Перейти к содержимому


Фотография

Hara səcdə olar?


 • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 98

#1 Şair

Şair

  Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

 • Emir
 • 2 087 сообщений

Отправлено 20 Июль 2008 - 18:47

Bismilləhir Rəhmanir RƏhim!
Hara səcdə olar?


#2 Abdullah Ibn Mesud

Abdullah Ibn Mesud

  Jundi Awwal – Soldier 1st class

 • Ibtidai
 • 37 сообщений

Отправлено 20 Июль 2008 - 22:17

Qardash siz deyirsiniz ki. Mohure secde elemk olar. Buna delilniz varmi?

#3 Şair

Şair

  Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

 • Emir
 • 2 087 сообщений

Отправлено 20 Июль 2008 - 22:33

Peyğember (s) torpağa secde edib. Möhür özü elə torpağdır

#4 JAFAR

JAFAR

  Raid – Major

 • Emir
 • 1 496 сообщений

Отправлено 21 Июль 2008 - 03:10

a ) Torpağa secde etmek baresinde meşhur peyğember hedisi.

Sünnü ve şie ravileri bu hedisi Peyğemberi-ekremden (s) neql etmişler: "Yer menim üçün secdegah ve teharet (teyemmüm) sebebi qerar verilmişdir."

Bezileri güman etmişler ki, hedisin menası budur ki, yer küresi başdan-başa Perverdigari-alem üçün ibadet yeridir ve ibadetin yerine yetirilmesi hansısa bir yere mexsus deyildir, yehudi ve mesihilerin eqideleri kimi, "ibadet yalnız kilsede ve xüsusi mebedlerde yerine yetirilmelidir"-deye tesevvür olunmamalıdır.

Lakin azacıq diqqet yetirdikde, bu yozumun hedisin menası ile uyğun gelmediyi melum olur. Çünki Peyğember buyurur: "Yer menim üçün hem tehur (teharet), hem de secdegah qerar verilmişdir." Bildiyimiz kimi, "tehur" olan ve üzerine teyemüm edilmesi caiz olan şey daş ve yerin torpaqlarıdır. Demeli, secdegah da torpaqdan ve daşdan ibaret olmalıdır.

Eger eziz Peyğemberimiz (s) bu hedisi, bezi sünni feqihlerinin başa düşdüyü kimi beyan etmeli olsaydı, onda bele demeli idi: "Yer küresinin her yeri menim üçün secdegah ve onun torpağı teharet ve teyemmüm vasitesidir." Lakin Peyğember (s) bele buyurmamışdır. Demeli, burada qeyd olunan "mescid" secdegah menasınadır, secdegahda üzerine teyemmüm edile bilesi şeylerden olmalıdır. Amma şielerin torpağa secde etmeye iltizamlı olmaları ve secdenin xalça, palaz ve s. kimi şeylere caiz olmamasını demelerine geldikde ise, esla sehve, xetaya yol vermemişler. Çünki Peyğemberin (s) gösterişine emel etmişler.

b ) Peyğemberin (s) siresi (adet-enenesi)

Çoxlu revayetlerden aydın olur ki, Resuli-ekrem de (s) yalnız torpağa secde etmiş, palaz, xalça, paltar ve s. kimi şeylere secde etmemişdir.

Ebu Hüreyrenin neql etdiyi hedisde deyilir: "Peyğemberi yağışlı bir günde gördüm. O, torpağa secde edir ve (palçığın) eserleri onun alnında ve burnunda görünürdü."

Ayişe deyir: "Men heç vaxt görmedim ki, Peyğember (s) (secde vaxtı) alnını bir şeyle örtmüş ve ya bürümüş olsun."

Ibn Hecer bu hedisin şerhinde yazır: "Bu hedis gösterir ki, secdede ilk şert alının torpağa deymesidir, lakin imkan olmadıqda bu iş vacib deyildir."

Diger bir revayetde Peyğemberin (s) qadınlarından biri olan Meymuneden bele neql olunur: "Peyğemberi-ekrem (s) bir parça hesir üzerinde namaz qılır ve ele oradaca secde edirdi."

Aydındır ki, bu hedis Peyğemberin (s) hesirden olan seccadenin üzerine secde etmesini gösterir.

Sünnülerin meşhur menbelerinde mövcud olan çoxlu revayetler Peyğemberin (s) xumreye secde etdiyini gösterir (xumre, xurma ağacının yarpaqlarından toxunmuş seccade, yaxud kiçik hesire deyilir). Qeribedir! eger şieler bu cür emel ederek namaz vaxtı hesirden olan seccadeni ayaq altına qoysaydılar, bezi teessübkeşler ve ifratçılar terefinden bidetde müttehim olunacaq, onlara qezeb nezerlerile baxılacaqdı, halbuki, yuxarıdakı hedislerde bu işin peyğember sünnesi olduğu vurğulanır.

c ) Sehabe ve tabeinlerin tutduğu yol

Bu behsin maraqlı meqamlarından biri de sehabelerin ve ondan sonra gelenlerin (tabein adı ile meşhurdurlar) veziyyetleridir. Bu veziyyet gösterir ki, onlar da yerin üzerine secde edirlermiş.

Nümune üçün: Cabir ibn ebdullah ensari deyir: "Men zöhr namazını Resulullah (s) ile birlikde qılırdım. Bir qeder kiçik daş qırıntılarını götürüb o elimden bu elime verirdim ki, soyusun ve ona secde edim. Bu iş havanın şiddetli isti olmasına göre idi."
Bu hedis gösterir ki, Peyğemberin sehabeleri yer üzerine secde etmeye iltizamlı idiler. Hetta havanın qızmar olduğu şeraitlerde bele, özleri üçün bir çare yolu fikirleşirdiler. eger torpağa secde etmek vacib olmasaydı, bu ezab-eziyyetli işe heç bir lüzum olmazdı.enes ibn Malik deyir: "Biz qızmar bir havada Peyğemberin (s) hüzurunda idik. Xırda daş parçalarını elimize alıb, soyudur, sonra onu yere qoyaraq üzerine secde edirdik."

Bu tebir gösterir ki, bu mesele sehabelerin arasında adi bir iş olmuşdur.

Ebu Ubeyde bele neql edir: "ebdullah ibn Mesud torpaq tapmayınca namaz qılmır, yaxud secde etmirdi."

Eger "yer" dedikde meqsed palaz, xalça olsaydı onu demeye heç bir lüzum olmazdı. Demeli yer dedikde meqsed ele torpaq, daş, çınqıldır.

Mesruq ibn Ecdenin (Ibni Mesudun şagirdlerindendir) tercümeyi halında yazılır: "O, torpaqdan qeyri bir şeyin üzerine secde etmeye icaze vermirdi. Hetta gemiye minen zaman, özü ile bir (daş, torpaq ve s.) şeyi aparır ve onun üzerine secde edirdi."

Ali ibn ebdullah ibni Abbas, Rezine bele yazdı: "Menim üçün Merve dağının daşlarından düz (hamar) bir daş gönder, onun üzerine secde edim."

"Fethul-Bari" kitabında ("Sehihi-Buxari"nin şerhidir) neql olunan diger bir revayetde bele deyilir: "Ömer ibni ebdül eziz hesirin üzerine secde etmekle qenaetlenmirdi; o, hesirin üzerine bir qeder torpaq qoyaraq torpağın üzerine secde edirdi."
Bu hedislerin mecmusundan bele aydın olur ki, sehabeler ve onlardan sonra tabeinler, ilk esrlerde yere, yeni yerin daşına, torpağına çınqılına ve s. kimi şeylerine secde edirdiler. Indi eger bizim esrimizde müselmanlardan bir qurupu bu sünneni ireli çekmek isteseler, bidetçi kimi yad edilmelidirlermi?! Sünnü alimleri ve feqihleri qabağa düşerek bu Peyğember (s) sünnesini ireli çekmemelidirlermi?! Hansı ki, hemin işler Allah dergahında bendeçilik ve xüzunun son heddini çatdırır ve bu da yalnız secdenin heqiqeti ile uyğundur.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


#5 Abdullah Ibn Mesud

Abdullah Ibn Mesud

  Jundi Awwal – Soldier 1st class

 • Ibtidai
 • 37 сообщений

Отправлено 21 Июль 2008 - 11:40

Peyghember s.a.s eger torpagha secde edibse bashqa beden uzvuleri hara qoyub. Yeqinki demeyeceksiniz ki xalchaya qoyub. Peyghember s.a.s eger alnini torpagha qoyubsa demeli ellerini ayaqlarini dizlerinide torpagha qoyub. Bes niye indiki shieler alninlarini tekce torpagha qoyur? Bashqa beden uzvulerini ise xalchaya qoyurlar. Xahish edirem cavab yazasiniz.

#6 Şair

Şair

  Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

 • Emir
 • 2 087 сообщений

Отправлено 21 Июль 2008 - 12:09

Abdullah ibn Mesud. Secde üçün vacib olan yerrerden biri de dizlerin yere qoyulmasıdır. Peyğember (s) esteğfurullah meyer şortda namaz qılıb ki, dizleri torpağa deysin?

#7 Omar

Omar

  Muslim

 • Emir
 • 1 140 сообщений

Отправлено 22 Июль 2008 - 10:21

Topağa səcdə eləmək ƏbuHənifəyə görə müstəhəb əməl olmalıdır mən biləni.Səhf edirəmsə Allah bağışlasın.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#8 Abdullah Ibn Mesud

Abdullah Ibn Mesud

  Jundi Awwal – Soldier 1st class

 • Ibtidai
 • 37 сообщений

Отправлено 22 Июль 2008 - 13:55

Topağa səcdə eləmək ƏbuHənifəyə görə müstəhəb əməl olmalıdır mən biləni.Səhf edirəmsə Allah bağışlasın

Qardash torpagh secde etmek olar. Bunu sene kim deyib ki olmaz. Butun Ehli sunne alimleri bunu tesdiq edir

#9 AliSadiq

AliSadiq

  Jundi Awwal – Soldier 1st class

 • Murid
 • 39 сообщений

Отправлено 22 Июль 2008 - 14:10

Topağa səcdə eləmək ƏbuHənifəyə görə müstəhəb əməl olmalıdır mən biləni.Səhf edirəmsə Allah bağışlasın

Qardash torpagh secde etmek olar. Bunu sene kim deyib ki olmaz. Butun Ehli sunne alimleri bunu tesdiq edir

bes niye torpagi qoyub bidet edirsiz?xalcha palaz kavralite secde edirsiz,niye?
Gulun eshqinde bulbul nalan etmelidir
Ashikar deyil naleni punhan etmelidir

#10 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 24 Июль 2008 - 11:03

Peyğember (s) torpağa secde edib. Möhür özü elə torpağdır


evde namaz gilanda neye secde edib?

#11 al-Islam

al-Islam

  Forumun Ali məqamlı rəhbəri

 • Emir
 • 1 952 сообщений

Отправлено 24 Июль 2008 - 11:55

Peyğember (s) torpağa secde edib. Möhür özü elə torpağdır


evde namaz gilanda neye secde edib?


O vaxt evlərin döşəməsi xalça ilə örtülmürdü.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#12 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 24 Июль 2008 - 21:47

Peyğember (s) torpağa secde edib. Möhür özü elə torpağdır


evde namaz gilanda neye secde edib?


O vaxt evlərin döşəməsi xalça ilə örtülmürdü.ne ile ortulurdu?

#13 tatar

tatar

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 360 сообщений

Отправлено 24 Июль 2008 - 23:19

Hesirin ustune
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#14 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 25 Июль 2008 - 11:25

Səcdəni xalça, palaz ya paltarın ətəyinə edənlərin nəzərinə Səhih Buxaridən bir hədis:

923. (2016). Сообщается, что Абу Са‘ид аль-Худри, да будет доволен им Аллах, сказал:
«Мы неотлучно находились в мечети вместе с пророком, да благословит его Аллах и приветствует, в течение второй декады рамадана, а утром двадцатого числа он вышел (из дома), обратился к нам с проповедью и сказал: “Поистине, мне было возвещено о ночи предопределения, а потом меня заставили забыть о ней, но ждите её в одну из нечётных ночей последней декады (рамадана). И, поистине, я видел во сне, что совершаю земной поклон в воде и глине, пусть же тот, кто неотлучно находился в мечети вместе с посланником Аллаха, вернётся (обратно)”, и мы вернулись. (В то время) мы не видели на небе ни облачка, но вдруг появились тучи и хлынул такой дождь, что крыша мечети, сделанная из голых пальмовых ветвей, протекла. А потом было объявлено о начале молитвы, и я увидел, как посланник Аллаха, да благословит его Аллах и приветствует, совершает земные поклоны в воде и глине, и я увидел также следы, оставленные глиной на его лбу».
http://www.crimean.o...mp;set=hadis_sb
English version
Volume 3, Book 33, Number 252:
http://hadith.worldo...bukhari/book_33

Peyğəmbər yağışdan sonra namaz qılır və səcdəni palçığa edir, səcdədən qalxarkən isə hətta üzü palçıqlı olur.
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#15 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 25 Июль 2008 - 23:18

Səcdəni xalça, palaz ya paltarın ətəyinə edənlərin nəzərinə Səhih Buxaridən bir hədis:

923. (2016). Сообщается, что Абу Са‘ид аль-Худри, да будет доволен им Аллах, сказал:
«Мы неотлучно находились в мечети вместе с пророком, да благословит его Аллах и приветствует, в течение второй декады рамадана, а утром двадцатого числа он вышел (из дома), обратился к нам с проповедью и сказал: “Поистине, мне было возвещено о ночи предопределения, а потом меня заставили забыть о ней, но ждите её в одну из нечётных ночей последней декады (рамадана). И, поистине, я видел во сне, что совершаю земной поклон в воде и глине, пусть же тот, кто неотлучно находился в мечети вместе с посланником Аллаха, вернётся (обратно)”, и мы вернулись. (В то время) мы не видели на небе ни облачка, но вдруг появились тучи и хлынул такой дождь, что крыша мечети, сделанная из голых пальмовых ветвей, протекла. А потом было объявлено о начале молитвы, и я увидел, как посланник Аллаха, да благословит его Аллах и приветствует, совершает земные поклоны в воде и глине, и я увидел также следы, оставленные глиной на его лбу».
http://www.crimean.o...mp;set=hadis_sb
English version
Volume 3, Book 33, Number 252:
http://hadith.worldo...bukhari/book_33

Peyğəmbər yağışdan sonra namaz qılır və səcdəni palçığa edir, səcdədən qalxarkən isə hətta üzü palçıqlı olur.
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!mescidin deshemesi torpag olub,sonra yaghish yaghib,torpag yash oldu ve palchiga dondu.bunu basha dushmek uchun alim olmag lazim deyil.

eger xalcha bidetdir,niye mescidlere xalcha doshenir?


#16 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 25 Июль 2008 - 23:20

Hesirin ustunesen evde hesirin ustunde namaz gilirsan?

#17 tatar

tatar

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 360 сообщений

Отправлено 25 Июль 2008 - 23:23

Hesirin ustunesen evde hesirin ustunde namaz gilirsan?

Yox mohurun ustune secde edirem
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#18 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 00:25

Hesirin ustunesen evde hesirin ustunde namaz gilirsan?

Yox mohurun ustune secde edirem


yani,Peygember(s.a.s) kimi etmirsen?

#19 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 00:39

Səcdəni xalça, palaz ya paltarın ətəyinə edənlərin nəzərinə Səhih Buxaridən bir hədis:

923. (2016). Сообщается, что Абу Са‘ид аль-Худри, да будет доволен им Аллах, сказал:
«Мы неотлучно находились в мечети вместе с пророком, да благословит его Аллах и приветствует, в течение второй декады рамадана, а утром двадцатого числа он вышел (из дома), обратился к нам с проповедью и сказал: “Поистине, мне было возвещено о ночи предопределения, а потом меня заставили забыть о ней, но ждите её в одну из нечётных ночей последней декады (рамадана). И, поистине, я видел во сне, что совершаю земной поклон в воде и глине, пусть же тот, кто неотлучно находился в мечети вместе с посланником Аллаха, вернётся (обратно)”, и мы вернулись. (В то время) мы не видели на небе ни облачка, но вдруг появились тучи и хлынул такой дождь, что крыша мечети, сделанная из голых пальмовых ветвей, протекла. А потом было объявлено о начале молитвы, и я увидел, как посланник Аллаха, да благословит его Аллах и приветствует, совершает земные поклоны в воде и глине, и я увидел также следы, оставленные глиной на его лбу».
http://www.crimean.o...mp;set=hadis_sb
English version
Volume 3, Book 33, Number 252:
http://hadith.worldo...bukhari/book_33

Peyğəmbər yağışdan sonra namaz qılır və səcdəni palçığa edir, səcdədən qalxarkən isə hətta üzü palçıqlı olur.
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!

mescidin deshemesi torpag olub,sonra yaghish yaghib,torpag yash oldu ve palchiga dondu.bunu basha dushmek uchun alim olmag lazim deyil.

eger xalcha bidetdir,niye mescidlere xalcha doshenir?

Siz mənim yazdığımı təkrar edirsiz! Mən mənim sözümü başa salmaq lazım deyil, Siz mənim salıma cavab verin:
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!

yani,Peygember(s.a.s) kimi etmirsen?

Niyə ki, o peyğəmbər kimi edir, yəni səcdəni pak torpağa edir

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#20 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 00:57

Siz mənim yazdığımı təkrar edirsiz! Mən mənim sözümü başa salmaq lazım deyil, Siz mənim salıma cavab verin:
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!


Peygember(s.a.s) xalchalari yighib namazi gilmayib ki,xalchalari olmayib ki,torpag ustunde namaz giliblar

Niyə ki, o peyğəmbər kimi edir, yəni səcdəni pak torpağa edir


chun deyir ki,Peygember(s.a.s) evde hesir ustunde namaz gilib

#21 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 01:34

Siz mənim yazdığımı təkrar edirsiz! Mən mənim sözümü başa salmaq lazım deyil, Siz mənim salıma cavab verin:
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!

Peygember(s.a.s) xalchalari yighib namazi gilmayib ki,xalchalari olmayib ki,torpag ustunde namaz giliblar

Niyə ki, o peyğəmbər kimi edir, yəni səcdəni pak torpağa edir

chun deyir ki,Peygember(s.a.s) evde hesir ustunde namaz gilib

Siz özünüz özünüzə zidd yazırsız. Bəli pryğəmbərin zamanında xalça yox idi, amma (Sizin dediyiniz kimi) həsir var idi. Bəs niyə o həsirdən istifadə etməyib palçığa səcdə edib? Niyə o (Sizin etdiyiniz kimi) heç paltarının ətəyini də olsa alnının altına qoymayıb ki, heç olmasa sifəti palçığa batmasın?
Sizin hədislərdə qeyd olunur ki, peyğəmbər (s) səcdəyə gedərkən hətta çalmasını yuxarı çekərdi ki, alnı yerə dəysin.

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#22 JAFAR

JAFAR

  Raid – Major

 • Emir
 • 1 496 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 02:13

Menim bashim chixmir ki, bu soz firlatmaq ne vaxta kimi davam edecek.

Konkret hedisler var ki, Peygember (s) torpaga secde edib, konkret hedisler var ki, sehabeler torpagin ustune secde edibler ve hetta gemide namaz qilanda ozleri ile bir parcha dash goturubler ki, alinlari torpaqa deysin.

Konkret hedisler var ki, Peygember (s) yagish yaganda da alnini mehz torpaga qoyub. Vessalam da! Demirsiz Peygemberin (s) sunnesi ile gedirik, buyurun - gedin ve Peygember (s) kimi alninizi torpaga qoyun! Hemchinin torpaga secde bizde vacib olan halda, Ahli-Sunnede musteheb emellerden sayilir. Shielere hech olmasa bir mentiqli iradinizi bildirin!

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


#23 Qelem

Qelem

  Arif – Corporal

 • Murid
 • 75 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 03:08

Ezizim eslinde bu meselede biz onlara irad tutmushuq ozude esasli.bidet edirler.
bu bidetlerine ne don geydire bilerle onu yazsinlar!!!

-------------------------------------------
ey Qelem sozlerinde eser yox
Ashinadan mene bir xeber yox


#24 JAFAR

JAFAR

  Raid – Major

 • Emir
 • 1 496 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 03:46

Ezizim eslinde bu meselede biz onlara irad tutmushuq ozude esasli.bidet edirler.
bu bidetlerine ne don geydire bilerle onu yazsinlar!!!

Peygmeberin (s) davranishlarina baxsalar torpagin ve torpaga secdenin mahiyyetini anlayarlar.
Heyif ki, baxan yoxdur.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


#25 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 11:08

Siz özünüz özünüzə zidd yazırsız. Bəli pryğəmbərin zamanında xalça yox idi, amma (Sizin dediyiniz kimi) həsir var idi. Bəs niyə o həsirdən istifadə etməyib palçığa səcdə edib?


eger Peygember(s.a.s) bu hadiseye ozu achiglama vermeyibse butun neticeler yalniz nezeriye kimi gala biler...

insanlar,xeberleri olmadigi sheylerden ozleri istediyi kimi netice chixariblar,buna gere de bidet edibler


#26 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 11:11

Niyə o (Sizin etdiyiniz kimi) heç paltarının ətəyini də olsa alnının altına qoymayıb


sen meni taniyirsan?

#27 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 11:16

Menim bashim chixmir ki, bu soz firlatmaq ne vaxta kimi davam edecek.

Konkret hedisler var ki, Peygember (s) torpaga secde edib, konkret hedisler var ki, sehabeler torpagin ustune secde edibler ve hetta gemide namaz qilanda ozleri ile bir parcha dash goturubler ki, alinlari torpaqa deysin.

Konkret hedisler var ki, Peygember (s) yagish yaganda da alnini mehz torpaga qoyub. Vessalam da! Demirsiz Peygemberin (s) sunnesi ile gedirik, buyurun - gedin ve Peygember (s) kimi alninizi torpaga qoyun! Hemchinin torpaga secde bizde vacib olan halda, Ahli-Sunnede musteheb emellerden sayilir. Shielere hech olmasa bir mentiqli iradinizi bildirin!


men de sorushuram ki,eger shieler bilir ki,Peygember (s) evde namazi hesir ustunde gilib,niye mohurden istifade edirler?

#28 tatar

tatar

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 360 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 11:24

Siz mənim yazdığımı təkrar edirsiz! Mən mənim sözümü başa salmaq lazım deyil, Siz mənim salıma cavab verin:
Əgər xalçaya və buna bənzərlərinə səcdə etmək caiz olsaydı, niyə peyğəmbər palçığa səcdə edirdi?!


Peygember(s.a.s) xalchalari yighib namazi gilmayib ki,xalchalari olmayib ki,torpag ustunde namaz giliblar

Niyə ki, o peyğəmbər kimi edir, yəni səcdəni pak torpağa edir


chun deyir ki,Peygember(s.a.s) evde hesir ustunde namaz gilib

Ezizim eger manim evimde hesir varsa hesirin ustune secde edirem.Necaki kende gedande hesirin ustunde namaz giliram.
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#29 JAFAR

JAFAR

  Raid – Major

 • Emir
 • 1 496 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 11:48

men de sorushuram ki,eger shieler bilir ki,Peygember (s) evde namazi hesir ustunde gilib,niye mohurden istifade edirler?

Mentiqin ecazkarliqina sozum yoxdur. :) Allah sizi guldursun!
Ay qardash, ay menim ezizim, bize gore (yani Islama gore) secde yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyulmalidir. Amma yeyilmeli ve qeyilmeli sheylere secde caiz deyil. Peygember (s) alnini yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyub. Ferqi yoxdur, ister evde olsun, ister kuchede, ister sair sabit yerlerde. Peygember (s) buyurmayib e, cholde alninizi torpaga qoyun, amma eve giren kimi - hesire. Peygember (s) bize gosterib ki, umumen secde yere ve yerden biten sheylere edilmelidir. Anladin? Meger buna da mentiq chatmir?

He indi sen bir-balaca eziyyet chek ve menim suallarima cavab ver:
Peygember (s) kimi alnini torpaga qoyan insanlar sunneynen gedirler, yoxsa alinlarini "tureckiy" kavrolitlere qoyan shexsler? Hemchinin eziyyet chek ve subut ele ki, xalcha-kavrolit, Allah Tealanin paklandirici qerar verdiyi, torpagdan daha feziletlidir.
Hemchinin eziyyet chek ve subut ele ki, umumiyyetle yere ve yerden goyeren sheylerden bashqa diger yerlere de secde caizdir. Buyur...

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


#30 zz79

zz79

  Raqib – Seargeant

 • Ibtidai
 • 164 сообщений

Отправлено 26 Июль 2008 - 13:17

Mentiqin ecazkarliqina sozum yoxdur. :) Allah sizi guldursun!
Ay qardash, ay menim ezizim, bize gore (yani Islama gore) secde yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyulmalidir. Amma yeyilmeli ve qeyilmeli sheylere secde caiz deyil. Peygember (s) alnini yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyub. Ferqi yoxdur, ister evde olsun, ister kuchede, ister sair sabit yerlerde. Peygember (s) buyurmayib e, cholde alninizi torpaga qoyun, amma eve giren kimi - hesire. Peygember (s) bize gosterib ki, umumen secde yere ve yerden biten sheylere edilmelidir. Anladin? Meger buna da mentiq chatmir?


xalcha ve ya "tureckiy" kavrolit geyilmeli ya yeyilmelilerdendir?

Mentiqin ecazkarliqina sozum yoxdur. :D Allah sizi guldursun!
Ay qardash, ay menim ezizim, bize gore (yani Islama gore) secde yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyulmalidir. Amma yeyilmeli ve qeyilmeli sheylere secde caiz deyil. Peygember (s) alnini yere ve yerden goyeren sheylerin uzerine qoyub. Ferqi yoxdur, ister evde olsun, ister kuchede, ister sair sabit yerlerde. Peygember (s) buyurmayib e, cholde alninizi torpaga qoyun, amma eve giren kimi - hesire. Peygember (s) bize gosterib ki, umumen secde yere ve yerden biten sheylere edilmelidir. Anladin? Meger buna da mentiq chatmir?senin sozunnen ele chixir ki,Peygember (s) evde hem hesirin ustunde namaz gilib,hem torpag ve mohurden istifade edib,eger fergi yoxdur?
Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru