Перейти к содержимому

Фотография

Quranda məcaz varmı?

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 405

#121 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 15:14

Çox gözəl. Deməli, məcazın tərifi olaraq yazmısan ki, "Məcaz sözün həqiqi mənasından yaxud sözün istinadının həqiqi istinadından çıxıb onunla (həqiqi mənası ilə) əlaqəsi olan digər mənada işlənməsinə deyilir." düzdü?? İndi de görüm; Allah təala buyurur ki, (Mənim iki əlimlə yaratdıgıma səcdə etməyə mane olan nə oldu)Deməli ayənin zahirindən görsənir ki Allah təalanın iki əli var düzdü(yox duz deyil) amma sən və sənin əqidən deyir ki, burda əl sözü məcazidir. İndi mən sənə sual verirəm; Niyə "Əl" sözünü həqiqi mənasından çıxartmısan??? Özün məcazın tərifində yazmısan ki, "Məcaz sözün həqiqi mənasından çıxıb digər mənada işlənməsinə deyilir" Düzdü? indi məndə soruşuram ki, niyə Allah təalanın dediyi "əl" sözünü həqiqi mənasından çıxardırsan??? "Əl"-sözünün həqiqi mənasına nə olub ki??? xoşuva gəlmir?? Yoxsa Allahı özündən yaxşı tanıyırsan?? İndi buyur cavablandır
[/quote]

avvala ALLAHU taala . Ya sin 82 da إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ
Bir şeyi (yaratmaq) istədiyi zaman (Allahın) buyurduğu ona ancaq: “Ol!” deməkdir. O da dərhal olar.
sad 75 da damaqsad bu manani catdirmaq idi daha sizi kimi kufra gedmak yox
mane oldu? Təkəbbür göstərdin, yoxsa özünü yuxarı tutdun?”

ged bunlari dusun ki kim sirkdadi sizin qaidaya gora ALLAHU taala adami plastilin kimi duzaldib yaziqlar olsun vaxtim yoxdu saninla vaxt keciram ged dars oxu..
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#122 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 16:49

VAxtin yoxdur, get vaxtı olan gəlsin. Kakraz mənə sənin yazıların lazım deyil. Sən dogurdanda qardaşlarıvın içərsində ən tupoyusan. Mən sənə deyirəm ki niyə "əl" ləfzini həqiqi mənasından çıxardıb bşaqa bir mənaya apardın, mən səndən bunu soruşuram. Bəs sən mənə nə deyirsən?? Sənin yazdıgıvın mənim sualıma nə dəxli?? Səndə ümumiyyətlə çatır??

təhqirə görə 10% reytinq

#123 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 17:34

bu nə olan şeydi, bu nə dərdi. bu vahhabilərin hamısı belə həyasız olur? qalmışıq bu Allahdan qorxmaz quldan utanmaz həyasız vahhabi tayfasının əlində.

"... hamınız Allahın ipindən möhkəm yapışın və parçalanmayın!" Ali İmran surəsi 103-cü ayə

"...Onlar Allahı unutdular. Allah da onları unutdu..." Tövbə surəsi 67-ci ayə

"... Onun Üzündən başqa hər şey məhv olacaqdır..." Qəsəs surəsi 88-ci ayə

"Əgər siz Allaha kömək göstərsəniz, O da sizə kömək göstərər və ayaqlarınızı möhkəmlədər" Muhəmməd surəsi 7-ci ayəHəcc surəsi 40-cı ayə

"... Allahın Üzünü diləyənlər üçün bu daha xeyirlidir..." Rum surəsi 38-ci ayə

"(və deyərlər): "Biz sizi yalnız Allahın Üzü xatirinə yedirdirik və sizdən nə əvəzini, nə də minnətdarlıq gözləmirik!" İnsan surəsi 9-cu ayə

vovka! dəqiq cavab ver. sizin əqidəyə görə -əuzubillah- Allah unudur? köməyə ehtiyacı var? Allah ərşdə oturduğuna görə ipi hara sallanıb ki, gedib hamımız ondan yapışaq? Allahın üzü, baldırı, ayaqları, əlləri, gözləri, başı, bədəni yox olacaqmı? dəqiq cavab ver. hə ya yox?
Təhqir! Heç kəsi təhqir edib vovka və sair demək ixtiyarın yoxdur ey şiə. Əxlaq ustadıva əhsən ki sənə belə dərs keçib.

Сообщение отредактировал Omar: 21 октября 2010 - 11:04

#124 Nuriyye

Nuriyye

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 20 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 17:59

Səndə ümumiyyətlə çatır??[/b]

sən ümumiyyətlə sual verməkdən başqa bir şey bacarırsan??? verdiyin suallar da ölümdür axı???
bu nə danışır Pərvərdigara???
Ondan sizin əqidənizə görə Allahın cisi də var hə(nəuzubillah)??? Axı nə də olmasa əli, ayağı, budu, baldırı olanın bir cinsi də olmaıdır??? bəs Allahın əlini, ayağını kim yaradıb??? (diqqət elə sənin kimi 3 dənə sual qoyuram) :rtfm:

#125 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 19:16

görürsən elmsizliyin, oxumamagın axırı nədir. Mən deyəndə ki sən savadsızın yekəsisən sən mənə inanmırdın. Sən heç elemntar ləfzzləri ayıra bilmirsən. Məcaz, təvil, təfsir sən heç bilirsən bunlar nə deməkdir?? Sənə açıq aydın bildirdin ki, sənin batil inancıva görə bunların hamsı eyni şeydi. Yəni sən demək istiyirsən ki kim hər hansı bir ayəyə izah versə deməli məcaza girib?? Bunu demək istiyirsən? bax bu uje savadsızlıgın son həddidir. Allah təala Quranda təfsir sözünüdə işlədib, təvildə, amma məcaz sözünü işlətmiyib. Deməli, mən rahat təfsir və təvil sözlərinin mənasını bilirəm və rahat deyirəm ki bunu mənanı Allah təala deyib, amma sən məcaza verdiyin mənanı heç bir yolla mənə sübut edə bilmirsən və bilmərsəndə.Nəisə.Bəsdi, sən danışma, sənə yazanda bütün korluyursan, çünki bilmirsən söhbət nədən gedir. Təfsirlə və ya təvillə məcazı ayıra bilməyəndən hər şey gözləmək olar. Bir adam ki desin; Quranın sözlərinə izah vermə məcazdır, ondan nə gözələmək olarr, təbii bu cür şeylər.

Pah! Sən guya Quran akademiyasını bitirmisən? :tokulen: Savadsız sənsən ki, azərbaycan dilində yazdığım sözləri dal-qabaq başa düşürsən. Ayı adam dilini başa düşsəydi qanardı amma siz vahhabilər qanmayacaqsız. Çünki qanmaq ağıl tələb edir. O da sizdə yoxdur. Olsa idi vahhabi olmazdız ki.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#126 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 20 октября 2010 - 21:20

VAxtin yoxdur, get vaxtı olan gəlsin. Kakraz mənə sənin yazıların lazım deyil. Sən dogurdanda qardaşlarıvın içərsində ən tupoyusan. Mən sənə deyirəm ki niyə "əl" ləfzini həqiqi mənasından çıxardıb bşaqa bir mənaya apardın, mən səndən bunu soruşuram. Bəs sən mənə nə deyirsən?? Sənin yazdıgıvın mənim sualıma nə dəxli?? Səndə ümumiyyətlə çatır??

xeyri yoxdu sani adam yerina qoymayacam cunki san hala ozunu apara da bilmirsan sana ayanin asil maqsadini yazdim
sansa inkar elayirsan
Ey İblis! Sənə mənim Öz əlimlə yaratdığıma səcdə etməyə nə mane oldu?
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#127 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 17:10

xeyri yoxdu sani adam yerina qoymayacam cunki san hala ozunu apara da bilmirsan sana ayanin asil maqsadini yazdim
sansa inkar elayirsan
Ey İblis! Sənə mənim Öz əlimlə yaratdığıma səcdə etməyə nə mane oldu?

Sən nə danışırsan ee?? Ayədə keçən "əl" sözü məcazdır yoxsa yox?? konkret cavbab ver.

#128 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 17:11

görürsən elmsizliyin, oxumamagın axırı nədir. Mən deyəndə ki sən savadsızın yekəsisən sən mənə inanmırdın. Sən heç elemntar ləfzzləri ayıra bilmirsən. Məcaz, təvil, təfsir sən heç bilirsən bunlar nə deməkdir?? Sənə açıq aydın bildirdin ki, sənin batil inancıva görə bunların hamsı eyni şeydi. Yəni sən demək istiyirsən ki kim hər hansı bir ayəyə izah versə deməli məcaza girib?? Bunu demək istiyirsən? bax bu uje savadsızlıgın son həddidir. Allah təala Quranda təfsir sözünüdə işlədib, təvildə, amma məcaz sözünü işlətmiyib. Deməli, mən rahat təfsir və təvil sözlərinin mənasını bilirəm və rahat deyirəm ki bunu mənanı Allah təala deyib, amma sən məcaza verdiyin mənanı heç bir yolla mənə sübut edə bilmirsən və bilmərsəndə.Nəisə.Bəsdi, sən danışma, sənə yazanda bütün korluyursan, çünki bilmirsən söhbət nədən gedir. Təfsirlə və ya təvillə məcazı ayıra bilməyəndən hər şey gözləmək olar. Bir adam ki desin; Quranın sözlərinə izah vermə məcazdır, ondan nə gözələmək olarr, təbii bu cür şeylər.

Pah! Sən guya Quran akademiyasını bitirmisən? :tokulen: Savadsız sənsən ki, azərbaycan dilində yazdığım sözləri dal-qabaq başa düşürsən. Ayı adam dilini başa düşsəydi qanardı amma siz vahhabilər qanmayacaqsız. Çünki qanmaq ağıl tələb edir. O da sizdə yoxdur. Olsa idi vahhabi olmazdız ki.

Sən dur kənarda. Görək baş bilənləriniz fərli başdı cavab verə biləcəklər.

#129 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 17:19

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Hamınıza deyirəm. Sizdə ümumiyyətlə baş var? Bir başınızı işlədində. Sizin tupoy yazılarınıza cavab yazmaq istəmirəm. Sonuncu dəfə deyirəm; Mən sizdən soruşuram ki, "məcaz" nə deməkdir, yəni məcazın tərifi nədir? Siz isə mənə bir izah verin və ya bir tərif verin və deyin ki, bax məcazın tərifi budur. Düzdür?? Yəni bu sözün bir mənası olmalıdır yoxsa yox?? Təbii ki olmalıdır. Düzdür??? İndi məndə sizdən soruşuram ki, məcaza verdiyiniz hər hansı bir tərifi və ya mənanı siz hardan götürmüsünüz??? Fərqi yoxdur, hər nə tərif verirsinizsə verin, mənim sizdən soruşdugum budur ki; Siz məcazın mənasını hardan bildiniz ki, o söz O siz deyən mənada işlənir?? Aydın oldu?? Bax məndə soruşuram ki, məgər bu ləfzi Allah təala işlədib? deyirəm bəlkə Allah işlədib və sizdə baxmısınız Allah təalanın işlətdiyi sözün mənasına və dəlil olaraq tutmusunuz ki, bax bunu Allah işlədib və özüdə bu mənada işlədib, bax buna deyərəm həəəə. Həmçinin fərqi yoxdur, Allahın rəsulu olsun. Deyirəm bəlkə bu sözü Peygəmbərimiz işlədib??? Bəlkə Peygəmbərimiz işlədib və hansı mənada işlədib siz bilirsiniz, bax məndə bunu soruşuramda, əgər Peygəmbərimiz bu məcaz ləfzini işlədibsə deyin görək hansı cümlədə işlədib və baxım görüm O cümlədə nə mənada işlənib. Fikirim aydın oldu??? Yəni sizə görə bu "məcaz" sözünün bir mənası varda düz deyil? Bax məndə bunu bilmək istiyirəm ki, hardan bildiniz ki O sözün mənası məhs siz deyəndir?? Bəlkə elə özünüzdən çıxartmısınız??? Bax mənidə maraqlandıran budurda. Bəlkə elə sən özündən bir tərif uydurub və bir məna verib demisən ki, dee buda məcazın mənası.Aydın oldu??? Yoxsa yenə izah edim?? day keçib Yenə izah edirəm çünki daha izah etmiyəcəm.

Bax misal üçün "SƏXXARA" Sözü Düzdü? bu sözün mənası "ram" etmək deməkdir. Siz mənə desəniz ki,Hardan bildin? mən deyəcəm ki, bu sözü Allah təala Quranda işlədib və "Ram" etmək mənasında işlədib. düzdürr?? Deməli mən bu sözün mənasını hardan bildim, Allahın işlətdiyi kəlmədən. Gördüm ki Allah təala bunu bu mənada işləıdib. Bax indi məndə bilmək istiyirəm ki, Məcaz sözünün mənası nədir?? Lap tutaq ki, siz deyən tərifdi, düzdü? indi deyin görüm bunu hardan bildiniz?? İndi aydın oldu??? əgər bilmirsinizsə onda məndə sabah çıxım və özümdən bir söz uydurum və özümdən məna verim və sonra deyim ki Quranda belə bir şey var. Sizcə bu düzgündür??? Əlbətdə yox. İndi məni başa düşdünüz?????

"Obşiy" söhbet eleme qaqaş!
Sözün var? Tek be tek danışaq.
De görüm dinin, imanın VAR?
Dinsiz-imansızlar ücün Quranda megaz yoxdur! Onlar Qurana bir "büt" kimi baxa bilerler. Ona inana da bilerler, inanmaya da bilerler. Hetta senin kimi Quranın menasını laga qoya bilerler.
World Cup sintaksis tehlili öyren danışaq. (Linqvistik sintaqmaya bax!). Onda bilersen megaz ne demekdir ve hardan gelib.
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#130 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 18:26

MirMustafa
Cafari
tatar.
Vey-sal
vusal114

Hamınıza deyirəm. Sizdə ümumiyyətlə baş var? Bir başınızı işlədində. Sizin tupoy yazılarınıza cavab yazmaq istəmirəm. Sonuncu dəfə deyirəm; Mən sizdən soruşuram ki, "məcaz" nə deməkdir, yəni məcazın tərifi nədir? Siz isə mənə bir izah verin və ya bir tərif verin və deyin ki, bax məcazın tərifi budur. Düzdür?? Yəni bu sözün bir mənası olmalıdır yoxsa yox?? Təbii ki olmalıdır. Düzdür??? İndi məndə sizdən soruşuram ki, məcaza verdiyiniz hər hansı bir tərifi və ya mənanı siz hardan götürmüsünüz??? Fərqi yoxdur, hər nə tərif verirsinizsə verin, mənim sizdən soruşdugum budur ki; Siz məcazın mənasını hardan bildiniz ki, o söz O siz deyən mənada işlənir?? Aydın oldu?? Bax məndə soruşuram ki, məgər bu ləfzi Allah təala işlədib? deyirəm bəlkə Allah işlədib və sizdə baxmısınız Allah təalanın işlətdiyi sözün mənasına və dəlil olaraq tutmusunuz ki, bax bunu Allah işlədib və özüdə bu mənada işlədib, bax buna deyərəm həəəə. Həmçinin fərqi yoxdur, Allahın rəsulu olsun. Deyirəm bəlkə bu sözü Peygəmbərimiz işlədib??? Bəlkə Peygəmbərimiz işlədib və hansı mənada işlədib siz bilirsiniz, bax məndə bunu soruşuramda, əgər Peygəmbərimiz bu məcaz ləfzini işlədibsə deyin görək hansı cümlədə işlədib və baxım görüm O cümlədə nə mənada işlənib. Fikirim aydın oldu??? Yəni sizə görə bu "məcaz" sözünün bir mənası varda düz deyil? Bax məndə bunu bilmək istiyirəm ki, hardan bildiniz ki O sözün mənası məhs siz deyəndir?? Bəlkə elə özünüzdən çıxartmısınız??? Bax mənidə maraqlandıran budurda. Bəlkə elə sən özündən bir tərif uydurub və bir məna verib demisən ki, dee buda məcazın mənası.Aydın oldu??? Yoxsa yenə izah edim?? day keçib Yenə izah edirəm çünki daha izah etmiyəcəm.

Bax misal üçün "SƏXXARA" Sözü Düzdü? bu sözün mənası "ram" etmək deməkdir. Siz mənə desəniz ki,Hardan bildin? mən deyəcəm ki, bu sözü Allah təala Quranda işlədib və "Ram" etmək mənasında işlədib. düzdürr?? Deməli mən bu sözün mənasını hardan bildim, Allahın işlətdiyi kəlmədən. Gördüm ki Allah təala bunu bu mənada işləıdib. Bax indi məndə bilmək istiyirəm ki, Məcaz sözünün mənası nədir?? Lap tutaq ki, siz deyən tərifdi, düzdü? indi deyin görüm bunu hardan bildiniz?? İndi aydın oldu??? əgər bilmirsinizsə onda məndə sabah çıxım və özümdən bir söz uydurum və özümdən məna verim və sonra deyim ki Quranda belə bir şey var. Sizcə bu düzgündür??? Əlbətdə yox. İndi məni başa düşdünüz?????

"Obşiy" söhbet eleme qaqaş!
Sözün var? Tek be tek danışaq.
De görüm dinin, imanın VAR?
Dinsiz-imansızlar ücün Quranda megaz yoxdur! Onlar Qurana bir "büt" kimi baxa bilerler. Ona inana da bilerler, inanmaya da bilerler. Hetta senin kimi Quranın menasını laga qoya bilerler.
World Cup sintaksis tehlili öyren danışaq. (Linqvistik sintaqmaya bax!). Onda bilersen megaz ne demekdir ve hardan gelib.

Mən Quran və sünnədən danışıram, sən isə nədən istiyirsən danış. Niyə Allah təalanın sifət ayələrinə məcaz demisiniz ki?? Hələm mən, bu məcaz sözünü hardan almısan ondan danışmıram, çünki buna cavab verən tapılmadı və bununla da artıq məlum oldu ki, bu kəlməni siz uyudurub və özününzdən bir məna verib ərəb dilinə daxil edərək Allahın ayələrinə tətbiq etmisiniz.İndi isə konkret buna cavab verin "Niyə Allah təalanın sifət ayələrinə məcaz demisiniz ki??" cavab verə bilən var cavab versin, yoxdursa boş boşuna danışmayın. Elementar sual.

#131 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 19:41

[/quote]

Men özümü mucelman-şiyə (geferi m.)sayıram. Allah təalanın sifət ayələrinə, atributlarina geldikde "Nəhgul-balaqa"nı ve yaxud onun tefsirini oxuyuram. Meslehetdi, siz de oxuyun. Belke dine-imana geldiniz.
O ki qaldı, Qurana bizim Azerbaygan dili bu muqeddes kitabdan minlerle sözleri göturmuş ve formalaşmışdır.
Mehz şiyə alimlerinin sayesinde islam dini qeyri-inert olur. Ciz isteyirsiz bizi caşdırıb, Qurani-kerimi bir mebud vasitesine-büte dönderesiz. Alınmaz. Eqide rehberlerine catdır ki, gecikibler.

Сообщение отредактировал Vey-sal: 21 октября 2010 - 19:50

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#132 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 20:12

bu nə olan şeydi, bu nə dərdi. bu vahhabilərin hamısı belə həyasız olur? qalmışıq bu Allahdan qorxmaz quldan utanmaz həyasız vahhabi tayfasının əlində.

"... hamınız Allahın ipindən möhkəm yapışın və parçalanmayın!" Ali İmran surəsi 103-cü ayə

"Əgər siz Allaha kömək göstərsəniz, O da sizə kömək göstərər və ayaqlarınızı möhkəmlədər" Muhəmməd surəsi 7-ci ayəHəcc surəsi 40-cı ayə

"(və deyərlər): "Biz sizi yalnız Allahın Üzü xatirinə yedirdirik və sizdən nə əvəzini, nə də minnətdarlıq gözləmirik!" İnsan surəsi 9-cu ayə

vovka! dəqiq cavab ver. sizin əqidəyə görə -əuzubillah- Allah unudur? köməyə ehtiyacı var? Allah ərşdə oturduğuna görə ipi hara sallanıb ki, gedib hamımız ondan yapışaq? Allahın üzü, baldırı, ayaqları, əlləri, gözləri, başı, bədəni yox olacaqmı? dəqiq cavab ver. hə ya yox?

#133 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 20:13

Təhqir! Heç kəsi təhqir edib vovka və sair demək ixtiyarın yoxdur ey şiə. Əxlaq ustadıva əhsən ki sənə belə dərs keçib.

əxlaq? Muaviyəyə müraciət elə. Rəsulullaha s.ə.ə söyən kafir və nəcis Muaviyə

#134 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 21 октября 2010 - 23:37

Nə oldu cavab verən yoxdur?? baglıyaq söhbəti?

#135 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 00:08

Deyesen #131-de (131-gi postda ) gavabını aldın. Söhbəti baglıyaq.
Allahu Akbar.

#136 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 00:47

Deyesen #131-de (131-gi postda ) gavabını aldın. Söhbəti baglıyaq.
Allahu Akbar.

Nə cavab? sn nə yazmısan ki orda?? Mənasız yazıdı. Mən sənə və sənin əqidə yoldaşlarıva deyirəm ki, Allah təalanın Quranda dediyi bu ayə (Sənə Mənim iki əlimlə yaratdıgıma səcdə etməyə mane olan nə oldu?) niyə məcazidir?? Niyə "əl" ləfzinə məcaz demisiniz? Cavab verində, niyə vermirsiniz?? kor kor gör gör deyin görüm kimsə buna cavab verib? kim cavab verə bilər? niyə boş boş danışırsınız??? biriviz gəlin cavab verrində

#137 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 01:14

san na savadsizsan agar bunlara aydinliq gatirsan yaxsi olar

"Əgər siz Allaha kömək göstərsəniz, O da sizə kömək göstərər və ayaqlarınızı möhkəmlədər" Muhəmməd surəsi 7-ci ayə və Həcc surəsi 40-cı ayə

Allahın Əli onların əllərinin üstündədir.ay cup de gorum orda kimsa (nauzubillah)ALLAHIN alini gorub ya yox saninla cox danismaq lazim deyil cunki cox savadsizsan ALLAHU taala insanlari quran haqqinda dusunmaya davat edir kor korana (sani kimi)qabul elayani qinayir nisa 82
أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ
Məgər onlar Quran barəsində düşünmürlərmi?
ف
َ

كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ مُبَارَكٌ لِيَدَّبَّرُوا آيَاتِهِ وَلِيَتَذَكَّرَ أُولُو الْأَلْبَاب

(Ya Peyğəmbər! Bu Quran) sənə nazil etdiyimiz mübarək (xeyir-bərəkətli) bir Kitabdır ki, (insanlar) onun ayələrini [color="#0000FF"]düşünüb dərk[/color] etsinlər və [color="#0000FF"]ağıl sahibləri də (ondan) [color="#0000FF"]ibrət [u]alsınlar!

agar har seyi sani kimi qabul elasaydim olardim sanin tayin ALLAHA taalaya al ayaq na bilim basqalarini demak istamiram ki rusvay olmayasiz sonrada ahli beytin dusmani

#138 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 01:25

Nə cavab? sn nə yazmısan ki orda?? Mənasız yazıdı. Mən sənə və sənin əqidə yoldaşlarıva deyirəm ki, Allah təalanın Quranda dediyi bu ayə (Sənə Mənim iki əlimlə yaratdıgıma səcdə etməyə mane olan nə oldu?) niyə məcazidir?? Niyə "əl" ləfzinə məcaz demisiniz? Cavab verində, niyə vermirsiniz?? kor kor gör gör deyin görüm kimsə buna cavab verib? kim cavab verə bilər? niyə boş boş danışırsınız??? biriviz gəlin cavab verrində

"Yəhudilər dedilər: “Allahın Əli bağlıdır!” Onların öz əlləri bağlandı və dedikləri sözə görə lənətə gəldilər. Əksinə, Onun hər iki Əli açıqdır və O, (Öz lütfündən) istədiyi kimi sərf edir..." Maidə -64. Burada hansı əldən danışılır ki? Bəyəm yəhudilərin qəsdi kəndirlə Allahın əli bağlı olmasına idi? Yaxud Allah bu cavabla demək istəyir ki, mənim əlim kəndirlə yaxud qandalla bağlı deyil? Yəni Allah bunu edə bilməz. Yəni qüdrət və güc. Ayədən əlin elə bu əl oduğunu deyirsənsə, onda cavab ver görüm yəhudilərin əllərinin bağlınmağından məqsəd nədir?

#139 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 03:38

"Yəhudilər dedilər: “Allahın Əli bağlıdır!” Onların öz əlləri bağlandı və dedikləri sözə görə lənətə gəldilər. Əksinə, Onun hər iki Əli açıqdır və O, (Öz lütfündən) istədiyi kimi sərf edir..." Maidə -64. Burada hansı əldən danışılır ki? Bəyəm yəhudilərin qəsdi kəndirlə Allahın əli bağlı olmasına idi? Yaxud Allah bu cavabla demək istəyir ki, mənim əlim kəndirlə yaxud qandalla bağlı deyil? Yəni Allah bunu edə bilməz. Yəni qüdrət və güc. Ayədən əlin elə bu əl oduğunu deyirsənsə, onda cavab ver görüm yəhudilərin əllərinin bağlınmağından məqsəd nədir?

Əl elə həqiqi əldir,çünki əli olmayana(məsələn:daş,divar,günəş və s.)heç bir mənada ərəblər əl nisbət etməyiblər,hətta məqsəd qudrəti bildirmək olsa belə əl orada həqiqi,lakin simvolik mənadadır.yəni həqiqətən ələ malik olana,simvolik əl deyib qudrət qəsd etmək olar.Lakin o şeylər ki,məsələn camad adlanır,onlarda əlin hətta simvolik mənası ışlədilmir və bu də zahirdir...

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#140 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 03:51

Əl elə həqiqi əldir,çünki əli olmayana(məsələn:daş,divar,günəş və s.)heç bir mənada ərəblər əl nisbət etməyiblər,hətta məqsəd qudrəti bildirmək olsa belə əl orada həqiqi,lakin simvolik mənadadır.yəni həqiqətən ələ malik olana,simvolik əl deyib qudrət qəsd etmək olar.Lakin o şeylər ki,məsələn camad adlanır,onlarda əlin hətta simvolik mənası ışlədilmir və bu də zahirdir...

Deməli, Allahın bu ayədə qəsdi əl deyil qüdrətdir?

#141 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 05:37

Deməli, Allahın bu ayədə qəsdi əl deyil qüdrətdir?

Deməli Allah Təalə bu ayədə əl deyib,özüdə ikiliydə.Və bu da ərəb fusha dilində yalnız həqiqi əl ola bilər,mənəvi sifətlər rəhmət,qudrət və s. yalnız təkliydə işlənir.Lakin buradan həmçinin qudrət sifətini fayda üçün çıxartmaq olar,çünki əlin qüdrəti olur,əl açıq olur(yəni infəq edən)ələxsus da ki,Allah Təalə Özü buna öz Kitabının bir çox yerlərində işarə edib.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#142 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 08:09

Əgər bu ayənidə firladsalar deməli bunlarla danışmağın mənası yoxdur. Mənə burda bir şey qaranlıq qalır, bunlar məacazın olmasını dərk etmirlər, yoxsa özlərini qoyublar qammazlığa?
İngilisdəndə soruşsan bunların məcazi olduğunu başa düşər.
Belə çıxır insana xas olan oynaqları varsa deməli qalıb sonra demək İsada onun oğludur. Xaçpərəstlərlə bunların arasında fərq görmürəm.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#143 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 13:51

Əgər bu ayənidə firladsalar deməli bunlarla danışmağın mənası yoxdur. Mənə burda bir şey qaranlıq qalır, bunlar məacazın olmasını dərk etmirlər, yoxsa özlərini qoyublar qammazlığa?
Belə çıxır insana xas olan oynaqları varsa deməli qalıb sonra demək İsada onun oğludur. Xaçpərəstlərlə bunların arasında fərq görmürəm.

MirMustafa qardaş bunlar məacazın olmasını yaxşı derk edirler ve özlərini qoyublar bilmemezliye. Cünki, bunların missiyası ve seneti (emek haqqı alırlar) tekallahlıliqı ve islamı inkar etmekdir. Bunları forumlara hazırlaşdırıb cıxarırlar. Eker fikir versek bunlar eslinde ateistlerdir, bezileri "şeytan" kurslarini kecibler.
Foruma cıxanları, eqide düşmenlerimiz olan, psixoloq ve pedaqoqlar (bir az da islam ve din felsefesinden basları cıxan) terefinden hazırlanırlar.
Problem ondadır ki, "World Cup" ve "сталь" kimileri bir movzunu ezberleyirler ve ya islamin kicik bir sahesinden baş cıxarırlar.
"Vusal114" kimi möminler umumislam movzularını bilib diskusiyaya aparırlar.
Men ozüm tehsil sahesi üzre mütexesisem. Size bir sirri acim; "World Cup"ın danışıq terzi tipik american telebelerinin danışıq stilidir. Onlara bilik vermirler!
Guya "Bacarıqı" oyredirler (kompetentnost)!
Efsuslar olsun ki, Azerbaycanın yeni tehsil sistemi bu metodu secib!
Bu Qurana, islama zidd olan bir sistemdir! Az kecmez öz övladlarimiz bizi anlamazlar.
Bu imperialistlerin ding inqilabi siyasetidir. özleri ucun QOYUN SURUSU hazirlayirlar.
EFSUSLAR...

#144 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 14:01

MirMustafa qardaş bunlar məacazın olmasını yaxşı derk edirler ve özlərini qoyublar bilmemezliye. Cünki, bunların missiyası ve seneti (emek haqqı alırlar) tekallahlıliqı ve islamı inkar etmekdir. Bunları forumlara hazırlaşdırıb cıxarırlar. Eker fikir versek bunlar eslinde ateistlerdir, bezileri "şeytan" kurslarini kecibler.
Foruma cıxanları, eqide düşmenlerimiz olan, psixoloq ve pedaqoqlar (bir az da islam ve din felsefesinden basları cıxan) terefinden hazırlanırlar.
Problem ondadır ki, "World Cup" ve "сталь" kimileri bir movzunu ezberleyirler ve ya islamin kicik bir sahesinden baş cıxarırlar.
Men ozüm tehsil sahesi üzre mütexesisem. Size bir sirri acim; "World Cup"ın danışıq terzi tipik american telebelerinin danışıq stilidir. Onlara bilik vermirler!
Bu Qurana, islama zidd olan bir sistemdir! Az kecmez öz övladlarimiz bizi anlamazlar.
Bu imperialistlerin ding inqilabi siyasetidir. özleri ucun QOYUN SURUSU hazirlayirlar.
EFSUSLAR...

Maraqlı fikirdir! Allah razı olsun!

Birdə ayıb olmasın soruşmağa, maaşları nə qədərdir? :gizildish: Qonşumuzda bir avara gəzir həyətdə necə ildir ki, özünə iş tapa bilmir. Deyirəm CV-ni göndərsin onlara, bəlkə bir çörək pulu qazanardı.

P.S. Offtopda olsa xeyri işidir, yəgin başa düşərlər.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#145 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 20:14

Birdə ayıb olmasın soruşmağa, maaşları nə qədərdir? :gizildish: Qonşumuzda bir avara gəzir həyətdə necə ildir ki, özünə iş tapa bilmir. Deyirəm CV-ni göndərsin onlara, bəlkə bir çörək pulu qazanardı.

Ne qeder egnebi puluyla antiislam missiyası kecirilse o qeder Azerbaycan gencleri avara gəzer. Bu ölkeye investisiya da qoyulmaz ki, işsizlik olsun...
O, ki qaldı bele çörək pulu qazanmaqa qonşun ac qalsa meslehetdi.

#146 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 21:43

savadsiz yiqincaqina sualim var
сталь
World Cup
omar
omarin qilinci

va basqalari
qalam 51 (Ya Peyğəmbər!) Həqiqətən, kafirlər Quranı eşitdikləri zaman az qala səni gözləri ilə yeyələr.
yani gozla adam yemay olar sozu firladmayin buna cavab verin oz aqidanizla. firladsaz bilacam ki aqidaniz ela bunnan o uza yoxdu

#147 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 22:09

14. İbrahim 24,25 va ardiأَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ
Allahın necə məsəl çəkdiyini görmürsənmi? Gözəl söz (la ilahə illəllah) kökü (yerdə) möhkəm olan, budaqları isə göyə yüksələn gözəl bir ağac kimidir.
تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا ۗ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ
O (ağac) Rəbbinin izni ilə öz bəhrəsini hər zaman verir. Allah insanlar üçün misallar çəkir ki, bəlkə, düşünüb ibrət alsınlar.
na qadar istasaz ayalar var amma basa dusmaya bas lazimdi

#148 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 23 октября 2010 - 00:11

EFSUSLAR...

Sizin ki budurda cavab verə bilməyəndə belə boş boş danışırsınız.Davam edin.

#149 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 23 октября 2010 - 00:21

Ne qeder egnebi puluyla antiislam missiyası kecirilse o qeder Azerbaycan gencleri avara gəzer. Bu ölkeye investisiya da qoyulmaz ki, işsizlik olsun...
O, ki qaldı bele çörək pulu qazanmaqa qonşun ac qalsa meslehetdi.

Məndə cavabsız qalsa idim belə şeylərə əl atardım

#150 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 23 октября 2010 - 01:31

Hörmətli sələfilər Peyğəmbərin(s) qanadı olub bəyəm?

(Kafirlərin) bəzi zümrələrinə verdiyimizə (fani dünya malına) rəğbət gözü ilə baxma (və ya gözünü dikmə, çünki bunların arxasınca küfr edənləri dəhşətli bir əzab gözləyir), onlardan (onlar iman gətirmədiklərindən) ötrü kədərlənmə (yaxud onlara verdiyimiz sərvətə görə qəmgin olma, axirətdə səni daha böyük nemətlər gözləyir), möminləri qanadın altına al (iman gətirənlərə qarşı təvazökar olub yumşaq davran və onları himayə et!) Hicr-88

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru