Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#151 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:35

Ayəni gətirsəm qəbul edəcəksən ki ölüləri şəfaətçi götürmək şirkdir??

Sən hələ bir ayəni gətir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#152 Omarin qilinci

Omarin qilinci

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:37

Peyğəmbərin (sallallahu aleyhi və səlləm) döyüşdüyü kafirlər iqrar edirdilər ki, Allah təalədir yaradan və idarə edən. Lakin bu onları islama daxil etmədi.
Allah təalə buyurur: De: "Sizə göydən və yerdən ruzi verən kimdir? Qulaqlara və gözlərə hakim olan kimdir? Ölüdən diri çıxaran, diridən də ölü çıxaran kimdir? İşləri yoluna qoyan kimdir?" Onlar deyəcəklər: "Allah!" De: "Bəs belə olduğu halda Allahdan qorxmursunuz?" (Yunus surəsi 31)

Onlar deyirlər: Bizim onlara dua etməyimiz və onlara tərəf yönəlməyimiz yaxınlıq və şəfaət tələb etmək üçündür. Yaxınlıq tələb etməyə dəlil:

أَلَا لِلَّهِ الدِّينُ الْخَالِصُ وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِيَاء مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى إِنَّ اللَّهَ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ فِي مَا هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ الزمر3

Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz. (əz-Zumər surəsi-3)
Şəfaətə dəlil isə:
Onlar yəni əvvəlki ərəb muşrikləri Allahı qoyub özlərinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: "Onlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir!"– deyirlər. De: "Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?" Allah onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır. (Yunus surəsi-18).
Şəfaət iki növdür: inkar olunan şəfaət və isbat olunan şəfaət.
İnkar olunan şəfaət: Yalnız Allahın qadir olduğu, Allahdan başqa heç kəsin qadir olmadığı şəfaəti Allahdan başqasından tələb etmək. Ey iman gətirənlər! Alış-verişin, dostluğun və şəfaətin olmayacağı gün gəlməmişdən öncə sizə verdiyimiz ruzidən Allah yolunda xərcləyin! Kafirlər isə zalımdırlar. (əl-Bəqərə surəsi 254).
İsbat olunan şəfaət: O Allahdan tələb olunan şəfaətdir. Şəfaət edən kəs şəfaət etməklə ikram olunmuşdur. Şəfaət olunan isə Allahın onun sözündən və əməlindən razı qaldığı kəsdir,Allah izn verdikdən sonra baş verir. Necə ki, Allah təalə buyurur:
Onun izni olmadan Onun yanında kim havadarlıq edə bilər? (əl-Bəqərə-255).

Сообщение отредактировал Omarin qilinci: 20 июля 2010 - 01:44

#153 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:39

vusal114.

Vüsal qardaş, məgər burda başa düşməyə çətin bir şey var?? Allah təala buyruur ki, muşriklər belə deyirdilər, (onlar yəni saleh insanlar Allah dərgəhında bizim şəfaətçilərimizdir. Məgər səndə belə demirsən??? bəlkə başqa cür deyirsən, bir izah et biləkdə. Mən bilən şiələr belə deyir, eyni ilə muşriklər necə deyirdilərsə şiələrdə elə deyir.

#154 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:42

Bütlərə ibadət etməklə Peyğəmbər(s), Əhli-Beyt(ə) və övliyalardan istəməyin arasındakı oxşar cəhət hansılardır? Söhbət əgər ölüdən istəməkdən gedirsə, buna dair dəlil gətirin. Yoxsa gətirdiyiniz ayələri eynilə dirilərə də şamil etmək olar. Yenə qeyd edirəm ki, heç kəs ölüyə ibadət etmir. Necə diridən istənilir elə də ölüdən istəyirik.

#155 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:43

vusal114.

Vüsal qardaş, məgər burda başa düşməyə çətin bir şey var?? Allah təala buyruur ki, muşriklər belə deyirdilər, (onlar yəni saleh insanlar Allah dərgəhında bizim şəfaətçilərimizdir. Məgər səndə belə demirsən??? bəlkə başqa cür deyirsən, bir izah et biləkdə. Mən bilən şiələr belə deyir, eyni ilə muşriklər necə deyirdilərsə şiələrdə elə deyir.

Əvvəla, müşriklər bütləri deyirdilər. İkincisi, dəlil gətir ki, ölüdən itəmək olmaz.

#156 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:45

Dəlil gətirə bilmirsizsə, icazə verin əhli-sünnə alimlərinin buna icazə vermələrini qeyd edim.

#157 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:52

Onlar saleh insanları şəfaətçi tuturdular, səni kimi. Və deyirdilər ki, O saleh insanlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir, səni kimi.

Siz mənim Sizə əvvəlcədən yazdığın xəbərdarlığı niyə təkrarlayırsız? Mən Sizə yazdığıma xahiş edirəm cavab verəsiz:

Deməli Siz iki dəfə dediz ki, köməyi yalnız Allahdan istəmək lazımdır, və iki dəfə də dediz ki, başqasından kömək istəyən Allaha şərik qoşur.
Belə çıxır ki, Siz özünüz də müşriksiz, çünki bir çox insanlardan kömək istəyirsiz. Misal üçün xəstələnəndə həkimdən. İndi Siz deyəcəksiz ki, həkim sağdır və bizim yanımızdadır, hə?! Allah da sağdır və bizə yaxındır, niyə Ona şərik qoşursuz? Həmdə ki, Sizin sözlərinizi yadınıza salıram: Allahdan başqa heç kimdən kömək istəmək olmaz! Siz demədiz ki, Allahdan və sağ olan insandan başqa, Siz dediz Allahdan başqa heç kimdən! Və sonra isə dediz ki, başqasından istəyən Allaha şərik qoşur, deməli həkimdəm istəyəndə Siz Allaha şərik qoşursuz?!

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#158 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:54

bizdə dua tələb etməkdə şərtlər var: diri olmalıdır, eşitməlidir, yanında (حاضر) olmalıdır və qadir olmalıdır. əgər bu şərtlərin biri olmazsa onda şirk baş verir. peyğəmbərdən də sağlığında istəmək olardı, vəfat etdikdən sonra istəmək duada şirkdir.
dəlil isə hər şeydən uca olan ərşinə yüksəlmiş Allahın bu kəlamıdır: Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18)

Məgər kimsə hansısa bir ölü şəxsdən istəyəndə onun özünün bu işi rəvac verəcəyini deyir? Bunu deyən əlbəttə şirk edir. Biz həmin ölü şəxsin də Allahdan itəyəcəyini bilirik. Eynilə sağlığındakı kimi ondan itəyirik. Və dəlil nədir ki, istədiyimiz şəxs diri olmalıdır?

sənin dəlilin nədir ki, o ölmüş şəxsdən istəmək olar və o sənin duavı Allahdan istəyəcək?
Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18) bu və başqa ayələrə əsasən deyirəm ki, Allahdan başqasından onun qadir olmadığı şeyi istəmək şirkdir. yoxsa bu ayənin mənası, məqsədi itərdi.
Onlar heç bir şey yaratmayan, özləri xəlq edilmiş olan şeyləri Allaha şərik qoşurlar?
Allahdan savayı çağırdıqlarınız da sizin kimi qullardır. Əgər doğru deyirsinizsə, çağırın onları, sizə cavab versinlər. əl-Əraf 191 və 194

#159 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:55

Tonuvu bir az aşağı elə. Mən sənə çatdırmaq istəyirəm ki, İbn Teymiyyəyə kimi heç bir alim bunu haram bilməyib. Və Alklahdan istəmək şirkdirsə, onda əshab niyə Peyğəmbərə(s) nəyə görə deyirdi bizi dua elə? Deməli kimdənsə istəmək şirk deyil. Yox əgər sözün ölüdən istəməyin şirk olması ilə bağlıdlrsa. dəlil və sübutlarını gətir ki, ölüdən istəmək olmaz.

bizdə dua tələb etməkdə şərtlər var: diri olmalıdır, eşitməlidir, yanında (حاضر) olmalıdır və qadir olmalıdır. əgər bu şərtlərin biri olmazsa onda şirk baş verir. peyğəmbərdən də sağlığında istəmək olardı, vəfat etdikdən sonra istəmək duada şirkdir.
dəlil isə hər şeydən uca olan ərşinə yüksəlmiş Allahın bu kəlamıdır: Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18)

Siz əvvəl deyirsiz ki, sağ insandan istəmək olar və peyğəmbərdən də istəyirdilər. Sonra isə Cin surəsinin 18-ci ayəsini gəririrsiz ki, Allahdan qeyrisindən istəmək olmaz? Oyun oynayırsız?
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#160 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:57

Bütlərə ibadət etməklə Peyğəmbər(s), Əhli-Beyt(ə) və övliyalardan istəməyin arasındakı oxşar cəhət hansılardır? Söhbət əgər ölüdən istəməkdən gedirsə, buna dair dəlil gətirin. Yoxsa gətirdiyiniz ayələri eynilə dirilərə də şamil etmək olar. Yenə qeyd edirəm ki, heç kəs ölüyə ibadət etmir. Necə diridən istənilir elə də ölüdən istəyirik.

Ay qardaş niyə başa düşmürsən?? Sən hələm bilmirsən muşriklər kimədən istiyirdi?? heç bütüdə şəfaətçi götürərərlə?? Muşriklərin şəfaətçi götürdükləri ölüb getmiş saleh insanlar idi. Muşriklər elə hesab edirdilər ki, onlar Allaha dahaçox yaxındır, çünki onlar saleh olub və özlərini nöqsanlı hesab edirdilər və Allahada onların vasitəsi ilə yaxınlaşırdılar, deyirdilər ki o saleh insanlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir. həmçinin deyirdilər ki bizi onların vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşırıq. Bunlar hamsı o deməkdir Onlar saleh insanlar olub. Lat uzza bunlar kim olublar?? muşriklər bunları şfaətçi tuturdularda bunlar isə Saleh insanlar olub.

O ki, qaldı dirilərə şamil etməyə. Xatırladım ki onlar ölüb getmiş salehlərlə edirdilər, məndə buna əsasən deyirəm ki ölüb getmiş insanları şəfaətçi götürmək olmaz. əgər diridən nəsə olsa idi deyərdim diri. Söhbət ölüdən gedir. Muşriklər ölüləri tutmuşdular, Allaha onlar barəsində deyir ki, Onlar ölülər ilə Allaha yaxınlaşırdılar. Vəssəlam.

#161 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:58

vusal114.

Əvvəla, müşriklər bütləri deyirdilər. İkincisi, dəlil gətir ki, ölüdən itəmək olmaz.

O bütlər saleh insanlar idi.

#162 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:58

“Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.” (əz-Zumər-3). “Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar” –yəni ilah tutanlar. "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik" – yəni başqa heç bir şey üçün yox, yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik. O muşriklər istədikləri şeyi yaxınlıqla məhdudlaşdırdılar.
Deməli, onlar batil ilahlarına yönəlirdilər, bu ilahlardan da müstəqil formada tələb etmirdilər, yalnız yaxınlaşdırmalarını istəyirdilər. “Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.”

#163 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:00

Onlar saleh insanları şəfaətçi tuturdular, səni kimi. Və deyirdilər ki, O saleh insanlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir, səni kimi.

Siz mənim Sizə əvvəlcədən yazdığın xəbərdarlığı niyə təkrarlayırsız? Mən Sizə yazdığıma xahiş edirəm cavab verəsiz:

Deməli Siz iki dəfə dediz ki, köməyi yalnız Allahdan istəmək lazımdır, və iki dəfə də dediz ki, başqasından kömək istəyən Allaha şərik qoşur.
Belə çıxır ki, Siz özünüz də müşriksiz, çünki bir çox insanlardan kömək istəyirsiz. Misal üçün xəstələnəndə həkimdən. İndi Siz deyəcəksiz ki, həkim sağdır və bizim yanımızdadır, hə?! Allah da sağdır və bizə yaxındır, niyə Ona şərik qoşursuz? Həmdə ki, Sizin sözlərinizi yadınıza salıram: Allahdan başqa heç kimdən kömək istəmək olmaz! Siz demədiz ki, Allahdan və sağ olan insandan başqa, Siz dediz Allahdan başqa heç kimdən! Və sonra isə dediz ki, başqasından istəyən Allaha şərik qoşur, deməli həkimdəm istəyəndə Siz Allaha şərik qoşursuz?!

Qardaşım, mən kömək deyəndə şəfəti nəzərdə tuturam. Məgər bunu başa düşmək belə çətindir. Yəni Ölünü şəfaətçi götürmək şirkdir. Muşriklər sizi kimi edirdilə, daha dogrusu siz muşriklər kimi ölüləri şəfaətçi tutursunuz. Düz demirəm?? düz demirəmsə izah et bilək. Yəni siz muşriklər kimi etmirsiniz??

#164 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:01

sənin dəlilin nədir ki, o ölmüş şəxsdən istəmək olar və o sənin duavı Allahdan istəyəcək?
Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18) bu və başqa ayələrə əsasən deyirəm ki, Allahdan başqasından onun qadir olmadığı şeyi istəmək şirkdir. yoxsa bu ayənin mənası, məqsədi itərdi.
Onlar heç bir şey yaratmayan, özləri xəlq edilmiş olan şeyləri Allaha şərik qoşurlar?
Allahdan savayı çağırdıqlarınız da sizin kimi qullardır. Əgər doğru deyirsinizsə, çağırın onları, sizə cavab versinlər. əl-Əraf 191 və 194

Mənim dəlilim elə sizin alimlərin sözləri olacaq. Deyəsən mənim yazdğımı oxumadın? Sual verirəm ki, əgər Allahdan qeyrisindən istəmək olmazsa, niyə əshab Peyğəmbər(s) sağ olanda Ondan istəyirdilər. Deməli, ibadət başqa şeydi, istəmək isə başqa şey. İstəyəndə Onun istəyənin yerinə dua etməsidir. Dəlil gətirin ki, ölüdən bunu etmək olmaz. Yoxsa, fikirləşirsən ki, camaat Quranın bu ayəsini oxumayıb. Gətirdiyinz ayələrdə söhbət bütlərdən gedir.

#165 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:03

ahmed!

Fərqi yoxdur, istər sünnü məzhəbi olsun istər şiə məzhəbi bu əməl şirkdir. Əgər sünni alimləri belə söz deyiblərsə xəta ediblər, çünki Quran buna şirk deyir. Muşrik isə beyan edildikdən sonra olur. O, alimlər isə üzürlüdülər.

O, ki qaldı mənim kiməsə muşrik deməyimə, sən yaxşı ousa idin görərdin ki, mən heç kimə qətiyyətlə muşrik deməmişəm, mən sadəcə yazılarımla bilmək istəmişəm ki, niyə Qabaqkılar buna görə muşrik oldu siz olmadınız?? məgər bu kiməsə muşrik deməkdir??Mən sizin halınızı soruşuram, məgər mən dedim ki, SƏN MUŞRİKSƏN? Mən sadəcə fərqi bilmək istədim. İzah edə bilirsən et, bacarmırsansa get biləndən soruş.

bu suala özündə cavab versən yaxşı olar.
niyə Allahın rəsulu gələndə şirk edəni müşrük adlandırdı,ancaq sən şirk edəni cahil müsəlman adlandırırsan?

necə olur onların üzürü olmur ,bu alimlərin isə üzürlü olur?
p.s Mən yəndə deyirəm ki, səndə yəqinlik yoxdur.yəqinlik olsaydı niyə belə olur deməzdin? biri müşrük olur cəhənnəmə gedir,
misal üçün rəsul s.ə.v. atası,anası.

o birilərə isə bəyan etmək lazımdır ?!
gəl mən sənə bir ayə verim ged oxu, əslində bu cür ayələr çoxdu quranda.

11.50Ad tayfasına da qardaşları Hudu (peyğəmbər göndərdik). O dedi: “Ey camaatım! Allaha ibadət edin. Sizin Ondan başqa heç bir tanrınız yoxdur. Siz isə (Allaha şərik qoşmaqla) yalnız iftiraçısınız!
sonra nə anladınsa mənə yaz, anlamasan mən sənə təfsirini yazaram inşallah.

Сообщение отредактировал ahmed: 20 июля 2010 - 02:04

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#166 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:03

Lat, Üzza, Hübəl və s. saleh insanlar idi?

#167 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:04

Dəlil gətirə bilmirsizsə, icazə verin əhli-sünnə alimlərinin buna icazə vermələrini qeyd edim.

Dəlil gətirə bilmirəm??? Ay qardaş mən sənə ayə deyirəm, sən mənə nə deyirsən?? Sən konkret demirsən ki "Ölülər Allah qatında bizim şəfaətçilərimizdir??" konkret hə yox??

O, ki qaldı Əhli sünnə alimlərinə, mən birdə təkar edim?? Dəxli yoxdur kim deyirsə Böyük XƏTA EDİR.

#168 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:04

(Oğlanları ona: ) “Ata! Bizim üçün günahlarımızın bağışlanmasını dilə. Biz, doğrudan da, günahkar olmuşuq!” dedilər. 

(Yəqub) dedi: “Mən Rəbbimdən sizin bağışlanmağınızı diləyəcəyəm. O, həqiqətən, bağışlayandır, rəhm edəndir!” Yusif/97/98/

Yusif(a/s/)gardashlari shirk edibler?Ozleri neye gore Allaha dua elemir ve atalari Yaguba (a.s.)deyirler?
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#169 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:05

Lat, Üzza, Hübəl və s. saleh insanlar idi?

Hmm. Əlbətdə. Məgər bundan şübhən var??

#170 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:06

Siz əvvəl deyirsiz ki, sağ insandan istəmək olar və peyğəmbərdən də istəyirdilər. Sonra isə Cin surəsinin 18-ci ayəsini gəririrsiz ki, Allahdan qeyrisindən istəmək olmaz? Oyun oynayırsız?

diqqətlə oxuyun əsəbləşməyin.

#171 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:06

“Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.” (əz-Zumər-3). “Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar” –yəni ilah tutanlar. "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik" – yəni başqa heç bir şey üçün yox, yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik. O muşriklər istədikləri şeyi yaxınlıqla məhdudlaşdırdılar.
Deməli, onlar batil ilahlarına yönəlirdilər, bu ilahlardan da müstəqil formada tələb etmirdilər, yalnız yaxınlaşdırmalarını istəyirdilər. “Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara yalnız bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.”

45 dəqiqə olar ki, danışırıq amma hələ də bizim "biz onlara ibadət etmirik, biz onlardan istəyirik" fikrimizi görmürsüz. İbadət yalnız Allahadır.

#172 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:07

(Oğlanları ona: ) “Ata! Bizim üçün günahlarımızın bağışlanmasını dilə. Biz, doğrudan da, günahkar olmuşuq!” dedilər. 

(Yəqub) dedi: “Mən Rəbbimdən sizin bağışlanmağınızı diləyəcəyəm. O, həqiqətən, bağışlayandır, rəhm edəndir!” Yusif/97/98/

Yusif(a/s/)gardashlari shirk edibler?Ozleri neye gore Allaha dua elemir ve atalari Yaguba (a.s.)deyirler?

Ay qardaşım, Allah ölüləri deyir. Muşriklər ölüləri şəfaətçi tuturdular. Məndə buna əsasən deyirəm ki, ölüləri şəfaətçi tutmaq olmaz. Sən konkret olaraq belə deyirsən? "Ölülər Allah qatında bizim şəfaətçilərimizdir??" konkret hə yox??

#173 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:09

45 dəqiqə olar ki, danışırıq amma hələ də bizim "biz onlara ibadət etmirik, biz onlardan istəyirik" fikrimizi görmürsüz. İbadət yalnız Allahadır.

Allahu akbar. Sən bu etdiyin əməli ibadət saymırsan??? Sən gedib ölüyə deyəndə ki, "Ey filankəs Allah qatında mənə şəfaətçi ol" sən bunu ibadət saymırsan??? Yoxsa sən ölü ilə oyun oynuyursan?? Yəni sənin velə etməyin mənasızdır həə????

#174 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:11

Ay qardaşım, Allah ölüləri deyir. Muşriklər ölüləri şəfaətçi tuturdular. Məndə buna əsasən deyirəm ki, ölüləri şəfaətçi tutmaq olmaz. Sən konkret olaraq belə deyirsən? "Ölülər Allah qatında bizim şəfaətçilərimizdir??" konkret hə yox??

Bizim tevessul etdiyimiz insanlar Peygamber Ehli beytidir onlar ise hamisi shehid olublar.

Allah yolunda öldürülənləri (şəhid olanları) heç də ölü zənn etmə! Əsl həqiqətdə onlar diridirlər. Onlara Rəbbi yanında ruzi (cənnət ruzisi) əta olunurAli Imran.169
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#175 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:12

Mənim dəlilim elə sizin alimlərin sözləri olacaq. Deyəsən mənim yazdğımı oxumadın? Sual verirəm ki, əgər Allahdan qeyrisindən istəmək olmazsa, niyə əshab Peyğəmbər(s) sağ olanda Ondan istəyirdilər. Deməli, ibadət başqa şeydi, istəmək isə başqa şey. İstəyəndə Onun istəyənin yerinə dua etməsidir. Dəlil gətirin ki, ölüdən bunu etmək olmaz. Yoxsa, fikirləşirsən ki, camaat Quranın bu ayəsini oxumayıb. Gətirdiyinz ayələrdə söhbət bütlərdən gedir.

dedim axı dua olunan şəxs diri, eşidən, qadir olmalıdır. öldükdən sonra istəmək şirkdir. Allahdan savayı çağırdıqlarınız da sizin kimi qullardır. (əl-əraf 194)

cindəki ayə isə ümumidir, həm bütləri, həm qəbirləri əhatə edir. ümumini xüsusiləşdirməyə isə dəlil lazımdır.yuxarıdakı ayələri diqqətlə oxu, tələsmə.

#176 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:15

Bizim tevessul etdiyimiz insanlar Peygamber Ehli beytidir onlar ise hamisi shehid olublar.

Allah yolunda öldürülənləri (şəhid olanları) heç də ölü zənn etmə! Əsl həqiqətdə onlar diridirlər. Onlara Rəbbi yanında ruzi (cənnət ruzisi) əta olunurAli Imran.169

Ay qardaş, muşriklərdə ölüb getmiş saleh insanları şəfaətçi götürmüşdülər və deyirdilər ki, "Ölülər Allah qatında bizim şəfaətçilərimizdir??" səndə belə demirsən?? niyə cavab vermirsən?? səndə muşrik kimi etmirsən?? Məgər tək Peygəmbər və ya Əhli beyt olmalıdır?? Adi bir saleh insanı şəfaətçi tutub Allaha yaxınlaşmaq olmaz??

#177 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:16

Sənin biri var nədənsə biri də var heç nədən xəbərin yoxdur.

#178 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:18

Allah təalənin quranda inkar etdiyi dua şirki məhz ölülərə aiddir və bütlərə aiddir. Çünki ümumiyyətlə şirk 2 şeydə olub 1-cisi ulduzlarda İbrahim a.s.-ın qövmündəki kimi 2-cisi isə ölülərdə Nuh a.s.-ın qövmündəki kimi və həmçinin sizdəki kimi.
o ki, qaldı diridən istəməyə, əgər qadirdisə olar. çay ver, su ver və s.

#179 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:18

Sənin biri var nədənsə biri də var heç nədən xəbərin yoxdur.

Bacarmırsansa çəkil qıraga. Mən oyun oynamaga gəlməmişəm.

#180 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 02:20

dedim axı dua olunan şəxs diri, eşidən, qadir olmalıdır. öldükdən sonra istəmək şirkdir. Allahdan savayı çağırdıqlarınız da sizin kimi qullardır. (əl-əraf 194)

cindəki ayə isə ümumidir, həm bütləri, həm qəbirləri əhatə edir. ümumini xüsusiləşdirməyə isə dəlil lazımdır.yuxarıdakı ayələri diqqətlə oxu, tələsmə.

Bu ayəni hanı əsasla diriyə şamil etmək olmaz?

Ay qardaş, muşriklərdə ölüb getmiş saleh insanları şəfaətçi götürmüşdülər və deyirdilər ki, "Ölülər Allah qatında bizim şəfaətçilərimizdir??" səndə belə demirsən?? niyə cavab vermirsən?? səndə muşrik kimi etmirsən?? Məgər tək Peygəmbər və ya Əhli beyt olmalıdır?? Adi bir saleh insanı şəfaətçi tutub Allaha yaxınlaşmaq olmaz??

Şəfaətçi həm diri ola bilər həm də sağ. Sən mənə bütləri misal gətirmə. Ən əsası ona örə ki, ayə deyir siz onlara ibadət edirsiz. Biz məsumlara(ə) və övliyalara ibadət etmirik. Və onları muxtar bilmirik.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru