Перейти к содержимому

Фотография

üsülda BILMƏMƏZLIK üzrlüdür?!

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 444

#331 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 20:32

Sənn birinci səhifədə yazmısan ki :
"lakin ozunne "ehlisunne " deyenlerin bir choxlari yani alimleri bu ayenin tefsirine batilcesine tefsir verdiler,
shiyelerde deyildiyine gore deyirler ki, furuda bilmemezlik uzrsuzdur !
yadaki, deyirler ki, imamlar varsa usulda bilmemezlik uzrsuzdur, eger onlar yoxsa insanlara huccet chatdira bilmez adi insan,
yani deyirler ki, ali r.a huccetullah idi, insanlar uchun !
indi sual shiyeleredi,
bu yuxarida deyilenler duzdur sizin haqqinizda ? "

Mən başa düşə bilmirəm , sən şiə əqidəsini "deyirlər ki..." dən öyrənmisən ?
Əgər belədirsə, o zaman mənə məsləhət verməkdənsə get bir özün bir dənə şiə kitabı aç oxu, araşdır, özü də tək oxuma! Bu məsələlərə vaqif olan adamla oxu ki, bilmədiyin məqamları sənə izah eləsin! Sonra gəl bir mövzu aç da !
Sən hələ heç şiə nə deyir, necə fikirləşir ondan məlumatın yoxdursa, hansı " furqana" əsaslanıb deyirsən ki, filankəs kafirdi, filankəs mömindi ?
2.Eynilə mən də sənə deyirəm! Yekə oğlansan! Adamın qəlbində cüzi də olsa Allah qorxusu, həya olar! Axtar-araşdır sonra kiməsə irad bildir!
3.İndi buyur, o verdiyin sualları bir az da açıqla ki, konkret nəyi bilmək istəyirsən ! Çünki, həqiqətən də mən sənin verdiyin suallardan əslində nəyi bilımək istəyirsən anlaya bilmədim.Bəlkə sən "mədəni" dildə danışırsan mən səni başa düşə blmirəm ? :rolleyes:

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#332 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 21:06

Allahın bütün elçilərini qəbul edirdilər.Amma, indiki xristianlar və yahudilər artıq o zamankı hökmdə deyil !

bəs mən nə deyirəm ? məndə deyirəm ki,

BƏS məndə onu deyirəmki, kimsə isa .ə. gətirdiyi islamdadırsa,sonra rəsul.s.ə.v gəlir,və onun dəvətini eşidir və sonra
deyərsə ki, sən elçi deyilsən kafir olur.
hətta ona deyir ki, sən peyğəmbərsən,ancaq mən isanın şəriyyətində qalıram. onda da kafir olar!
1 də ki, mənim əqidəmi bilmək istəyirsənsə ,bu mövzuda 1 ci səhifədən buracan əqidəm haqqında çox şey yazmışam.
min dəfə ölç bir dəfə biç
min dəfə bax, 1 dəfə böhtan olmayan sual ver.

nə isə bu məsələ çözüldü.
xomeynin küfrü çoxdur ,1 küfrü vəfat etmiş salehlerin əşyalarından bərəkət almaq əqidəsində olmasıdır.
təvəssül haqqında çox yazmışam gir ora taparsan yazılarımı.
burda söhbət cahillik üzündən usulda şirk edən kafir olub olmamağından gedir.
verdiyin 2 sualın cavabı gələcək bir az gözdə..
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#333 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 апреля 2011 - 21:15

Sənn birinci səhifədə yazmısan ki :
"lakin ozunne "ehlisunne " deyenlerin bir choxlari yani alimleri bu ayenin tefsirine batilcesine tefsir verdiler,
shiyelerde deyildiyine gore deyirler ki, furuda bilmemezlik uzrsuzdur !
yadaki, deyirler ki, imamlar varsa usulda bilmemezlik uzrsuzdur, eger onlar yoxsa insanlara huccet chatdira bilmez adi insan,
yani deyirler ki, ali r.a huccetullah idi, insanlar uchun !
indi sual shiyeleredi,
bu yuxarida deyilenler duzdur sizin haqqinizda ? "

Mən başa düşə bilmirəm , sən şiə əqidəsini "deyirlər ki..." dən öyrənmisən ?
Əgər belədirsə, o zaman mənə məsləhət verməkdənsə get bir özün bir dənə şiə kitabı aç oxu, araşdır, özü də tək oxuma! Bu məsələlərə vaqif olan adamla oxu ki, bilmədiyin məqamları sənə izah eləsin! Sonra gəl bir mövzu aç da !
Sən hələ heç şiə nə deyir, necə fikirləşir ondan məlumatın yoxdursa, hansı " furqana" əsaslanıb deyirsən ki, filankəs kafirdi, filankəs mömindi ?
2.Eynilə mən də sənə deyirəm! Yekə oğlansan! Adamın qəlbində cüzi də olsa Allah qorxusu, həya olar! Axtar-araşdır sonra kiməsə irad bildir!
3.İndi buyur, o verdiyin sualları bir az da açıqla ki, konkret nəyi bilmək istəyirsən ! Çünki, həqiqətən də mən sənin verdiyin suallardan əslində nəyi bilımək istəyirsən anlaya bilmədim.Bəlkə sən "mədəni" dildə danışırsan mən səni başa düşə blmirəm ? :rolleyes:

bizim camaaat ona görə razılaşmır sizin əqidəynən
1. siz deyirsiz ki, Allah insanlara özünü və axirəti, yaradılışının səbəbini rəsulsuz tanıda bilməz(nəuzubilləh_)
2. siz deyirsiz,bir insan meşədə doğulursa,ATA-ANASINA BAXIB cahillik üzündən şirk edərsə o kafir olsada,axırətdə onun üçün üzr olacaq bilməməzliyi.çünkü haqqı çatdlran olmayıb ona.
3.cahillik üzündən şirk edəni Allah bağışdaya bilər...
hələlik bu qədər

Сообщение отредактировал ahmed: 11 апреля 2011 - 21:16

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#334 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 00:00

nə isə bu məsələ çözüldü.
xomeynin küfrü çoxdur ,1 küfrü vəfat etmiş salehlerin əşyalarından bərəkət almaq əqidəsində olmasıdır.
təvəssül haqqında çox yazmışam gir ora taparsan yazılarımı.
burda söhbət cahillik üzündən usulda şirk edən kafir olub olmamağından gedir.
verdiyin 2 sualın cavabı gələcək bir az gözdə..

1.Əvvəla sənin və sənin qardaşlarıvın təvəssül haqqında dedikləri cəhalət mənə maraqlı deyil ki, durub zatən çox önəmli imiş kimi hələ bir axtarıb oxuyum da.
2.Xomeyninin (r.a) küfrü haqqında konkret dəlillərin varsa yaz!
3.Mən sənə sual vermişəm ki, əgər sən biz deyənlə razılaşırsansa niyə 11 səhifə camaatı məşqul eləmisən.Sənin konkret şiə əqidəsində etiraz elədiyin məqam hansıdır ? O məqamı sübut eləmək üçün dəlilin nədir ?
4.Sənə iki Quran ayəsi haqqında sual verdim.Birini axır ki, başa düşüb cavab verdin.Deməli bu məsələdə bizə etiraz eləmirsən.İkinci ayənin də cavabını buyur!
5.Qaldı ki, sənin etiraz elədiyin başa düşmədiyin məqamlara,həqiqətən də sən bilmirsən.Bilmədiyivin də düşmənisən.Bəzi məsələlər vardır ki, onun izahı məhz sünnətdədir.Sən də sünnəti öz standartlarıva uyğun " fürqanla" başa düşdüyüvə,ayırd elədiyivə görə azğınlıqdasan.
6.Buyurub bircə -bircə Xomeyninin (r.a) küfrlərini də yaz əgər elə bir şey varsa ! İstəyirsən lap ayrıca mövzu aç onu da ayrıca müzakirə edək!

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#335 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 00:04

bizim camaaat ona görə razılaşmır sizin əqidəynən
1. siz deyirsiz ki, Allah insanlara özünü və axirəti, yaradılışının səbəbini rəsulsuz tanıda bilməz(nəuzubilləh_)
2. siz deyirsiz,bir insan meşədə doğulursa,ATA-ANASINA BAXIB cahillik üzündən şirk edərsə o kafir olsada,axırətdə onun üçün üzr olacaq bilməməzliyi.çünkü haqqı çatdlran olmayıb ona.
3.cahillik üzündən şirk edəni Allah bağışdaya bilər...
hələlik bu qədər

1.Sizin camaat özü bilər.Bizimlə zatən kafirlər razılaşmır.O demək deyil ki, biz batil əqidədəyik!
2.İndi buyur məsələlərə "SİZ DEYİRSINYIZ Kİ..." pəncərəsindən baxma! Əgər bunun bizim əqidəmiz olduğunu iddia edirsənsə buyur dəlillərivi gətir sonra müzakirə eliyək! Yoxsa, " siz deyirsiniz ki..." , " biz deyirik ki..." bu artıq "nisyə" söhbətdi :rolleyes:
3.Buyur zəhmət olmasa, biz harda nəyi deyiriksə dəlillərinlə yaz! :rolleyes:
cavabın hələlik bu qədər

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 12 апреля 2011 - 00:04

#336 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 00:07

Bir də zəhmət olmasa cavablandır görək, DƏLİ əgər şirk edirsə, müşrikdirsə o üzrlü hesab olunurmu ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 12 апреля 2011 - 00:08

#337 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 22:14

Bir də zəhmət olmasa cavablandır görək, DƏLİ əgər şirk edirsə, müşrikdirsə o üzrlü hesab olunurmu ? :rolleyes:

yox 3 rəngli, sən ciddi ol belə məsəllərdə.
Dəlillik ağır xəstəlikdir.sən isə güllə güllə sual verirsən.
dəlinin ümümən hökmünü Allah verəcək qiyamət günü.
dəli olan insanın qəlbi təmiz qalır.
dəlinin dedikləriylə qəlbində ki, üst-üstə düşmədiyi üçün dəli sayılır.bunun əksi dəli sayılmaz. və həmin insan müşrükdür əgər küfür söz danışıb əməl edərsə..
birdə dəli olan insan xəstəliklər arasında ən çətin xəstəliyi
yaşayır yer üzündə.

Сообщение отредактировал ahmed: 12 апреля 2011 - 22:16

#338 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 22:30

dəlinin dedikləriylə qəlbində ki, üst-üstə düşmədiyi üçün dəli sayılır.bunun əksi dəli sayılmaz. və həmin insan müşrükdür əgər küfür söz danışıb əməl edərsə..
yaşayır yer üzündə.

Əvvəla, əzizim, mən 3 Rəngli deyiləm, nikim 3 rengli həyatdı. :rolleyes:
2.Qalmırsan da bu artistliyindən ! :rolleyes: Mən DƏLİYƏ gülməmişəm.MƏn sənə sualı gülümsəyərk vermişəm.O qədər xırdaçı adamsan ki, məni də məcbur eləyirsən durub səni balaca uşağı başa saldığım kimi başa salım ki, bəlkə bu elementar şeyləri başa düşəsən !
3.Mən bu məsələlərdə ciddiyəm bu məsələlərdə sən ciddi ol! Mən sənə sualı ona görə verməmişəm ki, ciddiliyivi pozub , söz oyunu oynayasan.
4."Furqani" mənə sənin fikirlərin lazım deyileeee. İslami mənbələrdən gətir yazdığın sözlərin dəlilini.A kişi, sən nə bilirsən dəlinin qəlbi təmiz qalır , təmiz qalmır, dəlinin qəlbiniə girmisən ?
5.Bir də ki, adam durub deyir ki, Allahdan başqa Allah var! nəuzubillah! Day buna nə əməl ? Nə nağıl danışırsan ?
6.Sən mənə Ağabey soltanov variantı cavab vermə də "furqani" :rolleyes: Olmadı ki! :rolleyes:
7.Sən nə soruşmuşam ona cavab ver! özü də dəlillərlə!
8.Deməli qəbul edirsən ki, Allah kimə hansı səviyyədə ağıl veribsə,yaxud verməyibsə o səviyyədə də sorğu sual edib-hökm verəcək ya yox ? :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 12 апреля 2011 - 22:36

#339 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 апреля 2011 - 22:32

BUndan əlavə, "furqani" cavabı dəqiqləşdir sonra ver və islami mənbələrə əsasən ver ki, sonra dəqiq cavab tələb eləyəndə " gözlə" deməli olmayasan! :rolleyes:
Buyur indi mənim suallarıma həmçinin DƏLİLƏR barədə verdiyim suala da cavab ver !

Həəəəə...Mən sənin konkret nəyə irad tutmağın barədə faktlarıvı , verdiyim suallara cavab verməyivi gözləyirəm inşaAllah.İnanıram ki, gözləməyimin nəticəsi olacaq!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 12 апреля 2011 - 22:38

#340 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 15 апреля 2011 - 20:35

Hələ də cavab yoxdur! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 15 апреля 2011 - 20:36

#341 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 апреля 2011 - 20:48

yaşayır yer üzündə.

Əvvəla, əzizim, mən 3 Rəngli deyiləm, nikim 3 rengli həyatdı. :rolleyes:
2.Qalmırsan da bu artistliyindən ! :rolleyes: Mən DƏLİYƏ gülməmişəm.MƏn sənə sualı gülümsəyərk vermişəm.O qədər xırdaçı adamsan ki, məni də məcbur eləyirsən durub səni balaca uşağı başa saldığım kimi başa salım ki, bəlkə bu elementar şeyləri başa düşəsən !
3.Mən bu məsələlərdə ciddiyəm bu məsələlərdə sən ciddi ol! Mən sənə sualı ona görə verməmişəm ki, ciddiliyivi pozub , söz oyunu oynayasan.
4."Furqani" mənə sənin fikirlərin lazım deyileeee. İslami mənbələrdən gətir yazdığın sözlərin dəlilini.A kişi, sən nə bilirsən dəlinin qəlbi təmiz qalır , təmiz qalmır, dəlinin qəlbiniə girmisən ?
5.Bir də ki, adam durub deyir ki, Allahdan başqa Allah var! nəuzubillah! Day buna nə əməl ? Nə nağıl danışırsan ?
6.Sən mənə Ağabey soltanov variantı cavab vermə də "furqani" :rolleyes: Olmadı ki! :rolleyes:
7.Sən nə soruşmuşam ona cavab ver! özü də dəlillərlə!
8.Deməli qəbul edirsən ki, Allah kimə hansı səviyyədə ağıl veribsə,yaxud verməyibsə o səviyyədə də sorğu sual edib-hökm verəcək ya yox ? :rolleyes:

inşallah,o biri suallara da cavab gələcək.
o ki qaldı dəliyə,bu haqqda rəsul s.ə.v. deyib
Peyğəmbər səllallahu aleyhi və səlləm demişdir: "Üç şəxsin üzərindən qələm qaldırılıb (onlara günah yazılmır): Həddi buluğa çatmamış uşaq, ruhi xəstə və yuxuda olan şəxs..."(Bu hədisi Əbu Davud rəvayət etmişdir).yəni yuxuda insan hətta , günahsız kimisə vurub öldürsə, yəndə qəlbi günaha batmır.ola bilsin ki, sənin dinində başqa cür olsun.

#342 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 16 апреля 2011 - 21:33

inşallah,o biri suallara da cavab gələcək.
o ki qaldı dəliyə,bu haqqda rəsul s.ə.v. deyib
Peyğəmbər səllallahu aleyhi və səlləm demişdir: "Üç şəxsin üzərindən qələm qaldırılıb (onlara günah yazılmır): Həddi buluğa çatmamış uşaq, ruhi xəstə və yuxuda olan şəxs..."(Bu hədisi Əbu Davud rəvayət etmişdir).yəni yuxuda insan hətta , günahsız kimisə vurub öldürsə, yəndə qəlbi günaha batmır.ola bilsin ki, sənin dinində başqa cür olsun.

1.Sənin kimi kafir hara,Allah rəsulundan (s.a.s) hdəsi nəql eləmək hara ? :rolleyes:
2.Hədisdə qəlbdən, ürəkdən,ürəyin təmiz qalıb -qalmamağından söhbət getmir
3.Əvvəla,Əbu Davud bütün müsəlmanlara huccət deyil.
4.Bu məzmunlu hədis müsəlmanların ( şiələrin) də mənbələrində var.
5.Sən mənə Qurandan dəlil gətir.Deməli, sənin " furqanıva" sərf eləyəndə hədisə isnad edirsən sərf eləməyəndə yox ? Əlbəttə ki, bir insan İslam dinini öz şəhvətini, yəni, "furqanına" uyğunlaşdırmağa çalışanda ortaya sənin inancın kimi bir inanc çıxır ki, bu da islam deyil.
6.Sən dediyin hədis FİQHİ məsələlərə aiddir.MƏNƏ GƏLMƏ! KƏNDÜVƏ GƏL! :rolleyes:
SƏn mənə ÜRƏYƏ ÇATMAMASI, ÜRƏYİN TƏMİZ QALMASI BARƏDƏ danış.HALBUKİ, SƏN YAZDUĞUN BU HƏDİS MƏNİM SÖZÜMÜ TƏSDİQ EDİR SƏNİN YOX! Çünki,mən deyirəm ki, DƏLİ ALLAHA ŞƏRİK QOŞSA DA ONA CƏZA VAR YA YOX ? Sən isə konkret cavab verməkdənsə söhbəti fırladıb özündən uydurursan ki, QƏLBİNƏ ÇATMIR,"ARTİLLERİYA" DAMARLARINA ÇATMIR,KLAPANLARINA ÇATMIR! Uydurma ABD, dəlil gətir,dəlil! Dəlilnən danışmağı bacarırsan ? hardan bacarasan ? :rolleyes: Bacarcaydın şeytana uyub İslamdan xaric olmazdın ki :rolleyes:
P.S
Dedim axı, konkret cavab verməmiş dəlil gətirməmiş səndən əl çəkən deyiləm.Buyur indi həm DƏLİLƏR haqqında verdiyim suala (DƏLİLLƏRİ İLƏ) həm də digər suallarıma cavab ver! Cavab gözləyəcəyəm! :rolleyes:

#343 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 апреля 2011 - 22:22

nə isə,mən sənin kimi haqqı bir tərəfli axtarmıram.
əgər bir söz, bir hədis qurana zidd getmirsə, onu qəbul eləyirəm.baxmayaraq ki, sünni alimləri gətirir bu hədisi.

#344 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 16 апреля 2011 - 23:06

nə isə,mən sənin kimi haqqı bir tərəfli axtarmıram.
əgər bir söz, bir hədis qurana zidd getmirsə, onu qəbul eləyirəm.baxmayaraq ki, sünni alimləri gətirir bu hədisi.

Əzizim, əgər sən haqqı "furqanıva" görə axtarırsansa heç nəyi tapa bilməyəcəksən! Qurana zidd getmədiyini deyirsən ? Buyur ayə göstər ki, sənin "DƏLİNİN ÜRƏYİNƏ ÇATMIR " məsələsi Quranda var da! Axı, sən bu barədə Qurandan ayə gətirə bilmirsən.Bəlkə sənin başqa Quranın var? :rolleyes: Sən guya quranla danışırsan ?
Sən Qurana yox, sənin "furqanıva" zidd olmayan hər bir şeyi qəbul edirsən!
"Nə isə" nədi ? YƏni, "furqanımın zaryadkası" qurtardı, MƏN PAS ? :rolleyes:
Əgər, haqqı gördünsə həmd olsun! Əgər görmədinsə mövzudan yayınma! Səndən cavab gözləyirəm! "nə isə" ilə iş keçmir.Yoxsa, öz haqq bildiyin şeyi təbliğ eləməkdən yoruldun ? :rolleyes:
Bir də ki, mən ÜMUMİYYƏTLƏ HAQQI AXTARMIRAM.Çünki,Artıq onu tapmışam əl-həmdulilləh! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 16 апреля 2011 - 23:10

#345 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 16 апреля 2011 - 23:16

ABDhəlim, sənə yenə də deyirəm.Sən ancaq şeytanın sənə vəsvəsə elədiyi məsələləri yazırsan,yazırsan,yazırsan, yazırsan.... Elə ki, Haqq gəlir batili qamçılayır,o dəqiqə ya mövzunu yarım qoyursan, ya da bax belə söhbəti fırladırsan...
Novruz bayramı mövzusunda, təvəssül mövzusunda verdiyim sualları da beləcə yarımçıq qoymusan! Bilirsən niyə ? Çünki, o suallara cavab tapmamısan! Ona görə də suallarımı cavabsız qoyub, orda-burda öyünürsən ki, "MƏN XIRDALADIM" Mövzular durur.BU suallarıma da cavab ver! Buyur sadaladığım mövzularda da sənə verdiyim suallara cavab ver! Əgər verə bilirsənsə.Rast ki, FURQAN FURQAN deyirsən , o zaman buyur mənə QURANDAN sübutlar gətir.Demişəm, deyirəm ,deyəcəyəm də, suallarıma cavab verməyincə səndən əl çəkməyəcəyəm, "nəfəsin kəsilənə qədər qovacağam" səni inşaAllah! :rolleyes: Ta ki, bax axırda belə batil əqidəndə cavab tapa bilməyib "Nə isə" deyəsən! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 16 апреля 2011 - 23:18

#346 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 апреля 2011 - 00:53

ABDhəlim, sənə yenə də deyirəm.Sən ancaq şeytanın sənə vəsvəsə elədiyi məsələləri yazırsan,yazırsan,yazırsan, yazırsan.... Elə ki, Haqq gəlir batili qamçılayır,o dəqiqə ya mövzunu yarım qoyursan, ya da bax belə söhbəti fırladırsan...
Novruz bayramı mövzusunda, təvəssül mövzusunda verdiyim sualları da beləcə yarımçıq qoymusan! Bilirsən niyə ? Çünki, o suallara cavab tapmamısan! Ona görə də suallarımı cavabsız qoyub, orda-burda öyünürsən ki, "MƏN XIRDALADIM" Mövzular durur.BU suallarıma da cavab ver! Buyur sadaladığım mövzularda da sənə verdiyim suallara cavab ver! Əgər verə bilirsənsə.Rast ki, FURQAN FURQAN deyirsən , o zaman buyur mənə QURANDAN sübutlar gətir.Demişəm, deyirəm ,deyəcəyəm də, suallarıma cavab verməyincə səndən əl çəkməyəcəyəm, "nəfəsin kəsilənə qədər qovacağam" səni inşaAllah! :rolleyes: Ta ki, bax axırda belə batil əqidəndə cavab tapa bilməyib "Nə isə" deyəsən! :rolleyes:

sən nə cahil insansan.
furqanı olan təkcə qurannan getmir,O ona verilən furqannan səhih hədisləri batildən ayıra bilir.əgər nəfsinə görə səhih hədisi, batil sayaramsa Allahın qəzəbinə gələ bilərəm.sən belə şeyləri bilməzsən .çünkü sən Allahın qəzəbini tanısaydın,təvəssül caiz saymazdın.
əslində dəliyə günah yazılmır cavabı, quranda var, ancaq məs bu ayənin, bunada aid olduğunu inamayacaqsan.
ona görə də hədis gətirdim.
sabah inşallah cahillik haqqında böyük bir mövzu yazacağam.özüdə imamların sözlərindən.gözdə

#347 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 апреля 2011 - 12:10

sən nə cahil insansan.
furqanı olan təkcə qurannan getmir,O ona verilən furqannan səhih hədisləri batildən ayıra bilir.əgər nəfsinə görə səhih hədisi, batil sayaramsa Allahın qəzəbinə gələ bilərəm.sən belə şeyləri bilməzsən .çünkü sən Allahın qəzəbini tanısaydın,təvəssül caiz saymazdın.
əslində dəliyə günah yazılmır cavabı, quranda var, ancaq məs bu ayənin, bunada aid olduğunu inamayacaqsan.
ona görə də hədis gətirdim.
sabah inşallah cahillik haqqında böyük bir mövzu yazacağam.özüdə imamların sözlərindən.gözdə

Həəə ... Sən üstəlik falçısan da ? :rolleyes:
Nəyə inanıb , nəyə inanmayacağam qabaqcadan bilirsən ? :rolleyes:
2.Buyur , "DƏLİNİN QƏLBİNƏ ÇATMAMASI" haqqında Qurandakı aəyni gətir , artistlik eləmə! :rolleyes:
3.Sən isə cahil yox kafirsən! kafir olmasaydın təvəssülü şirk hesab eləməzdin! :rolleyes:
4.Sən məni cahil bilib cahilliyə aid məqaləni mənim əleyhimə yazırsan , yoxsa, dəliyə aid verdiyim suala cavab olaraq yazırsan ?
5.Əgər mənim əleyhimə yazırsansa çox sağ ol! Xatırmaldım ki, mövzumuz bu deyil! Mövzudan yayınma! Axı, bunun məsələyə nə dəxli var ? Əgər sən mənim əleyhimə cahillərə aid məqalə yazım mövzudan yayınsan , mən də sənin əleyhivə LUT QÖVMÜ haqqında məqalə yazım mövzudan yayınım da gərək! :rolleyes:
6.Yox əgər dəlilər haqqında verdiyim suala cavab olaraq yazırsansa o zaman cahillə dəli arasında fərq var.Yox, əgər sən bir hesab edirsənsə, o zaman sənin "furqanıva" görə cahilin də qəlbinə çatmır.Onda nə qatmısan aləmi bir-birinə ?
7.Tamam.Gözlə deyirsən gözləyirəm.Səhifələr qat-qat olur suallarıma cavab vermirsənaaaa! Sənə digər səhiflərdə verdiyim sualları da yenidən gündəmə gətirəcəyəm.Hələ bu harasıdı ? Görməli günlərin qabağdadı :rolleyes:
P.S
Buyur iddia elədiyim kimi, qurandan "DƏLİNİN QƏLBİNƏ ÇATMIR " məsələsini sübut gətir!!! Qaçmayasan sualdan cavab gözləyəcəyəm! "FURQANİ"

#348 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 апреля 2011 - 16:16

Buyur iddia elədiyim kimi, qurandan "DƏLİNİN QƏLBİNƏ ÇATMIR " məsələsini sübut gətir!!! Qaçmayasan sualdan cavab gözləyəcəyəm! "FURQANİ" [/size][/font]

birdə danışırsan ədəb ərkannan danış,camaat səni imamların şiyələin bilib fikirləşər ki, imamlarda sənin kimi olub !
ona görə,sözlərivə fikir ver, gözəl danış.
dəli məsələsini burda muzakirə edək inşallah
http://313news.net/f...2224#entry72224
burda cahilliyin üzrlü olub olmaması müzakirə olunur.mövzuları qatma biri birinə.

#349 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 апреля 2011 - 19:19

Buyur iddia elədiyim kimi, qurandan "DƏLİNİN QƏLBİNƏ ÇATMIR " məsələsini sübut gətir!!! Qaçmayasan sualdan cavab gözləyəcəyəm! "FURQANİ" [/size][/font]

birdə danışırsan ədəb ərkannan danış,camaat səni imamların şiyələin bilib fikirləşər ki, imamlarda sənin kimi olub !
ona görə,sözlərivə fikir ver, gözəl danış.
dəli məsələsini burda muzakirə edək inşallah
http://313news.net/f...2224#entry72224
burda cahilliyin üzrlü olub olmaması müzakirə olunur.mövzuları qatma biri birinə.

Əl çəkmirsiz də bu Müaviyə siyasətinizdən.Mən sənə nə ədəbsiz söz demişəm ki, "furqani" ? Yoxsa, FURQAN sözünü ədəbsiz söz hesab edirsən ? :rolleyes:
2.Şükür Allaha biz sözlərimizə fikir verib gözəl danışmağa səy göstiririk "furqani" .Yersiz bəhanələr gətirmə! Ədəbli ol! :rolleyes: Belə fəndlər işlətməklə Müaviyənin siyasi irsinə nə dərəcədə sadiq olduğuvu göstərirsən ? :rolleyes:
3.Sən guya mövzuya uyğun nəsə yazırsan ? Sən mövzunun adından tutmuş, yazdığın yersiz şərhlərə görə onsuz da mövzudan yayınmısan ! :rolleyes:
Bəlkə sənin üsuli din anlayışın Qurana görə deyil? Sən hələ bir say görüm üsuliddin neçədir ? Bilirsən ? Guya, mövzuya uyğun verdiyim suallara cavab yazmısan ? Buyur sənə DƏLİLİK mövzusuna qədər verdiyim suallara cavab ver! :rolleyes:
Bir də ki, sən narahat olma! Nə qədər çalışsan da sən belə sözlərlə məni məcbur edəsən ki, sənə ədəbsiz söz deyib , inşaAllah deməyəcəyəm.Guya, bilmirəm sizin belə taktiki gedişlərivizi ? Sən bu variantları öz camaatıva gələrsən yaxşı "furqani" ? :rolleyes: Sən məni ədəbsizliyə təhrik edə bilməzsən.Şeytanın adi əsgəri yox,lap sağ əli olsan belə bunu bacarmazsan :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 17 апреля 2011 - 19:21

#350 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 апреля 2011 - 01:01

usullidin ümümən imamlarnan sizin uyudrduğunuz usiliddinən seçilir.
ancaq mövzu bu deyil.
mövzu budur ki, Allah şirki bağışdayacaq bir insana ki, peyğəmbər, imam, görməyib! rəsul s.ə.v. və imamların aşağıdakı sözlərindən aydın olacaq Allah cahillik üzündən şirk edəni bağışdamaycaq.

Bismillah,birinci nağılı yaxşı yazmısan,amma nağıl ki,nağıl!!Allahı tanımayan birisi təhlükə anında Allaha hardan çağırsın???Gülməlidir eee,tovhiddən zərrə qədər də anlayışı olmayan iki daşın arasında Allaha hardan dua edecək!!Cənnəti Allahın vasitəsiz insana başa salması fikri çooox gülməlidir.Adam var Allahı varlılğından xəbəri yoxdur,qaldı ki,cənnət-cəhənnəm..
P.S sənə neçə dəfə dedim,amma duxun çatmadı deməyə??Ay insan,furuddində kimə iqtida edirsən????Hansı hədis/tarix kitablarını qəbul edirsən???Əqidəni niyə gizlədirsən??De görək

kənan və 3 rəngli həyat
YƏNİ elə bir şey əqidə də yoxdur ki, insan Allahı tanımasın.
aşağıda yazdıqlarımdan özüvüzdə şahid olacaqsız ki,
insan,yaradılışının səbəbini unudsa belə,ona ya Allah özü bu dünyada ,xəbərdalıq həmdə xatırladır, edir,bu dünyada,ya da kı,peyğəmbər və onun ardıcıları ilə, sadəcə olaraq
cahil müşrüklərə xatırlanır və xıbırdalıq edilir.
mənim əqidəm elə imamların əqidəsindədir !yəni tovhid elə bir şeydir ki, evvəl necə idi,axıracan elə qalır.və qəlblər tək bir qəlb kimi birləşir mənəvi cəhətdən...
deməli deyirsən ki,

tovhiddən zərrə qədər də anlayışı olmayan iki daşın arasında Allaha hardan dua edecək!!

deməli qayıdırıq söhbətin əvvəlinə.
ümümən əraf 172,173 ci ayəsində,Allah bütün insanları yaratdı,və səndəndə,məndəndə,ehli beyt alimlərindəndə,abu cahildəndə,firondanda,yəni əvvəldən qiyamət gününəcən nə adəm övladı,qadınlı ,kişi olaraq dünyaya gələcək,Allah onlarən hamısından bu sözü aldı !və onlarda,bizdə, bax bunu dedik
O zaman Rəbbin Âdemoğullarından, onların belleri-dən soylarını almış və "Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?" deyərək onları özlərinə şahid tutmuşdu da, onlar da: Bəli, Rəbbimizsən!” – deyə cavab vermişdilər. (Belə bir şahidliyin səbəbi) qiyamət günü: “Biz bundan qafil idik”........deməyin;

Izah edilmək istənən budur: Biz Adəm oğullarının bellerine soylarını alaraq onları özlərinə şahid saxladıq. Onlar da bizim Rabliğimizi tanıdılar. Beləcə qiyamət günü bizə qarşı qarşıya süre bilecekleri heç bir səbəbləri qalmadı. Əgər biz bunu etməsəydik, yəni Adəm oğullarının fərdlərini bellərdən aldıqdan sonra hər birini şahid tutmasaydık və bu şahid tutmaq işini kökündən laqeyd etmeseydiler də Âdemoğullarından heç bir kimsə özünə və Allahın Rəbbi olduğuna şahid olmayıb bu barədə məlumat sahibi olmasaydı, o zaman qiyamət günü hamısı dünyada bizim rabbligimizdən xəbərdar olmadıqları səbəbini irəli süreceklerdi.Xəbərsiz olan adam da nə öhdəçilikli sayıla bilər və nə məsul tutula bilər. Məhz "Qiyamət günü, 'Biz bundan qafil idik.' deməyin deyə ... " ifadəsinin mənası budur
daha sonra imamlar bu haqqda deyir

Yenə eyni əsərdə verilən məlumata görə, Abdullah ibn Sinan belə deyər: İmam Cəfər Sadiğə (ə.s.), "Allahın yaratışına (fitrətinə) ki, insanları ona görə yaratmışdır." [Rum, 30] ayəsindəki fitrətin nə olduğunu soruşdum, mənə belə cavab verdi: "Bu fitrət əlbəttə, islamdır. Allah insanlardan söz aldıqda onları tövhid inancı üzərinə yaratdı. Mömin, kafir ayrımı etmədən onlara, 'Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?' deyə soruşdu. " [C. 2, s.12, h: 2]

Tefsir'ül-Ayyâşî'de verilən məlumata görə, Rıfaa belə deyər: İmam Cəfər Sadiğə (ə.s.), "Bir zaman Rəbbin Âdemoğullarından, onların bellerine soylarını almışdı." ayəsinin mənasını soruşdum. Mənə belə cavab verdi: "Bəli, insanların Allaha qarşı irəli sürebilecekleri heç bir səbəbləri yoxdur." Sonra əlini yumarak, "Söz alma günündə onları bu şəkildə almışdı." dedi.
Tefsir'ül-Kummî'de müəllifin atasına, onun İbn Əbi Umeyrə söykənərək verdikləri məlumata görə İbn Miskan belə deyər: İmam Cəfər Sadiğə (ə.s.), "Bir zaman Rəbbin Âdemoğullarından, onların bellerine soylarını almış və 'Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi ? 'deyərək onları özlərinə şahid tutmuşdu da, onlar da, 'Bəli, şahidik.'demişdilər. " ayəsində izah hadisənin gözlər qarşısında reallaşıb reallaşmadığını soruşdum. İmam mənə bu cavabı verdi: "Bəli, gözlər qarşısında reallaşdı. Allah ilə əlaqədar məlumat sabit oldu, lakin insanlar o səhnəni unutdular. Amma gələcəkdə onu hatırlayacaklar. Əgər bu hadisə olmasaydı, heç kim yaradıcısını və ruzisini verəni bilməzdi.
Burda heç kim yaradıcını bilməzdi sözü, mömünlər qəsd olunur,
Yəni insanlar 2 cürdür,
1 ci Allahı ancaq ruzi verən, yerin göyün sahibi kimi tanıyır bunuynan kifayətlənir, və dünyanı Allaha şərik qoşmağa başdayır, yəni haqqı axtarmır.
2. ci növ insalar isə,
Allahı həm dünyada ruzi verən,oğul uşaq verən,yeri göyü yaradan kimi,
Həmdə axırət baxımından tanıyır,hər şeyi hökmü altında saxlayan,
əbədi əzab verən .və əbədi rəhmət bəxş edən kimi tanıyır,
və kimsə axirətə inanmırsa onlarıda da rədd eləyir qəlbindən.bax bu cür insanlardan Allah razıdır.buna quranda özüvüz şahidi ola bilərsiz.burda imamın Allahı tanımazdı, bilməzdi sözünü ,2 ci növ insanlar haqqında çəkir,məs bu insanlara demək olarki,Allahı tanıyır, bilir ! yoxsa ki,ruzi verənin,yeri göyü tək Allah olduğuna inanmaqnan insan,hələ də küfürdən canını qurtarmır.gərək Allaha axirət baxımından iman gətirsin.

Yenə Tefsir'ül-Ayyâşî'de verilən məlumata görə, Əbu Basar belə deyər: "Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?" ifadəsi ilə əlaqədar olaraq İmam Cəfər Sadiğə (ə.s.), "Bu suala dilləri ilə bilərmi cavab verdilər?" deyə soruşdum. İmam mənə belə cavab verdi: "Bəli, ürəkləri ilə də söylədilər." Eyham-m'a, "Onlar o gün harada idilər?"deyə soruşdum. Mənə bu cavabı verdi: "Allah onları yetinebileceği bir xüsusiyyətdə yaratmışdı."

əl-Kafidə verilən məlumata görə, Əli b. İbrahim atasından, atası İbn Əbi Umeyrdən, o İbn Uzeyne'den, o da Zürare'den belə dediyini nəql edir: "İmam Məhəmməd Musa (ə.s.), 'Allaha şərik koşmaksızın onun Hanifler olun.' [66] ayəsinin mənasını soruşdum. Mənə, 'Həniflik, Allahın insanların yaratışına əsas olan fitrətinin nəticəsidir. Allahın yaratış dəyişməz. Allah insanları Onu biləcək xüsusiyyətdə yaratdı.' dedi. "
"Arxasından İmam, 'O zaman Rəbbin Âdemoğullarından, onların bellerine soylarını almış və' Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi? 'deyərək özlərinə şahid tutmuşdu da, onlar da, 'Bəli, şahidik.'demişdilər. ' ayəsinin mənasını soruşdum. Mənə, 'Allah Adəmin qiyamət gününə qədər gələcək olan nəsilini belindən çıxardı. Onlar zərrələr kimi çıxdılar. Allah onlara özünü tanıtdı və(qəlb gözü ilə) göstərdi. Bu hadisə olmasaydı, heç kim Rəbbini bilmeyecekti.' cavabını verdi. "

"İmam sözlərinə belə davam etdi: Peyğəmbərimiz, 'Hər doğulan uşaq fitrət üzrə doğar.' buyurur. Yəni Uca Allahın yaradıcısı olduğu şüuru ilə doğular. Bu ayədə buyurulduğu kimi: "Əgər onlardan özlərini kimin yaratdığını soruşsan sənə Allahın yaratdığını deyirlər." [67] [c. 2, s.12, h: 3]
İmam, sözlərinə belə davam etdi: "Özündən söz alınan hər şey sərt bir kayadan da olsa mütləq dünyaya çıxacaq." [Füru-i Kafi, c. 5, s.504, h: 4]

Imam sadiq dedi””--Allah-taala Həzrət Adəm əleyhissalamı yaratdığı gündən Qiyamətə qədər yer üzü heç vaxt hüccətsiz olmamış və olmayacaqdır. İstər zahiri və aşkar hüccət olsun, istərsə də qeybdə və gizlində olan hüccət. Əgər yer üzündə ilahi bir hüccət olmasa, Allaha sitayiş olunmaz”

Bihərul -Ənvar,c 52,səh.92

Burda da imam sadiq buyurur ki, insanı(yəni səni,məni...) Allah əvvəldən tovhiddə yaratmasına baxmayaraq, yenə də Allahın mərhəmətinin bir əlamətidir ki, insana yer üzündə də hüccətsiz buraxmır ,yəni tovhidə,təmizdənməyə gedən yolu göstərir,
və ya insan tovhidədirsə, olanların yəqinliyini daha da gücləndirir. Yəni ümümən yer üzündə Allahın qəlblərə hüccəti bir mərhəmətidir ! siz isə deyirsiz ki, biz bu hüccəti görmədik ! ancaq qiyamət günü, bunu boynuvuza alacaqsız, şahiddik edəcəksiz
Ümümən bu boyda hədisləri gətirməyimdə məqsəd,nə cür, necə oldu, Allah belə etdi., deməyin ,və birdə özüvüzü indi sirkələyin, ört basdır etdiyivizi indi üzə çıxardın.
Yaradılışıvızın səbəbini Allahdan soruşun !

#351 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 18 апреля 2011 - 15:10

abdhəlim,
əvvəla, sən mövzunun başlığını düz qoymamısan.ÇÜNKİ,ÜSULİDDİN TƏKCƏ ALLAHI TANIMAQ DEYİl.BUYUR GÖRƏK SİZDƏ ÜSULİDDİN NEÇƏDİR ? :rolleyes:
2.NECƏ YƏNİ ALLAH DEDİ,SONRA UNUTDURDU, QİYAMƏT GÜNÜ HAMININ YADINA DÜŞƏCƏK ? :rolleyes:
3.Lap tutalım ki, sən UNUTDUN, AMma, UNUTDUĞUVU ALlah sənə bildirdi Quranla və yaduva düşməsə də Quranda var diyə iman gətirdin ki, unutmusan.yaduva sala bilməsən də Qurana əsasən belə bir şeyin baş verməsinə iman gətirdin.Bəs meşədəki insan hardan bilsin ki, belə bir şey baş verib amma, sonradan unudub ? :rolleyes:
4.Buyur, zəhmət olmasa həmin ayənin təfsirinə müraciət et, nə dediyimi anlayacaqsan
5.Zəhmət olmasa İmamların dediyini iddia etdiyin məsələləri, təfsirlərdən gətirdiyin iqtibasların ərəbcə mətnlərini yerləşdir bura ! :rolleyes:
6.Deyək ki, meşədə olan insan qəbul etdi ki, onu Allah yaradıb.Amma, o günəşi Allah bildi.yaxud heç nəyi Allah bilmədi, Allahı məsələn, hindistanlıların təsəvvür elədiyi kimi təsəvvür elədi, dörd əlli beş ayaqlı, göy rəngdə, uzun saqqallı və s. ( nəzubillah) onda iman gətirmiş sayılırmı ? :rolleyes:
7.Yaxud Allaha iman gətirdi, amma, cənnət ,cəhənnəm və .s. iman gətirmədi .Onda ÜSULİDDİNDƏ BİLMƏMƏZLİK ÜZR SAYILMIRMI ? :rolleyes:
Bax, sən mövzunun adını səh seçib qatıb-qarışdırmısan aləmi bir-birinə! :rolleyes:

#352 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 апреля 2011 - 15:58

[font="Georgia"][size="3"]abdhəlim,
əvvəla, sən mövzunun başlığını düz qoymamısan.ÇÜNKİ,ÜSULİDDİN TƏKCƏ ALLAHI TANIMAQ DEYİl.BUYUR GÖRƏK SİZDƏ ÜSULİDDİN NEÇƏDİR ? :rolleyes:

indi kimə inanaq ? sənə yoxsa imam Əliyə ?
Əli deyir tanımaqdır ! sən isə deyirsən ki,.....
bax gör nə deyir Əli
Dinin əsası Onu tanımaqdır. Allahı tanımağın kamalı Onu təsdiqləyib Ona tərəf yönəlməkdir. Təsdiq etməyin kamalı tovhid və Onu tək bilməkdir. Tovhidin kamalı əməlləri Onun üçün xalis etməkdir. İxlasın kamalı Onun zatına əlavə olunmuş sifətin təsəvvür edilməməsidir. Çünki hər bir sifət vəsf olunandan ayrı olduğunu göstərir. Hər vəsf olunan isə sifətdən ayrı olduğuna dəlalət edir. Allahı vəsf edən Onun üçün hər hansı bir bənzər və tay bilmiş, . Başqasını Ona tay bilən ikiliyə düşmüş olar. İkiliyə düşən isə Onun bölünüb-parçalana biləcəyinə inanmış olar Onun bölünə biləcəyinə inanan hər kəs Onu tanımır. Onu tanımayan Ona doğru işarə edər. Ona işarə edən Onu məhdudlaşdıraraq çevrələyər. Onu məhdud hesab edən Onu sayar. «Nədədir?» sualını verən isə Onu nəyinsə daxilində yerləşdirər. «Nəyin üstündədir?» deyə soruşan bəzi yerləri Ondan boş hesab edər.
sən indi sualıma cavab ver.Allah elə eləyə bilər ki, bu boyda Əlinin dediyi sözləri insanın qəlbində 1 saniyə yə və ya ondan da tez açsın ?

sonra
usuliddin əslində Allah əraf 172 ni də insanı yaratdığı din sayılır,yəni Allahı tanımaq,(ədl sifəti,hər şeyi hökmü altında saxlamaq,nöqsansız olması və sair)və məada inanmaq !

bu haqqda əraf 172/173 ayəsinin təfsirini türkcə
http://www.share.az/...fsiri.docx.html
həmdə türkcə və ərəbcə
mizan təfsirini burdan endirib oxuya bilərsən.
http://islamkutuphan...izan8/index.htm

Allahı dünya və axirət baxımından tanıyan, onun pepeyğəmbərinidə ,haqqı deyənədə.tanıyacaq.
allahı tanımaq,ədl sifətini İMAM əli-dən tovhid haqqında ondan soruşanda gətirir.
Tovhid odur ki, Onu (Allahı) dərrakəndə(zehnində) sığışdırmayasan və ədalət odur ki, Ona töhmət vurmayasan
nəhcul belağə 133

#353 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 18 апреля 2011 - 16:30

[font="Georgia"][size="3"]abdhəlim,

indi kimə inanaq ? sənə yoxsa imam Əliyə ?
Əli deyir tanımaqdır ! sən isə deyirsən ki,.....
bax gör nə deyir Əli
Dinin əsası Onu tanımaqdır. Allahı tanımağın kamalı Onu təsdiqləyib Ona tərəf yönəlməkdir. Təsdiq etməyin kamalı tovhid və Onu tək bilməkdir. Tovhidin kamalı əməlləri Onun üçün xalis etməkdir. İxlasın kamalı Onun zatına əlavə olunmuş sifətin təsəvvür edilməməsidir. Çünki hər bir sifət vəsf olunandan ayrı olduğunu göstərir. Hər vəsf olunan isə sifətdən ayrı olduğuna dəlalət edir. Allahı vəsf edən Onun üçün hər hansı bir bənzər və tay bilmiş, . Başqasını Ona tay bilən ikiliyə düşmüş olar. İkiliyə düşən isə Onun bölünüb-parçalana biləcəyinə inanmış olar Onun bölünə biləcəyinə inanan hər kəs Onu tanımır. Onu tanımayan Ona doğru işarə edər. Ona işarə edən Onu məhdudlaşdıraraq çevrələyər. Onu məhdud hesab edən Onu sayar. «Nədədir?» sualını verən isə Onu nəyinsə daxilində yerləşdirər. «Nəyin üstündədir?» deyə soruşan bəzi yerləri Ondan boş hesab edər.
sən indi sualıma cavab ver.Allah elə eləyə bilər ki, bu boyda Əlinin dediyi sözləri insanın qəlbində 1 saniyə yə və ya ondan da tez açsın ?

sonra
usuliddin əslində Allah əraf 172 ni də insanı yaratdığı din sayılır,yəni Allahı tanımaq,(ədl sifəti,hər şeyi hökmü altında saxlamaq,nöqsansız olması və sair)və məada inanmaq !

bu haqqda əraf 172/173 ayəsinin təfsirini türkcə
http://www.share.az/...fsiri.docx.html
həmdə türkcə və ərəbcə
mizan təfsirini burdan endirib oxuya bilərsən.
http://islamkutuphan...izan8/index.htm

Allahı dünya və axirət baxımından tanıyan, onun pepeyğəmbərinidə ,haqqı deyənədə.tanıyacaq.
allahı tanımaq,ədl sifətini İMAM əli-dən tovhid haqqında ondan soruşanda gətirir.
Tovhid odur ki, Onu (Allahı) dərrakəndə(zehnində) sığışdırmayasan və ədalət odur ki, Ona töhmət vurmayasan
nəhcul belağə 133

1.Əzizim, boş-boş danışma! mən DİNİN ƏSASINDAN YOX, ÜSULİDDİNDƏN DƏ DANIŞDIM.İNDİ SƏN DEYİRSƏN Kİ, ƏLİ CƏNNƏTƏ,CƏHƏNNƏMƏ, MƏLƏKLƏRƏ,QİYAMƏT GÜNÜNƏ , ALLAH RƏSULUNA İNANMAĞI VACİB SAYMAYIB,ÜSULİDDİNDƏN SAYMAYIB ? :rolleyes: :rolleyes:
TƏBİİ Kİ, DİNİN ƏSASI ( FUNDAMENTİ) ALLAHI TANIMAQDIR! :rolleyes:
Məgər Əlinin (ə) sözünün inkar edənmi var ? Məgər Əli (ə) bununla Üsuliddinin digər şərtlərini inkarmı edir ? :rolleyes:
2.Fəlsəfə danışma! ALLAH ELƏYƏ BİLƏR Kİ... sualını verməyin özü mənasızdı.ALlah hər şeyə qadirdi.Amma, mövzumuz bu deyil axı! Sən özün deyirsən ki, Əli(ə) deyir dinin əsası ALLAHI tanımaqdır,sonra yazırsan ki, Allah öz kitabında üsuliddinin nə olduğunu açıqlayıb.Nə oldu ? Bəs axı orda ALLAHI TANIMAQDAN başqa şeylər də var axı ki, o da ÜSULİDDİNDƏNDİR :rolleyes: Əlinin (ə) sözü də bununla zidd deyil! başa sala bildim nə demək istəyirəm ? Yoxsa bir də izah edim ?
3.Lap yerinə düşdü.Buyur əraf surəsinin 172 və 173-cü surəsinin təfsirinə məhz MİZAN TƏFSİRİNDƏ BAX! SONRA MƏNƏ münasibət bildir! AMma, mütləq bax!
Verdiyin linklərdən mizan təfsirindən Tbatəbainin(r.a) "BƏLİ" günü haqqında təfsirini oxu gör nə azılıb? Sonra mənə cavab yazarsan.İmkan olsa orda yazılanı yazarsan:rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 18 апреля 2011 - 16:33

#354 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 20 апреля 2011 - 00:26

Məgər Əlinin (ə) sözünün inkar edənmi var ? Məgər Əli (ə) bununla Üsuliddinin digər şərtlərini inkarmı edir ?

ey cahil insan,Əli bunu deyəndə ona görə deyirdi ki, dinin əsası Allahı tanımaqdır, Allahıda axırət baxımından, tanımıyan mümkün deyil ki, Allaha şərik qoşmasın.ona görə Allaha və axirət gününə inanana, Allahı tanıyan adı verirlir.başqa dildə bu insana Muvahhıd deyilir.və Allah Muvahhid olanı gec tez cənnətə salacaq.
Allahın hər şeyi hökmü altında saxlamağına, hər şeyin yaradıcısı olduğuna inanan, onun Ədl sifətinidə qəbul edir.
yəni bütün bunlara Allahı tanımaq deyilir !!daha sizin kimi, sələfilər kimi, 5 yerə bölmür Allahı tanımağı.

2.Fəlsəfə danışma! ALLAH ELƏYƏ BİLƏR Kİ... sualını verməyin özü mənasızdı.ALlah hər şeyə qadirdi.Amma, mövzumuz bu deyil axı!

min dəfə demişəm sənə ki, məni fəlsəfəyə qatma,fəlsəfə hara,qəflətdə olmayan qəlblər hara !
sual helə mövzuynan əlaqələdir. soruşa bilərsən niyə ?
ona görə ki, bir çox insannan bu saytda danışmışam əqidə də cahilliyin üzrsüz olmaması haqqında.
mənə deyiblər ki, mənim dediyin bu boyda şeyi

dinin əsası Allahı tanımaqdır, Allahıda axırət baxımından, tanımıyan mümkün deyil ki, Allaha şərik qoşmasın.ona görə Allaha və axirət gününə inanana, Allahı tanıyan adı verirlir.başqa dildə bu insana Muvahhıd deyilir.və Allah Muvahhid olanı gec tez cənnətə salacaq.
Allahın hər şeyi hökmü altında saxlamağına, hər şeyin yaradıcısı olduğuna inanan, onun Ədl sifətinidə qəbul edir.
yəni bütün bunlara Allahı tanımaq deyilir !!

mümkün deyil ki, Allah 1 saniyəyə açsın sadə insanın(yəni mənimki sadə insanın) qəlbində vasitəçisiz !
deyirlər ki, onda imamlar, peyğəmbərlər nə üçündür ?indi sən nə deyirsən ada da yaşayan insan çönüb yaradılışının səbəbini yaradandan soruşsa !
Allah mümkündür onun qəlbində bu boyda ayələri göstərsin 1 saniyə və ya ondan da tez ?
hə ya da yox !cavabı gözdəyirəm.

3.Lap yerinə düşdü.Buyur əraf surəsinin 172 və 173-cü surəsinin təfsirinə məhz MİZAN TƏFSİRİNDƏ BAX! SONRA MƏNƏ münasibət bildir! AMma, mütləq bax!
Verdiyin linklərdən mizan təfsirindən Tbatəbainin(r.a) "BƏLİ" günü haqqında təfsirini oxu gör nə azılıb? Sonra mənə cavab yazarsan.İmkan olsa orda yazılanı yazarsan:rolleyes:

mən baxdım və imamların sözlərini yerləşdirdim bura, buyur indi sən nə rəddiyən varsa imamların sözlərinə,yaz!
niyə bəyənmirsən imamların sözlərini !?

Yenə Tefsir'ül-Ayyâşî'de verilən məlumata görə, Əbu Basar belə deyər: "Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi?" ifadəsi ilə əlaqədar olaraq İmam Cəfər Sadiğə (ə.s.), "Bu suala dilləri ilə bilərmi cavab verdilər?" deyə soruşdum. İmam mənə belə cavab verdi: "Bəli, ürəkləri ilə də söylədilər." Eyham-m'a, "Onlar o gün harada idilər?"deyə soruşdum. Mənə bu cavabı verdi: "Allah onları yetinebileceği bir xüsusiyyətdə yaratmışdı."

əl-Kafidə verilən məlumata görə, Əli b. İbrahim atasından, atası İbn Əbi Umeyrdən, o İbn Uzeyne'den, o da Zürare'den belə dediyini nəql edir: "İmam Məhəmməd Musa (ə.s.), 'Allaha şərik koşmaksızın onun Hanifler olun.' [66] ayəsinin mənasını soruşdum. Mənə, 'Həniflik, Allahın insanların yaratışına əsas olan fitrətinin nəticəsidir. Allahın yaratış dəyişməz. Allah insanları Onu biləcək xüsusiyyətdə yaratdı.' dedi. "
"Arxasından İmam, 'O zaman Rəbbin Âdemoğullarından, onların bellerine soylarını almış və' Mən sizin Rəbbiniz deyiləmmi? 'deyərək özlərinə şahid tutmuşdu da, onlar da, 'Bəli, şahidik.'demişdilər. ' ayəsinin mənasını soruşdum. Mənə, 'Allah Adəmin qiyamət gününə qədər gələcək olan nəsilini belindən çıxardı. Onlar zərrələr kimi çıxdılar. Allah onlara özünü tanıtdı və(qəlb gözü ilə) göstərdi. Bu hadisə olmasaydı, heç kim Rəbbini bilmeyecekti.' cavabını verdi. "

"İmam sözlərinə belə davam etdi: Peyğəmbərimiz, 'Hər doğulan uşaq fitrət üzrə doğar.' buyurur. Yəni Uca Allahın yaradıcısı olduğu şüuru ilə doğular. Bu ayədə buyurulduğu kimi: "Əgər onlardan özlərini kimin yaratdığını soruşsan sənə Allahın yaratdığını deyirlər." [67] [c. 2, s.12, h: 3]
İmam, sözlərinə belə davam etdi: "Özündən söz alınan hər şey sərt bir kayadan da olsa mütləq dünyaya çıxacaq." [Füru-i Kafi, c. 5, s.504, h: 4]

Imam sadiq dedi””--Allah-taala Həzrət Adəm əleyhissalamı yaratdığı gündən Qiyamətə qədər yer üzü heç vaxt hüccətsiz olmamış və olmayacaqdır. İstər zahiri və aşkar hüccət olsun, istərsə də qeybdə və gizlində olan hüccət. Əgər yer üzündə ilahi bir hüccət olmasa, Allaha sitayiş olunmaz”

Сообщение отредактировал abdhalim: 20 апреля 2011 - 00:29

#355 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 20 апреля 2011 - 14:08

ey cahil insan,Əli bunu deyəndə ona görə deyirdi ki, dinin əsası Allahı tanımaqdır, Allahıda axırət baxımından, tanımıyan mümkün deyil ki, Allaha şərik qoşmasın.ona görə Allaha və axirət gününə inanana, Allahı tanıyan adı verirlir.başqa dildə bu insana Muvahhıd deyilir.və Allah Muvahhid olanı gec tez cənnətə salacaq.
yəni bütün bunlara Allahı tanımaq deyilir !!daha sizin kimi, sələfilər kimi, 5 yerə bölmür Allahı tanımağı.

Səni yavaş-yavaş tanıyıram.Təxmini bilirəm ki, əgər sən " EY CAHİL İNSAN" deyirsənsə artıq öz cahilliyivi başa düşmüsən.layiqli cavab yaza bilməyəcəyin üçün belə sözlər işlədirsən ki, bu sözlərdən sonra yazacağın cəfəngiyyata camaat fikir verməsin."EY CAHİL "və bu kimi yazdığın sözlərə -türkiyəlilər demişkən - qarşı tərəf "ODAKLANIB" ona görə sənə cavab yazsın! :rolleyes:
2.AMma, yox, alınmır Abdulhalim!
"ƏLİ BUNU DEYƏNDƏ ONA GÖRƏ DEYİR Kİ..." bax, bundan sonra yazdıqların isə artıq sənin şərhindi.Sənün furqanın isə bizə artıq lazım deyil! :rolleyes:
ƏLİ nə deyibsə düz deyib.Dediyi sözdə də DİNİN ƏSASINDAN-ALLAHI TANIMAQDAN danışıb.ALLAHa İMAN GƏTİRMƏKLƏ ÜSULİDDİN BİTMİR.

min dəfə demişəm sənə ki, məni fəlsəfəyə qatma,fəlsəfə hara,qəflətdə olmayan qəlblər hara !

Elə qəlbin qəflətdə olduğu üçün deyirəm fəlsəfə danışma! Sən hara qəflətdə olmayan qəlbə sahiblik hara ?

Yazdığın hədislər barədə isə səndən xahiş elədim ki, original mətnləri göstər!
Məsələləri də öz ağluva görə şərh eləmə! :rolleyes:

#356 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 20 апреля 2011 - 14:11

Səni yavaş-yavaş tanıyıram.Təxmini bilirəm ki, əgər sən " EY CAHİL İNSAN" deyirsənsə artıq öz cahilliyivi başa düşmüsən.layiqli cavab yaza bilməyəcəyin üçün belə sözlər işlədirsən ki, bu sözlərdən sonra yazacağın cəfəngiyyata camaat fikir verməsin."EY CAHİL "və bu kimi yazdığın sözlərə -türkiyəlilər demişkən - qarşı tərəf "ODAKLANIB" ona görə sənə cavab yazsın! :rolleyes:
2.AMma, yox, alınmır Abdulhalim!
"ƏLİ BUNU DEYƏNDƏ ONA GÖRƏ DEYİR Kİ..." bax, bundan sonra yazdıqların isə artıq sənin şərhindi.Sənün furqanın isə bizə artıq lazım deyil! :rolleyes:
ƏLİ nə deyibsə düz deyib.Dediyi sözdə də DİNİN ƏSASINDAN-ALLAHI TANIMAQDAN danışıb.ALLAHa İMAN GƏTİRMƏKLƏ ÜSULİDDİN BİTMİR.

Elə qəlbin qəflətdə olduğu üçün deyirəm fəlsəfə danışma! Sən hara qəflətdə olmayan qəlbə sahiblik hara ?

Yazdığın hədislər barədə isə səndən xahiş elədim ki, original mətnləri göstər!
Məsələləri də öz ağluva görə şərh eləmə!
"FURQANI" sənə hər dəfə deyirəm artislik eləmə qalmırsan bu işindən!
Kim deyir ki, mən imamların sözlərini bəyənmirəm ? İmamlar bu sözləri azərbaycanca deyib ? yox! ərəbcə deyib ? bəli! Buyur sözlərin originalını yerləşdir.
O zaman İmamlar Mutə nigahının caizliyi və şiə əqidəsində olan digər məsələləri təsdiq edən sözlər də deyib .Niyə bəyənmirsən imamların sözlərini?
Buyur indi ƏRƏBCƏ MƏTNLƏRİ BURA YERLƏŞDİR!
NƏDƏN QORXURSAN ? Səhvlərivi bir-bir sənin sifətivə vuracağımdan ? :rolleyes: :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 20 апреля 2011 - 14:12

#357 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 20 апреля 2011 - 14:14

Özüdə sənin yazdığların copy-pastedır.Hiss olunur ki, Türkiyə türkçəsindən ora-burası düzəldilərək hazırlanıb :rolleyes:
Buyur dediklərinin ərəbcə mətnini yerləşdir.
ÇÜNKİ, ƏRƏBCƏ MƏTNLƏR YERLƏŞDİRİLƏNDƏ SƏNDƏ BİLİRSƏN ki, TƏHRİF EDİLƏN MƏQAMLAR DAHA TEEZ AŞKAR OLUR. ;) Bəlkə ona görə qorxursan ? B)
BUndan əlavə :
BUYUR YAZ GÖRƏK SƏNİN ƏQİDƏNDƏ ÜSULİDDİN NEÇƏDİR VƏ HANSILARDI , BUNDAN SONRA MƏSƏLƏYƏ DAVAM EDƏK! Cavabını gözləyəcəyəm! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 20 апреля 2011 - 14:16

#358 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 июня 2011 - 21:58

Məgər Əlinin (ə) sözünün inkar edənmi var ? Məgər Əli (ə) bununla Üsuliddinin digər şərtlərini inkarmı edir ?

2.Fəlsəfə danışma! ALLAH ELƏYƏ BİLƏR Kİ... sualını verməyin özü mənasızdı.ALlah hər şeyə qadirdi.Amma, mövzumuz bu deyil axı!

ona görə ki, bir çox insannan bu saytda danışmışam əqidə də cahilliyin üzrsüz olmaması haqqında.

dinin əsası Allahı tanımaqdır, Allahıda axırət baxımından, tanımıyan mümkün deyil ki, Allaha şərik qoşmasın.ona görə Allaha və axirət gününə inanana, Allahı tanıyan adı verirlir.başqa dildə bu insana Muvahhıd deyilir.və Allah Muvahhid olanı gec tez cənnətə salacaq.

mümkün deyil ki, Allah 1 saniyəyə açsın sadə insanın(yəni mənimki sadə insanın) qəlbində vasitəçisiz !
deyirlər ki, onda imamlar, peyğəmbərlər nə üçündür ?indi sən nə deyirsən ada da yaşayan insan çönüb yaradılışının səbəbini yaradandan soruşsa !
Allah mümkündür onun qəlbində bu boyda ayələri göstərsin 1 saniyə və ya ondan da tez ?

mən baxdım və imamların sözlərini yerləşdirdim bura, buyur indi sən nə rəddiyən varsa imamların sözlərinə,yaz!

3 rengli heyat
ərəbcə linki nə qədər etdim burdan mizan təfisirini endirə bilmədim.
http://www.islamkutu...fsiri/index.htm

birdəki sual ondan gedir ki, əgər imamın sözü ziddiyyət gedirsə qurana onu izah elə !
mənim suallarıma haçan cavab verəcəksən ?
imam deyir ki, bu əraf surəsindəki hadisə olmasaydı heç bir insan Rəbbini taniya bilməyəcəkdi. sən isə deyirsən ki, imam və peyğəmbər olmasaydı biz Allahı taniya bilməyəcəkdik!?
yəni Alimin bu sözündə nə ziddiyyət var ? onu izah elə.!
niyə qəbul etmirsən haqqı? gah deyirsən ki, imamlara iqtida edirəm, ancaq qəlbivə ağır bir söz deyəndə imamlar rədd edirsən imamları. nə isə sən get 1 ci yaradılışıvın səbəbini öyrən Allahdan.onu bilməmiş hələ bu ayələrin və imamların sözləri ətrafında mənəvi cəhətdən çox firlanacaqsan.

Сообщение отредактировал abdhalim: 17 июня 2011 - 22:03

#359 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 17 июня 2011 - 23:36

BUndan əlavə :
BUYUR YAZ GÖRƏK SƏNİN ƏQİDƏNDƏ ÜSULİDDİN NEÇƏDİR VƏ HANSILARDI , BUNDAN SONRA MƏSƏLƏYƏ DAVAM EDƏK! Cavabını gözləyəcəyəm! :rolleyes: [/size][/font]

Qardaş bunların əqidəsinə görə, hətta "üsulda özünü bilməməzliyə qoymaq" üzrlüdür. :P
O, ki qaldı bilməməzliyə (:rolleyes:)... Nə bilim?

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#360 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 июня 2011 - 23:46

3 rengli heyat
ərəbcə linki nə qədər etdim burdan mizan təfisirini endirə bilmədim.
http://www.islamkutu...fsiri/index.htm

birdəki sual ondan gedir ki, əgər imamın sözü ziddiyyət gedirsə qurana onu izah elə !
mənim suallarıma haçan cavab verəcəksən ?
imam deyir ki, bu əraf surəsindəki hadisə olmasaydı heç bir insan Rəbbini taniya bilməyəcəkdi. sən isə deyirsən ki, imam və peyğəmbər olmasaydı biz Allahı taniya bilməyəcəkdik!?
yəni Alimin bu sözündə nə ziddiyyət var ? onu izah elə.!
niyə qəbul etmirsən haqqı? gah deyirsən ki, imamlara iqtida edirəm, ancaq qəlbivə ağır bir söz deyəndə imamlar rədd edirsən imamları. nə isə sən get 1 ci yaradılışıvın səbəbini öyrən Allahdan.onu bilməmiş hələ bu ayələrin və imamların sözləri ətrafında mənəvi cəhətdən çox firlanacaqsan.

Gedib bir az da "enerji" yığın gəlmisən deyəsən! :)
Yeni bir şey görmədim! İrəliləyiş yoxdur səndə "burhan" Şeytanın sənə elədiyi həminki vəsvəsələrdi :)
Nə isə! :) Hər halda düşünmürsən ki, sənə durub uzun-uzadı cavab yazacağam! Ən azından hələlik! :)
Buyur sənə unvanladığım sualları cavablandır sonra davam edək! :rolleyes:
P.S
"İmamları rədd edirsən" belə edirsən, elə edirsən kimi sözlərə gəldikdə isə..Özünlə məni səhv salma ey cahil! :) Mən sən deyiləm ki, "furqanıma" uyub kimisə rədd edim, kimisə qəbul edim!
Buyur SUALIMA KONKRET CAVAB VER!SƏNİN ALƏMİNDƏ ÜSULİDDİN NEÇƏDİR VƏ HANSILARDI ?
Cavab gözləyirəm! Hələ ki, sualıma cavab görməmişəm!

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 17 июня 2011 - 23:49

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru