Перейти к содержимому

Фотография

üsülda BILMƏMƏZLIK üzrlüdür?!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 444

#61 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 мая 2009 - 02:10

1-ci sualı zəhmət olmasa birazda açıqla! Əgər səni duz başa düşdümsə cavabım budur: Haqqı zatən ALLAH çatdırır, hidayət də həmçinin ALLAHA məxsusdur. Yuxarıdakı ayəni nahaq yazmamışam. Zənnimcə üzərində düşunməyə dəyər:

Əgər Rəbbin istəsəydi, yer üzündə olanların hamısı iman gətirərdi. İnsanları mömin olmağa sənmi məcbur edəcəksən?(10-99)

bəli ,Allah tamamlayır,yəni Allah elə bir insan yoxdur ki,ona hüccəti çatdırmasın,və insan buna laqeyid yanaşdığı üçün ,allah onun qəlbini pərdəli saxlayır.
sən isə deyirsən ki,yox hüccət tamamlanmayıb, və onun qəlbinin yarisi şirkdədır yarısıda imanda ....
düz anladım səni?
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#62 Mumin

Mumin

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 11 мая 2009 - 12:47

Mustazaflık Üzerine
Ayetten anlaşıldığına göre, dinsel konular bağlanımda cahillik, insanın kendisinden kaynaklanmayan bir kusurdan veya yetersizlikten ileri geliyorsa, bu insan Allah katında mazurdur.

Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz: Yüce Allah, dini bilmemeyi ve dinsel şiarları egemen kılmaktan alıkonmanın her türlüsünü, ilâhî affın kapsamına girmeyen zulüm olarak nitelendiriyor. Sonra mustazafları (zayıf bırakılmışları) bu genellemenin dışında tutuyor, zayıf bırakıldıkları için de mazeretlerini kabul ettiğini belirtiyor. Ardından onları, başkalarını da kuşatacak bir nitelikle yani, karşılaştıkları engeli kendilerinden defedecek imkânı bulamamak ve hiçbir çareye güç yetirememek vasfıyla tanımlıyor.

Bu anlam, etrafı kuşatılmış bir yerde tutulan ve bu nedenle dini bilen, dinin ayrıntılarından haberdar olan bir âlim bulunmadığı için dinsel bilgileri öğrenemeyen ya da bu bilgilere sahip olduğu hâlde dayanılmaz ağır işkencelerden dolayı onları pratize etmenin bir yolunu bulamayan, bunun yanında düşünce zayıflığı, hastalık, bedensel noksanlık veya malî yetersizlik gibi bir olumsuzluk yüzünden bulunduğu yerden çıkamayan, İslâm yurduna hicret edip Müslümanlara katılamayan bir kimse için geçerli olduğu gibi, zihni dinsel bilgiler bağlamında sabit gerçekleri kavrayamayan, düşünsel olarak hakka ulaşamayan, hakka karşı inatçı, burun kıvırıcı bir tavrı kesinlikle söz konusu olmadığı ve hattâ hâkkın net bir şekilde önüne konulması durumunda ona kesinlikle tâbi olacağı hâlde değişik etkenler yüzünden hakkı algılayamayan bir kimse için de geçerlidir.

Böyle bir insan da mustazaftır; zayıf düşürülmüş, aciz ve çaresizdir; [içinde bulunduğu olumsuz koşullardan çıkacak ve] herhangi bir yol bulacak durumda değildir. Bunun böylesi bir konuma düşmesindeki etken, hak ve din düşmanları tarafından kılıç ve kırbaç zoruyla kuşatılıp çıkış yolu bulamaması değil kuşkusuz. Bilâkis onu başka faktörler zayıf düşürmüş, sonuç itibariyle de gafleti ona musallat kılmıştır. Dolayısıyla böyle bir gafletin etkisine giren insan artık hiçbir çareye güç yetirmez ve böyle bir cehaletin pençesindeki insan da hiçbir yol bulmaz mustazaftır.

Gerçekte nedenin genelliğini vurgulamaya yönelik olan bu ayetin mutlak açıklamasından hareketle bu sonuca varıyoruz. Bu anlamı, bunun dışında başka ayetlerden de algılayabiliriz: "Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı iyilik lehine, ettiği kötülük de aleyhinedir." (Bakara, 286) Bu ayet gereği, hak-kında gafil olunan şey insanın gücü dâhilinde değildir. Yine, bir engel yüzünden insanın yapamadığı bir şey de onun gücü dâhilinde sayılmaz.

Bakara suresinin konuyla ilgili bu ayeti, insanın gücünün üstündeki teklifi kaldırdığı gibi, mazeret yerlerini [mazur görülme durumlarını] belirlemek ve gerçek mazereti bahaneden ayırt etmek için genel bir ilkeyi koyuyor. Şöyle ki fiil, insanın kendi kazanmasına ve seçimine dayandırılmalı, alıkonduğu şeyden alıkonuluşunda kendi etkisi ve katkısı olmamalı.

Buna göre, dinden bütünüyle habersiz olan veya hak nitelikli dinsel bilgilerin bir kısmını bilmeyen cahil insanın bu cehaleti [ve dinî vazifeyi terk edişi], kendisinin kusurundan veya kötü seçiminden kaynaklanıyorsa, bu terk etmişlik ona isnat edilir ve kendisi günahkâr sayılır.

Şayet dinde cahil olması ve görevini yerine getirmemesi kendi kusuruna veya buna yol açacak kimi ön davranışlarına dayanmıyorsa, aksine cahilliği veya gafleti ya da amel etmemeyi ona dayatan dış faktörlerden kaynaklanıyorsa, bu tarz bir dini terk etmişlik kişinin tercihine isnat edilmez. Böyle bir insan günahkâr, taammüden muhalefet eden, hakka karşı burun kıvıran müstekbir ve körü körüne inkârcı kabul edilmez. Dolayısıyla böyle bir insan eğer iyilik [olarak bildiği bir şeyi] kazanmışsa lehinedir, kötülük [olarak bildiği bir şeyi] de kazanmışsa aleyhinedir. Şayet [yaptığı işin iyi ya da kötü oluşundan habersiz kaldığı için, iyilik veya kötülük unvanıyla] bir şey kazanmamışsa, lehine veya aleyhine de bir şey yok demektir.

Bundan da anlaşılıyor ki mustazaf insan, herhangi bir iş kazanmak durumunda olmadığı için eli boş insandır, lehinde ve aleyhinde olacak bir şeye sahip değildir; onunla ilgili hüküm Allah'a kalmıştır. Nitekim bu, mustazaflarla ilgili ayetten sonra yer alan, "İşte bunları, umulur ki Allah affeder; Allah çok affedici ve bağışlayıcıdır." ayeti ile başka suredeki ayetten anlaşılmaktadır: "Başka ları da vardır ki Allah'ın emrine bırakılmışlardır. O, onlara ya azap eder ya da onları affeder. Allah bilendir ve hikmet sahibidir." (Tevbe, 106) Ve Allah'ın rahmeti gazabından öndedir.

#63 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 11 мая 2009 - 18:47

yani bu adamin bu sözu demesinde esas meqsed ona xeberdarliqin chatmamasidir, yani bu adama ne quran chatib, nedeki peyqemberin xeberdarliqi !

ey feth, yaman mezeli insana :loool:
men , yuxaridaki sözleri demishem, men dememishem ki, bu insana allahin xeberdarliqi chatmayib !chunki, bu qeyri mumkundir ki, insana allah xeberdarliqi chatdira bilmesin, !

(yani shiyelere) sene gore shirknen ölub dirilen insani allah baqishdayacaq ? ya yox ?
1ci sual
bir chox "alimler" deyib ki,QURAN,ve yaxud da peyqemberin xeberdarliqi chatmayibsa her hansi bir insana ,allah istese baqishdayacaq, istesede imtahan edecek qiyamet gunu hemin insani !
men bilmek isrterdim ki, shiyelerde bu fikirdedi ?
ya sen meni axmaq sayirsan ! yadaki, özuvu chox aqilli sayirsan,sualli birde verirem (yani shiyelere) sene gore shirknen ölub dirilen insani allah baqishdayacaq ? ya yox ?

Bu məsələ bütün müsəlmanlarda eyni qaydalara əsaslanmaqla cavabladırılır.Əhli-sünnədəndə bilə-bilə inad edib Əhli-beyt(əs)-la düşmənçiliyi olmayanı olsa xoşəxlaqlısı inşallah ki fərqli yanaşar Allah sübhanəh.
Ayələrdən birində deyilir:Biz elçi göndərmədiyimiz yerlərə(əhalisinə vəya fərd-fərd)əzab göndərmərik.
Allah gücü çatandan artığına mükəlləf etməz.
Vəya müstəzəflərlə bağlı ayə:loool:ünyada hansı vəziyyətdəydiniz?...

#64 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 13 мая 2009 - 10:46

Axmed, imşaALLAH bəhsimizi qardaşcasına, gözəl şəkildə, nəticə əldə edənə qədər davam etdirəcəyik. Hələlik mənim vaxtım məhduddur, bu mövzu və sən isə dolğun gözəl cavablara layiqsiniz. Digər konkret mövzulara vaxtımı ayırıram. Ricam budur bunu nəzərə alasan və bu mövzunu tərk etməyəsən. Hələlik xahişim budur sənə cahilin 2 növü barədə yazdığımı bir daha oxuyub üzərində düşünəsən. İnşaALLAh heç bir sualın, şübhən cavabsız qalmaz. Haqqını halal et!

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 13 мая 2009 - 10:49

فقال رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم): يا علي اكفني هذه الكتيبة
Rasulallah (s.a.a.s.) buyurdu:
"Ya Əli, məni müşrik dəstəsinin həmləsindən müdafiə et!"(Uhud döyüşü)

#65 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 мая 2009 - 21:11

Axmed, imşaALLAH bəhsimizi qardaşcasına, gözəl şəkildə, nəticə əldə edənə qədər davam etdirəcəyik. Hələlik mənim vaxtım məhduddur, bu mövzu və sən isə dolğun gözəl cavablara layiqsiniz. Digər konkret mövzulara vaxtımı ayırıram. Ricam budur bunu nəzərə alasan və bu mövzunu tərk etməyəsən. Hələlik xahişim budur sənə cahilin 2 növü barədə yazdığımı bir daha oxuyub üzərində düşünəsən. İnşaALLAh heç bir sualın, şübhən cavabsız qalmaz. Haqqını halal et!

hə eybi yoxdu ,ölməsəm qalsam söhbət edərik.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#66 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 мая 2009 - 22:05

Bu məsələ bütün müsəlmanlarda eyni qaydalara əsaslanmaqla cavabladırılır.Əhli-sünnədəndə bilə-bilə inad edib Əhli-beyt(əs)-la düşmənçiliyi olmayanı olsa xoşəxlaqlısı inşallah ki fərqli yanaşar Allah sübhanəh.

"mümin"

Ayələrdən birində deyilir:Biz elçi göndərmədiyimiz yerlərə(əhalisinə vəya fərd-fərd)əzab göndərmərik.

mənim yazılarımı diqqətlə oxusaydın təzədənnən bu kopi paste etməzdin
mən sual verirəm ki,allah özü öz elçisi ola bilər bu dunyada ? hə yada yox cavabı ver,çünkü sən adəm övladısan ,və allah sənə yaradanda tovhid yaratdı , və sonra da yetkinlik yaşına çatanda
sənə haqqı batildən ayırmaq bacarığı verib, yəni insan kor korana hansısa alimin sözünü götürüb gedirsə bu Allahın qəzəbinə səbəb olan bir əməldir.
Özün bir şey bilirsənsə yaz.

2 Cİ Sual
Allah sənə xəbərdarlıq eledi yoxsa kı ,kiminsə sayəsində Allahın xəbərdarlığı sənə çatdı ?
hətta sənə kimsə xəbərdarlığ edibsə Allahın hər şeyə qadir olmasını,bilki insanlarda var kı ,Allah özü xəbərdarlığ eleyir bu dunyada. yəni hər şeyi öz tərəzinnən ölçmə!

#67 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 16 мая 2009 - 11:39

"mümin"

mənim yazılarımı diqqətlə oxusaydın təzədənnən bu kopi paste etməzdin
mən sual verirəm ki,allah özü öz elçisi ola bilər bu dunyada ? hə yada yox cavabı ver,çünkü sən adəm övladısan ,və allah sənə yaradanda tovhid yaratdı , və sonra da yetkinlik yaşına çatanda
sənə haqqı batildən ayırmaq bacarığı verib, yəni insan kor korana hansısa alimin sözünü götürüb gedirsə bu Allahın qəzəbinə səbəb olan bir əməldir.
Özün bir şey bilirsənsə yaz.

2 Cİ Sual
Allah sənə xəbərdarlıq eledi yoxsa kı ,kiminsə sayəsində Allahın xəbərdarlığı sənə çatdı ?
hətta sənə kimsə xəbərdarlığ edibsə Allahın hər şeyə qadir olmasını,bilki insanlarda var kı ,Allah özü xəbərdarlığ eleyir bu dunyada. yəni hər şeyi öz tərəzinnən ölçmə!

Elchi deyilende tekce Peygemberlerin ozleri nezerde tutulmur.Istenilen formada teshrii ve tekvini hidayetdir.Beli Allahin tekvini hidayeti meselesi butun varliq alemine xassdir o cumledende insanlarada.Lakin hansi derecede chatib-chatmamaqida shertdirki on un esasinda mihakime olunacaqdir.
O yuxarda ehli-sunne baresinde yazdiqimda moteber bir hedisin esasindadir.Delilerdir, heddibuluqa chatmamish ushaqlardir,Allahin birliyine Muhemmed(s)-in risaletine iqrar edib Ehlibeyti ilede dushmenchiliyi olmayan veya varsada cahilliyden olan keslerdir onlar bresinde umidvericihedisler movcuddur.

Сообщение отредактировал Mumin: 16 мая 2009 - 11:48

#68 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 мая 2009 - 23:35

mumin,
sizin alimlər və sunni alimləri deyir ki, şirknən ölüb və şirknən ölən insanı allah imtahan edecek ve ya bağışdayacaq
lakin ayədə isə bu gəlir
26/88 O gün ki, nə var-dövlət, nə də oğul-uşaq bir fayda verməyəcək.89Ancaq sağlam bir qəlblə Allahın hüzuruna gələnlərdən başqa!”
yəni Allahsubhanvətəala deyir ki, sağlam olan qəlbnən gələnlər nicat tapacaq .Sağlam da o qəlbdiki şirk olmasın o qəlbdə .
lakin alimləriviz deyir ki, baxışdayacaq .
bu ayə haqqında da" alimlərin" çöxu deyir ki, bu xəbərdarlıq çatıb onu inkar edənlərə aidir, yəni cahillik üzündən şirk eleyənlərə bu ayə aid deyil
bax gör indi məni və səni ,və bütün insanları yaradan rəbbimiz alimlərin sözlərinin yalananını necə üzə çıxarır !
7/172Bir zaman Rəbbin Adəm oğullarının bellərindən onların törəmələrini çıxarmış və: “Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?”(– deyə) onları özlərinin əleyhinə şahid tutmuşdu. Onlar: “Bəli, biz şahid olduq!”– demişdilər. (Bu ona görədir )ki, siz Qiyamət günü: “Biz bundan xəbərsiz idik!”– deməyəsiniz.173Yaxud: “Atalarımız bizdən əvvəl (Allaha )şərik qoşmuş, biz də onlardan sonra gələn bir nəsil olmuşuq. Məgər Sən bizi batilə uyanların etdikləri əməllərə görə məhv edəcəksən?”– deməyəsiniz.
Allah deyir ki, deməyin ki, mən cahilliydim,mən bilmirdim , bu üzr kimi qəbul olunmayacaq !
lakin alimləriviz deyir ki, cahillik üzündən şirknən dirilən insanlar bü sözü deyəcək və imtahan olunacaq ?!

indi bu boyda quran ayələrini ,qurana zidd getməyən hədisləri atım bir qırağa (nəuzubilləh) ,yapışım bədbəxt alimlərin sözlərindən ?
bu da onların daha bir uydurma hədisi
diqqətlə oxu və bax gör "hədisin" hansı yeri rəsul sas sunnəsinə ziddiyyət təşkil eleyir

"Qiyamət günü bəhanələri olacaq dörd kəs vardır: kar olub eşitməyən, çox yaşlı olan, dəli və rəsul gəlmədiyi bir zamanda (fətrət əhli) yaşayan biri. Kar deyəcək: "Ya Rabbi, islam gəldi, lakin mən heç bir şey eşitmirdim." Ağılsız olan bunu deyəcək:"islam gələndə uşaqlar məni küçədə daşilayırdılar." Yaşlı olan isə deyəcək: "islam mənə gəldi, lakin mən heç bir şey düşünə bilmirdim". Fətrət zamanında yaşayan isə: "Ya Rəbbim, mənə rasul gəlmədi" deyəcək. Onlardan itaət etməkləri üçün əhd alınacaq və atəşə girmələrini əmr edən bir peyğəmbər göndəriləcək. Nəfsim əlində olan Allaha and içirəm ki, əgər ora girərlərsə, onlar üçün sərin və salamat olar."
ibnu'l-Qayyim daha sonra bu hədisin başqa rəvayətlərini gətirir və belə deyir:
"Bu hədislər bir-birilərini qüvvətləndirir və şəriətin qaydaları da bunu dəstəkləyir. Bu hədislərin daşidığı mənanı qəbul etmək sələf alimlərinin və Əhli-Sünnətin məzhəbidir.

#69 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 17 мая 2009 - 18:45

İmamın sözlarini xatırladıram:

Zurare dedi: Abu Cafar a.s.-dan sorushdum: Momin Cehenneme daxil olur?

Abu Cafar a.s. dedi: And olsun ALLAHa ki, yox.

Dedim: Kafirden bashqa hech kes cehenneme daxil olmur?

Dedi: Xeyr. Meger ALLAh kimise istese. (Ya'ni ALLAh istese kafir olmasa bele insan cehenneme daxil olar)

Ondan tekrar olaraq yene sorushduqda "Ey Zurare men deyirem yox ve hemchinin deyirem meger (ALLAH) kimise istese, sen ise deyirsen yox ve demirsen (ALLAH) kimise istese." deyerek mene cavab verdi.

Nəticə:
Mömin 100% cənnətlikdir.
Kafir 100% cəhənnəmlikdir.
Qeyri-kafirlərdən(yə`ni nə sırf mömindir nədəki, sırf kafir) cənnətə gedən də var cəhənnəmə gedəni də. Bu ALLAHın istəyinə bağlıdır.

Bir qismi də günahlarını etiraf etdi. Onlar yaxşı bir əməllə pis bir əməli bir-birinə qarışdırmışlar. Ola bilsin ki, Allah onların tövbələrini qəbul etsin(Tövbə etməli olduğlarını bilib tövbə edəcəyləri təqdirdə). Həqiqətən, Allah bağışlayandır, rəhm edəndir!
Tovbe 103
Etiqad yerindedir elhemdulillah.Hechbirin inkar etmir yaxshi emelleride var pis emelleride.Ferz emelleride inkar etmesede yerine yetirmir belesi gunahkardir.O vaxtadekki onu kafir eden soz veya emel etmemishdir bilerekden inadkarcasina.
Veya:
Mələklər öz nəfslərinə zülm edənlərin (Kafirlər içərisində qalıb hicrət etməyənlərin) canlarını alarkən (onlara) deyəcəklər: “Siz nə vəziyyətdə idiniz?” Onlar söyləyəcəklər: “Biz yer üzərində zəif (haqq dini bilmək vəya olduğumuz dində biliklər əldə etmək baxımından aciz) kəslər idik.” (Mələklər də onlara: ) “Allahın torpağı geniş deyildimi ki, siz də hicrət edəydiniz?” – deyəcəklər. Onların sığınacaqları yer Cəhənnəmdir. O necə də pis yerdir!Yalnız hicrət etməyə yol və çarə tapmağa qadir olmayan aciz(yuxarda qeyd olunan şəraitdəki) kişi, qadın və uşaqlar müstəsnadır.Ola bilsin ki, Allah onları əfv etsin. Allah əfv edəndir, bağışlayandır!
Nİsa 97-99
Bu ayedende gorunduyu kimi dunyadaki veziyyetleri sorushulub nezere alindiqdan sonra ezab vedi ve sonraki merhelede istisna bildirilmishdir.

Сообщение отредактировал Mumin: 17 мая 2009 - 18:51

#70 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 17 мая 2009 - 19:04

mumin,
sizin alimlər və sunni alimləri deyir ki, şirknən ölüb və şirknən ölən insanı allah imtahan edecek ve ya bağışdayacaq
lakin ayədə isə bu gəlir
26/88 O gün ki, nə var-dövlət, nə də oğul-uşaq bir fayda verməyəcək.89Ancaq sağlam bir qəlblə Allahın hüzuruna gələnlərdən başqa!”
yəni Allahsubhanvətəala deyir ki, sağlam olan qəlbnən gələnlər nicat tapacaq .Sağlam da o qəlbdiki şirk olmasın o qəlbdə .
lakin alimləriviz deyir ki, baxışdayacaq .
bu ayə haqqında da" alimlərin" çöxu deyir ki, bu xəbərdarlıq çatıb onu inkar edənlərə aidir, yəni cahillik üzündən şirk eleyənlərə bu ayə aid deyil
bax gör indi məni və səni ,və bütün insanları yaradan rəbbimiz alimlərin sözlərinin yalananını necə üzə çıxarır !
7/172Bir zaman Rəbbin Adəm oğullarının bellərindən onların törəmələrini çıxarmış və: “Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?”(– deyə) onları özlərinin əleyhinə şahid tutmuşdu. Onlar: “Bəli, biz şahid olduq!”– demişdilər. (Bu ona görədir )ki, siz Qiyamət günü: “Biz bundan xəbərsiz idik!”– deməyəsiniz.173Yaxud: “Atalarımız bizdən əvvəl (Allaha )şərik qoşmuş, biz də onlardan sonra gələn bir nəsil olmuşuq. Məgər Sən bizi batilə uyanların etdikləri əməllərə görə məhv edəcəksən?”– deməyəsiniz.
Allah deyir ki, deməyin ki, mən cahilliydim,mən bilmirdim , bu üzr kimi qəbul olunmayacaq !
lakin alimləriviz deyir ki, cahillik üzündən şirknən dirilən insanlar bü sözü deyəcək və imtahan olunacaq ?!

indi bu boyda quran ayələrini ,qurana zidd getməyən hədisləri atım bir qırağa (nəuzubilləh) ,yapışım bədbəxt alimlərin sözlərindən ?
bu da onların daha bir uydurma hədisi
diqqətlə oxu və bax gör "hədisin" hansı yeri rəsul sas sunnəsinə ziddiyyət təşkil eleyir

"Qiyamət günü bəhanələri olacaq dörd kəs vardır: kar olub eşitməyən, çox yaşlı olan, dəli və rəsul gəlmədiyi bir zamanda (fətrət əhli) yaşayan biri. Kar deyəcək: "Ya Rabbi, islam gəldi, lakin mən heç bir şey eşitmirdim." Ağılsız olan bunu deyəcək:"islam gələndə uşaqlar məni küçədə daşilayırdılar." Yaşlı olan isə deyəcək: "islam mənə gəldi, lakin mən heç bir şey düşünə bilmirdim". Fətrət zamanında yaşayan isə: "Ya Rəbbim, mənə rasul gəlmədi" deyəcək. Onlardan itaət etməkləri üçün əhd alınacaq və atəşə girmələrini əmr edən bir peyğəmbər göndəriləcək. Nəfsim əlində olan Allaha and içirəm ki, əgər ora girərlərsə, onlar üçün sərin və salamat olar."
ibnu'l-Qayyim daha sonra bu hədisin başqa rəvayətlərini gətirir və belə deyir:
"Bu hədislər bir-birilərini qüvvətləndirir və şəriətin qaydaları da bunu dəstəkləyir. Bu hədislərin daşidığı mənanı qəbul etmək sələf alimlərinin və Əhli-Sünnətin məzhəbidir.

Elbetde shirk meselesi muhummdur.Shirk eden eger Allahin varliqn bilib yenede shirkinde davam edirse her hnsisa bir cehetden belelerini Allah baqishlamaz.Chunki kafir ve mushriklere xalidiyne ebedi qalacaqlar vedesi verilishdir.Bundan bashqasinida istediyine baqishlayar.Yeqinki mustezef aciz mushrikede hoccet chamiyibse ezab verilmez.Neceki deyilir Resul yollamadiqimiz menteqeye ezab vermerik.

#71 Azad1981

Azad1981

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 6 сообщений

Отправлено 17 мая 2009 - 20:50

yani bu adamin bu sözu demesinde esas meqsed ona xeberdarliqin chatmamasidir, yani bu adama ne quran chatib, nedeki peyqemberin xeberdarliqi !

ey feth, yaman mezeli insana :(
men , yuxaridaki sözleri demishem, men dememishem ki, bu insana allahin xeberdarliqi chatmayib !chunki, bu qeyri mumkundir ki, insana allah xeberdarliqi chatdira bilmesin, !

(yani shiyelere) sene gore shirknen ölub dirilen insani allah baqishdayacaq ? ya yox ?
1ci sual
bir chox "alimler" deyib ki,QURAN,ve yaxud da peyqemberin xeberdarliqi chatmayibsa her hansi bir insana ,allah istese baqishdayacaq, istesede imtahan edecek qiyamet gunu hemin insani !
ya sen meni axmaq sayirsan ! yadaki, özuvu chox aqilli sayirsan,sualli birde verirem (yani shiyelere) sene gore shirknen ölub dirilen insani allah baqishdayacaq ? ya yox ?

Gəl bu suala bele cavab verim... Əgər həmin insana yol göstərən olubsa, və o bu yoldan imtina edibsə, təbii ki, Allah Təala onu bağışlamaz. Əgər dünyaya gələndən heç bir şeydən xəbəri yoxsa, heç bir dəvət almayıbsa... Onu səndə bilə bilmərsən... Allah Təala Rəhimli və Mərhəmətlidir... Onu bilmək olmaz, Bağışlayar ya yox.

#72 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 23 мая 2009 - 02:47

ey feth, yaman mezeli insana :shades:

1ci sual

Gəl bu suala bele cavab verim... Əgər həmin insana yol göstərən olubsa, və o bu yoldan imtina edibsə, təbii ki, Allah Təala onu bağışlamaz. Əgər dünyaya gələndən heç bir şeydən xəbəri yoxsa, heç bir dəvət almayıbsa... Onu səndə bilə bilmərsən... Allah Təala Rəhimli və Mərhəmətlidir... Onu bilmək olmaz, Bağışlayar ya yox.

azad,
sən əraf 172 ayəsini qəbul edirsən ? hə ya da yox xahiş edərdim cavab verərdiz.
hə desəz deməli allah, onun rəsulu ,səhabələrinin fikrində olacaqsan.
yox desəz deməli bu ayəyə küfür edirsiz !

Сообщение отредактировал ahmed: 23 мая 2009 - 02:48

#73 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 07 июня 2009 - 14:38

Axmed buyur! Amma xahiş edirəm qısa-qısa. Sən ayələri dəqiq ünvanıyla ver. Mən təfsirlərə baxım! Quranın zahiriylə oynamayaq yoxsa hər ikimiz yanarıq. Birdəki, hansı mənbələrə üstünlük verim Şiyə yoxsa əhli-sünnə?

#74 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 07 июня 2009 - 22:36

1ci mənbə deyəndəki , mənbə sən özün ola bilməzsən ?
yəni sən bu alimlərdən bu qədər elmsizsən ki, onların mənbəsini istifadə edirsən ?
bunu nəyə görə deyirəm, sabah bu mənbələr yoxa çixsa ,sən nəyə istinad edəcəksən ?
çünkü mənim səhih saydığim hədisdə ,Allah hətta quranıda yer üzündən göturəcək! Ovaxta düşsəydin onda nə edecəkdin ? Kimsə gəlib desəydi ki, Allahın şəriki var bir şeyi yaratmaqda!inacaqsan ona ?
yəni demək istəyirəm ki, insanın yəqinliyi olmalıdı.bu da kı Allahdan gəlir , və o haqqı batildən ayıra bilir, (yəni söhbət Allahı tanimağdan gedir )

2 ci mən əraf 172 artıq gətirməşəm
və onun təfsiridə ki , əvvəl gətirmishdim
yəni əraf 172 mütəşahibdir sənin üçün yoxsa kı , möhkəm ayədi ?
mənə görə möhkəmdi, və imam cəfər sadiqin sözü bunu təsdiq edir.
bunu sonra inşalllah gətirəcəyəm.
Hələlik bunu cavab gözdəyirəm

#75 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 08 июня 2009 - 02:09

1ci mənbə deyəndəki , mənbə sən özün ola bilməzsən ?

Birinci mənbə insanın əqlidir. Bu doğrudur. Yalniz insan əqli müxtəlif xarici qüvvələrin tə`sirinə mə`ruz qaldığı üçün xəta etmə ehtimalı çoxdur. İnsanın əqli elm ilə yanaşı, xəyal və vəhmlər ilə də dolu olur. Təsəvvür et özüm də bilmədən bir ömür elm əvəzinə xəyal və ya vəhmdən istifadə etdim. Onda mənim aqibətim necə olacaq? Həmçinin mürəkkəb cəhl deyilən bir şey var ki, ondan xilas olmaq çətindir. Bir insan elə bir şeyə inanır və təsdiq edir ki, həmin şey doğru deyil. Bu insanın nəzərində bu elmdir. lakin əslində isə bu cəhldir. Vaqiədən tamam uzaqdır. Mən bir ömür boyu mürəkkəb cəhl ilə yaşasam aqibətim nə olar?
Əqlimiz baza mə`lumatlara malikdir. Yalnız tə`limə ehtiyyacı var. Tə`lim vasitəsilə biz bu baza mə`lumatlardan istifadə edərək bizə məchul olan şeyləri mə`lum edə bilərik. Təlim üçün isə müəllimə, alimlərə ehtiyyacımız var. Peyğəmbər nahaq yerə deməyib ki, alimlər mənim sələflərimdir. Biz şiyələrin əlhəmdulillah peyğəmbərdən sonra 12 mə`sum alimimiz olub. Sonuncu qəybdə olduğu dövrdə də biz onun naibləri olan (məxsusi sifətlərə sahib olan)alimlərdən istifadə edirik.

yəni sən bu alimlərdən bu qədər elmsizsən ki, onların mənbəsini istifadə edirsən ?

Mən şiyə alimlərinin çölə atılan dırnağı belə deyiləm.

bunu nəyə görə deyirəm, sabah bu mənbələr yoxa çixsa ,sən nəyə istinad edəcəksən ?

Mənə höccət tamamdır. ALLAH şeytanı məndən uzaq etsin. Mən bu halımda ölsəm vay mənim halıma. ALLAH mənim imanımı artırsın. Günahlarımın üstünü örtsün.

çünkü mənim səhih saydığim hədisdə ,Allah hətta quranıda yer üzündən göturəcək! Ovaxta düşsəydin onda nə edecəkdin ? Kimsə gəlib desəydi ki, Allahın şəriki var bir şeyi yaratmaqda!inacaqsan ona ?

Bu halda mənimlə nə baş verəcəyini deyə bilmərəm. Allah şeytanı məndən uzaq etsin! Əgər mən bu boyda höccətdən sonra müşrik olsam əbədi cəhənnəmlikəm.

yəni demək istəyirəm ki, insanın yəqinliyi olmalıdı.bu da kı Allahdan gəlir , və o haqqı batildən ayıra bilir, (yəni söhbət Allahı tanimağdan gedir )

Bəli, Sağlam insan fitrətində bunlar var. Fəqət hər gün insan beyninə müxtəlif şeylər ariz olur və bu mənfi ərəzlər ilkin fitrəti korlaya bilir. Ən azından İblisi yaddan çıxartmaq olmaz. Bə`zən insana haqqı batil, batili haqq kimi görsədir. Bax buna deyirlər cəhli mürəkkəb. İnsan görür, düşünür inanır amma vaqəe tamam başqa cürdür. İndi kişisən ALLahın köməyi olmadan bu haldan çıx! Hidayət müxtəlif vasitələrlə yalnız Allaha məxsusdur!

2 ci mən əraf 172 artıq gətirməşəm
və onun təfsiridə ki , əvvəl gətirmishdim
yəni əraf 172 mütəşahibdir sənin üçün yoxsa kı , möhkəm ayədi ?
mənə görə möhkəmdi, və imam cəfər sadiqin sözü bunu təsdiq edir.
bunu sonra inşalllah gətirəcəyəm.
Hələlik bunu cavab gözdəyirəm

Möhkəm ayədir.“Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?” – soruşmuş, onlar da: “Bəli, Rəbbimizsən!”
Bununla boynuna təklif gəlmiş insan mükəlləfdir. Qiyamət günü bəhanəsi də yoxdur.

#76 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 июня 2009 - 22:49

sən deyirsən ki, möhkəm ayədi,

Möhkəm ayədir.“Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?” – soruşmuş, onlar da: “Bəli, Rəbbimizsən!”
Bununla boynuna təklif gəlmiş insan mükəlləfdir. Qiyamət günü bəhanəsi də yoxdur.

1. lakin sünnü alimlərinin çoxu bu ayəyə mütəşahib deyir ,və buna görədə onları qeyri müsəlman sayıram,yəni cahil .təəcüblüsü odur ki, məs allaha məkan verən alimlər,bu ayəyə mütəşahib deyir.

Birinci mənbə insanın əqlidir.

2 ci .bunynan razılaşma bilmərəm,çünkü Allahı ancaq qəlbində olan imana görə tanıya bilər insan, yəni əql ilə tanımaq istəyən isə yolunu azar, ateistlərin gününə düşər.

3.başdayaq imamların, sözlərindən.

Allah-taala Həzrət Adəm əleyhissalamı yaratdığı gündən Qiyamətə qədər yer üzü heç vaxt hüccətsiz olmamış və olmayacaqdır. İstər zahiri və aşkar hüccət olsun, istərsə də qeybdə və gizlində olan hüccət. Əgər yer üzündə ilahi bir hüccət olmasa, Allaha sitayiş olunmaz”

Bihərul -Ənvar,c 52,səh.92

Kafi c 1, səh 177 belə bir hədis var

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْبَرْقِيِّ عَنْ خَلَفِ بْنِ حَمَّادٍ عَنْ أَبَانِ بْنِ تَغْلِبَ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع الْحُجَّةُ قَبْلَ الْخَلْقِ وَ مَعَ الْخَلْقِ وَ بَعْدَ الْخَلْق‏

"Əban b. Təğlib belə rəvayət etmişdir. Əbu Abdullah(Cəfəri Sadiq ® buyurdu: Yaradılşdan əvvəl, yaradılışla birlikdə və yaradılışdan sonra mütləq hüccət vardır."[/b]
və mən bu sözləri də artıq o biri postlarımda xirdalamışam,
bu sözlərdə mənə görə imam sadiq demək istəyir ki, Allah özü də hüccəti çatdıra bilər insanlara və çatdırırda, bunuynan razı deyilsənsə buyur ...
4.sənə görə kim Alim sayila bilər Allah dərgahında ? hətta ərəb dilini bilməyə bilməyə?quranda Allah ,ondan daha çox qorxanları alim adlandırır,
yəni alim o mənada deyirəm ki, qəlbində yəqinliyi var, yəni qəlbində olanı xirdalaya bilir,bu isə ayri mövzudur.əsas odur ki, qəlbində şübhə olmasın o alimin.
mən misal üçün, bunu hər zaman eləyə bilmirəm , bu insana Allahdan verilir, və hər adamda olmur, yəni mənə görə müsəlman bunu bacarırsa o Alimdi !hətta ərəb dilini bilməyə bilməyə.
5.bu alim statusunu sizlərə görə kim verir ? əgər xalq verirsə sunnulərdə olduğu kimi, onda heçnə....

Сообщение отредактировал ahmed: 08 июня 2009 - 22:56

#77 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 июня 2009 - 23:28

6 cı sual
bu sözünnən razılmşa bilmərəm

Bəli, Sağlam insan fitrətində bunlar var. Fəqət hər gün insan beyninə müxtəlif şeylər ariz olur və bu mənfi ərəzlər ilkin fitrəti korlaya bilir. Ən azından İblisi yaddan çıxartmaq olmaz. Bə`zən insana haqqı batil, batili haqq kimi görsədir. Bax buna deyirlər cəhli mürəkkəb. İnsan görür, düşünür inanır amma vaqəe tamam başqa cürdür. İndi kişisən ALLahın köməyi olmadan bu haldan çıx! Hidayət müxtəlif vasitələrlə yalnız Allaha məxsusdur!

mənfi ərəzlər ilkin fitrəti tam korlaya bilməz , sadəcə olaraq qəflətə düşür insan

mənfi ərəzlər ilkin fitrəti korlaya bilir. Ən azından İblisi yaddan çıxartmaq olmaz.

yəni qəflət pərdəsi çəkilir insanın qəlbinə, bunun səbəblərindən biridə odur ki, mükəlləf vaxtında çıxıb haqqı axtarmır, batilin içində olsa belə,və ata babasınin dedikləriylə razılaşır,
lakin Allahın o yaratdığı fitrəti , nə öldürə bilər,nə də yox edə bilər insan, bu qiyamətəcən belə olacaq,insan nə qədər istəsədə müasir aparatlarnan bu sıxıntını kafirlərin qəlbində məhv etsin , bu onlarada heç vaxt alinmayacaq.Bu insanda həmişə qalacaq, bu fitrət öləndə birdə ölüm ayağında kafirlərdə oyanır, buna misal ,
...dalğalar hər tərəfdən gəmilərin üzərinə hücum etdikdə və müsafirlər dalğaların onları bürüdüyünü (həlak edəcəyini) başa düşdükdə sidqi-ürəkdən Allahın dininə sarılaraq Ona belə dua edərlər: “Əgər bizi bu təhlükədən qurtarsan, Sənə şükür edənlərdən olarıq!”yunus 22
lakin başqa insanlar isə haqqı axtarır,buna misal salman əl farisi, hardasa 20 ilə yaxın o haqqı axtardı,
salman və onun dövrundə yaşayanları ,və bütün insanları tövhiddə yaratdı Allah,əgər salman çıxıb haqqı axtarırdısa onu nə vadar edirdi bunu etməyə ? sözsüz ki, məs o tovhidini itirdiyi üçün ,
onu axtarırdı,lakin o birilər isə firlanırdı batilin içində,
yəni demək istəyirəm ki, Allahdan gəlir bir sıxıntı kafirin qəlbinə,bu özü bir hüccətdir, lakin çoxusu bu sıxıntını əyyaşlıqnan,eşqnən,siqaretnən ve sair öldürmək istəyir bu sıxıntını,lakin yox eləyə bilmir, indi bu insanların nə cür üzrü ola bilər Allah dərgahında ?

Сообщение отредактировал ahmed: 08 июня 2009 - 23:33

#78 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 июня 2009 - 01:24

1. lakin sünnü alimlərinin çoxu bu ayəyə mütəşahib deyir ,və buna görədə onları qeyri müsəlman sayıram,yəni cahil .təəcüblüsü odur ki, məs allaha məkan verən alimlər,bu ayəyə mütəşahib deyir.

Əcəb edirsən! Deməli sənin əqlin təəsüb pərdəsini yırtıbdır.

2 ci .bunynan razılaşa bilmərəm,çünkü Allahı ancaq qəlbində olan imana görə tanıya bilər insan, yəni əql ilə tanımaq istəyən isə yolunu azar, ateistlərin gününə düşər.

Razılaşmamaqa tələsmə. Biz qardaşıq. Fikrimizi çatdıranda nöqsanımız ola bilər və ya qarşı tərəfi düz başa düşmərik.
Əqli mucməl şəkildə, termin kimi işlətdim ona görə. Dini məsələlərdə ağıl həmişə meyar deyil. Bu düzdür. Əqlimizin nüfuz edə bilməyəcəyi yerlər var. Lakin rolu da çox böyükdür. Hətta "Əqlimizin nüfuz edə bilməyəcəyi yerlər var."-nəticəsinə sağlam əql ilə gəlirik. Fikir ver bə`ziləri əmindirlər ki, 1372 qramlıq beynindəki əqli ilə hər şeyi dərk edə bilər. Buna görə də əqlləri qəbul etməyəni inkar edirlər. Razısanmı? Mükəlləf olmağın birinci şərtinin insanın aqil olmasını sən gözəl bilirsən Müməyyiz olmamız nə səbəbədir? Yə`ni xeyir və şərri bir-birindən nəyin vasitəsilə ayırırıq? Yaxşıya doğru getməyimiz pislikdən uzaqlaşmağımız nəyin səbəbinədir? Bə`zilərinin zahirdə çoxlu savadı və bilgisi var və insana elə gəlir ki, o çox ağıllıdır amma görürsən ki, ərəzlər səbəbinə cəhli mürəkkəbə düşür (mənim tə`birimlə ilkin fitrəti pozulur, sənin tə`birinlə qəflət düşür) pisliyə doqru gedir yaxşılıqdan çəkinir, şərri xeyir, xeyiri şərr kimi qəbul edir. ......... nəysə uzatmayım...........

Şeyx Kuleyninin Əl-Kafi kitabında ilk fəsl"Əql və cəhl adlanır". O qədər ləzzətli bir fəsldir. Səninlə böyük məmuniyyətlə oradakı şərhləri və s. bölüşərdim. Heyif çox vaxt aparır. Qismət olsa oxumağı məsləhət görürəm. Onda mənim nə demək istədiyimi tam başa düşərsən.

Yox ürəyimdə qalmasın bu barədə sənin digər postlarını cavablandırıb bir az yazacam. İnşaALLAH hamımıza faydası olar.

#79 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 июня 2009 - 02:09

6 cı sual
bu sözünnən razılmşa bilmərəm

mənfi ərəzlər ilkin fitrəti tam korlaya bilməz , sadəcə olaraq qəflətə düşür insan

Yuxarıda buna toxundum. Müxtəlif tə`birlərlə eyni şeyi deyirik. Mən ilkin fitrətin korlanması dedikdə insan fitrətində Allah ola-ola başqalarına itaətə qaçmağı, xeyr dura-dura şərrə qaçmağı və s.-ni həmçinin bunun doğru olmağına inanmağını nəzərdə tuturam. Buna mürəkkəb cəhl deyirəm. Sən isə buna qəflətə düşmək, qəflət perdəsi çəkilmək deyirsən. Bəli qəlbinin, əqlinin, ruhunun gözünə qəflət pərdəsi çəkilib ilkin fitrətinin göstərdiyi həqiqəti görmür. Nə səbəbə? Mənfi ərəzlər---- iblisin vəsvəsələri, dünya malının aldadıcı zahiri görünüşü, ləzzəti, ata-babların öyrətdiyi fasid tə`limlər, korlanmış gen, kəbinsiz dünyaya gəlmə, yaşadığı mühit və s. səbəbinə. Razısan?

yəni qəflət pərdəsi çəkilir insanın qəlbinə, bunun səbəblərindən biridə odur ki, mükəlləf vaxtında çıxıb haqqı axtarmır, batilin içində olsa belə,və ata babasınin dedikləriylə razılaşır,
lakin Allahın o yaratdığı fitrəti , nə öldürə bilər,nə də yox edə bilər insan, bu qiyamətəcən belə olacaq,insan nə qədər istəsədə müasir aparatlarnan bu sıxıntını kafirlərin qəlbində məhv etsin , bu onlarada heç vaxt alinmayacaq.Bu insanda həmişə qalacaq, bu fitrət öləndə birdə ölüm ayağında kafirlərdə oyanır, buna misal ,
...dalğalar hər tərəfdən gəmilərin üzərinə hücum etdikdə və müsafirlər dalğaların onları bürüdüyünü (həlak edəcəyini) başa düşdükdə sidqi-ürəkdən Allahın dininə sarılaraq Ona belə dua edərlər: "Əgər bizi bu təhlükədən qurtarsan, Sənə şükür edənlərdən olarıq!"yunus 22
lakin başqa insanlar isə haqqı axtarır,buna misal salman əl farisi, hardasa 20 ilə yaxın o haqqı axtardı,
salman və onun dövrundə yaşayanları ,və bütün insanları tövhiddə yaratdı Allah,əgər salman çıxıb haqqı axtarırdısa onu nə vadar edirdi bunu etməyə ? sözsüz ki, məs o tovhidini itirdiyi üçün ,
onu axtarırdı,lakin o birilər isə firlanırdı batilin içində,

Dediklərin həqiqətin bir hissədir. Amma misal olaraq bütün kafirlər ölüm qorxusu gələndə bu cürdürlərmi? Əli b. Əbu Talib qulatları yandırılmasını əmr edəndə nə deyirlər? Onlar sevinirlər ki, tanrıları hesab etdikləri Əli a.s.-ın əli ilə yandırılırlar. Yenə də fitrətləri həqiqi Allaha doğru yönəlmir. Niyə?

Robinzon kinosunda zəlzələ olanda ölüm təhlükəsi gəlir amma fitrətləri oyanıb həqiqi Allaha doğru yonəlmirlər, maqdu adlı daş kəlləyə yönəlirlər.

Satanistlərin tərəddüd etmədən ölümü necə baş verir? Şəhidlər kimi Allaha doğru diqqət ilə yoxsa özlərini şeytana qurban edirlər?

yəni demək istəyirəm ki, Allahdan gəlir bir sıxıntı kafirin qəlbinə,bu özü bir hüccətdir, lakin çoxusu bu sıxıntını əyyaşlıqnan,eşqnən,siqaretnən ve sair öldürmək istəyir bu sıxıntını,lakin yox eləyə bilmir, indi bu insanların nə cür üzrü ola bilər Allah dərgahında ?

Doğrudur. Bunlar şüurlu şəkildə itaəti inkar edib, bu sıxıntını özlərində öldürmək üçün məst edicilərə üz tuturlarsa üzrləri yoxdur. Gizli olanı da, aşkarda olanı da Allah bilir. Onların hüccətini də Allah bilir. Allah bilir ki, nə zaman ona hüccət verdi o, isə qəsdən boyun qaçırdı. Hətmən hardasa, necəsə hüccəti tamam edir və insanı mükəlləf edir. Əks təqdirdə insan Ə`raf 172-də ki, kimi qafil olduğunu deyib müxtəlif bəhanələr uyduracaq. Qafilin cəzalanmağı isə Alllahın ədaləti ilə düz gəlmir.

#80 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 июня 2009 - 23:30

Razılaşmamaqa tələsmə. Biz qardaşıq. Fikrimizi çatdıranda nöqsanımız ola bilər və ya qarşı tərəfi düz başa düşmərik.
Əqli mucməl şəkildə, termin kimi işlətdim ona görə. Dini məsələlərdə ağıl həmişə meyar deyil. Bu düzdür. Əqlimizin nüfuz edə bilməyəcəyi yerlər var. Lakin rolu da çox böyükdür. Hətta "Əqlimizin nüfuz edə bilməyəcəyi yerlər var."-nəticəsinə sağlam əql ilə gəlirik. Fikir ver bə`ziləri əmindirlər ki, 1372 qramlıq beynindəki əqli ilə hər şeyi dərk edə bilər. Buna görə də əqlləri qəbul etməyəni inkar edirlər. Razısanmı?

yox,buna misal imam sadiqin rəy ehli olanlarnan söhbətini gətirəcəm qisa olaraq,
bu hələ şəri hökümlərdi,yəni bu məsələr Allahı tanımaqdan sonradı.
bur nəfər(yalan doğru ) abu hənifə) belə etdiyini biləndə ona sual verir
səncə zina daha ağır günahdı ,yoxsa adam öldürmək?
həmin adam"-adam öldürmək !dedi,
imam sadiqdə cavabında deyir"- bəs onda niyə qatilin cəzalandırmaq üçün 2 şahid tələb olunur ?

(yəni qətl ağır günahdırsa ,ağılnan fikirləşsək, 4 şahid tələb etməliyik !lakin biz görürük ki,zina edənə bu qədər şahid tələb olunur )
o ki qaldı Allahı tanımağa,
əgər insan ağlını xoda salıb, allahıda bu ağılnan tanımaq istəyirsə ,o insan çixilmazdadı,yəni azıb,yəni cahil kafirdi ! buna misal sələfilər.
yəni ağıl müəyyən şeyləri seçmək üçün insana yardımçldlr, buna misal dünya işləri,texnika ve sair.lakin Allah, qədər qəza,cənnət,cəhənnəmi isə insan qəlbiynən tanıyir.

Yuxarıda buna toxundum. Müxtəlif tə`birlərlə eyni şeyi deyirik. Mən ilkin fitrətin korlanması dedikdə insan fitrətində Allah ola-ola başqalarına itaətə qaçmağı, xeyr dura-dura şərrə qaçmağı və s.-ni həmçinin bunun doğru olmağına inanmağını nəzərdə tuturam. Buna mürəkkəb cəhl deyirəm. Sən isə buna qəflətə düşmək, qəflət perdəsi çəkilmək deyirsən. Bəli qəlbinin, əqlinin, ruhunun gözünə qəflət pərdəsi çəkilib ilkin fitrətinin göstərdiyi həqiqəti görmür. Nə səbəbə? Mənfi ərəzlər---- iblisin vəsvəsələri, dünya malının aldadıcı zahiri görünüşü, ləzzəti, ata-babların öyrətdiyi fasid tə`limlər, korlanmış gen, kəbinsiz dünyaya gəlmə, yaşadığı mühit və s. səbəbinə. Razısan?

yox. yəndə deyirəm ki, fitrət qəflət pərdəsinə düşür,ancaq tam mənada pozulmur,sən isə deyirsən ki, yoxa çıxır kafirlərdə ?!

birdəki ,görür niyə görmür, haçan ki,insan gücsüz qaldığını hiss edəndə (yunus 22)o qəflət pərdəsi ondan götürür Allah , başqa cür desəm şeytan onu qoyub qaçır,və insan Allahını tanıyır,
sonra isə bu ona gələni ,bir qalutinaçiya kimi başa düşür, və o vəziyyətini unudur,təzədənnən qəflətə düşür.
Sən deyirsən ki, niyə qulatlar dönmədilər ölüm ayağında ?!
1si qulatlar ölümün ilk anını hiss etməmişdilər,yəni mən gücsüz qalmağı qəsd edirəm ,
BAx bu peyğəmbəri görən və onun sözlərini eşidən müşrüklər üçün nazil olan ayə yə bax
Hər kim Allahın dünyada və axirətdə ona (Öz Peyğəmbərinə) kömək göstərməyəcəyini zənn edirsə, qoy göyə (evinin tavanına) bir ip uzatsın, sonra da (ipi boğazına salı:flowers1: kəssin (özünü ondan assın) və görsün ki, onun bu hiyləsi qəzəbinə səbəb olan şeyi (Allahın peyğəmbərə göstərəcəyi yardımı) aradan qaldıra bilərmi?həcc 15
bax bu ayənin təfsirində deyilir , müşrüklər ölümün ilk anlarını hiss edəndə biləcəklər ki, Allah rəsulu haqqdır.yəni boğazlaırna kəndir bağlayıb assınlar ,sonra da onu kəssinlər,
görəcəklər gücsüz qalanda cahil insan nə günü düşür !

#81 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 09 июня 2009 - 23:46

Cavab yazmağa tələsmə! Mən hələ əvvəlki yazılara cavab verib aydınlıq gətirməmişəm.

#82 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 июня 2009 - 23:56

Doğrudur. Bunlar şüurlu şəkildə itaəti inkar edib, bu sıxıntını özlərində öldürmək üçün məst edicilərə üz tuturlarsa üzrləri yoxdur. Gizli olanı da, aşkarda olanı da Allah bilir. Onların hüccətini də Allah bilir. Allah bilir ki, nə zaman ona hüccət verdi o, isə qəsdən boyun qaçırdı. Hətmən hardasa, necəsə hüccəti tamam edir və insanı mükəlləf edir. Əks təqdirdə insan Ə`raf 172-də ki, kimi qafil olduğunu deyib müxtəlif bəhanələr uyduracaq. Qafilin cəzalanmağı isə Alllahın ədaləti ilə düz gəlmir.

mənə görə mükəlləf insan məninin bədəndən çıxması, və ya ay halı qizlarda, və yaxudda qoltuğun altında tük əmələ gəlməsi, və ağıl .
bu insan bu vəziyyətə gəlib düşəndə Allahdan hüccəti ona tamamlanır, yəni insan islamdadırsa qəlbinə rahatlıq,kafir ailəsindədirsə,və ata anasının ona öyrətdiyiynən razılaşırsa ,onda qəflətə düşür,Allahın qəzəbi,Allahdan gələn sıxıntı.
və bundan sonra başdanır....
bunynan razılaşırsan ?

#83 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 18 июня 2009 - 23:07

Hamisi qayidir huccetin onun uchun tamamlanib veya tamamlanmamsina.
Peygember(her formada huccet)yollamadiqimiz yerlere (ehaliye veya ferde )ezab vermerik.

#84 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 28 июня 2009 - 23:26

Peygember(her formada huccet)yollamadiqimiz yerlere (ehaliye veya ferde )ezab vermerik.

mumin yəqin ki, bu ayəni oxumusan
Biz elçi göndərməmiş (heç kəsə) əzab vermirdik.isra 15
indi sənə 2 sual verim
1.Allah özü yer üzündə elçi ola bilər ? yəni özü xəbərdarlıq edə bilər ?
2.əgər ola bilməzsə ,nəyə görə ? bu onun üçün niyə nöqsan sayılmalıdı ?

#85 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 02 ноября 2009 - 14:46

sonra isə ayə axirətdəki əzaba aid deyil, dunyada allahın verdiyi cəzaya aiddir.
sonra isə yer üzü heç vaxt hüccətsiz qalamyıb.
sənə sual verildi ki, Allah özü öz elçisi ola bilər ????
sonra da sənə imam sadiqin sözünü gətirirəm ki, bəlkə hidayət oldun

Allah-taala Həzrət Adəm əleyhissalamı yaratdığı gündən Qiyamətə qədər yer üzü heç vaxt hüccətsiz olmamış və olmayacaqdır. İstər zahiri və aşkar hüccət olsun, istərsə də qeybdə və gizlində olan hüccət. Əgər yer üzündə ilahi bir hüccət olmasa, Allaha sitayiş olunmaz”

SONRA isə sənə quran ayəsi YUNUS surəsi
7,Şübhəsiz ki, Bizimlə qarşılaşacaqlarına ümid etməyənlər, dünya həyatından razı qalıb onunla rahatlıq tapanlar və ayələrimizdən xəbərsiz olanların –8,məhz onların qazandıqları (günahlara) görə sığınacaqları yer Oddur.

#86 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 02 ноября 2009 - 23:03

mumin yəqin ki, bu ayəni oxumusan
Biz elçi göndərməmiş (heç kəsə) əzab vermirdik.isra 15
indi sənə 2 sual verim
1.Allah özü yer üzündə elçi ola bilər ? yəni özü xəbərdarlıq edə bilər ?
2.əgər ola bilməzsə ,nəyə görə ? bu onun üçün niyə nöqsan sayılmalıdı ?

Nece?Hansi menada elchi ola biler?Xeberdarliq beli ede biler.
Yani tekvini hidayet ile kimise yuxudami veya hansisa vasite ile ona hoccet chatdirib xeberdar ede biler.Lakin bu umumi deyil.

#87 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 02 ноября 2009 - 23:25

Yani tekvini hidayet ile kimise yuxudami veya hansisa vasite ile ona hoccet chatdirib xeberdar ede biler.Lakin bu umumi deyil.

'Mumin'
yavaş yavaş deyəsən haqqa yaxınlaşırsan.məndə onu qəsd edirəm ki, bu dünyada elə bir mukəlləf insan yoxdur ki, Allahsubhanvətəala hüccət çatdırmasın..
yani sənin dediyin kimi , xususi yox ,məs imam sadiqin sözünə qüvvət ,söhbət ümümi xəbərdarlıqdan gedir.
sən deyəsən mənim yazılarıma oxuyanda gözlərin ağrayır,yadakı maraqsız oxuduq üçün sözlərimin yarısını oxuyub,
yarısını ötürürsən.
ona görə yuxarıda zikr etdiyim sözləri birdə gətirirəm
imam sadiq deyir

bu sözlərdən aydın olur ki,
Allahın hüccətinin ardı arası kəsilmir,
bu imam sadiqin sözünə nə deyəcəksən ?

hələ mən ölümün ilk anlarını, və ya müşrüklərin dənizdə gücsüz qalıb Allaha yalvarmaqını demirəm,
istəyirsən bu ayələri də gətirim sənin üçün ?

#88 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 03 ноября 2009 - 11:45

'Mumin'
yavaş yavaş deyəsən haqqa yaxınlaşırsan.məndə onu qəsd edirəm ki, bu dünyada elə bir mukəlləf insan yoxdur ki, Allahsubhanvətəala hüccət çatdırmasın..
yani sənin dediyin kimi , xususi yox ,məs imam sadiqin sözünə qüvvət ,söhbət ümümi xəbərdarlıqdan gedir.
sən deyəsən mənim yazılarıma oxuyanda gözlərin ağrayır,yadakı maraqsız oxuduq üçün sözlərimin yarısını oxuyub,
yarısını ötürürsən.
ona görə yuxarıda zikr etdiyim sözləri birdə gətirirəm
imam sadiq deyir

bu sözlərdən aydın olur ki,
Allahın hüccətinin ardı arası kəsilmir,
bu imam sadiqin sözünə nə deyəcəksən ?

hələ mən ölümün ilk anlarını, və ya müşrüklərin dənizdə gücsüz qalıb Allaha yalvarmaqını demirəm,
istəyirsən bu ayələri də gətirim sənin üçün ?

Aha hedis moteberdir.Lakin sen tesevvur edirsenmi ve teqsdiq edirsenmiki dunyada ele yerler vardir ki Islam yoxe hech umumiyyetle hech bir semavi veya qeyri semavi shirk ayinde ora chatmiyib ve chox melumatsiz ve savadsizdirlar?Hele hoccetin chatdirilmasinin ozunun shertleri vardir ki hansi shekilde chatdirilmishdir. Mushrik Allahi taniyir ve sherik qoshur ona.Quran ozu deyirseki Allah ona sherik qoshmaqi baqishlamaz biz o saat dushunmemeliyikki hetta mushriklerdende onlarki qasir cahilliy uzunden sherik qerar verir oda baqishlanmaz!Yani kimse inad uzunden hoccet chatib nece lazimdi durub israr edir mubarize aparirsa ya mubarizesi yoxdur amma ele davam edir hoccet lazimi qeder chatandan sonra bele shirkinde belesi baqshlanmaz.Ayeleri cem elemey lazimdir.Bir ayede bele deyibse bashqa aye gelir onun istisnalarini bildirir.Quran bele basha dushulmelidir.Ya gerey bir ayeni goturub bashqa ayeleri inkar edek ozumuz chixaq Islamdan,yadaki ayelerin hamisini qebul edib olduqu kimi qebul edek. Muselman inanci ile kimse ovliya ziyaretine gedib tevessul edirse hetta olmunden sonra onunla Allaha bunada mushrik demey duzgun deyil.Birden biride cahildi gedir qebirden isteyir ruhunun eshitmesine nezere alaraq amam Allaha sherik bilmir bunuda hele mushrik bilmemeliyik.Eksine Allahi inad uzunden goyde mexluqata oxshdaraq cismani xususi mekanda bilenler kufr ve shirkdedirler.Onlardan hansina chatibsa hoccet lazimi shekilde mushrikdirler.Isteyir ozunu super tekallahchi bilsin.

#89 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 ноября 2009 - 01:30

Aha hedis moteberdir.Lakin sen tesevvur edirsenmi ve teqsdiq edirsenmiki dunyada ele yerler vardir ki Islam yoxe hech umumiyyetle hech bir semavi veya qeyri semavi shirk ayinde ora chatmiyib ve chox melumatsiz ve savadsizdirlar?Hele hoccetin chatdirilmasinin ozunun shertleri vardir ki hansi shekilde chatdirilmishdir. Mushrik Allahi taniyir ve sherik qoshur ona.Quran ozu deyirseki Allah ona sherik qoshmaqi baqishlamaz biz o saat dushunmemeliyikki hetta mushriklerdende onlarki qasir cahilliy uzunden sherik qerar verir oda baqishlanmaz!Yani kimse inad uzunden hoccet chatib nece lazimdi durub israr edir mubarize aparirsa ya mubarizesi yoxdur amma ele davam edir hoccet lazimi qeder chatandan sonra bele shirkinde belesi baqshlanmaz.Ayeleri cem elemey lazimdir.Bir ayede bele deyibse bashqa aye gelir onun istisnalarini bildirir.Quran bele basha dushulmelidir.Ya gerey bir ayeni goturub bashqa ayeleri inkar edek ozumuz chixaq Islamdan,yadaki ayelerin hamisini qebul edib olduqu kimi qebul edek. Muselman inanci ile kimse ovliya ziyaretine gedib tevessul edirse hetta olmunden sonra onunla Allaha bunada mushrik demey duzgun deyil.Birden biride cahildi gedir qebirden isteyir ruhunun eshitmesine nezere alaraq amam Allaha sherik bilmir bunuda hele mushrik bilmemeliyik.Eksine Allahi inad uzunden goyde mexluqata oxshdaraq cismani xususi mekanda bilenler kufr ve shirkdedirler.Onlardan hansina chatibsa hoccet lazimi shekilde mushrikdirler.Isteyir ozunu super tekallahchi bilsin.

mumin
bəs mən nəyi deyirəm ?
məndə sənə və ya sənin əqidə yoldaşlariva (abu sufyan ordusunu deyirem,evvelki postları oxusan görəcəksən )deyirəm ki,
bu quranda kı,əqidəynən bağlı aydın ayələr bir birinə zəncirvari bağlıdır, onlardan birini inkar etsən bu zəncir qırılır,və səndə əməlli başdı azırsan.məndə sənə ayələri gətirdim ,eraf 172, ondan sonra NİSE 48 bu ayələr bir birini tamamlayır.
sən isə mənə 1 ci dən AYdın olmayan ayələri gətirib deyirsən ki,

Allah qiyamət günü şirk olan qəlbnən dirilən insanı imtahan
edecək yadakı bağışdayacaq ?!
düz başa duşdüm səni ?
sonra isə mən demədim ki,islam yayılmalıdı,kimsə adəm övladı gəlib deməlidi,
Allahı,cənnəti cəhənnəmi tanımaqı deyirəm !
mən tək Allahlılıq dinini deyirəm,
onu isə insana Allahsubhanvətəala özüdə çatdırır, və qiyamətəcəndə çatdıracaq.
bunu insan görmürsə , o özü günahkardı.
məndə sənə deyirəm ki,elə bir insan yoxdur ki,ona Allahın bu dünyada xəbərdarlıqı çatmasın,
bu xəbərdarlıqı özüdə çatdırır,və ya müvahhiddidə seçə bilər,
1 ci xəbərdarlıqlardan biridə dünyanı darıxdırıcı gösərir ki, müşrük dünyanı buraxıb Allaha dua elsin və duanı
sidq qəlbnən eləsə insan Allah insanı haqqa gətirib çıxardır, və ya onun qəlbində cənnəti onu tanitdırır o cənnət ki, insan onu ağlında təsvir edə bilməz,onu təsvir edən isə bilki , onun niyyəti Allahın bəyəndiyi cənnət deyil,

ən dəhşətlisi odur ki, insan bu xəbərdarlıqı görməməzliyə vurub,dunyadan daha da berk yapışır.
səndə isə deyirsən ki,hələ kimsə gəlib təklif etməlidi ?
onda bu aydın olan ayələri nə edək ?
eraf 172,nisə 48,nisə 116,şuara 89 ?

#90 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 04 ноября 2009 - 17:09

O dediyin ayeler umumi ayelerdir.Men yazdiqlarim ise qeydlerdir yani istisnalari bildirir.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru