Перейти к содержимому

Фотография

Quranda məcaz varmı?

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 405

#61 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 13:55

qardaşlar özünüzü niyə yorursunuz axı? görmürüz ki, bu qoyun vəhhabi həyasızlığına salıb? siz ona ayələri yazırsız o isə həyasız kimi söhbəti fırladır. Qaçətin tələbəsi bundan artıq olacaq ki?
10 % reytinq useri təhqir elədiyin üçün.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 14:12

#62 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 14:29

Allah təala Qurani kərimdə buyurur ki;"Onlar heyvan kimidirlər,hətda heyvandanda aşağı"

İnsan heyvan kimi ola bilər?Hələ heyvandan da aşağı deyilir.O necə olan şeydir?Demirsən Allahın sözüdür əsas,indi" heyvandan aşagını" zəhmət cək izah elə.

İnsan natiqi heyvandır.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#63 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 14:39

Allah təala Qurani kərimdə buyurur ki;"Onlar heyvan kimidirlər,hətda heyvandanda aşağı"

İnsan heyvan kimi ola bilər?Hələ heyvandan da aşağı deyilir.O necə olan şeydir?Demirsən Allahın sözüdür əsas,indi" heyvandan aşagını" zəhmət cək izah elə.

İnsan natiqi heyvandır.

Quranda yazılıb bu?
Omar,bəs bunu necə izzah edəcəksən?

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 18 октября 2010 - 14:40

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#64 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 14:50

Bu forumda məcazdan danışıldığı qədər heç nədən danışılmayıb. Hənbəli qardaşın da çox atılıb düşürdü. Başa saldılar, amma çi fayda.... İnsan QOYUN olanda xeyri yoxdu ona başa salmağın. Bizdə savadsız adama QOYUN deyirlər. Məcazi mənada...

VƏSSƏLAM!

Ay sagol, çox düz vurguladın "sizdə elədir", amma Allahın kitabında belə deyildir. Sən sizdə olan məcazı Allahın kitabına daxil etmək istiyirsən amma bilmirsən ki var sizdə var Allahın kitabında. Yəni, var sənin sözlərin var Aləmlərin Rəbbinin sözü. Bax sizin elə bəlanızda burdadır. İndi Görün nə gündəsiniz. Hər millət çıxıb özündə olan sözü Allahın kitabına aid etsə onda bilirsən nə olar? hardan biləsən.

Nə olub niyə narahat olurrsan??izah edəcəm, gətirdiyiniz bütün ayələri izah edəcəm, sadəcə olaraq sən mənə başa sal görüm, niyə məcaz?? Demirsən ayədə keçən heyvan sözü məcazidir? düzdü?? indi məndə deyirəm ki,niyə məcazda, niyə imenno məcaz oldu?? sənin buna dəlilin nədir??? Bu gətirdiyin ayə Peygəmbər s.a.s-in vaxtında nazil olub düzdü??? indi sən mənə de görüm bu ayəyə Peygəmbər s.a.s məcaz deyib??? indi buyur mənə izah et,kim deyib ki bu ayə məcazidir? Peygəmbərimiz yoxsa onun səhabələri? yoxsa imamlar?? Necə olur ee ayələr nazil olanda heç kim buna məcaz demədi, amma sən çıxmısan ki bəs ayədə keçən heyvan sözü məcazidir. əgər belə bir şey olsa idi niyə peygəmbər bunu demirdi ki??? niyə bizə Peygəmbər bizə izah etmiyib ki ayədə keçən heyvan sözü məcazdır aa. Deməli belə çıxır ki mən indi o ayəni oxusam və desəm ki, bəli Allah təala deyir ki, bəzi insanlar heyvandada aşagıdır və bu həqiqidir, çünki Allah belə deyir. İndi mən belə etsəm günüh daşıyıram?? bu sualıma mütləq cavab ver. əgər günah daşıyıramsa, onda bu sualımada mütləq cavab ver. Niyə Peygəmbərimiz bizə demiyib ki baxın aa, diqqətli olun ayədə keçən heyvan sözü məcazidir?? niyə bunu bizə çatdırmıyıb??? Axı insanlar günaha düşə bilərlər. Həə niyə çatdırmıyıb??? Deməli Peygəmbər s.a.s əmanətə xəyanət edib həə?? bunu demək istiyirsən??? Bəs Allah təala buyurmu ki, (Ey Rəsul! Rəbbindən sənə nazil ediləni çatdır! Əgər çatdırmasan Onun göstərişini (sənə tapşırdığı elçilik vəzifəsini) yerinə yetirmiş olmazsan.) Hə nə deyirsən bu ayəyə?? Peygəmbər s.a.s niyə bizə çatdırmıyıb ki filan ayələr məcazidir, amma fialn ayələr həqiqidir?? Niyə bizə bunu bəyan etmiyib??? Deməli əmanətə xəyanət edib??? İndi buyurun cavab verin. Mən hazıram gözləyirəm kim istiyir gəlsin bu sualımı cavablandırsın.

#65 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 14:52

qardaşlar özünüzü niyə yorursunuz axı? görmürüz ki, bu qoyun vəhhabi həyasızlığına salıb? siz ona ayələri yazırsız o isə həyasız kimi söhbəti fırladır. Qaçətin tələbəsi bundan artıq olacaq ki?
10 % reytinq useri təhqir elədiyin üçün.

Sübhənallah, ki fırladır?? niyə yalan danışırsan?? mən sadəcə olaraq sizdən izah istəyirəm, kim bacarırsa buyursun gəslin izah etsin. Mən nəsə artıq şey yazmışam? Biraz insaflı olda.

#66 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 14:54

Bu forumda məcazdan danışıldığı qədər heç nədən danışılmayıb. Hənbəli qardaşın da çox atılıb düşürdü. Başa saldılar, amma çi fayda.... İnsan QOYUN olanda xeyri yoxdu ona başa salmağın. Bizdə savadsız adama QOYUN deyirlər. Məcazi mənada...

VƏSSƏLAM!

Məni hənbəli zad maraqlandırrmır. Mövzu açılıb, mən də mövzuya uyugun danışıram və sizdən tələb edirəm. Kim bacarırsa suallarıma cavab versin.

#67 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:03

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Hamınıza deyirəm. Sizdə ümumiyyətlə baş var? Bir başınızı işlədində. Sizin tupoy yazılarınıza cavab yazmaq istəmirəm. Sonuncu dəfə deyirəm; Mən sizdən soruşuram ki, "məcaz" nə deməkdir, yəni məcazın tərifi nədir? Siz isə mənə bir izah verin və ya bir tərif verin və deyin ki, bax məcazın tərifi budur. Düzdür?? Yəni bu sözün bir mənası olmalıdır yoxsa yox?? Təbii ki olmalıdır. Düzdür??? İndi məndə sizdən soruşuram ki, məcaza verdiyiniz hər hansı bir tərifi və ya mənanı siz hardan götürmüsünüz??? Fərqi yoxdur, hər nə tərif verirsinizsə verin, mənim sizdən soruşdugum budur ki; Siz məcazın mənasını hardan bildiniz ki, o söz O siz deyən mənada işlənir?? Aydın oldu?? Bax məndə soruşuram ki, məgər bu ləfzi Allah təala işlədib? deyirəm bəlkə Allah işlədib və sizdə baxmısınız Allah təalanın işlətdiyi sözün mənasına və dəlil olaraq tutmusunuz ki, bax bunu Allah işlədib və özüdə bu mənada işlədib, bax buna deyərəm həəəə. Həmçinin fərqi yoxdur, Allahın rəsulu olsun. Deyirəm bəlkə bu sözü Peygəmbərimiz işlədib??? Bəlkə Peygəmbərimiz işlədib və hansı mənada işlədib siz bilirsiniz, bax məndə bunu soruşuramda, əgər Peygəmbərimiz bu məcaz ləfzini işlədibsə deyin görək hansı cümlədə işlədib və baxım görüm O cümlədə nə mənada işlənib. Fikirim aydın oldu??? Yəni sizə görə bu "məcaz" sözünün bir mənası varda düz deyil? Bax məndə bunu bilmək istiyirəm ki, hardan bildiniz ki O sözün mənası məhs siz deyəndir?? Bəlkə elə özünüzdən çıxartmısınız??? Bax mənidə maraqlandıran budurda. Bəlkə elə sən özündən bir tərif uydurub və bir məna verib demisən ki, dee buda məcazın mənası.Aydın oldu??? Yoxsa yenə izah edim?? day keçib Yenə izah edirəm çünki daha izah etmiyəcəm.

Bax misal üçün "SƏXXARA" Sözü Düzdü? bu sözün mənası "ram" etmək deməkdir. Siz mənə desəniz ki,Hardan bildin? mən deyəcəm ki, bu sözü Allah təala Quranda işlədib və "Ram" etmək mənasında işlədib. düzdürr?? Deməli mən bu sözün mənasını hardan bildim, Allahın işlətdiyi kəlmədən. Gördüm ki Allah təala bunu bu mənada işləıdib. Bax indi məndə bilmək istiyirəm ki, Məcaz sözünün mənası nədir?? Lap tutaq ki, siz deyən tərifdi, düzdü? indi deyin görüm bunu hardan bildiniz?? İndi aydın oldu??? əgər bilmirsinizsə onda məndə sabah çıxım və özümdən bir söz uydurum və özümdən məna verim və sonra deyim ki Quranda belə bir şey var. Sizcə bu düzgündür??? Əlbətdə yox. İndi məni başa düşdünüz?????

Elə bilirdim sən tutu quşusan, sən demə yox. Əsil klounsan, maşallah! Özüvündə bundan xəbərin yox, buraxıblar səni ortaya, səndə balaca uşaqlar kimi sevindiyindən oyun çıxarırsan.
İndi hər sözü Quranda olmasını şərt qoysaq, onda Quran olmalıdır 1000 dəfə böyük və sənin məhzəbində olmamalıdır. Ona görə ki, vahabicilik, sələfilik, sunnilik belə sözlərdə şiə sözündən fərqli olaraq Quranda yoxdur.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#68 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:14

Sen ereb dilini orgenende nehv,serf kimi elmlerden behrelendin?Quran oxuyub menasini basha dushmek uchun nehv,serf elmi lazimdir sene?

P.S Semimi cavab ver.

Сообщение отредактировал Koti: 18 октября 2010 - 15:15

Men Sen olmusham ey dust !

#69 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:18

Useymin kimdi ee ay erkək????? Məni Useymin zad maraqlandırmır, bacarırsan dəlil gətir, bacarmırsansa həm özüvü biraz agır apar , həmdə danışma.

Mən sənə sual verirəm, sən mənə nə deyirsən??? boş boş lag lagı danışmaqdansa dəlil gətir.Ay nəbilim filankəs belə dedi, nəbilim filankəs belə dedi, bax sizin ki budurda.

ikincisidə; Əlavə olaraq verdiyin linkdə maraq üçün ibn Useymininə baxdım, amma sən deyəni görmədim. İndi davay gətir ibn Useyminin Məcaz dediyi sitatını görsət.

Useymini tanımırsan? Day nöç yaşıyırsan? http://www.ibnothaim...com/index.shtml
Bura gir, sələfi saytları bölümündə adı 2-ci dayanıb. Orada onun saytına yönləndirmə var.

Əgər Useymin də dəlil deyilsə, day mən kimdən sitat gətirim?

Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая Mən deyəndə ki, çətin rusca biləsən elə düz demişəm. Metaforiçeski, yəni məcazi.

سئل فضيلة الشيخ: إذا وجد الإنسان شخصا غير مسلم في الطريق وطلب إيصاله فما الحكم؟ وهل يجوز الأكل مما مسته أيدي الكفار؟
فأجاب بقوله : إذا وجدت شخصا غير مسلم في الطريق، فلا حرج عليك أن تركبه؛ لأن الله يقول: { لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ } .
أما الأكل مما مسته أيدي الكفار فجائز؛ لأن نجاسة الكافر نجاسة معنوية لا حسية.

Çünki kafirin nəcis olması mənəvidir,hissi deyil.

Göründüyü kimi burada məcaz sözü keçmir.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#70 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:19

İnsan natiqi heyvandır.

Omar ayede deyilir heyvan kimidir.sense deyirsen heyvandir,bunu neter basha dushek?

#71 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:21

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Hamınıza deyirəm. Sizdə ümumiyyətlə baş var? Bir başınızı işlədində. Sizin tupoy yazılarınıza cavab yazmaq istəmirəm. Sonuncu dəfə deyirəm; Mən sizdən soruşuram ki, "məcaz" nə deməkdir, yəni məcazın tərifi nədir? Siz isə mənə bir izah verin və ya bir tərif verin və deyin ki, bax məcazın tərifi budur. Düzdür?? Yəni bu sözün bir mənası olmalıdır yoxsa yox?? Təbii ki olmalıdır. Düzdür??? İndi məndə sizdən soruşuram ki, məcaza verdiyiniz hər hansı bir tərifi və ya mənanı siz hardan götürmüsünüz??? Fərqi yoxdur, hər nə tərif verirsinizsə verin, mənim sizdən soruşdugum budur ki; Siz məcazın mənasını hardan bildiniz ki, o söz O siz deyən mənada işlənir?? Aydın oldu?? Bax məndə soruşuram ki, məgər bu ləfzi Allah təala işlədib? deyirəm bəlkə Allah işlədib və sizdə baxmısınız Allah təalanın işlətdiyi sözün mənasına və dəlil olaraq tutmusunuz ki, bax bunu Allah işlədib və özüdə bu mənada işlədib, bax buna deyərəm həəəə. Həmçinin fərqi yoxdur, Allahın rəsulu olsun. Deyirəm bəlkə bu sözü Peygəmbərimiz işlədib??? Bəlkə Peygəmbərimiz işlədib və hansı mənada işlədib siz bilirsiniz, bax məndə bunu soruşuramda, əgər Peygəmbərimiz bu məcaz ləfzini işlədibsə deyin görək hansı cümlədə işlədib və baxım görüm O cümlədə nə mənada işlənib. Fikirim aydın oldu??? Yəni sizə görə bu "məcaz" sözünün bir mənası varda düz deyil? Bax məndə bunu bilmək istiyirəm ki, hardan bildiniz ki O sözün mənası məhs siz deyəndir?? Bəlkə elə özünüzdən çıxartmısınız??? Bax mənidə maraqlandıran budurda. Bəlkə elə sən özündən bir tərif uydurub və bir məna verib demisən ki, dee buda məcazın mənası.Aydın oldu??? Yoxsa yenə izah edim?? day keçib Yenə izah edirəm çünki daha izah etmiyəcəm.

Bax misal üçün "SƏXXARA" Sözü Düzdü? bu sözün mənası "ram" etmək deməkdir. Siz mənə desəniz ki,Hardan bildin? mən deyəcəm ki, bu sözü Allah təala Quranda işlədib və "Ram" etmək mənasında işlədib. düzdürr?? Deməli mən bu sözün mənasını hardan bildim, Allahın işlətdiyi kəlmədən. Gördüm ki Allah təala bunu bu mənada işləıdib. Bax indi məndə bilmək istiyirəm ki, Məcaz sözünün mənası nədir?? Lap tutaq ki, siz deyən tərifdi, düzdü? indi deyin görüm bunu hardan bildiniz?? İndi aydın oldu??? əgər bilmirsinizsə onda məndə sabah çıxım və özümdən bir söz uydurum və özümdən məna verim və sonra deyim ki Quranda belə bir şey var. Sizcə bu düzgündür??? Əlbətdə yox. İndi məni başa düşdünüz?????

Elə bilirdim sən tutu quşusan, sən demə yox. Əsil klounsan, maşallah! Özüvündə bundan xəbərin yox, buraxıblar səni ortaya, səndə balaca uşaqlar kimi sevindiyindən oyun çıxarırsan.
İndi hər sözü Quranda olmasını şərt qoysaq, onda Quran olmalıdır 1000 dəfə böyük və sənin məhzəbində olmamalıdır. Ona görə ki, vahabicilik, sələfilik, sunnilik belə sözlərdə şiə sözündən fərqli olaraq Quranda yoxdur.

ok. Hər şey aydındır. Əlhəmdulilləh, bir nəfərdə gəlib cavab verə bilmir.

#72 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:23

Useymin kimdi ee ay erkək????? Məni Useymin zad maraqlandırmır, bacarırsan dəlil gətir, bacarmırsansa həm özüvü biraz agır apar , həmdə danışma.

Mən sənə sual verirəm, sən mənə nə deyirsən??? boş boş lag lagı danışmaqdansa dəlil gətir.Ay nəbilim filankəs belə dedi, nəbilim filankəs belə dedi, bax sizin ki budurda.

ikincisidə; Əlavə olaraq verdiyin linkdə maraq üçün ibn Useymininə baxdım, amma sən deyəni görmədim. İndi davay gətir ibn Useyminin Məcaz dediyi sitatını görsət.

Useymini tanımırsan? Day nöç yaşıyırsan? http://www.ibnothaim...com/index.shtml
Bura gir, sələfi saytları bölümündə adı 2-ci dayanıb. Orada onun saytına yönləndirmə var.

Əgər Useymin də dəlil deyilsə, day mən kimdən sitat gətirim?

Что касается еды до которой он дотронулся, то она разрешена, потому что наджаса (нечистоты) кяфира – метафорическая Mən deyəndə ki, çətin rusca biləsən elə düz demişəm. Metaforiçeski, yəni məcazi.

سئل فضيلة الشيخ: إذا وجد الإنسان شخصا غير مسلم في الطريق وطلب إيصاله فما الحكم؟ وهل يجوز الأكل مما مسته أيدي الكفار؟
فأجاب بقوله : إذا وجدت شخصا غير مسلم في الطريق، فلا حرج عليك أن تركبه؛ لأن الله يقول: { لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ } .
أما الأكل مما مسته أيدي الكفار فجائز؛ لأن نجاسة الكافر نجاسة معنوية لا حسية.

Çünki kafirin nəcis olması mənəvidir,hissi deyil.

Göründüyü kimi burada məcaz sözü keçmir.

O, heç özüdə bilmir neyniyir. Öz sözünü ibn Useyminin sözünə calıyır. Fikir vermə, bu da cahilləri aldatmaq üçün bir variantdır.

#73 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:24

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Quranda sunna və şia sözləri mövcüddur,həmçinin sələf sözüdə var,amma vəhhabi düşmənlərin uydurmasıdır,Allah bu barədə bir Sultan nazil etməyib.Eyni zamanda,əksərən şia sözü kafir və müşriklərə işlədilib,sunna sözü isə Allaha nisbət olunub,və bu da zahirdir.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#74 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:28

Xülasə. Mən gözləyirəm, kim bacarırsa gəlsin ədəablə, ərkənla mənim dediklərimə cavab versin. lazım olsa möhlətdə verə bilərəm. Belə də ki, 234-gün vaxt verirəm.

#75 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:32

Sen ereb dilini orgenende nehv,serf kimi elmlerden behrelendin?Quran oxuyub menasini basha dushmek uchun nehv,serf elmi lazimdir sene?

P.S Semimi cavab ver.

?

#76 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 15:33

Demirsən ayədə keçən heyvan sözü məcazidir? düzdü??

Xeyr düz deyil.
Bu mənim yazım,mən burada nə vaxt məcazdan yazmışam?

Söhbət hələki məcazdan getmir,sən demirsən ki,Quranda məcaz yoxdur və sünnədə belə söz işlədilməyib,məndə sənə sadəcə sual verdim ki,bu ayəni sən izah elə görək heyvandan aşağı necə ola bilər insan və o necə olan şeydir?

Get sənə 360 gün vaxt verirəm fikirləş

#77 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 16:14

P.S Semimi cavab ver.

?

Bəli.

#78 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 16:36

Demirsən ayədə keçən heyvan sözü məcazidir? düzdü??

Xeyr düz deyil.
Bu mənim yazım,mən burada nə vaxt məcazdan yazmışam?

Söhbət hələki məcazdan getmir,sən demirsən ki,Quranda məcaz yoxdur və sünnədə belə söz işlədilməyib,məndə sənə sadəcə sual verdim ki,bu ayəni sən izah elə görək heyvandan aşağı necə ola bilər insan və o necə olan şeydir?

Get sənə 360 gün vaxt verirəm fikirləş

Sübhənallah, məgər bunun izahı səni belə narahat edir?? Bu ayənin izahı ki üzdədir. Sən neujelni bunu görə bilməmisən?? deyirəm bəlkə; Allah təala ayənin əvvəlində buyurur ki;
وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لا يُبْصِرُونَ بِهَا
"Onların gözləri var amma onunla görməzlər" Bəlkə səndə onlardansan?? Allah təala bunları sayır və sonra buyurur ki; أُولَئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ "Onlar heyvan kimidirlər, əksisnə ondanda aşagıdırlar" Sən bu cür açıq aydın ayənin mənasını tuta bilməmisən?? Deyirəm bəlkə elə səndə Allah təalanın dediklərindənsən? Nəbilim, hər halda gözəl zənndə olmaq lazımdır.

Xülasə; Allah təala buyurur ki; "Onlar heyvan kimidirlər, əksisnə ondanda aşagıdırlar" yəni, məlumdur ki,heyvan nə ki, özünə mənfət verir və nə ki özünə zərər verir bunları görür, ona görədə Allah təala onun ayələrini görməyənləri(inkar və ya qəbul etməyənləri) Heyvandan da aşagı adlandırır. məgər burda başa düşülməli çətin bir şey var? Yəni ayənin mənası həqiqidir, onlar heyvandanda aşagıdırlar. Çünki heyvan heç olmas görür nə ki ona fayda verir və nə ki zərər verir, ona görədə Allahın ayələrini görməyənlər heyvandanda aşagıdırlar. Çatdı???

deməli bu belə;

İndi sən mənim sualıma cavabv ver.

Yəni bu kimi ayələri deməklə nə demək istiyirsən?? Demək istiyirsən ki, Quranın zahiri mənasında problemler var?? Demək istiyirsən ki, Allah təalanın kəlamının zahiri mənası düzgün deyil?? mütləq batininə varmaq lazımdır?? bunu demək istiyirsən?? Demək istiyirsən ki, Quranın zahiri mənası aşıbkadı?? əgər aşıbka deyilsə onda niyə oldugu kimi qəbul etmirsən ki?? İndi buyur cavab ver.

#79 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 16:53

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Quranda sunna və şia sözləri mövcüddur,həmçinin sələf sözüdə var,amma vəhhabi düşmənlərin uydurmasıdır,Allah bu barədə bir Sultan nazil etməyib.Eyni zamanda,əksərən şia sözü kafir və müşriklərə işlədilib,sunna sözü isə Allaha nisbət olunub,və bu da zahirdir.

Şiəni bilir, sağ ol. Sunnə yox Sunni..
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#80 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 17:14

bu nədir? "Metaforiçeski, yəni məcazi." uşaq başı zad aldadırsan?? yəni məcazi bu sənin izahındır,Useyminin sözündə isə belə söz yoxdur. [/b]
Əxi təhqir forumun qaydalarına görə ziddir. 10 % reytinq.[/color]

Tupoy qarnındakıdı. Ərəbcəsində bu yazılmasa da sənin əqidədaşların bu sözü bu cür tərcümə ediblər. Səncə niyə? Çünki məqsəd elə məcazdır. Əgər belə olmasa idi tərcümə etməzdilər. Ayə birbaşa buyurur ki, müşrik nəcisdir. Bu ayədən məqsədin mənəvi nəcislik olması nəticəsinə gəlmək göstərir ki, burada müşriklərin nəcis olması məcazidir. Həmçinin Allah Quranda kardan kordan danışanda məqsəd gözün və ya qulağın tutulması deyildir(bunu сталь nikli əqidədaşın da yazmışdı). Deməli. məqsəd başqa korluq və karlıqdır. Yəni bu sözlər məcazi işlənib.

Məcazi kəlməsi ağır bir söz deyil ki. Siz vahhabilər elə bilirsiz ki, Allah məcazla danışır deyəndə Allahın yalan danışdığını deyirik. Ədəbiyyatla maraqlansanız məcazın nə olduğunu bilərdiz. http://shems-meclisi.az/?p=2009

Təhqirə görə 10 % reytinq.

Сообщение отредактировал Omar: 18 октября 2010 - 17:28

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#81 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 17:20

bu nədir? "Metaforiçeski, yəni məcazi." uşaq başı zad aldadırsan?? yəni məcazi bu sənin izahındır,Useyminin sözündə isə belə söz yoxdur. [/b]
Əxi təhqir forumun qaydalarına görə ziddir. 10 % reytinq.[/color]

Tupoy qarnındakıdı. Ərəbcəsində bu yazılmasa da sənin əqidədaşların bu sözü bu cür tərcümə ediblər. Səncə niyə? Çünki məqsəd elə məcazdır. Əgər belə olmasa idi tərcümə etməzdilər. Ayə birbaşa buyurur ki, müşrik nəcisdir. Bu ayədən məqsədin mənəvi nəcislik olması nəticəsinə gəlmək göstərir ki, burada müşriklərin nəcis olması məcazidir. Həmçinin Allah Quranda kardan kordan danışanda məqsəd gözün və ya qulağın tutulması deyildir(bunu сталь nikli əqidədaşın da yazmışdı). Deməli. məqsəd başqa korluq və karlıqdır. Yəni bu sözlər məcazi işlənib.

Məcazi kəlməsi ağır bir söz deyil ki. Siz vahhabilər elə bilirsiz ki, Allah məcazla danışır deyəndə Allahın yalan danışdığını deyirik. Ədəbiyyatla maraqlansanız məcazın nə olduğunu bilərdiz. http://shems-meclisi.az/?p=2009

Xülasə bir kəlmə ilə susuram. Biz ədəbiiyatla yox, biz Quran və sünnə ilə maraqlanırıq və görürük ki orda məcaz deyilən bir möfhum yoxdur. Siz gedin ədəbiyyatla maraqlanın. Elə ona görədə..........

Əlhəmdulilləh bir cavab verən yoxdur.

#82 Fajr

Fajr

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 202 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 18:30

World Cup, cümlənin həqiqi mənasında deyil, məcazi mənada istifadə etməsinə nə ad verirsən? "Məcaz" sözündən xoşun qəlmirsə, bir elmi-ədəbi ad ver, səninlə danışanda o sözdən istifadə edim. Görünür elmi ibarələrə qarşı gülməli allerqiyan var. Ərəb dilindən bixəbərlik, dilçilikdən bixəbərlik, hələ üstəlik də dar düşüncə tərzi buna şərait yaradıb. Öz dilimizdə belə "alababat" yazırsan, qaldı ki, səninlə digər dilləri müzakirə edək. Ərəblər Peyğəmbərdən (s) yüz il, min il öncə də bu ibarəyə "məcaz" deyiblər. Sən nə deyirsən?
P.S Üstəlik, incimək olmasın, səndən boş danışığdan başqa heç vaxt bir şey görmədim. Ancaq "boş" sofistlər kimi "söz zinası" etməknən məşğulsan. Nə bir dəlil, nə dil bilikləri, nə təfəkkür tərzi və s. Əgər elmi cavab verəcəksənsə - buyur.

Maalim.Net - Особенности школы Ахл аль-Бейт (а) и ответы на критику

Передал Хаким в "Мустадрак" (10/382):

... فأقبل رسول الله (ص) والغضب يُعرف في وجهه فقال: "ما تريدون من علي، إنَّ علياً مني وأنا منه وهو وليُّ كلِّ مؤمن بعدي". هذا حديث صحيح على شرط مسلم

Посланник Аллаха (с) сказал: «Что вы хотите от Али (а)? Али (а) от меня и я (с) от него. И он повелитель всех мусульман после меня!»

Хаким ан-Нишабури: "Хадис достоверен по условиям Муслим" и согласился с ним аз-Захаби.
ал-Албани: "Достоверен". ("ас-Силсила ас-сахиха", ал-Албани, 5/222)
Ибн Хиббан: "Достоверен". ("Сахих", Ибн Хиббан, 28/400)

#83 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 21:52

Xülasə; Allah təala buyurur ki; "Onlar heyvan kimidirlər, əksisnə ondanda aşagıdırlar" yəni, məlumdur ki,heyvan nə ki, özünə mənfət verir və nə ki özünə zərər verir bunları görür, ona görədə Allah təala onun ayələrini görməyənləri(inkar və ya qəbul etməyənləri) Heyvandan da aşagı adlandırır. məgər burda başa düşülməli çətin bir şey var?

Camaata tupoy deyirsən amma özün bir bax gör nə dərəcədə rəzilsən.Sənə sadə sual verirəm ?Heyvandan aşağı yəni nə?Nəisə görürəm cavab verə bilmirsən,biz şiyələrdə sizlər kimi xarab plastinka kimi bir şeyi 100 dəfə təkrar eləmək yoxdur.

Allah təala Quranda buyurur ki;"Övladlarınız və zövcələriniz sizə düşməndir"Hansı ki,Allah və peyğəmbəri bizə evlənməyi vacib(hətda 4 -nü ala bilərsən), coxlu uşaq olmağı isə müstəhəb bilirlər.Onda elə cıxır ki,Allah təala bizim özümüzə qarşı düşmənlərimizi coxaltmağl əmr edir?
Bunu necə izah eləyəcəksən?

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 18 октября 2010 - 21:53

#84 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 21:53

World Cup, cümlənin həqiqi mənasında deyil, məcazi mənada istifadə etməsinə nə ad verirsən? "Məcaz" sözündən xoşun qəlmirsə, bir elmi-ədəbi ad ver, səninlə danışanda o sözdən istifadə edim. Görünür elmi ibarələrə qarşı gülməli allerqiyan var. Ərəb dilindən bixəbərlik, dilçilikdən bixəbərlik, hələ üstəlik də dar düşüncə tərzi buna şərait yaradıb. Öz dilimizdə belə "alababat" yazırsan, qaldı ki, səninlə digər dilləri müzakirə edək. Ərəblər Peyğəmbərdən (s) yüz il, min il öncə də bu ibarəyə "məcaz" deyiblər. Sən nə deyirsən?
P.S Üstəlik, incimək olmasın, səndən boş danışığdan başqa heç vaxt bir şey görmədim. Ancaq "boş" sofistlər kimi "söz zinası" etməknən məşğulsan. Nə bir dəlil, nə dil bilikləri, nə təfəkkür tərzi və s. Əgər elmi cavab verəcəksənsə - buyur.

ok. Sən lap uzaga getdin. Görsənir ki sənin ümumiyyətlə mövzudan anlayışın yoxdur. Sən bilsəydin ki mən sizdən nə tələb edirəm belə yazmazdın.

#85 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:01

Xülasə; Allah təala buyurur ki; "Onlar heyvan kimidirlər, əksisnə ondanda aşagıdırlar" yəni, məlumdur ki,heyvan nə ki, özünə mənfət verir və nə ki özünə zərər verir bunları görür, ona görədə Allah təala onun ayələrini görməyənləri(inkar və ya qəbul etməyənləri) Heyvandan da aşagı adlandırır. məgər burda başa düşülməli çətin bir şey var?

Camaata tupoy deyirsən amma özün bir bax gör nə dərəcədə rəzilsən.Sənə sadə sual verirəm ?Heyvandan aşağı yəni nə?Nəisə görürəm cavab verə bilmirsən,biz şiyələrdə sizlər kimi xarab plastinka kimi bir şeyi 100 dəfə təkrar eləmək yoxdur.

Allah təala Quranda buyurur ki;"Övladlarınız və zövcələriniz sizə düşməndir"Hansı ki,Allah və peyğəmbəri bizə evlənməyi vacib(hətda 4 -nü ala bilərsən), coxlu uşaq olmağı isə müstəhəb bilirlər.Onda elə cıxır ki,Allah təala bizim özümüzə qarşı düşmənlərimizi coxaltmağl əmr edir?
Bunu necə izah eləyəcəksən?

bunun mövzuya nə dəxli?? Hələm mənim sizə verdiyim sualdan danışmıram. Sən heç bilirsən mən sizdən nəyi tələb etmişəm??? Görsənir ki sən mənim yazılarımı oxumursan, çünki oxusa idin belə gülməli yazmazdın. Yad ki oxuyurasn amma heçnə başa düşmürsən, çünki sənin fəhmin çox dardır. Get işinlə məşqul ol, sənəı hələm belə şeylərdən danışmaq tezdir. Get baş bilənin gəlsin.

#86 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:08

bunun mövzuya nə dəxli?? Hələm mənim sizə verdiyim sualdan danışmıram. Sən heç bilirsən mən sizdən nəyi tələb etmişəm??? Görsənir ki sən mənim yazılarımı oxumursan, çünki oxusa idin belə gülməli yazmazdın. Yad ki oxuyurasn amma heçnə başa düşmürsən, çünki sənin fəhmin çox dardır. Get işinlə məşqul ol, sənəı hələm belə şeylərdən danışmaq tezdir. Get baş bilənin gəlsin.

Bu elə bir başa mövzuya aiddir.
Sən iddia etmirsən ki,Quranda məcaz yoxdur ,tutaq ki,sənə bir qeyri müsəlman bu sualı versə ona nə cavab verəcəksən yuxarıdakı ayəyə əsasən?

#87 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:16

Bu elə bir başa mövzuya aiddir.
Sən iddia etmirsən ki,Quranda məcaz yoxdur ,tutaq ki,sənə bir qeyri müsəlman bu sualı versə ona nə cavab verəcəksən yuxarıdakı ayəyə əsasən?

Ay Erkək! Bir düşüncən olsunda. Mən nəyi iddia etmişəm??? əksinə siz iddia etdirsiniz ki, Quranda məcaz deyilən şey var. Düzdü?? Mən də gəlib sizə deyirəm ki, bu dediyiniz "məcaz" ləfzini nə deməkdir??? əgər filan şey deməkdirsə, onda məndə soruşuram ki, siz bunun filan şey olmagını hardan bildiniz?? Allah deyib yoxsa rəsulu?? Məcazın bir tərifi və ya mənası varda düz deyil?? indi məndə soruşuram ki, bu məcaza verdiyiniz tərifi, mənanı hardan götürmüsünüz?? Allah belə söz işlədib?? Onun Rəsulu belə söz ilədib??? Hardan çıxıb ee bu kəlmə, kim itəliyib bunu sizə?? Belə bir məfhum yoxdur. Xeyir ola siz özünüzdən bir ləfz çıxartmısınız və ona istədiyiniz kimi tərif vermisiniz və onuda Allahın Ayələrinəə daxil etmisiniz. Bax mən bundan danışıram. Çatdııı???

#88 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:41

VƏSSƏLAM!

Ay sagol, çox düz vurguladın "sizdə elədir", amma Allahın kitabında belə deyildir. Sən sizdə olan məcazı Allahın kitabına daxil etmək istiyirsən amma bilmirsən ki var sizdə var Allahın kitabında. Yəni, var sənin sözlərin var Aləmlərin Rəbbinin sözü. Bax sizin elə bəlanızda burdadır. İndi Görün nə gündəsiniz. Hər millət çıxıb özündə olan sözü Allahın kitabına aid etsə onda bilirsən nə olar? hardan biləsən.

Nə olub niyə narahat olurrsan??izah edəcəm, gətirdiyiniz bütün ayələri izah edəcəm, sadəcə olaraq sən mənə başa sal görüm, niyə məcaz?? Demirsən ayədə keçən heyvan sözü məcazidir? düzdü?? indi məndə deyirəm ki,niyə məcazda, niyə imenno məcaz oldu?? sənin buna dəlilin nədir??? Bu gətirdiyin ayə Peygəmbər s.a.s-in vaxtında nazil olub düzdü??? indi sən mənə de görüm bu ayəyə Peygəmbər s.a.s məcaz deyib??? indi buyur mənə izah et,kim deyib ki bu ayə məcazidir? Peygəmbərimiz yoxsa onun səhabələri? yoxsa imamlar?? Necə olur ee ayələr nazil olanda heç kim buna məcaz demədi, amma sən çıxmısan ki bəs ayədə keçən heyvan sözü məcazidir. əgər belə bir şey olsa idi niyə peygəmbər bunu demirdi ki??? niyə bizə Peygəmbər bizə izah etmiyib ki ayədə keçən heyvan sözü məcazdır aa. Deməli belə çıxır ki mən indi o ayəni oxusam və desəm ki, bəli Allah təala deyir ki, bəzi insanlar heyvandada aşagıdır və bu həqiqidir, çünki Allah belə deyir. İndi mən belə etsəm günüh daşıyıram?? bu sualıma mütləq cavab ver. əgər günah daşıyıramsa, onda bu sualımada mütləq cavab ver. Niyə Peygəmbərimiz bizə demiyib ki baxın aa, diqqətli olun ayədə keçən heyvan sözü məcazidir?? niyə bunu bizə çatdırmıyıb??? Axı insanlar günaha düşə bilərlər. Həə niyə çatdırmıyıb??? Deməli Peygəmbər s.a.s əmanətə xəyanət edib həə?? bunu demək istiyirsən??? Bəs Allah təala buyurmu ki, (Ey Rəsul! Rəbbindən sənə nazil ediləni çatdır! Əgər çatdırmasan Onun göstərişini (sənə tapşırdığı elçilik vəzifəsini) yerinə yetirmiş olmazsan.) Hə nə deyirsən bu ayəyə?? Peygəmbər s.a.s niyə bizə çatdırmıyıb ki filan ayələr məcazidir, amma fialn ayələr həqiqidir?? Niyə bizə bunu bəyan etmiyib??? Deməli əmanətə xəyanət edib??? İndi buyurun cavab verin. Mən hazıram gözləyirəm kim istiyir gəlsin bu sualımı cavablandırsın.

omar san niya 2 ci dafa qardasina xabardarliq etmirsan ha elamazsan da axi...

san na dilbilmaz adamsan aya.sana deyildi axi ged
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ ۖ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ

Ya Rəsulum!) Sənə Kitabı (Quranı) nazil edən Odur. Onun (Kitabın) bir hissəsi (Quranın əslini, əsasını təşkil edən) möhkəm (mənası aydın, hökmü bəlli), digər qismi isə mütəşabih (çətin anlaşılan, dəqiq mənası bilinməyən, məğzi bəlli olmayan) ayələrdir. Ürəklərində əyrilik (şəkk-şübhə) olanlar fitnə-fəsad salmaq və istədikləri kimi məna vermək məqsədilə mütəşabih ayələrə uyarlar (tabe olarlar yani sizlar macaz axtaranlar). Halbuki onların yozumunu (həqiqi mənasını) Allahdan (yaxud Allahdan və elmdə qüvvətli olanlardan yani bizlar) başqa heç kəs bilməz. Elmdə qüvvətli olanlar isə: “ Biz onlara iman gətirdik, onların hamısı Rəbbimizin dərgahındandır”, - deyərlər. Bunları ancaq ağıllı adamlar dərk edərlər.

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ ۚ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّمَا يَنْكُثُ عَلَىٰ نَفْسِهِ ۖ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا

Sənə beyət edənlər Allaha beyət etmiş olurlar. Allahın Əli onların əllərinin üstündədir. Kim əhdini pozsa, ancaq öz əleyhinə pozmuş olar. Kim də Allahla bağladığı əhdinə sadiq qalsa, (Allah) ona böyük mükafat verər.

ay ozunu savadli sayan salafilar va yaxud vahabilar va yaxud nasa cavab verin gorum hubeydiyyada beyat edanlardan kimsa (nauzubillah)ALLAHU TALANIN alini gormusdu?cavabi yazanda fikirlas yazin aqziniza galani yazmayin.

indi mana izah ela gorum agar quranda kosmos kombayin tranvay va s... yoxdusa qabul etmayak siza na var yayqin ela da bilirsiz..na daracada savadsiz olasan ki camaatin basini aqridasan.

qardaslar cupla danismaqin xeyri yoxdu.. onsuzda o naml 81 a iman gatirmayib Sən (haqqı) yalnız ayələrimizə inananlara eşitdirə bilərsən. Məhz onlar müsəlmandırlar
sana bu qadar ayalar deyildi cavab da vermadin aqlina galani yazirsan.
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#89 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:43

Bilmirəm erkəksən yoxsa dişi amma onu bilirəm ki,tuporilasan.
Ay kişi ərəb dilində "məcaz" var?Düzdür var.Allah təalada deyir ki,biz Quranı Ərəbcə nazil etmişik.
Vəssəlamda .

#90 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 18 октября 2010 - 22:56

Bilmirəm erkəksən yoxsa dişi amma onu bilirəm ki,tuporilasan.
Ay kişi ərəb dilində "məcaz" var?Düzdür var.Allah təalada deyir ki,biz Quranı Ərəbcə nazil etmişik.
Vəssəlamda .

Sevindin?? Ay erkək ərəb dilində məcaz yoxdur, yalandan itələmə.Sən voopşe ərəb dilindən danışma ayıbdır.

Количество пользователей, читающих эту тему: 1

0 пользователей, 1 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru