Перейти к содержимому

Фотография

Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 404

#151 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:31

Azerbaycanda 99 faiz salafi olan uzun saggal ve gisa shalvar bir genc evlenmek isteyende mutlag shalvarin balagini uzadir ve saggalini girxir.

salamaleykum.

yene de sher atirsan?! bir dene qiza gore shalvarin balağini uzadarlar ve ya saqqal qirxarlar. belə ednler varsa tovbe etsinler.yoxdursa tatar qardash sen tovbe et.

"Allahin bütün işləri çaşdiricidir, ancaq xəbəriniz olsun ki, Allah, Özünü sizə tanitdiği səviyyədə məsuliyyətli etmişdir". İmam Sadiq (r.a), Usuli Kafi.

#152 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:33

salaf egidesine gore shiyeler mushrik sayirlar duzdur???

salamaleykum.

xeyr.selef eqidesine göre shiələr müsəlman sayilr!!!.

"Allahin bütün işləri çaşdiricidir, ancaq xəbəriniz olsun ki, Allah, Özünü sizə tanitdiği səviyyədə məsuliyyətli etmişdir". İmam Sadiq (r.a), Usuli Kafi.

#153 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:37

camat cox gozel bilir sizin egideniz necadir)))

salamaleykum.

kashki bileydiler ay tatar qardash. bizim arzumuz da ele budur.

#154 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:39

Vay vay. Sufilerle bir yerda namaz gilmirsiz?)))) Dagestanda sufilere gardash deyirsiz)))

salamaleykum. bəli biz məhkum olunmushuq sufilərə də sizə də zahiren muselman demeye.

#155 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:46

Men dedim axi, Camaat Azerbaycan xalgi siz salafilerden iyrenir, niye?? Cuni siz 20 yanvar shehidlerini yad elamirsiz. Bu Allahada xosh getmez.Meger 20 yanvar gunu camaat arag icir ve ya regs edir??? Ay salafi, besdirin salaf cavabi ile yazdinda))) bir az mentigide ishlatmak pis olmazdi))

salamaleykum.

sen ne danishirsan ay shiə.

1. İmam Huseyn(r.a) da shehid intihar ednler de shehid?

2.unutma əməllər niyyətə görədir. kim ki Ləiləhəilləlləhə görə ölübsə shəhiddir. qalanlarinna isəAllah rəhmət eləsin.

3.O ki qaldi xalqin bizden iyrenmeyine darixmayin chox kechmez ki həmən bu xalq pirlerden iyrenecek inshallah.

4.o ki qaldi məntiqə bəli məntiq deyir ki insan kimin uğrunda ölersə onun da shəhididir.

bu qədər.

#156 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:53

Hələ sufiliyin nə olduğunu öyrən,kiminlə dost kiminlə düşmən olunması lazım olduğunu öyrən sonra boşboğazlıq edərsən.

salamaleykum.

mənə boshboğaz dediyine göre haqqimi sene halal edirem. lakin senden xahish edirem bir de meni tehqir etme.

o ki qaldi sufilərə buyurun baxin görün mən bu sufi ilə nece dost olum ? xoshunuza gelirse qoy sizin dostlariniz olsun bi sufiler.

#157 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 06:57

İbn Kəsir bunlarla eyni əqidədə olmayıb.O Əşari idi və bunlar kimi Şəfaəti şirk saymırdı.Təfsirində bunlara görə şirk və bidət olan bir çox məsələyə yer verib.

İbn teymiyyə fəlsəfəni haram saymasına baxmayaraq özü fəlsəfədən az istifadə etməyib.Ümumiyyətlə onun bir-birini təkzib edən fikir və əməlləri az olmayıb.

salamaleykum.

qardash seni aldadiblar.

ibn kesir ibn teymiyyenin xas telebesi olub ve hal-hazirda əlimizdə olan təfsirlərin arasinda yəni sələf əqidəsinin ən chox istifade etdiyi tefsir de ibn kesirindi.

bu qədər.

#158 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 07:08

Hələ sufiliyin nə olduğunu öyrən,

slamaleykum.

deyirsən ki sufiliyi öyrənim. bax sufilər bunlardir mən bu sufilərdən nə öyrənim?

#159 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 07:34

Hələ sufiliyin nə olduğunu öyrən,kiminlə dost kiminlə düşmən olunması lazım olduğunu öyrən

salamaleykum.

mən öyrəndim və belə qənaətə gəldim ki sufi olmağin nəticəsi belə olur .

Allah sizi de bizi de bu sufilerden qorusun inshallah.

#160 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 16:25

slamaleykum.

deyirsən ki sufiliyi öyrənim. bax sufilər bunlardir mən bu sufilərdən nə öyrənim?

http://www.youtube.com/watch?v=h3vmEhYGsOg&feature=relmfu

Bəlkə bidətçi sələfilərdəndi? Çünki onlarda oynamaq filan da zapodlo deyil. Əgər o varsa, bu niyə olmasın?

Qardaş sənə deyəndə ki, sufilik nədi bilmirsən gərək razılaşardın. Çünki, şiə birisi sufi deyəndə xırımxırda təriqətlər nəzərdə tutmur. Məsələn İbn Teymiyyəyə "Kadiri sufisi" deyirlər. Bu cür təriqətlər nəzərdə tutulmur.
ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#161 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 18:38

Bəlkə bidətçi sələfilərdəndi?

salamaleykum.

sənə nə oldu belə ' 'master_ier qardash. nə tez qocaldin sən? hech bidətchi sələf demək olar. necə ki isti dondurma olmur elə də bidətchi sələf olmur. ona görəki dondurmaya isti sözü yarashmadiği kimi sələfə də bidət sözü yarashmir. sələf ki bidət etdi olur ya xavaric ya da sufi və ya hənəfi və s. sələf bidət edəndə yalniz rafizi və ya shiə ola bilmir.

bu qədər.

#162 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 18:42

Çünki onlarda oynamaq filan da zapodlo deyil.

salamaleykum.

master_ier' qardash bəli düz deyirsən sələflərdə oynamaq filan da zapodlo deyil. sələflərdə zapodlo olan bidet etməkdir. o ki qaldi oynamaq filana bax mən deyim sən də və bashqalari da bilsin ki sələflərdə bu haramdir zapadlo yox.

#163 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 18:44

Qardaş sənə deyəndə ki, sufilik nədi bilmirsən gərək razılaşardın.

salamaleykum.

mən razilashmadim və düz də etdim.

#164 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 07 августа 2012 - 18:52

Məsələn İbn Teymiyyəyə "Kadiri sufisi" deyirlər.

salamaleykum.

'master_ier qardash düz deyirsən ibn teymiyyeye "Kadiri sufisi" deyirlər. və onu deyənlər qələt eləyir necə ki shiələrə rafizi deyənlər də həmchinin qələt eləyir.qardashim əsil shiələr rafizi olmadiği kimi ibn teymiye de sufi deyil.necə ki biz vahabi deyilik. əsas o deyil ki insana haqqinda nə deyirlər əsas odur ki o özünü necə təqdim edir. mən əminəm ki siz shiəsiz rafizi deyilsiniz necə ki əminəm ki biz də vəhabi yox sələfik. bax belə.

P.S. indi bilmirəm nə deyirlər əvvəllər polislərə it deyirdilər baxmayaraq ki onlar it deyildilər polis idilər özüdə ki adama oxshayirdilar.

#165 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 03:46

salamaleykum.

sənə nə oldu belə ' 'master_ier qardash. nə tez qocaldin sən? hech bidətchi sələf demək olar. necə ki isti dondurma olmur elə də bidətchi sələf olmur. ona görəki dondurmaya isti sözü yarashmadiği kimi sələfə də bidət sözü yarashmir. sələf ki bidət etdi olur ya xavaric ya da sufi və ya hənəfi və s. sələf bidət edəndə yalniz rafizi və ya shiə ola bilmir.

bu qədər.

Yox hələ qocalmamışam. Hələ hər şey təzə başlayır.

Bidətçi sələfi niyə demək olmur ki? Bəyəm məsumdu hamısı? Səhabələr içki içə bilir, bidətçi ola bilir, fasiq ola bilir, amma sələfi yox?

Uzaq başı "bidəti həsənə" deyib yola verəcəksiniz də, nə problem var ki?

Bir də ki, hənəfilərin nə günahı var? Sünnilərdə çoxluq deyəsən hənəfilərdədi elə.

#166 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 03:47

salamaleykum.

master_ier' qardash bəli düz deyirsən sələflərdə oynamaq filan da zapodlo deyil. sələflərdə zapodlo olan bidet etməkdir. o ki qaldi oynamaq filana bax mən deyim sən də və bashqalari da bilsin ki sələflərdə bu haramdir zapadlo yox.

Niyə? Baş maliyyəçiyə olar amma?
<br class="Apple-interchange-newline">http://www.youtube.com/watch?v=velJG3eP978

#167 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 03:50

salamaleykum.

mən razilashmadim və düz də etdim.

Öz aləmində düz edə bilərsən bəlkə.

salamaleykum.

'master_ier qardash düz deyirsən ibn teymiyyeye "Kadiri sufisi" deyirlər. və onu deyənlər qələt eləyir necə ki shiələrə rafizi deyənlər də həmchinin qələt eləyir.qardashim əsil shiələr rafizi olmadiği kimi ibn teymiye de sufi deyil.necə ki biz vahabi deyilik. əsas o deyil ki insana haqqinda nə deyirlər əsas odur ki o özünü necə təqdim edir. mən əminəm ki siz shiəsiz rafizi deyilsiniz necə ki əminəm ki biz də vəhabi yox sələfik. bax belə.

P.S. indi bilmirəm nə deyirlər əvvəllər polislərə it deyirdilər baxmayaraq ki onlar it deyildilər polis idilər özüdə ki adama oxshayirdilar.

Olmadı da. Alimləriniz vəhabi sözü ilə fəxr edir, sən də belə sözlər işlədirsən. Olmadı ki.

Bəs bilmirsən təsadüfən niyə görə İbn Teymiyyəyə o cür deyirlər?

#168 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 04:49

Yox hələ qocalmamışam. Hələ hər şey təzə başlayır.

salamaleykum. ay qardashlar siz salami almaği nə vaxt öyrənəcəksiniz? mən həmishə sizə səmimi olaraq salamverirəm siz isə həmishə məni cavabsiz qoyursunuz və nəticədə fərz olan bir əməli tərk edirsiniz. sonra da deyirsiniz ki "Yox hələ qocalmamışam. Hələ hər şey təzə başlayır."

#169 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 04:55

Bidətçi sələfi niyə demək olmur ki?

Bidətçi sələfi ona görə demək olmur ki chünki isti dondurma demək olmadiğina görə. nə vaxt isti dondurma demək məqbul olsa bidətchi sələfi də demək məqbul olacaq.

bu qədər.

#170 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 04:59

Uzaq başı "bidəti həsənə" deyib yola verəcəksiniz də, nə problem var ki?

salamaleykum.

shəriətdə "bidəti həsənə" deyilən bir anlayish olmur. din adina nə bidət yapilirsa istisnasiz olaraq hamisi zəlalət olan bidət olur.

bu qədər.

#171 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 05:03

Bir də ki, hənəfilərin nə günahı var?

salamaleykum. dəfələrlə demishik yenə də deyirik hənəfilərin günahi odur ki onlar İmam Azam dedikləri shəxsin əqidəsini rədd ediblər və tamam bashqa əqidədən yapishiblar. onlar nə qədər ki Əbu Hənifənin əqidəsini inkar edecekler bax oqədər də günah edecekler ve zelaletde qalacaqlar.Allah sunni qardashlarimiza hidayət versin.

Əmin.

#172 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 05:12

Sünnilərdə çoxluq deyəsən hənəfilərdədi elə.

salamaleykum.

salamaleykum.

mən deyəndə ki sən nə tez qocaldin sən qəbul etmirsən. bu dəlil sənin əleyhinədir. sən isə bunun fərqinə varmirsan.

icazə ver mən izah edim ki niyə sənin əleyhinədir? mənim yanimda savadsiz sunnilər qürrələnəndə ki biz haqqiq ona görə ki shiələrdən dəfələrlə choxuq. bax mən onda onlara deyirdim ki gedin özünüzü həkimə göstərin .ona görə ki nə vaxtdan choxluq haqq üzrə olmağa shərt olub? sən isə ay master_ier' qardash onlarin choxluğunu mənə dəlil gətirirsən. nə isə...

bu qədər.

#173 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 05:16

Niyə? Baş maliyyəçiyə olar amma?

salamaleykum.

nəinki maliyyəchiyə hech krala da olmaz. kimliyindən asili olmayaraq bu hərəkətlərinə görə haqq hesab günündə cavab verecekler əgər həmən günə inanirlarsa.

onlarin gördükləri bu ish haramdir.

bu qədər.

#174 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 05:24

Olmadı da. Alimləriniz vəhabi sözü ilə fəxr edir, sən də belə sözlər işlədirsən. Olmadı ki.

salamaleykum.

oldu niyə omadi ki.

alimlərimiz vəhabi sözü ilə fəxr etməyiblər onlar deyiblər ki həmchini biz də deyirik ki əgər shirkden chekindirmək əgər vəhabilikdirsə bəli onda biz vahabiyik. necə ki imam Shafi demishdir ki Ehli Beyti sevmek rafizilikdirse bəli ən böyük rafizi elə mənəm.

cavab buqədər bəsittir qardashim.

bu qədər.

P.S.yene de deyirsen ki olmadi ki mən də deyirem ki lap yaxshi oldu. bizim ki lap meyxanaya oxshadir ki . mən təklif edirəm ki gəl cümlələrimizi korrekte edək və ciddiliyimizi artiraq inshallah. ciddiliyimiz artsa bu forum da ciddiləshər. bunu tek sene demirem ele özüme de,selef qardashlarima da nesihet edirem

Сообщение отредактировал jamaat: 08 августа 2012 - 05:28

#175 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 10:02

salamaleykum. ay qardashlar siz salami almaği nə vaxt öyrənəcəksiniz? mən həmishə sizə səmimi olaraq salamverirəm siz isə həmishə məni cavabsiz qoyursunuz və nəticədə fərz olan bir əməli tərk edirsiniz. sonra da deyirsiniz ki "Yox hələ qocalmamışam. Hələ hər şey təzə başlayır."

Səmimiyyətinə şübhə etdiyim şəxsdən necə salam alım? Tarix boyu alimlərinizin fətvalarından şiəyə nifrət yağıb. "Xalqu Əfalul İbad" kitabında Buxari şiələr və əhli-kitab arasında fərq görmədiyini yazıb. Bir çoxları da həmçinin. Hansı salamdan danışırsan? Sənin hansı alimin fətva verib ki, şiəyə qardaş deyəsən?

#176 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 10:04

Bidətçi sələfi ona görə demək olmur ki chünki isti dondurma demək olmadiğina görə. nə vaxt isti dondurma demək məqbul olsa bidətchi sələfi də demək məqbul olacaq.

bu qədər.

Elə qiyas edə-edə bu günə düşmüsüz də. Bütün səhabələr (alkaşı, fasiqi, zinakarı vəs.) adildir demək, cərh olunmazlar demək sizin təbirinizcə elə "isti marojna" deməkdir. Lakin mövzumuz bu deyil.

İlk qiyas edən şeytan olub Adəmə səcdə etməyən zaman. Sonra deyirsən ki, niyə salam almırsan.

salamaleykum.

shəriətdə "bidəti həsənə" deyilən bir anlayish olmur. din adina nə bidət yapilirsa istisnasiz olaraq hamisi zəlalət olan bidət olur.

bu qədər.

Ömərin təravihi camaatla qıldırması "bidəti həsənə" deyil? Özü dili ilə deyib ki.

Osmanın həcc ilə ümrəni bir yerdə yerinə yetirilməsini qadağan etməsi hansı bidətdəndir? Hansı birini sayım? Bir deyil, iki deyil.

salamaleykum. dəfələrlə demishik yenə də deyirik hənəfilərin günahi odur ki onlar İmam Azam dedikləri shəxsin əqidəsini rədd ediblər və tamam bashqa əqidədən yapishiblar. onlar nə qədər ki Əbu Hənifənin əqidəsini inkar edecekler bax oqədər də günah edecekler ve zelaletde qalacaqlar.Allah sunni qardashlarimiza hidayət versin.

Əmin.

Hansı əqidəsini rədd ediblər? Əl, ayaq? Sizdə əqidə deyəndə elə bu başa düşülür?

Əbu Hənifə deyir Allaha hədd nisbət edilməz. Siz deyirsiz ki, Allahın həddi var. Bəlkə demirsiz?

salamaleykum.

salamaleykum.

mən deyəndə ki sən nə tez qocaldin sən qəbul etmirsən. bu dəlil sənin əleyhinədir. sən isə bunun fərqinə varmirsan.

icazə ver mən izah edim ki niyə sənin əleyhinədir? mənim yanimda savadsiz sunnilər qürrələnəndə ki biz haqqiq ona görə ki shiələrdən dəfələrlə choxuq. bax mən onda onlara deyirdim ki gedin özünüzü həkimə göstərin .ona görə ki nə vaxtdan choxluq haqq üzrə olmağa shərt olub? sən isə ay master_ier' qardash onlarin choxluğunu mənə dəlil gətirirsən. nə isə...

bu qədər.

Sən çox nahaq yerə bu cür düşünürsən. Çoxluğun dəlil gətirilməsini mən elə sələfilərdən eşitmişəm. Ona görə də qeyd etmişəm.

Mən deyirəm də, sənin hələ nə əqidən məlumdu, nə səmimiyyətin. "Ümmətim zəlalət üzrə birləşməz" hədisinə etiqad edən siz deyilsizmi? Ümmət kimə deyək? Çoxluğa, ya azlığa? Xristian filan bu söhbətə aid deyil. Müsəlmanlardan söhbət gedir. Əhli-sünnə vəl-cəmaanın izahatında çoxluqdan mən danışmışam elə bil. Bir şeydə icma etmək nəyə deyirsiz? Azlığa icma deyirsinizmi?

salamaleykum.

nəinki maliyyəchiyə hech krala da olmaz. kimliyindən asili olmayaraq bu hərəkətlərinə görə haqq hesab günündə cavab verecekler əgər həmən günə inanirlarsa.

onlarin gördükləri bu ish haramdir.

bu qədər.

Paho. Sizin alimlər də minbərdən krala bu cür desələr, kral da kranın ağzını bağlayar, deyər DİNCƏLİN.

salamaleykum.

oldu niyə omadi ki.

alimlərimiz vəhabi sözü ilə fəxr etməyiblər onlar deyiblər ki həmchini biz də deyirik ki əgər shirkden chekindirmək əgər vəhabilikdirsə bəli onda biz vahabiyik. necə ki imam Shafi demishdir ki Ehli Beyti sevmek rafizilikdirse bəli ən böyük rafizi elə mənəm.

cavab buqədər bəsittir qardashim.

bu qədər.

P.S.yene de deyirsen ki olmadi ki mən də deyirem ki lap yaxshi oldu. bizim ki lap meyxanaya oxshadir ki . mən təklif edirəm ki gəl cümlələrimizi korrekte edək və ciddiliyimizi artiraq inshallah. ciddiliyimiz artsa bu forum da ciddiləshər. bunu tek sene demirem ele özüme de,selef qardashlarima da nesihet edirem

Mən oldu desəm də, olmadı desəm də, elə ciddi yazıram. Kimisə prikola tutmaq niyyətim də yoxdur. Həmin an dilimə, ürəyimə nə gəlirsə yazıram bura.

1. Vəhabi ləqəbinə "şərəfli və məruf" deyən İbn Bazdı yoxsa kim? "Vəhabilik hərəkatı" kitabında bu ləqəbi doya-doya tərif edən sələfi şeyxidir ya kim? Bu terkin barədə sələfilərdən çox sitat gətirmək olar. Sadəcə nə həvəsim nə də vaxtım var. Amma istəsən o başqa.

2. əş-Şafeinin bu sözlərini hər ikinci sələfi və sünni kitabında görmək mümkündür. Amma çox qəribədir ki, bu sözü nə yazan, nə də oxuyan bir anlıq olsun təfəkkür etmir ki, görəsən axı əş-Şafeini bu sözləri deməyə nə vadar edib?

Azca düşünsəydin sənə də aydın olardı ki, gör əş-Şafeinin zamanında Əhli-beytə (ə.s) qarşı necə zülüm və nifrət var imiş ki, Əhli-beyti sevənlərə də Rafizi damğası vurulurdu. Sadəcə sevənlərə ha. Çünki, əş-Şafeinin rafizilər barədə mövqeyi məlumdu, neçə-neçə kəskin tənqidlərini sitat gətirmək mümkündür.

Gör nə yerə çatıbsa məsələ, əş-Şafei məcbur olub bu cür sözü işlətməyə ki, ay camaat, ayılın, axı Əhli-beytə (ə.s) məhəbbətin rafiziliyə nə dəxli? Təbəri, Nəsai kimi alimlərə havadan şiə damğası vurulmamışdı ki. Əhli-beytə (ə.s) olan kəskin münasibətin təzahürü idi ki, bu insanların başında çatlayırdı.

P.S. əş-Şafeinin "Divan"ında gələn bu ifadələrdən başqa da çox maraqlı şerləri var. Məsələn, Əhl-beytlə (ə.s) təvəssül filan. ;)
  • Mezlum это нравится

#177 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 августа 2012 - 22:42

Osman el-Xebis haralardadi? Belke kisiqirigi mücahid olmaq isteyir :)

Osman el-Xebis deye bilersenmi bu fetvalar neye esaslanir? öz ana ve bacisi ile yatan kraliniz Yezide? Yoxsa ananiz Aise l.a-nin uydurma südüne? hmm... belke ibni Teymiyyenin tualetden fetva veren babasina esaslanir?

#178 hənbəli_84

hənbəli_84

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 225 сообщений

Отправлено 09 августа 2012 - 10:49

İlk qiyas edən şeytan olub Adəmə səcdə etməyən zaman. Sonra deyirsən ki, niyə salam almırsan.

Sizdən çox qiyas edən məgər varmı ki?
Elə bilirəm ki, qəbirlərə dövrə vurmağı Kəbəyə dövrə vurmağa görə qiyas edibsiniz. bu elədirmi?

Ömərin təravihi camaatla qıldırması "bidəti həsənə" deyil? Özü dili ilə deyib ki.

Bu bidət deyildi. Peyğəmbər (s) də camaat ilə təravih namazı qııb. Maraqlanıbsanmı ki, Ömər (rad) bidət həsənə deyəndə nəyi nəzərdə tutub?

Hansı əqidəsini rədd ediblər? Əl, ayaq? Sizdə əqidə deyəndə elə bu başa düşülür?

Allahın iki əlinin olması ilə bağlı Quranda ayə var. Siz sadəcə Quranın zahirini inkar edirsiniz.

Paho. Sizin alimlər də minbərdən krala bu cür desələr, kral da kranın ağzını bağlayar, deyər DİNCƏLİN.

Bizim əqidədə heç kəs dini biznesə çevirməyib. Pul ilə kəbin kəsmir, pul ilə məclis aparmır, pul ilə Quran oxumur.

Azca düşünsəydin sənə də aydın olardı ki, gör əş-Şafeinin zamanında Əhli-beytə (ə.s) qarşı necə zülüm və nifrət var imiş ki, Əhli-beyti sevənlərə də Rafizi damğası vurulurdu. Sadəcə sevənlərə ha. Çünki, əş-Şafeinin rafizilər barədə mövqeyi məlumdu, neçə-neçə kəskin tənqidlərini sitat gətirmək mümkündür.

Subhənəllah.

Əhli beytə sevgi anlayışı nisbidir.

Bizim əqidədə əhli beytə sevgi dedikdə - əhli beytin həyat tərzini və əxlaqını özümüzə nümunə götürmək başa düşülür. Ona görə biz hədis əhli olmuşuq.

Sizin əqidədə əhli beytə sevgi dedikdə isə - əhli beytin həyat tərzini və əxlaqını özünüzə nümunə götürməkdən əlavə əhli beytin qəbirlərini ziyarətgah yerlərinə çevirmək, əhli beytin ad günlərini keçirmək, əhli beytin ölüm günlərini yas etmək, əhli beyt üçün əzdarlıq etmək, mərsiyə demək, əhli beytə insana xas olmyan təriflər demək başa düşülür.

İndi biz çox sevirik yoxsa siz?

Sualı başqa cür qoyaq: Biz düzgün qaydada sevirik yoxsa siz?

Bizə görə siz əhli beytə sevgidə həddi aşıbsınız.

Bir misal çəkim.

İsanı (ə) ilah kimi qəbul edən ona insanüstü təriflər yağdıran camaatın sevgisi düzgündür, yoxsa İsanı (ə) Allahın qulu və elçisi qəbul edən camaatı sevgisi düzgündür?

Sevgidə həddi aşmaq ilə bağlı Quranda bu ayə haqqında bir az fikirləş.

2:165
İnsanlardan elələri də vardır ki, Allahdan qeyrilərini (Ona) tay tutur, onları da Allahı sevdikləri kimi sevirlər. İman gətirənlərin isə Allaha olan sevgisi daha güclüdür. Kaş zülm edənlər əzabı gördükləri zaman bütün qüdrət və qüvvətin Allaha məxsus olduğunu və Allahın şiddətli əzab verdiyini görəydilər.

Bu ayədə diqqət yetir. Həmin insanlar eyni zamanda Allahı da sevirlər.

Сообщение отредактировал hənbəli_84: 09 августа 2012 - 10:49

İnsanlardan elələri də vardır ki, Allahdan qeyrilərini (Ona) tay tutur, onları da Allahı sevdikləri kimi sevirlər. İman gətirənlərin isə Allaha olan sevgisi daha güclüdür. Kaş zülm edənlər əzabı gördükləri zaman bütün qüdrət və qüvvətin Allaha məxsus olduğunu və Allahın şiddətli əzab verdiyini görəydilər.

3:80
O sizə mələkləri və peyğəmbərləri özünüzə tanrılar qəbul etməyi buyurmaz. Məgər o sizə, siz müsəlman olduqdan sonra kafir olmağı əmr edərmi?

39:3
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz.

10:18
Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır.

#179 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 10 августа 2012 - 02:25

Sizdən çox qiyas edən məgər varmı ki?
Elə bilirəm ki, qəbirlərə dövrə vurmağı Kəbəyə dövrə vurmağa görə qiyas edibsiniz. bu elədirmi?

Hənbəli_84

Bu variantları sənə kim öyrədib? :) Əgər uşaq söhbəti edəcəksənsə, get baxçada təbliğini elə. Aydındı? Bura sənin üçün uşaq baxçası deyil.

Əhli-sünnədə fiqhin mənbələri 4-dür: Quran, sünnə, icma və qiyas. Əhli-sünnənin böyük əksəriyyətində bu qayda belədir.

Şiədə isə bu cürdür: Quran, sünnə, icma və əql.

Qiyas şiədə qəbul edilmir. Çünki, ilk qiyas edən şeytan olub. Bu da İmam Cəfər (ə.s)-ın Əbu Hənifəyə açıq bir iradı olmuşdur.

Bu bidət deyildi. Peyğəmbər (s) də camaat ilə təravih namazı qııb. Maraqlanıbsanmı ki, Ömər (rad) bidət həsənə deyəndə nəyi nəzərdə tutub?

Lap belə götürək sizin saxta Səhih Buxarinizə əsasən. Deyilir ki, Peyğəmbər (s) iki-üç dəfə camaatla təravih qıldırdı. Sonra isə tövsiyə etdi ki, hər kəs ayrılıqda evində qılsın. Ömər Peyğəmbərdən (s) ağıllı çıxdı? Deyirlər evdə qıl, deməli evdə qıl da.

İkincisi, Ömər deyir ki, "mənə görə onlar bir imama iqtida edərək qılsalar daha yaxşı olar." Heç o hədisdə deyirmi ki, Peyğəmbərin (s) etdiyi bir şeyi niyə etmirsiz? Niyə sünnəti tərk etmisiz? Bidət elə bidətdir, Ömərin "bidət" sözünü min yerə yozmaqdan ötrü əl atmadığınız oyun qalmayıb.

Allahın iki əlinin olması ilə bağlı Quranda ayə var. Siz sadəcə Quranın zahirini inkar edirsiniz.

Söhbəri fırlatma. Dostun deyir ki, Hənəfilər Əbu Hənifənin əqidəsinə zidd gediblər. Mən də deyirəm ki, Əbu Hənifə deyib ki, Allah həddə malik deyil. Bəs siz nə deyirsiz?

Bizim əqidədə heç kəs dini biznesə çevirməyib. Pul ilə kəbin kəsmir, pul ilə məclis aparmır, pul ilə Quran oxumur.

Mövzu bu deyildi. Və bu məsələni əqidə məsələsi edən də yoxdur. Söhbət o id iki, oynamaq adətini qınayırdı dostun. Mən də məsləhət gördüm ki, kralın bəyəndiyi bir şeyə dil uzatmasın. Nə də olmasa maliyyə ordan gəlir.

Subhənəllah.

Əhli beytə sevgi anlayışı nisbidir.

Bizim əqidədə əhli beytə sevgi dedikdə - əhli beytin həyat tərzini və əxlaqını özümüzə nümunə götürmək başa düşülür. Ona görə biz hədis əhli olmuşuq.

Sizin əqidədə əhli beytə sevgi dedikdə isə - əhli beytin həyat tərzini və əxlaqını özünüzə nümunə götürməkdən əlavə əhli beytin qəbirlərini ziyarətgah yerlərinə çevirmək, əhli beytin ad günlərini keçirmək, əhli beytin ölüm günlərini yas etmək, əhli beyt üçün əzdarlıq etmək, mərsiyə demək, əhli beytə insana xas olmyan təriflər demək başa düşülür.

İndi biz çox sevirik yoxsa siz?

Sualı başqa cür qoyaq: Biz düzgün qaydada sevirik yoxsa siz?

Bizə görə siz əhli beytə sevgidə həddi aşıbsınız.

Bir misal çəkim.

İsanı (ə) ilah kimi qəbul edən ona insanüstü təriflər yağdıran camaatın sevgisi düzgündür, yoxsa İsanı (ə) Allahın qulu və elçisi qəbul edən camaatı sevgisi düzgündür?

Sevgidə həddi aşmaq ilə bağlı Quranda bu ayə haqqında bir az fikirləş.

Bu ayədə diqqət yetir. Həmin insanlar eyni zamanda Allahı da sevirlər.

Saxla eeeeee saxla. Hara getdin? İmam Şafeidən danışırıdıq. Sənin dostun mənə Şafeinin sözlərini gətirib. Amma heç bilmir ki, əş-Şafei o sözləri nə üçün deyib. Və elə bütün sələfi və sünnilər də onun kimi. Ağızlarını açıb, qulaqlarını tıxayırlar elə bil.

Sən də elə deyəsən elə onlardansan. Çünki ağlına nə gəldi yazmısan. Bir səbrlə oxuyardın görərdin nədən danışırıq, necə danışırıq.
Əhli-sünnənin əhli-beyt (ə.s) sevgisini tezliklə açıqlayacağam xüsusi bir məqalədə. Onda söhbət edərik bu barədə.

əş-Şafeinin sözləri barədə sözün varsa buyur.

#180 jamaat

jamaat

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 331 сообщений

Отправлено 10 августа 2012 - 05:36

Səmimiyyətinə şübhə etdiyim şəxsdən necə salam alım?

salamaleykum.

master_ier səmimiyyətimə qətiyyən shübhe etmə. mən nəinki ibadət ederken hətta cahil vaxtlarimda da bacardiqca səmimi olmusham. qarshi tərəfdən də onu gözləmishəm.ona görə də narahat olma.chünki səmimi olmayib kimə neyleyecem ki. kim ki səmimi deyil qoy o Allahdan qorxsun.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru