Перейти к содержимому

Фотография

"cənnətlə müjdələnənlər"

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 168

#31 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 17 ноября 2009 - 14:45

sələfilərədə qardaş deyirsiz, mənədə ! siz öz dediyivizidi bilmirsiz nə deyirsiz
malik ibn nuveyra haqqında yazılanlarda inandırıcı deyil, yəni mən ele bir şey eşitməmişəm ki, desinlər ki,
biz rəsul s.a.v.s. təyin etdiyi insan əmir olanda ( imam əli) ona zəkatı verəcəyik.
malik ibn nuveyranın qəbiləsi mən oxuduqum saytda rəsul s.a.v.s vəfatından tamam başqa sözləri deyir
istəsən sunni saytına sılka verərəm

abu bakr onlara heç vaxt qan pulu ödəmədi öldürəndən sonra.sən isə deyirsən ki, ödədi.
dəlil gətir bizdə oxuayaq...
ticanini kitablarını saxla, piri babanın nağıllarına oxşayır
hələ əlinin qorxudub beyət etməyini yazmıram,...

bax qardaşım, sən hansı saytı oxumusan bilmirəm amma, mən onu bilirəm ki, Malik və onun tayfası kafir olmayıb. özünüzdən oyun çıxarmayın! dediyim və bildiyim şeyləri də başqa mənbədən və ya kitabdan deyil sizin mənbənizdən imam Təbəri və İbni Əsirdən deyirəm. istəyirsən aç ibni Əsirin "Əl kamil fit tarix " adlı kitabının 2-ci cildinin, 2-ci fəslinin "Malik ibni Nüveyre" babına bax. amma bundan əlavə sənə sualım var: "əgər Malik kafir idisə nə üçün Əbu Bəkir onun qan pulunu ödədi? yox əgər kafir deyilsə nə üçün Əbu Bəkir onu öldürtdü?"

Zeyd qardaşım, sənə çox təşəkkürümü bildirirəm. Allah razı olsun

#32 Zeyd

Zeyd

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 17 ноября 2009 - 16:04

buyur qardas
İmam Hüseyn (ə): Həqiqətən Allah-taala bəndələri yalnız buna görə yaratmışdır ki, Onu tanısınlar. Elə ki, Onu tanıdılar ibadət edərlər və ibadət etsələr Ondan qeyrilərinin ibadət etməkdən ehtiyacsız olarlar
.

#33 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 22 ноября 2009 - 04:55

bax qardaşım, sən hansı saytı oxumusan bilmirəm amma, mən onu bilirəm ki, Malik və onun tayfası kafir olmayıb. özünüzdən oyun çıxarmayın! dediyim və bildiyim şeyləri də başqa mənbədən və ya kitabdan deyil sizin mənbənizdən imam Təbəri və İbni Əsirdən deyirəm. istəyirsən aç ibni Əsirin "Əl kamil fit tarix " adlı kitabının 2-ci cildinin, 2-ci fəslinin "Malik ibni Nüveyre" babına bax. amma bundan əlavə sənə sualım var: "əgər Malik kafir idisə nə üçün Əbu Bəkir onun qan pulunu ödədi? yox əgər kafir deyilsə nə üçün Əbu Bəkir onu öldürtdü?"

Zeyd qardaşım, sənə çox təşəkkürümü bildirirəm. Allah razı olsun

elməddin

mən sənə belə bir şey deyim
mən bu sunni və şiyə kitablarından çox az e; tibar edirəm

ona görə Allahı görməkdən tutmuş ,rəsul s.a.v.s şəhvət gözüynən zeynəbə baxması və sair Bu cür batil rəvayətlər çoxdur" sünni" kitablarında
mənim məntiqimə görə Abu bakr qan pulunu ödəməyib, əgər nüveyrə üçün ödədisə,onda gərək bütün qəbilə üçün ödəməliydi
belə bir şey inandırıcı deyil.yəni kafir kimi baxırdı onlara.
2. ci Abu bakr dedi ki, siz mənə kömək etməsəz
mən tək vuruşacaqam onlarnan, bu sözü hakimiyyət davası eleyən deməz.
yəni Abu bakr şəhid ola bilərdi bu döyüşdə.
yəni Allahdan yəqinlik gələn insan bu sözü , deyə bilər.. siz hardan biləsiz ki,yəqinlik nədir !?
3. guya sən dediyin olsa belə ,yəndə inandırıcı görsənmir,səhabələr deyə bilərdiki
bizim qardaşlarimizi niyə qırdın tökdün ?

buna görə qan bahası istəyirik, (necəki muaviyə belə bir iddiaynan çıxmışdı)
və yaxuddakı sənin tövbəvi gözdəyirik.
müsəlmanları qırdıqın üçün.
4.misal üçün Əlini deyirəm ,
deyə bilərdi ki, ey Abu bakr sənin niyyətin müsəlmanları qırmaqdısa, mən rədd eleyirəm səni
daha sizin dediyiviz kimi zor gücünə beyət etməyidə inandırıcı deyil,çunkü o mərd mömin idi.
yəni muaviyyənin hiyləsindən agah olan ƏLİ və ona qarşı muahiribə eləyən Əli, abu bəkrə qarşı vuruşa bilməzdi ?
yəni bu beytul mal deyilki, mömin bu ədalətsizliyə dözsün.
burda onlarla müsəlman qırılır, yəni ən aşağı tövbəsini tələb edə bilərdi, abu bakrdan ,var sizdə elə bir mənbə ki, Əli Abu bəkri tövbə etməyə çağırır ?

birdə ki, tövbə surəsi 40 da Allahsubhanvətəala Abu bakri Rəsul s.a.v.s.-mın sahib ( ərəbcədən yəni dostu) adlandırır
sonrada ruhisəbatla yardım edir ona .
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#34 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 22 ноября 2009 - 13:41

qardaş, yazını oxumadım ama gözüm sondakı sözünə sataşdı. demisən ki, Tövbə surəsində deyilir ki, Əbu Bəkir Rəsulullahın (s.ə.a) dostudu. mən sənə məsləhət görürəm ki, Yusuf surəsinin 39-cu ayəsinə baxasan. əgər baxsan görəcəksən ki, Yusuf (ə) kafir olan kəslərə dostum deyərək müraciət edir. odur ki, Əbu Bəkir üçündə bu hal ola bilər. qaldı ki, sünnü kitablara inanmamağa nə üçün məhz belə mövzular olanda inanmırsan? əgər inanmırsansa onda əli açıq namaz qıl

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 22 ноября 2009 - 13:45

#35 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 22 ноября 2009 - 23:55

qardaş, yazını oxumadım ama gözüm sondakı sözünə sataşdı. demisən ki, Tövbə surəsində deyilir ki, Əbu Bəkir Rəsulullahın (s.ə.a) dostudu. mən sənə məsləhət görürəm ki, Yusuf surəsinin 39-cu ayəsinə baxasan. əgər baxsan görəcəksən ki, Yusuf (ə) kafir olan kəslərə dostum deyərək müraciət edir. odur ki, Əbu Bəkir üçündə bu hal ola bilər. qaldı ki, sünnü kitablara inanmamağa nə üçün məhz belə mövzular olanda inanmırsan? əgər inanmırsansa onda əli açıq namaz qıl

1 ci burda söhbət kiminsə əbədi cəhənnəmə vasil olacaqından gedir, əli baqlı namaz qılmaq fiqhi məsələdir.
burda isə Abu bəkrə kafir demək ,böyük ədalətsizlikdir.
ona görə ki, abu bakr haqqında ayələr quranda bir neçədədir,misal üçün
mucadələ 22
sonra yusuf (ə) onlara deyir ki, ey mənim zindan dostlarım !
yəni demir ki, ey mənim əqidə dostlarım !
bu hadisədə mağarada rəsul s.a.s və abu bəkr var idi. Allah ruhi səbatı göndərir Abu bəkrə,və ruhisəbat kafirin qəlbini nazil olmaz !
ruhi səbat qəlbi qəflətdə olana nazil olmaz ! bilirsən qəflət nədir ? ən böyük qəflət Allahı tanımamaqdır !
Bu
yəqinliyin Rəsul s.a.v.s. qəlbinə nazil olmasını iddia etsən onda şiə eqidəsinə zidd getmiş olursan,
çünkü peyğəmbərlərdə yəqinlik azalmır.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#36 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 00:11

...
sən fikir ver Abu bakrın sözlərinə
əgər siz mənə kömək etməsəz mən kafirlərnən tək vuruşacaqam.!
bu sözü ancaq qəlbində ruhi səbat olan insan deyə bilər

Abu bakr bu sözü Xeybər döyüşündə niyə demədi? Orada Peyğəmbərin (s) ona verdiyi bayrağı kafirlərin qabağında yerə atıb qaçdı! Ya orada hələ "qəlbində ruhi səbat" yaranmamışdı?
Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#37 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 00:34

...

Abu bakr bu sözü Xeybər döyüşündə niyə demədi? Orada Peyğəmbərin (s) ona verdiyi bayrağı kafirlərin qabağında yerə atıb qaçdı! Ya orada hələ "qəlbində ruhi səbat" yaranmamışdı?

xeybər günü bayrağ Əlidə olur,istəsən hədis gətirərəm,
ola bilər başqa döyüşü nəzərdə tutursan ?

#38 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 00:50

...

xeybər günü bayrağ Əlidə olur,istəsən hədis gətirərəm,
ola bilər başqa döyüşü nəzərdə tutursan ?

Guya onu bilmirdim... Xeybər günü yox, Xeybərin fəthi günü bayraq İmam Əlidə (ə) olub. Ondan əvvəlki günlərdə isə, Əbu bəkr, Ömərdə olub... Amma bacarıqsız olublar.
Bir də Yezidin, Müaviyənin adının qabağında (r.a) yazırsınız, İmam Əli (ə) bunların hansından əskikdir ki?

Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#39 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 02:00

Mende mujdelenmişlerdenem... Lağ elemeyin Ətağa cəddi düz deyirəm...

Bilirəm. :)

«Hiylətul-övliya»da ibn Abbasdan belə nəql edir: «Bəyyinə» surəsinin 7-8-сi ayələri - «İman gətirib saleh əməllər edənlər isə, yaradılmışların ən xeyirliləridirlər. Rəbbləri yanında onların mükafatı, içində ağaсları altından çaylar axan Ədn Сənnətdir. Allah onlardan razı, onlar da Allahdan razıdırlar» nazil olduqda, Rəsulallah (s) Əli ibn Əbu Talibə (ə) xitabən belə buyurdu: «Ya Əli! «xəyrul-bərriyə»dən (yaradılmışların ən xeyirlilərindən) məqsəd sən və sənin şiələrindir. Qiyamət günü sən və şiələrin Allahın sizdən, sizin də Allandan razı və xoşhal olduğunuz halda gələcəksiniz».

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#40 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 02:23

[ 4338 ] أخبرنا أبو قتيبة سالم بن الفصل الآدمي بمكة ثنا محمد بن عثمان بن أبي شيبة ثنا علي بن هاشم عن بن أبي ليلى عن الحكم وعيسى عن عبد الرحمن عن أبي ليلى عن علي أنه قال يا أبا ليلى أما كنت معنا بخيبر قال بلى والله كنت معكم قال فإن رسول الله صلى الله عليه وسلم بعث أبا بكر إلى خيبر فسار بالناس وانهزم حتى رجع هذا حديث صحيح الإسناد ولم يخرجاه

Ravilər zənciri... Əbu Ləyli İmam Əlidən (ə) belə nəql edib:
İmam Əli (ə) Əbu Ləylidən soruşur:
-Sən Xeybərdə bizimlə birgə deyildinmi?
Əbu Ləyli cavab verir:
-Bəli, and olsun ALLAHa mən sizinlə birgə idim.
İmam Əli (ə) buyurdu:
-Həqiqətən ALLAHın RƏsulu (s) Əbu Bəkri Xeybər döyüşünə yolladı. Camaatla hücuma keçdi, məğlub oldu və qayıtdı.

Mənbə:
http://www.kl28.com/...t=34863&page=10

Изображение

#41 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 15:05

Ahmed, qardaşım, bəsdi də oyun oynamağı qoy qırağa. bu nə deməkdir? əqidəyə aid olanda qəbul etmirəm amma, əmələ aid olanda qəbul edirəm. yusuf surəsi 39-cu ayədə Hz. Yusif (ə) iki kafire "ey mənim zindan dostlarım" deyir, Tövbə surəsində olan ayədə də Allah deyir: "o dostuna dedi". indi sən haradan çıxarırısan ki, burdakı dost sözü əqidə dostu deməkdi. sən bilirsən mi ki, Rəsullah (s.ə.ə) Məkkədən çıxanda heç Əbu Bəkirə xəbər verməmişdi, əksinə Əbu Bəkir yolda ona gəlib çatmışdı? "Əbu Bəkirə sükunət enib" sözünə gəldikdə isə Əbu Bəkirə sükunət zad enməyib! sükunət Rəsulullaha (s.ə.ə) enib. məgər Allahın sükunət endirdiyi şəxs qorxar? əgər yox desən onda nə üçün Rəsulullah (s.ə.ə) ona "qorxma" dedi

#42 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 16:56

NƏ CÜR mövzular olanda inanmıram ?

sünnü kitablara inanmamağa nə üçün məhz belə mövzular olanda inanmırsan? əgər inanmırsansa onda əli açıq namaz qıl

əgər sən dediyin olsaydı , məndə o biri dirnaqarası əhli sünnə alimləri kimi deyərdim ki, bax bu hədis
Abdurrahman b. Humeyd (r.a.)’in babasından rivâyete göre, Saîd b. Zeyd, bir cemaatin içinde Humeyd’e Rasûlullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu anlattı: “On kişi Cennet’tedir: Ebû Bekir Cennet’te, Ömer Cennet’te, Osman, Ali, Zübeyr, Talha, Abdurrahman, Ebû Ubeyde, Sa’d b. ebî Vakkâs.” Humeyd dedi ki: “Saîd b. Zeyd bu dokuz kişiyi saydı ve onuncusuna gelince sustu. Cemaat: Ey Ebû’l A’ver! Allah aşkına söyle onuncusu kimdir? Saîd şu cevabı verdi: Benden Allah aşkına istediniz; Ebû’l A’ver’dir.” (Sünəni Tirmizi, Menkibeler kitabı, Əbdürrəhman bin Avfın menkıbeleri babı; Sünəni Əbû Dâvûd, Sünnəet: 27; sünəni İbn Mâce, Mukaddime: 17)
SƏHİHDİR
onlardan ferqli olaraq mən deyərdim ki, bu hədis olanların yarısınin halı muəmmalıdır.
çünkü onlar beyəti sindirdilar,o birilərdə ki, muaviyyənin ədalətsizliyini görməməzliyə vurub, əliyə beyət etmədilər.
yəni deyərdim ey elməddin sən nə danışırsan ! bu hədis , abu daudda gəlib, tirmizidə gəlib, ravilər səhihdir,
ancaq bir diqqət etsən görərəsn ki, mən bu hədisi rədd edirəm !

ancaq o ki, qaldı Abu bəkrə,

Ahmed, qardaşım, bəsdi də oyun oynamağı qoy qırağa. bu nə deməkdir? əqidəyə aid olanda qəbul etmirəm amma, əmələ aid olanda qəbul edirəm. yusuf surəsi 39-cu ayədə Hz. Yusif (ə) iki kafire "ey mənim zindan dostlarım" deyir, Tövbə surəsində olan ayədə də Allah deyir: "o dostuna dedi". indi sən haradan çıxarırısan ki, burdakı dost sözü əqidə dostu deməkdi. sən bilirsən mi ki, Rəsullah (s.ə.ə) Məkkədən çıxanda heç Əbu Bəkirə xəbər verməmişdi, əksinə Əbu Bəkir yolda ona gəlib çatmışdı? "Əbu Bəkirə sükunət enib" sözünə gəldikdə isə Əbu Bəkirə sükunət zad enməyib! sükunət Rəsulullaha (s.ə.ə) enib. məgər Allahın sükunət endirdiyi şəxs qorxar? əgər yox desən onda nə üçün Rəsulullah (s.ə.ə) ona "qorxma" dedi

yəqinliknən iman gətirənlərdən idi. onun haqqında bir dənə də ayə gətirim

Allaha və Axirət gününə iman gətirən elə bir camaat tapa bilməzsən ki, onlar Allaha və Onun Elçisinə düşmən olanlarla – öz ataları, oğulları, qardaşları, qohum-əqrəbaları olsalar belə – dostluq etsinlər. Allah onların qəlbinə iman salmış və onları Öz tərəfindən bir ruhla dəstəkləmişdir. (Allah) onları (ağacları) altından çaylar axan Cənnət bağlarına daxil edəcəkdir
sən isə deyirsən ki, cəhənnəmlikdir !?
bu ayənin nazil olma səbəbini gətirəcəyəm ...

ruhul səbat rəsul s.a.s.v. niyə nazil olmalıydı kı ?
ola bilsin ki. deyəsən ki, ruhil səbat var idi ancaq daha da artırmaq üçün.
ancaq bu cavab əsasızdır. ona görə ki, ruhil səbat o insana nazil olar ki, qorxu və narahatlıq içində olur,
Abu bəkr ona görə qorxurdu ki, müşrüklər Rəsul s.a.v.s.-mı mağaraya girsəydilər öldürəcəkdilər
əbu bəkr bilirdi ki. rəsul sa.s.v.s öldürsəydilər bu ümmət üçün daha ağır olacaqdı, onun ölümündən,
lap elə yolda gəldi birləşdi ,ölümdən qorxan adamda gəib ALLahın resulluna yolda birləşər,?
Canı üçün qorxanda iman gətirər məkkədə?
və atasına və qohumlarına qarşı çıxar ?
ABU BƏKR müşrüklərin içində ən 1 ci iman gətirənlərdən olub.
və o bilirdi ki, iman gətirməknən canınını təhlükəyə atır,indiki iman gətirənlərdən ferqli olaraq
o vaxt isə məkkə dövründə hər zaman təhlükə var idi.
Abu bəkr iman gətirəndə onsuzda bilirdi ki, bu əqidəyə görə,ata babasının dininə küfür etdiyi üçün ona öldülə bilərdiər
səndə deyirsən ki,qorxurdu canı üçün.

Сообщение отредактировал ahmed: 23 ноября 2009 - 17:00

#43 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 20:24

Ahmed, qardaşım, sən əvvəlcə cavab ver: "Allahın sükunət endirdiyi şəxs qorxar?" o ki, qaldı sənin "Rəsula (s.ə.ə) səbat niyə nazil olmalı idi ki" sözünə sən bunu istəyirsən Allahdan soruş. çünkü bunu Allah bax bu ayədə də deyir: "Kafirlər öz ürəklərində Cahiliyyət təkəbbürü təəssübünə qapıldıqları zaman Allah Peyğəmbərinə və möminlərə öz dərgahından arxayınlıq (qəlb rahatlığı, mənəvi möhkəmlik) göndərmiş və onlara təqva gəlməsini (la ilahə illallah, Muhəmmədun rəsulullah” sözünü) xas etmişdi. Onların bu sözə (Məkkə müşriklərindən) daha çox haqqı var idi və ona layiq idilər. Allah hər şeyi biləndir!" (Fəth surəsi 26-cı ayə) və yenə azzə və cəllə olan Allah buyurur: "Sonra da Allah Öz Peyğəmbərinə və möminlərə arxayınlıq nazil etdi, (köməyinizə mələklərdən ibarət) görmədiyiniz əsgərlər endirdi və kafirləri əzaba düçar etdi. Bu, kafirlərin cəzasıdır!" (Tövbə surəsi 26-cı ayə) indi qardaş, aydın oldu ki, Rəsulada sükunət (arxayınlıq, mənəvi möhkəmlik) lazım imiş ki, Allah bunu ona nazil edirdi. o ki, qaldı iman gətirənlərə aid ayəyə bəli iman gətirənlər Allahın vəsf etdiyi kimidir. amma sənin unutduğun bir şey var. sən bu ayəni oxumusan: "(Ya Rəsulum!) Onlara (yəhudilərə) ayələrimizi verdiyimiz kimsənin xəbərini də söylə (oxu). O, (ayələrimizi inkar edib) imandan döndü. Şeytan onu özünə tabe etdi və o, (haqq yoldan) azanlardan oldu" (Əraf surəsi 175-ci ayə). bu ayənin təfsirində Fəxri Razi deyir ki, onun adı Belam ibni Baura olub və o əsl mömin və iman gətirənlərdən olub. Allah ona ismi əzəmdən vermişdi ancaq, son nəticədə o şeytana uyaraq kafir oldu. mən demirəm ki, Əbu Bəkir iman gətirmişlərdən olub, əksinə mənə görə o, münafiq idi amma sən qardaşım onun əvvəlini iman gətirən bilirsənsə onda bil ki, o xilafəti qəsb etməklə kafir oldu.

#44 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 20:32

Ahmed, sənə qardaşca və səmimi olaraq deyirəm: əgər imamət və xilafət mövzusunda danışmaq istəyirsənsə gəl buna aid mövzu açaq. yazacağım dəlil sadəcə Qurandan və Səhihi Müslümdən, Xəsaisul Ələviyyədən (imam Nəsai (r.)), ibni Macədən, Kurtubi və Fəxri razi təfsirindən olacaq

#45 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 21:01

yəqinliknən iman gətirənlərdən idi. onun haqqında bir dənə də ayə gətirim

Allaha və Axirət gününə iman gətirən elə bir camaat tapa bilməzsən ki, onlar Allaha və Onun Elçisinə düşmən olanlarla – öz ataları, oğulları, qardaşları, qohum-əqrəbaları olsalar belə – dostluq etsinlər. Allah onların qəlbinə iman salmış və onları Öz tərəfindən bir ruhla dəstəkləmişdir. (Allah) onları (ağacları) altından çaylar axan Cənnət bağlarına daxil edəcəkdir

Bunun senedi var ki,Ebu bekr haggida nazil olub?
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#46 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 22:03

Ahmed, qardaşım, sən əvvəlcə cavab ver: "Allahın sükunət endirdiyi şəxs qorxar?"

sən ayəni yaxşı oxusan görərsən ki,Allahın rəsulu s a s görur ki,abu Bəkr qəm cəkir ona deyir ki ,"Qəm yemə, Allah bizimlədir!” və o vaxt Allah arxayınlıq nazil edir.
Tövbə 40
Əgər siz ona kömək etməsəniz, Allah ona kömək göstərmiş olar. Necə ki, kafirlər onu iki nəfərdən biri olaraq çıxartdıqları, hər ikisi mağarada olduğu və öz dostuna : “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman . O vaxt Allah ona bir arxayınlıq nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı. Yalnız Allahın sözü ucadır. Allah yenilməz qüvvət, hikmət sahibidir!

mən demirəm ki, Əbu Bəkir iman gətirmişlərdən olub, əksinə mənə görə o, münafiq idi

Eyer o sen dediyin kimi munafiq idi se ,onda o vaxt o niye mağarada olarkən müşrükləri görəndə sevinmədi,əksinə kədərləndi?münafiq Allahı tanımır o münafiq olsaydı fikirləşə bilərdi ki ,əsil fürsət yaranıb Rəsulu s a s öldürmək ücün ,o fikirləşə bilərdi ki ,bu qədər müşrük var rəsul s a s isə təkdi yaninda başqa sahabə yoxdu.münafiqlər Rəsullara nifrət edirlər onlar fürsəti əldən verməzlər

#47 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 23 ноября 2009 - 22:23

Ahmed, mənə söz oyunu lazım deyil! onun münafiq olması barədə inanc mənimdi amma mən sənə yazdım ki, o iman gətirmişlərdən idisə xilafəti qəsb etməklə şeytana uydu və kafir oldu! necə ki, Bəlam ibni Bəura şeytana uyaraq kafir oldu. Əbu Bəkir qəm çəkirdi doğrudur. qəminin səbəbi də ölüm qorxusu idi. söhbət uzanıb getmsəin mənim sənə təklifim yerindədir. amma mən görürəm ki, sən sükunət məsələsini tez keçdin

#48 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 03:02

Ahmed, mənə söz oyunu lazım deyil! onun münafiq olması barədə inanc mənimdi amma mən sənə yazdım ki, o iman gətirmişlərdən idisə xilafəti qəsb etməklə şeytana uydu və kafir oldu! necə ki, Bəlam ibni Bəura şeytana uyaraq kafir oldu. Əbu Bəkir qəm çəkirdi doğrudur. qəminin səbəbi də ölüm qorxusu idi. söhbət uzanıb getmsəin mənim sənə təklifim yerindədir. amma mən görürəm ki, sən sükunət məsələsini tez keçdin

o ki qaldı sən gətirdiyin ayələrə bu ayələrdə umumi səkinətdən söhbət gedir,
və burda rəsul s.a.v.s. qəsd olunmur.
sən mənə elə ayə gətirə bilərsən ki, məs orda 1 nəfərə (peyğəmbərə səkinət) nazil olur.
sonradakı mövzu açma,elə orada söhbət edərik,
cahillik mövzusunda
tovbə 40 fikir versən rəsul s.a.s deyir qəm yemə, Allah bizimlədir !
yəni bu o deməkdir ki,Allahın rəsulu arxayınlıq içində idi.
arxayınlıq içində olmayan məs Abu bəkr idi,ki ona da səkinə nazil olur.
və sonra da gözə görünməyən əsgərlər nazil olur
onu da mömin qəlb gözü ilə hiss eləyə bilər
sən mənim sualıma cavab vermədin

əgər abu bəkr münafiqidisə niyə rəsul s.a.v.s elə o vaxtı öldürmür.???
ola bilsin ki,deyə bilərsən ki,munafiqin sortları var, bu orta sortudur!?

sənin gətirdiyin dəlillər məntiqsizdir. inşallah gəl bu mövzuya danışaq orda vilayəti inkar edən kafirdir
yəni usuldandı
, yoxsa ki,cahil müsəlman!

http://313news.net/f...&...ost&p=24093

#49 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 03:19

وقال ابن جريج : حدثت أن أبا قحافة سب النبي صلى الله عليه وسلم فصكه أبو بكر ابنه صكة فسقط منها على وجهه , ثم أتى النبي صلى الله عليه وسلم فذكر ذلك له , فقال : ( أو فعلته , لا تعد إليه ) فقال : والذي بعثك بالحق نبيا لو كان السيف مني قريبا لقتلته

"İbni Cureyc dedi ki: Mənə söz etdilər ki, Əbu Qahafə Nəbiyə – sallallahu aleyhi və səlləm – söydü. Oğlu Əbu Bəkr onu vurdu və bu səbəblə üzü üstə yıxıldı. Sonra Nəbiyə – sallallahu aleyhi və səlləm – gəlib ona, bunu ona danışdı.
(Nəbi) dedi: (Bunu etdinmi? Bunu təkrar etmə!) (Əbu Bəkr) dedi: Səni haq ilə Nəbi olaraq göndərənə and olsun ki, əgər qılıncım mənə yaxın olsaydı onu mütləq öldürəcəkdim."

Əbu Abdullah Əl Qurtubi: Mucadilə 22 təfsiri

#50 Zeyd

Zeyd

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 14:45

وقال ابن جريج : حدثت أن أبا قحافة سب النبي صلى الله عليه وسلم فصكه أبو بكر ابنه صكة فسقط منها على وجهه , ثم أتى النبي صلى الله عليه وسلم فذكر ذلك له , فقال : ( أو فعلته , لا تعد إليه ) فقال : والذي بعثك بالحق نبيا لو كان السيف مني قريبا لقتلته

"İbni Cureyc dedi ki: Mənə söz etdilər ki, Əbu Qahafə Nəbiyə – sallallahu aleyhi və səlləm – söydü. Oğlu Əbu Bəkr onu vurdu və bu səbəblə üzü üstə yıxıldı. Sonra Nəbiyə – sallallahu aleyhi və səlləm – gəlib ona, bunu ona danışdı.
(Nəbi) dedi: (Bunu etdinmi? Bunu təkrar etmə!) (Əbu Bəkr) dedi: Səni haq ilə Nəbi olaraq göndərənə and olsun ki, əgər qılıncım mənə yaxın olsaydı onu mütləq öldürəcəkdim."

bu hedise hansi esasla inanirsan...???meqsed bu hedisin yanlis ve dogru olmasinda deyil sadece sen sehihlerd olana inanmir amma lazim olanda basqa menbelerden sitatlar getirirsen??
Əbu Abdullah Əl Qurtubi sence kafir olmayib???
?

İmam Hüseyn (ə): Həqiqətən Allah-taala bəndələri yalnız buna görə yaratmışdır ki, Onu tanısınlar. Elə ki, Onu tanıdılar ibadət edərlər və ibadət etsələr Ondan qeyrilərinin ibadət etməkdən ehtiyacsız olarlar
.

#51 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 16:39

Mence zeif menbedir sohbet ondan getmir ki,men Ebubekr haggda ne eshitsem tekzib edirem yox, onunda islama xeyri deyib ancag sonralar ele ishler edib ki ,ola bilsin insanin butun emellerini batil eder.Ne bilim en duzunu ALLAH bilir.

Ancag bir soz deyim ki,Islamda hec kese toxunulmamazlig statusu vermek olmaz hami insandi seytan hamini birce mesumlardan basga yoldan cixara biler.

#52 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 16:45

Ahmed, qardaş mən sənə dedim ki, mənə söz oyunu lazım deyil. mənim yazdığım ayələr (Tövbə 26 və Fəth 26) deyir ki: "Rəsula və möminlərə arxayınlıq (sükunət) nazil oldu." Bəlkə sənin istəyinə görə ayədə rəsul və möminlər sözü ayrı-ayrı yazılmalı idi? ayə deyir "Rəsula sükunət nazil olub" sən deyirsən "yox rəsula xüsusi nazil olsun" məgər bunun xüsusisi ümumisi var? qaldı ki, sənin "rəsul sakit idi" sözünə bəli Allah Rəsuluna (s.ə.ə) sükunəti endirdikdə o sakit idi. Əbu Bəkirə "qəm yemə" deməyinin səbəbi "Əbu Bəkirin qorxması idi"səbəbidə bu idi ki, o öz ölümdən qorxurdu. qaldı ki, "Əbu Bəkir münafiq idisə nə üçün onu elə orda öldürmürdü sözünə" çünkü o münafiq bəzi şeylər əldə etmək üçün ona qoşulmuşdu. sən heç görməmisən ki, bəzi tülkülər iyi yaxşı bildiklərindən əvvəlcə şirin tərəfində yer alırlar? şir olmadıqda isə arxasından iş görürlər?

#53 Əbu-Turab

Əbu-Turab

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 16:51

Ahmed qardaş, fikir verirsənsə biz sizə qarşı dəlilləri sizdən gətiririk. Siz, türkün məsəli olmasın, kəndi kəndinizlə gəlin-güvey olursunuz. Özünüzdən "HƏDİS" gətirir, özünüzə "TƏSƏLLİ" vermək istəyirsiniz.
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

#54 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 16:59

Ahmed qardaş, fikir verirsənsə biz sizə qarşı dəlilləri sizdən gətiririk. Siz, türkün məsəli olmasın, kəndi kəndinizlə gəlin-güvey olursunuz. Özünüzdən "HƏDİS" gətirir, özünüzə "TƏSƏLLİ" vermək istəyirsiniz.

:victoryL:

#55 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 21:02

1.
O vaxt Allah ona bir arxayınlıq (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı. (Tovbe.40)

Burada acig aydin gorsenir ki,ALLAH TEALA Hz.Peygambere (s.a.a.s.) xitaben buyurur.Yoxsa ALLAH TEALA Hz.Peygamberi (s.a.a.s.) goyub Ebubekri esgerlerle (Meleklerle) goruyacagdi?

Bu barede gardashlar hec behs elemeye deymez .Ne vaxt bir agilla oturub dusuneceksiz,acin gozlerinizi.

Besdirin bu " sehabeleri '' yalanci hedislerle mudafie etdiz.

2.Sonra da Allah Öz Peyğəmbərinə və möminlərə arxayınlıq nazil etdi, (köməyinizə mələklərdən ibarət) görmədiyiniz əsgərlər endirdi və kafirləri əzaba düçar etdi. Bu, kafirlərin cəzasıdır! (Tovbe.26)

3. Allah Peyğəmbərinə və möminlərə öz dərgahından arxayınlıq (qəlb rahatlığı, mənəvi möhkəmlik) göndərmiş və onlara təqva gəlməsini (la ilahə illallah, Muhəmmədun rəsulullah” sözünü) xas etmişdi.(Feth.26)

Besdir bu geder yoxsa....... ?

#56 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 21:36

1.

O vaxt Allah ona bir arxayınlıq (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı. (Tovbe.40)

Burada acig aydin gorsenir ki,ALLAH TEALA Hz.Peygambere (s.a.a.s.) xitaben buyurur.Yoxsa ALLAH TEALA Hz.Peygamberi (s.a.a.s.) goyub Ebubekri esgerlerle (Meleklerle) goruyacagdi?

Bu barede gardashlar hec behs elemeye deymez .Ne vaxt bir agilla oturub dusuneceksiz,acin gozlerinizi.

aye ey millet !
ayədə deyilir
öz dostuna : “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman
ona səkinəti endirdi , kimə ABU Bəkrə
narahatçılıq içində olduğu üçün,yəni rəsul s.a.v.s öldürüləcəyindən qorxduqu üçün, sonra isə
əsgərləri isə rəsul s.a.s.v qorumaq üçün göndərdi
ancaq kimdə səkinə varsa o əsgərlərin enməyində qəlb gözüynən görə bilər.
abu bəkrdə onlardan idi
sən isə dedim axı tovbe 40 başqa(burda səkinə Abu bəkrə nazil oldu) ayə gətir ki,orda xususən rəsul s.a.v.s. səkinənin nazil olması zikr olunsun.!

#57 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 21:48

Mence zeif menbedir sohbet ondan getmir ki,men Ebubekr haggda ne eshitsem tekzib edirem yox, onunda islama xeyri deyib ancag sonralar ele ishler edib ki ,ola bilsin insanin butun emellerini batil eder.Ne bilim en duzunu ALLAH bilir.

Ancag bir soz deyim ki,Islamda hec kese toxunulmamazlig statusu vermek olmaz hami insandi seytan hamini birce mesumlardan basga yoldan cixara biler.

ehli beyt ashiqi bunu mən niyə deyirsən öz əqidə yoldaşıva de !
o ümümən deyir ki, abu bəkr münafiq olub,yəni imanda olmayıb,
mən isə deyirəm ki, ikinci dəfə səkinə
yəni imanda olub kafir olmaq başqa, ancaq əvvəldən münafiq olmaq isə başqa !
ona görə əqidə yoldaşıva de ki, inancını deyişsin
o ki,qaldı "məsumlarıvıza" onlarinda səhvləri var, günahsız təkcə Allahın qarşısında peyğəmbərlərdi.

#58 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 24 ноября 2009 - 21:59

...

Deyəsən mən hədis gətirmişdim eee...
http://313news.net/f...amp;#entry24002

Изображение

#59 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 01:59

aye ey millet !
ayədə deyilir
öz dostuna : “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman
narahatçılıq içində olduğu üçün,yəni rəsul s.a.v.s öldürüləcəyindən qorxduqu üçün, sonra isə
abu bəkrdə onlardan idi
sən isə dedim axı tovbe 40 başqa(burda səkinə Abu bəkrə nazil oldu) ayə gətir ki,orda xususən rəsul s.a.v.s. səkinənin nazil olması zikr olunsun.!

sükunətin Əbu Bəkrə nazil olmasını söyləmək düzgün deyil. belə ki, ayənin davamı buy: "O vaxt Allah ona bir arxayınlıq (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı". bu sözlər sübutdur ki, sükunət də Peyğəmbərə(s) nazil olmuşdur.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#60 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 07:44

1.

aye ey millet !
ayədə deyilir
öz dostuna : "Qəm yemə, Allah bizimlədir!" –dediyi zaman
abu bəkrdə onlardan idi

Gardashim sen neye gore menim yazdiglarimi axira geder oxumursan?

Sen 1 aye deyirsen ancag men burada 3 aye yazmisham sekinet hagginda, yene tekrar edirem.

Rusca oxuya bilirsense o dildede yaziram.

1.və öz dostuna (Əbu Bəkrə): “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman (göstərmişdi). O vaxt Allah ona bir ARXAYINLIG (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı.( Tovbe.40 )

2.Allah Peyğəmbərinə və möminlərə öz dərgahından ARXAYINLIG (qəlb rahatlığı, mənəvi möhkəmlik) göndərmiş və onlara təqva gəlməsini (la ilahə illallah, Muhəmmədun rəsulullah” sözünü) xas etmişdi. (Feth.26)

3.Sonra da Allah Öz Peyğəmbərinə və möminlərə ARXAYINLIG nazil etdi, (köməyinizə mələklərdən ibarət) görmədiyiniz əsgərlər endirdi və kafirləri əzaba düçar etdi. Bu, kafirlərin cəzasıdır (Tovbe.26 )

4. Потом Аллах ниспослал СПОКОЙСТВИЕ Своему Посланнику и верующим, ниспослал воинов, которых вы не видите, и подверг мучениям тех, кто не верует. Таково возмездие неверующим (Tovbe.26 )

5. сказал своему спутнику (Абу Бакру): «Не скорби, ибо Аллах – с нами». Тогда Аллах ниспослал ему СПОКОЙСТВИЕ и поддержал его воинами, которых вы не видели.(Tovbe.40 )

6.Аллах ниспослал Своему Посланнику и верующим ПОКОЙ и возложил на них (или сделал неразлучным с ними) слово богобоязненности (свидетельство о том, что нет божества, кроме Аллаха).( Feth.26 )Yoxsa bu ayelerde Ebu bekre gore nazil olub.......

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru