Перейти к содержимому

Фотография

üsülda BILMƏMƏZLIK üzrlüdür?!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 444

#301 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 08:38

əraf surəsində 172/173 Allah deyir ki, deməyin ki, bilməyib şirk etdik, yəni bu üzr kimi qəbul olunmaz.
gətirdiyin ayəni başqa ayə ilə aydın edir qəlbi qəflətdə olmayanlar üçün

Bu ayələrin təfsirini oxu,bəlkə onda nəsə başa düşdün.

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#302 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 12:31

əraf surəsində 172/173 Allah deyir ki, deməyin ki, bilməyib şirk etdik, yəni bu üzr kimi qəbul olunmaz.

ehli beytsən mənə təfsir kitabını göndər, ancaq alimlərin yox. imamların quran ayələri haqqında sözləri olsun.nəyə görə deyirəm bunu...
çünkü əraf 172 ci ayəsinə oxşar başqa ayələrdə var. onada baxmaq istərdim.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#303 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 13:20

ehli beytsən mənə təfsir kitabını göndər, ancaq alimlərin yox. imamların quran ayələri haqqında sözləri olsun.nəyə görə deyirəm bunu...
çünkü əraf 172 ci ayəsinə oxşar başqa ayələrdə var. onada baxmaq istərdim.

Bismillah,indi vaxtım yoxdu,qardaşlar yerləşdirməsə yerləşdirərəm...Düzdür bizə höccət deyil,amma darulkitap.com burda sünnü kitabları var,istənilən sahədə..

#304 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 14:48

3. Yəqini olmayan, zəmanəsinin İmamını tanımayan, müctəhidə təqlid etməyənin nə furqanı olar? Onda hər yerindən duran bir söz deyər. 1 milyard müsəlman varsa 1 milyard cür furqnı olanlar meydana çıxar. İslam yox olar. Bunu arzulayırsan? Alınmaz qardaş.

vey sal olmadıkı ....
Allah deyir ki,
Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə furqanı(qəlbinizə) örtər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.8 .29indi sən demək istəyirsən ki,Allah fuqanı verəndə çürə bə cür verir ? veysal səni niyə belə pis fikirləşirsən aləmlərin rəbbi haqqında ??
fikir Allah əgər deyirsə verər ! bu o deməkdir ki, bunda xeyr var. bu dünya malı,oğul uşaq deyil ki, insan fitnəyə düşsün. Allah bu ayədə qorxanlara furqan verər və bu onlar üçün böyük nemətdi.
sənə siffeyn döyüşündən bir səhnə gətirim.
Muaviyyə adamları vasitəsilə bir neçə dəfə,Əlinin valilləri ƏLƏ ALMAQ ÜÇÜN adamlar göndərdi.onların yanından na ümüd qayıdıb dedilər "onları ələ almaq olmur, elə bir qəlbləri tək bir qəlbdir !
yəni Allah qorxusu olan insana Allah qəlbinə(fikir ver söhbətə,qəlbinə,ağlına yox,o ağıl muaviyyədədə var,kafirlərdədə var və sair.ancaq qəlbdə furqan olmadığından, çaşıb qalır ) furqan verir,və o bunynan yaxşını pisdən ayırır.o furqan,abu zarra verilmişdi,salman əl farisiyə,malik əştərədə, verilmişdi,yəni təkcə xəlifələrə verilmir bu...bunynanda qəlblər birləşir,haqq olannan batili seçirlər.
sən demək istəyirsən ki,malik əştərə başqa furqan verilmişdi,imam əliyə başqa furqan ?nə demək istədiyini izah et !
Ağılnan insan haqqnan batili seçə bilməz əqidə məsələsində.çünkü haqqı seçənlər əziyyətə,sinağlara düşəcəklərini bildiyi halda bunu qəlbnən,furqannan seçir,ağıl isə belə bir şeylərdən qaçır,ağıl bir növ nəfsə xoş getməyən şeylərdən çəkindirir insanları.döyüşdən qaçmaq,dünyaya görə, kafirə beyət etmək, və sair....
qəlbdə iman,furqan olanda,o bu çeylərdən qaçır.

Сообщение отредактировал ahmed: 09 апреля 2011 - 14:50

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#305 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 14:54

mən cavab verirəm ,səndə bir az cəsarət tap özündə, mənim suallarıma cavab ver.
2.Biz Quranı oldğu kimi dərk eləmişik.Allahın və rəsulunun (s.a.s) söylədiyi ,özündən sonra rəhbər təyin etdiyi başda Əli (ə) olmaqla , haqqında hədis söylədiyi qalan 11 xəlifəsinin də izahatları ilə İslamı şükür ALlaha olduğu kimi dərk eləmişik.

Guya sən özündə cəsarət tapıb suallarıma cavab vermisən ? Xeyr əzizim! Sən heç bir sualıma cavab verməmisən ancaq söhbət fırlatmısan !
2.Kimdi sizin 11 xəlifəviz ?

1 ci islaməı dərk etməmisən, onun peyğəmbərini nə üçün gəldiyini anlamamısan. anlasaydın sənə azı 10 cü dəfədir
sual verirəm ki , nə üçün yaradıldığıvı yaz ! sən isə qaçırsan bu sualdan !!

Sən mənə on dəfə verməmisən bu sualı əsəbləşmə ))
Sən nə zaman mənim suallarıma cavab verəcəksən onda mən də sənə cavab verəcəyəm.İndi sənə "fürqan" verilib deyə,hamımız ancaq sənə tabe olmalıyıq ?

yəndə çaşırsan,sən mənim sualıma cavab ver ayəni gətirməmişdən qabaq , insan Allah qorxusu olmaya-olmaya Allahı tanıya bilər ??
sən deyirsən ki, hər bir kimsə durub desəki, mənə Allah furqan verib, deməli o insan peyğəmbərdir ? (nəuzubilləh)sən bu suala cavab ver !!

Yox,mən elə bir söz demədim, mən sözü başından deyirəm,sən əyilib ayaöından tutursan.İndi sən deyirsən ki, peyğəmbərlərə furqan verilmir ? Sən də bu sualıma cavab ver !
2.Dedim ki, Ələsgər də sənin kimi yuxarılardan dəm vura-vura başladı .axırda dedi , mən seçilmişəm ,peyğəmbərəm.Usoool ? :rolleyes:

Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla nahaqqı ayırd etmə bacarığı verər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.8 .29sən furqanı, və furqan olanları ələ salırsansa, deməli yuxarıda gətirdiyim ayəni inkar edirsən.və ayədə olduğu kimi Allah qorxusu yoxdur ki, furqanında yoxdur !
sən nə deyirsən bu haqqda, Allah qorxusu olmayan insan kafirdir yoxsa mömin ? və Allah qorxusu olmayan insanda furqanda yoxdur !!razısan bunynan ?
allah qorxusu olmayan insan, kor korana bir insana tabe olub kor koranə gedəcək, robot kimi..
furqan sözünün mənası ərəbcədən haqqı batildən ayıran deməkdir !!! bu insanda olmasa, əsasəndə usul məsələlərində
quranın zahiri ayələrini alıb gedəcək, və heç vaxt yaxınlaşa bilməyəcək o qurana, o qurana ancaq pak məxluqlar toxuna bilər !pak sözünüdə birdən zahirən anlayarsana !!! siz indiki şiyələr hər şeyi baş ayaq anlayırsız !

Həəə.Bax,bir insandakı iman olmadı ondan hər şeyi gözləmək olar.Əhməd,niyə artistlik edirsən əzizim ? Sən elə bilirsən ki, yəni o qədər hiyləgərsən ki, kəlmə oyunu ilə məni tələyə sala biləcəksən ? bax gorursen eslinden meseleni biz yox sen bas ayaq anlayirsan :rolleyes:
əvvəla, mən nə Quranı , nə Quran ayəsini nə də furqanı ələ salmışam.Sən özün -özüvü ələ salmısan, mən də sənə dəstək vermişəm.Sən özüvü iman sahiblərindən, fürqan əta edilmişlərdən hesab edirsən, hədisləri də fürqan vasitəsilə ayırd etmə bacarığıvın olduğunu iddia edirsən.Bax.Mən də sənə bunu demişəm ki , ağluvı başuva yığ.Allahın dinini ələ salma!
İndi sən sabah peyğəmbərlik iddiasında olsan . Mən bunu sənə irad tutsam peyğəmbərlik haqıqndakı ayələri də yazıb məni kafir hesab edəcəksən ?
Buyur buna cavab ver !
2.Mən səni fürqan verilmişlərdən hesab etmirəm.Çünki, sən sapıtmısan.Bilmirsən nə danışırsan.Usooool ? :rolleyes:

pak sözünün mənası batini paklıqdan, küfürdən,şirkdən uzaq olan qəlb !!!
sən mənim suallarıma cavab ver, siz burda çoxsuz, mən isə təkəm.
1.Allahı haçan tanıdın ? onu sənə kim tanıtdı ? yaradılışıvın səbəbini izah et ! izah edə bilməsən, deməli Allahıda tanımırsan.

Tələb etməmişdən qabaq,tələblərə icabət elə!
əgər sənə həqiqətən də fürqan verilibsə sən tək deyilsən ! :rolleyes:
Şikayət edirsən ?
2.Bunun məsələyə nə dəxli var ki ? Əgər həqiqətən də düz deyirsənsə ,hissə-hissə tələsmədən cavab ver ! Sənə suallar vermişəm.Ayələr gətirib necə başa düşdüyüvü soruşmuşam.
Mən sizə İslamdan başqa heç bir dinin qəbul olunmayacağı barədə ayə gətirmişəm.
"Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?" ayəsi haqqında sual vermişəm. Buyur özündə cəsarət tap o suallara cavab ver ! Cavab verməyib min-bir cürə artistliyə əl atırsan .Niyə ? Çünki, o suallara cavab versən türkiyəlilər demişkən məsələ öz-özünə çözüləcək.Sən də özündə cəsarət tapıb tövbə eləyə biləsn yenidən islama girəcək.Azğın yoldan ayrılacaqsan.Yox,azğınlığında qalmaq sənə xoşdursa,o zaman suallarıma cavab verməsən də olar ! Suallarıma cavab gözləyəcəyəm
P.S
Sən Quranı necə olduğu kimi başa düşmüsən ki, ayələri necə başa düşdüyüvü deməkdən çəkinirsən ?
P.S.S
Həə,Bir də sən demədin Ələsgəri peyğəmbər kimi qəbul edirsən ya yox ?

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 апреля 2011 - 14:59

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#306 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:24

2.Biz Quranı oldğu kimi dərk eləmişik.Allahın və rəsulunun (s.a.s) söylədiyi ,özündən sonra rəhbər təyin etdiyi başda Əli (ə) olmaqla , haqqında hədis söylədiyi qalan 11 xəlifəsinin də izahatları ilə İslamı şükür ALlaha olduğu kimi dərk eləmişik.

bu mənim sözlərim deyil.yazını ucdan qulağından oxuyub, nə gəldi yazırsan
11 xəlifə, sözünü mən deməmişəm.

#307 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:33

bu mənim sözlərim deyil.yazını ucdan qulağından oxuyub, nə gəldi yazırsan
11 xəlifə, sözünü mən deməmişəm.

Yazını ucundan-qulağından oxumuram.Sadəcə xətadır olub.Durub texniki xətalarla özüvü qalib hesab edib sevinirsəN ? Cəsarətin çatır verdiyim suallara cavab ver ! :rolleyes:
P.S
Həqiqətən də xəta olub.Haquvı halal elə! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 апреля 2011 - 15:35

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#308 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:35

ahmed,uzun -uzadı nələrəisə yazmaqdansa, bizim əleyhimizə ayə gətirməkdənsə buyur verdiyim iki sualı cavablandırmaqda özündə cəsarət tap:
1."İslamdan başqa heç bir din qəbul edilməm" məzmunlu ayəni necə başa düşürsən ?
2. " Sizin Rəbbiniz deyiləmmi?" ayəsini necə başa düşürsən ?
Cavabları konkret ver .Uzun -uzadı yazmağıva ehtiyac yoxdur! Konkret cavablar ver ,hədəfə vur! Nala-mıxa vurma!
:rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 апреля 2011 - 15:36

#309 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:40

Bir də həqiqətən maraqlıdır Ahmed, sən 12 xəlifə hədisi barədə nə hökm vermisən öz "fürqan!-ınla ? :rolleyes:

#310 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:40

P.S
Sən Quranı necə olduğu kimi başa düşmüsən ki, ayələri necə başa düşdüyüvü deməkdən çəkinirsən ?
P.S.S

ey bədəbəxt sənə neçə dəfə demək olarki, başa dümmək sözünü işlətmə quran haqqında, qurana qəlbnən yaxınlaşa bilər insan.sən də o bağlıdır.

Həə,Bir də sən demədin Ələsgəri peyğəmbər kimi qəbul edirsən ya yox ?

ələsgər də,xomeyni kimi kafir hökmündədir.sən ola bilsin,belə bir insana qoşulacaqsan. furqanı olmayan insanın axırı çox vaxt belə olur.haqqı batildən ayıra bilməyən insan ya rafizi olur,ya sələfi olur, ya da ələsgəri

#311 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:41

Bir də həqiqətən maraqlıdır Ahmed, sən 12 xəlifə hədisi barədə nə hökm vermisən öz "fürqan!-ınla ? :rolleyes:

#312 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 15:53

ey bədəbəxt sənə neçə dəfə demək olarki, başa dümmək sözünü işlətmə quran haqqında, qurana qəlbnən yaxınlaşa bilər insan.sən də o bağlıdır.

Yəzidin sünnisi, əvvəla,deyim ki, bədbaxt biz yox sizsiz ! çünki, həqiqətən də bədbaxtsız !
2.Quranda hansı ayədə yazılıb ki " EY İMAN GƏTİRƏNLƏR ,QURAN HAQQINDA BAŞA DÜŞMƏK SÖZÜNÜN İŞLƏTMƏYİN! " yoxsa,bu sənə vəhylə verilib ya sənə verilən xüsusi fürqanla bunu başa düşmüsən ?
2.Ay bədbaxt, Quranı başa düşmək də,anlamaqda , qəlbən yaxınlaşmaq da küfr deyil!
3.Səni qaçacağın yerə qədər qovacağam.Sualdan yayınmağıva imkan verməyəcəyəm! Artistlik eləmə ehmed! Buyur sualıma cavab ver görüm sən dediyim iki ayəni necə BAŞA DÜŞMÜSƏN,necə anlamısan, necə " qəlbən yaxınlaşmısan " ?

ələsgər də,xomeyni kimi kafir hökmündədir.sən ola bilsin,belə bir insana qoşulacaqsan. furqanı olmayan insanın axırı çox vaxt belə olur.haqqı batildən ayıra bilməyən insan ya rafizi olur,ya sələfi olur, ya da ələsgəri

Səhv eləmirəmsə artıq bununla ikinci dəfədir ki, mən səndən kafir olub -olmadığıvı soruşmuram,amma, sən ikinci dəfədir ki, kafir olduğuvu təsdiq edirsən.Xomeyni (r.a) müsəlman idi.Onun müsəlmanlığında şübhə edən isə kafirdir! Mən bilirəm Xomeyni (r.a) sizi niyə görə belə narahat edir. Çünki, o İSlam dövləti qurub .Xomeyni və Qurduğu islam dövləti bütün kafirlərin xosşuna gəlmir zatən! :rolleyes: Hökmün bəliid sənin!
2.Ey dinsiz-imansız,məzhəbsiz,əqidəsiz kafir, suallarıma cavab verməkdən yayınma! Buyur izah elə görüm sən bu iki Quran ayəsini necə anlayırsan!
Sənin kimi çox kafirlər gəlib Quranla danışıb.Abdulvahab, Ələsgər, və.s. Amma, ayıq müsəlmanlar sənin kimi fitnəkarlara ,kafirlərə aldanmayıblar şükür Allaha!
Buyur cavab ver ! Konkret !
Bax, konkret cavab verə bilməyəndə əsil üzüvüzü göstərirsiz! :rolleyes:
Maskavın yarısı yırtılıb,əsil sifətin görsənir! Hamısı yırtılacaq inşaAllah!
İndi isə buyur konkret cavab ver ! :rolleyes:
P.S
ehmed,fürqanı sən çıxart da yadundan ! kafirə fürqan verilmir! yalnış yoldasan!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 апреля 2011 - 15:59

#313 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 16:05

bura tıkla.
http://313news.net/f...dpost__p__71634

#314 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 18:03

bura tıkla.
http://313news.net/f...dpost__p__71634

Sənin "furqanıvın" səni dindən çıxartdığına, verdiyin linkdə yazdıqlarıva baxaraq bir daha şahid oldum :rolleyes:
P.S
Hələ də suallarıma cavab verməmisən :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 09 апреля 2011 - 18:04

#315 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 22:16

Bismillah,əhməd,sən bu qədər müsəlman alimdən ağıllı çıxmısan???Heç bir məhzəb 12xəlifə hədisini inkar etmir.Sənin məhzəbin bəlli olmadığına görə ola bilər o edə,amma sünnü-şiə kimi ən öndə gedən-böyük məhzəbin əqidəsində,fikrində bu 12xəlifə hədisi var və səhih qəbul edilir.Yəni,yemədin getdin..İndi buyur furqanla izah elə görək kimlərdir və nəyə görə(onları deyirsən)????
Sən ayə gətirəndə izahını da verirsən,amma bizə sənin izahın lazım deyil alimin izahını yaz,bacarmırsansa yazma!Quranı özünə görə təfsir haramadır!!!!

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 09 апреля 2011 - 22:18

#316 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 09 апреля 2011 - 23:54

3. Yəqini olmayan, zəmanəsinin İmamını tanımayan, müctəhidə təqlid etməyənin nə furqanı olar? Onda hər yerindən duran bir söz deyər. 1 milyard müsəlman varsa 1 milyard cür furqnı olanlar meydana çıxar. İslam yox olar. Bunu arzulayırsan? Alınmaz qardaş.

vey sal olmadıkı ....
Allah deyir ki,
Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə furqanı(qəlbinizə) örtər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.8 .29indi sən demək istəyirsən ki,Allah fuqanı verəndə çürə bə cür verir ? veysal səni niyə belə pis fikirləşirsən aləmlərin rəbbi haqqında ??
fikir Allah əgər deyirsə verər ! bu o deməkdir ki, bunda xeyr var. bu dünya malı,oğul uşaq deyil ki, insan fitnəyə düşsün. Allah bu ayədə qorxanlara furqan verər və bu onlar üçün böyük nemətdi.
Muaviyyə adamları vasitəsilə bir neçə dəfə,Əlinin valilləri ƏLƏ ALMAQ ÜÇÜN adamlar göndərdi.onların yanından na ümüd qayıdıb dedilər "onları ələ almaq olmur, elə bir qəlbləri tək bir qəlbdir !
yəni Allah qorxusu olan insana Allah qəlbinə(fikir ver söhbətə,qəlbinə,ağlına yox,o ağıl muaviyyədədə var,kafirlərdədə var və sair.ancaq qəlbdə furqan olmadığından, çaşıb qalır ) furqan verir,və o bunynan yaxşını pisdən ayırır.o furqan,abu zarra verilmişdi,salman əl farisiyə,malik əştərədə, verilmişdi,yəni təkcə xəlifələrə verilmir bu...bunynanda qəlblər birləşir,haqq olannan batili seçirlər.
sən demək istəyirsən ki,malik əştərə başqa furqan verilmişdi,imam əliyə başqa furqan ?nə demək istədiyini izah et !
Ağılnan insan haqqnan batili seçə bilməz əqidə məsələsində.çünkü haqqı seçənlər əziyyətə,sinağlara düşəcəklərini bildiyi halda bunu qəlbnən,furqannan seçir,ağıl isə belə bir şeylərdən qaçır,ağıl bir növ nəfsə xoş getməyən şeylərdən çəkindirir insanları.döyüşdən qaçmaq,dünyaya görə, kafirə beyət etmək, və sair....

Rəbbimizlə bağlı aşağıdakı postda yazmışam:
Bura tıkla.

http://313news.net/f...dpost__p__65529

Bu da sənin Müaviyənən bağlı post.
Bura tıkla

http://313news.net/f...dpost__p__65601

Haqqla nahaqı ayırmaq istəyəndə nahaq danışma!
8.29 hanı sənın furqanın?
Ənfal 29. Üç ayrı-ayrı müəllıflərin tərcüməsini yazdım. Furqan sözünü tap;

Əlixan Musayev Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla nahaqqı ayırd etmə bacarığı verər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.

Z.Bünyadov-V.Məmmədəliyev Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla-nahaqı ayırd edən (bir nur) verər (dünyada və axirətdə çıxış yolu göstərər), günahlarınızın üstünü örtüb sizi bağışlayar. Allah böyük lütf (mərhəmət) sahibidir!

Эльмир Кулиев О те, которые уверовали! Если вы будете бояться Аллаха, то Он одарит вас способностью различать истину и ложь, отпустит вам ваши прегрешения и простит вас. Воистину, Аллах обладает великой милостью.

Hələlık bu qədər öz rəbbini bizə artıq bilən müsəlman!
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#317 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 01:08

vey sal olmadıkı ....
Allah deyir ki,

Rəbbimizlə bağlı aşağıdakı postda yazmışam:
Bura tıkla.

http://313news.net/f...dpost__p__65529

Bu da sənin Müaviyənən bağlı post.
Bura tıkla

http://313news.net/f...dpost__p__65601

Haqqla nahaqı ayırmaq istəyəndə nahaq danışma!
8.29 hanı sənın furqanın?
Ənfal 29. Üç ayrı-ayrı müəllıflərin tərcüməsini yazdım. Furqan sözünü tap;

Əlixan Musayev Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla nahaqqı ayırd etmə bacarığı verər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.

Z.Bünyadov-V.Məmmədəliyev Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla-nahaqı ayırd edən (bir nur) verər (dünyada və axirətdə çıxış yolu göstərər), günahlarınızın üstünü örtüb sizi bağışlayar. Allah böyük lütf (mərhəmət) sahibidir!

Эльмир Кулиев О те, которые уверовали! Если вы будете бояться Аллаха, то Он одарит вас способностью различать истину и ложь, отпустит вам ваши прегрешения и простит вас. Воистину, Аллах обладает великой милостью.

Hələlık bu qədər öz rəbbini bizə artıq bilən müsəlman!

vey sal esebleshme.bu g'etirdiyim soz erebce tercumédendir.sen ereb dili bilenlerden sorush .men azda olsa bilirem erebce.bu sen terefden yaxshi addimdir ki. kor korana her aye getirene inanmadin. ozunde yoxladin.chox gozel.haqqi da bele axtarsan belke haqqi tapdin.

#318 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 01:20

Bismillah,əhməd,sən bu qədər müsəlman alimdən ağıllı çıxmısan???Heç bir məhzəb 12xəlifə hədisini inkar etmir.Sənin məhzəbin bəlli olmadığına görə ola bilər o edə,amma sünnü-şiə kimi ən öndə gedən-böyük məhzəbin əqidəsində,fikrində bu 12xəlifə hədisi var və səhih qəbul edilir.Yəni,yemədin getdin..İndi buyur furqanla izah elə görək kimlərdir və nəyə görə(onları deyirsən)????
Sən ayə gətirəndə izahını da verirsən,amma bizə sənin izahın lazım deyil alimin izahını yaz,bacarmırsansa yazma!Quranı özünə görə təfsir haramadır!!!!

12 imam hedisini bosh ver.burda cahillik uzrludur sohbeti gedir.. 12 imam hedisine aydinliq getirdim artiq
o biri movzuda
bizim camaatin ishqali hele bu sunni ve shiye alimlerinin ortaya atdiqi cahillik uzrludur sohbetidir ki... onu da yox edeceyik yavash yavash..
esasende imamlardan gelen sozlernen .......
gozde sabahi. inshallah goreceksen ki imamlar ne deyib. qefletde olan shiye alimleri ne deyib.. qefletde olan sunni alimleri ne

Сообщение отредактировал ahmed: 10 апреля 2011 - 01:21

#319 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 01:29

vey sal esebleshme.bu g'etirdiyim soz erebce tercumédendir.sen ereb dili bilenlerden sorush .men azda olsa bilirem erebce.bu sen terefden yaxshi addimdir ki. kor korana her aye getirene inanmadin. ozunde yoxladin.chox gozel.haqqi da bele axtarsan belke haqqi tapdin.

Dəyməz Əhməd.
Mən haqqı İmamlarımız vasıtəsılə axtarıram. İlahiyyətdə bilmədiklərimi lazımı mənbələrdən öyrənə bilərəm. Ən azından mügtəhidin nümayəndələrindən və ilahiyyətçi (hər kəsdən deyil) qardaşlarımızdan soruşa bilərəm.
Amma sən həqiqəti kor-korana, hansısa hisslərdən ya da güya Allah-Taladan alırsan. Bu gülməlıdir. Bilirsən mən bir neçə ölkələrdə ayrı-ayrı dünyəvi təhsillər almışam. Amma sən deyəni mifalogiyada ya da Freydin "Psixoanaliz"ində oxumuşam. Dində siz deyən hal "cinlər"lə bağlı ola bilər, tibbdə şezofreniya ilə və s. Ya da ağ-qara maqiya ilə. Bundan artıq bir hall deyil.
Əhməd dəxlı yoxdur həm elmi, həm helmi, həm dini savadı ağılla əldə etmək lazımdır. Bir də ibadət vacibdir. O, ki qaldı Allahdan bizə verilən urfana, biz bundan çox uzağıq. Çünki çoxlu günahlar işlətmişik. Təqlıd etmədən tövbə etsək xeyri olmaz. İndi demə mən müqədəssəm. Mən yalnız 14 məsumu müqəddəs sayıram. Vəssalam.

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#320 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 01:39

Dəyməz Əhməd.
Mən haqqı İmamlarımız vasıtəsılə axtarıram. İlahiyyətdə bilmədiklərimi lazımı mənbələrdən öyrənə bilərəm. Ən azından mügtəhidin nümayəndələrindən və ilahiyyətçi (hər kəsdən deyil) qardaşlarımızdan soruşa bilərəm.
Amma sən həqiqəti kor-korana, hansısa hisslərdən ya da güya Allah-Taladan alırsan. Bu gülməlıdir. Bilirsən mən bir neçə ölkələrdə ayrı-ayrı dünyəvi təhsillər almışam. Amma sən deyəni mifalogiyada ya da Freydin "Psixoanaliz"ində oxumuşam. Dində siz deyən hal "cinlər"lə bağlı ola bilər, tibbdə şezofreniya ilə və s. Ya da ağ-qara maqiya ilə. Bundan artıq bir hall deyil.
Əhməd dəxlı yoxdur həm elmi, həm helmi, həm dini savadı ağılla əldə etmək lazımdır. Bir də ibadət vacibdir. O, ki qaldı Allahdan bizə verilən urfana, biz bundan çox uzağıq. Çünki çoxlu günahlar işlətmişik. Təqlıd etmədən tövbə etsək xeyri olmaz. İndi demə mən müqədəssəm. Mən yalnız 14 məsumu müqəddəs sayıram. Vəssalam.

Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə furqanı(qəlbinizə) örtər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.8 .29
veysal bes bu ayéde qesd edilen furqan sahibleri kimlerdir ? Allahdan qorxsa momin onda furqan ola bilmez?
sen demek isteyirsen ki/ furqan ancaq imamlara verilir ? bes salman el farisi/ huzeyfa/ abu zarr ve sair
bunlar nece olsun ?

Сообщение отредактировал ahmed: 10 апреля 2011 - 01:40

#321 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 02:13

Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə furqanı(qəlbinizə) örtər, günahlarınızdan keçər və sizi bağışlayar. Allah böyük lütf sahibidir.8 .29
veysal bes bu ayéde qesd edilen furqan sahibleri kimlerdir ? Allahdan qorxsa momin onda furqan ola bilmez?
sen demek isteyirsen ki/ furqan ancaq imamlara verilir ? bes salman el farisi/ huzeyfa/ abu zarr ve sair
bunlar nece olsun ?

Ey iman gətirənlər! Əgər Allahdan qorxsanız, O sizə haqla-nahaqı ayırd edən (bir nur) verər (dünyada və axirətdə çıxış yolu göstərər), günahlarınızın üstünü örtüb sizi bağışlayar. Allah böyük lütf (mərhəmət) sahibidir! (8.29)

1) Bu ayəni şərh etmək sənə mənə qalmayıb. Ən azından dini alı təhsilin olmalıdır ki, bu ayənin izahını yazasan.
Çünki, sənçün - mənçün ya da Əlı-Vəlı-Pirvəlı üçün haqq və nahaq nisbi anlayışlardır. Üzağa getməyək, mənim haqqım sənin üçün nahaq ola bilər və ya əksinə.

2) Mən burdakı (ayədəki) "haqla nahaqı ayırma" söhbətinə furqan deyil, "yəqin" kimi (şəxsiyyətin yəqini) baxıram.

3) Şükür Allaha, siz deyən qədər yəqinsiz deyilik ki, bizi azdırarlar. Məsələn, elmdə bilmədiyini deməməlısən yoxsa ona xələl gətirərsən. Həmçinin fiqhdə, hədis elmində, islam fəlsəfəsində və s.

4) Mən, xacpərəst və yəhudilərə "azmışlar və ya azdırılmışlar" kimi baxıram. Ola bilər ki, onları və onların əcdadlarını bilərəkdən azdırıblar və bu gün onlar təkəbbürlüdür. Şəxsən, belə sayıram. (Yəni bir şıyə nöqteyi nəzərindən deyə bilmərəm bu necədir.) Həmçinin ola bilər sünnilərdə din-iman şıyələr qədər saf olmasın. Amma bu qəbahət və günah deyil. Sadəcə olaraq sünnilərin bizim kimi məsum imamları olmayıb, ya da onlar Imam Əlıni (s) digər (dünya malını cox sevən) səhabələrlə bərabər tuturlar. Bu onların günahı deyil, onların əcdadları belə sayıblar. Amma, sünnilər (müsəlmanlar bütövlükdə) daım ağlını , zəkasını işlətməlıdırlər və təkəbbürləri ilə mübarizə aparmalıdırlar ki, Allah-Talaya daha da yaxınlaşa bilsinlər.... Bu da sonda İmamət və zamanının İmamını bılmək mövzusuna gətirib çıxarır.
Onda, bir 25 il oxusan və şiyələr kimi ibadətlə məşğul olsan cüzi şansın ola bilər ki, sənə Tanrı tərəfindən urfan verilə.
Allah köməyin olsun.

#322 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 15:31

ahmed,sən hələ də mənim iki sualıma cavab verməmisən .
Yəni, həqiqətənmi sənə verilən " furqan" vasitəsilə bu iki ayənin nə anlama gəldiyini başa düşməmisən,anlamamısan, qəlbən yaxınlaşmamısan ? :rolleyes:
2.Yoxsa,artıq anlamısan ki, bu suallara cavab versən özünün dolaşıq vəziyyətə salacaqsan onda heç "furqanın" da sənin köməyinə çatmayacaq , ona görə suallardan yayınmağa çalışırsan ? :rolleyes:

#323 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 апреля 2011 - 15:43

Yuxarıda ənfal surəsi ,8-ci ayəni yazıb guya öz əqidənə haqq qazandırmağa çalışmısan ! :rolleyes:
Ayə haqdır,müsəlmanlar buna iman gətiriblər.Amma, sənin öz sapıq əməllərin üçün ayəni dəlil gətirməyin düzgün deyil!
Necə k, xəvaric "hökm yalnız Allahındır" ayəsinə əsasən Əlinin (ə) xilafətinə etiraz etdilər,Allahın haqq ayəsini öz çirkin əməllərinə şahid gətirdilər.Sənin və sənin qardaşlarıvın da elədiyi budur! :rolleyes:
Amma, tələsmə! Onu da Allahın izni ilə sənə izah edəcəyəm!
Buyur ! Əgər iddia edirsənsə ki, o ayənin şamil olunduğu adamlardan biri də sənsən o zaman izah elə görək , qeyd etdiyim iki ayəni necə başa düşürsən ? :rolleyes:
Artistlik eləyib , " ayəni başadüşmürrlər,qəlbən yaxınlaşırlar " kimi fikirlərlə sualdan yayınma! Buyur qeyd etdiyim ayələri öz "furqanınla" təfsir elə! :rolleyes:
Cavab gözləyəcəyəm.Nala-mıxa vurma!
Keçən yazılarımda da qeyd etmişdim ki, sənin yalançı olduğun, əsil kimliyin aşkarlanacaq.Buyur iki sualımı cavablandır! Əgər doğru danışanlardansan sa ! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 10 апреля 2011 - 15:44

#324 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 16:33

1."İslamdan başqa heç bir din qəbul edilməm" məzmunlu ayəni necə başa düşürsən ?

Sən bir hənif kimi üzünü dinə tərəf çevir! Allah insanları – onun üzərində yaratmışdı. Allahın yaratdığını heç cür dəyişdirmək olmaz. Doğru din budur, lakin insanların çoxu bilmir.30/30
Insanları yardanda bu dində, yaratdı, və bütün peyğəmbərlər əqidə cəhətdən eyni əqidəyə
malik idi. Qiyamət günü bü din qəbul ediləcək ! sən demək istəyirsən ki, əqidə cəhətdən fərqli
Bir din gətirmişdi isa .ə. ?
Bu ayəni mən yox. Allah artıq aydın etdi, qəflətdə olmayan qəlblər üçün.bu isə sənə aid deyil.
Sən qəflətdəsən,bu halıvı dəyişmək tək olan Allaha dua et.
Sən nə düşünürsən bu ayə haqqında ?
Birdə, bir sualı cözməmiş o biri suala keçmə,
Birdəki , havadan təkfir elədiyin üçün,ban ala bilərsən.
Mənim 1 ci küfürmü isbat et ondan sonra təkfir et.

Сообщение отредактировал ahmed: 11 апреля 2011 - 16:39

#325 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 17:49

Sən bir hənif kimi üzünü dinə tərəf çevir! Allah insanları – onun üzərində yaratmışdı. Allahın yaratdığını heç cür dəyişdirmək olmaz. Doğru din budur, lakin insanların çoxu bilmir.30/30
Insanları yardanda bu dində, yaratdı, və bütün peyğəmbərlər əqidə cəhətdən eyni əqidəyə
malik idi. Qiyamət günü bü din qəbul ediləcək ! sən demək istəyirsən ki, əqidə cəhətdən fərqli
Bu ayəni mən yox. Allah artıq aydın etdi, qəflətdə olmayan qəlblər üçün.bu isə sənə aid deyil.
Birdə, bir sualı cözməmiş o biri suala keçmə,
Mənim 1 ci küfürmü isbat et ondan sonra təkfir et.

Deməli, sənin azğınlıqda olduğun barədəki fikrim yalnış deyildi.İndi isə buyur həmin ayəyə bir də izahlı şəkildə bax :
"(Ya Rəsulum! Ümmətinlə birlikdə) batildən haqqa tapınaraq (pak bir müvəhhid, xalis təkallahlı kimi) üzünü Allahın fitri olaraq insanlara verdiyi dinə (islama) tərəf tut. Allahın dinini (Onun yaratdığı tövhid dini olan islamı) heç vəchlə dəyişdirmək olmaz. Doğru din budur, lakin insanların əksəriyyəti (haqq dininin islam olduğunu) bilməz. (Allah bütün insanları xilqətcə müsəlman – təkallahlı yaratmışdır, lakin ata-anaları onları başqa dinlərə sövq etmiş, yaxud onlar yaşa dolduqda öz nadanlıqları üzündən batil dinlərə - bütpərəstliyə uymuşlar)."
Gördüyün kimi, burda müraciət,Allah rəsuluna (s.a.s) edilir :rolleyes: Və yenə də gördüyün kimi məqsəd yenə də islamdır! )
Əgər yenə də ayəyə " sənə verilən furqanla qəlbən yaxınlaşa" bilmədinsə onda soruş sənə bir az da izah edim ! )
2.Deməli, sən hələ də mənə izah edə bilmədin ki, "İSLAMDAN BAŞQA DİN QƏBUL EDİLMƏZ" deyilərkən nəzərdə tutulan nədir ? :rolleyes: Deməli, sənin sözündən belə çıxır ki, LƏ İLAHƏ İLLƏLLAH Demək İSLAMI qəbul etməyə kifayətdir , MUHƏMMƏDƏN RƏSULALLAH deməyə ehtiyac yoxdur ? :rolleyes:
3.Yəni, sən həqiqətənmi bu əqidədəsən ki, dediyim ayədə İSLAM sözündən məqsəd yalnız LƏ İLAHƏ İLLƏLLAHIN ehtiva etdiyi məzmundur ? )
4.Sən mənə görə narahat olma! Sənin kafir olmağıvı sübut etməyə ehtiyac yoxdur! Zatən kafirliyin göz önündədir! )
5.Bundan əlavə mən müsəlmanam,məni kafir bilməyin kafirliyivə sübutdur!
6.Sən Xomeynini kafir bilirsən.Halbuki, Xomeyni müsəlmandı.Deməli, onu kafir bildiyin üçün də kafir olmusan.Yəni, sənin kafir olmağıvı dəlil sübutla izah eləməyə qalsa, gərək bu mövzunu bir müddət o dəlillərlə məşqul edim . Odur ki, sənin əqidən öz-özlüyündə kafir olmağıva dəlildi!
7.Əgər mən buna görə ban alacağamsa,o zaman sən gərək çoxdan ban alaydın ! )
8.Odur ki, mənə görə narahat olma! getsəm , səni də özümlə aparacağam! :rolleyes:
9.Sən yenə söhbəti fırlatmğa çalışmısan amma, yenə də konkret cavab verməmisən .O zaman məsələni sənə bir az da açıram :
1.İSLAM DİNİ - deyərkən sən nə anlayırsan ? KİTAB ƏHLİ dəmi İSLAM DİNİNDƏ sayılır ? Bax. Məsələ budur, amma, sən mövzudan yayınmısan.Guya, ayəyə ayəylə cavab vermisən.Sən belə variantlarla ancaq öz camaatıvızdakı əxilərivi aldada bilərsən :rolleyes:
2."Mən sizin rəbbiniz deyiləmmi?" sualı keçən ayəni sən necə başa düşürsən ? Buyur! Konkret cavablar lütfən! :rolleyes:

#326 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 18:06

ahmed,indi isə öz "fürqanıva" görə başa düşdüyün, daha doğrusu başa düşmədiyin məsələləri sənə izah edim :rolleyes:

əvvəla, MƏN NƏ DEMƏK İSTƏYİRƏMSƏ DEYİRƏM.DAHA sənin izahatıva ehtiyac yoxdur mən nə demək istəyirəm :rolleyes:
2.Bütün peyğəmbərlər İslam dinində idi.İslam əqidəsində idilər.
2.İsanın (ə) Muhəmməddən (s.a.s) xəbəri var idi.Yəni,o da Muhəmmədin (s.a.s) özündən sonrakı peyğəmbər olacağını bilirdi. Bundan əlavə .Əgər Muhəmməd (s.a.s) bu peyğəmbərlərdən kiminsə zamanında göndərilsəydi , o peyğəmbərlər də onun Allahın elçisi olacağına iman edəcəkdilər :rolleyes:
əgər Yəhya (ə) İsanı (ə) Allah elçisi yox, avanturist,yalançı,azğın, Allahın adından yalan danışan hesab etsəydi o zaman Yəhyanın hökmü nə idi ? :rolleyes:
3.peyğəmbərimizin (s.a.s) dövrünə qədər , İsanın (ə) və digər peyğəmbərlərin dinində olanlar, bu yoldan sapıtmayanlar İSLAMDADIR. Amma, Allahın sonuncu elçisinə iman gətirməyən isə İSLamda deyil! Yəni bunu başa düşmək belə çətindi ? VƏ onlardan İslamdan qeyri din də qəbul edilməyəcək!
Sənin küfrüvə bir dəlil daha :
Bütün müsəlmanlar iman gətirirlər ki, Quranın bir ayəsini də inkar edən kafirdi. Daha yəqin ehtiyac yoxdur ki, Muhəmmədin Allahın rəsulu (s.a.s) olması barədə sənə Qurandan ayə gətirim :rolleyes:
İndi səncə bunu inkar edən , Muhəmmədin (s.a.s) Allahın elçisi olduğunu inkar edən ,ona iman gətirməyən kimsələr də İSlamdadır .Sənə dedim axı , sənin küfrüvə dəlil gətirməyə ehtiyac yoxdur! Sənin əqidən küfrdü! İSlam deyil!

Isanın gətirdiyi də İSlam idi.İSadan (ə) və camaatından qəbul ediləcək olan da İslamdı.Amma, Allah rəsulunun zuhurundan sonra (s.a.s) onun peyğəmbərliyini qəbul etməyən İslamda deyil! İSlamda olmaq -Allaha təslim olmaq deməkdir.Allaha təslim olmağın şərtlərindən biri də budur ki,Allahın göndərdiyi hər bir elçinin həqiqi elçi olduğuna iman gətirib yolunda gedəsən .Təbii ki, sən bunu öz " furqanınla" dərk edə bilməzsən!
2.Sənin sözündən belə çıxır ki, kim kim ALlah rəsulunun bütün sözlərini doğrulasa, ancaq , " Ey MUhəmməd, sən dediklərin hamısı doğrudur.Çünki, İsa da (ə) atalarımıza belə demişdi.Bircə bu sözün yalandı ki, sən Allahın elçisi deyilsən " desə İSLAMDADIR ?
Yəni sən özün öz açıq-aydın küfrüvü görmürsən ?
3.

[b]Birdə, bir sualı cözməmiş o biri suala keçmə,

"Kor-kora kor deməsə bağrı çatlayar" bax, bu yerdə deyirlər.Korun kora kor deməsi də böyük dərd deyil! Dərd odur ki, kor görənə kor deyir ! İndi sən qəflətdə , küfrdə,açıq-aydın azğınlıqda ola-ola durub bu qədər müsəlmanı azğın ,kafir, və .s. adlandırırsan.Bundan da böyük dərd budur ki, sən bunu Quran və sünnəyə əsasən yox, öz " furqanıva" əsasən edirsən
Yenə də deyirəm sən eynilə xəvaric kimisən ki, Quran ayələri ilə danışardılar.Amma, haqq sözləri öz nahaq əqidələri üçün dəlil gətirərdilər.
2.Bir də mənə məsləhət görürsən ki, bir sualı çözməmiş o birisinə keçmə!
"qara məni basınca..." məsələsi eləmə! Bunu səndən mən tələb edirəm!
İndi isə, buyur nala-mıxa vurmadan verdiyim iki sualı necə başa düşdüyün barədə fikrivi yaz!
Bir də yazırsan ki, Allahdan bu halıvı dəyişmək barədə Allah dua et !
İndi istəyirsən ki, mən dua edib , İslamdan çıxıb, sənin günüvə-küfrə düşməyi Allahdan istəyim ? :rolleyes:
Allah səni və sənin qardaşlarını islah eləsiN!
Allah sizə İSlam və müsəlmanlıq nəsib eləsiN! Amin! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 11 апреля 2011 - 18:10

#327 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 19:08

islamdadırlarsa, onda bu sualı mənə niyə verirdin?
sonra
bəs mənimdə işğalım ondandıdır ki,əgər kimsə indiki zamanda rəsul.s.ə.s. nə üçün gəldiyini eşitməyib ,meşədə yaşayan
insan ola bilər ki, Allaha və axırətə inanır.yəni bu ayədə kimi.
həmin o əqidədir ki, Allah onu yaratmışdı.mən belə bir insana kafir deyə bilmərəm
sən demək istəyirsən ki, bu insan kafirdir ?
insan ya kafir olur ya da mömin ! 3 cü növ insan olmur.
insan ya muvahhid olur ya da müşrük. 3 növ insan olmur.

Сообщение отредактировал ahmed: 11 апреля 2011 - 19:10

#328 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 20:01

2.Sənin sözündən belə çıxır ki, kim kim ALlah rəsulunun bütün sözlərini doğrulasa, ancaq , " Ey MUhəmməd, sən dediklərin hamısı doğrudur.Çünki, İsa da (ə) atalarımıza belə demişdi.Bircə bu sözün yalandı ki, sən Allahın elçisi deyilsən " desə İSLAMDADIR ?

YEKƏ OĞLANSAN.YORULMADIN MƏNİM ÜSTÜMƏ BÖHTAN ATMAQDAN? !!
BƏS məndə onu deyirəmki, kimsə isa .ə. gətirdiyi islamdadırsa,sonra rəsul.s.ə.v gəlir,və onun dəvətini eşidirvə sonra
deyərsə ki, sən elçi deyilsən kafir olur.
hətta ona deyir ki, sən peyğəmbərsən,ancaq mən isanın şəriyyətində qalıram. onda da kafir olar!
1 də ki, mənim əqidəmi bilmək istəyirsənsə ,bu mövzuda 1 ci səhifədən buracan əqidəm haqqında çox şey yazmışam.
min dəfə ölç bir dəfə biç
min dəfə bax, 1 dəfə böhtan olmayan sual ver.

Сообщение отредактировал ahmed: 11 апреля 2011 - 20:04

#329 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 20:15

islamdadırlarsa, onda bu sualı mənə niyə verirdin?
sonra
bəs mənimdə işğalım ondandıdır ki,əgər kimsə indiki zamanda rəsul.s.ə.s. nə üçün gəldiyini eşitməyib ,meşədə yaşayan
insan ola bilər ki, Allaha və axırətə inanır.yəni bu ayədə kimi.
həmin o əqidədir ki, Allah onu yaratmışdı.mən belə bir insana kafir deyə bilmərəm
sən demək istəyirsən ki, bu insan kafirdir ?
insan ya kafir olur ya da mömin ! 3 cü növ insan olmur.
insan ya muvahhid olur ya da müşrük. 3 növ insan olmur.

Peyğəmbərlərin İslamda olmaqları biliən bir şeydi .Bəs Muhəmmədin (s.a.s) risalətini qəbul etməyənin hökmü nədir ?
Peyğmbərlərin vəziyyətini sənə izah elədim ki, onlar Allahın hər bir elçisinin risalətini qəbul edirlər.Bəs yəhudilər və xristianlar ? Bax.İsanın və Musanın (e) və digər ALlah elçilərinin dövründəki onların dərk elədiyi islamla Muhəmmədin (s.a.s) dövründə yəhudilərin və xristianların inandığı inanclar eyni deyil.Onların inandıqları İslam idi və Allahın bütün elçilərini qəbul edirdilər.Amma, indiki xristianlar və yahudilər artıq o zamankı hökmdə deyil ! Allah rəsulunu (s.a.s) qəbul etməməklərində də üzr yoxdur!
2.Əgər sən bu əqidəyə etiraz eəmirsənsə o zaman 11 səhifədi niyə görə camaatı məşğul eləyirsən ? Və şiələrində irad tutduğun məqam nədir ki, əlində öz "furqanıvı" bayraq eləmisən ?

#330 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 20:24

YEKƏ OĞLANSAN.YORULMADIN MƏNİM ÜSTÜMƏ BÖHTAN ATMAQDAN? !!
BƏS məndə onu deyirəmki, kimsə isa .ə. gətirdiyi islamdadırsa,sonra rəsul.s.ə.v gəlir,və onun dəvətini eşidirvə sonra
deyərsə ki, sən elçi deyilsən kafir olur.
hətta ona deyir ki, sən peyğəmbərsən,ancaq mən isanın şəriyyətində qalıram. onda da kafir olar!
1 də ki, mənim əqidəmi bilmək istəyirsənsə ,bu mövzuda 1 ci səhifədən buracan əqidəm haqqında çox şey yazmışam.
min dəfə ölç bir dəfə biç
min dəfə bax, 1 dəfə böhtan olmayan sual ver.

1.Mən sənə keçən dəfə də dedim ki, məsləhət verməyi xoşlayırsansa məsləhət almağı da xoşla!
Belə min ölçüb bir biçənsənsə niyə görə Xomeyninin kafir olmasını iddia edirsən ?
Bir də ki, şərt min dəfə ölçmək deyil, min dəfə DÜZ ölçməkdi.Səni is ə düz ölçə bilməmisən!
2.İndi deyəcəyəm,bəlkə də deyəcəksən ki, Xomeyni söhbətini ortaya atmaqla mövzudan yayınmağa çalışır.O zaman sən də Xomeyninin əqidəsini , müsəlman ya kafir olduğunu bilmək üçün əxilərivin sənin beynivə yeridib proqramlaşdırdığı materialları təkrarlamaqdansa gərək onun bütün külliyatını oxuyasan.
3.Sən bu artistliyivi bir qırağa qoysan yaxşı olar Əhməd . Məncə sən mənə böhtan atmağıvı bir qırağa qoy, NƏ DEMƏK İSTƏYİB-İSTƏMƏDİYİMİ özüvə görə şərh eləməkdənsə özümdən soruş!
İndi Buyur de görək! Əgər Qəbul edilən dinin İslam olduğunu qəbul edirsənsə , yəhudilər və .s. haqqında gətirdiyin ayələrin səbəbi nə idi ? Bir də konkret de görüm sən nəyə irad tutrsan ?
P.S
Sənin anlaşılmaz cümlələr işlədib , anlaşılmaz əqidə göstərməyin təzə bilinən şey deyil.Ona görə uzun-uzadı cümlələr israf eləməkdənsə konkret iradıvı yaz! Bilək nə demək istəyirsən :rolleyes:

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru