Перейти к содержимому

Фотография

Ahmed və biz

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 133

#121 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 17:24

Nərdərani sən mənə deyirsənki,mən Allaha üsyan edirəm .yenə təkrarlayıram və görün , əyər əlbətdəki görməyə maliksizsə.
Bəli Rəbim o şəxsləri tərifləyir ki,onlar namaz qılır və zəkat verir və əyilirlər.bəli əyilirlər və bu əyilməyin nə əyilmək olduğu haqqda yazmışam ,bəli o insanlar elə zəkatida əyilərək verillər.yəni fiziki əyilərək yox qəlbnən əyilərək.indi sizə sual verirəm hansı əyilmək Allah tərəfindən təriflənir?siz ibadətin necə olmasını hec anlamisiz?Allahın qarşısında mən dediyim o əyilməyi əyilmisiz?
Birdəki mən Allahın cəm şəklində gətirdiyi sözü tək bir nəfərə aid eməliyəm ki ,nədi nədi bunu ibni kəsr,suiti,kurtubi və sairləri belə deyir?
Muhakkak ki gâfil (kendisinin haberi olmaksızın) muhsin (iffetli) kadınlara ve mü'min kadınlara (iftira) atanlar, dünya ve ahirette lânetlenmiştir. Ve onlara azîm azap vardır. Nur 23
Yəqinki anladiz bu hansi ayədi yəni bu ayə nazil olanda nə baş vermişdi.indi mən durum deyim ki,burda tək Aişə nəzərdə tutulur və başqa heç bir böhdan atılmış mömün qadın bura daxil ola bilməz?mən yalnız deyə bilərəm ki bu ayə Aişənin üstünə böhdan atılan vaxt nazil olub.Allah burda Aişəni və onun kimi başqa qadinlara böhdan atanlari lenetleyir.yəni ayəni dar bir cərcivəyə salım ki, qadınlar sözün qadın başa düşüm ki, burda Aişədən başqa başqa bir qadına aid deyil?
Ancaq quranda kiməsə görə ayə nazil olubsa bu o demək deyil ki, bu ayə sirf ona aidir.
maidə 55 baxsaq görərir ki,siz iddia edirsiz ki, bu ayə Əliyə aidir,vəssalam.
Yəni onun kimi kimsə əyilə bilməz ?
yadakı
sabah mən namazda ikən ,bir yolçu gəlib sədəqə istəsə, və mən rukuda ikən üzüyümü ona üzatsam,
bədəbxt yolçu bir təhər başa düşdükdən sonra
barmağımdan bir təhər dartandan sonra üzüyü çıxartdib getsə, sən nardarani məni özüvə rəhbər biləcəksən ?
yəqin ki, nəyi qəsd etdiyimi həzm etdin..

Sən iradlarını bir bir həll edə edə sən ortaya tezə söhbətlər atırsan. Elməddinin sənə gətirdiyi ayəni mən sənə dəlil kimi gətirmərəm. Mən cəm kəlməsinin müfrəd mənada işlənməsinə dair başqa söz yazmışam. Bu barədə alimlərinizində mən deyəni təsdiq etdiklərini və sənin səhv düşündüyünü qeyd etmişəm.
Sən getdikcə daha çox inadkarlıq göstərirsən. Hətda təfsir alimlərinizdən sənə gətirdiyim statları belə qəbul etmirsən. Əgər müfəssirlərin ayə barədə dedklərini qəbul etməyib inadkarlıq etsən o zaman mən ruku halında zəkat versəm sən helə biləcəksən ki, ayə məndən söhbət edir. Və məni özünə mövla biləcəksən. Daha anlmayacaqsan ki, Qurani Kərimin ümumi məna daşıyan ayələri olduğu kimi xüsusi hdisəyə və şəxslərə aid ayələridə var. Baxmayaraq ki, bunu məndən yaxşı bilirsən. Sadəcə boş boş söhbətdidə edib bizidə özüvüdə əziyyətə salırsan. Özündə hiss edirsən ki. bu mövzu və ümumiyyətlə bu forum sənin biliyin və eliminə uyğun deyil. Ondansa get batil əqidəni başqa yerdə yay və insanları zəhərlə burda alınmayacaq. Ən azından nə yazsan mən hər bir yazına kəskin dəlillərlə cavab verəcəyəm. Bununlada öz tutduğun yolun batil və bizim müqabilimzdə zəif olmasını digər yuzerlər görəcək.

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#122 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 17:54

inan sən gördüyüm ən lom adamsan. birincisi sən heç olmasa öz alimlərinə iftira atma, çünkü axirəttə hər şeyin cavabı alınacaq, hər kəs öz haqqını tələb edəcək. demisən ki, onlar Allahın göydə olmasına etiqad edir. birincisi onlar bunu qəbul etmirlər. sübut olunmağıda çətin deyil. ikincisi lap onlar buna inansalar belə sən onlara irad tuta bilməzsən çünkü sən özün Allahın göydə olmasına etiqad edirsən (muminlə danışdığın mövzu yadındadı?). qaldı ki, dediyim kimi bunu 40 dan çox sünnü təfsirçi deyir. yəni əhli sünnətin sözüylə desək bu barədə icma var. icmanın əksinə çıxırsan üstəlik dəlilin belə yoxdu.

Ali İmran surəsi 61-ci ayənin təfsirinə bax, görəcəksən ki, Rəsul biz deyəndə kim nəzərdə tutulur (normal insan üçün ayənin özünə baxmaqda kifayətdi)

sənin anlamadığın bir şey var. birində Rəsul namazı qısaldıb, o birində Əli əlini tərpədib. amma əgər xüşudan danışırsansa namazı hansısa səbəbə görə qısaltmaq belə namazı batil edər (əslində insan ürəyində başqa bir şey düşünsə belə namazı batil olur. deməki bəs onda necə Əli üzüyü verdi çünkü Əli üzüyü Allah rızası üçün verdi, yəni Allahdan başqa bir şey düşünmürdü onsuzda, qəlbi, fikri namazda idi)

möminlər haqqında istədiyin ayənin buraya nə dəxli var? ya Bəqərə 43-ün bura nə dəxli var. sən başa düşmürsən deyəsən! eyni sözlər hər yerdə ardarda yazılıbsa bu tərcümə eyni oolacaq demək deyil. azacıq qramatika qansan bilərsən. çünkü bu ayənin biri əmr edir (namaz qıl, zəkat ver, rüku edənlərlə rüku et) o birisi isə tanıdır (sənin vəlin iman gətirənlər: namazını qılıb rüku halında zəkat verənlərdir). bu o demək deyil ki, harada zəkat sözü varsa sədəqədir və ya harada bu sözlər ardarda yazılıbsa eyni mənanı verir. bu o deməkdir ki, bu ayədə zəkat sözündən məqsəd sədəqədir, iman gətirənlərdən məqsəd isə Əlidir.

ey cahil 1 ci bəqərə 43 DƏ Allah yəhudilərə bu cür iman gətirməyi tələb edir,namaz qılın ,zəkat verin ruku edin
2 Cİ də yəni maidə 55 də isə artıq vəlilər o iman gətirmişlərdi ki, Allah bu əl bəqərə 43 də ki, əmrinə tabe olanlardır.
o ki ,qaldı ruku məsələsinə hər özünə müsəlman deyən( eynilədə sən) eləyə bilməz.
yəni insan bunları edə bilər,ancaq o ki,qəlbən rukuya getmək ,bunu ancaq mömün bacarar.
əsl iman gətirmişlər zəkatı qəlbnən əyilərək verir,daha sizin kimi belivi əyib kiməsə üzük uzatmır,
3 cü də ki, deyirsən sədəqədir, sədəqəni gizli vermək daha yaxşı olmazdımı ƏLİ üçün, sədəqəni gizli vermək daha çox savab gətirir
indi hansı daha əfsəldir ƏLİnin üzük verməsi namazda, yoxsa kı, gizdin verilməsi ?

4 sənə sual verdim ki, ərəb dilində siz deyə 1 nəfərə muraciət olunmur,sən hansı əsasa olaraq bu cür iddiaynan mənə məsləhət görürsən ?

5 gətirdiyin ayə əl imran 61 di Kİ deyirsən ki, orda biz deyəndə təkcə rəsul s.a.s. qəsd olunur !!!
burda deyirsən sələfilərin yanında bunu demə ,
yəni deyərlər ki, elməddin adlı şiyə Alimi, özüdəki ərəb dilinin qrammatikasını mükəmməl bilən uləma elməddin bu ayə də , məs
tək
rəsul s.a.s. aid olduğuna iddia edir,harda biz sözü gördüz, onu mən kimi qəbul edin

özündə bilirsən ki, ayə nazil olanda Əli , huseyn həsəndə orda idi,
yox Əgər biz deyəndə mən yəni özünü və əli qəsd olunursa , onda bilki Əli heç vaxt nə fiziki nə dəki, yəqinlik cəhətdən rəsul s.a.s. çata bilməz

buna kim iddia edərsə kafir olar

Sən axı Möminlərin Əmiri Həzrəti Əli (Ə)-ı haradan tanıyasan? Hələ tən-dürüst sünni alimlərini tanısan sənə kifayət edər. Əli (Ə)-ın gizli və ya aşkar sədəqə verməsi sənin başın üçün deyil! Quranın təfsirindən xəbərin olsaydı, belə danışmazdın, odur ki, çalış oxu ki, özünü gülünc vəziyyətə salma!
“Ey iman gətirənlər! Peyğəmbərlə (hər hansı bir iş barəsində) məxfi danışacağınız zaman bu danışıqdan əvvəl (Ona hörmət əlaməti olaraq yoxsullara) sədəqə verin. Bu (əməl) sizin üçün (ALLAH yanında) daha xeyirli daha pakdır. Əgər (sədəqə verməyə) bir şey tapmasanız (ürəyinizi qısmayın).Çünki, ALLAH bağışlayandır, rəhm edəndir!” “Mücadələ” surəsi ayə 12.
Cabir bin Abdullah rəvayət edir ki, “Taif günü Rəsulullah (s) Əlini çağırdı və onunla xüsusi görüşdü. Görüşün uzun çəkdiyinə görə adamlar: “Rəsulullah (s) əmisi oğlu ilə görüşməsini uzatdı” – dedilər. Bunu duyan peyğəmbər (s) buyurdu: “Onunla xüsusi görüşü mən (öz arzumla) etmədim, Allah etdi”
ət-Tirmizi; Mənaqib, hədis 3728.
Taif səfəri zamanı peyğəmbərin (s) Əli ® ilə görüşü o qədər uzandı ki, adamların bəziləri: “Əmisi oğlu ilə söhbəti uzatdı” – dedilər. Bu sözlərin dedi-qodu niyyəti ilə və ya düşüncələrini “çəkinmədən səmimi şəkildə söyləmə tərbiyəsi” niyyəti ilə də deyildiyini izah etmək olar. Doğrusunu Allah bilir. Lakin hansı niyyətlə deyilməsindən asılı olmayaraq peyğəmbər (s) məsələni aydın¬laşdırmışdır. O, bu zaman “Kafirləri siz öldür¬mədiniz, Allah öldürdü. (Düşmənlərin gözünə bir ovuc torpaq) atdığın zaman sən atmadın, Allah atdı”
«Ənfal» surəsi, 17 ayəsinə uyğun üslubdan istifadə etmişdir.
Bura qədər əhli sünnənin hədis kitablarından sitatı nəzərinizə çatdlrdlq. İndi isə bu barədə bir az ətraflı olaraq yenə də əhli sünnənin mənbələrinə müraciət edib hadisələrin necə cərəyan etməsinin, həqiqətin və fəzilətlərin gizlədilməsinin şahidi olacaqsınız.
“Sünəni Tirmizi”də və başqa kitablarda Cabirdən belə rəvayət olunur: “Peyğəmbəri-Əkrəm Taif müharibəsində Əlini çağırdı və bir müddət onunla astadan danışdı. Camaat dedi: “Onun öz əmioğlusu ilə pıçıldaşması çox uzun çəkdi!”
Peyğəmbər buyurdu: “Mən onunla pıçıldaşmadım; Allah onunla pıçıldaşdı!”
“Sünəni Termizi”, mənaqib kitabı, Əliyyİbni Əbi Talibin fəziləti babı, 13-cü cild, səh.173; “Tarixi Bağdad”, 7-ci cild, səh.402
Başqa bir rəvayətdə isə deyilir: “Peyğəmbəri-Əkrəm Taif müharibəsində Əlini çağırdı və bir müddət onunla astadan danışdı. Səhabələrdən bəziləri dedilər...”
“Usdul-ğabə”, 4-cü cild, səh.27.
Cündəb ibni Nahiyənin (yaxud Nahiyə ibni Cündəbin) rəvayətində deyilir: “Taif qəzvəsi başlanan zaman Peyğəmbər ayağa qalxdı və Əli ilə uzun müddət astadan danışdı. Əbu Bəkr dedi: “Ya Rəsuləllah! Sizin bu gün Əli ilə pıçıldaşmanız nə qədər uzun çəkdi!” Həzrət buyurdu: “Onunla pıçıldaşan mən deyildim; əksinə Allah onunla pıçıldaşdı!”
“Kənzül-ümmal”, 2-ci çap, 12-ci cild, səh.200, hədis 1122; “Riyazun-nüzrət”, 2-ci cild, səh.265.
Imam Əli (Ə) Peyğəmbər (səlləllahu əleyhi və alihi və səlləm)-dən elm öyrənməyə çox həris idi. Belə ki, Təbəri yazır:
﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نَاجَيْتُمُ الرَّسُولَ فَقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيْ نَجْوَاكُمْ صَدَقَةً﴾
“Ey iman əhli, hər vaxt Peyğəmbərlə pıçıldaşmaq istəsəniz, öz söhbətinizdən qabaq sədəqə verin” - ayəsi (“Mücadilə” surəsi, 12) nazil olduqda səhabələr həzrət Peyğəmbərlə pıçıldaşmaqdan nəhy olundular, yalnız sədəqə verdikləri təqdirdə buna icazə verildi. Bundan sonra Əliyyİbni Əbi Talibdən başqa heç kəs onunla nəcva etmədi.”
“Təfsiri Təbəri”, 28-ci cild, səh.14-15; “Durrul-Mənsur”, 6-cı cild, səh. 185
Vahidinin “Əsbabun-nüzul” kitabında və başqa kitablarda imam Əli (Ə)-ın belə buyurduğu rəvayət olunur:
كَانَ لِي دِينَارٌ فَبِعْتُهُ وَكُنْتُ اِذَا نَاجَيْتُ الرَّسُولَ (ص ) تَصَدَّقْتُ بِدِرْهَمٍ حَتَّى نَفِدَ
“Mənim bir dinar (qızıl) pulum var idi ki, onu satdım (xırdaladım). Hər vaxt Peyğəmbərlə pıçıldaşırdımsa, bir dirhəm sədəqə verirdim, nəhayət onlar qurtardı.”
Vahidi “Əsbabun-nüzul”, səh.308; “Təfsiri Təbəri”, həmin ayənin təfsirində.
ARDI VAR....
HİDAYƏT YOLUNUN YOLÇULARINA SALAM OLSUN !

#123 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 17:55

Vahidinin “Əsbabun-nüzul” kitabından sitatı nəzərinizə çatdırırıq :
www.ikraislam.com
Ali b. Ebî Talib şöyle dedi: "Şüphesiz Allah'ın Kitabı'nda bir âyet var ki benden önce hiçbir kimse onunla amel etmemiştir. Benden sonra da hiçbir kimse onunla amel etmeyecektir. O âyet Mücadele: 58/12 âye¬tidir. Benim bir dinarım vardı. Onu birkaç dirheme sattım. Böylece Râsulullah (s.a.v.) ile başbaşa her konuşmamda bir dirhem sadaka veriyordum. Nihayet para bitti ve bu âyet başka bir âyetle nesholundu ki o da şudur: "Gizli konuşmanızdan önce sadaka vermenizden korktunuz mu?"
Hakim; Müstedrek: 2/482, Suyuti; ed-Dürr: 6/184. İmam Ebu’l-Hasen Ali bin Ahmed el-Vahidi, Esbâb-ı Nüzul, İhtar Yayıncılık: 344. Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 14/329.
Süfyân ibn Vekî' kanalıyla Hz. Ali ibn Ebî Tâlib'den rivayet edidiğine gö¬re o şöyle anlatıyor: "Ey iman etmiş olanlar, O Rasûl ile gizli ve özel bir şey konuşacağınız vakit, bu konuşmanızdan önce sadaka verin." âyet-i kerimesi na¬zil olunca Hz. Peygamber bana: "Ne dersin bir dinar olsun mu?" diye sordu. Ben: "Buna güçleri yetmez." dedim."Peki yarım dinar?" buyurdu, ben yine: "Buna da güçleri yetmez." dedim. "Peki ne kadar olsun?" diye sordular, ben: "Bir arpa dânesi." dedim de: "Ne kadar az malın var, ne kadar yoksulsun!" bu¬yurdular ve işte bunun üzerine "O Rasûl ile mahrem bir şey konuşmazdan önce sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz?..." âyet-i kerimesi nazil oldu.
Tirmizî, Tefsîru'l-Kur'ân, Mücâdile, 58/2. hadis no: 3300. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/860
Tirmizî, bu rivayet hasendir, dedi.
İmam Celaleddin es-Suyuti, Lubabu’n-Nukul Fi Esbabi’n-Nuzul, Fatih Yayınevi: 2/645. Tirmizi, Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 14/328.
"Ey o iman etmiş olanlar, Peygamber'le gizli bir şey (özel bir şey) konuşacağınız vakit bu konuşmanızdan önce sadaka verin." âyetindeki sadaka verme emrine imtisalen sadece Hz. Ali'nin, Hz. Peygamber (sa)'le konuşmak için sadaka verdiği ve bu emri bir başkasının yerine getirmesinden önce bu emrin neshedildiğine dair tefsirlerde verilen rivayeti Kurtubî zayıf bulmaktadır. Zira hemen bir sonraki âyette: "sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz?" buyrularak kimsenin bu emri yerine getirmediği belirtilmektedir.
Kurtubî, age. XVII, 196. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/860
Başqa bir rəvayətdə isə belə buyurur: “Mənim bir dinar (qızıl) pulum var idi, onu on dirhəmə (gümüş pula) çevirdim və Peyğəmbərin yanına getdim. Hər dəfə də onun birini sədəqə verirdim.”
“Təfsiri Süyuti”, 6-cı cild, səh.185; “Riyazun-nüzrət”, 2-ci cild, səh. 265.
Zəməxşəri həmin ayənin təfsirində rəvayət edir ki, həzrət Əli həmin on dirhəmi Peyğəmbərdən sual etdiyi on cümlə müqabilində sədəqə vermişdi.
Imam Əli başqa bir rəvayətdə buyurur:
اِنَّ فِي كِتَابِ اللّهِ لَآيَةً مَا عَمِلَ بِهَا اَحَدٌ قَبْلِي وَلاَ يَعْمَلُ بِهَا اَحَدٌ بَعْدِي:
آيَة النَّجْوَى: ﴿يَا اَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اِذَا نَاجَيْتُمْ...﴾ كَانَ عِنْدِي دِينَارٌ ... الى قوله: ثُمَّ نُسِخَتْ فَلَمْ يَعْمَلْ بِهَا اَحَدٌ فَنَزَلَتْ: ﴿أَأَشْفَقْتُمْ أَن تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيْ نَجْوَاكُمْ صَدَقَاتٍ﴾
“Allahın Kitabında bir ayə vardır ki, məndən qabaq heç kəs ona əməl etməyib, məndən sonra da bir kəs ona əməl etməyəcəkdir. O, “ya əyyuhəlləzinə amənu iza nacəytum...” ayəsidir. Mənim bir dinar pulum var idi və... Sonra bu ayənin hökmü nəsx edildi (qüvvədən salındı). Artıq bir kəs ona əməl etmədikdə bu ayə nazil oldu: “Yoxsa nəcvadan qabaq sədəqə verməkdən qorxdunuz?!...”
Yenə orada; “Təfsiri Kəşşaf”, 4-cü cild, səh 265.
Bəli, imam Əli (Ə)-ın Peyğəmbəri-Əkrəm (səlləllahu əleyhi və alihi və səlləm)-lə yaxınlığı belə idi və o həzrətin ömrünün son anlarına qədər ondan ayrılmamışdı. Aişə deyir: “Peyğəmbər ehtizar halına düşəndə buyurdu: “Həbibimi mənim yanıma çağırın!” Əbu Bəkri çağırdılar. Peyğəmbər ona nəzər saldıqda başını balışa qoyub yenidən buyurdu: “Həbibimi yanıma çağırın!” Öməri çağırdılar. Onu gördükdə yenidən başını yatağa qoyub buyurdu: “Həbibimi mənim üçün çağırın!” Əli (Ə)-ı çağırdılar. Peyğəmbər onu mələfənin altına çəkdi və canını tapşıran vaxta qədər onunla söhbət etdi. Peyğəmbər vəfat edəndə əli onun çiynində idi.”
“Riyazun-nüzrət”, 2-ci çap, 2-ci cild, səh.237; “Zəxairul-üqba”, səh.72.

#124 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 17:56

İbni Abbas belə deyir: “Peyğəmbərin vəziyyəti ağırlaşdı, Həfsə və Aişə onun yanında olduğu halda Əli də daxil oldu. Peyğəmbər onu gördükdə sevindi, başını qaldırıb buyurdu: “Mənə yaxınlaş, mənə yaxınlaş!” Sonra ona söykəndi və canını tapşırana qədər onunla söhbət etdi.”
“Məcməuz-zəvaid”, 9-cu cild, səh.36.
Ümmü Sələmənin belə dediyi nəql edilir: “And içilən şəxsə and olsun! Əli camaatın arasında əhd, vəsiyyət və vəfada Peyğəmbərə ən yaxın şəxs idi. Bir gün sübh o həzrəti yoluxmağa getdikdə gördüm ki, buyurur: “Əli gəldimi? Əli gəldimi?” və bu sözü təkrar edirdi. Fatimə dedi: “Məncə, siz onu bir iş dalınca göndərmisiniz.” Bir azdan Əli gəldi və mən başa düşdüm ki, Peyğəmbərin onunla xüsusi işi vardır. Buna görə də evdən çıxdım və qapıya yaxın yerdə oturdum. Peyğəmbərə hamıdan yaxın mən olduğum halda gördüm ki, o həzrət, Əliyə tərəf əyildi, onunla xəlvətdə söhbət etməyə başladı. Peyğəmbər elə həmin gün dünyadan getdi. Əli də camaat arasında əhd, vəsiyyət və vəfada Peyğəmbərə hamıdan yaxın idi.”
Hakim deyir: “Bu hədisin sənədləri səhihdir.”
“Müsnədi Əhməd”, 6-cı cild, səh.300; “Xəsaisi Nəsai”, səh.40; “Müstədrək” (Hakim), 3-cü cild, səh.138-139.
İbni Abbasın belə dediyi nəql olunur: “Peyğəmbəri-Əkrəm (səlləllahu əleyhi və alihi və səlləm) buyurdu:
مَنْ سَرَّهُ اَنْ يَحْيَا حَيَاتِي وَيَمُوتَ مَمَاتِي وَيَسْكُنَ جَنَّةَ عَدْنٍ غَرَسَهَا رَبِّي فَلْيُوَالِ عَلِيًّا مِنْ بَعْدِي وَلْيُوَالِ وَلِيَّهُ وَلْيَقْتَدِ بِالْاَئِمَّةِ مِنْ بَعْدِي فَاِنَّهُمْ عِتْرَتِي خُلِقُوا مِنْ طِينَتيِ رُزِقُوا فَهْمًا وَعِلْمًا وَوَيْلٌ لِلْمُكَذِّبِينَ بِفَضْلِهِمْ مِنْ اُمَّتِي الْقَاطِعِينَ فِيهِمْ صِلَتِي لاَ اَنَالَهُمُ اللّهُ شَفَاعَتِي
“Hər kəs Mənim kimi yaşayıb Mənim kimi ölməyi və Pərvərdigarımın Özünün əkdiyi “Bərin” behiştinin bağlarında sakin olmaq istəyirsə, Məndən sonra gərək Əlini sevsin və Məndən sonrakı imamlara iqtida etsin. Çünki onlar Mənim itrətimdir, Mənim fitrətimdən vücuda gəlmişlər, onlara elm və dərrakə əta olunmuşdur. Mənim ümmətimdən olan o kəslərin halına vay olsun ki,Onların üstünlüklərini və fəzilətlərini təkzib edər və Mənim Onlarla olan bağlılığımı kəsərlər. Allah Mənim şəfaətimi onlara çatdırmasın!”
Əbu Nəim İsfəani “Hilyətul-övliya”, 1-ci cild, səh.86.

#125 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 17:56

Doğurdan da, çox qəribədir ki, Əhli Sünnə hər bir növlə səhabələrin çirkin və pis əməllərini müdafiə edərək, həmin məsələlərə elə don geydirirlər ki, bu əql və insafdan kənarda qalır.Kaş ki, Peyğəmbərin (S) məsumluğunu da belə müdafiə edərdilər.Səhabələrin heç bir günah işləmədiyi halda, Peyğəmbərin (S) günah, səhv və xəta etdiyini qəbul və təsdiq edirlər.
Halbuki Allah-taala Peyğəmbərin barəsində belə buyurur:
﴿وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى﴾
“O (Peyğəmbər), heç vaxt həva-həvəs üzündən danışmır. Dediklərinin hamısı ona nazil olan vəhydən başqa bir şey deyildir.” “Nəcm” surəsi, ayə 3-4
Allah-taala bir qövmü belə (məsləhətli) şeyə ikrahlı yanaşdıqlarına görə vəsf edərək buyurmuşdur:
﴿ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَرِهُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ﴾
“Bunun səbəbi o idi ki, onlar Allahın nazil etdiklərinə ikrah hissi ilə yanaşırdılar. Buna görə də Allah onların (yaxşı) əməllərini məhv etdi.”
İbni Əsakirin «Tarix»ində Cabirin belə dediyi nəql olnur: Taif qəzvəsində Peyğəmbəri-Əkrəm (səlləllahu əleyhi və alihi və səlləm) Əli ilə astadan danışırdı. Onların bu söhbəti uzandı, nəhayət səhabələrdən bəziləri dedilər: «Peyğəmbərin öz əmi oğlusu ilə pıçıltısı (nə qədər) uzun çəkdi!» Bu söz Peyğəmbərə çatanda buyurdu: «Onunla pıçıldaşan mən deyildim; Allah onunla pıçıldaşırdı!»
Bu rəvayətlər başqa ibarə ilə də belə nəql olunur: «Uzun müddət onunla pıçıldaşdı, Əbu Bəkr, Ömər və sair camaat da ona baxırdılar.» Ravi deyir: Sonra bizə tərəf qayıtdı, camaat dedi: «Ya Rəsuləllah! Bugünkü gizli söhbətiniz nə qədər uzun çəkdi!» Buyurdu:
«Onunla pıçıldaşan mən deyildim; Allah onunla pıçıldaşırdı.»
Hər iki rəvayət Imam Əli (əleyhis-salam)-ın tərcümeyi-halında «Tarixi İbni Əsakir», 2-ci cild, səh. 310-311-də qeyd olunmuşdur. Həmçinin İbni Kəsirin «Tarix» kitabı, 7-ci cild, səh.356 və «Nəhcül-bəlağə»nin şərhi (İbni Əbil-Hədid), 1-ci çap, Misir çapı, 2-ci cild, səh.78-də bir rəvayət qeyd olunmuşdur ki, onun xülasəsi belədir: «Aişə daxil olduqda gördü ki, o ikisi astadan söhbət edirlər. Dedi: «Ey Əli! Mənim payım, doqquz gündən yalnız bir gündür. Ey Əbu Talibin oğlu! Məni rahat buraxmazmısan?!»
Bu hədisin oxşarını İbni Əbil Hədid “Şərhu Nəhcül Bəlağə” kitabında qeyd etmişdir:
“Bir gün Peyğəmbər (S) Əli (Ə) ilə çox söhbət edərək, Onunla yavaşdan danışırdı.Bu zaman Aişə Onların ikisinin arasında dayanıb dedi: “Nə edirsiniz? Niyə bir – birinizlə bu qədər söhbət edirsiniz?” Həzrət (S) buna görə çox əsəbləşdi.”
İbni Əbil Hədid “Şərhu Nəhcül Bəlağə” 9 cild, səh, 195.

#126 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 18:05

ALLAH hidayət versin, sənə. Sən nə qədər də "əyilsən", nə qədər də üzük sədəqə versən, Əli (Ə) ola bilməyəcəksən! ALLAH sadəcə olaraq bu ayə vasitəsilə Öz Vəlisini tanıtdırır və İnsanları bu işə təşviq edir! Bu o demək deyil ki, hər kəs bunu etsə, hamının mövlası olacaq, yaxşı fikirləş, ağlını başına yığ!

#127 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 23:38

Sən iradlarını bir bir həll edə edə sən ortaya tezə söhbətlər atırsan. Elməddinin sənə gətirdiyi ayəni mən sənə dəlil kimi gətirmərəm. Mən cəm kəlməsinin müfrəd mənada işlənməsinə dair başqa söz yazmışam. Bu barədə alimlərinizində mən deyəni təsdiq etdiklərini və sənin səhv düşündüyünü qeyd etmişəm.
Sən getdikcə daha çox inadkarlıq göstərirsən. Hətda təfsir alimlərinizdən sənə gətirdiyim statları belə qəbul etmirsən. Əgər müfəssirlərin ayə barədə dedklərini qəbul etməyib inadkarlıq etsən o zaman mən ruku halında zəkat versəm sən helə biləcəksən ki, ayə məndən söhbət edir. Və məni özünə mövla biləcəksən. Daha anlmayacaqsan ki, Qurani Kərimin ümumi məna daşıyan ayələri olduğu kimi xüsusi hdisəyə və şəxslərə aid ayələridə var. Baxmayaraq ki, bunu məndən yaxşı bilirsən. Sadəcə boş boş söhbətdidə edib bizidə özüvüdə əziyyətə salırsan. Özündə hiss edirsən ki. bu mövzu və ümumiyyətlə bu forum sənin biliyin və eliminə uyğun deyil. Ondansa get batil əqidəni başqa yerdə yay və insanları zəhərlə burda alınmayacaq. Ən azından nə yazsan mən hər bir yazına kəskin dəlillərlə cavab verəcəyəm. Bununlada öz tutduğun yolun batil və bizim müqabilimzdə zəif olmasını digər yuzerlər görəcək.

1 si mövzunu elməddin açıb, və məni dəvət edib.mən 1ci razılaşmasamda, elməddinin təkidinə görə razılıq verdim,
indi deyirsiz ki, get bu mövzudan ?

Özündə hiss edirsən ki. bu mövzu və ümumiyyətlə bu forum sənin biliyin və eliminə uyğun deyil.

2 ci sən ən aşağı peyğəmbər olmalısan kı,mənim qəlbimdə nə hiss etdiyimi biləsən !!

Ən azından nə yazsan mən hər bir yazına kəskin dəlillərlə cavab verəcəyəm

3.sən kəskin cavab verəndiniysə 6 ay bundan qabaq bax bu mövzuda
cavab verərdün !
http://313news.net/f...amp;#entry24116
cahilə hüccətin çatdırılması mövzusunu deyirəm !

4.özün mənə deyirsən ki, gəl hansı məhzəbə aid olduğumuzu qoyaq bir qıraqa ,ədalər gözüynən
hədislərə baxaq..
ində mənə cahil sunni alimlərinin(allaha məkan verməkləri,onların təkfiri üçün bəsdir)
dəlil gətirirsən ?
mən sənə özüm bu haqqda belə deyirəm
şübhə yox ki, bu maidə 55 qəlbnən əyilən mömünlər nəzərdə tutulur.
bu bəqərə 43 əmr olunur yəhudilərə ,yəni iman gətirəndə bu cür iman gətirin
. Namaz qılın, zəkat verin və rüku edənlərlə birlikdə rüku edin!وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ
sonrada
55. Sizin dostunuz ancaq Allah, O'nun peyğəmberi və namaz qılan, zəkat verən ve ruku eden mö'minlərdir.إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ
Allah bu ayələrdə iman gətirənləri tanıtdırır,Allah 1 ci mömünü zahirən namaz qılan ,zəkat verən kimi tanıtdırır,sonra isə ruku edin sözü
batini məna da işdənir.Yəni əsil mömün qəlbən əyilməlidi.

ayə bütün mömünlərə aidir.
yəqin ki,aydın oldu
əgər sözlərimdə ziddiyyət varsa buyur isbat elə ! daha mənim üçün ibn kəsir belə dedi ,əlimərdan belə dedi ve sair gətirmə.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#128 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 декабря 2009 - 23:46

ALLAH hidayət versin, sənə. Sən nə qədər də "əyilsən", nə qədər də üzük sədəqə versən, Əli (Ə) ola bilməyəcəksən! ALLAH sadəcə olaraq bu ayə vasitəsilə Öz Vəlisini tanıtdırır və İnsanları bu işə təşviq edir! Bu o demək deyil ki, hər kəs bunu etsə, hamının mövlası olacaq, yaxşı fikirləş, ağlını başına yığ!

sən 1 ci kopypaste ları saxla...

mən bunu sizin məntiqivizə görə gətirdim,
və özün böylə düşünmürəm.
mən bu ayə yə necə inandığımı yuxarıda oxuya bilərsən.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#129 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 17 декабря 2009 - 19:07

sən 1 ci kopypaste ları saxla...

mən bunu sizin məntiqivizə görə gətirdim,
və özün böylə düşünmürəm.
mən bu ayə yə necə inandığımı yuxarıda oxuya bilərsən.

Sən gərək Şiə olasan ki, bu məntiqi biləsən! Sonra da ki, bu mənim öz araşdırmamın nəticəsidir, qeyd etdim. Necə başa düşürsən, elə də olsun! Qəmün kəm!

#130 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 17 декабря 2009 - 19:15

Sən əgər mətni oxumuş olsaydın, görərdin ki, bu kopy-pastedir, yoxsa-yox. ALLAH sənə hidayət versin, əxi, mən özüm də araşdırma aparıb haqq yola gəlmişəm! Bu da ALLAHın bir lütfüdür! Yoxsa, kim bilir nələr baş verə bilərdi........

#131 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 27 мая 2010 - 20:03

4.özün mənə deyirsən ki, gəl hansı məhzəbə aid olduğumuzu qoyaq bir qıraqa ,ədalər gözüynən
hədislərə baxaq..
ində mənə cahil sunni alimlərinin(allaha məkan verməkləri,onların təkfiri üçün bəsdir)
dəlil gətirirsən ?
mən sənə özüm bu haqqda belə deyirəm
şübhə yox ki, bu maidə 55 qəlbnən əyilən mömünlər nəzərdə tutulur.
bu bəqərə 43 əmr olunur yəhudilərə ,yəni iman gətirəndə bu cür iman gətirin
. Namaz qılın, zəkat verin və rüku edənlərlə birlikdə rüku edin!وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ
sonrada
55. Sizin dostunuz ancaq Allah, O'nun peyğəmberi və namaz qılan, zəkat verən ve ruku eden mö'minlərdir.إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ
Allah bu ayələrdə iman gətirənləri tanıtdırır,Allah 1 ci mömünü zahirən namaz qılan ,zəkat verən kimi tanıtdırır,sonra isə ruku edin sözü
batini məna da işdənir.Yəni əsil mömün qəlbən əyilməlidi.

ayə bütün mömünlərə aidir.

Ayə Həzrəti Əli barədə nazil olub. Tərcüməsi sənin gətirdiyin kimi deyil. Ərəbcəni bilənlər cavab yazar.

Bir sualım var. Sən hansı fiqhlə gedirsən? 4 məzhəbdən 1-i yoxsa Cəfəri? Yoxsa "ahmedi" fiqhi icad eləmisən? B)

#132 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 27 мая 2010 - 21:10

Bir sualım var. Sən hansı fiqhlə gedirsən? 4 məzhəbdən 1-i yoxsa Cəfəri? Yoxsa "ahmedi" fiqhi icad eləmisən? B)

şair suallı dəqiqləşdir
fiqhdə yoxsa əqidə də ?
əqidə də ,rəsul s.a.s. nə əqidə idisə məndə ondayam , (Allaha sığınıram indi və gələcəkdə baş verəcək şeytanın
fitnəsindən)
yəni özündə bilirsən ki, heç bir şeyi Allaha şərik verməyən insanı Allah cənnətə salacaq.
1 də ki ,sevgi mövzusuna inşallah vaxt tapan kimi geniş yazacaqam.
ancaq səndə gərək o mövzuda səmimi olacaqına qabaqcadan gərək söz verəsən.
yəni yazasan, keçirtdiyin hissləri...

#133 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 27 мая 2010 - 22:27

şair suallı dəqiqləşdir
fiqhdə yoxsa əqidə də ?
əqidə də ,rəsul s.a.s. nə əqidə idisə məndə ondayam , (Allaha sığınıram indi və gələcəkdə baş verəcək şeytanın
fitnəsindən)

Fiqhdə soruşurdum. Məzhəblərin adını da yazdım - ən məşhurlarını.

Hər bir əqidə sahibi deyir ki, Rəsulullahın əqidəsindəyəm. Yaxşı bu əqidəni kimdən öyrəndin? Necə öyrəndin? Hal hazırkı firqələrin hansına daha yaxındı? Həmçinin fiqh məsələsinə də cavab yaz zəhmət olmasa.

P.S: Belə getsə həmən mövzudan mən uzaqlaşmalı olacam, qoy professionallar yazsın. Mən heç həvəskar deyiləm :) Ona görə subyektiv danışmayacam. Sən də israr etmə xahiş edirəm. Bir sözlə 1-2 məsələni ortaya atacam. Maşallah o qədər forumda aşiqlər var ki :cray:

#134 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 02 июня 2010 - 15:41

şair suallı dəqiqləşdir
fiqhdə yoxsa əqidə də ?
fitnəsindən)

Fiqhdə soruşurdum. Məzhəblərin adını da yazdım - ən məşhurlarını.

Hər bir əqidə sahibi deyir ki, Rəsulullahın əqidəsindəyəm. Yaxşı bu əqidəni kimdən öyrəndin? Necə öyrəndin? Hal hazırkı firqələrin hansına daha yaxındı? Həmçinin fiqh məsələsinə də cavab yaz zəhmət olmasa.

P.S: Belə getsə həmən mövzudan mən uzaqlaşmalı olacam, qoy professionallar yazsın. Mən heç həvəskar deyiləm :( Ona görə subyektiv danışmayacam. Sən də israr etmə xahiş edirəm. Bir sözlə 1-2 məsələni ortaya atacam. Maşallah o qədər forumda aşiqlər var ki :(

şair
eqidə mesəllərındə ancaq Allaha dua edib quran ayələrinə baxıram və BİRDƏ o HƏDİSLƏRƏ Kİ,qurana ziddiyyət təşkil eləmir.
və kimsə desəki, günahkar insan Allaha vasitəçisiz dua edərsə ,(burda söhbət əqidə məsələlərindən gedir)və Allahsubhanvətəala həmin insana
haqqı haqq, batili batil kimi göstərməz, həmin insan Allahın qüdrətinə şübhə edir,deməli o insan Allahı tanımayıb,
deməli həmin insan kafirdir.
2 fiqhi məsələr ki günahnan əlaqəlidir və ehkamlarnan əlaqlədir onuda 1 ci qurandan
Sonra da ki sunni və şiyə hədislərinə baxıram.

Misal üçün it olan evdə namaz qılmaq olar ya yox ,və ya mahnı oxumaq olar ya yox və sair.
yəni bunların çoxunu sünni kitablarında tapıram səhabələrin sözlərindən,ən vacibi də odur ki,ALLAH rahatlıq vermir
insana ta o vaxtacan ki insan haqqı axtarmaqa çıxır.
sənə belə bir şey deyim, bu məsələdə mən bilməməzlik üzündən səhv eləyə bilərəm , nə in ki mən hər bir müsəlman səhv edə bilər,
ancaq bu onu islamdan çıxartmır.
ancaq əqidə məsləsində bilməməzlik insanı kafir edir.
p.s.o mövzuya onda sən forumdakı aşiqlərdən tap göndər,söhbət edim,əgər əziyyət deyilsə.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru