Перейти к содержимому

Фотография

Quranda məcaz varmı?

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 405

#31 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 12 октября 2010 - 15:26

Salamu aleykum.

Çox maraqlı və söhbətlərdir.

Kim bacarırsa mənə Peygəmbərin kəlamından və ya Allahın kəlamından və ya Səhabənin kəlamında heç olmasa bir dənə olsun belə gətirsin göstərin ki, Aallah, peygəmbəri və ya onun səhabələri məcaz ləfzi işlədib. Bax bu söhbəti gedilən məcaz ərəbcə belədir "مجاز" düzdür??? Bax indi biriniz mənə görsədə bilərsinizmi ki, bu cür ləfz Allahın kəlamında və ya Peygəmbərin kəlamında və ya səhabəlirin kəlamnıda mövcud idi?? kim görsədə bilər?? Hardan çıxdı bu kəlam??? Kim çıxatdı bunu??? Allah belə ləfzdə söz deyib?? Peygəmbəri belə ləfzdə söz deyib??? Onun səhabələri belə ləfzdə söz deyib??? əgər deyibsə gətirin görsədin də, gətirin görsədin bizdə bilək ki, hə bu ləfz filan yerdə işlənib və mənasıda budur. Aydındır nə demək istiyirəm??? Gətirin görsədin görək bu ləfzi ilk dəfə kim işlətmişdir və hansı mənada işlətmişdir? Əgər bacarmırsınızsa bu giydirmə ləfzi itələməyə çalışmayın. Gör siz nə qədər acizsinizsə iddia etdiyiniz şeyi Allahdan, rəsulundan, və səhabələrindən sübut edə bilmirsiniz, əgər sübut edə bilmirsinizsə onda sakit yerində oturmaq daha yaxşıdır.

Özünüzdən ləfz çıxardıb sonrada özünüzdən tərif verib sonradan Allahın kəlamına tətbiq etmisiniz. Budur da sizin etiqadınız, niyə qorxursunuz niyə bir dəlil gətirə bilmirsiniz?????

sənin mövzuya aid fikrin nədir ?
hə ya yox ?
mövzu belədir !
quranda məcaz varmı ?
bir az da açıqlayım sənün üçün,
qurandada kı bütün ayələri 1 ci oxunuşdan verdiyi mənanını qəbul etmək olar ?,yoxsa ki,1 ci oxunuşdan aydın olmayan ayəni ona oxşar möhkəm ayələrlə təfsir verirsən ?
hə ya yox ? yəni bu qədər şübhədəsən ki, bilmirsən hə deyəsən ya yox ?
əgər cavab 1 ci oxunuşdan nə məna verirsə,onuda qəbul etməkdir,onda buyur yuxarıdakı,unutmaq ayəsini izah elə !

Nə olub nöşü narahat olursan, darıxma yazacam. Hamsını yazacam, prosta əvvəl mənə de görüm bu dediyin məcaz ləfzini Allah işlədib yoxsa Peygəmbəri???? Mən bilməliyəm bunu kim işlədib yoxsa yox??? Bəlkə elə sən bu ləfzi yalandan soxuşdurursan?? Mənə de görüm bu ləfz kimdən gəlib və nə mənada işlənib?? Bəlkə düz demirəm?? Biraz məntiqli olda , mən sənə nə deyirəm ki, mən səndən elementar şey tələb edirəm, bacarmırsansa onda bu dediyin məcaz ləfzini aqgzıva alma. ok??

#32 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 12 октября 2010 - 16:35

Nə olub nöşü narahat olursan, darıxma yazacam. Hamsını yazacam, prosta əvvəl mənə de görüm bu dediyin məcaz ləfzini Allah işlədib yoxsa Peygəmbəri???? Mən bilməliyəm bunu kim işlədib yoxsa yox??? Bəlkə elə sən bu ləfzi yalandan soxuşdurursan?? Mənə de görüm bu ləfz kimdən gəlib və nə mənada işlənib?? Bəlkə düz demirəm?? Biraz məntiqli olda , mən sənə nə deyirəm ki, mən səndən elementar şey tələb edirəm, bacarmırsansa onda bu dediyin məcaz ləfzini aqgzıva alma. ok??

Word cup bu dini mövzuların muzakiresi bir az gerginlik ve diqqet teleb edir.
Sizin post ise gulmeli yazılıb. Ehvalımizı acdıqına göre cox saq ol.
Soruşmaq ayib olmasın 27 -gi postun imzasını kim atıb?
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#33 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 13 октября 2010 - 03:36

Sualıma cavab verin, əgər bacarmırsınızsa onda gedin işinizlə məşqul olun. Görün siz nə qədər aciz insanlarsınız ki mən sizədən elementar bir şey tələb edirəm sizə isə buna cavab verə bilmirsiniz. Danışanda diliniz necə deyərlər 5 metrə çıxır.Nəisə. Bir il möhlət verirəm, kimm bacarısrsa sualıma cavab yazsın.

#34 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 13 октября 2010 - 06:19

Sualıma cavab verin, əgər bacarmırsınızsa onda gedin işinizlə məşqul olun. Görün siz nə qədər aciz insanlarsınız ki mən sizədən elementar bir şey tələb edirəm sizə isə buna cavab verə bilmirsiniz. Danışanda diliniz necə deyərlər 5 metrə çıxır.Nəisə. Bir il möhlət verirəm, kimm bacarısrsa sualıma cavab yazsın.
[/quote]

san na dilbilmaz adamsan aya.sana deyildi axi ged
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ ۖ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ

(Ya Rəsulum!) Sənə Kitabı (Quranı) nazil edən Odur. Onun (Kitabın) bir hissəsi (Quranın əslini, əsasını təşkil edən) möhkəm (mənası aydın, hökmü bəlli), digər qismi isə mütəşabih (çətin anlaşılan, dəqiq mənası bilinməyən, məğzi bəlli olmayan) ayələrdir. Ürəklərində əyrilik (şəkk-şübhə) olanlar fitnə-fəsad salmaq və istədikləri kimi məna vermək məqsədilə mütəşabih ayələrə uyarlar (tabe olarlar yani sizlar macaz axtaranlar). Halbuki onların yozumunu (həqiqi mənasını) Allahdan (yaxud Allahdan və elmdə qüvvətli olanlardan yani bizlar) başqa heç kəs bilməz. Elmdə qüvvətli olanlar isə: “ Biz onlara iman gətirdik, onların hamısı Rəbbimizin dərgahındandır”, - deyərlər. Bunları ancaq ağıllı adamlar dərk edərlər.
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#35 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 15 октября 2010 - 09:17

Ay millət siz niyə başa düşmürsünüz, mən sizdən elementar bir şey tələb edirəm, cavab verin sonra istədiyiniz ayəyə cavab verəcəm. Biraz məntiqli olunda, görün mən sizə nə deyirəm. Demirsiniz gətirdiyiniz ayələr məcazidir? ay sagol, mən də deyirəm ki, məcaz sözünü hardan çıxartmısınız? məgər burda çətin bir şey var? Niyə məcaz, qoy hazır başqa şey olsunda, niyə imenno məcaz oldu?? bax mən sizə ona görə deyirəm ki, bu dediyiniz məcaz kəlməsini hardan götürmüsünüz?? Allah deyib, yoxsa onun Rəsulu?? əgər deyibsə bir misal gətirini görək hansı cümlədə deyib və nə mənada deyib, ondan sonra məsələni ahəll edərik. Yoxsa ki, siz durub camaatı aldadırsınız, ay nəbilim məcaz , nə bilim filan, amma heç bilmirsiniz ki, bu dediyinin zmıcaz hardan gəlib. Nəisə uşaqsınız. Xülasə, 252-gün möhlət verirəm, gedin axtarın.

#36 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 15 октября 2010 - 09:48

Ay millət siz niyə başa düşmürsünüz, mən sizdən elementar bir şey tələb edirəm, cavab verin sonra istədiyiniz ayəyə cavab verəcəm. Biraz məntiqli olunda, görün mən sizə nə deyirəm. Demirsiniz gətirdiyiniz ayələr məcazidir? ay sagol, mən də deyirəm ki, məcaz sözünü hardan çıxartmısınız? məgər burda çətin bir şey var? Niyə məcaz, qoy hazır başqa şey olsunda, niyə imenno məcaz oldu?? bax mən sizə ona görə deyirəm ki, bu dediyiniz məcaz kəlməsini hardan götürmüsünüz?? Allah deyib, yoxsa onun Rəsulu?? əgər deyibsə bir misal gətirini görək hansı cümlədə deyib və nə mənada deyib, ondan sonra məsələni ahəll edərik. Yoxsa ki, siz durub camaatı aldadırsınız, ay nəbilim məcaz , nə bilim filan, amma heç bilmirsiniz ki, bu dediyinin zmıcaz hardan gəlib. Nəisə uşaqsınız. Xülasə, 252-gün möhlət verirəm, gedin axtarın.

Word Cup doğurdan bu mövzunu evvəldən oxumusunuz və yenədə suallarınız var?

Yeni deyirsiniz hər dəfə nə isə məcəz tərkibli bir söz deyəndə gərək qeyd edərsən ki, bu yer məcazi xarakter daşıyır.

Allah deyir: Həqiqətən, Biz onu ərəbcə Quran olaraq nazil etdik ki, başa düşə biləsiniz.

Yəni ərəb dilinin nə xüsüsiyyəti varsa Qurani-Kərimin tərkibindəki cümlələrdə özünü görsətməlidir. Ərəb dilindədə məcazın olmsı barədə qardaşlar ətraflı izah edib.

Deyirsən onda Peyğəmbərimiz (sas) deməliydi burda məcaz var. Axı Peyğəmbərin sözlərinə baxsan 90% məcazdan ibarətdir. Bir fikir ver:

"Mən elmin şəhəriyəm, Əli onun qapısıdır"
Yəni: Allahın elmi mənə gəlibsə, onu oyrənmək üçün Əlidən soruşun çünki o elmi, dini sizı daha düz başa salandır...

"Namaz günahları ağacyarpaqları kimi yerə tökür"

Yəni: «Yarpaqlar töküldüyü kimi, günahları tökür» sözünün mə᾽nası yə᾽ni, payız vaxtı külək saralmış yarpaqları yerə tökdüyü kimi, namaz da sanki insan ruhunu silkələyərək günahlarını yerə tökür.

Bilirsiz nəyə oxşayır, yumoru olmayana lətifə danışırsan və lətifə bitdikdən sonra ondan hec bir reaksiya görmuyəndə deyirsən lətifə bitdi- burda gülmək lazımdır :gizildish:
İndi hər dəfə məcaz olan cümlədən sonra gərək deyilsin ki, burda məcaz var idi haaaa...
Müxalif fikir yaxşıdır inkişaf üçün, amma o gərək yeni və aktual olmalıdır.

Сообщение отредактировал MirMustafa: 15 октября 2010 - 09:50

36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#37 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 15 октября 2010 - 17:23

Allah ipindən yapışdan məqsəd məcazdı ya necə?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#38 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 15 октября 2010 - 22:13

Word cup oktyabr 12-de sizin "imza" qrafanizda oxudum (kopirovka elemişem):

Şəabi rahimahullah buyurur ki; VƏHHABİLƏR HEYVAN OLSA İDİLƏR EŞŞƏK OLARDILR. World Cup isə eşşəyin yekəsidir! Allah rəhmət eləsin düz deyib.

Soruşmaq ayib olmasın bu post imzasını kim atmışdı? O adamin dili necə deyərlər 5 metrə yarım olub? Imzanı niye pozdun? Bele oriqinal imza az olur. Nəisə. Bir il möhlət verirəm, bacarırsansa sualıma cavab yaz.
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#39 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 10:10

Salam Aleykum.
Men bildiyime gore bezi dini teriqetler Qurani Kerimde mecazin olmadigini vurgulayirlar. Bir sira Ahli-Sunne alimleri (selef alimleri) de Qurani Kerimde mecazin olmadigini buyururlar. Misal uçun, İbni Teymiyye.

İndi Qurani Kerimde mecaz var, ya yoxdur? Eger yoxdursa, bu ayeleri nece izah edek?

Hamınız Allahın ipinden möhkem yapışın ve parçalanmayın! Allahın size olan nemetini xatırlayın ki, siz (bir-birinize) düşmen idiniz, O, sizin qelblerinizi birleşdirdi ve Onun nemeti sayesinde (bir-birinizle) qardaş oldunuz. Siz odlu bir uçurumun lap kenarında idiniz. O, sizi ondan xilas etdi. Allah Öz ayelerini size belece beyan edir ki, belke doğru yola gelesiniz. (3:103)

Allahin ipi nedir ve ondan nece yapişmaq olar ki, parçalanmayaq?

Münafiq kişilerle münafiq qadınlar (ikiüzlülükde) bir-birinin eynidirler. Onlar (insanlara) pis işler görmeyi emr eder, yaxşı işleri qadağan ederler. Hele elleri de berkdir (xesisdirler). Onlar Allahı unutdular, Allah da onları unutdu. Heqiqeten, münafiqler (Allahın itaetinden çıxmış) fasiqlerdir! (9:67)

Allah oz bendesini unuda biler? Umumiyyetle Allah-Tealanin (neuzu billah!) neyise unuda biler?

Kafirler seda ve nidadan (çığırtı ve bağırtıdan) başqa bir şey anlamayanlara (heyvanlara) benzerler. Onlar kar, lal ve kordurlar. Buna göre de haqqı derk etmezler. (2:171)

Kak, lal, kor insan haqqi derk ede bilmez? İndi bu cur elil insanin yeri hokumen cehennemdir?

Buna göre onlar (Nuhu) yalançı hesab etdiler. Biz de onu ve onunla birlikde gemide olanları xilas etdik. Ayelerimizi tekzib edenleri ise (tufan vaxtı) qerq etdik (suda boğduq). Onlar, heqiqeten, kor bir camaat idiler. (7:64)

Nuhun (a) govmunun butun insanlari sozun esl menasinda kor idiler? Yoxsa burda "kor" anlayişi mecazi menada işlenib?

Bele olduqda siz (itaetle) Meni xatırlayın ki, Men de sizi yada salım! Mene şükür edin, Meni danmayın! (2:152)

İndi kimse Allah Tealaya itaet etmese, Allah Teala hemin bendesini (kafir bende olsa bele) yada salmayacaq? Yene de, umumiyyetle Allah Tealada unutmaq qabiliyyeti var ki, neyise yada salsin?

Buyurun helelik bunlari izah edin, davamini movzu boyu yazaram. İnşAllah.

Harada məcaz görürsünüz?Allahın ipi kimi tərcümə etdiyiniz sözü Allahın əhdi kimi də tərcümə etmək olar,çünki lüğətdə "həbl" sözü həmdə əhd,əlaqə,rabitə mənalarında da gəlir.Bax:"Muxtar əsSihah","LisənulƏrab",Qamus əlMühit".Ələxsus da ki,Allah Təalə özü öz istəyini bu və digər ayədə açıqlayır.Məsələn:"Urvatul vusqa"-Tövhid kəliməsidir,yəni Allahın əhdi Tövhiddir(Allaha iman,Tağuta küfr,Lə iləhə illəLLah).

Unutmaq tərcümə etdiyiniz,lüğətdə tərk mənasında da gəlir.Nəsiyə=tərakə.

Kar,lal,kor-bu haqqa ayıddır,yəni haqqdan uzaq düşmək,onu eşitməmək,onunla tələffüz etməmək(ona şahidlik etməmək),onu görməmək.

Zikr sözü lüğətdə iki anlama gəlir.Biri yada salmaqdır,bu yalnız unudandan sonra baş verir.İkinci isə yad etməkdir və ayədə nəinki Allah Təalə unuda bilməz mənadadır,hətta bəndə də.Məgər bəndə(hətta kafir) Allahı unuda bilər?Demək məsələ öz zahirindədir.

Сообщение отредактировал сталь: 16 октября 2010 - 10:10

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#40 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 22:34

Word cup oktyabr 12-de sizin "imza" qrafanizda oxudum (kopirovka elemişem):

Şəabi rahimahullah buyurur ki; VƏHHABİLƏR HEYVAN OLSA İDİLƏR EŞŞƏK OLARDILR. World Cup isə eşşəyin yekəsidir! Allah rəhmət eləsin düz deyib.

Soruşmaq ayib olmasın bu post imzasını kim atmışdı? O adamin dili necə deyərlər 5 metrə yarım olub? Imzanı niye pozdun? Bele oriqinal imza az olur. Nəisə. Bir il möhlət verirəm, bacarırsansa sualıma cavab yaz.

Sualıma cavab verə bilmirsənsə, artıq şeylər danışma.

#41 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 22:42

Yeni deyirsiniz hər dəfə nə isə məcəz tərkibli bir söz deyəndə gərək qeyd edərsən ki, bu yer məcazi xarakter daşıyır.

Allah deyir: Həqiqətən, Biz onu ərəbcə Quran olaraq nazil etdik ki, başa düşə biləsiniz.

Yəni ərəb dilinin nə xüsüsiyyəti varsa Qurani-Kərimin tərkibindəki cümlələrdə özünü görsətməlidir. Ərəb dilindədə məcazın olmsı barədə qardaşlar ətraflı izah edib.

Deyirsən onda Peyğəmbərimiz (sas) deməliydi burda məcaz var. Axı Peyğəmbərin sözlərinə baxsan 90% məcazdan ibarətdir. Bir fikir ver:

Yəni: Allahın elmi mənə gəlibsə, onu oyrənmək üçün Əlidən soruşun çünki o elmi, dini sizı daha düz başa salandır...

Yəni: «Yarpaqlar töküldüyü kimi, günahları tökür» sözünün mə᾽nası yə᾽ni, payız vaxtı külək saralmış yarpaqları yerə tökdüyü kimi, namaz da sanki insan ruhunu silkələyərək günahlarını yerə tökür.

Bilirsiz nəyə oxşayır, yumoru olmayana lətifə danışırsan və lətifə bitdikdən sonra ondan hec bir reaksiya görmuyəndə deyirsən lətifə bitdi- burda gülmək lazımdır :gizildish:
İndi hər dəfə məcaz olan cümlədən sonra gərək deyilsin ki, burda məcaz var idi haaaa...

Biraz başıvı işlətdə, mən nə deyirəm sən nə deyirsən. Mən deyirəm ki, bu kəlmə المجاز var ee bax bu məcaz deməkdir. Bura qədər aydındı??? Yəni söhbəti gedilən məcaz budur المجاز aydındı?? indi siz mənə deyin görüm Allah belə kəlmə işlədib??? Və ya Onun Rəsulu belə kəlmə işlədib??? Bax mən sizdən bunu öyrənmək istiyirəm. Mən bilmək istiyirəm siz bu kəlməni hardan almısınız, mən bilmək istəyirəm ki, siz bu kəlmənin mənasını hardan götürmüsünz, mən bilmək istəyirəm ki, bu kəlməni kim işlədib ki, sizdə ondan mənanı götürüb Allahın ayələrirnə tətbiq edirsiniz? bax mən bunu deyirəm. Cavab verə bilən var??? indi çatdı??? Day mənə gəlib savadsız savadsız yazmıyın ee, filan ayə nədir?? Əvvəl mənə deyin görüm məcaz kəlməsini hardan götürmüsünz. Çatdı???

#42 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 22:45

Bütün forumun şiyələrinə vaxt (möhlət) verirəm, gedin sualıma cavab tapın. Qardaş mən bilməliyəm siz bunu kəlməni hardan götürmüsünz ya yox??? mənim polnu haqqım varda. Cavab verə bilmirsinizsə camaatı bu giydirmə kəlmə ilə aldatmayında. Nə isə, 234 -gün möhlət verirəm.

#43 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 22:48

məcaz məcaz deyib tutmaqdan deyil ee, bacarırsınızsa mənə görsədin görüm bu kəlmə kimdən törənib, hətta bilək ki, kəlmənin mənası nədir. Belə çıxır ki, məndə sabah bir kəlmə ixtira edim deyim ki, Quranda nəbilim filan şey var. Necə ki siz etmisiniz məs; Quranda məcaz var. Aydındı nə demək istiyirəm? yoxsa çatmadı??

#44 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 16 октября 2010 - 23:25

məcaz məcaz deyib tutmaqdan deyil ee, bacarırsınızsa mənə görsədin görüm bu kəlmə kimdən törənib, hətta bilək ki, kəlmənin mənası nədir. Belə çıxır ki, məndə sabah bir kəlmə ixtira edim deyim ki, Quranda nəbilim filan şey var. Necə ki siz etmisiniz məs; Quranda məcaz var. Aydındı nə demək istiyirəm? yoxsa çatmadı??

Ərəbcə savadın bəllidi. İndi görək rusca heç olmasa anlsyırsan ya yox?

Вопрос #42958: Если кяфир дотронулся до еды

Если человек встречает не мусульманина на дороге, и подвозит его, то не грех ли это? Разрешено ли кушать еду до которой дотронулась рука неверного?

Ответ:

Вся хвала Аллаху.

Шейх Мухаммад ибн Усеймин сказал: «Если вы встретите по дорого не мусульманина, то нет ничего неправильного в том, чтобы подвезти его. Аллах сказал (перевод смысла): «Аллах не запрещает вам быть добрыми и справедливыми с теми, которые не сражались с вами из-за религии и не изгоняли вас из ваших жилищ. Воистину, Аллах любит беспристрастных» (60:8)
Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая, а не физическая.
Маджму Фатава ибн Усеймин, 3:44 http://www.fatwaonli...estion&id=42958

Görəsən ibn Useymin haradan məcaz kəlməsini kəşf edib? Quranda Allah deyib ya Peyğəmbərin(s) hədislərində gəlib?. Ayə konkret olaraq buyurur ki,

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ

Yəni ey iman gətirənlər, müşriklər nəcisdir. (Tövbə:28) Amma ibn Useymin deyir ki, bu ayədə nəcis sözü məcazdır. Yəqin elə ona görə də Məkkədə metro tikməyə çinliləri buraxmısız. Amma pullarını nahaq kəsmisiz.

#45 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 00:18

Ərəbcə savadın bəllidi. İndi görək rusca heç olmasa anlsyırsan ya yox?

Вопрос #42958: Если кяфир дотронулся до еды

Если человек встречает не мусульманина на дороге, и подвозит его, то не грех ли это? Разрешено ли кушать еду до которой дотронулась рука неверного?

Ответ:

Вся хвала Аллаху.

Шейх Мухаммад ибн Усеймин сказал: «Если вы встретите по дорого не мусульманина, то нет ничего неправильного в том, чтобы подвезти его. Аллах сказал (перевод смысла): «Аллах не запрещает вам быть добрыми и справедливыми с теми, которые не сражались с вами из-за религии и не изгоняли вас из ваших жилищ. Воистину, Аллах любит беспристрастных» (60:8)
Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая, а не физическая.
Маджму Фатава ибн Усеймин, 3:44 http://www.fatwaonli...estion&id=42958

Görəsən ibn Useymin haradan məcaz kəlməsini kəşf edib? Quranda Allah deyib ya Peyğəmbərin(s) hədislərində gəlib?. Ayə konkret olaraq buyurur ki,

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ

Yəni ey iman gətirənlər, müşriklər nəcisdir. (Tövbə:28) Amma ibn Useymin deyir ki, bu ayədə nəcis sözü məcazdır. Yəqin elə ona görə də Məkkədə metro tikməyə çinliləri buraxmısız. Amma pullarını nahaq kəsmisiz.

Useymin kimdi ee ay erkək????? Məni Useymin zad maraqlandırmır, bacarırsan dəlil gətir, bacarmırsansa həm özüvü biraz agır apar , həmdə danışma.

Mən sənə sual verirəm, sən mənə nə deyirsən??? boş boş lag lagı danışmaqdansa dəlil gətir.Ay nəbilim filankəs belə dedi, nəbilim filankəs belə dedi, bax sizin ki budurda.

ikincisidə; Əlavə olaraq verdiyin linkdə maraq üçün ibn Useymininə baxdım, amma sən deyəni görmədim. İndi davay gətir ibn Useyminin Məcaz dediyi sitatını görsət.

#46 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 00:38

Useymin kimdi ee ay erkək????? Məni Useymin zad maraqlandırmır, bacarırsan dəlil gətir, bacarmırsansa həm özüvü biraz agır apar , həmdə danışma.

Mən sənə sual verirəm, sən mənə nə deyirsən??? boş boş lag lagı danışmaqdansa dəlil gətir.Ay nəbilim filankəs belə dedi, nəbilim filankəs belə dedi, bax sizin ki budurda.

ikincisidə; Əlavə olaraq verdiyin linkdə maraq üçün ibn Useymininə baxdım, amma sən deyəni görmədim. İndi davay gətir ibn Useyminin Məcaz dediyi sitatını görsət.

Useymini tanımırsan? Day nöç yaşıyırsan? http://www.ibnothaim...com/index.shtml
Bura gir, sələfi saytları bölümündə adı 2-ci dayanıb. Orada onun saytına yönləndirmə var.

Əgər Useymin də dəlil deyilsə, day mən kimdən sitat gətirim?

Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая Mən deyəndə ki, çətin rusca biləsən elə düz demişəm. Metaforiçeski, yəni məcazi.

Сообщение отредактировал vusal114: 17 октября 2010 - 00:39

#47 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 01:27

1. çatmir qanmazlara!!!
2. Burda deyilib "Quranda məcaz var", deyimeyib ki, Quranda məcaz "SöZü" var!!!
3.Qurani Kerim nazil olduqdan sonra "sintaksis elmi" (Quran sayesinde) yarandi. Xeberin var? Yoxdursa bil ki, onun sayesinde biz beie diskusiya apara bilirik!!!
4. Her seyi yalnız tutuqusu "herfi" anlayir!!!

#48 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 02:17

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ
Bir zaman Biz mələklərə: “Adəmə səcdə edin!”– dedikdə, İblisdən başqa (hamısı) səcdə etdi. O imtina edib təkəbbür göstərdi və kafir­ oldu.2:34

Burada Allah buyurub ki ademe secde edin, indi vehabilerin sozunden bela cixirki (eger mecaz yoxdursa.)Allahdan bashga ademede secde elamak olub???[/

Сообщение отредактировал tatar.: 17 октября 2010 - 02:18

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#49 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 06:07

sanna savadsiz adamsan ay World Cup san na yazdiqini bilirsan hec bu qadar adamib basini aqridirsan ged hala aqidani oyran gor macaz nadi sonra gal danis .ozunuda aqilli aparmaqa calisma yazindan savadin va saviyyasizliyin bilinir.san JAFAR qardasin yazdiqini cavablandirmisan ki?
Men bildiyime gore bezi dini teriqetler Qurani Kerimde mecazin olmadigini vurgulayirlar. Bir sira Ahli-Sunne alimleri (selef alimleri) de Qurani Kerimde mecazin olmadigini buyururlar. Misal uçun, İbni Teymiyye.

İndi Qurani Kerimde mecaz var, ya yoxdur? Eger yoxdursa, bu ayeleri nece izah edek?

Hamınız Allahın ipinden möhkem yapışın ve parçalanmayın! Allahın size olan nemetini xatırlayın ki, siz (bir-birinize) düşmen idiniz, O, sizin qelblerinizi birleşdirdi ve Onun nemeti sayesinde (bir-birinizle) qardaş oldunuz. Siz odlu bir uçurumun lap kenarında idiniz. O, sizi ondan xilas etdi. Allah Öz ayelerini size belece beyan edir ki, belke doğru yola gelesiniz. (3:103)

Allahin ipi nedir ve ondan nece yapişmaq olar ki, parçalanmayaq?

Münafiq kişilerle münafiq qadınlar (ikiüzlülükde) bir-birinin eynidirler. Onlar (insanlara) pis işler görmeyi emr eder, yaxşı işleri qadağan ederler. Hele elleri de berkdir (xesisdirler). Onlar Allahı unutdular, Allah da onları unutdu. Heqiqeten, münafiqler (Allahın itaetinden çıxmış) fasiqlerdir! (9:67)

Allah oz bendesini unuda biler? Umumiyyetle Allah-Tealanin (neuzu billah!) neyise unuda biler?

Kafirler seda ve nidadan (çığırtı ve bağırtıdan) başqa bir şey anlamayanlara (heyvanlara) benzerler. Onlar kar, lal ve kordurlar. Buna göre de haqqı derk etmezler. (2:171)

Kak, lal, kor insan haqqi derk ede bilmez? İndi bu cur elil insanin yeri hokumen cehennemdir?

Buna göre onlar (Nuhu) yalançı hesab etdiler. Biz de onu ve onunla birlikde gemide olanları xilas etdik. Ayelerimizi tekzib edenleri ise (tufan vaxtı) qerq etdik (suda boğduq). Onlar, heqiqeten, kor bir camaat idiler. (7:64)

Nuhun (a) govmunun butun insanlari sozun esl menasinda kor idiler? Yoxsa burda "kor" anlayişi mecazi menada işlenib?

Bele olduqda siz (itaetle) Meni xatırlayın ki, Men de sizi yada salım! Mene şükür edin, Meni danmayın! (2:152)

İndi kimse Allah Tealaya itaet etmese, Allah Teala hemin bendesini (kafir bende olsa bele) yada salmayacaq? Yene de, umumiyyetle Allah Tealada unutmaq qabiliyyeti var ki, neyise yada salsin?

Buyurun helelik bunlari izah edin,
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#50 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 06:22

هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ ۖ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ

(Ya Rəsulum!) Sənə Kitabı (Quranı) nazil edən Odur. Onun (Kitabın) bir hissəsi (Quranın əslini, əsasını təşkil edən) möhkəm (mənası aydın, hökmü bəlli), digər qismi isə mütəşabih (çətin anlaşılan, dəqiq mənası bilinməyən, məğzi bəlli olmayan) ayələrdir.

ay cup bunun manasi nadi?

#51 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 17 октября 2010 - 21:49

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ ۚ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّمَا يَنْكُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ ۖ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا

Sənə beyət edənlər Allaha beyət etmiş olurlar. Allahın Əli onların əllərinin üstündədir. Kim əhdini pozsa, ancaq öz əleyhinə pozmuş olar. Kim də Allahla bağladığı əhdinə sadiq qalsa, (Allah) ona böyük mükafat verər.

ay ozunu savadli sayan salafilar va yaxud vahabilar va yaxud nasa cavab verin gorum hubeydiyyada beyat edanlardan kimsa (nauzubillah)ALLAHU TALANIN alini gormusdu?cavabi yazanda fikirlas yazin aqziniza galani yazmayin.
Qırmızı ilə yazmaq qadağandır. Xəbərdalrıq.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:16

#52 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 09:55

Biraz başıvı işlətdə, mən nə deyirəm sən nə deyirsən. Mən deyirəm ki, bu kəlmə المجاز var ee bax bu məcaz deməkdir. Bura qədər aydındı??? Yəni söhbəti gedilən məcaz budur المجاز aydındı?? indi siz mənə deyin görüm Allah belə kəlmə işlədib??? Və ya Onun Rəsulu belə kəlmə işlədib??? Bax mən sizdən bunu öyrənmək istiyirəm. Mən bilmək istiyirəm siz bu kəlməni hardan almısınız, mən bilmək istəyirəm ki, siz bu kəlmənin mənasını hardan götürmüsünz, mən bilmək istəyirəm ki, bu kəlməni kim işlədib ki, sizdə ondan mənanı götürüb Allahın ayələrirnə tətbiq edirsiniz? bax mən bunu deyirəm. Cavab verə bilən var??? indi çatdı??? Day mənə gəlib savadsız savadsız yazmıyın ee, filan ayə nədir?? Əvvəl mənə deyin görüm məcaz kəlməsini hardan götürmüsünz. Çatdı???

Görəsən sizdən bir normal düşünə biləniz var, ya yox?
Quranda məcaz sözünün olmağı ilə və Quranda məcazın olduğu arasında nə bağlılıq var?
Burda 1 il vaxt verirsən məhnasız fiklərivi cavablandırmaq üçün, amma özüvə bir ömür yetməz düşünən insan olasan.
Son zamanlar sizdən bura diskusiyaya gələnlər aslan kimi gəlilər, arada sevinirsən ki indi nə isə bir yeni zad eşidərsən, amma bir az keçir görürsən ki aslan deyilmiş, növbəti tutu quşu imiş.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#53 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 10:31

Useymini tanımırsan? Day nöç yaşıyırsan? http://www.ibnothaim...com/index.shtml
Bura gir, sələfi saytları bölümündə adı 2-ci dayanıb. Orada onun saytına yönləndirmə var.

Əgər Useymin də dəlil deyilsə, day mən kimdən sitat gətirim?

Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая Mən deyəndə ki, çətin rusca biləsən elə düz demişəm. Metaforiçeski, yəni məcazi.

Fso sən yazma sən necə deyərlər tupoysan. Mən Useymini çox gözəl tanıyıram, amma sənin verdiyin linkdə onun ərəbcəsinə baxdım amma məcaz ləfzini görmədim. Sən öz savadsızlıgın ilə çalışmısan ki yalandan məcaz sözünü sırıyasan onun adına, amma alınmadı.

bu nədir? "Metaforiçeski, yəni məcazi." uşaq başı zad aldadırsan?? yəni məcazi bu sənin izahındır,Useyminin sözündə isə belə söz yoxdur.

Əxi təhqir forumun qaydalarına görə ziddir. 10 % reytinq.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:17

#54 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 10:43

Fso sən yazma sən necə deyərlər tupoysan. Mən Useymini çox gözəl tanıyıram, amma sənin verdiyin linkdə onun ərəbcəsinə baxdım amma məcaz ləfzini görmədim. Sən öz savadsızlıgın ilə çalışmısan ki yalandan məcaz sözünü sırıyasan onun adına, amma alınmadı.

bu nədir? "Metaforiçeski, yəni məcazi." uşaq başı zad aldadırsan?? yəni məcazi bu sənin izahındır,Useyminin sözündə isə belə söz yoxdur.

"TUPOY" SƏNİN ƏQİDƏNDİ!!!!!!!!!!

OMAR, GƏL ƏQİDƏDAŞINA DA TƏHQİRƏ GÖRƏ FAİZ VER, MƏNƏ DƏ!!! YIĞIB MİLLƏTİ BOĞAZA VƏHHABİ TÖR-TÖKÜNTÜSÜ!!!!!!!!!!

Təhqir 10 %. Böyük hərflər ilə yazmaq qadağandır.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:20

ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#55 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 10:59

OMAR, GƏL ƏQİDƏDAŞINA DA TƏHQİRƏ GÖRƏ FAİZ VER, MƏNƏ DƏ!!! YIĞIB MİLLƏTİ BOĞAZA VƏHHABİ TÖR-TÖKÜNTÜSÜ!!!!!!!!!!

ZINDIQ NASİBİİ!
10 % Təhqir.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:26

#56 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 11:01

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Hamınıza deyirəm. Sizdə ümumiyyətlə baş var? Bir başınızı işlədində. Sizin tupoy yazılarınıza cavab yazmaq istəmirəm. Sonuncu dəfə deyirəm; Mən sizdən soruşuram ki, "məcaz" nə deməkdir, yəni məcazın tərifi nədir? Siz isə mənə bir izah verin və ya bir tərif verin və deyin ki, bax məcazın tərifi budur. Düzdür?? Yəni bu sözün bir mənası olmalıdır yoxsa yox?? Təbii ki olmalıdır. Düzdür??? İndi məndə sizdən soruşuram ki, məcaza verdiyiniz hər hansı bir tərifi və ya mənanı siz hardan götürmüsünüz??? Fərqi yoxdur, hər nə tərif verirsinizsə verin, mənim sizdən soruşdugum budur ki; Siz məcazın mənasını hardan bildiniz ki, o söz O siz deyən mənada işlənir?? Aydın oldu?? Bax məndə soruşuram ki, məgər bu ləfzi Allah təala işlədib? deyirəm bəlkə Allah işlədib və sizdə baxmısınız Allah təalanın işlətdiyi sözün mənasına və dəlil olaraq tutmusunuz ki, bax bunu Allah işlədib və özüdə bu mənada işlədib, bax buna deyərəm həəəə. Həmçinin fərqi yoxdur, Allahın rəsulu olsun. Deyirəm bəlkə bu sözü Peygəmbərimiz işlədib??? Bəlkə Peygəmbərimiz işlədib və hansı mənada işlədib siz bilirsiniz, bax məndə bunu soruşuramda, əgər Peygəmbərimiz bu məcaz ləfzini işlədibsə deyin görək hansı cümlədə işlədib və baxım görüm O cümlədə nə mənada işlənib. Fikirim aydın oldu??? Yəni sizə görə bu "məcaz" sözünün bir mənası varda düz deyil? Bax məndə bunu bilmək istiyirəm ki, hardan bildiniz ki O sözün mənası məhs siz deyəndir?? Bəlkə elə özünüzdən çıxartmısınız??? Bax mənidə maraqlandıran budurda. Bəlkə elə sən özündən bir tərif uydurub və bir məna verib demisən ki, dee buda məcazın mənası.Aydın oldu??? Yoxsa yenə izah edim?? day keçib Yenə izah edirəm çünki daha izah etmiyəcəm.

Bax misal üçün "SƏXXARA" Sözü Düzdü? bu sözün mənası "ram" etmək deməkdir. Siz mənə desəniz ki,Hardan bildin? mən deyəcəm ki, bu sözü Allah təala Quranda işlədib və "Ram" etmək mənasında işlədib. düzdürr?? Deməli mən bu sözün mənasını hardan bildim, Allahın işlətdiyi kəlmədən. Gördüm ki Allah təala bunu bu mənada işləıdib. Bax indi məndə bilmək istiyirəm ki, Məcaz sözünün mənası nədir?? Lap tutaq ki, siz deyən tərifdi, düzdü? indi deyin görüm bunu hardan bildiniz?? İndi aydın oldu??? əgər bilmirsinizsə onda məndə sabah çıxım və özümdən bir söz uydurum və özümdən məna verim və sonra deyim ki Quranda belə bir şey var. Sizcə bu düzgündür??? Əlbətdə yox. İndi məni başa düşdünüz?????

#57 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 11:03

ZINDIQ NASİBİİ!

Başa düşmədim, məgər tupoy təhqirdi?? Yəni sən bu qədər tupoysan?? Ay tupou tupoy sözü savadsız deməkdirdə niyə narahat olursan ki?? məgər savadsız düz demədim ki?
10 % Təhqir. Tupoy sözü təhqir sayılır.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:28

#58 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 11:27

Bu forumda məcazdan danışıldığı qədər heç nədən danışılmayıb. Hənbəli qardaşın da çox atılıb düşürdü. Başa saldılar, amma çi fayda.... İnsan QOYUN olanda xeyri yoxdu ona başa salmağın. Bizdə savadsız adama QOYUN deyirlər. Məcazi mənada...

VƏSSƏLAM!

ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#59 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 11:36

Bu forumda məcazdan danışıldığı qədər heç nədən danışılmayıb. Hənbəli qardaşın da çox atılıb düşürdü. Başa saldılar, amma çi fayda.... İnsan QOYUN olanda xeyri yoxdu ona başa salmağın. Bizdə savadsız adama QOYUN deyirlər. Məcazi mənada...

VƏSSƏLAM!

Ay sagol, çox düz vurguladın "sizdə elədir", amma Allahın kitabında belə deyildir. Sən sizdə olan məcazı Allahın kitabına daxil etmək istiyirsən amma bilmirsən ki var sizdə var Allahın kitabında. Yəni, var sənin sözlərin var Aləmlərin Rəbbinin sözü. Bax sizin elə bəlanızda burdadır. İndi Görün nə gündəsiniz. Hər millət çıxıb özündə olan sözü Allahın kitabına aid etsə onda bilirsən nə olar? hardan biləsən.

#60 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 13:34

VƏSSƏLAM!

Ay sagol, çox düz vurguladın "sizdə elədir", amma Allahın kitabında belə deyildir. Sən sizdə olan məcazı Allahın kitabına daxil etmək istiyirsən amma bilmirsən ki var sizdə var Allahın kitabında. Yəni, var sənin sözlərin var Aləmlərin Rəbbinin sözü. Bax sizin elə bəlanızda burdadır. İndi Görün nə gündəsiniz. Hər millət çıxıb özündə olan sözü Allahın kitabına aid etsə onda bilirsən nə olar? hardan biləsən.

Allah təala Qurani kərimdə buyurur ki;"Onlar heyvan kimidirlər,hətda heyvandanda aşağı"

İnsan heyvan kimi ola bilər?Hələ heyvandan da aşağı deyilir.O necə olan şeydir?Demirsən Allahın sözüdür əsas,indi" heyvandan aşagını" zəhmət cək izah elə.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru