Перейти к содержимому

Фотография

üsülda BILMƏMƏZLIK üzrlüdür?!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 444

#181 _MOLLA_

_MOLLA_

Naqib – Captain

• Murid
  • 984 сообщений

Отправлено 03 июля 2010 - 18:00

əqidə yoldaşun deyir ki, "peyğəmbərsiz və imamsiz Allahı tanımaq və düz yolu tutmaq mümkün deyil."

Qardaş əgər məni nəzərdə tutusansa mən elə demək istəmirdim. Mən ddeyirəm ki, Allah istəsə idi peyğambərin qəlbinə qydsiz şərtsiz vəhy edər və özünü ona tanıdardı. Sadəcə olaraq Allahın iş insipi (məcazi mənad ) bu deyil. Allah canı da vasitə ilə alır, vəhyidə vasitə ilə göndərir və . s
Hər kəs cənnətə getmək istəyir amma heç kim ölmək istəmir

#182 _MOLLA_

_MOLLA_

Naqib – Captain

• Murid
  • 984 сообщений

Отправлено 03 июля 2010 - 18:07

3:194. Ey Rəbbimiz! Öz peyğəmbərlərin vasitəsilə bizə vəd etdiklərini ver və qiyamət günündə bizi rüsvay etmə! Əlbəttə, Sən Öz vədinə xilaf çıxmazsan!”

Dəymə buna Şair olan qalan 1-2 dənə qalıb onu da qaçırdacaqsız forumdan. Deyəcəksən ki Kəbə vasitədi deyəcək ki olmaz ki insan üzünü pryamoy allah tutusun?
niyə üzü Kbəyə dönür? Hal bu ki Kəbə də vasitədi.

#183 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 00:21

abu sufyan sənə sual verildi.

Allah özü özünnü sənə tanıtdıra biməz bəyəm ?
yoxsa buna şübhə edirsən ?
mutləq mənada vaistəçi olmalıdır ?

2.ey "elmli" şiyə birdəki sən Allahı haçan tanımısan ?bunu səndən elmi olmayan müsəlman soruşur.
necə bildin ki, Allah hər şeyə qadirdir, hər şey onun hökmü altındadır?
bu suallı sənə azından 3 cü dəfədir verirəm,
niyə qaçırsan suallardan ?
məndən də qaçsan Allahdan qaça bilməyəcəksən.
birdəki ,əgər mən yalan deyirəmsə Allahın adından qoy Allah məni alçatsın, yox əgər mən haqqı, sən yalan deyirsənsə onda səni alçatsın.razısan bu duaynan ?

Əvvəla qaçmaq sənin ulu liderlərinin xüsusiyyətidir. Bunu qeyri-şiələrə dəfələrlə demişəm səndə hafizənə yaz.

Gecdə olsa anladım ki, sənin kimi öz xəyallarına qapılanı elə öz xəyalları ilə baş-başa buraxmaq lazımdır. Bir sözlə sənin kimi dini məzhəbi, əqidəsi bilinməyənə vaxt sərf etməkdənsə şiələrə xidmət etmək daha əfzəldir.

Sən o qədər qəflətdəsənki Qurandan mə`nasını anlamadan dəlil kimi gətirdiyin ayələrin belə Peyğəmbər (s) vasitəsilə insanlara çatdırıldığını unutmusan. Burada mənə vasitə və s. barədə gülünc suallar verincə istifadə etdiyin Quran və hətta Quran tərcüməsinə belə kiminsə (peyğəmbər və tərcüməçi) vasitəsilə sahib olduğunu xatırla. Sonrada peyğəmbərdən (a) sonra növbəti vasitə olan əhli-beytin (a) dediklərinə əməl et ki, bəlkə hidayət olasan. Allah bizə lütf edib müəllim, murşid göndərməsə biz şeytanın əlində oyuncağa çevrilərik, necə ki, sən bunun bariz nümunəsisən. Peyğəmbərdən (s) sonra təqribən 3 əsr İmamlar (a) müsəlmanlara müəllimlik etmələrinə baxmayaraq müsəlmanlar hələdə yaman gündədir. Sən müəllimsiz, alimsiz öz naqis ağlınla feyzə yetişmək istəyirsən?

Hər bir insanın fitrətində tovhid toxumu vardır. Allah öz lütfü ilə, istədiyi kimi o toxuma can verir. Ağılı olan adam Peyğəmbərə (s), Qurana, Əhli-beytə (a), Əhli-beyt (a) yolunu tutmuş alimlərə tabe olaraq həmin toxumu qəlbində böyüdüb inkişaf etdirir və Allahın bizlər üçün bəyənib seçdiyi kəmalın zirvəsinə çatır. Allahın istədiyi kimi Allahı tanıyır ona ibadət edir və bununlada dünya və axirət səadətinə nail olur. Daha sənin kimi ortalıqda sərgərdan qalmır.

Sənin boş-boş suallarından belə çıxır ki, Allah (ələyazu billah) 124 min peyğəmbəri (a), səmavi kitabları boşuboşuna göndərib. Alimlər isə ümumiyyətlə lazım deyildi. Ahmad kimilər özləri özlərinin həm peyğəmbəri, həm kitabı, həm alimidir. Mən bura nə peyğəmbərlər (a), nə səmavi kitablar, nədəki alimlər haqqında olan ayələri yerləşdirmək istəmirəm. Müsəlmanlar üçün bu gizlin məsələ deyil.

Sənin xülyaların hamısı birinci etapa, toxum etapına aiddir, anlaya bilirsən birinci etapa. Cəngəllikdə olan piqmeyin etapı kimi. Dağda olan çobanın etapına. Madan ki, Allah sənə lütf edib cəngəllikdə və yaxud dağın başında ə yaxud dinsiz bir cəmiyyətin içərisində yaratmayıb Allaha layiqincə, onun istədiyi kimi ibadət et. İslam kimi böyük ne`mətindən faydalan, bacardığın qədər də səcdədən qalxma ki, səni piqmey olaraq yaratmayıb.

Allahın lütfi ilə qəlbində oyanmış o toxumu becərib inkişaf elətdirmək üçün hökmən Allahın bəyəndiyi müəllim və murşidə ehtiyyacın var. Allah bəşəri Peyğəmbərlə başlayıb və sonuncu peyğəmbər, əşrəful-ənbiya Muhəmmədin (s) əti-qanı-canı, vəsisi, elminin daşıyıcısı Mehdinin (a) əli ilə də haqqı ədaləti bərqərar edərək məhv edəcəkdir. Sən anlamasan belə bütün bunlar əbəs yerə deyil. Qəbul etmək istəmədiyin hər hansı bir vasitədən bir anlıq uzaq düşsən onunlada şeytan səni öz toruna salacaqdır, necə ki, salıbdır. Əgər əbədi səadət istəyirsənsə vasitə kimi qəbul etmək istəmədiyin Peyğəmbərin (s) mübarək kəlamını, Allahın əmrini sənə xatırladıram özüdə bir bulaqdan su içdiyin nasibi vəhhabilərin saytından:

Sizə iki ağır şey tərk edirəm. Birinci Allahın hidayət və nur olan kitabı Qur'andır. Allahın kitabını tutun və ondan möhkəm yapışın". Qur'an haqqında rəğbətləndirici sözləri söylədikdən sonra dedi: "Ikinci əhli beytimdir. Əhli beytim haqqında Allahdan qorxmağınızı, xəta etməməyinizi yadınızda saxlayın"—deyərək bunu 3 dəfə təkrarları. (Mənbə)

1.Allahın mənə lütf etməsi elə özünü tanıtdırmağıdır. Onun lütfü olmasa idi heç kim onu mənə tanıtdıra bilməz. Peyğəmbəri (s), Quranı, Əhli-beyti (a), alimləri, ustadları tanımağım onun özünü mənə tanıtdırmağıdır.

2.Heç bir müsəlmanın zərrə qədər də olsun şübhəsi yoxdur. Sən ünvanını səhv saldığın bu sualı qeyri-Allaha ibadət edənlərə ver. Müsəlmanların bu sualla zəhləsini az tök.

3.Kəmalın zirvəsinə çatmaq istəyirsənsə hökmən vasitəçi olmalıdır. Əks təqdirdə peyğəmbərlərin (a) bes`ətləri və səmavi kitabların göndərilməsi mə`nasızdır. Bu vasitələrdən istifadə etməsən ən yaxşı halda dünyadan piqmey kimi gedəcəksən.

Müsəlman, Allahın qüdrətini görməmək üçün kor olmaq lazımıdır. Məgər ən azından gözümüzlə gördüyümüz şeylər onun qüdrətindən xəbər vermir?

Amin, Amin, Amin, Amin, Amin. Allah səni haqq yolu olan, Peyğəmbər (s), Quran, əhli-beyt (a) yoluna hidayət etsin. Qiyamətin günü sadaladığım 3 böyük ne`mətdən imkanın olduğu halda belə doğru-dürüst istifadə etmədiyin üçün sənin yaxandan yapışacaqlar.

فقال رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم): يا علي اكفني هذه الكتيبة
Rasulallah (s.a.a.s.) buyurdu:
"Ya Əli, məni müşrik dəstəsinin həmləsindən müdafiə et!"(Uhud döyüşü)

#184 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 00:27

الذي عليه أكثر علمائنا المتأخرين ان الأئمة الاثني عشر أفضل من جميع الأنبياء حتى أولي العزم

“Son dövr alimlərinin əksəriyyəti inanırlar ki, 12 İmam bütün peyəmbərlərdən üstündür, hətta ülul-əzmdəndə" MƏNBƏ

Sübhənallah!!! Həqiqətən mi buna inanırsınız? Şiə əqidə saytı yazır. Özümdən demirəm.

Allahın adını dilində yalandan qəl-qələ edincə oxuyub anlaya bilirsənəsə zəhmət olmasa mətni bütövlükdə oxu bəlkə hidayət oldun. Mətnin başını və ayağını kəsməklə nə əldə etmək istəyirsən?

#185 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 02:31

Sən o qədər qəflətdəsənki Qurandan mə`nasını anlamadan dəlil kimi gətirdiyin ayələrin belə Peyğəmbər (s) vasitəsilə insanlara çatdırıldığını unutmusan. Burada mənə vasitə və s. barədə gülünc suallar verincə istifadə etdiyin Quran və hətta Quran tərcüməsinə belə kiminsə (peyğəmbər və tərcüməçi) vasitəsilə sahib olduğunu xatırla.

1 ci böhtan atma,mənim məzhəbim elə həmin o məzhəbdir.mən sizin imamlarınızın dediklərini(şübhə yox ki,səhih rəvayətləri deyirəm) sizdən yaxşı hələki anlayıram,əlhəmdullilah.
mən harda demişəm ki, quranı qoyaq qıraqa, o bizə lazım deyil, insan varkı qurandan ayə oxuyur, haqqı tapır.
Ancaq o insan sonra durub deməməlidir ki, bu quran, peyğəmbər olmasa, Allah insanı düz yola yönəldə bilməz.
mən isə deyirəm ki,Allah qurananda, rəsulnanda düz yola yönəldir, və quransızda Allah insanı düz yolla yönəldə bilər, bax buna şübhə edənnən cidal edirəm.
100 dəfə gətirsəm belə xeyri olmayacaq, ta o vaxtacan ki, insan özü öz halını dəyişmək üçün Allaha dua etməsə.
və mən və mənim əqidəmdə olanlar yəqinliklə bilir,əlhəmdullilah bilirik ki, Allah düz yola yönəldir insanı, və
ancaq o saxlayır insanı bu yolda, rəsullar buna qadir deyil.
2 ci sən bilirsən ki, sən "haqqsan" bəlkə sənin dolğun cavablarından sonra "imana" gəldim.
sən niyə pisliyə zənn edib bu sözləri deyirsən

əqidəsi bilinməyənə vaxt sərf etməkdənsə şiələrə xidmət etmək daha əfzəldir.

sonra yazırsan kı,

1.Allahın mənə lütf etməsi elə özünü tanıtdırmağıdır. Onun lütfü olmasa idi heç kim onu mənə tanıtdıra bilməz. Peyğəmbəri (s), Quranı, Əhli-beyti (a), alimləri, ustadları tanımağım onun özünü mənə tanıtdırmağıdır.

sonra da bunları yazırsan

Müsəlman, Allahın qüdrətini görməmək üçün kor olmaq lazımıdır. Məgər ən azından gözümüzlə gördüyümüz şeylər onun qüdrətindən xəbər vermir?

nəsə anlamadım, fikirlərin bir birini tamamlamır
ona görə tezdən suallar verməli olacaqam.

deməli adi bir gözlə Allahın qudrətini görüb tanımısan Allahı ?
yoxsa qəlb gözüynən görüb tanıdın Allahı ?
və yaxud da imamlar vacitəçi olmadı sənə ki, Allahın hər şeyə qadir olmasını biləsən ?
yoxsa bunu da bilməyə imamlar vasitəçi oldu sənə və nə vaxt bilmisən ? yetkinlik yaşında , ondan qabaq yoxsa sonra ?
Allahın qudrətini quran oxudun gördün yoxsa quran oxumamış gördün ?
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#186 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 02:51

əqidə yoldaşun deyir ki, "peyğəmbərsiz və imamsiz Allahı tanımaq və düz yolu tutmaq mümkün deyil."

Qardaş əgər məni nəzərdə tutusansa mən elə demək istəmirdim. Mən ddeyirəm ki, Allah istəsə idi peyğambərin qəlbinə qydsiz şərtsiz vəhy edər və özünü ona tanıdardı. Sadəcə olaraq Allahın iş insipi (məcazi mənad ) bu deyil. Allah canı da vasitə ilə alır, vəhyidə vasitə ilə göndərir və . s

molla
mən tövhidi qəsd edirəm, fiqhi məsələləri yox.
rəsul s.ə.v. Allahı bəyəm cəbrayıl ə tanıtdırdı ? yəni ki, cəbrayıl ə. gəldi dedi ki, Allah hər şeyə qadirdir və hər şey onun hökmü altındadır.
və ondan sonra rəsul s.ə.v. bildi?! əgər belə fikirləşirsənsə düz fikirləşmirsən.
əli r.a. deyir
“Səni Səninlə tanıdım”.

Əliyə r.a. Allah özu özünü tanitdi. Insan ise gerek əliyle tanisin allahi?!
rəsul s.ə.v. cəbrayıl ə. tanıdı Allahı ?!
bele bir shey yoxdu.insan buna qadir deyil. butun insanlara Allah özu özunu tanidir.
mən tanıtmaq deyəndə bunu qəsd edirəm, sizlər nə fikirləşirsiz Allah bilir.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#187 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 03:13

şair və molla
bir dənə də rəvayət gətirirəm, inşallah aydın olar.
«Biharul-Ənvar»: «İmam Əlidən r.a soruşdular ki, Yaradanın varlığını sübut etmək üçün dəlil nədir?» Buyurdu: «Üç şey: halların dəyişməsi, bədən əzalarının təqətdən düşməsi, istək və arzuların pozulması». (Biharul-ənvar, c.3, səh.55, hədis 29)
gördüyüvüz kimi imam əli demədi ki, mənim varlığım Allahın varlığını subut etmək üçün, dəlildir,Əli belə sözü heç deməzdidə,inşallah.
yaradananın varlığını bilmək isə o deməkdir ki, O yaradıb, və hökmü altında saxlayır, və ona möhtacdı məxluqlar ve sair.
Gördüyüvüz kimi o 3 şeyi misal çəkdi,hansı ki, quran aradan götürülsə,resul s.ə.v. və onun ardıcıları bu dünyada getsələr belə.
yəndə bu 3 şey insanı qiyamətəcən müşaiyət edəcək.
1.halların dəyişməsi, qəlblərin getdikcə daşlaşması, və yaxudda qəflətdə olan qəlbin hidayət olunması,yəni qəlblərin Allahı tanıması .
2.Allahın verdiyi güc , qüvvənin insanın əlindən getməsi,taqətdən düşməsi,onda möhtac olduğunu hiss edir,
3. uzun uzadı dünya nemətləriylə bağlı arzulardıki,insanı aldadır,və birdə görür ki,əcəli çatıb,arzuları puç olur,
Allahın varlığını o anda hamısı təsdiq edir.lakin gecdir
inşallah aydın olar,

#188 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 08:19

1 ci böhtan atma,mənim məzhəbim elə həmin o məzhəbdir.

İslamda "Həmin o" adlı məzhəb yoxdur. Məzhəbinin adını söyləyərək mənim sənə böhtan atdığımı sübut elə!

mən sizin imamlarınızın dediklərini(şübhə yox ki,səhih rəvayətləri deyirəm) sizdən yaxşı hələki anlayıram,əlhəmdullilah.

İmam bizim yox, bütün bəşəriyyətin imamıdır. İndi bə`zi bədbəxtlər onu tanımırsa o onların öz bəlasıdır. Allahın əbəs yerə yox məhz səni məni hidayət etməsi üçün, özünü tanıtdırmaq üçün, ona layiqincə ibadət etməyi öyrətmək üçün göndərdiyi Peyğəmbərin (s) mübarək kəlamını xatırladıram: "Hər kəs öz zamanının imamını tanımadan ölsə cahiliyyə meyyiti kimi dünyadan getmişdir."

Yeri gəlmişkən "Mən cinləri və insanları ancaq Mənə ibadət etmək üçün yaratdım. (Zəriyət-56) " ayəsində sən Ahmedin yaradılmasında məqsədin "ibadət etməyin bildirilir." Allahın istədiyi kimi ibadəti sən Ahmed Peyğəmbərsiz (a), Quransız, Əhli-beytsiz (a), həqiqi alimlərsiz hətta tərcüməçilərsiz necə öyrənə bilərsən?

Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər”. (Ğafir-60)

Onlar olmasa sən zəlalətə düçar olarsan. Necə ki, insanlar fərq eləməz hansı peyğəmbər olursa olsun be`sətindən uzaqlaşdıqca yollarını azırdılar. Bir daha Allahın lütfü olmasa idi, onlara peyğəmbər və kitab göndərməsəydi hamısı cəhənnəmlik olardılar.

Sən nə qədər çox istəsən də, insanların əksəriyyəti iman gətirən deyildir. (Yusuf-103)

mən harda demişəm ki, quranı qoyaq qıraqa, o bizə lazım deyil, insan varkı qurandan ayə oxuyur, haqqı tapır.

Madam ki, sən Allahın iradəsini Quransız, Peyğəmbərsiz (s), əhli-beytsiz, alimsiz bilirsən daha Quran sənin nəyinə lazımıdr?

Ancaq o insan sonra durub deməməlidir ki, bu quran, peyğəmbər olmasa, Allah insanı düz yola yönəldə bilməz.
mən isə deyirəm ki,Allah qurananda, rəsulnanda düz yola yönəldir,

Demək istəyirsən ki, Allah (əl-əyazu billah) Quranı, Peyğəmbəri (s), əhli-beyti (a) əbəs yerə göndərib?

və quransızda Allah insanı düz yolla yönəldə bilər, bax buna şübhə edənnən cidal edirəm.

Nəyinki Quransız hətta tək Quranla belə sən zəlalətə uğrayarsan:

Sizə iki ağır şey tərk edirəm. Birinci Allahın hidayət və nur olan kitabı Qur'andır. Allahın kitabını tutun və ondan möhkəm yapışın". Qur'an haqqında rəğbətləndirici sözləri söylədikdən sonra dedi: "Ikinci əhli beytimdir. Əhli beytim haqqında Allahdan qorxmağınızı, xəta etməməyinizi yadınızda saxlayın"—deyərək bunu 3 dəfə təkrarladı.

Başqa bir hədisdə buyurur:
«Mənim Əhli-beytim Nuhun gəmisi kimidir, ona sığınan qurtular, ona arxa çevirən həlak olar.»

#189 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 09:10

2 ci sən bilirsən ki, sən "haqqsan" bəlkə sənin dolğun cavablarından sonra "imana" gəldim.
sən niyə pisliyə zənn edib bu sözləri deyirsən

Mən əminəm ki, məzhəbim haqqdır, özümün xəta və günahlarım çox olsa belə. Sənin barəndə zənn belə etmirəm nəyinki pis və ya yaxşı ola! Sadəcə olaraq daha mühim məsələlərə vaxt sərf eləməyi tərcih edirəm.

əqidəsi bilinməyənə vaxt sərf etməkdənsə şiələrə xidmət etmək daha əfzəldir.

sonra yazırsan kı,

sonra da bunları yazırsan

nəsə anlamadım, fikirlərin bir birini tamamlamır
ona görə tezdən suallar verməli olacaqam.

Eyni sualları yağdırınca bir daha təkrar-təkrar oxu hafizənə yaz bəlkə nə demək istədiyimi anladın.

deməli adi bir gözlə Allahın qudrətini görüb tanımısan Allahı ?
yoxsa qəlb gözüynən görüb tanıdın Allahı ?

Bir zaman İbrahim: “Ey Rəbbim, ölüləri necə diriltdiyini mənə göstər!”– dedi. (Rəbbi ona): “Məgər sən inanmırsan?”– dedi. (İbrahim) dedi: “Əlbəttə (inanıram!) Amma (istəyirəm ki,) qəlbim rahat olsun”. (Allah) buyurdu: “Quşlardan dördünü tut və onları özünə tərəf çəkib tikə-tikə et. Sonra hər dağın başına onlardan bir parça qoy, sonra da onları çağır, tez sənin yanına gələcəklər. Bil ki, Allah Qüdrətlidir, Müdrikdir!” (Bəqərə-260)

#190 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 09:22

və yaxud da imamlar vacitəçi olmadı sənə ki, Allahın hər şeyə qadir olmasını biləsən ?
yoxsa bunu da bilməyə imamlar vasitəçi oldu sənə və nə vaxt bilmisən ? yetkinlik yaşında , ondan qabaq yoxsa sonra ?
Allahın qudrətini quran oxudun gördün yoxsa quran oxumamış gördün ?

Əvvəla “Ya Məhəmməd! Əgər sən olmasaydın, aləmi xəlq etməzdim!” Əgər Əli olmasaydı, səni xəlq etməzdim! Əgər Fatimə olmasaydı, sizin ikinizi də xəlq etməzdim!”

Fitrətimdə olan oyanışdan sonra Quran, Peyğəmbər (s) və İmamlar (a) mənə onun qüdrətini layiqincə anlamağı öyrətdilr, öyrədirlər və inşaAllah öyrədəcəklər. Əks təqdirdə ayədə deyildiyi tayfadan olaram:

Onlar Allahı layiqincə qiymətləndirmədilər.(Zumər-67)

Quran oxumamışdan öncə layiqincə görmədim. Oxuduqdan sonra isə hər şey dəyişir.

#191 _MOLLA_

_MOLLA_

Naqib – Captain

• Murid
  • 984 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 11:07

bilmirəm sənə gülüm :gizildish: və ya ağlıyım...... :(
yazırsan ki

halların dəyişməsi, qəlblərin getdikcə daşlaşması, və yaxudda qəflətdə olan qəlbin hidayət olunması,yəni qəlblərin Allahı tanıması .

tutaq ki mənim qəlbim daşlaşıb mən də qoşulmuşam sizə haqqı görə görə qəbul etmirəm.....peyğambər və imamlar olmasa həmin qəlbin daşları sökülər və yaxud həmin adam hidayət ola bilər? Konkret cavab ver hə yoxsa yox?

Сообщение отредактировал _MOLLA_: 04 июля 2010 - 11:10

#192 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 12:45

molla
mən tövhidi qəsd edirəm, fiqhi məsələləri yox.
rəsul s.ə.v. Allahı bəyəm cəbrayıl ə tanıtdırdı ? yəni ki, cəbrayıl ə. gəldi dedi ki, Allah hər şeyə qadirdir və hər şey onun hökmü altındadır.
və ondan sonra rəsul s.ə.v. bildi?! əgər belə fikirləşirsənsə düz fikirləşmirsən.
əli r.a. deyir
“Səni Səninlə tanıdım”.

Əliyə r.a. Allah özu özünü tanitdi. Insan ise gerek əliyle tanisin allahi?!
rəsul s.ə.v. cəbrayıl ə. tanıdı Allahı ?!
bele bir shey yoxdu.insan buna qadir deyil. butun insanlara Allah özu özunu tanidir.
mən tanıtmaq deyəndə bunu qəsd edirəm, sizlər nə fikirləşirsiz Allah bilir.

Sen ne vaxt bu absurd ve bir birine zidd olan fikirlerinden el cekeceksen?
Eger sen deyenler dogrudursa onda sene bir sual vereceyem:
Allah teala Hz.Peygambere ozunu tanitdirandan ve Guran nazil edenden sonra,Merac neye gore lazim idi?
Axi biz Islami gebul da elesek Allahi laziminca tanisagda,Merac ede bilmirik.
Sen indi gedib ozun deyen kimi cengellikde yashayan birine desen ki,Allahin tekliyini gebul ele,onun Peygamberini gebul ele,O MERAC vaxti bele bele sheyler gorub.
O sene onda demes ki,demeli mende islami gebul elesem mutleg Allah ozunu mene tanitdirmag ucun men de Merac edeceyem?
Sen ne deyeceksen?Yox ede bilmersen,cunki bunu ancag Xatemul Enbiyya edib?

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 04 июля 2010 - 12:48

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#193 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 13:40

Quran oxumamışdan öncə layiqincə görmədim. Oxuduqdan sonra isə hər şey dəyişir.[/size][/font]

ona görə deyirəm ki, hər şeyi öz arşının ölçmə,Allahdan çəkin , onun adından yalan danışmağı saxla.bir ətrafıva bax ,rəsul s.ə.v. əvvəl yaşayan muvahhidlərin həyatına
bax, onda sənə hər şey aydın olacaq, ki,insan kitabsızda tovhiddə ola bilər.
sən necə tanımısan ,elə fikirləşmə ki, hamısı belə tanımalıdı.
mən misal üçün , bir dua eləməknən Allaha(bu dua Allaha üz tutmaq insanın fitrətinə qoyulub) , allahın qudrətini qəlb gözüylə gördüm.

Madam ki, sən Allahın iradəsini Quransız, Peyğəmbərsiz (s), əhli-beytsiz, alimsiz bilirsən daha Quran sənin nəyinə lazımıdr?

quran bir xatırlamadır,quranı oxuyanda qəlbim təsdiqləyir dərin ayələri,budakı mənə savab gətitir,inşallah,
və sonra Allah mənim qəlbimə yəqinlik versədə, onu sadə dildə üzə çixarda bilmirəm,
quranda isə bu sözlər sadə, yadda qalan dildədir,
ancaq insanda varkı, ona həm yəqinlik verilib, həmdə bəlağat.mən onlardan deyiləm.
bütün yuxarıda dediklərin, vasitədir,
bunlar qadir deyil, düz yola yönəltməyə.düz yola yönəldən Allahdır.
Allah bu səlahiyyəti heç kimə verməyib.hətta ölümün ilk anlarında, və ya çixılmaz vəziyyətdə də,Allah çevirir insanların qəlblərini,və ya pərdəni qaldırır,Mələklər yox.
və insanlar o vaxtı iti görür,və bilirlər ki, kimin hökmü altındadır.
sənin helə ölüm vəziyyətinə düşməmisən deyəsən, o vəziyyətdə, "ya huseyn, ya Əli kömək et sözləri" yadından çıxacaq.bəlkədə bu sənin xeyrivə oldu, ayədə olduğu kimi, qəflət pərdəsini qəlbindən Allah götürdükdən sonra,
fikir ver sözlərimə, peyğəmbər yox, mələk yox , məs Allah qəflət perdəsini götürür cahil insanın qəlbindən
10.22. Sizi suda və quruda gəzdirən Odur. Siz gəmidə olduğunuz, gəmilər gözəl bir külək vasitəsilə içərisində olanları apardığı, onlar da sevindikləri vaxt birdən fırtına qopub dalğalar hər tərəfdən gəmilərin üzərinə hücum etdikdə və müsafirlər dalğaların onları bürüdüyünü (həlak edəcəyini) başa düşdükdə sidqi-ürəkdən Allahın dininə sarılaraq Ona belə dua edərlər: “Əgər bizi bu təhlükədən qurtarsan, Sənə şükür edənlərdən olarıq!”
17:67. Sizə dənizdə bir çətinlik (batmaq təhlükəsi) üz verdiyi zaman (Allahdan) qeyri ibadət etdiyiniz bütlər qeyb olar. Lakin O sizi xilas edib quruya çıxartdıqda (itaətindən) üz döndərirsiniz. İnsan nankordur

İslamda "Həmin o" adlı məzhəb yoxdur. Məzhəbinin adını söyləyərək mənim sənə böhtan atdığımı sübut elə!

əslində həmin məzhəb rəsul s.ə.v. və ondan əvvəl olan peyğəmbərlərin məzhəbdir.
sadəcə olaraq Allah və rəsulunun adından o qədər yalan uydurmusuz ki,sizlər islam hədisdə olduğu kimi
“İslam qərib başladı və yenə qərib olaraq qayıdacaq, (elə isə) qəriblərə müjdə olsun” (Müslim 145)
mən bax həmin o islamdayam, hansı ki, sözlərim indi sizə qərib gəlir.
imam əlidən gələn rəvayətdə " bu dünyada insanların çoxu qəflət yuxusundadır,(qəlbi pərdəlidir) öləndən sonra ayılacaqlar."

#194 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 13:55

bilmirəm sənə gülüm :gizildish: və ya ağlıyım...... :(
yazırsan ki

halların dəyişməsi, qəlblərin getdikcə daşlaşması, və yaxudda qəflətdə olan qəlbin hidayət olunması,yəni qəlblərin Allahı tanıması .

tutaq ki mənim qəlbim daşlaşıb mən də qoşulmuşam sizə haqqı görə görə qəbul etmirəm.....peyğambər və imamlar olmasa həmin qəlbin daşları sökülər və yaxud həmin adam hidayət ola bilər? Konkret cavab ver hə yoxsa yox?

molla həmin o qəlbi çevirən, yəni əgər qəflətdədirsə onun pərdəsini qaldıran Allahdır, yoxsa kı, imamlar
yoxsakı Mələklər ?
və yaxuda da , Allahın yaratdığı qəlb yetkinlik yaşına çatanda Allahın hüccətini görməyib,özünnü bilməməzliyə vurursa,nə üçün yaranmağını bilmək istəmirsə, o qəlbi tərs üzünnə çevirən Allahsubhanvətəaladır yoxsa mələklər və ya imamlar ?
görünür yazılarımı rus demişkən sryoznu oxumursan.
Əlidən gətirdiyim rəvayətdə dedim axi
quranı Allah bir günün içində aradan götürə bilər, rəsul s.ə.v. yolunu davam edəndən 1 nefer belə qalmasa belə
Allah öz varlığını tanıtması üçün , subut etmək üçün bu 3 şey insanı özrü boyu müşaiyət edəcək

«Biharul-Ənvar»: «İmam Əlidən r.a soruşdular ki, Yaradanın varlığını sübut etmək üçün dəlil nədir?» Buyurdu: «Üç şey: halların dəyişməsi, bədən əzalarının təqətdən düşməsi, istək və arzuların pozulması». (Biharul-ənvar, c.3, səh.55, hədis 29)
gördüyüvüz kimi imam əli demədi ki, mənim varlığım Allahın varlığını subut etmək üçün, dəlildir,Əli belə sözü heç deməzdidə,inşallah.
yaradananın varlığını bilmək isə o deməkdir ki, O yaradıb, və hökmü altında saxlayır, və ona möhtacdı məxluqlar ve sair.
Gördüyüvüz kimi o 3 şeyi misal çəkdi,hansı ki, quran aradan götürülsə,resul s.ə.v. və onun ardıcıları bu dünyada getsələr belə.
yəndə bu 3 şey insanı qiyamətəcən müşaiyət edəcək.
1.halların dəyişməsi, qəlblərin getdikcə daşlaşması, və yaxudda qəflətdə olan qəlbin hidayət olunması,yəni qəlblərin Allahı tanıması .
2.Allahın verdiyi güc , qüvvənin insanın əlindən getməsi,taqətdən düşməsi,onda möhtac olduğunu hiss edir,
3. uzun uzadı dünya nemətləriylə bağlı arzulardıki,insanı aldadır,və birdə görür ki,əcəli çatıb,arzuları puç olur,
Allahın varlığını o anda hamısı təsdiq edir.lakin gecdir
inşallah aydın olar,

Сообщение отредактировал ahmed: 04 июля 2010 - 13:56

#195 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 21:57

Sen ne vaxt bu absurd ve bir birine zidd olan fikirlerinden el cekeceksen?
Eger sen deyenler dogrudursa onda sene bir sual vereceyem:
Allah teala Hz.Peygambere ozunu tanitdirandan ve Guran nazil edenden sonra,Merac neye gore lazim idi?
Axi biz Islami gebul da elesek Allahi laziminca tanisagda,Merac ede bilmirik.
Sen indi gedib ozun deyen kimi cengellikde yashayan birine desen ki,Allahin tekliyini gebul ele,onun Peygamberini gebul ele,O MERAC vaxti bele bele sheyler gorub.
O sene onda demes ki,demeli mende islami gebul elesem mutleg Allah ozunu mene tanitdirmag ucun men de Merac edeceyem?
Sen ne deyeceksen?Yox ede bilmersen,cunki bunu ancag Xatemul Enbiyya edib?

ehli beyt aşiqi
sən bir bax gör söhbət nədən gedir.
yazdıqlarıvada fikir ver,
sən demək istəyirsən ki, rəsul s.ə.v. merac etməmişdən qabaq rəsul s.ə.v. Allahı tanımamışdı ?

#196 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 23:12

onun adından yalan danışmağı saxla.bir ətrafıva bax ,rəsul s.ə.v. əvvəl yaşayan muvahhidlərin həyatına
bax,

Xatırladım ki, yalançı sənin ulu liderlərin və ustadın şeytandır. Peyğəmbərdən (s) əvvəl yaşayan müvəhhidlər İbrahiminin (a) dinində olublar sən Ahmedin uydurma dinində yox. Əvvəlki yazılarımda bu məsələyə toxunmuşam.

insan kitabsızda tovhiddə ola bilər.

Hər bir insanın fitrətində tovhid toxumu var. Artıq sənə eyni şeyləri neçənci dəfədir ki, təkrar edirəm. Ya anlamırsan yadakı özünü anlamamazlığa vurmusan. Məhz buna görə də sənin kimisinə vaxt sərf etməyə dəyməz. Kitabdan öyrəndiyimiz tovhid kamil tovhiddir, sənin dediyin tovhid isə fitri tovhiddir hansı ki, bütün məxluqatda var, insanda yox ha məxluqatda. Heç olmasa bu fərqi anlaya bilirsən?

sən necə tanımısan ,elə fikirləşmə ki, hamısı belə tanımalıdı.

Tanımağın dərəcələri var görünür sən digər məsələlər kimi onu da bir-birinə qatmısan.

ancaq insanda varkı, ona həm yəqinlik verilib, həmdə bəlağat.mən onlardan deyiləm.
bütün yuxarıda dediklərin, vasitədir,
bunlar qadir deyil, düz yola yönəltməyə.düz yola yönəldən Allahdır.
Allah bu səlahiyyəti heç kimə verməyib.hətta ölümün ilk anlarında, və ya çixılmaz vəziyyətdə də,Allah çevirir insanların qəlblərini,və ya pərdəni qaldırır,Mələklər yox.
və insanlar o vaxtı iti görür,və bilirlər ki, kimin hökmü altındadır.
sənin helə ölüm vəziyyətinə düşməmisən deyəsən, o vəziyyətdə, "ya huseyn, ya Əli kömək et sözləri" yadından çıxacaq.bəlkədə bu sənin xeyrivə oldu, ayədə olduğu kimi, qəflət pərdəsini qəlbindən Allah götürdükdən sonra,
fikir ver sözlərimə, peyğəmbər yox, mələk yox , məs Allah qəflət perdəsini götürür cahil insanın qəlbindən

Sanki bu cümlələrlə müsəlmanların bilmədiyi bir şeyi yazmısan. Sən adresi səhv salmısan. Ümumiyyətlə sən özün nə istədiyini bilirsən? konkret müsəlmanların hansı fikri ilə razı deyilsən. Sadə dildə yaz. Eyni şeyi köhnə val kimi təkrarlaya-təkrarlaya durma.
Sənə neçə dəfə deyilibdir ki, insanı Allah hidayət edir, anlaya bilirsən İnsanı Al-lah hi-da-yət e-dir. Pey-ğəm-bər-lər va-si-tə-si-lə. Ki-tab va-si-tə-si-lə. O-nun fit-rə-tin-də-ki tov-hid bəs e-lə-mir.İn-san-lar yo-lu-nu a-zır. Bir da-ha pey-ğəm-bər gön-də-rir. Bu min-val-la da-vam e-dir. Fit-rət-də-ki tov-hid bəs et-səy-di on-da gə-rək piq-mey də mü-vəh-hid o-lay-dı.

10.22. Sizi suda və quruda gəzdirən Odur. Siz gəmidə olduğunuz, gəmilər gözəl bir külək vasitəsilə içərisində olanları apardığı, onlar da sevindikləri vaxt birdən fırtına qopub dalğalar hər tərəfdən gəmilərin üzərinə hücum etdikdə və müsafirlər dalğaların onları bürüdüyünü (həlak edəcəyini) başa düşdükdə sidqi-ürəkdən Allahın dininə sarılaraq Ona belə dua edərlər: “Əgər bizi bu təhlükədən qurtarsan, Sənə şükür edənlərdən olarıq!”
17:67. Sizə dənizdə bir çətinlik (batmaq təhlükəsi) üz verdiyi zaman (Allahdan) qeyri ibadət etdiyiniz bütlər qeyb olar. Lakin O sizi xilas edib quruya çıxartdıqda (itaətindən) üz döndərirsiniz. İnsan nankordur

Sənə artıq neçənci dəfədir söyləyirəm ki, fitri tovhid ilə kamil tovhidi bir-birinə qatma. Görürsən ayədə nə deyilir: Lakin O sizi xilas edib quruya çıxartdıqda (itaətindən) üz döndərirsiniz. İnsan nankordur.

əslində həmin məzhəb rəsul s.ə.v. və ondan əvvəl olan peyğəmbərlərin məzhəbdir.

Yox əşşi sən nə danışırsan. Məzhəbinizin görkəmli nümayəndəsi də yəqin sənsən. Sənin ağılda neçə nəfər var?

sadəcə olaraq Allah və rəsulunun adından o qədər yalan uydurmusuz ki,sizlər islam hədisdə olduğu kimi

Xatırladıram ki, müsəlmanlara attığın hər iftiraya görə Allah qarşısında cavab verəcəksən

“İslam qərib başladı və yenə qərib olaraq qayıdacaq, (elə isə) qəriblərə müjdə olsun” (Müslim 145)
mən bax həmin o islamdayam, hansı ki, sözlərim indi sizə qərib gəlir.

Sən "Qərib Azərin" verilişinə çəkilsən daha müvəffəq olarsan. Məzhəb banisi olmaq sənlik deyil.

imam əlidən gələn rəvayətdə " bu dünyada insanların çoxu qəflət yuxusundadır,(qəlbi pərdəlidir) öləndən sonra ayılacaqlar."

Sən çalış ölməmişdən ayıl ki, sonra gec olacaq.

P.S. Zəhmət olmasa sən cavab yazmağa yox oxumağa güc ver. Ən sadə suallardan belə yayınmısan. Cavabın dəfələrcə verildiyinə baxmayaraq eyni şeyi təkralayaraq vaxtımızı alma.

#197 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 23:24

ehli beyt aşiqi
sən demək istəyirsən ki, rəsul s.ə.v. merac etməmişdən qabaq rəsul s.ə.v. Allahı tanımamışdı ?

Sohbet sen hele hec ozunde deyesen bilmirsen ki,neden gedir.
Resul(s.a.a.s.)sossuz ki,Allahi tanimishdir.
Sohbet ondan gedir ki,laziminca tanimishdir ya yox.
Eger laziminca Allahi tanisaydi,melekler alemini, cenneti ve cehennemi Allah teala neye gore Hz.Peygambere Merac vaxti gosterirdi?( halbuki Gurani kerimde onlar haggda behs edilir)Demek ki,bizler Allahi tanisagda onu derk elemeye agil derrakemiz catmir ve Allah teala da Hz.Peygambere bunlari ona gore gosterirdi ki,O da bizlere Allahi laziminca tanitdira bilsin.
Ona gorede bizlere Allahi tanidan, Peygamber ve Ehli beytidir.
Heyif ki,siz ozunuzu bu cure pak nemetlerden kenar salmisiz.

P.S.O geder senin kimi adamlar olub ki,tek bashina Allahi tanimag isteyibler amma axirda aziblar.

#198 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 04 июля 2010 - 23:52

ehli beyt aşiqi

Sohbet sen hele hec ozunde deyesen bilmirsen ki,neden gedir.
Resul(s.a.a.s.)sossuz ki,Allahi tanimishdir.
Sohbet ondan gedir ki,laziminca tanimishdir ya yox.
Eger laziminca Allahi tanisaydi,melekler alemini, cenneti ve cehennemi Allah teala neye gore Hz.Peygambere Merac vaxti gosterirdi?( halbuki Gurani kerimde onlar haggda behs edilir)Demek ki,bizler Allahi tanisagda onu derk elemeye agil derrakemiz catmir ve Allah teala da Hz.Peygambere bunlari ona gore gosterirdi ki,O da bizlere Allahi laziminca tanitdira bilsin.
Ona gorede bizlere Allahi tanidan, Peygamber ve Ehli beytidir.
Heyif ki,siz ozunuzu bu cure pak nemetlerden kenar salmisiz.

P.S.O geder senin kimi adamlar olub ki,tek bashina Allahi tanimag isteyibler amma axirda aziblar.

sən çox məniynən cidala girmə, inşallah çıxılmaza düşərsən.
Allahı ağılnan yox, qəlbnən tanıyarlar.!
sənə 1-2 sual verim gör öz özüvü necə təkzib edəcəksən.
1. imam Əli yetkinlik yaşına çatmamışdan qabaq Allahı tanımışdı ? hə ya da yox
əgər cavab hədirsə
ondan sonra hardasa 45 ildə yaşadı.
bu 45 ildə o dahada yaxşı tanıdı ? yəni imam Əlinin 13 yaşindakı Allahı tanımaq yəqinliyi ilə , 63 yaşindakı Allahı tanımaq yəqinliyində bir deyişiklik var idi ?
yoxsa 13 yaşındaikən lazımınca tanımamışdı ?
p.s. birdə Kİ, bu sözləri
qəlbində daimə zikr elə !!
Allahı lazımınca tanımyanda insan cahil kafir olur.

Сообщение отредактировал ahmed: 04 июля 2010 - 23:59

#199 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:20

Səninlə bəhs etmək üçün gərək sənin dilində yə`ni cəfəngiyyat yazasan. Quarnda təfəkkür, yaradılış və barədə ayələr sənə görə boşu-boşuna nazil olubdur? Yoxsa demək istəyirsən Allah, allahın sifətləri və s.-ni İslam filosoflarından daha yaxşı anlayırsan? Xatırladım ki, fəlsəfədə əqli dəlillərdən istifadə olunur.

Sualda haqqında söz etdiyin şəxs Allahın Quranda peyğəmbərin (s) özü adlandırdığı şəxsdir. Peyğəmbərlə (s) eyni nurdan yaradılmış bir şəxsdir. O şəxsdir ki, onu Allahdan və mə`sumalrdan başqa heç kəs layiqincə tanıya bilməyib.

Nümunə kimi özünü misal çəksəydin cavab çox sadə olardı. Sənin nəzərinlə sən əvvəllər cahil kafir olmusan, indi isə Quranı, peyğəmbəri (s) və digər mə`sumları (a) layiqincə qiymətləndirməyərək küfr edən cahilsən.

#200 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:21

Abu sufyan ordusu
yəndə Allahın adından yalan danışırsan ? sənə dedim axı, tez tələsik ayələri gətirmə, hava əhli olma !

O-nun fit-rə-tin-də-ki tov-hid bəs e-lə-mir.İn-san-lar yo-lu-nu a-zır. Bir da-ha pey-ğəm-bər gön-də-rir. Bu min-val-la da-vam e-dir. Fit-rət-də-ki tov-hid bəs et-səy-di on-da gə-rək piq-mey də mü-vəh-hid o-lay-dı.

Sənə artıq neçənci dəfədir söyləyirəm ki, fitri tovhid ilə kamil tovhidi bir-birinə qatma. Görürsən ayədə nə deyilir: Lakin O sizi xilas edib quruya çıxartdıqda (itaətindən) üz döndərirsiniz. İnsan nankordur.

necə yəni onun fitrətə qoyduğu tovhid bəs eləmir ? sonrada daliycan ayə gətirirsən, halbu ki, onu təsdiq edən başqa ayə var ki, məs nakor olmayan bəndələr zikr olunur
31:32. (Kafirləri) ətrafına kölgə salan uca dağlar (yaxud qara buludlar) kimi dalğalar bürüdüyü zaman onlar dini (ibadəti) Allaha məxsus edərək yalnız Ona dua edərlər. Allah onları sağ-salamat quruya çıxartdıqda içərilərindən bəziləri orta mövqe tutar.

bu ayəyə qəlb gözüynən baxsan, görərsən ki,məs bəziləri cahil müşrüklərin içindən,o fəlakətdən sonra butləri inkar edib,Allaha sadiq qalıb orta mövqe tuturlar.
deməli bu ayədən görsənir ki,Allahın fitrətə qoyduğu tovhid bəs eləyir, bir şərtnən ki, insan nankor, naşükür olmasın.
nankor insan , ona peyğəmbər belə gəlsə belə yendə nankor olaraq qalacaq.
sən nə bilirsən ki,1 milyon piqmeylərin arasında 1 dənə muvahhid yoxdu ?
sənin qiyas etmək qabilliyyətinidə itirmisən.
onda dunyada gör nə qədər insan quran oxuyur ,və rəsul s.ə.v. peyğəmbər kimi qəbul edir.onlar gərək mömin olsunlar ?
təkcə sələfiləri götürək,Allahı tanımadılar,gecə gündüz quran oxusalarda.
halbu ki, quran düz yolu göstərir.
ardı var, ardıycan sənin inkar etdiyin ayə gələcək !

#201 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:26

Allahı lazımınca tanımyanda insan cahil kafir olur.

Demək istəyirsən ki, sənin ağılda olmayanlar hamısı cahil kafirdir? Sən özün necə Allahı layiqincə tanıyırsan? Sübutun nədir? Yoxsa sənin özündə elə cahil kafirsən? Birdəki bu cahil kafir kombinasiyasını sən hardan əldə etmisən? sizin məzhəbin terminidir?

#202 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:34

necə yəni onun fitrətə qoyduğu tovhid bəs eləmir ?

Yəni demək istəyirsən ki, fitri tovhid bəs edir. Alllah isə 124 min peyğəmbəri (a) və kitabları əbəs yerə göndərib(əl-əyazu billah? Hə ya yox?

Ayədəki orta mövqe tutanlar kimlərdir nə deməkdir?

ardı var, ardıycan sənin inkar etdiyin ayə gələcək !

Səfeh-səfeh danışma. Müsəlman olan kəs Quarn ayəsini inkar edər?

Ümumiyyətlə sən nə haqqında bəhs edirsən?

#203 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:41

bu ayəyə qəlb gözüynən baxsan,

sən adi gözlə yazılanlara bax sonra bəsirət gözlərini işə salarsan.

nankor insan , ona peyğəmbər belə gəlsə belə yendə nankor olaraq qalacaq.

Yə`ni peyğəmbərlər (a) əbəs yerə göndəriliblər? Hə ya yox?

sən nə bilirsən ki,1 milyon piqmeylərin arasında 1 dənə muvahhid yoxdu ?

Bəs sən nə bilirsən ki, var? Olmaya müvəhhid piqmey tanışın var? Bəs yerdə qalan 999 999 piqmey?

sənin qiyas etmək qabilliyyətinidə itirmisən.

Sən qiyas sözünü təzə öyrənmisən?

onda dunyada gör nə qədər insan quran oxuyur ,və rəsul s.ə.v. peyğəmbər kimi qəbul edir.onlar gərək mömin olsunlar ?
təkcə sələfiləri götürək,Allahı tanımadılar,gecə gündüz quran oxusalarda.

Mö`min olsa-olsa şiədən olar. Quranı əhli-beytdən, əhli-beyti Qurandan ayıranlardan içində də sən olmaqla mö`min olmaz. Zahirən sələfilərə və sünnülərə müsəlman deyirik. Sənin ağılda olanların hökmü isə özün demiş deyəsən cahil kafirdir.

#204 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 00:48

Allahı lazımınca tanımyanda insan cahil kafir olur[/b].

Allahi laziminca taniyirsansa,onda neye gore her defe namazda <Siratal mustagim>deyirsen?
Sen meger dogru yolda deyilsen?Bir insan ki,islami gebul eleyib,namaz ve s.ibadetleri edir,neye gore dogru yolda ola ola her namazda Allah tealaya deyir ki,meni dogru yola yonelt?
Birde ki,Allahi laziminca ozunden bashga hec bir mexlugat ne taniya biler, nede ki,shukrunu yerine yetire biler.

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 05 июля 2010 - 00:49

#205 Abu Sufyan ordusu

Abu Sufyan ordusu

Raid – Major

• Murid
  • 1 307 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 01:26

Sən orta mövqe ayəsini qəlbinin gözü ilə anladana qədər mən qısa bir hədisə toxunum. İkrimə b. Əbi Cəhl rəvayət edir ki, Peyğəmbər (s) Məkkəni fəth etdikdən sonra oradan qaçmaq fikrinə düşdüm. Dəryanın yanına gəlib gəmiyə mindim. Yolun ortasında tufan başladı. Gəmiçilər qışqırdılar ki. Allahdan kömək istəyin başqa mö`budlardan onsuzda kömək yoxdur.Öz-özümə fikirləşdim ki, əgər dəryada Allahdan başqa heç kəs imdada yetişmirsə elə quruda da bu cürdür. Özümə söz verdim ki, tufandan sağ-salamat qurtarsam bir-başa peyğəmbərin (s) yanına gedib tək olan Allaha iman gətirəcəm.

İnsanlardan az bir qismi ayədəki və hədisdəki İkrimə kimi fitri tovhidinin çağırışının dalıyca düşür. Düşsə belə yenə Allahı doğru-dürüst tanımaq üçün peyğəmbərə və kitaba tərəf üz tutur.

Sənə sual verdim axı Allah səni yaradaraq ona ibadət eləməyini istəyir. Sən ibadəti peyğəmbərsiz kitabsız necə öyrənirsən?

#206 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 02:01

Allahı lazımınca tanımyanda insan cahil kafir olur[/b].

Allahi laziminca taniyirsansa,onda neye gore her defe namazda <Siratal mustagim>deyirsen?
Sen meger dogru yolda deyilsen?Bir insan ki,islami gebul eleyib,namaz ve s.ibadetleri edir,neye gore dogru yolda ola ola her namazda Allah tealaya deyir ki,meni dogru yola yonelt?
Birde ki,Allahi laziminca ozunden bashga hec bir mexlugat ne taniya biler, nede ki,shukrunu yerine yetire biler.

ehli beyt
bəyəm imana gələnə Allah vəd verib ki, istəyir küfür edin, istəyir günah sizi artıq bağışdamışam!
onda səhabələr hamısı mömin olaraq qalardı,
mömin insan səhər açılandan axşamacan deyə bilməz ki, mən bu gün günah etmədim!
ona görə ayədə mömin həm elediyi günaha görə, təmizdənməyini istəyir Allahdan, həmdə fitnəyə düşdüyü üçün və sair.
2 ci düz dedin, Allah özü özünnü tanıdığı kimi, heç kim onu taniya bilməz,
ayədə Allahı layiqincə tanımadılar sözü, o deməkdirki,Allahın razı qaldığı şəkildə tanımadılar.
və bunun axırı cəhənnəmdir,necəki siz şiyələr fəlsəfyə ağla güc verib Allahı dərk etmək istəyirsiz.

#207 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 02:36

Sən orta mövqe ayəsini qəlbinin gözü ilə anladana qədər mən qısa bir hədisə toxunum. İkrimə b. Əbi Cəhl rəvayət edir ki, Peyğəmbər (s) Məkkəni fəth etdikdən sonra oradan qaçmaq fikrinə düşdüm. Dəryanın yanına gəlib gəmiyə mindim. Yolun ortasında tufan başladı. Gəmiçilər qışqırdılar ki. Allahdan kömək istəyin başqa mö`budlardan onsuzda kömək yoxdur.Öz-özümə fikirləşdim ki, əgər dəryada Allahdan başqa heç kəs imdada yetişmirsə elə quruda da bu cürdür. Özümə söz verdim ki, tufandan sağ-salamat qurtarsam bir-başa peyğəmbərin (s) yanına gedib tək olan Allaha iman gətirəcəm.

İnsanlardan az bir qismi ayədəki və hədisdəki İkrimə kimi fitri tovhidinin çağırışının dalıyca düşür. Düşsə belə yenə Allahı doğru-dürüst tanımaq üçün peyğəmbərə və kitaba tərəf üz tutur.

Sənə sual verdim axı Allah səni yaradaraq ona ibadət eləməyini istəyir. Sən ibadəti peyğəmbərsiz kitabsız necə öyrənirsən?

yaxşı deyirlər ki, bidət əhlini əslində gətirdiyi dəlillər özlərinə qarşıdır.
ikrima bu 22 il rəsul s.ə.v. dəvətini görmədi ki, gərək elə dənizədə fəlakətdə Allahlın ayəsini görməliydi ?
bu da o deməkdir ki, Allah eşitdirir rəsul s.ə.v. isə deyəndir.
ikrima ona görə qayıtdı ki, rəsul s.ə.v bu illərdə qeyb aləmindən məs Allahdan kömək istəməyə çağırırdı,
və rəsul s.ə.v. bu sözləri ikrimə r.a. gəmidə yer tapdı qəlbində.
ikrimə gəmidən düşüb haqq camaatına gələn yerdə ölsəydi, yəndə mömin sayılırdı.
daha sənin dediyin kimi yox ! Allahı doğru durust tanımaq üçün peyğəmbərə və kitaba tərəf üz tutur!
o artıq Allahı tanımışdı, və onun hökümlərinə, tabe olmaq üçün gəlirdi,və onuynan yaşamaqa.

Yə`ni peyğəmbərlər (a) əbəs yerə göndəriliblər? Hə ya yox?

peyğəmbərlər Allahı tanıtmaq üçün gəlməyiblər,! onlar qorxuzmaq və müjdə vermək üçün gəlirdilər.
onlar gələndə deyirdilər Allaha şərik qoşmayın !
bunun dəhşətli cəzası var! dünyanı üstün tutmayın axirətdən bunun dəhşətli cəzası var !
ANCAQ eşitdirən Allah idi, demək başqadır, eşitdirmək başqa!
və Allahı tanıyan insan da ki, istəyər ki, şəriyyətə bacardıqca əməl etsin,insanların haqqına girməsin,
nəyin haram olduğunu bilib ondan qaçsın.
və bu şəriyyəti isə Allah rəsul s.ə.v. vasitəsilə göndərdi.və rəsul s.ə.v. bunu insanlar izah edir.
namaz qılmağı insana öyrədə bilər,necə ki, münafiqlər namaz qılırdı, oruc tuturdu, həcc ediridi,
rəsul s.ə.v. bunu izah edə bilər insalara,nəyin haram olduğunu öyrədə bilər insanlara
Ancaq Allahı tanıtmaq qabilliyyəti heç kimə verilməyib.rəsul s.ə.v. gücü çatmaz ki, kiməsə Allahı tanıtsın.
Allah özü özünnü tanıtdırır insanlara, ikrimə r.a. hadisəsi bunu subutdur.

#208 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 03:30

[quote name='Abu Sufyan ordusu' date='05 Июль 2010 - 01:41' timestamp='1278276070' post='55439']
[font="Palatino Linotype"][size="3"][quote name='ahmed' date='05 Июль 2010 - 01:21' timestamp='1278274871'

Bəs sən nə bilirsən ki, var? Olmaya müvəhhid piqmey tanışın var? Bəs yerdə qalan 999 999 piqmey?

[/quote]
bu sualların 2 sidə eyni mə na daşıdığı üçün eyni cavab vereceyem.
bax yəqin ki, eşitmişdin sayda ibn kaysa haqqında ,o rəsuls.ə.v. qabaq qureyşdilərin içində olurdu,
və Allah onda yaxşı bir cəhət görüb özünnü ona tanıtdırdı.bu ola bilsin o məkkəlilərin küfrüynən razılaşmadığından və ya Allah onun qəlbinə sıxıntı verdikdən sonra (qeyd edim ki, müşrüklərin qəlbinin sıxıntısının ardı arası kəsilmir,BU Allahın hüccətlərindən biridir ta o vaxtacan ki, çönüb Allaha dua edincə və ona iman gətirincə)çönüb Allah dua elədi.
Sonra o məkkəliləri qoymurdu Allahdan qeyrisinə ibadət etməyə.məkkədkiləri təkfir etdiyi üçün,
və onu məkkədən qovanda yolda, Allaha ibadət etmək istədi, və əyilmək istədi Allahın qarşısında
qəribəsidə odur ki, o səcdəyə getdi,özündən asılı olmayaraq,və sonra da ruku səcdə edərdi,ancaq qiyamda dayanmazdı,
ən əsası o artıq qəlbnən əyilmışdi Allahın qarşısında,necəki fironun cadubazları iman gəirdi, və o qəqiqə də,özlərindən aslı olmayaraq səcdəyə getdilər !
indi inanırsan adi bir insan peyğəmbərsiz bilsin ki, nə şirkdir nə küfürdür ?
və Allahın izni ilə səhrada bir kiçik bir göl tapdı və orda da yaşadı, müşrüklər onun yanına gəlirdi tayfa söhbətlərində məsləhət almağa,və su götürməyə.
bu sayda ibn kaysanı ona görə gətirdim ki, onun həyatı hardasa elə mənim və mənimkilərin həyatına oxşayır.
indi inanacaqsan belə bir hadisəyə ?
yerdə qalan 999999 piqmey isə mümkün deyil ki, Allah öz hüccətini tamamlamasın, bunlardan biri yetkinlik yaşinda olur
yerde qalan 999999 piqmey və bütün insanlar haqqında
imam sadiq deyir
Allah-taala Həzrət Adəm əleyhissalamı yaratdığı gündən Qiyamətə qədər yer üzü heç vaxt hüccətsiz olmamış və olmayacaqdır. İstər zahiri və aşkar hüccət olsun, istərsə də qeybdə və gizlində olan hüccət. Əgər yer üzündə ilahi bir hüccət olmasa, Allaha sitayiş olunmaz”

Bihərul -Ənvar,c 52,səh.92

Сообщение отредактировал ahmed: 05 июля 2010 - 03:37

#209 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 10:57

və bunun axırı cəhənnəmdir,necəki siz şiyələr fəlsəfyə ağla güc verib Allahı dərk etmək istəyirsiz.

Bes neye guc verek?Allah meger bize buyurmur ki,dushunun,aglinizi ishe salin,ey agil sahibleri deyerek kimlere xitab edilir?
De: “Mən sizə demirəm ki, mənim yanımda Allahın xəzinələri vardır. Mən qeybi bilmirəm və sizə də demirəm ki, mən mələyəm. Mən yalnız özümə gələn vəhyə tabe oluram”. De: “Kor görənlə bir olarmı? Məgər düşünmürsünüz?”
Enam.50
(Allah) bunları sizə tövsiyə etmişdir ki, bəlkə, düşünüb anlayasınız.Enam.151

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 05 июля 2010 - 10:59

#210 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 июля 2010 - 11:16

ona görə ayədə mömin həm elediyi günaha görə, təmizdənməyini istəyir Allahdan, həmdə fitnəyə düşdüyü üçün və sair.

Gunahdan temizlendiyini istemek ayri,meni dogru yola yonelt ayri.Meger Hz.Peygamber fitneye dushurdu,yoxsa gunah edirdi?Elbetde ki,yox amma buna baxmayarag her namazda Oda bu sozleri deyirdi.
Dogru yol nedir?Islam deyil?Eger sende islamdasan ve namaz gilib ibadetleri edirsense,bes neye gore Allahdan yenede dogru yola yonelmeyini isteyirsen?

(Nəhayət) Adəm rəbbindən (bəzi xüsusi) kəlmələr öyrənərək (Həvva ilə birlikdə o kəlmələr vasitəsilə) tövbə etdi. Doğrudan da, O (Allah) tövbələri qəbul edəndir, mərhəmətlidir.

Biz (onlara) dedik: “Hamınız buradan (yer üzünə) enin! Mənim tərəfimdən sizə bir hidayət (peyğəmbər və Kitab) gəldiyi zaman Mənim hidayətimə tabe olanlara (axirət əzabından) heç bir qorxu yoxdur və onlar (qiyamətdə) qəmgin olmazlarBegere.37.38
Hz.Adem Peygamber meger Allahi tanimamishdir ki,onlara Peygamber ve kitab da gelmeli idi?
Bununlada bu neticeye gelmek olar ki,hetda Peygamberlerinde hidayete ve kitaba ehtiyaclari var,tek fitri tohid ile hecne duzelmir.

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 05 июля 2010 - 11:23

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru