) bütün hədislərini qəbul edirsən,ya sərf edəni???Yəni bu tip hədisləri qəbul edirsən,yoxsa elə özünə yozdun sərf etdi onları???Bunu cavablandır

əşşi sən nə danışırsan ?
ALLAH məni,eləcədə səni robot yaratmayıb ki,nə hədis gördüm onu əzbərləyim,deyim ki, səhihdi !
istəyir şiyə kitablarında, istəyir sünni kitablarında səhih hədislər çoxdur.
birdə ki, əhli beytə qurban olmaqdansa,nə üçün yarandığıvı anla ! BUNU bilmək üçün isə Allaha gərək dua edəsən.
bəlkə Allah sənə həm bunu, həmdə quranın batını ayələrini bilməkdə sənə kömək oldu.

bu hədislərin buxari,müslimdə

«Səhih Muslim»də (kitab əl-İmarə, hədis 3393-3398) nəql edilir: «Din (İslam) davam edəcəkdir, o saatadək (qiyamətədək), ta 12 nəfər sizlər üçün xəlifə olacaqdır və onların hamısı Qureyşdəndir».

mətnlərində ziddiyyətlər vardır.
din davam edəcəkdir sözü hədisin səhih olmasına şübhə altına salır
imam Əlinin vəfatından sonra ,artıq din davam etmədi.din aradan başdadı getməyə.və 20 il Muaviyənin hakimmiyyəti dövründə o qədər hədis uydurdular ki, necə deyərlər hədisdə kimi-- səhər islamı qəbul edən Axşama kafir olurdu.
bu uydurulmuş hədislərdən,Allahın cahillik üzündən küfür edəni bağışdaycaq, peyğəmbərin əşyalarından təbərrük almaq, Allaha məkan vermək,cənnət haqqında nəfslə,şəhvətlə bağlı hədislər,və sair....
ona görə buxarı və muslimdə gələn bu hədisin mətni həqiqətnən düz gəlmir.
deyə bilərsən ki,imam hüseyn, qiyam etdi islamı saxladı,bu mənə görə belə deyil...
və sonra imam sadiqin vaxtında isə müsəlmanlar barmaqnan saymaq oalrdı, musəlmanlar sayı az olduğundan cihad edə bilmədi..
və ondan sonra gələnlərdə elə.
ümümən bu hədis,din davam edəcəksözünə görə divara vurula biləcək hədisdir !
bu hədis oturub dartılışacaq hədis deyil.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#35 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:24

əşşi sən nə danışırsan ?
ALLAH məni,eləcədə səni robot yaratmayıb ki,nə hədis gördüm onu əzbərləyim,deyim ki, səhihdi !
birdə ki, əhli beytə qurban olmaqdansa,nə üçün yarandığıvı anla ! BUNU bilmək üçün isə Allaha gərək dua edəsən.
bəlkə Allah sənə həm bunu, həmdə quranın batını ayələrini bilməkdə sənə kömək oldu.

imam Əlinin vəfatından sonra ,artıq din davam etmədi.din aradan başdadı getməyə.və 20 il Muaviyənin hakimmiyyəti dövründə o qədər hədis uydurdular ki, necə deyərlər hədisdə kimi-- səhər islamı qəbul edən Axşama kafir olurdu.
bu uydurulmuş hədislərdən,Allahın cahillik üzündən küfür edəni bağışdaycaq, peyğəmbərin əşyalarından təbərrük almaq, Allaha məkan vermək,cənnət haqqında nəfslə,şəhvətlə bağlı hədislər,və sair....
deyə bilərsən ki,imam hüseyn, qiyam etdi islamı saxladı,bu mənə görə belə deyil...
və sonra imam sadiqin vaxtında isə müsəlmanlar barmaqnan saymaq oalrdı, musəlmanlar sayı az olduğundan cihad edə bilmədi..

Bismillah,mən nə üçün yaradılmışam yaxşı bilirəm,sənə dedim ağıllı ol və öz işinlə məşğul ol,ok?!Bir də boş-boş söhbət etsən,artıq bəhsin mənası olmayacaq,"tak şto" yığışdır bilinməyən əqidənin əsaslarını...Din davam edəcək,din yaşayacaq deməkdir,sən bunları hardan yozursan eee???İndi də İslama gələn var,gələcəkdə də olacaq,demək din yaşayır.
O məşhur,səhih hədisdir.Bütün firqələrin kitablarında da var,qəbul da edirlər.Sənin məhzəbini daa bilmirəm...!Cavab verə bilmirsənsə,yaz bilmrəm o 12nəfər kimdir,daa nağıl yazma.İslam Peyğəmbərinin(s) əşyaları ilə təbərrük caizdir

Sən Kərbəlanı dək etsə idin,cəfəri olardın,daa İmam Cəfərin(ə) hədisini oxuyub yolunu azan yox!Sual çıxır bəs nəyə görə İmam Hüseyn(ə) bilə-bilə ki,ölmə gedir yenə də qiyamını elədi???Bir halda ki,dövrünün ən alimi idi və İslamı diriltməyəcəkdisə(hərçənd ki,İslam "ölməmişdi","ölməyə"doğru gedirdi),niyə qiyam edirdi??Heç bu sualı özünə vermisən??
İmamların vaxtında müsəlman çox olub,amma Salman,Əbuzər,Miqdad,Müslüm ibni Osəcə,Həbib(hamısından Allah razı olsun) kimiləri bax sən deyən kimi az idi.İmam Rza(ə) Tusa aparılanda da adamı çox idi,zəif/güclü(iman cəhətdən),amma o məsləhət deyildi,hər-halda İmam(ə) bir şeyi etməyibsə,demək etmək də lazım deyil!
O hədis denən ki,mənə(yəni sənə) sərf etmədiyi üçün dartışdırmıram,daa nala-mıxa niyə vurusan?))
Təkrar olacaq,amma qoy yazım:füruddində kimə iqtida edirsən??12İmama(ə) ya 4 "ağıl dəryasına"?
bəs Buxari/Müslüm???onları sünnülər kimi başdan ayağa səhih bilirsən???
Kafinin ricalla sübut olunmuş səhihlərini qəbul edirsən??eləcə də digər şiə hədis kitabları
İsra71 və nisa59-a haçan cvb vernək fikrin var?

#36 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:33

əşşi sən nə danışırsan ?

Əhməd, sizin yazdıqlarınızda İslamdan əsər-əlamət yoxdur. Mən şəxsən bu yazılarda din-islam görmürəm. Sizin üçün din (İslam) davam etrmir. Bu sizin problemdir, biz şiyələrin yox.
Qardaşlar Əhməd üçün burda və indi "din davam etmir". Ürəyinizi sıxmayın biz şiyələrin hesabına başda İmam Sahibi Zaman (ə) ağa olmaqla İslam diridir və davam edir.
Allah sizləri 12 İmamdan ayırmasın! "Bu dünyamızda" və "o dünya"da (bərqərar etsin). Amin!

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#37 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:38

Bu hədisi onlardan hansı deyib?Xomeyni ağa,rəfsəncəni,Yoxsa İmam Sadiq(ə.s.)???

11-(485) ...Ebu Seleme şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Abdullah (CaferSadık aleyhisselâm)’ın şöyledediğini duydum:

USUL-U -KAFİ

ehli beyt bu "rəvayəti" elə yekəldib qoyursan ki, elə bil bunu bilməsəm, usuliddini bilməmiş oluram.
allah, tovhid haqqında hədisləri belə can fəşanlıqla yaymırsan.
indi necə qəbul edək bunu ?
bu hədis sizə görə səhihdirsə onda imam Əli bu hüccəti camaata niyə çatdırmadı ?
və əgər bu hüccəti çatdiribsa onda niyə muaviyyə yə kafir demədi ?
mən nəhcul bəlağədə hələ belə bir sözlərə rast gəlməmişəm.
Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse,
bu sözlər bu hədisin uydurma olduğunu göstərir.
necə yəni bizi tanımayan çaşıb ?
insan ən 1 ci Allahı tanıyır, ondan sonra haqqı deyəni ! yəni Allahı taniyan haqqı deyənidə taniyacaq..
haqqa gecə-gündüz cağırsa belə mömin, dəvət etdiyi insanlar Allahı tanimayıblarsa onuda tanimayacaqlar.
yəni Allaha və axirət gününə inanan insan necə sapıq ola bilər ? əgər imamməti bilmirsə, eşidməyibsə ?
özün mənə deyirsən ki, hüccət çatdırmaq lazımdır ! ancaq uydurma hədisində cahilləri guya ki,
imam sadiq sapıq adlandırır əgər onun haqqında eşidməyiblərsə!!
insan Allaha və axirət gününə inanıbsa, o artıq muvahhiddir. belə bir insanı Allah vəd verib bağışdamğı.
hətta insan peyğəmbər haqqında eşitməyibsə,o yəndə sapıq sayılmır,əgər Allaha və axirət gününə,məada inanıbsa.
sən isə ehli beyt aşiqi deyirsən ki, imammət haqqında eşidməyən sapıqdır !? yorulmadız, bu imamların adından uydurma hədislər gətirməkdə ?? bu sizin ziyanıvıza gedəcək ,mömünin adından yalan uydurduğuvza görə ! bir şeyi gətirəndə, 1 ci Allaha ixlasnan dua eleyin,və sonra bəlkə Allah sizə haqq olan hədisnən batil hədisi göstərdi qəlbivizdə ?yəni bu dünyada nəfsivizə uyğun nə düşürsə səhihdir deməknən canıvızı qurtarmaycaqsız ! Ölümün ilk anlarında anlaycaqsız ki, həddini aşanlardanidiniz.O ölüm ki, ağrıları dünyada kı, heç bir ən dəhşətli əzabnan muqayisə olunmaz. Elə isə bir öyüd alın dediklərimdən.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#38 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:49

,mömünin adından yalan uydurduğuvza görə !

Bismillah,12 İmamı(ə) başqa adla vəsf etsək,möminlik ən sonda qalar.Onlar adları ərşin altında yazılan kimsələrdir.Sən çox uzağa gedə bilməyəcəksən,bir adamın ki,əqidəsi nədir heç bilinmir,o adam hara qədər gedə bilər ki?Mən bir neçə dənə sual qoymuşam buyur cavablandır,əgər bacarmırsansa onda sakit dur.Mən 12xəlifə hədisini qəsdən sənə verdim ki,ilişəsən.Çünki o hədisi biz Əli(ə) şiələrindən başqa heç kəs izah edə bilmir.Əhli-sünnənin neçə izahını oxumuşam,gah 12-ə çatmır,gah da 12-ni keçir.Yarısı deyir kimlər olub bilinmir,yarısı deyir kimlər olacaq bilinmir.Hətta bir alim də kifayət qədər izahdan sonra deyir ki,sözün düzü mən bu hədisi başa düşmədin.Əhməd,de görək dəəəə,de görək kimdir onlar??Elə yaz bacarmaram,çünki bacarmayacaqsan da!
P.S o biri suallara da cvb ver....

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 05 апреля 2011 - 22:50

#39 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 22:58

insan Allaha və axirət gününə inanıbsa, o artıq muvahhiddir. belə bir insanı Allah vəd verib bağışdamğı.
hətta insan peyğəmbər haqqında eşitməyibsə,o yəndə sapıq sayılmır,əgər Allaha və axirət gününə,məada inanıbsa.

Əhməd, yəhudilər və xaçpərəstlər də belələrindəndir. Yəni onlar Allaha, axirətə inanır və Peyğəmbəri (ə) tanımırlar. Səninlə (sən deyənlə) onlar arasında nə fərq?
Yoxsa bizi məsxərəyə qoyubsan?

Сообщение отредактировал Vey-sal: 05 апреля 2011 - 23:00

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#40 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 05 апреля 2011 - 23:07

Bismillah,sən də nəsə problem zad yoxdur???Bəlk də nurçusan,hər-halda onların Fətullahı da belə deyir:Muhemmeden Rəsulullah vacib deyil..Dünyada o qədər teist var ki,elmi dərəcəsi olan da bilir ki,bundan başqa dünya da var.Onda hamı kefdədir ki,daaa niyə müsəlmanıq,Allaha da inanıram,məada da!

#41 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 00:56

ehli beyt bu "rəvayəti" elə yekəldib qoyursan ki, elə bil bunu bilməsəm, usuliddini bilməmiş oluram.allah, tovhid haqqında hədisləri belə can fəşanlıqla yaymırsan.indi necə qəbul edək bunu ?

Birinin yanında danışanda görürsən ki,eşitmir başlayırsan bərk danışmağa, yox əgər yenədə eşitmirsə onda qışqırırsan ki,eşitsin elə bilirsən ki,kardır.

Bu da ona bənzəyir,50-dənə hədis yazmışam hec birinə cavab gəlməyib ona görədə mən də fikirləşirəm ki,yəqin ya özlərini görməməzliyə vururlar, yada ki, kordurlar.Ona görədə bir az böyük həriflərlə yazmışam ki,bəlkə gördülər.

bu hədis sizə görə səhihdirsə onda imam Əli bu hüccəti camaata niyə çatdırmadı ?
və əgər bu hüccəti çatdiribsa onda niyə muaviyyə yə kafir demədi ?
mən nəhcul bəlağədə hələ belə bir sözlərə rast gəlməmişəm.

Peyğəmbər (s.a.a.s.)höccəti camaata catdıranda guya qəbul elədilər ki,Hz.Əlinin(ə.s.) də dediyini(özüdə o cürə ağır vaxtda)qəbul eləsinlər.Qəbul edən etdi və cənnətini qazandı,eləməyən də özünə zülm elədi.

Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse,bu sözlər bu hədisin uydurma olduğunu göstərir.

Nə vaxtdan hədisin uydurma ya səhih olduğunu sözlə ayırd ediblər?Buyur sübut et ki,hədis uydurmadır.

necə yəni bizi tanımayan çaşıb ? insan ən 1 ci Allahı tanıyır, ondan sonra haqqı deyəni ! yəni Allahı taniyan haqqı deyənidə taniyacaq..

Sizin haminiz ancaq Allah, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər.Maidə.55 Nə oldu haqqı deyəni tanıdılar?Yoxsa Qədr xumda Allahın Rəsulu haqqı deməmişdi?(nəuzibillah)

yəni Allaha və axirət gününə inanan insan necə sapıq ola bilər ?əgər imamməti bilmirsə, eşidməyibsə ?

Sənin kimi və başqa məzhəblərdə daxil olmaqla.

Buna qardaşlar yaxşı cavab veriblər yuxarıda,bir balacada mən əlavə edim.Möminlər yalnız Allaha və Peyğəmbərinə iman gətirən, sonra heç bir şəkk-şübhəyə düşməyən, Allah yolunda malları və canları ilə vuruşanlardır! Məhz belələri (imanlarında) sadiq olanlardır!(Hucurat.15)Görürsən ki,təkcə Allaha iman gətirmək kifayət eləmir,Onun Rəsulunada(ə.s.) gərək iman gətirəsən.Allahın Rəsuluda(ə.s.) buyurub ki,mənim Əhli beytimin ardıyca gedin.Sən getməsən və Onlara tabe olmasan deməli Allahın Rəsulunun(ə.s.) itaətindən cıxırsan.Və nə olursan?

.sən isə ehli beyt aşiqi deyirsən ki, imammət haqqında eşidməyən sapıqdır !? yorulmadız, bu imamların adından uydurma hədislər gətirməkdə ??

Əvvəla bunu mən demirəm,bu hədis Usuli kafidəndi,hədisin uydurma olmasını sübut etməmiş nə əl qatmısan özünə.Ağlı olan adam ücün bu hədisdə bilirsən nələr var?Heyif ki,sən başa düşmürsən.

bu sizin ziyanıvıza gedəcək ,mömünin adından yalan uydurduğuvza görə !

Biz nə buxari nə muslim nə də ki,Kuleyniyik,bizdə bu hədisləri kitablardan oxuyuruq.Kim uydurubsa qoy oda cavab versin,daha biz nəyə görə cavab verməliyik?Yaxşı gəl sənə belə deyim,sən deyirsən ki,hədis səhih deyil(əslində isə elə səhihdir )yaxşı birdən səhih oldu onda necə?

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 06 апреля 2011 - 00:59

#42 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 19:08

ahmed.sən ümumiyyətlə hədislərin uydurma,səhih, şübhəli və.s. olmasını hansı yollarla bilirsən ?
Bütün bu nəticələrə sırf öz ağlınlamı gəlirsən ?

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#43 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 21:29

ahmed.sən ümumiyyətlə hədislərin uydurma,səhih, şübhəli və.s. olmasını hansı yollarla bilirsən ?

səndən və sənin əqidə qardaşlarından fərqli olaraq, Allah imam gətirən hər bir kəsə, furqan verir qəlbinə.
və o bu furqanan əqidə haqqında uydurma olan hədisləri ayırd edir bi izni Allah.

#44 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 21:37

səndən və sənin əqidə qardaşlarından fərqli olaraq, Allah imam gətirən hər bir kəsə, furqan verir qəlbinə.
və o bu furqanan əqidə haqqında uydurma olan hədisləri ayırd edir bi izni Allah.

ahmed,mən sənə sual verməmişdim ki, sən kafirsən ya yox !
, ƏGƏR bizi imansız bilirsənsə, deməli sən özün kafir olmusan.Amma, yenə də bunu cavablandırmısan çox sağ ol!
İndi verdiyim sualı da cavablandır zəhmət olmasa söhbəti fırlatma! :rolleyes:
Yaxşı əgər bu suala cavab verməkdən qaçırsansa onda buyur görək sənin və sənin əqidədaşlarıvın SEÇİLMİŞ olmalarının dəlili nədir ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 06 апреля 2011 - 21:41

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#45 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 21:46

Bismillah?Allah bizi kafir bilir və sənə furqan verib?? :loool: :loool: :loool:
Sən zır kafirmişsən ki...Allah ağıl versin,cammat daa niyə hədis elmini oxuyur,sənin əqidəni bəs eləsə olar ki :loool: :loool:

#46 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:03

ahmed,mən sənə sual verməmişdim ki, sən kafirsən ya yox !
, ƏGƏR bizi imansız bilirsənsə, deməli sən özün kafir olmusan.Amma, yenə də bunu cavablandırmısan çox sağ ol!
İndi verdiyim sualı da cavablandır zəhmət olmasa söhbəti fırlatma! :rolleyes:
Yaxşı əgər bu suala cavab verməkdən qaçırsansa onda buyur görək sənin və sənin əqidədaşlarıvın SEÇİLMİŞ olmalarının dəlili nədir ? :rolleyes:

Bismillah,qardaş,heç onun əqidəsi bəllidir ki???Boş-boş danışanlardandır,nə sünnüdür,nə şiə.İkisinin qarışığıdır...Hədisləri də öz furqanının şotuna tapır.Nə qədər dar düçüncəli və məntiqsiz birisidir...Özündən başqa "poşti" hamını kafir bilir,cənnətə,deyəsən,tək gedəcək))

#47 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:14

Peyğəmbər (s.a.a.s.)höccəti camaata catdıranda guya qəbul elədilər ki,Hz.Əlinin(ə.s.) də dediyini(özüdə o cürə ağır vaxtda)qəbul eləsinlər.Qəbul edən etdi və cənnətini qazandı,eləməyən də özünə zülm elədi.

NƏ DANIŞDIĞIVIZI ARTIQ özüvüzdə bilmirsiz.
peyğəməbəri inkar edən kafir oldu, ancaq əLİNİN vilayətini qəbul etməyən kafir olmur.

Nə vaxtdan hədisin uydurma ya səhih olduğunu sözlə ayırd ediblər?Buyur sübut et ki,hədis uydurmadır.

mən subut etdim,hədisin bu yeri uydurmadı.
Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır.
rəvayətin bu yeri möminin əqidəsinə zidd gedir. peyğəmbər s.ə.v. heç belə iddiada olmayıb.
yəni heç bir peyğəmbər belə bir söz deyə bilməz ki, mənim haqqımda eşitməyən insan sapıqdır !
sizdə isə imammət peyğəmbəridə üstələyir.yəni bir növ Allahı tanıyan imamməti tanımasa sapıqdır.
buyur bu da başqa bir sübut !! Allah isə quranda deyir
Şübhəsiz ki, möminlərin, yəhudi, nəsrani və sabiilərdən Allaha və axirət gününə iman gətirənlərin və yaxşı iş görənlərin mükafatı öz Rəbbi yanındadır. Onlara heç bir qorxu yoxdur və onlar kədərlənməyəcəklər.2/62
Bu sizin Allaha və axirət gününə inananlarınıza verilən bir nəsihətdir 2/232
Allaha və axirət gününə inanmayan şəxs kimi, minnət qoymaq və əziyyət verməklə puça çıxarmayın.2/264
Yaxşı əməl üzünüzü məşriqə və məğribə tərəf çevirməyiniz deyildir. Lakin yaxşı əməl (sahibləri) Allaha, axirət gününə, mələklərə, kitablara, peyğəmbərlərə iman gətirən, sevdiyi malı qohum-əqrəbaya, yetimlərə, kasıblara, müsafirlərə, dilənənlərə və kölələrin azad edilməsinə sərf edən, namaz qılıb zəkat verən, əhd bağladıqda əhdlərini yerinə yetirən, sıxıntı və xəstəlik üz verdikdə, habelə döyüşdə səbr edən şəxslərdir.2/177
Belələri Allaha, axirət gününə iman gətirir, yaxşı işlər görməyi buyurur,3/114
Əgər onlar Allaha və axirət gününə inanıb, Allahın onlara verdiyi ruzidən (yoxsullara) sərf etsəydilər, nə olardı (nə zərər çəkərdilər)?! Allah onları (ən yaxşı) tanıyandır.4/39
Allaha və axirət gününə iman gətirirlər.4/162
Allaha və axirət gününə iman gətirib yaxşı iş görənlərin heç bir qorxusu yoxdur və onlar kədərlənməyəcəklər.5/69

indi məndə yekəldim qoyum bu ayələri ki, bəlkə gördün ???
hələ istəsən 3 bunun qədər ayə gətirə bilərəm qurandan Allaha və axirət gününə inanan insan artıq əmandadır !!!
anladın əmandadır !!!!
siz isə deyirsiz ki, sapıqdır insan əgər immamət haqqında eşitməyibsə.bu boyda ziddiyyəti əllbətdə ki, görə bilməyəcəksiz.çünkü bu cür iddia olan firqə qəflətdədir, və heçdə yaxşı aqibət gözdəmir belələrini.

Sizin haminiz ancaq Allah, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər.Maidə.55 Nə oldu haqqı deyəni tanıdılar?Yoxsa Qədr xumda Allahın Rəsulu haqqı deməmişdi?(nəuzibillah)

Allaha və axirətə inanan insan artıq muvahhid sayılır.mən muvahhiddən danışıram. müsəlmandan yox.
2 ci də rəsul s.ə.v eşidib inkar edən kafir olur. Ancaq Əlinin vilayətini qəbul etməyən kafir olmur.
bizə görə belədir.
sizə görə isə kafirdir., peyğəmbərin adını eşidib qəbul etməyən kafir olar,immaməti isə bundan üstün tutursuz.
deyirsiz ki,Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse sapıqdır ona görə sizdən baş açmaq olmur, gah deyirsiz əlinin vilayətini qəbul etməyən kafirdir, gahda deyirsiz ki, yox cahil müsəlmandır.

#48 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:19

Bismillah,qardaş,heç onun əqidəsi bəllidir ki???Boş-boş danışanlardandır,nə sünnüdür,nə şiə.İkisinin qarışığıdır...Hədisləri də öz furqanının şotuna tapır.Nə qədər dar düçüncəli və məntiqsiz birisidir...Özündən başqa "poşti" hamını kafir bilir,cənnətə,deyəsən,tək gedəcək))

Qardaşım, vallahi elə belələridir İslama zərbə vuranlar ! :rolleyes:

#49 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:26

kənan və 3 rəngliyaxşı siz necə o cənnəti tanımısız ? əgər tanımamısızsa onda yalandan deməyin ki, tanımışıq.çünkü cənnəti bu dünyada ancaq Allah tanıda bilər,
sizin yazılarıniz isə bunun əksini görsədir.
əgər yalandan təsdiq edirsinizə,onda bilinki, həm dünyada həmdə
axırətdə sizi dəhşətli əzab gözdəyir.Allah münafiqlərə ən dəhşətli əzabı verəcək, kafirlərdən fərqli olaraq.
elə isə dua eləyin rəbbinizə,bəlkə tanıtdı sizə Özünü və axırəti !

Сообщение отредактировал ahmed: 06 апреля 2011 - 22:32

#50 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:26

Ahmed,uzun -uzadı yazıb nə demək istəyirsən ?
Sənə konkret suallar verirəm niyə cavab vermirsən ?
1.Sən hədislərin səhih, uydurma,şübhəli olduğunu necə ayırd edirsən ?
2.Sənin yəhudilər və s. haqqında yazdığın ayələr haqqında demək istəyirəm ki, ayələr haqdır.Amma, sən düzgün başa düşməmisən !
Yəqin sənə bu ayə kifayət edər:
"İslamdan başqa bir din axtaran şəxsdən, o (din) heç vaxt qəbul olunmaz və o, axirətdə ziyana uğrayanlardan olar. "
Yox,əgər bu ayəni də başa düşməmisənsə soruş cavab al!
3.Mən axı sənə dedim ki, Əliyə düşmənçilik edən hər bir kəs münafiqdir! Bu mövzuda olan hədislərini səhih hesab etdiyiniz altı kitabdan birinin müəllifi Nəsai öz kitabında yazır və səhih qəbul edir.İstəsən ətraflı yazaram sənə!
4.Bundan əlavə "öz zəmanəsinin imamını tanımadan ölən kimsə cahiliyyə dövründəki kimi ölər " məzmunlu hədislər də var .
5.Şiələrə irad tutduğun məsələ nədir ?
6.Sən ümumiyyətlə hədis qəbul edirsənmi ?
7.Hansı hədislərə əsasən ,namazı necə qılırsan ?
8.Ümumiyyətlə namaz qılırsanmı ? Yoxsa, sən Quranda namaz haqqındakı ayələri də öz FURQANIVA görə YORUMLAYIB yeni bir üslub kəşf eləmisən ? :rolleyes:

#51 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:29

:rolleyes:İmaməti isə biz yox,Allah özü üstün tutub.Yəni, həqiqətənmi sən imamətlə risalətin fərqini bilmirsən?
2.İmamətin risalətdən üstün olması, "imamlar Allah rəsulundan (s.a.s) üstündür" anlamına gəlməz ! :rolleyes: Yəni, həqiqətənmi sən bunları anlamırsan ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 06 апреля 2011 - 22:29

#52 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:40

:rolleyes:İmaməti isə biz yox,Allah özü üstün tutub.Yəni, həqiqətənmi sən imamətlə risalətin fərqini bilmirsən?
2.İmamətin risalətdən üstün olması, "imamlar Allah rəsulundan (s.a.s) üstündür" anlamına gəlməz ! :rolleyes: Yəni, həqiqətənmi sən bunları anlamırsan ? :rolleyes:

1 cisi bizim camaatdan 1 nəfər sizlərdən 10 nəfərdən üstündür.yəni sabah cihad olsa, 1ə 10 say azlığıyla vuruşsaq belə biz sizi üstəliyəcəyik.bunu Allah deyir quranda yəqinliyi olan iman gətirənlər üçün.
bizim davamız siziynən hələki odur ki, imamların adından yalan danışırsız.Ondan sonra onların əqidəsinidə rədd edirsiz.
onların kafir dediyinə,sizlər cahil müsəlman deyirsiz.
bu isə böyük bir, ədalətsizlik, zülmdür.

Сообщение отредактировал ahmed: 06 апреля 2011 - 22:41

#53 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:47

1 cisi bizim camaatdan 1 nəfər sizlərdən 10 nəfərdən üstündür.yəni sabah cihad olsa, 1ə 10 say azlığıyla vuruşsaq belə biz sizi üstəliyəcəyik.bunu Allah deyir quranda yəqinliyi olan iman gətirənlər üçün.

Birincisi Allah kafirlərə müsəlmanlar üzərində qələbə vəd etməyib ki, siz bizi üstələyəsiz :rolleyes:
İkincisi: Allah səni hidayət eləsiN! :rolleyes:

bizim davamız siziynən hələki odur ki, imamların adından yalan danışırsız.Ondan sonra onların əqidəsinidə rədd edirsiz.

Bu artıq neçənci dəfədir ki, sən məsələni sapdırır,dəlillər gətirmirsən.
Buyur görək harda,hansı sözlə imamların adından yalan danışırıq,harda ve necə onların əqidəsini rədd edirik! :rolleyes:

Sənin yəni həqiqətənmi anlamaq problemin var ? :rolleyes:
Mən harda kimə CAHİL MÜSƏLMAN demişəm ?
Bununla neçənci dəfədir sənə yazıram ki, Əli(ə) ilə düşmənçilik edən münafiqdir! :rolleyes:
Buyur indi yuxarıdakı suallarımı cavablandır!
İnşaAllah cavablandır ,sonra görək hansı əsasla sən imamıti peyğəmbərlikdən aşağı bilirsən ? :rolleyes:
Mən də sənə dediyim məsələni quran ayəsi ilə isbat edəcəyəm inşaAllah! :rolleyes:

#54 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:50

İkincisi sənə əhli-sünnə mənbələrindən sübut edəcəyəm ki, ( əgər sən onları qəbul edirsənsə) siz imamı peyğəmbərdən üstün bilirsiz!
:rolleyes:

#55 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 22:52

kənan və 3 rəngliyaxşı siz necə o cənnəti tanımısız ?

Əvvəla, sən o dərəcədə böyük adam deyilsən ki, sən suallara cavab verməyəsən ancaq suallara cavab tələb edəsən!
2.Sən elə başa düşmə ki, sənin bu hiylələrivi başa düşən yoxdur! SUallara konkret cavablar ver sonra suallarıva cavab al! Məsələni sapdırma! :rolleyes:

#56 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 23:08

Əhməd soruşmaq ayıb olmasın təsadüfən "furqan"ın qutarmayıb?
Bu nə cəfəngiyyqatdı yazmısan. Bir açıqla "biz" kimlərdir, "sizlər" kimlərdir? Quranın hansı ayəsində sizlərin bizdən 10 dəəfə güglü olmasından danışırlar?
Bilmək istəyirsənsə yəhudilər orta əsrlərdə bir neçə dəfə İmam Əli əleyhsalama və Peyğəmbərimizə xəyanət etdilər. Saziş bağladılar, əhdini pozdular. Xeybər qapıları qırıldı, fədak torpaqlarını və s. itirdilər. Onların 1000 pəhlıvanı İmam Əlı (ə) ilə bacarmadı. Sonda, Avropaya qaçdılar. Çünki onda mərdlık və kişilik dövrü idi. İndi nədir? Qaldırıblar təyyarəni göyün 7-ci qatına bombalkıyırlar dinc əhalini. Budumu "sizlərin" cihadı?
Əhməd bizlər İmam Əlı (ə) davamçılarıyıq. Sizin rəhbərlərin dediyi ilə oturub-durmarıq. Bizim rəhbərimiz yəni İmamımız bəllıdır. Və biz onun işıqlı (nurlu) İmamətinə inanırıq.

• N_ن_N это нравится

#57 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 06 апреля 2011 - 23:20

Bismillah,əhməd boş-boş danışma,sənə o qədər sual vermişəm ki,hanı birinin cavabı??Cavabını bilmirsən boynuna al bilmirsən dəəə.Sən elə cahil/kafir deyə-deyə bu dünyadan elə cahil(olan) kafir kimi gedəcəksən.Furqanı hardan çıxartdın??O efirə çıxır eee falçılar deyirlə "Allah vergisidir",səndə də ondandır,ya Peyğəmbərlər(ə) və İmamlarda(ə) olan vəyhdən??Hansından de görək dəə.Bu dünyada,əminəm ki,sənin kimi düşünən ikinci şəxs yoxdur.Onda belə çıxır hamı kafirdir və cəhənnəmlikdir ki!Allah bizə,əlhəmdulillah,hər şeyi tanıtdırıb.Sən boş-boş danışma,birbaşa küfr edirsən..Bu imamət mövzusudur,guya başı çıxan kimi girdin bur sənə suallar verdim ki,12xəlifə hədisini/isra 71-i/nisa 59-u/eləcə də qardaşın dediyi maidə 55-i izah elə.Edə bilmirsən,onda "di get birdan".Sualını başqa yerdə ver,mövzuların onsuzda hamısında başı-ayağını tutmur.

Quran nə deyir?)) Deyir,əhməd kimi əqidəsi bəlli olmayan birisi,kənan kimi Əhli-beyt(ə) ardıcılının 10mslindən üstündür??? :loool: :loool:
Sən,doğurdan,havalanmısan eee.Bir adam ki,hədisin səhihliyini öz beyninə görə müəyyənləşdirə,o adamdan nə gözləyəsən.Bəlkə Quranı da təfsir edirsən,furqanla.Gəl hədis deyim:Quranı özünə görə təfsir etmək haramadır!!!

#58 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 07 апреля 2011 - 16:02

NƏ DANIŞDIĞIVIZI ARTIQ özüvüzdə bilmirsiz.
peyğəməbəri inkar edən kafir oldu, ancaq əLİNİN vilayətini qəbul etməyən kafir olmur.

mən subut etdim,hədisin bu yeri uydurmadı.
Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır.
rəvayətin bu yeri möminin əqidəsinə zidd gedir. peyğəmbər s.ə.v. heç belə iddiada olmayıb.
yəni heç bir peyğəmbər belə bir söz deyə bilməz ki, mənim haqqımda eşitməyən insan sapıqdır !
sizdə isə imammət peyğəmbəridə üstələyir.yəni bir növ Allahı tanıyan imamməti tanımasa sapıqdır.
buyur bu da başqa bir sübut !! Allah isə quranda deyir
Şübhəsiz ki, möminlərin, yəhudi, nəsrani və sabiilərdən Allaha və axirət gününə iman gətirənlərin və yaxşı iş görənlərin mükafatı öz Rəbbi yanındadır. Onlara heç bir qorxu yoxdur və onlar kədərlənməyəcəklər.2/62
Bu sizin Allaha və axirət gününə inananlarınıza verilən bir nəsihətdir 2/232
Allaha və axirət gününə inanmayan şəxs kimi, minnət qoymaq və əziyyət verməklə puça çıxarmayın.2/264
Yaxşı əməl üzünüzü məşriqə və məğribə tərəf çevirməyiniz deyildir. Lakin yaxşı əməl (sahibləri) Allaha, axirət gününə, mələklərə, kitablara, peyğəmbərlərə iman gətirən, sevdiyi malı qohum-əqrəbaya, yetimlərə, kasıblara, müsafirlərə, dilənənlərə və kölələrin azad edilməsinə sərf edən, namaz qılıb zəkat verən, əhd bağladıqda əhdlərini yerinə yetirən, sıxıntı və xəstəlik üz verdikdə, habelə döyüşdə səbr edən şəxslərdir.2/177
Belələri Allaha, axirət gününə iman gətirir, yaxşı işlər görməyi buyurur,3/114
Əgər onlar Allaha və axirət gününə inanıb, Allahın onlara verdiyi ruzidən (yoxsullara) sərf etsəydilər, nə olardı (nə zərər çəkərdilər)?! Allah onları (ən yaxşı) tanıyandır.4/39
Allaha və axirət gününə iman gətirirlər.4/162
Allaha və axirət gününə iman gətirib yaxşı iş görənlərin heç bir qorxusu yoxdur və onlar kədərlənməyəcəklər.5/69

indi məndə yekəldim qoyum bu ayələri ki, bəlkə gördün ???
hələ istəsən 3 bunun qədər ayə gətirə bilərəm qurandan Allaha və axirət gününə inanan insan artıq əmandadır !!!
anladın əmandadır !!!!
siz isə deyirsiz ki, sapıqdır insan əgər immamət haqqında eşitməyibsə.bu boyda ziddiyyəti əllbətdə ki, görə bilməyəcəksiz.çünkü bu cür iddia olan firqə qəflətdədir, və heçdə yaxşı aqibət gözdəmir belələrini.

Allaha və axirətə inanan insan artıq muvahhid sayılır.mən muvahhiddən danışıram. müsəlmandan yox.
2 ci də rəsul s.ə.v eşidib inkar edən kafir olur. Ancaq Əlinin vilayətini qəbul etməyən kafir olmur.
bizə görə belədir.
sizə görə isə kafirdir., peyğəmbərin adını eşidib qəbul etməyən kafir olar,immaməti isə bundan üstün tutursuz.
deyirsiz ki,Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse sapıqdır ona görə sizdən baş açmaq olmur, gah deyirsiz əlinin vilayətini qəbul etməyən kafirdir, gahda deyirsiz ki, yox cahil müsəlmandır.

ahmed ,mən atıq bilmirəm ki,səninlə hansı dildə danışım.

Sapıq, azmış deməkdir,İmamları tanımayan və bilməyən necə düzgün ibadət edə bilər,necə islamın hökmlərinə düzgün riayət edə bilər?Görürsən səndə,sünnülərdə,vəhabilərdə onları qəbul etməməklə sapıq olmusuz,sapıq isə kafir demək deyil.Onlar, yəni azıblar,islamın əhkamlarına düzgün riayət etmirlər.

Onlar nə namazlarını düz qılırlar,nə oruclarını vaxtında acırlar,nə xums vermirlər və s.Belə insanlar azğın deyil bəs nədir?

P.S.Furqan.no komment............................

#59 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 апреля 2011 - 23:22

sən demək istəyirsən ki,sünnilərin kitablarında,olan hədislərə,əməl etməknən insan sapıq,günahkar olaraq qalır?
yəni günah içində olur, əgər imam haqqında eşitməyibsə ?
və sonra sən cümləyə fikir ver
Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır
Allahın vacib qıldığı itaət ! yaxşı aydın edin görək, Allahın vacib qıldığı o itaətdən boyun qaçırarsa,o insanın hökmü nədir ?

#60 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 08:22

sən demək istəyirsən ki,sünnilərin kitablarında,olan hədislərə,əməl etməknən insan sapıq,günahkar olaraq qalır?
yəni günah içində olur, əgər imam haqqında eşitməyibsə ?

Meşədə yaşayan bir insan fitrətən bilir ki,Allah onu yaradıb,amma Peyğəmbər haqqında eşitməyib yəni risalət ona catmayıb:Və O,öz bildiyi kimi Allaha ibadət edirsə,büdpərəstlik,şamanlıq,atəşpərəstlik və s.Demək istəyirsən ki,bu insan azmış deyil,düz yoldadır?

və sonra sən cümləyə fikir ver
Bizi bilmeyen ve inkâr etmeyen kimse, Allah'ın vacip kıldığı itaatimize dönünceye kadar sapıktır
Allahın vacib qıldığı itaət ! yaxşı aydın edin görək, Allahın vacib qıldığı o itaətdən boyun qaçırarsa,o insanın hökmü nədir ?

Hökmü elə yazılıbda.
Əgər bizlərə Quran və sünnə kifayət etsəydi bəs biz nəyə görə bu qədər ixtilaf,mübahisələr edərdik?Demək ki,kifayət etmir.

Bu hədisin bir hissəsini bura yerləşdirirəm, diqqətlə oxu ! Orginalı burada.

İmam, Şamlı adama: «Şu delikanlıyla tartış.» dedi.

İmam, Hişam b. Hakem'i kastediyordu. Adam: "Evet." dedi. Adam Hişam'a dedi ki: "Ey delikanlı, bana bu adamın imamlığı hakkında soru sor." dedi.

Hişam, adamın bu sözlerinden dolayı öfkelendi ve öfkesinden titremeye başla­dı. Şamlıya şöyle dedi: Ey adam! Acaba senin Rabbin mi kulları hakkında daha çok hayır diler, yoksa kulların kendileri mi kendileri hakkında daha çok hayır dilerler?

Adam: Bilâkis, benim Rabbim daha çok kulları hakkında hayır diler. Hişam dedi ki: Peki, kullarına yönelik hayır dileyişi açısından ne yapmıştır?

Adam dedi ki: Onlar için bir hüccet ve delil ortaya koymuştur ki, dağılmasınlar veya ihtilafa düşmesinler. Onları birleştirip kaynaştırsın, onları sevgiyle kucakla­sın ve Rablerinin koyduğu farzları onlara haber versin.

Hişam: "Bu hüccet kimdir?" diye sordu. Adam: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)'dir. Dedi. Hişam: "Peki, Resûlullah'dan sonra kimdir?" diye sordu. Adam: "Resûlullah'tan sonra hüccet, kitap ve sünnettir." Hişam dedi ki: "Bu gün aramızdaki ihtilâfları ortadan kaldırma hususunda ki­tap ve sünnetin bize bir yararı oluyor mu?" diye sordu. Şamlı adam: "Evet." dedi. Hişam şöyle dedi: Öyleyse ben ve sen, niçin ihtilaf ediyoruz ve sen ne diye ta Şam'dan buralara kadar bizim seninle ihtilafa düşmemizden dolayı kalkıp geldin? Bu soru karşısında Şamlı adam sustu. Ebu Abdullah (aleyhisselam) Şamlı adama: "Niçin konuşmuyorsun?" diye sordu Şamlı adam şöyle dedi: "Eğer ihtilaf etmiyoruz desem, yalan söylemiş olu­rum. Kitap ve sünnet aramızdaki ihtilafları kaldırıyor" desem, bu sefer bâtıl bir iddi­ada bulunmuş olurum. Çünkü kitap ve sünnet farklı şekillerde yorumlanabilecek ma­hiyettedirler. Eğer, ihtilaf ediyoruz ve her birimizin savunduğu haktır desem, o za­man kitap ve sünnetin bize bir yararı olmamış olur. Fakat bu kanıt benim lehime ve onun aleyhinedir." Ebu Abdullah dedi ki: «Sor, o zaman onun ilimle dolu olduğunu anlarsın.» Şamlı adam şöyle dedi: Ey adam! Kullar hakkında kim daha çok hayır diler, onların Rableri mi, yoksa kendileri mi? Hişam dedi ki: Kulların Rableri, onların kendilerinden daha çok onlar hakkın­da hayır dilemektedir. Bunun üzerine Şamlı adam şöyle dedi: Peki, Rableri, onları birleştiren, eğri taraflarını doğrultan ve hak olan ile bâtıl olanı birbirinden ayırarak onlara anlatan birini tayin etmiş midir? Hişam dedi ki: Resûlullah zamanını mı, yoksa şimdiki zamanı mı soruyorsun? Şamlı: Resûlullah zamanında, Resûlullah'ın kendisiydi. Bu gün kimdir? Hişam dedi ki: Bu gün, şurada oturup da onu görmek için kafilelerin yola çık­tığı ve bize göklerin ve yerin haberlerini veren şu adamdır. O, bu yetkiyi miras ola­rak babasından, o dedesinden devralmıştır. Şamlı dedi ki: Bunu nasıl bilebilirim? Hişam dedi ki: Aklına geleni ona sor. Şamlı dedi ki: Bütün bahanelerimin önünü kestin. Artık ona sormam gerekiyor Ebu Abdullah (aleyhisselâm) dedi ki: «Ey Şamlı! Sana yolculuğunun nasıl geç­tiğini ve hangi yolu izlediğini haber vereyim mi? Şöyle şöyle değil miydi?» Şamlı döndü ve: "Doğru söyledin, ben şimdi Allah'a teslim oldum." dedi. Ebu Abdullah: «Bilâkis, şimdi Allah'a iman ettin. Çünkü İslâm imandan önce gelir. İnsanlar İslâm'a dayalı olarak birbirlerine mirasçı olur ve birbirleriyle evlenir­ler, imana dayalı olarak da sevaba nail olurlar.» dedi. Şamlı dedi ki: Doğru söyledin. Ben şimdi Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna ve senin de vasilerden bir vasi olduğuna ta­nıklık ediyorum.(Üsuli Kafi)

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 09 апреля 2011 - 08:31

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru