Перейти к содержимому

Фотография

üsülda BILMƏMƏZLIK üzrlüdür?!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 444

#121 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 19:46

Əgər müşriklərdən biri səndən aman istəsə, ona aman ver ki, Allah kəlamını (Quranı) dinləsin. Tovbe 6
Allahin kelamini dinleyibmi butun mushrikler?

gətiridiyin ayə də Allah onları ,müşrük adlandırır,
müşrükədə Allah haram görüb cənnəti.
Həqiqətən də, Allaha şərik qoşan kimsəyə, Allah Cənnəti haram etmiş və onun sığınacağı yer Oddur. Zalımlara kömək edən olmayacaqdır” 5.72
SƏN İsə deyirsən ki, cahil müşrük bağışdanacaq.
gətirə bilərsən ayə. və ya imamlardan bir rəvayət ki, cahil müşrük cənnətə girəcək ?

Allah kəlamınindan sən nəyi qəsd edirsən ?
Allahın ayələrini deyirsənsə onu Allah göstərir insanlara və göstərməkdədi,

126Onlar ildə bir və ya iki dəfə fəlakətə uğradıqlarını görmürlərmi? Yenə də tövbə etmir, ibrət almırlar.
.

ölümün özü Allahın bir hüccətidir, başqalarına.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#122 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 20:09

Sen guya Eraf 172-den bilmisen inanmisan Allaha?Yadundadi he hemin vaxt?Qurani oxumaseydin bele bir sheyden xeberin var idimi?

mən sənə dedim axı sən Allahı qurandan guyaki tanımisan, mən isə Allahı
sadəcə olaraq 1 dua ilə Allah düz yolla gedən yollu mənə göstərdi
.Yəni quransız.
yəni o duadan sonra onun hər şeyə qadir olmasını ,nöqsansız olamasını Allah mənə göstərdi.
əraf surəsindəki hadisə insanın içərisinə qoyulan o tovhiddir.
insan cahilliyi üzündən o tovhiddi itirsə belə yenə ölümün ilk anlarında Allahın olduğunu,bənzərsiz olduğunu təsdiq edir,
yəni ərafdakı hadisədə qoyulan o tovhidi ,insan öldürə bilməz,sadəcə ört basdır edə bilər,
Quranda ölüm ayağında müşrükin yenidən tovhidə qayıdmasına oxuyanda,
mənim üçün təzə bir ayə deyildi,Allah artıq bu ayəni mənə göstərmişdı.
məncə aydın oldu
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#123 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 20:31

O biri postum cavabsız qaldı........cavabımı gözləyirəm ki, sonda cavablandırım.

sən mənə sünni kitablarindan bir dəlil getir ki, Aişə Allahı tanımırdı cahillik üzündən ,və ya nəyisə Allahın səviyyəsinə qaldırmışdır,
şirk edirdi .
Gətir sonra isbat etki ,bu əməl küfürdü və ya bu söz küfürdü .
gözdəyirəm...

aişa ALLAHI tanıyırdısa, niyə ilahi hökmə qarşı çıxdı? Yoxsa "Subhanallah!" xata eləmişdi?
HİDAYƏT YOLUNUN YOLÇULARINA SALAM OLSUN !

#124 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 20:35

Sen guya Eraf 172-den bilmisen inanmisan Allaha?Yadundadi he hemin vaxt?Qurani oxumaseydin bele bir sheyden xeberin var idimi?

.Yəni quransız.
yəni o duadan sonra onun hər şeyə qadir olmasını ,nöqsansız olamasını Allah mənə göstərdi.
insan cahilliyi üzündən o tovhiddi itirsə belə yenə ölümün ilk anlarında Allahın olduğunu,bənzərsiz olduğunu təsdiq edir,
yəni ərafdakı hadisədə qoyulan o tovhidi ,insan öldürə bilməz,sadəcə ört basdır edə bilər,
məncə aydın oldu

Aman Tanrı, sən təzə peyğəmbərsən? sənə vəhy gəlir? Hansı yolla?
HİDAYƏT YOLUNUN YOLÇULARINA SALAM OLSUN !

#125 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 20:37

Bu hedis olmasini deyir hoccetin .Olmasi ayri sheydi hamiya chatmasi ayri sohbet.Bes nece olur ki cehenneme ve cennete gediller?
Yazdiqin aye ise bu aye chatanlara aiddir

1 ci əraf 172 bütün insanlardan Allah söz alır ! deyir
Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?”
Bu rəbb sözünün çox mənası var ,yəni bütün nöqsanlardan uzaq,ucalardan uca,bənzərsiz olmaq,
hər şeyi hökmü altında saxlayan və sair..
insanlarda dedilər ki,
bəli
yəni əhd verdilər,
sonra da deyilir ki, deməyin ki qiyamət günü
biz bilmirdik bunu !
və yaxudda deməyin ki,
Atalarımız bizdən əvvəl (Allaha )şərik qoşmuş, biz də onlardan sonra gələn bir nəsil olmuşuq. Məgər Sən bizi batilə uyanların etdikləri əməllərə görə məhv edəcəksən?”– deməyəsiniz.
sonra da tovhidde yaranır insan, hətta ata babasına görə insan tovhidini itirsə belə ,Allah ona mənəvi qidaya geden yolu göstərir,
yəni müşrükün qəlbinə elə sıxıntı verir ki, bəlkə dönüb Allaha dua edə ,lakin çox azları bu duanı eleyir Allaha.
sən isə deyirsən ki,əraf hadisəsi

Olmasi ayri sheydi hamiya chatmasi ayri sohbet

hamiya mənəvi qidanı Allah çatdırır,və yaxudda ona gedən yolu göstərir.
olmaya sən demək istəyirsən , insan ada da yaşayır , rəsul s.a.s adını,və ya quranı eşitməyib,
əlbətdəki, həmin insan əgər Allaha şərik qoşmursa ,yəni muvahhiddirsə o cənnətə gedəcək əgər o cür ölsə.
hətta quranı eşitməsə,rəsul s.a.s. adını bilməsə belə,
Ancaq Allaha tanımırsa cahilliyin üzündən,və ya dünyanı seçirsə cahillik üzündən, o insan əraf 172 nin hökmünə düşür
o insan əraf 172 NİN hökmünə düşür

#126 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 21:01

Aman Tanrı, sən təzə peyğəmbərsən? sənə vəhy gəlir? Hansı yolla?

sən vəhy deyəndə nəyi nəzərdə tutursan ?
ariya da vəhy eleyir Allahsubahnvətəala ,sən hansı vəhydən danışırsan ?
bir dua ilə Allah özünü tanıdır.
Allah vasitəçisizdə öz qulunu düz yolla çəkir,
bax Əlidən sənə bir rəvayət bəlkə hidayət oldun ey cahil insan.
əmirəl mömünün Əlidən soruşdular
: "Rəbbini nə ilə tanıdın?"

cavabında dedi ki:
«özünü mənə tanıtdığı ilə...»

yəndə soruşdular ki:
özünü sənə nə cür tanıtdı?

Dedi ki: «Heç bir şey Ona bənzəməz, insanlarla muqayi­sə edilmez. Uzaq olanda yaxın, yaxın olanda uzaqtır. Hər şeyin üstündədir. Bir şey O’nun üstündədir deyilməz. ............ O, her şeyin başlangıcıdır.»

ƏLİ sizə görə peyğəmbəridi ki, Allah ona özünü tanitdı ?
yoxsa ki,adi insan ?

yani vasitəçiyı möhtac deyil Allah , bunu indi başa düşməsəndə ,görəcəksən ölüm ayağında.

#127 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 21:10

O biri postum cavabsız qaldı........cavabımı gцzləyirəm ki, sonda cavablandırım.

sən mənə sьnni kitablarindan bir dəlil getir ki, Aişə Allahı tanımırdı cahillik ьzьndən ,və ya nəyisə Allahın səviyyəsinə qaldırmışdır,
şirk edirdi .
Gətir sonra isbat etki ,bu əməl kьfьrdь və ya bu sцz kьfьrdь .
gцzdəyirəm...

aişa ALLAHI tanıyırdısa, niyə ilahi hцkmə qarşı зıxdı? Yoxsa "Subhanallah!" xata eləmişdi?

sən цzьn Allahı tanımısansa onda niyə gьnah eleyirsən ? bilmirsən ki bu ilahi hцkьmdьr ?
sən lap mənə Əlini qırdığı xəvaricləri xatirlayirsan... onlarda belə deyirdi ki,gьnah eləyən insan kafirdi. цzьnь kafir gцrьb ,sonra tцvbə etməyi lazım idi

Сообщение отредактировал ahmed: 08 ноября 2009 - 21:13

#128 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 21:29

aişa ALLAHI tanıyırdısa, niyə ilahi hцkmə qarşı зıxdı? Yoxsa "Subhanallah!" xata eləmişdi?

sən özün Allahı tanıyırsansa niyə günah edirsən ? bilmirsən ki, bu ilahi hökümdür ?

Сообщение отредактировал ahmed: 08 ноября 2009 - 21:29

#129 Mumin

Mumin

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 22:22

.Yəni quransız.
məncə aydın oldu

Sence mustezef nedir?
Mustezef ayesinde ozlerine zulmde shirkde anlashilmirmi?
Resul meselesi sorushulurmu?
Istisnalar axirinda ayenin ozlerine zulm etmish mustezeflere deyildikde Resul gelmemish hicrete gucu chatmiyan mushriklerede shamil olmurmu?
Sen yazdiqin ayede Alemi -zerr ile baqli rububiyyetden sohbet gedmirmi?

Сообщение отредактировал Mumin: 08 ноября 2009 - 22:24

#130 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 23:04

C2-Ikincide beli hoccet gelmediyine gore cehd etmemishdirse uzurludur.Belesininde baqishlanmasi mumkundur.

sonrada yuxarıda yazdıqlarından aşağıda yazdıqların düz gəlmir,
1 ci deyirsən ki, ümümiyyərlə deyirsən heç cəhd elemədi müşrük ,sonrada deyirsən ki,Allaha ibadət etmək istəyirdi,getdi butə ibadət etdi.
yəni 1 ci deyirsən ki, mənəvi qida gedən yol göstərilmədi , sonra isə deyirsən ki, o hiss oyandı, lakin insan çaşdı !?
indi hansına qəbul edim ?

Xeyr.Fitri olmushdur bu qida.Her bir insan bu fitret uzre doqulur.Lakin onlar ozleri ya inad uzunden daliyca getmemishler hoccet chatsada.Yadaki fitri olsada qasir cahilliy uzunden Allah axtarma hissi olsada ichinde Allahi tanima meselesi duzgun hell olunmadiqina gore gedib but sitayish edib belesinin baqishlanmasi mumkundur.

mumin bu postum cavabsız qaldı...

#131 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 08 ноября 2009 - 23:43

C2-Ikincide beli hoccet gelmediyine gore cehd etmemishdirse uzurludur.Belesininde baqishlanmasi mumkundur.

sonrada yuxarıda yazdıqlarından aşağıda yazdıqların düz gəlmir,
1 ci deyirsən ki, ümümiyyərlə deyirsən heç cəhd elemədi müşrük ,sonrada deyirsən ki,Allaha ibadət etmək istəyirdi,getdi butə ibadət etdi.
yəni 1 ci deyirsən ki, mənəvi qida gedən yol göstərilmədi , sonra isə deyirsən ki, o hiss oyandı, lakin insan çaşdı !?
indi hansına qəbul edim ?

Xeyr.Fitri olmushdur bu qida.Her bir insan bu fitret uzre doqulur.Lakin onlar ozleri ya inad uzunden daliyca getmemishler hoccet chatsada.Yadaki fitri olsada qasir cahilliy uzunden Allah axtarma hissi olsada ichinde Allahi tanima meselesi duzgun hell olunmadiqina gore gedib but sitayish edib belesinin baqishlanmasi mumkundur.

mumin bu postum cavabsız qaldı...

Her ikisi qayidir bu dunyada onun qasir cahil olmasina.O zerr alemi ayri bu dunyadaki veziyyeti ayri?Mustezef ayesinde sorushur axiki siz dunyada hansi veziyyetde idiniz?

#132 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 ноября 2009 - 01:36

deməli 1 dediyin variantı yox ,2 cini Qəbul edim ?

çünkü 1 ci dediyindən 2 ci arasında ferq çoxdur ,özdəki yerlə göy arasında,
1 Variantda deyirsən ki, cəhd etməyib, 2 cidə deyirsən ki,cəhd etdi lakin azdı...
yəni cəhd etməyib odur ki, ilahi hüccət çatmayıb, budakı Allah üçün nöqsan olur,çünkü mənəvi paklıqa gedən yolu göstərmək,
Allah vacib bilib özünə, ona görə ki, bu insana yeməyindəndə ,içməyindəndə vacibdir.
sən isə deyirsən ki,belə bir şey ola bilər .
o ki,qaldı sənin gətirdiyin ayələrə ,o ayələrə məndə cavab var ,darıxma,1 ci mənim sualımı yekunlaşdıraq,sonra keçəcəyik o biri ayələrə.

#133 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 09 ноября 2009 - 15:51

Birinci variantda dediyim cehd etmeyib meselesi bu menadadir ki zahiri hoccet chatmadiqina gore dunyada getmeyib daliyca uzurludur.Yox eger dunyadaki hoccet chatmishdirsa ona ve o yenede yatmish fitretini oyadib hocceti qebul etememishdirse onda cezalanacaq.
Allahda noqsan yoxdur hemin shexsin ozunde problem var.Chunki hoccet fitri menada var onda, baxmayaraq ki ele yerdedirki oz ixtiyari uzunden fitreti yatirdib ya oldurmushdur.Chatmiyibsada ozunden asili olmayaraq Allahin lutfudur.Chunki onu cehenneme aparmayacaq.

#134 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 09 ноября 2009 - 17:17

Yeri gelmishken gorurem tovhid seninchunde tebii olaraq chox maraqlidir.Bes sence insan yalniz etiqad baximindan zatinda sherik qosha biler,yoxsa vilayet (rehberlik)ve itaetindede mushrik sayila biler?Sayila bilerse beleside mushrik deyilmi?Ve onun ibadetleride(sehv bidet veya haram emelleride) hubut etmirmi(yani qebul olunmur)?

#135 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 ноября 2009 - 01:23

Birinci variantda dediyim cehd etmeyib meselesi bu menadadir ki zahiri hoccet chatmadiqina gore dunyada getmeyib daliyca uzurludur.Yox eger dunyadaki hoccet chatmishdirsa ona ve o yenede yatmish fitretini oyadib hocceti qebul etememishdirse onda cezalanacaq.
Allahda noqsan yoxdur hemin shexsin ozunde problem var.Chunki hoccet fitri menada var onda, baxmayaraq ki ele yerdedirki oz ixtiyari uzunden fitreti yatirdib ya oldurmushdur.Chatmiyibsada ozunden asili olmayaraq Allahin lutfudur.Chunki onu cehenneme aparmayacaq.

mumin
mən sənin suallarıva cavab verəcəyəm,inşallah bu ayələrin nisə 165, isra 15 cavabı gələcək,darıxma
birdə ki,yazanda elə ərəb sözləri yazirsankı, mən başa duşmürəm nə demək istəyirsən,
yəni ərəbcə demək olar ki, mən bilmirəm.
mümkünsə azəri dilndə yaz.
1.deməli 1 ci variantda mən belə anladım ki, hüccət bu dunyada hər bir insana bu dunyada zahiri yox batini ( gizli) çatıb.?
yəni müşrükün qəlbi sıxıntıda,qəm qüssədə qalır,və sair
2.yəni sən Allahın qəlbə göndərdiyi hüccəti hüccət saymırsan ?

#136 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 ноября 2009 - 01:50

Yeri gelmishken gorurem tovhid seninchunde tebii olaraq chox maraqlidir.Bes sence insan yalniz etiqad baximindan zatinda sherik qosha biler,yoxsa vilayet (rehberlik)ve itaetindede mushrik sayila biler?Sayila bilerse beleside mushrik deyilmi?Ve onun ibadetleride(sehv bidet veya haram emelleride) hubut etmirmi(yani qebul olunmur)?

misal verim sənə.Haram əməllərdən , özünü öldürəndir ki, kafir olur, əməlinə görə,
bu işi insan ağlı başında edibsə,o insan cəhənnəmnən çıxmayacaq.

2.sonra Allahın hökmüynən razılaşmıyan
insan
mən həmən insana dəlil olaraq qurandan və hədislərdən sözlər gətirirəm, o isə deyir ki, atam belə dedi,
imam belə dedi ,
soruşanda da deyir ki,imam ictihad etdi dedi,
misal verim sənə zina edən evsiz qadına şəriyyətə görə 100 çubuq vurulur,
mən həmən o zina edən qızın qərdəşinə deyirəm ki,
bəs şəriyyətnən 100 çübüqdur,!!!
O İSə çönüb mənə deyir ki,
bilirəm ki,Allahın rəsulu belə deyib ,quranda belə bir şey var, ancaq mən ata babamın dediyində qalıram.yani biçaqlayıb öldürür qızı,və sonrada fəxrnən deyir ki,ailənin namusunu qorudum,
bələ insan cahil müşrükdür,
istəsən deyərəm sənə niyə müşrükdür !

Сообщение отредактировал ahmed: 10 ноября 2009 - 01:52

#137 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 11 ноября 2009 - 12:27

mumin
mən sənin suallarıva cavab verəcəyəm,inşallah bu ayələrin nisə 165, isra 15 cavabı gələcək,darıxma
birdə ki,yazanda elə ərəb sözləri yazirsankı, mən başa duşmürəm nə demək istəyirsən,
yəni ərəbcə demək olar ki, mən bilmirəm.
mümkünsə azəri dilndə yaz.
1.deməli 1 ci variantda mən belə anladım ki, hüccət bu dunyada hər bir insana bu dunyada zahiri yox batini ( gizli) çatıb.?
yəni müşrükün qəlbi sıxıntıda,qəm qüssədə qalır,və sair
2.yəni sən Allahın qəlbə göndərdiyi hüccəti hüccət saymırsan ?

Meselen hansi sozler?O ayelerde ne varki sence ?
C1-Beli.Mushriklerinde hele hamisini bilmey olmaz qelbi sixinti chekir ya yox.
C2-Qelbi fitri huccetde huccetdir amma ona gore ezab olunmaz zahiri huccet chatmayinca.Chunki bilmir axi nece ibadet etsin oyrenmeyede imkan yoxdur.Qasir cahildir.

#138 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 11 ноября 2009 - 12:44

Senin bir iki misalinla her shey qutarmir indi hele oda ne derecede duzdur bashqa bir movzudur.
Sen qebul edirsen ya yox ki nuselman biri duzgun vilayet qebul etmemeyle itaetde mushrik ola biler?
Eger qebul edirsense de gorum Allah rehberlik vilayet meselesini kimlere shamil etmishdir?
Meselen ayelerden birinde deyir ki sizin rehberiniz yalniz Allah ve onun Resulu ve iman getirmish namaz qilan ve namazda ruku halinda zekat(sedeqe menasinda)
verenlerdir.
Allahi qebul etdin Resulunuda bes sonraki kesler kimlerdir sence?
1-Sehabeler?(Hamisi edaletlidir-sunnilere gore-)
2-Xelifeler?(sunnilere gore rashidi xelifeler)
3-Ehlibeyt ve Quran?(12 imamchi ve 6-7 imali vesair shieler achiqladiqi kimi)
4-Ehlibeyt(sunniler achiqladiqi kimi)veya Ehlibeytnen Sehabeler tabeinler(sunniler qachiqladiqi kimi o cumleden selefiler ,vehabiler)?
5-Tekce Quran?
6-Mezheb ve etiqad imamlari ?
7-Mezheb ve etiqad alimleri o cumleden feqihler ve teoloqlar 12 imamchi shiede achiqladiqi kimi?
8-12 olmasada Ehlibeyt imamlarina inanan shielerin alimleri achiqladiqi kimi?
9-Dovrun shahi,Krali,Prezidenti?(Ferqi yoxdur muselman oldu olmadi,fasiq olsun yada momin)
10-...?

#139 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 ноября 2009 - 15:38

mumin rəhbərliyə itaətdə küfür var.
əgər həmən o rəhbərin e tiqadda elədiyi ,danışdığı küfrü görüb,onu musəlman sayarsa həmən insan cahil müşrükdur.
buna misal azərbaycan prezdenti.
mən bilirəm sən nəyi qəsd edirsən, sən onda bir dənə də olsun dəlil gətir ki,
Əli xutbəsində desin ki,
ey camaat, bu gün haqq ədalət bərpa oldu ,məndən evvəlki, rəhbərlər kafiriydilər, və onların rəhbərlyini qəbul edənlərdə kafiriydilər,
və yaxudda ki, osmanın qan bahasını istəyənlərədə deyə bilərdiki ,

siz kimin qan bahasını istəyirsiz,o kafiriydi ! sizdə onu özüvüzə "rəhbər" seçməknən kafir olduz, və indi sizin tövbənizi gözdəyirəm
gətir bir dənə belə bir fetva sonra vilayət haqqında söhbət edərik.

#140 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 ноября 2009 - 16:43

Meselen hansi sozler?O ayelerde ne varki sence ?
C1-Beli.Mushriklerinde hele hamisini bilmey olmaz qelbi sixinti chekir ya yox.
C2-Qelbi fitri huccetde huccetdir amma ona gore ezab olunmaz zahiri huccet chatmayinca.Chunki bilmir axi nece ibadet etsin oyrenmeyede imkan yoxdur.Qasir cahildir.

mumin
müşrükün qəlbi sıxıntıda olmursa,onda rahatlıqda olmalırdır, bu isə mömində ola bilər ancaq.
həmdə bu sözündə Xaliqi ədalətsizlikdə itdiham edirsən.bəyəm müşrüklə mömin birdi ?

sən demək istəyirsən ki,hansısa müşrükə Allah mənəvi qidaya gedən yolu göstərmədi ?
bu axı nöqsandır Xaliq üçün. !
bax gör nə deyir Allahsubhanvətəala

Doğru yol göstərmək Allaha aiddir. Əyri yollar da vardır. Əgər O istəsəydi, sizin hamınızı doğru yola yönəldərdi.16.9

sən isə deyirsən göstərmədi.....

Onun haqq olduğu onlara (müşriklərə) bəlli olsun deyə, Biz öz qüdrət nişanələrimizi onlara həm xarici aləmdə , həm də onların öz daxilində mütləq göstərəcəyik. Məgər Rəbbinin hər şeyə şahid olması kifayət deyilmi?!
41,53

sən isə deyirsən ki, Allahın hüccəti hüccət deyil (nəuzubilləh)
mam Sadiq ® buyurur: «Sən özün-özünə həkim olmalısan. Həm dərdin, həm də dərmanın sənə tanıtdırılıb. Aqil insan heç zaman sağlamlığı qoyub dərdi götürməz…»
sən isə deyirsən ki,Allah tanitdırılmadı doğru yolu....

sən indi belə bir hədis gətir bilərsən ki, cahil müşrükü Allah bağışdayacaq.?
eyib olmaz sünni kitablarından da olar.

#141 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 12 ноября 2009 - 23:14

Diyesen sende mustezefsene? :rolleyes:
Mustezefliy mushrikede shamildir.Mustezef chare tapmayan istenilen insana shamildir.
Ancaq çarə tapmağa qadir olmayan və yol tapa bilməyən zəif kişi, qadın və uşaqlar istisnadır.Ola bilsin ki, Allah onları əfv etsin. Həqiqətən, Allah əfv edəndir, Bağışlayandır.
Nisa 98-99
Istisnaya fikir ver chare tapmiyan istenilen mustezef kishini qadini ushaqi nezerde tutur.Mushrik, momin ,kafir hansi din mezheb ferq qoymur.Kishi qadin ushaq deye yad edir.Ayeni qoyub hedise muraciet etmeye ehtiyac varmi?

#142 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 ноября 2009 - 01:10

bu suallım cavabsız qaldı
http://313news.net/f...&...ost&p=22850
sonra sən deyəsən batini ayələrnən zahiri ayələri qarışdırırsan.
BU ayənin əvvəlinə baxsan görərsən ,ki hicrət edə biləndən danışılır,
İslamı qəbul edib,
Peyğambər (sav)'a iman etdiklərini inandıqlarını demış, Məkkəlilərdir. Peyğambər (sav) hicret edincə, qövümlərinin yanında qalıb hicrət etmədilər. Onlardan bir qısmı isə dinləri dolayı­sıyla fitnəyə,işgəncəyə məruz qaldılar və onlar da bu küfrə razılıq verdilər. Bədir döyüşündə kafirlərin sırasında müsəlmanlara qarşı döyüşə başladılar. Bunun üzərində bu ayət-i kərim nazil oldu.
yani onlar döyüşdən qaçıb ,müsəlmanlara birləşə bilərdilər, və sair,
bunun əvəzində isə qalmağa üstünlük verib kafir kimi öldülər.
sən bu ayədə yol sözünü batini mənada başa düşdüyün üçün, əməlli başdı çaşmısan.
bu ayədə yol deyəndə fiziki zəif olan mömindən, və ya uşaqdan gedir ,

sən demək istəyirsən ki, Allah kor,kar ,çolaq olan müşrükə ,düz yola gedən yolu göstərmədi ? və ya ayəsini göstərmədi ?
mustəzef haqqında səniynən bu sualdan sonra sualım olacaq.

#143 Heyder313

Heyder313

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 490 сообщений

Отправлено 13 ноября 2009 - 12:05

AY OZUNU MUSALMAN SAYAN ALLAH BENDESI AHMED, SENE EVVELDE DEYILDI AXI PEYQEMBERE SALAM DEYENDE TAM DENE,QELBINDE KIN OLMASIN,EHLI BEYT DUWMENI KIMI MEWHUR OLARSAN YOXSA QIYAMETDE ONDA DA VAY SENIN HALINA,ALLAH OZU EHLI BEYTI SEVMEYI VACIB BILIB WURA SURESI 23 AYE; Allah iman gətirib yaxşı əməllər edən bəndələrinə bununla müjdə verir. (Ya Peyğəmbər!) De: “Mən sizdən bunun (risaləti təbliğ etməyimin) müqabilində qohumluq məhəbbətindən (əhli-beytə sevgidən) başqa bir şey istəmirəm. Kim bir yaxşı iş görərsə, onun yaxşılığının savabının (mükafatını) artırarıq!” Həqiqətən, Allah bağışlayandır, qədirbiləndir! (Şükrün və itaətin, gözəl əməllərin əvəzini verəndir!)

Salam verende bele yazarlar (s.e.v.v) Sellallahu Eleyhi ve Alihi Vessellem, Allahin salami olsun PEyqembere ve onun pak olan Ehli Beytine.

yoxsa sende yezid ,muaviyye kimi guya Peyqember sunnesine emel eden ve Imamete qarwi olanlardansan?????
Heyatda en esas Ilahi Mehebbeti derk edib onun atewinde yanmaqdir.Bu mehebbete bizi aparan yol Peyqember Ve Ehli Beyt eleyhisalamin yoludur

#144 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 ноября 2009 - 18:52

ay cahil ,sən guya kı ƏLİ ®əqidəsindəsən ?
sən əslində onun düşmənisəm,çünkü əqidədə cahilliyi üzrlü sayırsız.
bu isə dəhşətli günahdır.O indi sağ olsaydı çoxdan təkfir etmışdi sizin kimi şiyələri.
siz mənə küfə ehlini xatırladırsız..
bu qəlbnən ölsən (yani sözlərivə görə höküm verirəm sənə) mütləq cəhənnəm əhlindən olacaqsan.
elmin varsa gəl yaz,
subut eleki, imamlarıvız küfür edən bir kəsə cahil müsəlman kimi baxıb. hüccət edəndən sonra deyib ki,kafirdi.

#145 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 11:56

Diyesen sende mustezefsene? :(
Mustezefliy mushrikede shamildir.Mustezef chare tapmayan istenilen insana shamildir.
Ancaq çarə tapmağa qadir olmayan və yol tapa bilməyən zəif kişi, qadın və uşaqlar istisnadır.Ola bilsin ki, Allah onları əfv etsin. Həqiqətən, Allah əfv edəndir, Bağışlayandır.
Nisa 98-99
Istisnaya fikir ver chare tapmiyan istenilen mustezef kishini qadini ushaqi nezerde tutur.Mushrik, momin ,kafir hansi din mezheb ferq qoymur.Kishi qadin ushaq deye yad edir.Ayeni qoyub hedise muraciet etmeye ehtiyac varmi?

bu suallım cavabsız qaldı
http://313news.net/f...&...ost&p=22850
sonra sən deyəsən batini ayələrnən zahiri ayələri qarışdırırsan.
BU ayənin əvvəlinə baxsan görərsən ,ki hicrət edə biləndən danışılır,
İslamı qəbul edib,
Peyğambər (sav)'a iman etdiklərini inandıqlarını demış, Məkkəlilərdir. Peyğambər (sav) hicret edincə, qövümlərinin yanında qalıb hicrət etmədilər. Onlardan bir qısmı isə dinləri dolayı­sıyla fitnəyə,işgəncəyə məruz qaldılar və onlar da bu küfrə razılıq verdilər. Bədir döyüşündə kafirlərin sırasında müsəlmanlara qarşı döyüşə başladılar. Bunun üzərində bu ayət-i kərim nazil oldu.
yani onlar döyüşdən qaçıb ,müsəlmanlara birləşə bilərdilər, və sair,
bunun əvəzində isə qalmağa üstünlük verib kafir kimi öldülər.
sən bu ayədə yol sözünü batini mənada başa düşdüyün üçün, əməlli başdı çaşmısan.
bu ayədə yol deyəndə fiziki zəif olan mömindən, və ya uşaqdan gedir ,

sən demək istəyirsən ki, Allah kor,kar ,çolaq olan müşrükə ,düz yola gedən yolu göstərmədi ? və ya ayəsini göstərmədi ?
mustəzef haqqında səniynən bu sualdan sonra sualım olacaq.

Yox ele chare tapmaq ve yol menasinda basha dushurem yol sozunu.Ayeninde nazil olma sebebi olsunki eledir.Amma bu ehkam ayelerindendir hemde .Bele olduquna gore ferqi yoxdur istenilen devrde yashayan dini baximdan mustezef veya zeifledilmish shexslere aiddir.O sen yazdiqinda bir hedisdir ki neql olunmushdur ayenin nazil olma sebebi kimi.Ordada hele tam deyilmir kafir olmushlar ya yox?Munafiq veya gunahkar muselman kimide bildirilmishdir.

#146 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 12:23

Allahi qebul etdin Resulunuda bes sonraki kesler kimlerdir sence?
1-Sehabeler?(Hamisi edaletlidir-sunnilere gore-)
2-Xelifeler?(sunnilere gore rashidi xelifeler)
3-Ehlibeyt ve Quran?(12 imamchi ve 6-7 imali vesair shieler achiqladiqi kimi)
4-Ehlibeyt(sunniler achiqladiqi kimi)veya Ehlibeytnen Sehabeler tabeinler(sunniler qachiqladiqi kimi o cumleden selefiler ,vehabiler)?
5-Tekce Quran?
6-Mezheb ve etiqad imamlari ?
7-Mezheb ve etiqad alimleri o cumleden feqihler ve teoloqlar 12 imamchi shiede achiqladiqi kimi?
8-12 olmasada Ehlibeyt imamlarina inanan shielerin alimleri achiqladiqi kimi?
9-Dovrun shahi,Krali,Prezidenti?(Ferqi yoxdur muselman oldu olmadi,fasiq olsun yada momin)
10-...?

mumin rəhbərliyə itaətdə küfür var.
əgər həmən o rəhbərin e tiqadda elədiyi ,danışdığı küfrü görüb,onu musəlman sayarsa həmən insan cahil müşrükdur.
buna misal azərbaycan prezdenti.
mən bilirəm sən nəyi qəsd edirsən, sən onda bir dənə də olsun dəlil gətir ki,
Əli xutbəsində desin ki,
ey camaat, bu gün haqq ədalət bərpa oldu ,məndən evvəlki, rəhbərlər kafiriydilər, və onların rəhbərlyini qəbul edənlərdə kafiriydilər,

siz kimin qan bahasını istəyirsiz,o kafiriydi ! sizdə onu özüvüzə "rəhbər" seçməknən kafir olduz, və indi sizin tövbənizi gözdəyirəm
gətir bir dənə belə bir fetva sonra vilayət haqqında söhbət edərik.

Bes ayede niye gelmishdir ki Yoxsa onlarin qanun qoymaqda Allaha qoshduqlari sherikleri vardirmi?
Veya onlarin ekseriyyeti mushrik olduqlari halda Allaha inanirlar ayesi vardirki onun enme sebebi baresinde deyilmishdir ki meqsed itaetde shirkdi.Hetta dinden chixmasa bele (bezen sheri hede chatsa dindende chixmish mushrikdir)biri Allahin dediyi keslere itaet etmese mushrik olar.Ali(as)-in vaxtinda ele olmushdur ki ozunun ve terefdarlarinin qanini malini namusunu qorumaq uchun Allahin buyururquna emel etmish ve fitne toretmek istememishdir.Eksine umumi Islam dininin menafeini nezere alaraq sebrli olmaqa ustunluk vermishdir.Onunla muharibeye qalxanlara qarshida sozsuz ki evvel hocceti tamam etmish tovbe etmediyleri teqdirde onlarla muharibede aparmishdir.
Xevaricler kimlerdir?
Siffeyn müharibəsində Müaviyənin ordusu Əmr Asın məkrli hiylələri ilə Qur’anları nizələrin ucuna keçirib Əmirəl-mö’minin Əlinin (ə) ordusuna e’lan etdilər ki, gəlin müharibə və qan axıdılması yerinə Qur’anı öz aramızda hakim edək. Əlinin (ə) zahiri nəzərlərə əsir olan və Müaviyənin zahirdə qurduğu hiylələrə aldanan ordusundan bir qrupu Əli ibni Əbi Talib (ə)-a xitabən dedilər: Bunlar bizi Allahın kitabına də’vət edirlər, sən isə bizi qılınca çağırırsan?!
Əmirəl-mö’minin Əli (ə) onları Müaviyə və Əmr Asın hiyləli və məkrli planlarından agah etməyə çalışdısa, heç bir nəticə hasil olmadı. O qrup Əli (ə)-dan son dərəcə həyasızlıqla tələb etdilər ki, Müaviyənin xeyməsinə çatmaqda olan Malik Əştərin qayıtmasına göstəriş versin, əks halda üçüncü xəlifə Osman ibni Əffanla etdikləri rəftarı o həzrətlə də edəcəklər.
Əmirəl-mö’minin Əli (ə) öz batini istəyinin əksinə olaraq, Malikin qayıtmasına göstəriş verməyə məcbur oldu. Atəşkəs e’lan olundu və iki ordu arasında mühakimənin həkəmiyyətə tapşırılması qərara alındı. Müaviyə tərəfindən Əmr As nümayəndə seçildi. Əmirəl-mö’minin Əli (ə) Əbdüllah ibni Abbası öz tərəfindən nümayəndə seçmək istəyəndə, həmin qrup kəskin şəkildə müxalifətçilik edərək dedilər ki, bu şəxs (yə’ni, İbni Abbas) sənin ailəndəndir. Sonra həzrət Əlini (ə) məcbur etdilər ki, Əbu Musa Əş’ərini həkəm tə’yin etsin.
Həkəmiyyət qərara alındıqdan və iki nümayəndə e’lan edildikdən sonra həkəmiyyətin çıxardığı nəticə həmin qrup üçün çox ağır gəldi. Bu zaman Əlini (ə) tənqid edib dedilər ki, əgər o haqq xəlifədirsə, bəs nə üçün həkəmiyyəti qəbul etdi?! Onlar bununla da kifayətlənməyərək iddia etdilər ki, «İnil hökmü illa lillah» ayəsinin tələbinə görə, hökm yalnız Allaha məxsusdur və heç kəsin həkəmiyyət haqqı yoxdur.
Bu qrup elə həmin yerdə Əmirəl-mö’minin Əlinin (ə) ordusundan ayrıldı və İslam tarixində «xəvaric» adlanan bir cərəyanı təşkil etdilər. Bu qurupa ona görə xəvaric deyirdilər ki, onlar Əmirəl-mö’minin Əlinin (ə) fərmanından imtina edərək onun əleyhinə qiyam etmişdilər. İslam mədəniyyətində imamın əleyhinə qiyam edən hər şəxs xarici yə’ni, qiyamçı adlanır. «Xəvaric» də «xarici» kəlməsinin cəm formasıdır. Əlbəttə bu qrupu «şurat» kimi təqdim edirdilər. Bu sözün kökü Bəqərə surəsinin 207-ci ayəsində əxz edilib. «Yə’ni, camaatdan bə’ziləri Allahın razlığını kəsb etmək yolunda öz canını satırlar».
Xəvaric «mariqin» də adlandırılırdı. Mariq «xaric olmuş», «kənara getmiş» mə’nasınadır. Bu tə’bir həm Peyğəmbərdən (s) nəql olunan rəvayətdə, həm də Əlinin (ə) kəlamında qeyd olunmuşdur.
Peyğəmbərdən (s) Zul-Xuveysirə barəsində belə nəql olunur:
«Bu kişinin nəslindən bir dəstə yaranacaqdır ki, ox kamandan çıxdığı kimi, onlar da dindən çıxacaqlar».
Milel ven nihel.c1/seh115 :(

Сообщение отредактировал Mumin: 14 ноября 2009 - 12:25

#147 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 12:33

HƏRURADA YIĞINCAQ
Xəvaric Siffeyn müharibəsindən qayıdarkən Əmirəl-mö’minin Əli (ə)-la birlikdə Kufəyə qayıtmadı. Onlar Kufənin Hərura adlı bir kəndində məskən saldılar və orada öz qruplarını təşkilat halına salaraq qərara aldılar ki, qərar çıxaran bir şura seçsinlər. Şibs ibni Rəbini müharibə komandanı və Əbdüllah ibni Kəvva’nı imam camaat təyin etdilər, «əmr be mə’ruf və nəhy əz münkər»i özlərinə şüar qərar seçdilər.
Xəvaricin Hərurada toplaşdığı vaxtdan sonra Əmirəl-mö’minin Əli (ə) Əbdüllah ibni Abbası onlarla münazirə (elmi mübahisə) aparmaq üçün seçib oraya göndərdi. İbni Abbas onların yanına gedən zaman xəvaricdən bir qrupu onu görərək fəryad etdilər: Vay olsun sənə, ey ibni Abbas! Allaha kafir olmusanmı, necə ki, dostun Əli ibni Əbi Talib oldu?
İbni Abbas dedi: Mən sizin hamınızla söhbət edə bilmərəm. Öz aranızdan başqalarından daha agah olanını seçin ki, mən onunla danışım.
İtab ibni Əhvər Sə’ləbi irəli çıxıb ibni Abbasın qarşısında dayandı. İbni Abbas ona dedi: Sənin üçün bir misal çəkmək istəyirəm (yə’ni, bir mətləbi demək istəyirəm). Yaxşı-yaxşı qulaq as, sonra cavab ver. Mənə de görüm «Darul-islam» kimin üçündür və onu kim buyurmuşdur?
İtab dedi: Bəli. Allah üçün. Onu Allahın Peyğəmbəri və müt’i bəndələrinin əli ilə tikmiş və Özünün seçdiyi peyğəmbərlərə əmr etmişdir ki, millətlərə Allaha xalis ibadət etməyi əmr etsinlər. Bir qrup iman gətirib digər bir qurup isə kafir oldular. Darul-islamda məb’us olan son peyğəmbər Həzrət Məhəmməd oldu.
İbni Abbas dedi: Bəli, düz dedin. De görüm Məhəmməd (s) Darul-islamı idarə etməyə məb’us olanda onun imarətlərini möhkəmləndirdi, onun hüdudlarını bəyan etdi və ümməti dinin maarifinə və şəriət hökmlərinə əməl etmək yoluna vaqif etdi, yoxsa yox?
İtab dedi: Bəli. Məhəmməd elə etdi.
İbni Abbas dedi: De görüm Məhəmməd (s) Darul-islamda əbədi qaldı, yoxsa ondan rehlət etdi?
İtab dedi: Rehlət etdi.
İbni Abbas dedi: Peyğəmbər (s) vəfat edərkən Darul-islam kamil binaya, açıq-aşkar vücuda malik olan halda xarab və viran oldumu?
İtab dedi: Peyğəmbərin (s) rehləti zamanı bu bina kamil, onun hüdudları da müəyyən və aşkar idi.
İbni Abbas dedi: Düzdür, lakin de görək Məhəmməd (s) özündən sonra bu evin abadlaşdırılması üçün bir kəsi seçdimi?
İtab dedi: Bəli. Səhabə, Əhli-beyt, vəsi və onun zürriyyəsi (sülaləsi) Peyğəmbərdən (s) sonra bu evi abad edənlərdən idi.
İbni Abbas soruşdu: Onlar öz vəzifələrinə əməl etdilər, ya etmədilər?
İtab dedi: Çalışdılar ki, bu evi abad etsinlər.
İbni Abbas soruşdu: De görüm bu ev (Darul-islam) Peyğəmbərin (s) qoyduğu kimi tam abadlıqdadır, yoxsa xarab olmuş və hüdudları tə’til olmuşdur?
İtab dedi: Xeyr. Hal-hazırda viran olmuşdur və onun hüdudlarına riayət edilmir.
İbni Abbas soruşdu: Onu Peyğəmbərin (s) zürriyyəsi xarab etdi, yoxsa ümməti?
İtab dedi: Ümməti.
İbni Abbas dedi: Ey İtab! De görüm, sən Allahın və Rəsulunun evini viran edən, onun hüdudlarını tə’til edən bir ümmətdən olduğun halda cəhənnəm odundan qurtarmağa necə ümid bəsləyirsən?
İtab dedi: «İnna lillahi və inna iləyhi raciun». Vay olsun sənin halına, ey İbini Abbas! Mənə kələk gəldin və məni ağır bir işə saldın. Məndən e’tiraf aldın ki, Allahın evini xarab edən şəxslərdənəm. İndi de görüm bu həlakətdən xilas olmağın yolu nədir?
İbni Abbas cavab verdi: Sənə vacib olan ilk şey budur ki, bu evin dağıdılmasında kimin çalışdığını görüb, onunla düşmənçilik edəsən, kimin də onu abadlaşdırmaqda çalışdığını görüb onunla dostluq edəsən.
İtab dedi: Düzdür, Allaha and olsun, indiki zamanda bu evin abadlaşdırılmasını sənin əmin oğlu Əli ibni Əbi Talibdən də artıq istəyən bir şəxs tanımıram. Lakin o, Əbu Musa Əş’ərini onun haqqı olmayan bir şeydə həkəm qərar verdi.
İbni Abbas dedi: Vay olsun sənin halına! Biz həkəm və münsif qərar verməyi Qur’andan götürmüşük. Nisa surəsinin 35 və Maidə surəsinin 95-ci ayələri bizim dediklərimizə aşkar sübutdur.
İbni Abbasın kəlamı bura çatanda xəvaric hər tərəfdən fəryad çəkərək dedilər ki, Əmr ibni As sənin nəzərində adil sayılırmı?! Halbuki, cahiliyyət dövründə cahiliyyət rəislərindən və İslam evinə bir yük olduğunu bilirsən. O, əbtər oğlu əbtərdir. Elə kəslərdəndir ki, Məhəmmədlə vuruşmuş və peyğəmbər ümməti arasında fitnə salmışdır.
İbni Abbas dedi: Ey camaat! Əmr As bizim tərəfimizdən həkəm deyildi. Onun barəsində bizi danlayırsınızmı?! Halbuki o, Müaviyənin həkəmi idi və Əli ibni Əbi Talib məni həkəm seçmək istəyəndə siz imtina edib dediniz ki, biz Əbu Musa Əş’əriyə razıyıq. Siz təqvalı olun, Əmirəl-mö’minin Əli (ə)-a itaət edin. Çünki onun öz haqqından əl çəkməsinə baxmayaraq, amma peymanın vaxtının keçməsini gözləyir ki, yenidən bu qövm ilə müharibə etsin. Əli Allahın ona verdiyi haqqdan əl çəkən bir adam deyildir.
Bu zaman xəvaric fəryad çəkib dedilər: Heyhat, İbni Abbas! Biz bu gündən sonra Əlinin vilayətinə qayıtmayacağıq! Get ona de ki, özü bizim yanımıza gəlsin və onunla mübahisə edək.
İbni Abbas Kufəyə qayıdıb bu xəbəri Əli (ə)-a bəyan etdi. Həzrət Əli (ə) səhabədən 100 nəfərlə birlikdə Həruraya getdi. Xəvaric bundan xəbər tutanda Əbdüllah ibni Kəvvanı 100 nəfərlə Əli (ə)-a tərəf göndərdi. Bu iki dəstə bir-biri ilə qarşılaşanda Əli (ə) Əbdüllaha xitabən buyurdu: Ey ibni Kəvva! Söz çoxdur, səhabələrindən bir dəstə ilə gəl səninlə danışım.
İbni Kəvva dedi: Sənin qılıncından amandayıqmı?
Həzrət buyurdu: Bəli. Sən mənim qılıncımdan amandasan.
İbni Kəvva səhabəsindən on nəfərlə birlikdə Əlinin (ə) yanına gəldi. Bu zaman Əli (ə) özü ilə Müaviyə arasındakı müharibəni şərh etdi və Qur’anın nizələrin başına keçirildiyi hadisəni, həkəmiyyətə necə razılaşdıqlarını, xəvaricin bu hadisə ilə müxalifətini ona xatırlatdı.
İbni Kəvva özünün on nəfər yoldaşı ilə Əlinin (ə) tərəfinə keçdi və xəvaricin dəstəsindən çıxdı. Lakin qalanları öz e’tiqadlarında qalaraq «La hökmə illa lillah və la taətə limən əsəllah» şüarını verdilər.

#148 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 13:32

Xevaricler kimlerdir?

mumin

copy paste edəndə bir az qisalt, gözlərim.....
mən sənə nə sual verdiım sən mən nə sual verdin ?
mən sənə dediı ki, bir delil gətir ki, guya ki,

sən isə mənə xəvaricləri gətirirsən?
xəvariclərin küfrü onda deyildi,xəvariclər heç özləridə bilmirdi nə danışırdı,
əli əmir etmişdi ki,döyüşü saxlamayın, onların hiylələrinə aldanmayın.
lakin xəvariclər özləri sulhə razılıq verdikləri halda, sonra Əliyə kafir nisbəti verdilər.
halbu ki, bir az dərin fikirləşsəydilər görəcəkdilər ki, öz dediklərindən hələ özləri kafir çıxır.
xəvariclər küfrü küfür olmayan, və ya zəruriyyət olan bir əməllərdə zəruriyyəti qəbul etməyib kafir hökmü verdilər Əli (r.a.)
yani kim deyərsə ki , Allahın hökmüynən kim höküm verməszə kafirdi gərək isbat etsin ki, bu əməl küfürdü,
yəni gərək şərtləri tətbiq etsinlər, ola bilsin ki, kimsə bilmir və sair yəni burda insan cahil ola bilər,və ya zəruriyyətdən
belə bir höküm verdi
xəvariclərin ibn Abbasnan söhbətində bu aydın görsəndiki , onlar hava əhliidilər.
Əli də məs hüccəti tamamlayandan sonra onlara artıq kafir kimi baxırdı
ona görə ki, bir insan şərtləri düzgün tətbiq etməyib kafir deyirsənsə ,əgər tövbə etməsə, həmin insan özü kafir olur
Əli onlar haqqında dedi
dedikləri haqqdır, lakin batilcəsinə başa düşdülər,(yəni şərtləri düzgün tətbiq etmədikləri üçün,özləri kafir oldu)

#149 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 13:41

Yox ele chare tapmaq ve yol menasinda basha dushurem yol sozunu.Ayeninde nazil olma sebebi olsunki eledir.Amma bu ehkam ayelerindendir hemde .Bele olduquna gore ferqi yoxdur istenilen devrde yashayan dini baximdan mustezef veya zeifledilmish shexslere aiddir.O sen yazdiqinda bir hedisdir ki neql olunmushdur ayenin nazil olma sebebi kimi.Ordada hele tam deyilmir kafir olmushlar ya yox?Munafiq veya gunahkar muselman kimide bildirilmishdir.

sən yəndə deyirsən ki, ola bilər ki, Allah düzgün yola gedən yolu göstərmədi (nəuzu billəh) ,
nə isə başqa sual verim sənə
tutaq kı , mən mustezefem, mən yataq xəstəsiyəm ,məndə gecə gendüz deyirəm ki, Allah olsaydı mən bu günə düşməzdim, və sair ,yəni Allahı inkar edirəm
səndə , və ya sənin şeyxin gəlirsiz məni yanıma dəvət edirsən !
indi başa sal görüm hüccəti mənə necə tamalayacaqsan ? yəni mən sənə inanım , səni yalançı saymayım və sair ..

#150 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 14 ноября 2009 - 18:09

Birinci sorusharam ki sen hansi delile esasen inkar edirsen Allahi?Yoxdursa neyi inkar edirsen?

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru