Перейти к содержимому

Фотография

Hz.Fatimə(ra) haqqında uydurmalar.

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 293

#211 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:22

Məhəmməd ibn Cərir Təbəri mötəbər mənbəyə əsaslanaraq İmam Sadiq(ə.s)-in belə buyurduğunu qeyd edir: «Fatimə(s.ə) çərşənbə axşamı cəmadiyul ayının 3-də vəfat etmişdir. Şəhid olmasının səbəbi isə budur ki, Ömər ibn Xəttabın qulamı Qunfuz Ömərin əmrinə əsasən qılıncın qundağı (qılaf) ilə ona elə zərbə vurmuşdu ki, oğlu Möhsin dünyaya gəlməmiş anasının bətnindəcə məhv olmuşdu. Bu hadisədən sonra həzrəti-Zəhra(s.ə) sağlamlığını itirmiş, ağır xəstəliyə tutulmuşdu. O, xəstəlik yatağında yatarkən ona zülm edən kəslərin heç birinə onunla görüşə icazə vermədi.»

Bismillah,bu halda necə olur ki,deyirlər və yazırlar ki,qapı-divar arasında qalanda uşaq sidq oldu????

Ömər ibn Xəttab Müaviyəyə[58] məktubunda (beyət və qapının yandırılması barədə) belə yazmışdı: «Qabaqcadan öz adamlarımızla Əli(ə.s)-nin evinə getdim. Fizzə (həzrəti-Fatimə(s.ə)-nin kənizi) çölə çıxdı. Ona dedim:
__ Əli(ə.s)-yə de ki, çölə çıxıb Əbu Bəkrə beyət etsin. Çünki bütün müsəlmanlar ona beyət etmişlər.
Fizzə:
__ Əmirəl-möminin Əli(ə.s) «Quran»ı tərtib etməklə məşğuldur.
Dedim ki, bu sözləri bir yana qoy, Əli(ə.s)-yə de ki, çölə çıxsın, yoxsa evə daxil olub onu zorla apararıq. Bu zaman Fatimə(s.ə) çölə çıxıb qapının qarşısında dayanıb dedi:
__ Ey yolunu azmış yalançılar, nə deyirsiniz, bizdən nə istəyirsiniz?
Dedim:
__ Niyə əmin oğlu cavab verməyə səni göndərib, amma özü pərdə arxasında oturub gizlənib?!
Fatimə(s.ə):
__ Ey Ömər, sənin bu tüğyanın və meydan oxumağın məni evdən çıxararaq höccəti sənə və sənin kimi hər bir yolunu azmışa tamam etdi.
Dedim:
__ Boş-boş sözləri bir kənara qoy. Əli(ə.s)-yə de ki, çölə çıxsın.
Dedi:
__ Yəni dostluq və kəramət sənə layiq deyil. Məni şeytan qoşunu iləmi qorxudursan, ey Ömər? Bil ki, hizbi-şeytan zəif və qüvvətsizdir.
Dedim:
__Ya Əli(ə.s) evdən çölə çıxmalı, ya da məscidə gedib beyət etməlidir, yoxsa evə adamları qarışıq od vuracağam.
Sonra Qunfuzun qırmancı ilə Fatimə(s.ə)-ni vurdum. Xalid ibn Vəlidə tapşırdım: «Adamlarına de, odun yığsınlar».
Daha sonra Fatimə(s.ə)-ni hədələdim:
__ Evi yandıraram.
Fatimə(s.ə): «Ey Allahın düşməni, ey Peyğəmbər(s)-in düşməni, ey Ə|mirəl-mömininin düşməni!» __ deyib əllərini irəli uzatdı ki, mən içəri keçməyim. Mən onu vurub qapını möhkəm itələdim. Qırmancı qapını buraxmaq üçün əllərinə o ki var çəkdim. Ağrının şiddətindən nalə çəkib ağladı. Naləsi elə ürəkyandırıcı idi ki, az qala ürəyim yumşalıb oradan qayıdacaqdım, lakin yadıma Əli(ə.s)-nin Qureyş böyüklərinin (müşriklərinin) qanını tökməsi düşdü. Ürəyimdə ona qarşı bəslədiyim kin, düşmənçilik yenidən baş qaldırdı. Qapını təpiklə möhkəm vurdum. Fatimə(s.ə) qapını açılmasın deyə möhkəm sıxmışdı. Lakin mən qapıya təpiklə vuranda Fatimə(s.ə)-nin naləsini eşitdim. Elə bildim, Mədinə lərzəyə gəlib alt-üst oldu. Fatimə(s.ə) o halda ikən deyirdi: «Ay atacan, ya Rəsululah, sənin sevimli qızınla belə rəftar edirlər. Ah, ey Fizzə gəl məni götür. Allaha and olsun, bətnimdə olan körpəm öldürüldü!»
Mən başa düşdüm ki, Fatimə(s.ə) hamiləliyin şiddətli ağrısından divara(qapının arxasına) söykənmişdir. Qapını möhkəm itələdim. Qapı açıldı. Evə daxil olanda Fatimə(s.ə) o halətdə mənimlə üz-üzə dayandı. Lakin bərk qəzəbləndiyimdən elə bil, gözümün qarşısına pərdə çəkilmişdi. Niqabın üstündən ona elə sillə vurdum ki, yerə yıxıldı (Beytül-əhzan)

Bismillah,qardaşım sənin yazdığın ən azı yarım saat baş verən hadisədir.Bunu gözündə canlandır,Xanıma(sə) o qədər zülm edirlər(yəniii bu dərəcədə,sözsüz zülm olub),amma Əli(ə) otaqda oturub buna baxır???Buna,doğurdan,inanırsız???Biri var,qapını açanda təpik vurula qapıya,sonra da uşaq sidq ola,mismar Xanıma(sə) bata,həə bu ağla sığır.Amma sizin yazdıqlarınız heç bir məntiqə sığmır.Eləcə də,ardıcıl baxsaq,Xanımı(sə) ilk olaraq qırmanc ilə vurur,əllərinə o ki var çəkir,sonra da bu halda olan birisi qağını elə tutur ki(özü də xanım-qadın),Ömər məcbur olur təpiklə qapını aça,qapı-divar arasında qalan Xanımın(sə) hələ taqəti olur ayaqüstə dayana,üzbəüz Ömərlə,bir şillə də vuralar...Bunu Abbas Qummi(rə) yox eee,Əllamə Təbətəbayi(rə) yazsa mənasızdır.

#212 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:25

Mən başa düşdüm ki, Fatimə(s.ə) hamiləliyin şiddətli ağrısından divara(qapının arxasına) söykənmişdir. Qapını möhkəm itələdim. Qapı açıldı. Evə daxil olanda Fatimə(s.ə) o halətdə mənimlə üz-üzə dayandı. Lakin bərk qəzəbləndiyimdən elə bil, gözümün qarşısına pərdə çəkilmişdi. Niqabın üstündən ona elə sillə vurdum ki, yerə yıxıldı (Beytül-əhzan)

Səhv eləmirəmsə Beytul-Əhzan Abbas Quminin əsəridir.Abbas Qumi bir başqa əsərində də qeyd edir ki, Əli(ə) Fatimədən olan qızını Ömərə verdi.
Səhv eləmirəmsə bu əsər də Abbas Quminindi.

indi demek istiyirsiz Abbas Quminin yazilarda bir problem var?ola bilsin ki o oz kitabina curbecur xedisler daxil edib.biz demiri ki putun bizim xedislermiz sexixdir.

Bismillah,istənilən alimin yazısında problem var...Mən şillə vurulması,küçədə döyülmək və Ömərin Xanıma(sə) təpik vurması və nəticəsində uşağın sidq olmasına SƏHİH ŞİƏ dəlili istəyirəm

#213 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:26

Səhv eləmirəmsə Beytul-Əhzan Abbas Quminin əsəridir.Abbas Qumi bir başqa əsərində də qeyd edir ki, Əli(ə) Fatimədən olan qızını Ömərə verdi.

Bəli, Quminindir (r.ə.). Amma onun izdivac məsələsi ilə bağlı mövqeyini bilmirəm. Bununla bərabər qeyd edim ki, məzhəbin əksəriyyəti (elə içi mən qarışıq) izdivac məsələsini qəbul etməsədə, Kuleyni (r.ə.) "Kafi"də bu haqda bir neçə səhih sənəndli hədis qeyd edib.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#214 H I Z B U L L A H

H I Z B U L L A H

Naqib – Captain

• Murid
  • 765 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:29

onda bizim alimlerde nogsan var,demeli putun ceferi meshebinde nogsan var.putun cefiriler bilir omer ne toredib.niye siz buna inanmag istemrsiniz.bes onda ALLAHIN Resuli niye Ammarin valdenlerne komek etmedi?
Затем размышлял я, следует ли мне восстать,не имея поддержки, либо претерпеть перед лицом всепоглощающей тьмы, в которой [пребывать, может быть,суждено столь долго], что старики станут совсем немощными, молодые поседеют, и верные мне закончат бесславно дни свои, пока не встретятся со Всевышним.Я нашел, что мудрее в вышеописанных условиях — терпение, и принял его, несмотря на то что жжение в глазах и сдавленность в горле вызывало сознание того, как разграбляется мое наследие.

#215 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:29

indi demek istiyirsiz Abbas Quminin yazilarda bir problem var?ola bilsin ki o oz kitabina curbecur xedisler daxil edib.biz demiri ki putun bizim xedislermiz sexixdir.

SubhanALlah qardaşım,
bütün hədislərin səhih olmaması, səhih olmayan hədislərdə elə problem olması deməkdir.
2.Bunu mən yox, siz dediz!
3.Mən sadəcə fikrimi yazıb, fikrinizi öyrənmək istəyirəm vəssəlam!
4.Mənə maraqlı gələn budur ki, iki hədisi də Abbas Qummi yazır, bəs görəsən hansısı səhih bilir ?
5.Bu iki hadisədə ziddiyyət varmı, yoxmu ? Fikrinizi bilmək istəyirəm! :rolleyes:

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#216 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:30

Bəli, Quminindir (r.ə.). Amma onun izdivac məsələsi ilə bağlı mövqeyini bilmirəm. Bununla bərabər qeyd edim ki, məzhəbin əksəriyyəti (elə içi mən qarışıq) izdivac məsələsini qəbul etməsədə, Kuleyni (r.ə.) "Kafi"də bu haqda bir neçə səhih sənəndli hədis qeyd edib.

Bismillah,mən də elə o elin içindəyəm.Bu tip çəsələlərdə səhihlik deyəndə,bir-iki yolla gələn,sadəcə raviləri siqədir deyə səhih sayılan hədisləri mən qəbul etmirəm.Çünki belə bir tarixi hadisənin sübutunu gərək elə təvatürlə edəsən.Şəiər məsələsinə aydındır ki,elə ricalla səhih kifayət edər,amma belə tarixi məsəllərə 1-2 sənədlə etiqad etmək,məncə,məntiqsizlikdir

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 08 мая 2011 - 00:30

#217 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:31

onda bizim alimlerde nogsan var,demeli putun ceferi meshebinde nogsan var.putun cefiriler bilir omer ne toredib.niye siz buna inanmag istemrsiniz.bes onda ALLAHIN Resuli niye Ammarin valdenlerne komek etmedi?

Qardaşım, sənin dediklərini kimsə iddia etmədi, niyə əsəbləşirsən ? :rolleyes:

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#218 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:31

Bismillah,Qardaş,bu qədər yazmışam,hələ məni düz başa düşməmisiz.Öməərin etdiklərini heç kəs edə bilməzdi(- mənada)

#219 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:34

Doğrudur ki, izdivac məsələsi də şübhəli məsələdir.Bu məsələni inkar edən alimlər də var!

#220 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 00:46

Bismillah,istənilən alimin yazısında problem var...Mən şillə vurulması,küçədə döyülmək və Ömərin Xanıma(sə) təpik vurması və nəticəsində uşağın sidq olmasına SƏHİH ŞİƏ dəlili istəyirəm

Qardaşım, mən sənə Şeyx Məkarim Şirazinin fikrini və fikrinin sübutunu yazdım.Sən bu fikrin sübutunu məhz FUNDAMENTAL şiə sənədlərindən istəyirsən ?

#221 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 01:09

Məkarim Şirazi sübut edir ki, bu hadisələr baş verib

Bu deyəndə,hansı hadisələr nəzərdə tutulur??Onu da zəhmət olmasa,açıqlayın

#222 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 12:35

Məkarim Şirazi sübut edir ki, bu hadisələr baş verib

Bu deyəndə,hansı hadisələr nəzərdə tutulur??Onu da zəhmət olmasa,açıqlayın

Qardaşım, o biri səhifəyə çevir,orda yazmışam. :rolleyes: 207-ci şərh! :rolleyes:
Məqaləni bütövlükdə burda yazıram inşaAllah!
Bu Məqalə Şeyx Məkarim Şirazinin saytında yerləşdirilib.Bu yazını İslami maarif və təhqiqat qrupu yazıb.
SubhanAllah ! Amma, bir məsələ mənim də beynimi məşqul etdi.Bu mətnlə Şeyx Məkarim Şirazi razıdır ya yox ?
Düzdür əvvəldə , YENƏ DƏ TƏLƏSKƏNLİK EDİB YAZMIŞDIM BU ŞEYX MƏKARİMİN YAZISIDIR.ALLAH MƏNİ BAĞIŞLASIN! Amma, indi fikir verirəm ki, Şeyx Məkarimin adı yoxdur!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 08 мая 2011 - 12:40

#223 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 12:43

Vəhy evinə yürüş

Tədqiq edən: İslami maarif və təhqiqat qrupu

Əfsanə, yoxsa həqiqət?

Son zamanlar Sistan-Bəluçistan əyalətində islam tarixindən kifayət qədər məlumatı olmayan bir şəxs Peyğəmbəri-əkrəmin (səlləllahu əleyhi və alih) əziz qızı barəsində “Fatimeyi-Zəhranın şəhadət əfsanəsi” adlı bir məqalə yazmışdır. O, həzrət Fatimənin (əleyha-salam) fəzilət və üstünlüklərini zikr etdikdən sonra ona qarşı göstərilən hörmətsizliyi və onun şəhadətini inkar etmişdir. Digərləri də öz çıxışlarında bu məsələni vurğulamışlar. Məqalədə islamın aydın və inkar olunmaz tarixi təhrif olunduğundan biz bu təhrifin bəzi guşələrini aydınlaşdırmaq, bu həqiqətləri bir qədər bəyan etmək məcburiyyətində qalmışıq ki, islamın böyük xanımı həzrət Fatimeyi-Zəhranın (əleyha salam) şəhadətinin tarixdə inkar olunmaz bir həqiqət olması hamıya məlum olsun. Əgər onlar belə bir bəhsi başlamasaydılar, biz də hazırkı şəraitdə onu irəli çəkməzdik. Bu yazıda aşağıdakı məsələləri aydınlaşdırırıq:

1. Fatimeyi-Zəhra (əleyha salam) Peyğəmbərin (səlləllahu əleyhi və alih) sözlərində;

2. Quran və hədislərdə həzrət Fatimənin (əleyha salam) evinin hörməti;

3. Həzrətin evinə hörmətsizlik.

Ümidvarıq ki, qeyd olunan bu üç məsələni ətraflı şərh edəndən sonra məqalənin müəllifi həqiqətə tabe olub öz yazdıqlarından peşman olacaq, nəticədə öz səhvlərini düzəltmək qərarına gələcəkdir. Diqqət etmək lazımdır ki, qarşınızdakı yazı bütünlükdə əhli-sünnətin ən məşhur və ən mötəbər mənbələrinə istinadən qələmə alınmışdır.

1. Fatimeyi-Zəhra (əleyha salam) Peyğəmbərin (səlləllahu əleyhi və alih) sözlərində

Həzrət Fatimə çox yüksək məqama malik idi. Peyğəmbərin öz qızı haqqında söylədikləri onun hər növ günahlardan, zahiri və batini aludəlikdən pak-pakizə olduğundan hekayət edir. Həzrət onun barəsində buyurmuşdur:

فٰاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنّی فَمَنْ أَغْضَبَهٰا أَغْضَبَنی

“Fatimə mənim canımın parçasıdır; hər kəs onu (narahat edib) qəzəbləndirsə, məni qəzəbləndirmişdir.” (1)

Məlum məsələdir ki, peyğəmbəri-əkrəmin (səlləllahu əleyhi və alih) qəzəblənməsi onun ruhən inciməsinə, narahat olmasına səbəb olur. Qurani-kərimdə o həzrəti narahat edən bir şəxsin cəzası aşağıdakı formada bəyan edilir:

وَالَّذِینَ یُؤْذُونَ رَسُولَ اللهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ

“Allahın Peyğəmbərini incidənləri ağır əzab gözləyir.” (2)

Həzrət Fatimənin ismət və yüksək fəzilətinə bundan da möhkəm və tutarlı dəlil olarmı ki, Peyğəmbərin başqa bir bəyanında Fatimənin razılığı Allahın razılığı, onun qəzəbi Allahın qəzəbi kimi təqdim olunur:

یٰا فٰاطِمَةُ إِنَّ اللهَ یَغْضِبُ لِغَضَبِکِ وَ یَرْضٰى لِرِضٰاکِ

“Fatimə! Allah sənin qəzəbinlə qəzəblənir, razılığınla razı olur.” (3)

Məhz belə yüksək məqama malik olduğuna görə dünya qadınlarının xanımıdır. Peyğəmbər onun barəsində belə buyurmuşdur:

یٰا فٰاطِمَةُ! أَلا تَرْضینَ أنْ تَکُونَ سَیِّدَةَ نِسٰاءِ الْعٰالَمینَ، وَ سَیِّدَةَ نِسٰاءِ هٰذِهِ الاُمَّةِ وَ سَیِّدَةَ نِسٰاءِ الْمُوْمِنینَ

“Qızım, Fatimə! Allahın sənə bəxş etdiyi bu kəramət və əzizliklə razı olmazsanmı ki, sən dünya qadınlarının, bu ümmətin qadınlarının və bütün imanlı qadınların xanımısan!.” (4)

2. Quran və hədislərdə həzrət Fatimənin (əleyha salam) evinin hörməti

Hədis alimləri qeyd edirlər ki, فِى بُیُوتٍ أَذِنَ اللهُ أَنْ تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ – ayəsi (5) nazil olanda Peyğəmbər onu məsciddə tilavət etdi. Bu zaman bir nəfər ayağa qalxaraq:

– Ey Allahın Rəsulu! Belə bir əhəmiyyətə malik evlər dedikdə hansı evlər nəzərdə tutulur? – deyə soruşdu.

Həzrət :

– Peyğəmbərlərin evləri, – deyə cavab verdi.

Əbubəkr ayağa qalxıb Əli və Fatimənin evinə işarə edərək:

– Bu ev də həmin evlərdəndirmi? – deyə soruşdu.

Peyğəmbər cavabında buyurdu: – Bəli, onların içində ən seçilənlərdəndir! (6)

Həzrət Fatimənın (əleyha salam) evinə qarşı hörmətsizlik.

Peyğəmbəri-əkrəm (səlləllahu əleyhi və alih) doqquz ay müddətində öz qızının qapısına gəlir, ona və əziz həyat yoldaşına salam verir, (7) sonra isə bu ayəni tilavət edirdi:

إِنَّمَا یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً

“Allah istəyir ki, siz Əhli-beytdən hər növ çirkinliyi aradan aparıb sizi pak pakizə qərar versin.” (8)

Bu ev ilahi nurun mərkəzidir, Allah onu uca tutmağa əmr edib. O çox yüksək məqama malikdir.

Bəli! “Əshabi-kisa”nı özündə yerləşdirən, Allah tərəfindən belə bir yüksək əzəmətlə yad edilən bu evə bütün müsəlmanlar ehtiramla yanaşmalı idi!

İndi isə nəzər salaq, peyğəmbər (səlləllahu əleyhi və alih)-in vəfatından sonra bu evin ehtiramını necə saxladılar?! O evin hörmətini necə tapdaladılar?! Özləri də buna aşkar şəkildə necə etiraf etdilər?! Evin hörmətini pozanlar kimlər idi? Onların məqsədləri nə idi?

3. Həzrətin evinə hörmətsizlik

Bu qədər təkidli tövsiyələrə baxmayaraq təəssüf ki, bəziləri ona əhəmiyyət verməyib, hörmətini pozdular. Bu məsələ gizlədilməsi qeyri-mümkün olan məsələlərdəndir. Bununla bağlı əhli-sünnətin kitablarından bir neçə fakt qeyd edirik ki, peyğəmbərin əziz qızının evinə hörmətsizliyin və daha sonra baş verənlərin əfsanə yox, danılmaz tarixi hadisə olması aydınlaşsın!

Xəlifələrin dövründə əhli-beytin fəzilət və yüksək məqamlarının qələmə alınmasına qarşı ciddi nəzarət və şiddətli təzyiq olduğuna baxmayaraq, “həqiqət bir şeydir ki, Allah onun keşiyindədir” qanununun hökmünə əsasən, bu həqiqət hədis və tarix kitablarında canlı şəkildə qorunub saxlanmışdır. Mənbələri nəql edərkən zaman ardıcıllığını əvvəlki əsrlərdən nəzərə alaraq əsrimizin yazıçılarına qədər qeyd edirik.

a) Məşhur əhli-sünnət mühəddisi Əbubəkr ibn Əbuşeybə özünün “Əl-müsənnəf” kitabında

“Əl-müsənnəf” kitabının müəllifi Əbubəkr ibn Əbuşeybə (159-235) səhih sənədlərlə belə nəql edir:

إِنَّهُ حِینَ بُویِعَ لاَِبِی بَکْرٍ بَعْدَ رَسُولَ اللهِ (صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ) کانَ عَلیٌّ وَ الزُّبَیْرُ یَدْخُلانِ عَلىٰ فٰاطِمَةَ بِنْتِ رَسُولِ الله، فَیُشٰاوِرُونَهٰا وَ یَرْتَجِعُونَ فِی أَمْرِهِمْ. فَلَمّٰا بَلَغَ ذٰلِکَ عُمَرَ بْنَ الْخَطّاٰبِ خَرَجَ وَ دَخَلَ عَلىٰ فاطِمَةَ، فَقٰالَ: یٰا بِنْتَ رَسُولِ الله وَ اللهِ مٰا أَحَدٌ أَحَبُّ إِلَیْنٰا مِنْ أَبِیکِ وَ مٰا مِنْ أَحَدٍ أَحَبُّ إِلَیْنٰا بَعْدَ أَبِیکِ مِنْکِ، وَ أَیْمُ اللهِ مٰا ذٰاکَ بِمٰانِعی إِنِ اجْتَمَعَ هٰؤلاءِ النَّفَرُ عِنْدَکِ أَنْ أَمرْتُهُمْ أَنْ یُحْرَقَ عَلَیْهِمُ الْبَیْتَ.قٰالَ: فَلَمّٰا خَرَجَ عُمَرُ جٰاؤُوهٰا، فَقٰالَتْ: تَعْلَمُونَ أنَّ عَمَرَ قَدْ جٰاءَنِی، وَ قَدْ حَلَفَ بِاللهِ لَئِنْ عُدْتُمْ لَیُحرِقَنَّ عَلَیْکُمُ الْبَیْتَ، وَ أَیْمُ اللهِ لَیْمِضَیَّنَ لِمٰا حَلَفَ عَلَیْهِ.

“Camaat Əbubəkrə beyət edən zaman Əli və Zübeyr Fatimənin evində müşavirə edirdilər. Bu məsələ Ömər ibn Xəttaba çatanda o, Fatimənin evinə gəlib dedi: “Ey Allahın Rəsulunun qızı! Bizə görə ən sevimli şəxs sənin atan və atandan sonra sənsən. Lakin Allaha and olsun! Bu məhəbbət bu şəxslərin sənin evində bir yerə yığışdığı halda mənim o evi yandırmağa dair fərman verməyinə mane ola bilməz!”

Bu sözləri deyib qayıtdı. Əli və Zübeyr evə qayıdanda Peyğəmbərin qızı onlara dedi: “Ömər bura gəldi. O, and içib dedi ki, siz bura təkrar yığışsanız, evi içindəkilərlə birlikdə yandıracağam. And olsun Allaha! O, and içdiyi işi görəcəkdir!” (9)

Bir daha təkrar edirik ki, bu hadisə “Əl-müsənnəf” kitabında səhih sənədlərlə nəql olunmuşdur.

B) Digər məşhur əhli-sünnət mühəddisi Bilazəri “Əsnabul-əşraf” kitabında.

Məşhur yazıçı və böyük “Tarix” kitabının müəllifi olan Əhməd ibn Yəhya ibn Cabir Bəlazuri (270 ildə vəfad edib) bu tarixi hadisəni özünün “Ənsubul-əşraf” kitabında belə nəql edir:

إِنَّ أَبابَکر أَرْسَلَ إلَى عَلیٍّ یُریدُ الْبَیْعَةَ فَلَمْ یُبایِعْ، فَجٰاءَ عُمَرُ وَ مَعَهُ فَتیلةٌ! فَلَقیَِتْهُ فاطِمَةُ عَلَى الْبٰابِ فَقٰالَتْ فاطِمَةُ: یَابْنَ الْخَطّابِ، أَتَرٰاکَ مُحْرِقاً عَلیَّ بٰابِی؟ قالَ: نَعَمْ، وَذلِکَ أَقْوىٰ فیمٰا جٰاءَ بِهِ اَبُوکِ....

Əbubəkr, Əlinin ardınca adam göndərdi ki, ondan beyət alsın, lakin Əli beyətdən imtina etdi. Sonra Ömər məşəl ilə (od vurmaq üçün) gəlib evin qarşında dayandı. Fatimə ona dedi: “Ey Xəttabın oğlu! Görürəm ki, evimi yandırmaq fikrindəsən?!” Ömər dedi: “Bəli! Bu iş atanın dininə kömək edəcəkdir!” (10)

v) İbn Qüteybə “Əl-imamətu vəs-siyasət” kitabında

Məşhur tarixçi, islam aləminin şöhrətli ədibi, yazıçısı, islam tarixində tanımış şəxsiyyət, “Təvilu muxtələfil-hədis”, “Ədəbul-katib” və s. kitabların müəllifi Əbdullah ibn Müslim ibn Qüteybə Deynəvəri (212-276) (11) “Əl-imamətu vəs-siyasət” kitabında belə yazır:

إنّ أبابَکْر(ض) تَفَقَّدَ قَوْماً تَخَلَّفُوا عَنْ بَیْعَتِهِ عِنْدَ عَلیّ کَرَّمَ اللهُ وَجْهَهُ فَبَعَثَ إِلَیْهِمْ عُمَرُ فَجٰاءَ فَنٰادٰاهُمْ وَ هُمْ فی دٰارِ عَلیٍّ، فَأَبَوْا أَنْ یَخْرُجُوا فَدَعٰا بِالْحَطَبِ وَ قٰالَ: وَالَّذی نَفْسُ عُمَرَ بِیَدِهِ لَتَخْرُجَنَّ أَوْ لأَحْرَقَنَّهٰا عَلىٰ مَنْ فِیهٰا، فَقِیلَ لَهُ: یٰا أَبٰا حَفْصٍ إِنَّ فِیهٰا فٰاطِمَةَ فَقٰالَ، وَإِنْ!

Əbubəkr Öməri, beyətdən imtina edərək Əlinin evinə yığılanların ardınca göndərdi. O, Əlinin evinə çatanda “çölə çıxın!” – deyə səsləndi. Onlar bu işdən imtina etdikdə Ömər odun yığdı və dedi: “O Allaha and olsun ki, Ömərin canı onun əlindədir! Evdən çıxmasanız, hamınızla bir yerdə evi yandıracağam!” Bir kişi Ömərə dedi: “Ey Əbuhəfs! (Ömərin künyəsidir) Peyğəmbərin qızı Fatimə bu evdədir!”. O dedi: “Hətta o da orada olsa (yandıracağam)! (12)

İbn Qüteybə bu ürək yandıran və kədərli hadisənin ardını belə nəql edir:

ثُمَّ قٰامَ عَمُرُ فَمَشٰى مَعَهُ جَمٰاعَةٌ حَتّٰى أَتَوْا فٰاطِمَةَ فَدقُّوا الْبٰابَ فَلَمّٰا سَمِعَتْ أَصْوٰاتَهُم نٰادَتْ بِأَعْلىٰ صَوْتِهٰا یٰا أَبَتٰاهُ یٰا رَسُولَ الله مٰاذٰا لَقینٰا بَعْدَکَ مِنْ ابْنِ الْخَطّاٰبِ وَ ابْنِ أَبِی الْقُحٰافَةِ فَلَمّٰا سَمِعَ الْقَوْمُ صَوْتَهٰا وَ بُکٰائَهٰا انْصَرَفُوا وَ بَقِیَ عُمَرُ وَ مَعَهُ قَوْمٌ فَأَخْرَجُوا عَلَیّاً فَمَضَوْا بِهِ إِلىٰ أَبِی بَکْرٍ فَقٰالُوا لَهُ بٰایِعْ، فَقٰالَ: إنْ أَنَا لَمْ أَفْعَلْ فَمَهْ؟ فَقٰالُوا: إِذاً وَاللهِ الَّذی لا إلـٰهَ إِلاّ هُوَ نَضْرِبُ عُنُقَکَ...!

“Ömər bir qrup adamla Fatimənin qapısına gəldi. Qapını döydülər. Fatimə onların səsini eşidən zaman uca səslə dedi: “Ey Allahın Rəsulu! Səndən sonra Xəttabın və Əbu Quhafənin övladları tərəfindən bizə nələr (müsibətlər) çatmadı!” Ömərlə gələnlər onun ağlamaq səslərini eşidən zaman qayıtdılar, lakin Ömər bir neçə adamla qaldı və Əlini evdən çıxardıb Əbubəkrin yanına gətirdi. Əbubəkr dedi: “Beyət et!” Əli dedi: “Beyət etməsəm, nə olacaq?!” Dedilər: “Vahid Allaha and olsun ki, sənin boynunu vuracağıq!” (13)

Tarixin bu hissəsi Şeyxləri (Əbubəkrlə Öməri) sevənlər üçün olduqca xoşagəlməz və ağır olduğuna görə bəziləri ibn Qüteybənin bu kitabının kim tərəfindən yazılması barəsində şəkk-şübhə yaratmağı qərara almışlar. Halbuki, tarix elminin ustadı ibn Əbil-Hədid bu kitabı onun əsərlərindən hesab edərək daim ondan sitatlar gətirir. Təəssüflər olsun ki, bu kitabda təhrifə yol verilmiş, mətləblərinin bir qismi son çaplarda ixtisara salınmışdır. Halbuki, həmin məsələ ibn Əbil-Hədidin "Nəhcul-bəlağə"yə yazdığı şərhdə qeyd olunmuşdur. Zərkuli “Əlam” kitabında bu kitabı ibn Qüteybənin əsərlərindən hesab edərək əlavə edir: “Alimlərdən bəzisi kitabın ona aid olması ilə bağlı nəzər vermişlər, yəni şəkk-şübhəni özlərinə deyil, başqalarına aid etmişlər. (14) İlyas Sərkis də bu kitabı ibn Qüteybənin əsərlərindən hesab edir. (15)

ğ) Təbəri və onun “Tarix” kitabı

Məşhur tarixçi Məhəmməd ibn Cərir Təbəri (310-cu qəməri ilində vəfat edib) öz kitabında vəhy evinə hörmətsizlik olunmasını belə bəyan edir:

أتى عُمَرُ بنُ الْخَطّابِ مَنْزِلَ عَلیٍّ وَ فیهِ طَلْحَةٌ وَ الزُّبَیْرُ وَ رِجالٌ مِنَ الْمُهاجِرِینَ، فَقالَ وَاللهِ لاََحْرِقَنَّ عَلَیْکُمْ أَوْ لَتَخْرُجَنَّ إلى الْبَیْعَةِ، فَخَرَج عَلَیْهِ الزُّبیرُ مُصْلِتاً بِالسَّیْفِ فَعَثَرَ فَسَقَطَ السَّیْفُ مِنْ یَدِهِ، فَوَثَبُوا عَلَیْهِ فَأَخَذُوهُ

“Ömər ibn Xəttab Əlinin evinə gəldi. Təlhə, Zübeyr və mühacirlərdən bir qrup adam orada toplaşmışdı. Ömər onlara xitab edərək dedi: “Allaha and olsun! Beyət üçün evdən çıxmasanız evi yandıracağam!” Zübeyr qılıncını siyirmiş halda evdən çıxdı, birdən ayağı sürüşdü və qılınc əlindən düşdü. Başqaları hücum edərək qılıncı götürdülər.” (16)

Tarixin bu hissəsi göstərir ki, xəlifə üçün beyət alınması tam irtica və zorakılıq şəraitində, təhdidlə baş vermişdi. Amma görəsən belə bir beyətin nə qədər dəyəri vardı? Belə bir məsələ barəsində insaflı mühakiməni oxucuların özünə həvalə edirik.

d) İbn Əbdi Rəbbih və “Əqdul-fərid” kitabı

İbn Əbdi Rəbbih Əndolosi adı ilə məşhur olan Şəhabuddin Əhməd (463-cü ildə vəfat edib) “Əqdul-fərid” kitabında “Səqifə tarixi” barəsində ətraflı bir bəhs irəli çəkmişdir. O, “Əbubəkrə beyətdən imtina edənlər” ünvanı ilə yazır:

فَأمّا عَلیٌّ وَ الْعَبّاسُ وَ الزُّبَیرُ فَقَعَدُوا فِی بَیْتِ فاطِمَةَ حَتّى بَعَثَ إِلَیْهِمْ أَبُوبَکْرُ، عُمَرَ بْنَ الْخَطّابِ لِیُخْرِجَهُمْ مِنْ بَیْتِ فاطِمَةَ وَ قالَ لَهُ: إنْ أَبَوْا فَقاتِلْهُمْ، فَأَقْبَلَ بِقَبَس مِنْ نار أَنْ یُضرِمَ عَلَیْهِمُ الدّارَ، فَلَقِیَتْهُ فاطِمَةُ فَقالَ: یا ابْنَ الْخَطّابِ أَجِئْتَ لِتَحْرِقَ دارَنا؟! قالَ: نِعَمْ، أوْ تَدْخُلُوا فیما دَخَلَتْ فیهِ الأُمَّةُ!

Əli, Abbas və Zübeyr Fatimənin evində oturmuşdur. Əbubəkr Ömər ibn Xəttabı göndərdi ki, onları Fatimənin evindən çıxartsın. Ömərə göstəriş vermişdi ki, “əgər evdən çıxmasalar, onlara güc tətbiq et!” Ömər ibn Xəttab əlində məşəl Fatimənin evinə yola düşdü. O, evi yandırmaq niyyətində idi. Bu zaman Fatimə ilə qarşılaşdı. Peyğəmbərin qızı dedi: “Ey Xəttabın oğlu! Bizim evimizi yandırmağa gəlmisən?!” O, cavab verərək: “Bəli! Yalnız o zaman bu fikirdən dönərəm ki, ümmətin daxil olduğuna siz də daxil olasınız!” – dedi (17)

Burada Ömərin evi yandırmaqla bağlı qəti qərarını aşkar göstərən hissə sona çatdı. İndi ikinci hissəni araşdırır və bu nəhs fikrin əməli olaraq həyata keçdiyini bəyan edən faktları qeyd edirik. Onların məqsədlərinin Əli və onun köməkçilərini beyətə məcbur etmək üçün yalnız hədə-qorxudan ibarət olması və belə bir təhdidi əməli olaraq həyata keçirmək fikrində olmamaları əsla təsəvvür olunmamalıdır.

Yürüş baş verdi!

Bura qədər xəlifə və onun ətrafındakıların bəd niyyətini göstərən tarixi sitatlar sona çatdı. Bəziləri bu faciənin davamını aydın əks etdirmək istəməmiş, yaxud əks etdirə bilməmişlər. Halbuki, başqaları faciənin məzmununa, yəni vəhy evinə yürüşə və s. işarə etmişlər. İndi həzrət Fatimeyi-Zəhra (əleyha salam)-ın evinə olan hücum və ona qarşı göstərilən hörmətsizliyə dair hadisələrin mənbələrini qeyd edirik. (Burada da mənbələri nəql edərkən əksər hallarda zaman ardıcıllığı nəzərə alırıq.)

e) Əbu Ubeyd və “Əl-əmval” kitabı

Əbu Ubeyd Qasim ibn Salam (224-cü qəməri ilində vəfat edib) əhli-sünnət fəqihlərinin etimad göstərdiyi “Əl-əmval” kitabında yazır:

“Əbdurrəhman ibn Ovf deyir: Əbubəkr ölüm ayağında ikən onun evinə getdim. Uzun söhbətdən sonra dedi: وَدَدْتُ أنّی لَمْ أکْشِفْ بَیْتَ فاطِمَةَ وَ تَرَکْتُهُ وَ إنْ أُغْلِقَ عَلَى الْحَرْبِ “Kaş gördüyüm üç işi görməzdim: Kaş görmədiyim üç işi görəydim! Kaş Peyğəmbərdən üç şeyi soruşardım! Görməməyi arzu etdiyim birinci iş budur ki, kaş Fatimənin evinə hörmətsizlik etməyəydim, onu rahat buraxaydım, hətta müharibə niyyəti ilə qapını bağlamış olsaydı belə!” (18)

Əbu Ubeyd bura çatanda “ləm əkşif beytə Fatimətə və tərəktuhu” (yəni kaş Fatimənin evinə hörmətsizlik etməyəydim, onu rahat buraxaydım) cümləsinin yerinə yazır: "və kəza və kəza" (və sair və sair). Sonra əlavə edir ki, onu qeyd etməyə marağım yoxdur.”

Əbu Ubeyd özünün məzhəbi təəssübkeşliyi üzündən, yaxud başqa (naməlum) səbəblərə görə həqiqəti nəql etmək fikrindən dönsə də, “Əl-əmval” kitabını tədqiq edənlər onun haşiyəsində yazmışlar ki, ixtisara salınan cümlələr “Mizanul-etidal” kitabında qeyd olunmuşdur. Bundan əlavə Təbərani özünün “Möcəm” kitabında, İbn Əbdi Rəbbih isə “Əqdul-fərid” kitabında və başqaları ixtisara salınmış cümlələri qeyd etmişlər. (Diqqət edin!)

ə) Təbərani və “Əl-möcəmul-kəbir” kitabı

Əbulqasım Süleyman ibn Əhməd Təbərani (260-360 h.q.) (Zəhəbi “Mizanul-etidal” kitabında (19) onu mötəbər adam sayır) “Əl-mucəmul-kəbir” kitabında (bu kitab təkrar çap olunmuşdur) Əbubəkr, onun xütbələri və vəfatı ilə əlaqədar belə xatırladır:

أَمّٰا الثَّلاثُ اللاَّئِی وَدَدْتُ أَنِّى لَمْ أَفْعَلْهُنَّ، فَوَدَدْتُ أَنِّی لَمْ أَکُنْ أَکْشِِفُ بَیْتَ فٰاطِمَةَ وَ تَرَکْتُهُ...

Əbubəkr ölüm ayağında müəyyən şeyləri təmənna edir və deyirdi: “Kaş üç işi görməzdim, uç işi görərdim və üç şeyi də Peyğəmbərdən soruşaydım! Görməməyi arzu etdiyim şeylərdən biri budur: Kaş Fatimənin evinə sayğısızlıq etməyəydim və onu rahat buraxaydım!” (20)

Bu təbirlər gözəl şəkildə göstərir ki, onun etdiyi təhdidlər (evə od vurmaq) Ömərin vasitəsi ilə həyata keçmişdi.

f) Yenə də İbn Əbdi Rəbbih və “Əqdul-fərid” kitabı

“Əl-əqdul-fərid kitabının müəllifi İbn Əbdi Rəbbih Andolosi (463-ci ildə vəfat edib) öz kitabında Əbdurrəhman ibn Ovfdan belə nəql edir:

Əbubəkr xəstə olanda onu ziyarət etməyə getdim. O, dedi: “Kaş üç şeyi yerinə yetirməzdim. O üç şey bundan ibarətdir:

وَدَدْتُ أنّی لَمْ أکْشِفُ بَیْتَ فٰاطِمَةَ عَنْ شَیْءٍ وَإنْ کٰانُوا أَغْلَقُوهُ عَلَى الْحَرْبِ

“Kaş Fatimənin evinin qapısını açmazdım, hətta düşmənçilik məqsədilə evin qapısını bağlamış olsaydılar belə!” (21)

Gələn bəhslərdə də xəlifənin bu sözlərini nəql edən digər şəxsiyyətlərin adlarını və bu barədə dediyi sözləri qeyd edəcəyik.

i) Nəzzamın “Əl-vafi bil-vəfəyat” kitabındakı sözü

İbrahim ibn Səyyad Nəzzam Mötəzili (160-231 h.q.) nəzm və nəsrdə kəlamının gözəlliyinə görə “Nəzzam” adı ilə məşhur olmuşdur. O, bir çox kitablarda Fatimənin evinə yürüş məsələsini qeyd edərək deyir:

إِنَّ عُمَرَ ضَرَبَ بَطْنَ فٰاطِمَةَ یَوْمَ الْبَیْعَةِ حَتّٰى ألْقَتِ الْمُحْسِنَ مِنْ بَطْنِهٰا

“Ömər Əbubəkr üçün beyət alınan gündə Fatimənin qarnına (zərbə) vurdu və bətnindəki "Möhsin" siqt oldu.” (22)

j) Mübərrəd və “Kamil” kitabı

İbn Əbil-Hədid yazır: "Məşhur ədib, yazıçı və bir çox məşhur əsərlərin sahibi olan Məhəmməd ibn Yəzid ibn Əbdul-Əkbər Bağdadi (210-285 h.q.) özünün “Əl-kamil” kitabında Əbdurrəhman ibn Ovfdan "xəlifənin arzuları" hadisəsini qeyd edərək yazır:

وَدَدْتُ أنّی لَمْ أکُنْ کَشَفْتُ عَنْ بَیْتِ فاطِمَةَ وَ تَرَکْتُهُ وَ لَوْ أُغْلِقَ عَلَى الْحَرْبِ

(23)

y) Məsudi və “Murucuz-zəhəb” kitabı

Məsudi (vəfat 325-ci h.q.) “Murucuz-zəhəb” kitabında yazır: Əbubəkr can verərkən deyirdi: “Mən üç iş görmüşəm və arzu edirəm ki, kaş onları görməyəydim. Onlardan biri bu idi:

فَوَدَدْتُ أنّی لَمْ أَکُنْ فَتَّشْتُ بَیْتَ فٰاطِمَةَ وَ ذَکَرَ فِی ذٰلِکَ کَلاماً کَثِیراً!

“Kaş Fatimənin evinin hörmətsizlik etməyəydim!” O bu barədə çox sözlər demişdir." (24)

Məsudi əhli-beyt (əleyhimus-salam) ilə əlaqədar müvafiq nəzəriyyələrə malik olsa da, burada sanki xəlifənin sözünü qeyd etməkdən çəkinmiş və kinayə ilə (üstü örtülü şəkildə) keçmişdir. Əlbəttə, səbəbini Allah bilir və söz yox ki, Allahın bəndələri də bəzi şeyləri bilir.

k) Zəhəbi və “Mizanul-etidal” kitabı

Zəhəbi “Mizanul-etidal” kitabında Məhəmməd ibn Əhməd Kufi Hafizdən nəql edir ki, Əhməd ibn Məhəmmədin – İbn Əbi Darəmin adı ilə şöhrət tapmış mühəddis Kufinin hüzurunda (vəfat 357-ci h.q.) bu hədis oxundu:

إِنَّ عُمَرَ رَفَسَ فٰاطِمَةَ حَتّٰى أسْقَطَتْ بِمُحْسِنٍ

“Ömər Fatiməyə bir təpik vurdu və onun bətnində olan Möhsün aldı uşaq siqt oldu.” (25)

g) Əbdul-Fəttah Əbdul-Məqsud və “Əl-imam Əli” kitabı

O, kitabının iki yerində vəhy evinə hücum ilə bağlı bəhs etmişdir. Biz onlardan birini qeyd etməklə kifayətlənirik:

وَالَّذِی نَفْسُ عُمَرَ بِیَدِهِ، لَیَخْرُجَنَّ أَوْ لاَحْرَقَنَّهٰا عَلىٰ مَنْ فِیهٰا...! قٰالَتْ لَهُ طاٰئِفَةٌ خٰافَتِ اللهََ وَرَعَتِ الرَّسُولَ فِی عَقَبِهِ: یٰا أَبٰاحَفْصٍ، إِنَّ فِیهٰا فَاطِمَةَ...»! فَصٰاحَ: لا یُبٰالِی وَ إِنْ...! وَ اقْتَرَبَ وَ قَرَعَ الْبٰابَ، ثُمَّ ضَرَبَهُ وَ اقْتَحَمَهُ... وَ بَدٰا لَهُ عَلِیٌّ... وَ رَنَّ حِینَذٰاکَ صَوْتُ الزَّهْرٰاءِ عِنْدَ مَدْخَلِ الدّٰارِ... فَإنْ هِیَ إلاّ طَنینُ اسْتِغاثَةٍ...

“Ömər dedi: “Allaha and olsun ki, Ömərin canı onun əlindədir! Ya evdən çıxmalısınız, ya da sakinləri ilə birlikdə onu odlayacağam!” Allahdan qorxan və peyğəmbərin vəfatından sonra onun ailəsinin məqam və məzilətinə ehtiram qoyanlardan bir dəstəsi dedi: “Ey Əba Həfs! (Axı) Fatimə bu evdədir?!” O, qorxub-çəkinmədən bağırdı: “Olsun!” Sonra yaxınlaşdı, qapını döydü və evə soxuldu. Əli (əleyhis-salam) irəli çıxdı.... evin girəcəyində Fatimənin səsi ucaldı... O, köməyə çağırırdı...”

* * *

Bu bəhsi Məqatil ibn Ətiyyənin “Əl-imamətu vəl-xilafət” kitabındakı digər bir rəvayətlə sona çatdırırıq (baxmayaraq ki, bu barədə deyilməmiş sözlər daha çoxdur). O, öz kitabında belə yazır:

إِنَّ أَبٰابَکْرٍ بَعْدَ مٰا أَخَذَ الْبَیْعَةَ لِنَفْسِهِ مِنَ النّٰاسِ بِِالْإِرْهٰابِ وَ السَّیْفِ وَ الْقُوَّةِ أَرْسَلَ عُمَرَ وَ قُنْفُذاً وَ جَمٰاعَةً إِلىٰ دٰارِ عَلِىٍّ وَ فٰاطِمَةَ (عَلَیْهِمَا السَّلامُ) وَ جَمَعَ عُمَرُ الْحَطَبَ عَلَىٰ دٰارِ فٰاطِمَةَ وَ أَحْرَقَ بٰابَ الدّٰارِ!...

“Əbubəkrin camaatdan təhdid və qılınc gücü ilə beyət aldığı zaman Öməri, Qonfozu və bir qrup adamı Əli və Fatimənin evinə göndərdi. Ömər odun yığdı və evin qapısını yandırdı...” (27)

Bu rəvayətin izahında digər ifadələr vardır ki, qələm onları bəyan etməkdən həya edir.

Nəticə

Ümumiyyətlə əhli-sünnət mənbələrində nəql olunan bu qədər aydın sənədlərlə baxmayaraq, ə onların bəziləri “şəhadət əfsanəsi” ifadəsindən istifadə edərək bu acı və danılmaz tarixi hadisəni saxta hesab edirlər! Əgər onlar bu həqiqətin inkarına israr etməsəydilər, biz də bəhsi bu qədər genişləndirməzdik. Ümidvarıq ki, bu həqiqətlərin bəyan edilməsi qəflət yuxusunda olan insanları ayıldacaq ki, tarixi həqiqətləri təəssüb layları arasında gizlətməsinlər və onları inkar etməsinlər.

Və ma ələyna illəl-bəlağ.

(“Bizim vəzifəmiz yalnız təbliğ etməkdir!”)

Ədəbiyyat:

1. “Fəthul-Bari fi şərhi Səhihi-Buxari”, 7-ci cild, səh. 84; həmçinin Buxari bu hədisi “Əlamatun-nübüvvət” bölməsində: 6-cı cild, səh. 491-də; “Məğazi” kitabının axırlarında: 8-ci cild, səh. 110-da qeyd etmişdir.

2. “Tövbə” surəsi, ayə 61.

3. “Müstədrək”, Hakim Nişapuri, 3-cü cild, səh. 154; “Məcməuz-zəvaid”, 9-cu cild, səh. 203. Hakim “Müstədrək” kitabında elə hədisləri qeyd etmişdir ki, Buxari və Müslimin hədisin səhihliyində lazım bildiyi şərtlərə malikdir.

4. “Müstədrək”, Hakim, 3-cü cild, səh. 156.

5 “Nur” surəsi, ayə 36: “(Allahın nuru) elə evlərdədir ki, Allah onlara icazə vermişdir ki, onların məqam və mənzilətləri yüksəlsin və adı onlarda yad olunsun.”

6. Peyğəmbəri-əkrəm (səlləllahu əleyhi və alih) فی بُیُوتِ أَذِنَ اللهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اِسْمُهُ ayəsini oxuduqda bir nəfər ayağa qalxıb dedi: “Ya Rəsuləllah! Bu evlər hansılardır?” Həzrət buyurdu: “Peyğəmbərlərin evi.” Əbubəkr ayağa qalxıb Əli və Fatimənin evinə işarə edərək dedi: “Ya rəsuləllah! Bu ev onlardandırmı?” Peyğəmbər (səlləllahu əleyhi və alih) buyurdu: “Bəli! (Həm də) onların ən fəzilətlisidir.” “Əd-durrul-mənsur”, 6-cı cild, səh. 203, “Nur” surəsinin təfsiri. “Ruhul-məani”, 18-ci cild, səh. 174.

7. “Əd-durrul-mənsur”, 6-cı cild, səh. 606.

8. “Əhzab” surəsi, ayə 33.

9 .“Əl-müsənnəf”, İbn Əbi Şeybə, 8-ci cild, səh. 572, “Məğazi” kitabı.

10. “Ənsabul-əşraf”, 1-ci cild, səh. 586, “Darul-məarif” çapı, Qahirə.

11. “Əl-əlam”, Zərkuli, 4-cü cild, səh. 137.

12. “Əl-imamətu vəs-siyasət”, İbn Qüteybə, səh.12, “Misirin “Məktəbətut-ticariyyətil-Kübra” çapxanası.

13. Yenə orada, səh. 13.

14. “Mocəmul-mətbuat əl-ərəbiyyə”, 1-ci cild, səh. 212.

15 .“Əl-əlam”, Zərkuli, 4-cü cild, səh. 137, Beyrut, “Darul-elm” çapı.

16. “Tarixi Təbəri”, 2-ci cild, səh. 443, Beyrut çapı.

17. “Əqdul-fərid”, 4-cü cild, səh. 93, “Hilal” çapxanası.

18. “Əl-əmval”, 4-cü vərəqaltı haşiyəsi, “Nəşri kulliyatil-Əzhəriyyə” çapı, səh. 144, Beyrut; İbn Əbdi Rəbbih də “Əqdul-fərid”, 4-cü cild, səh. 93-də onu nəql etmişdir. Bu, sonradan qeyd olunacaqdır.

19. “Mizanul-etidal”, 2-ci cild, səh. 195.

20. “Əl-möcəm əl-kəbir”, Təbərani, 1-ci cild, səh. 62, hədis 34, Həmdi Əbdul-Məcid Sələfinin təhqiqi.

21. “Əqdul-fərid”, 4-cü cild, səh. 93, “Hilal” çapxanası.

22. “Əl-vafi bil-vəfəyat”, 6-cı cild, səh. 17, nömrə 2444; “Əl-miləlu vən-nihəl”, Şəhristani, 1-ci cild, səh. 57, “Darul-mərifət” çapı, Beyrut. Nəzzamın tərcümeyi-halında “Buhusun fil-miləli vən-nihəl” kitabına baxın: 3-cü cild, səh. 248-255.

23. "Nəhcul-bəlağə”nin şərhi, İbn Əbil-Hədid, 2-ci cild, səh. 46-47, Misir çapı.

24. “Murucuz-zəhəb”, 2-ci cild, səh. 301, “Darul-Əndolos” çapı, Beyrut.

25. “Mizanul-etidal”, 1-ci cild, səh. 139, nömrə 552.

26. Əbdul-Fəttah Əbdul-Məqsud, “Əli ibn Əbu Talib”, 4-cü cild, səh. 276-277.

27. “Əl-İmamətu vəl-xilafət”, səh. 160-161. Bu, Müqatil ibn Ətiyyənin kitabıdır ki, Doktor Hamid Davudun müqəddiməsi ilə çap olunmuşdur. O, Qahirənin “Eynuş-şəms” universitetinin müəllimidir (Beyrut çapı, “Əl-bəlağ” muəssisəsi).

Foruma bu cürə böyük kopi-peyslər qoymaq olmaz. Gələn dəfə % veriləcək və pozulacaq.

Сообщение отредактировал al-Islam: 08 мая 2011 - 22:59

#224 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 13:59

Bismillah,məqalə gözəldir,amma mən yenə də mənə lazım olanı tapanmadım..Burdakılar,deyəsən,elə bilir ki,mən Ömərin evə hücumunu,Xanımın(sə) narahatlığını,onların ucbatından şəhid olduğunu inkar edirəm(( Amma belə deyil!! Mənə lazımdır ki,şiələrdən kim bu arqumentdən birini qəbul edirsə,buyursun sübut etsin!!
1.Ömər şillə vurub
2.Xanımı(sə) küçədə döyüblər
3.Ömər Xanımına(sə) təpik vurub (Ya İmami Zaman(əf),bağışla)
İndi bu üç arqumentdə,başqasına yox inanan varsa,buyursun sübut eləsin..al-islam qardaş,Allah razı olsun,məqalə qoydu.Amma heç bir məntiqə sığmayan məqalə idi ki,yuxarıda bunu qeyd etmişəm(izahını)
3rəngli həyat nikli qardaş da,Allah razı olsun,məqalə yazdı.Amma bunun mənim sualıma nə dəxli var idi anlamadım..orda Ömərin hücümundan və hücumda yalnız,Fatimə(sə) evdə olsa da evi yandıracam,sözü və sonda da Əbu bəkrin etirafından başqa heç nə yox idi.Mən bunları bilirəm,qəbul edirəm,mənə yazdığım üç arqumentə sübut lazımdır(əgər kimsə inanırsa)

1.Ömər şillə vurub
2.Xanımı(sə) küçədə döyüblər
3.Ömər Xanımına(sə) təpik vurub (Ya İmami Zaman(əf),bağışla)

#225 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 16:08

3rəngli həyat nikli qardaş da,Allah razı olsun,məqalə yazdı.Amma bunun mənim sualıma nə dəxli var idi anlamadım..orda Ömərin hücümundan və hücumda yalnız,Fatimə(sə) evdə olsa da evi yandıracam,sözü və sonda da Əbu bəkrin etirafından başqa heç nə yox idi.Mən bunları bilirəm,qəbul edirəm,mənə yazdığım üç arqumentə sübut lazımdır(əgər kimsə inanırsa)

Qardaşım, bunu artıq üçüncü dəfədir sənə yazıram.Sən heç bunu oxumadın ?

Zəhəbi “Mizanul-etidal” kitabında Məhəmməd ibn Əhməd Kufi Hafizdən nəql edir ki, Əhməd ibn Məhəmmədin – İbn Əbi Darəmin adı ilə şöhrət tapmış mühəddis Kufinin hüzurunda (vəfat 357-ci h.q.) bu hədis oxundu:

“Ömər Fatiməyə bir təpik vurdu və onun bətnində olan Möhsün aldı uşaq siqt oldu.” (25)

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 08 мая 2011 - 16:09

#226 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 18:01

Bismillah,Zəhəbi sünnü alimi deyil???Əgər sünnü alimidirsə(mən bilən elədir),onun sözü mənə lazım deyil.İkincisidə ki,məşhur olan bu deyilmi ki uşaq Xanım(sə) qapı-divar arasında qalanda sidq olub??

#227 H I Z B U L L A H

H I Z B U L L A H

Naqib – Captain

• Murid
  • 765 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 18:02

əhsən!Ahli-Beyte zulm edenlerin ahri cehenemin odudur!
Затем размышлял я, следует ли мне восстать,не имея поддержки, либо претерпеть перед лицом всепоглощающей тьмы, в которой [пребывать, может быть,суждено столь долго], что старики станут совсем немощными, молодые поседеют, и верные мне закончат бесславно дни свои, пока не встретятся со Всевышним.Я нашел, что мудрее в вышеописанных условиях — терпение, и принял его, несмотря на то что жжение в глазах и сдавленность в горле вызывало сознание того, как разграбляется мое наследие.

#228 for_ISLAM

for_ISLAM

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 174 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 20:43

Narahat olma Omar , münasibet bildirərik ))

Sən bu mövzunu açmaqla nə demək istəyirsən əvvəla onu . Demək istəyirsən ki Əbu Bəkr və Ömər Xanım Fatimeyi Zəhranın (s.ə)-nın xətrinə dəyməyiblər ??

Buxari, Səhihinin "Məğazi Kitabı, Xeybər Qəzvəsi Babında" belə yazır.

"Urvə Aişədən nəql edir ki: Rəsulullahın (s. a. a.) qızı Fatimə (s. a.), Əbu Bəkirə xəbər göndərərək Allahın Mədinə və Fedekdə Rəsuluna qaytardığı mallardan olan mirasını və Xeybərin xümsündən qalan malları istədi. Bunun üzərinə Əbu Bəkir dedi ki: "Rəsulullah (s. a. a.); "Bizlər miras buraxmarıq. Bizdən qalan şeylər sədəqədir." buyurmuşdur. Ali-Məhəmməd, yalnız yeməyini bu mallardan ala bilər. Vallah mən, Rəsulullahın (s. a. a.) sədəqəsini öz zamanındakı halından dəyişdirə bilmərəm. Mən də eynilə Peyğəmbərin istifadə etdiyi kimi onları istifadə edəcəyəm." Beləcə Əbu Bəkir, bu mallardan Fatiməyə heç bir şey vermədi. Fatimə də Əbu Bəkirə qəzəblənərək ona küsdü və ölənə qədər də onunla danışmadı. Fatimə, Rəsulullahdan (s. a. a.) sonra altı aydan çox yaşamadı. O öldüyündə əri Əli, Əbu Bəkirə bildirmədən gecə ona namaz qıldı və gecə onu dəfn etdi. Fatimə həyatda olduğu müddətcə Əlinin ətrafında xalqın irəli gələnlərindən bəzi kəslər vardı; amma Fatimə ölüncə ətrafında kimsəni görə bilmədi. Buna görə Əbu Bəkirlə razılaşmaq və ona beyət etmək məcburiyyətində qaldı. Halbuki Fatimə həyatda olduğu aylarda beyət etmirdi." - Səhih-i Buxari, c. 5, s. 177; Səhih-i Müslim, c. 3, s. 1380, h. 1759.

İndi sözün nədir Omar ?!

beli bu beledir.. Ama olene qeder da HZ.ebubekr olene yaxin hz.fatima ile barisdi.. fedek sohbeti duzdu ele olub.. eger hz.ebubekr yanlis deseydi hz.eli niye oz vaxtinda o erazini ehlibeyte vermedi? 2 mesele hz.fatime oz vesiyyeti uzerine olmunu gizli qalmasini istedi onun qebrini vehabiler bir cox qebirle beraber dagidiblar

#229 for_ISLAM

for_ISLAM

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 174 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 20:45

burda mene 1 sey maraqlidi.. anadan olmayan usaga nece ad veribler? meger usaq anadan olmadan ona ad qoyurlar? ve usagin adinin mohsun oldugunu hardan bilirsiz?

#230 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:03

burda mene 1 sey maraqlidi.. anadan olmayan usaga nece ad veribler? meger usaq anadan olmadan ona ad qoyurlar? ve usagin adinin mohsun oldugunu hardan bilirsiz?

Bu adın kim ona verməsinə aydınlıq gətirməyə ehtiyac duymuram. Çünki onsuz da qəbul etməyəcəksən. Sadəcə İslam dinində varid olan elementar şeyi sənə bildirməyə lüzum görürəm. O da bundan ibarətdir ki, müstəhəbdir uşağa adı doğulmamışdan niyyət edəsən.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#231 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:03

beli bu beledir.. Ama olene qeder da HZ.ebubekr olene yaxin hz.fatima ile barisdi.. fedek sohbeti duzdu ele olub.. eger hz.ebubekr yanlis deseydi hz.eli niye oz vaxtinda o erazini ehlibeyte vermedi? 2 mesele hz.fatime oz vesiyyeti uzerine olmunu gizli qalmasini istedi onun qebrini vehabiler bir cox qebirle beraber dagidiblar

1.Xanım Fatiməni bağışlamadı
2.Bəli fədək söhbəti elə olub.
3.Sən hərdən elə ağıllı danışırsan, adam istəyir səni qucaqlayıb bağrına bassın.Hərdən elə məntiqsiz danışırsan, adam lap məəttəl qalır.Hz.Əli (ə) özü əhli-beytdən idi də,kimə verəydi Fədəyi ? Müaviyəyə ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 08 мая 2011 - 21:04

#232 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:04

Meger ata ana niyyet etmirki nevemiz olsa adini filan ad goyarig, siz bela hadiselre rast gelmemisiniz?
Cox geribe ishdir.

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#233 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:05

Bismillah,

anadan olmayan usaga nece ad veribler? meger usaq anadan olmadan ona ad qoyurlar?

Söz var eee "adam kimi",qardaş,o nə sualdır?))) O qədər adam var ki,əvvəlcədən deyir ki,uşağım qız olsa filankəs qoyacam,oğlan olsa filankəs.Məsələn,mən oğlana Muhəmməd Hüseyn qoyacam,qıza Fatimeyi Rüqəyyə(İnşəllah),hərçənd ki,heç evli də deyiləm...Uşağın adanın Möhsin olmasını isə hədislərə əsasən bilirik

#234 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:07

Heç bu da sözdü ?
2.Əvvəla mənbələrdə var xanımın uşağının adı
3.Dəxli nıdir ki, uşağ olub ya olmayıb ? sənə qəribə gələn nədir ki ?
4.heç esitməmisən ki, kimsə əhd eləsin "oğlum olsa, adını Li qoyacağam" yaxud, uşaq gözləyən ana hələ ana bətnində ikən uşağın adını Əli qoysun ? yoxsa, burda təbiət qanunlarına, imana yaxud, hər hansı başqa mühüm mövzulara zidd nə isə var ?
[/b]

#235 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 08 мая 2011 - 21:08

Bismillah,

anadan olmayan usaga nece ad veribler? meger usaq anadan olmadan ona ad qoyurlar?

Söz var eee "adam kimi",qardaş,o nə sualdır?))) O qədər adam var ki,əvvəlcədən deyir ki,uşağım qız olsa filankəs qoyacam,oğlan olsa filankəs.Məsələn,mən oğlana Muhəmməd Hüseyn qoyacam,qıza Fatimeyi Rüqəyyə(İnşəllah),hərçənd ki,heç evli də deyiləm...Uşağın adanın Möhsin olmasını isə hədislərə əsasən bilirik

Kenan gardash mene de maraglidir bela sual niye edirler)))))

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#236 for_ISLAM

for_ISLAM

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 174 сообщений

Отправлено 09 мая 2011 - 15:52

Heç bu da sözdü ?
2.Əvvəla mənbələrdə var xanımın uşağının adı
3.Dəxli nıdir ki, uşağ olub ya olmayıb ? sənə qəribə gələn nədir ki ?
4.heç esitməmisən ki, kimsə əhd eləsin "oğlum olsa, adını Li qoyacağam" yaxud, uşaq gözləyən ana hələ ana bətnində ikən uşağın adını Əli qoysun ? yoxsa, burda təbiət qanunlarına, imana yaxud, hər hansı başqa mühüm mövzulara zidd nə isə var ? [/b]

bu basa dusulendir.. ama meselen men yoldasimla meslehetlesiremki oglumun adini filankes qoyacam.. da bunu ravi hardan bilirki? lap tutaqki bildiler bu barede "sehihlerivizden" hedis deye bilersen? men elbette hz.omerin bele sey edeciyini aglimin ucundan bele kecirmirem.. bu tamamile iftiradir.. guya 45-10 neferden sehabeden basqa hamsi qorxdu? siz sehabelerin feziletlerini ort-basdir etmeye calisirsiz ama bu alinmaz

#237 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 мая 2011 - 17:49

u basa dusulendir.. ama meselen men yoldasimla meslehetlesiremki oglumun adini filankes qoyacam.. da bunu ravi hardan bilirki? lap tutaqki bildiler bu barede "sehihlerivizden" hedis deye bilersen? men elbette hz.omerin bele sey edeciyini aglimin ucundan bele kecirmirem.. bu tamamile iftiradir.. guya 45-10 neferden sehabeden basqa hamsi qorxdu? siz sehabelerin feziletlerini ort-basdir etmeye calisirsiz ama bu alinmaz

əvvəla, sizin "alimlərivizdən" o qədər orda dəlil yazmışam
2.Necə yəni, bunu ravi hardan bildi ? Sənə deyilir ki, belə bir uşaq artıq ana bətnində idi və uşağın adının Muhsin qoyulması əhli-beytə yaxın olan səhabələr tərəfindən bilinirdi.Bu məsələnin birinci tərəfi.Heç dəxli var ki, bunu sahabələr hardan bilirdi ? Məgər, bu qəlbin gizlinlərinə aid olan məsələ idi ki, bunun bilinməsi heç cür mümkün olmasın ? Yoxsa, bu məhrəm xəbərlərdəndir ki, bu işin bilinməsi Fatimənin (ə) və Əlinin (ə) şəninə yaraşmasın ?
3.Sənə ZƏHƏBİDƏN dəlil yazmışam, sənə kifayət deyil ? :rolleyes:
4.Sən bizim şiə alimlərinin sözünü oxusan məgər " DEYİBSƏ DÜZ DEYİB" deyəcəksən ? :rolleyes:
5.Sən mövzuya bax, Abbas Qumminin fikri yazılıb orda.Qəbul elə görüm edirsən ? :rolleyes:
6.Sən məgər, öz "müqəddəs" , "Allah kitabına bərabər" ( nəuzubillah) , heç bir səhvi olmayan kitablarınızdan başqa kitablar da qəbul edirsən ki ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 мая 2011 - 17:55

#238 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 мая 2011 - 18:12

for_İSLAM, belə də ki, sənə başqa mənbələrinizdən də dəlillər gətirə bilərəm.Yaxşı sən heç soruşmursan ki, Sizin mənbələrinizdə Muhsinin adını çəkənlər bu adı hardan bilirlər ?
İStəsən sizin mənbələrdə olan hədislərin ərəvcə mətnlərini də burda yerləşdirə bilərəm!
Sən isə hələ bircə dənə də olsun dəlil gətirə bilməmisən. :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 мая 2011 - 18:14

#239 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 мая 2011 - 18:50

Bismillah,Zəhəbi sünnü alimi deyil???Əgər sünnü alimidirsə(mən bilən elədir),onun sözü mənə lazım deyil.İkincisidə ki,məşhur olan bu deyilmi ki uşaq Xanım(sə) qapı-divar arasında qalanda sidq olub??

Qardaşım, şiə mənbələrində Fatiməyə (s.a.s) edilən zülmlər haqqında dəlillər mövcuddur.
Bəli! Məşhur olan budur! Amma, müşahidə etdiyin kimi sünni mənbələrində Ömərin təpiklə vurması da qeyd edilib.Hər halda, bu rəvayətlər bir-birinə zidd gəlmir! :rolleyes:
Bir az səbr elə! İnşaAllah şiə mənbələrindəki dəlilləri də yazacağam! :rolleyes:

#240 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 09 мая 2011 - 19:35

Qardaşlar bu barədə cox dərinə getməyi sizə məsləhət görmürəm.
Cünki hətda müctəhidlərin əllərində yetərli dəlillər olmadığından bu barədə fikir ayrılığı olmuşdur.Məkarim ağanın,gətirdiyi dəlillərdən,məgər Fəzlullah ağanın xəbəri yox idi,əlbətdəki var idi.

Bu haqqda coxlu zəif hədislər mövcuddur,onlara əsasən qəti nəsə demək olmaz.
O,hədislərdə zidiyat coxdur,düzdür ömərin Hz.Əlinin (ə.s.)evinə beyət ücün gəlməyi mütəvatir hədislərlə rəvayət olunub,hətda Xanım Zəhranı vurmaları olmasa belə,fədəyi O,Xanımın əlindən alınması,zorla beyət almaq kimi şeylər kifayət edir ki,onlar belə eləməklə Xanım Zəhraya(s.ə) və Hz.Əliyə(ə.s)zülm ediblər.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru