Перейти к содержимому

Фотография

Şiələrə suallar

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 2322

#2281 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:09

İlahdı ilah deyil ? Sənin cavabın nədi ? Nə bizim üçün burda söz oyunu oynayırsan ?

sən ilah qəbul etmirsən ?

#2282 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:11

Sən Allaha ayəni necə nazil edəcəyini öyrədəcəksən? Onun əli üzü ovucu necə şey ola bilər ki Quranda Özü buyurmuşdur ki şeyin yaradıcısı özüdür.məsələn

ذلكم الله ربكم لا اله الا هو هو خالق كل شيء فاعبدوه - bu özündən başqa ilah olmayan sizin rəbbnizdir hər şeyin yaradıcısı odur və ona ibadət edin (ənam 102 )

bəlkə bu ayəni oxuduqdan sonra Allahın əlinin üzünün ovucunun şey olmasından vaz keçəsən.Çünki yazından görürdüm ki sən hələ də Allahin əli uzu və ovucunun şey olması etiqadındasan

SubhanAllah!

İNdi sən Allaha ayəni necə nazil edəcəyini öyrədəcəysən ?

Allahu təala ayəni belə nazil edib , biz də elə yazmışıq.

İndi mən sənə sual vermişəm :

"La ilahə illəllah" deyirsən. Allahı ilah qəbul edirsən ya yox ? Allah ilahdı ya yox ?

Suala cavab ver !

BUndan əlavə sən yazdığın ayəyə gəlincə !

Allahdan başqa yaradan yoxdur ?

Allahu təala Muminun surəsi 14-cü ayədə buyurur :

فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ

Yaradanların ən yaxşısı olan Allah nə qədər xeyirxahdır!

Bu iki ayədə ziddiyyət var ?

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#2283 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:12

sən ilah qəbul etmirsən ?

Niyə suala sualla cavab verirsən ? İlah qəbul edirsən ya yox ?

Yoxsa, bilirsən ki, məsələ nə yerdə cavab verə bilmədiyivə görə söz oyunu oynayırsan ? :rolleyes:

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#2284 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:12

yaxşı yaxşı özündən çıxma Allah ilahdır

#2285 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:13

yaxşı yaxşı özündən çıxma Allah ilahdır

Nə bilirsən ki, "özümdən çıxıram" ? Haqqıma nöşün girirsən ? :rolleyes:

Öz aramızdı... Sən "əxlaq"-ından mənə tanış gəlirsən. Bir nasibi var idi burda .. Onu xatırladırsan mənə! Təsadüfən burda bir vaxtlar arab nikiylə yazan nasibi deyiləsn ? :rolleyes:

#2286 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:17

Nə isə ... Bəri gəl əəəəə....

Sən dedün ki, "lə iləhə illəllah" sözünü deyərkən Allahı ilah bilirsən və təsdiq edirsən ki, ilahdı. Məgər bu cümlədə deyilir ki, Allah ilahdır ? :rolleyes:

#2287 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:19

Nə bilirsən ki, "özümdən çıxıram" ? Haqqıma nöşün girirsən ? :rolleyes:

Öz aramızdı... Sən "əxlaq"-ından mənə tanış gəlirsən. Bir nasibi var idi burda .. Onu xatırladırsan mənə! Təsadüfən burda bir vaxtlar arab nikiylə yazan nasibi deyiləsn ? :rolleyes:

bəli bəli mən oyam .iy bilmə qabiliyyətin yaxşıdır .amma heç kimə demə ! yaxşı.müvəqqəti burdayam gedəcəm.

#2288 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:20

Nə isə ... Bəri gəl əəəəə....

Sən dedün ki, "lə iləhə illəllah" sözünü deyərkən Allahı ilah bilirsən və təsdiq edirsən ki, ilahdı. Məgər bu cümlədə deyilir ki, Allah ilahdır ? :rolleyes:

Ay Allah öldüm gülməkdən .mən də deyirəm bu nə sual verəcək

#2289 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:33

bəli bəli mən oyam .iy bilmə qabiliyyətin yaxşıdır .amma heç kimə demə ! yaxşı.müvəqqəti burdayam gedəcəm.

1.Hiss elədim ki, osan! Hələ dediklərim az idi. Sən ondan da artığısan )))

Yaxşı ki, özün də etiraf edirsən ki, o nasibisən ! )))

2. Begəm sən iy verib iylənmisən ki, sənin iyin uzaqdan da duyulsun ? )

3. yezİTin aşiqləri olan sizin kimi yezİTləri "əxlaqından" tez tanımaq olur! :rolleyes:

#2290 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:35

Ay Allah öldüm gülməkdən .mən də deyirəm bu nə sual verəcək

Siz nasibilərə mən dəfələrlə demişəm , yenə də deyirəm.

Əgər siz nasibilər hardasa "öldüm gülməkdən" deyirsizsə bu sizin vəziyyətivizin həqiqətən də çətin olduğunu göstərir )))

İndi sual verilib suala cavab ver !

Bəri gəl əəəəəəəə.... :rolleyes:

Buyur de görək bu cümlədə bilinir ki, Allah ilahdı ya yox ?

Sən elə bilirsən ki, guya nə isə bilirsən. Amma, inandırım səni ki, heç qandığun qrafika yoxdu!

#2291 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:39

Siz nasibilərə mən dəfələrlə demişəm , yenə də deyirəm.

Əgər siz nasibilər hardasa "öldüm gülməkdən" deyirsizsə bu sizin vəziyyətivizin həqiqətən də çətin olduğunu göstərir )))

İndi sual verilib suala cavab ver !

Bəri gəl əəəəəəəə.... :rolleyes:

Buyur de görək bu cümlədə bilinir ki, Allah ilahdı ya yox ? :rolleyes:

sən hardan bilirsən ki mən Allahın ilah olduqunu bu yazdiqin ayədən öyrənmişəm? bəlkə mən bu ayəni oxuyub Allahın ilah olması qənaətinə gəlmişəm انما الله اله واحد nisa 171

#2292 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:43

sən hardan bilirsən ki mən Allahın ilah olduqunu bu yazdiqin ayədən öyrənmişəm? bəlkə mən bu ayəni oxuyub Allahın ilah olması qənaətinə gəlmişəm انما الله اله واحد nisa 171

Sən nə bilirsən ki, mən sənə " sən Allahın ilah olduğunu bu ayədən öyrənmisən" deyirəm ?

Mən sənə deyirəm ki, bu "lə ilahə illəllah" cümləsində Allahın ilah olduğu söylənilir ya yox ? :rolleyes:

Axı, mən elə əvvəldən də bu sualı vermişəm. Yəni, sualın məqsədi eynidir. Sadəcə forması başqa cür. Başa düşmürsən ? Ya özüvü başa düşməmiş kimi göstərməyə çalışırsan ?

Yəni, "lə iləhə illəllah" cümləsindən bu qənaətə gəlmək olar ki, " Allahdan başqa ilah yoxdur, təkcə Allah ilahdır" ya yox ? :rolleyes:

İndi sən özüvü ağıllı hesab edirsən də həri ? :rolleyes:

P.S

SubhanAllah! ))

Hiss eləmişdim ki, sözü belə fırladaceysən )))

#2293 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:45

Sən nə bilirsən ki, mən sənə " sən Allahın ilah olduğunu bu ayədən öyrənmisən" deyirəm ?

Mən sənə deyirəm ki, bu "lə ilahə illəllah" cümləsində Allahın ilah olduğu söylənilir ya yox ? :rolleyes:

Yəni, "lə iləhə illəllah" cümləsindən bu qənaətə gəlmək olar ki, " Allahdan başqa ilah yoxdur, təkcə Allah ilahdır" ya yox ? :rolleyes:

İndi sən özüvü ağıllı hesab edirsən də həri ? :rolleyes:

P.S

SubhanAllah! ))

Hiss eləmişdim ki, sözü belə fırladaceysən )))

mən sənin üçün burda molla zadam mənə suallar yağdırırsan.əgər le ilaha illellahin menasinin Allahin ilah olmaması qenatindesense men de sene bele komek ede bilerem ki nisa suresindeki aye Allahin ilah olmasini ərz edir

#2294 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:51

Sən Allaha ayəni necə nazil edəcəyini öyrədəcəksən? Onun əli üzü ovucu necə şey ola bilər ki Quranda Özü buyurmuşdur ki şeyin yaradıcısı özüdür.məsələn

ذلكم الله ربكم لا اله الا هو هو خالق كل شيء فاعبدوه - bu özündən başqa ilah olmayan sizin rəbbnizdir hər şeyin yaradıcısı odur və ona ibadət edin (ənam 102 )

bəlkə bu ayəni oxuduqdan sonra Allahın əlinin üzünün ovucunun şey olmasından vaz keçəsən.Çünki yazından görürdüm ki sən hələ də Allahin əli uzu və ovucunun şey olması etiqadındasan

sən səfehsən və səfehlikdən dəm vurursan, mən Allah c.c-ın nəyi necə nazil etməli olduğundan yox nazil etdiyindən danışıram. Allah c.c deyir ki "onun üzündən başqa hər şey"

yəni Onun üzüdə şeydir, əks halda məhv olacaq şeylər sırasından üzü istisna etməyin bir mənası yoxdur. bundan başqa sən o qədər səfehsən ki, hələ "yaraılmış" ilə "şey" ifadəsi arasındaki fərqi bilmirsən. ümumən bu ayə haqqında nə deyə bilərsən:

قُلْ أَيُّ شَيْءٍ أَكْبَرُ شَهَادَةً ۖ قُلِ اللَّهُ ۖ شَهِيدٌ بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ
de: "hansı şey şahidlikdə ən böyükdür?" De: "Allah mənimlə sizin aranızda şahiddir."

Ənam surəsi 19-cu ayə

bu ayə Allah c.c-ın "şey" olduğunu isbat üçün yetərlidir ya yox?

#2295 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:52

mən sənin üçün burda molla zadam mənə suallar yağdırırsan.əgər le ilaha illellahin menasinin Allahin ilah olmaması qenatindesense men de sene bele komek ede bilerem ki nisa suresindeki aye Allahin ilah olmasini ərz edir

Özündən niyə çıxırsan ki ? :rolleyes:

Mən sənə SIRF ərəb diliylə bağlı bir sual verirəm.

Yenə də təkrar edirəm :

"LƏ İLƏHƏ İLLƏLLAH" kəlməsindən bu qənata gəlmək olar ki, " ALLAHDAN BAŞQA İLAH YOXDUR. TƏK İLAH ALLAHDIR" ? yəni, SIRF bu cümlədən Allahın ilah olduğu anlaşılır ya yox ? :rolleyes:

Sənə sual verməyimin məqsədim də sırf budur ...

Yoxsa sən mənim üçün nəinki molla, heç mollanın kəsilib atılan dırnağı qədər də dəyərli deyilsən! :rolleyes:

P.S

Öl də gülməkdən ... Niyə öımürsən gülməkdən ? )))

#2296 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:53

Elməddin88, o bunu qanseydi vahabi olmazdı ki! :rolleyes:

#2297 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 14:56

Özündən niyə çıxırsan ki ? :rolleyes:

Mən sənə SIRF ərəb diliylə bağlı bir sual verirəm.

Yenə də təkrar edirəm :

"LƏ İLƏHƏ İLLƏLLAH" kəlməsindən bu qənata gəlmək olar ki, " ALLAHDAN BAŞQA İLAH YOXDUR. TƏK İLAH ALLAHDIR" ? yəni, SIRF bu cümlədən Allahın ilah olduğu anlaşılır ya yox ? :rolleyes:

Sənə sual verməyimin məqsədim də sırf budur ...

Yoxsa sən mənim üçün nəinki molla, heç mollanın kəsilib atılan dırnağı qədər də dəyərli deyilsən! :rolleyes:

P.S

Öl də gülməkdən ... Niyə öımürsən gülməkdən ? )))

sənə uje cavab vermişəm

#2298 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:00

sənə uje cavab vermişəm

Mən verdiyim suala Heç bir cavab verməmisən əxican! ))

Nəzərinə çatdırım ki, bura sənin kimi çox başıqapaqlı vahabilər gəlib qazdı-qazdı.

Allahın izni ilə Qapağını çıxartmışıq qazı uçub gedib! :rolleyes:

Buyur sualıma konkret cavab ver !

Ya da de ki, bilmirəm! Niyə özüvü dartırsan ki ? :rolleyes:

Nik reqstr edib qazdı-qazdı girmisən.

Girən kimi də iki mövzu da şərh yazmısan ...

İndi yazdığın iki şərhin heç birinin də altından çıxa bilmirsən! ))

SubhanALllah! )

#2299 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:00

sən səfehsən və səfehlikdən dəm vurursan, mən Allah c.c-ın nəyi necə nazil etməli olduğundan yox nazil etdiyindən danışıram. Allah c.c deyir ki "onun üzündən başqa hər şey"

yəni Onun üzüdə şeydir, əks halda məhv olacaq şeylər sırasından üzü istisna etməyin bir mənası yoxdur. bundan başqa sən o qədər səfehsən ki, hələ "yaraılmış" ilə "şey" ifadəsi arasındaki fərqi bilmirsən. ümumən bu ayə haqqında nə deyə bilərsən:

قُلْ أَيُّ شَيْءٍ أَكْبَرُ شَهَادَةً ۖ قُلِ اللَّهُ ۖ شَهِيدٌ بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ
de: "hansı şey şahidlikdə ən böyükdür?" De: "Allah mənimlə sizin aranızda şahiddir."

Ənam surəsi 19-cu ayə

bu ayə Allah c.c-ın "şey" olduğunu isbat üçün yetərlidir ya yox?

sən düz deyirsən .qəbul edirəm ki Allah şeydir.Amma sənə Qurandan başqa ayə ilə də cavab verə bilərəm.
nisa 92 ci ayə ilə
وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ أَنْ يَقْتُلَ مُؤْمِنًا إِلَّا خَطَأً ۚ وَمَنْ قَتَلَ مُؤْمِنًا خَطَأً فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ وَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَىٰ أَهْلِهِ إِلَّا أَنْ يَصَّدَّقُوا ۚ فَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ عَدُوٍّ لَكُمْ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ ۖ وَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ مِيثَاقٌ فَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَىٰ أَهْلِهِ وَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ ۖ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ شَهْرَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ تَوْبَةً مِنَ اللَّهِ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا

Heç bir möminə başqa bir mömini öldürmək yaraşmaz. Bu səhvən (xəta üzündən) olduqda müstəsnadır. Hər kəs bir mömini səhvən öldürərsə, o zaman o, mömin bir qul azad etməli və öldürülmüş şəxsin ailəsi qanbahasını sədəqə olaraq bağışlamadıqda, onlara (ölən şəxsin varislərinə) tam şəkildə qanbahası verməlidir. Əgər (öldürülən şəxsin özü) mömin olduğu halda, sizə düşmən olan bir tayfadandırsa, o vaxt (öldürən şəxs) mömin bir qul azad etməlidir. Əgər (öldürülən şəxs) sizinlə əhd (müqavilə) bağlamış bir tayfadan olarsa, o zaman onun ailəsinə qanbahası verməklə bərabər, mömin bir qul dəxi azad etmək lazımdır. Hər kəs (azad etməyə qul) tapa bilməsə, o, Allah tərəfindən tövbəsinin qəbul edilməsi üçün bir-birinin ardınca (arası kəsilmədən) iki ay oruc tutmalıdır. Allah (hər şeyi) biləndir, hikmət sahibidir!

#2300 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:03

sən düz deyirsən .qəbul edirəm ki Allah şeydir.Amma sənə Qurandan başqa ayə ilə də cavab verə bilərəm.
nisa 92 ci ayə ilə
وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ أَنْ يَقْتُلَ مُؤْمِنًا إِلَّا خَطَأً ۚ وَمَنْ قَتَلَ مُؤْمِنًا خَطَأً فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ وَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَىٰ أَهْلِهِ إِلَّا أَنْ يَصَّدَّقُوا ۚ فَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ عَدُوٍّ لَكُمْ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ ۖ وَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ مِيثَاقٌ فَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَىٰ أَهْلِهِ وَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ ۖ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ شَهْرَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ تَوْبَةً مِنَ اللَّهِ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا

Heç bir möminə başqa bir mömini öldürmək yaraşmaz. Bu səhvən (xəta üzündən) olduqda müstəsnadır. Hər kəs bir mömini səhvən öldürərsə, o zaman o, mömin bir qul azad etməli və öldürülmüş şəxsin ailəsi qanbahasını sədəqə olaraq bağışlamadıqda, onlara (ölən şəxsin varislərinə) tam şəkildə qanbahası verməlidir. Əgər (öldürülən şəxsin özü) mömin olduğu halda, sizə düşmən olan bir tayfadandırsa, o vaxt (öldürən şəxs) mömin bir qul azad etməlidir. Əgər (öldürülən şəxs) sizinlə əhd (müqavilə) bağlamış bir tayfadan olarsa, o zaman onun ailəsinə qanbahası verməklə bərabər, mömin bir qul dəxi azad etmək lazımdır. Hər kəs (azad etməyə qul) tapa bilməsə, o, Allah tərəfindən tövbəsinin qəbul edilməsi üçün bir-birinin ardınca (arası kəsilmədən) iki ay oruc tutmalıdır. Allah (hər şeyi) biləndir, hikmət sahibidir!

bu ayə bu məsələdə mənə qarşı necə dəlil olur ki? əlavə olaraq, sən Allah c.c-ın şey olduğunu qəbul etdin, ayə isə deyir ki "üzündən başqa hər şey məhv olacaq"

yəni əl, ayaq, baldır, qıvrım saçlar, bədən və s.?

#2301 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:05

nisa 92 ci ayə ilə

Qəbul edirsən ki, Allah şeydir ? :rolleyes:

Zəhmət olmasa , mənim də sualıma cavab ver də . Niyə qaçırsan ?

SUALI TƏKRAR EDİRƏM.

BAŞQA AYƏLƏRDƏN YOX... - YENƏ DƏ TƏKRAR EDİRƏM - BAŞQA AYƏLƏRDƏN YOX, SIRF "LƏ İLƏHƏ İLLƏLLAH"CÜMLƏSİNDƏN BELƏ NƏTİCƏYƏ GƏLMƏK OLAR Kİ, ALLAH İLAHDI YA YOX ? :rolleyes:
Sən başqa ayəni niyə gətirirsən ki ?

Sən ayələr və kəlmələr arasında öz ağlıva əsaslanıb niyə qərar çıxardırsan ki ? :rolleyes:

Sən nəyi qəbul edirsən, nəyi qəbul etmirsən onu yaz!

Bir də suallara konkret cavab yaz!

Sənin kəlmələr arasında ÖZ AĞLIVA görə müqayisə aparmağın yersizdi!

Əgər müqayisə aparırsansa, buyur müqayisə apar :

فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ

de: “Gəlin oğullarımızı və oğullarınızı, qadınlarımızı və qadınlarınızı, özümüzü və özünüzü çağıraq, sonra isə dua edib yalançılara Allahın lənət etməsini diləyək”.

İndi de görüm peyğəmbərin qadınları kimlərdi və bu ayəyə görə orda peyğəmbərin minimum neçə qadını olmalı idi ? :rolleyes:

#2302 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:06

bu ayə bu məsələdə mənə qarşı necə dəlil olur ki? əlavə olaraq, sən Allah c.c-ın şey olduğunu qəbul etdin, ayə isə deyir ki "üzündən başqa hər şey məhv olacaq"

yəni əl, ayaq, baldır, qıvrım saçlar, bədən və s.?

bax da deyir ki boyun azad edin .ancaq bütün qul nəzərdə tutulub.Ərəb dilində var da belə qayda .Necə ki Allahın üzündən başqa her şeyin məhv olacaqı deyilir amma üz deyəndə bütün zatı nəzərdə tutulur.Nisa surəsi bunu bizə demeyə imkan verir.özümüzdən demirik ki

#2303 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:14

bax da deyir ki boyun azad edin .ancaq bütün qul nəzərdə tutulub.Ərəb dilində var da belə qayda .Necə ki Allahın üzündən başqa her şeyin məhv olacaqı deyilir amma üz deyəndə bütün zatı nəzərdə tutulur.Nisa surəsi bunu bizə demeyə imkan verir.özümüzdən demirik ki

Sən sırf özündən deyirsən və ağlıva görə qərar verirsən!

Cavab verə bilməyəndə də B planını işə salmısan!

Guya ki, sən məni önəmsəmirsən! ))

Əxican, inan ki, bilən bilir , biz də sizin belə aferistliklərinizi bilirik! )

Mən sənə yenə də deyirəm. Sən elə bilirsən ki, nə isə bilirsən. Amma, bu sahədə sənin qandığın qrafika da yoxdur !

Bundan qabaq sənin əxin demişdi ki, "ALLAHA AİD OLAN SİFƏTLƏR İNSANLARA AİD OLAN SİFƏTLƏRLƏ MÜQAYİSƏ EDİLMƏZ"

İndi sən insanlara aid gəlmiş bir ayəni, ALlaha niyə aid edirsən ? :rolleyes:

Biz burda sırf ALlahu təaladan danışırıq!

#2304 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:19

Bəri gəl əəəəəə ...

Elə bilirsən ki, bizim sizin sapıq əqidənizdən xəbərimiz yoxdur ? :rolleyes:

Gəl sənə bir az da mən kömək edim. Görürəm ki, çıxılmaz vəziyyətdə qalmısan . Öz sapıq əqidəvizi isbat eləmək üçün ayə tapa bilmirsən!

فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ ۚ وَحَيْثُ مَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ

Sən üzünü Məscidulharama tərəf çevir! Harada olursunuzsa olun, üzünüzü ona tərəf çevirin!

Necədi əxican ? İşivə yarıyır ? :rolleyes:

Hə nə olsun ki ?

Sən indi nisa surəsi 92-ci ayə ilə nə demək istəyirsən ki ? :rolleyes:

İndi zəhmət olmasa buyur sualımıza cavab ver !

1.Ali-İmran surəsinin 61- ci ayəsi barədə sualıma cavab ver zəhmət olmasa!

2. "lə iləhə illəllah" barədəki sualıma cavab ver zəhmət olmasa!

#2305 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:20

bu qədəri kifayətir, sən bu sözünlə onsuzda bizim doğru dediyimizi təsdiq etdin. bizdə deyirik ki, normal danışıq qaydasını bilən hər kəs "əl" sözü ilə güc və qüvvətin, "üz" sözü ilə rızanın və s. qəsd edildiyini bilər. necə ki, Allah c.c Davud a.s haqqında deyir:

اصْبِرْ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ وَاذْكُرْ عَبْدَنَا دَاوُودَ ذَا الْأَيْدِ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ
Onların dediklərinə səbr et və qüdrətli qulumuz Davudu yadına sal! O, daim (Allaha) üz tutardı.

Sad surəsi 17-ci ayə

bu ayədə "qüdrətli" kimi tərcümə edilən söz ayənin ərəbcəsində "əllər sahibi"dir. məgər digər insanlarda əl yoxdur ki, Allah c.c Davudu belə vəsf edir? bu ayədə "əllər" ifadəsi ilə "qüdrət", "qüvvət", "güc" və s. qəsd edilmişdir. eyni ilə Allah c.c haqqındaki ayələrdə belədir, məsələn elə sənin özün dediyin kimi Qəsas surəsindəki "üzündən başqa hər şey məhv olacaq" ayəsidə belədir. ayədə "Onun üzü" deyilir ancaq məqsəd (sənin dediyinə görə) Allah c.c-ın zatıdır. bizdə bunu deyirik, "əl", "üz" və bu kimi digər sifətlərdə məcaz işlədilmişdir, bunu inkar edən və "Quranda məcaz yoxdur" deyənlər isə sizlərsiniz.

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 05 мая 2012 - 15:28

#2306 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:27

bu qədəri kifayətir, sən bu sözünlə onsuzda bizim doğru dediyimizi təsdiq etdin. bizdə deyirik ki, normal danışıq qaydasını bilən hər kəs "əl" sözü ilə güc və qüvvətin, "üz" sözü ilə rızanın və s. qəsd edildiyini bilər. necə ki, Allah c.c Davud a.s haqqında deyir:

اصْبِرْ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ وَاذْكُرْ عَبْدَنَا دَاوُودَ ذَا الْأَيْدِ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ
Onların dediklərinə səbr et və qüdrətli qulumuz Davudu yadına sal! O, daim (Allaha) üz tutardı.

Sad surəsi 17-ci ayə

bu ayədə "qüdrətli" kimi tərcümə edilən söz ayənin ərəbcəsində "əllər sahibi"dir. məgər digər insanlarda əl yoxdur ki, Allah c.c Davudu belə vəsf edir? bu ayədə "əllər" ifadəsi ilə "qüdrət", "qüvvət", "güc" və s. qəsd edilmişdir. eyni ilə Allah c.c haqqındaki ayələrdə belədir, məsələn elə sənin özün dediyin kimi Qəsas surəsindəki "üzündən başqa hər şey məhv olacaq" ayəsidə belədir. ayədə "Onun üzü" deyilir ancaq məqsəd (sənin dediyinə görə) Allah c.c-ın zatıdır. bizdə bunu deyirik, "əl", "üz" və bu kimi digər sifətlərdə məcaz işlədilmişdir, bunu inkar edən və "Quranda məcaz yoxdur" deyənlər isə sizlərsiniz.

Bəli ayədə Davud üçün iki əl sahibi dedikdə qüdrətin nəzərdə tutulması o mənaya gəlmir ki Davudun iki əli yoxdur.Eynən Quranda əl sözü Allaha nisbət ediləndə də lap sən deyən kimi hansısa məna qəsd edilsə o demək deyil ki Allahın əli yoxdur.Məcazçıların özünün belə bir qaydası var əgər bir şeyin əsli yoxdursa onu məzac olaraq işlətmək caiz deyildir.Eynən davudun iki əli kimi .Deməli davudun iki əli dedikdə qudret nəzərdə tutulubsa bu davudun əlinin həqiqətdə olmamasi demek deyil.
Bir də ki nisa 92 ci ayə ilə razisanmi ki ərəb dilində belə uslub var ki boyun dedikdə insanın özü nəzərdə tutula bilər ? və buna görə də Allahin üzü dedikdə bütün zati nəzərdə tutula bilər?

#2307 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:30

Bəri_gəl_əəəəəəə.... hər şey aydındı...

Qazdı-qazdı gəldün axırda özün də öz dediyivin yalnış olduğunu görüb çıxılmaz vəziyyətdə qaldun və cavab verə bilmədün...

SubhanAllah!

Başqa vaxt yekə-yekə danışırdun ki, ay ne bilib neçə il ərəb ölkəsində yaşamışam, ay nə bilim ərəb dilini belə bilirəm, elə bilirəm ))

Bir dənə ərəbcə sadə sualın qabağında acizsən! )

SubhanALlah!

Yenə də deyirəm... SƏnin bu məsələlərdə qandığun qrafika yoxdu əxican! :rolleyes:

Bir də ki nisa 92 ci ayə ilə razisanmi ki ərəb dilində belə uslub var ki boyun dedikdə insanın özü nəzərdə tutula bilər ? və buna görə də Allahin üzü dedikdə bütün zati nəzərdə tutula bilər?

Sənün sələfi Turan qardaşun deyirdi ki, "insanlara aid olan sifətlərlə ALlaha aid olan sifətləri müqayisə etmək olmaz. "SƏLƏFİ " əqidəsində bu qadağandır" ))

Bilirsən nöüşn belə demişdi ?

Çünki, mən ona bir ayə demişdim :

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ

Burda ALlah üçün "huva" damiri işlənib .

Onda belə çıxır ki, Allah kişidir ?

Axı, məsələn, "Huva Umər" deyəndə "O , Ömərdi" başa düşülür və zahirən ömərin kişi olduğu başa düşülür. İndi bu dəmirə görə Allah kişidir ? :rolleyes:

O da iddia etmişdi ki, "insanlara aid olan sifətlərlə Allaha aid olan sifətləri müqayisə etmək olmaz"
Niyə ?

"Çünki, sələfi əqidəsində qadağandır".

İndi sən nəyə görə insanlara aid olan sifətlərlə Allaha aid olan sifəti müqayisə edirsən ki ?

Sənin bu muqayisələrindən bu qənaətlərə gəlmək olar :

Ya Allah kişidir! HAŞA!

ya da Ömərin kişi olması, qadın olması məlum deyil!

Nə isə...

Sən adi cümlənin izahını verməkdə acizsən. Bu məsələləri necə izah edəcəksən ki ?

Səni saya salıb cavab verəndədir günah . :rolleyes:

NƏTİCƏ :

Suallara cavab verməkdə acizsən. Amma, elə səhnə yaratmağa çalışırsan ki, guya, sən mənim yazdıqlarımı önəmsəmirsən ))

Bu da bir variantdı ))

Bu variantıvız da bizə məlumdur ))

Sənin və sənin kimi digər nasibilərin bu əməlləri zərrə qədər də bizə narahatçılıq yaratmır ))

İşində ol!

İndi zəhmət olmasa gəldiyün kimi də yeri_get_əəəəəəə... :rolleyes:

#2308 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:35

Elməddin ! Davud üçün iki əl sahibi deyildikdə qüdrətin nəzərdə tutulması o deməkdir ki Davudun əli olmayıb?

#2309 bəri_gəl_əəə

bəri_gəl_əəə

• Murid
  • 39 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:37

mən gedirəm axşam gəlib elmeddinin cavabini oxuyacam

#2310 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 05 мая 2012 - 15:38

Artist ki, artist )))

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru