Перейти к содержимому

Фотография

İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 483

#211 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 24 апреля 2011 - 20:30

Bilirsən istifadəçi, əslində mənim də sənə ayıracaq vaxtım yoxdur. :rolleyes:
Sadəcə, sənin məntiqsizliyivin, düşüncəsizliyivin, əqidəsizliyivin hansı dərəcədə olmasını bilməyim üşün bir-iki sual vermək istəyirdim.Sual verdim, cavablarımı da aldım.Şübhə yeri qalmadı! Bundan snra nə bəhanə gətirirsən gətir!
Bilirsən əslində sən çox hiyləgər adamsan ( ağıllı yoxa,hiyləgər) Qabaqcadan özüvü "straxovka" elədin ki, "İSTƏYİRSƏN ÖZÜVÜ QALİB, MƏNİ MƏĞLUB HESAB ELƏ!" Onsuz da hesab eləsəm də, eləməsəm də elədir! :rolleyes: Bunu sən də bilirsən! Hesab etsəm də -etməsəm də! :rolleyes:

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#212 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 24 апреля 2011 - 22:43

Bilirsən istifadəçi, əslində mənim də sənə ayıracaq vaxtım yoxdur. :rolleyes:
Sadəcə, sənin məntiqsizliyivin, düşüncəsizliyivin, əqidəsizliyivin hansı dərəcədə olmasını bilməyim üşün bir-iki sual vermək istəyirdim.Sual verdim, cavablarımı da aldım.Şübhə yeri qalmadı! Bundan snra nə bəhanə gətirirsən gətir!
Bilirsən əslində sən çox hiyləgər adamsan ( ağıllı yoxa,hiyləgər) Qabaqcadan özüvü "straxovka" elədin ki, "İSTƏYİRSƏN ÖZÜVÜ QALİB, MƏNİ MƏĞLUB HESAB ELƏ!" Onsuz da hesab eləsəm də, eləməsəm də elədir! :rolleyes: Bunu sən də bilirsən! Hesab etsəm də -etməsəm də! :rolleyes:

Əgər bununla ürəyin soyuyacaqsa - hə, sən deyəndir. Razı qaldın? Sakitləş nəhayət. "Qarğa məndə qoz var" məsəlidir lap, əl qatmısan özünə.
İndi isə imkan ver, işimlə məşğul olum.
Yenə söhbəti uzatsan, bunu artıq mövzunu bağlamaq üçün etmək istədiyiniz provakasiya kimi başa düşməyə məcburam.

#213 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 24 апреля 2011 - 23:41

İstifadəçi, deyirlər təzə fitvaya görə, Məhdiyyən Hüccətullahı Peyğəmbərin(s) adından qabaq deyirsiz. Və bir də hüccətullahın yerinə Bəqiyyətullah deyirsiz.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#214 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 01:16

İstifadəçi, deyirlər təzə fitvaya görə, Məhdiyyən Hüccətullahı Peyğəmbərin(s) adından qabaq deyirsiz. Və bir də hüccətullahın yerinə Bəqiyyətullah deyirsiz.

Bismillah,bir də gördün,"lə iləhə illəhlah"dan da qabaq dedilər.Bunlar ğulatın tayıdılar ki...

#215 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 07:14

"Deyirlər"lə iş keçmire, mən bu mövzuda nə yazmışamsa, ona cavabdehəm. Hər kəs də öz əməlinə cavabdehdir, onu deyən varsa, get onun özündən soruş niyə elə dediyini. Mən burda "Məhdiyyən Hüccətullah" şəhadəti barədə yazmışam. Mənim sən dediklərini yazdığımı görmüsən? Kimdənsə nəsə eşidib, onu bura yapışdırma. Əvvəlki postlarda da bir nəfər ağzına gələni, ordan-burdan eşitdiyini yazmışdı. "Deyirlər"ə qalsa, bizimçün deyirlər guya bu əqidə massonlar tərəfindən yaradılıb, guya 10 ildən çoxdur bu əqidədə olanlara hər ay pul verilir, guya bu əqidə İran müsavatçısı Məhdi Kərrubi (onun adı) ilə bağlıdır və sair və ilaxır. İndi bu yazdığın da növbəti "deyirlər"dəndir. Mövzuya aid olmayan söhbətləri yazmaqla nə əldə etmək istəyirsiz, bilmirəm.

Bismillah,bir də gördün,"lə iləhə illəhlah"dan da qabaq dedilər.Bunlar ğulatın tayıdılar ki...

Sən yaman məzəli oğlansan, bunu bilirdin? (İkinci dərəcəli rəhbər, beynəlxalq konfranslar...) Sözlərinə diqqət et, oldumu?

#216 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 14:10

"Deyirlər"lə iş keçmire, mən bu mövzuda nə yazmışamsa, ona cavabdehəm. Hər kəs də öz əməlinə cavabdehdir, onu deyən varsa, get onun özündən soruş niyə elə dediyini. Mən burda "Məhdiyyən Hüccətullah" şəhadəti barədə yazmışam. Mənim sən dediklərini yazdığımı görmüsən? Kimdənsə nəsə eşidib, onu bura yapışdırma. Əvvəlki postlarda da bir nəfər ağzına gələni, ordan-burdan eşitdiyini yazmışdı. "Deyirlər"ə qalsa, bizimçün deyirlər guya bu əqidə massonlar tərəfindən yaradılıb, guya 10 ildən çoxdur bu əqidədə olanlara hər ay pul verilir, guya bu əqidə İran müsavatçısı Məhdi Kərrubi (onun adı) ilə bağlıdır və sair və ilaxır. İndi bu yazdığın da növbəti "deyirlər"dəndir. Mövzuya aid olmayan söhbətləri yazmaqla nə əldə etmək istəyirsiz, bilmirəm.

Ağzına gələni sən danışırsan ki, 200 milyonluq şiə dünyasını dindən çıxmış bilib ancaq özüvüzü ağıllı hesab edirsiz. Axşam bir nəfər mehdiçinin bu sözləri dediyini dedi. Nəyə görəsini soruşdum, dedi bilmirəm. Amma təzə fətvalarıdır dedi. Özü də "yuxarıdan" gəlib. Sən də həmin əqidənin tərəfdarısan, ona görə səndən soruşdum.

Təzə fətvalarınızdan xəbərin yoxdursa, mənim nə günahım?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#217 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 14:21

Əgər bununla ürəyin soyuyacaqsa - hə, sən deyəndir. Razı qaldın? Sakitləş nəhayət. "Qarğa məndə qoz var" məsəlidir lap, əl qatmısan özünə.
İndi isə imkan ver, işimlə məşğul olum.
Yenə söhbəti uzatsan, bunu artıq mövzunu bağlamaq üçün etmək istədiyiniz provakasiya kimi başa düşməyə məcburam.

1.Sən təsdiq eləsən də eləməsən də zatən bu belədir.Deyirəm də , çox hiyləgər adamsan! Çox sağ ol ki, hiyləgər olduğuvu inkar eləmədin!
2.Ok.Get işinlə məşğul ol! islamı mövzularda yazmaq sənlik deyil! :rolleyes:
3.Burda hələ ki, səndən başqa provokator yoxdur! Əgər, mövzunu bağlamaq lazım olsa bağlayacaqlar,əgər lazım olmasa yox! Yəni, buna görə səndən izn alınmayacaq arxayın ol! :rolleyes:
4.Məgər sən mövzunu açmısan ki, "İMKAN VERİN İŞİMLƏ MƏŞĞUL OLUM" deyəsən? Mövzu açmısansa buyur zəhmət olmasa suallara cavab ver ! Əgər cavab vermirsənsə elə sənin bu məzmunsuz, İslamın leyhinə yönəlmiş provakasiya xarakterli mövzuların bağlansa yaxşıdır! :rolleyes:

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#218 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 14:22

Ağzına gələni sən danışırsan ki, 200 milyonluq şiə dünyasını dindən çıxmış bilib ancaq özüvüzü ağıllı hesab edirsiz. Axşam bir nəfər mehdiçinin bu sözləri dediyini dedi. Nəyə görəsini soruşdum, dedi bilmirəm. Amma təzə fətvalarıdır dedi. Özü də "yuxarıdan" gəlib. Sən də həmin əqidənin tərəfdarısan, ona görə səndən soruşdum.

Təzə fətvalarınızdan xəbərin yoxdursa, mənim nə günahım?

Həmdə yaxşı olardı qardaş bir mənbə (internet sayti) verərdi özümüzdə girib son (update) məlumatları əldə edə bilərdik.
Necədə olsa maraqlıdır.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#219 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 14:34

İstifadəçi, səs -küy salma!
"OĞRU ELƏ BAĞIRDI Kİ, DOĞRUNUN BAĞRI YARILDI" məsəlinə bənzəyir sənin işin.Elə səs-küy salmısan, elə böyük məharətlə öz hiyləgərliyindən istifadə edirsən ki, guya sən haqsan və sənin bildiyin "həqiqətləri" izah etməyə,sübut etməyə,təsdiq etməyə ehtiyac yoxdur."MƏN HUCCƏTİ ÇATDIRIRAM".Hər yerindən durub gəlsin desin ki, "MƏN BUNLARI YAZIRAM,AMMA, ÜRƏYİVİZ SAKİT OLACAQSAN YAXŞI SİZ QALİB, MƏN MƏĞLUB,SİZ DEYƏN OLSUN!" sözünü deyib getsin ? :rolleyes:
2.Sən zahirən elə atmosfer yaratmağa çalışırsan ki, guya sən haqlısan amma, biz səni başa düşmürük cahilik, illərlə, əsrlərlə aldadılmışıq.
3.Mən sənə sual verdim ki, siz niyə görə "İKİ ŞƏRDƏN DAHA XEYİRLİSİNİ" seçmirsiz ?
4.Sizin üçün islam şəriəti ilə ( rəhbəri qeyri-məsum da olsa) idarə olunan ölkə ilə islam-düşmənləri tərəfindən anti-islam qanunları ilə idarə olunan ölkə arasında fərq yoxdur ?
5.Massonlar-sionistlər də elə bunu istəyirlər də....MADAM Kİ, İMAM ZAMANI GÖZLƏYİRSİZ, ONDA MÜSƏLMANLAR ÜÇÜN NƏ FƏRQİ VAR Kİ, ŞƏRİT QANUNLARI OLDU YA "AMERİKANSKI" QANUNLAR OLDU ? BAŞDARINI SALIB AŞAĞI NƏ DEYİRİK ONU ELƏSİNLƏR DƏ....Yəni, bəlkə sənə gəlib pul çatmır.Amma, sizin əqidəniz əlbəttə ki, masson və sionistlərə xidmət edir.İSTƏYƏRƏK YA İSTƏMƏDƏN, QARŞILIQLI YA QARŞILIQSIZ.Ola bilər ki, sənə pul çatmır.Sən yəqin İSlam əleyhinə havayı qulluq eləyənlərdənsən ! :rolleyes:
6.Sual vermişdim sənə ki, əgər QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETMƏK OLMAZSAN NİYƏ ƏLİ(Ə) ÖZÜNDƏN QABAQ ÜÇ QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETDİ ( ZƏRURƏT HALINDA)
7.Sənin üçün TAĞUTLA TAĞUT ARASINDA FƏRQ YOXDURSA, İSLAM ŞƏRİƏTİ İLƏ İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT REJİMİ, "AMERİKANSKI" QANUNLARLA İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT HESAB EDİRSƏNSƏ ONDA BELƏ ÇIXIR Kİ, SƏNİN ÜÇÜN QURANLA AMERİKAN KONSTİTUSİYASININ FƏRQİ YOXDUR ? Buyur zəhmət olmasa bunlara aydınlıq gətir!
8.Xahiş edirəm " qoyun işimi görüm" , "siz deyəndi" , "hesab edin ki, məğlub oldum, əl çəkin məndən " kimi fikirlərlə bizi yox, öz əqidədaşlarıvı yola ver! Belə sözlərlə söhbəti fırlatma! :rolleyes: Mövzu açmısansa buyur cavablandır! Cavab gözləyəcəyəm inşaALlah!

#220 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 18:32

Həmdə yaxşı olardı qardaş bir mənbə (internet sayti) verərdi özümüzdə girib son (update) məlumatları əldə edə bilərdik.
Necədə olsa maraqlıdır.

Gərək bağışlayasan, saytımız yoxdur, çatdırmamışıq hələ düzəltdirməyə. Maliyyə dəstəyimiz zəifdir. Son məlumatları vusal114 qardaşından əldə edə bilərsən.

İstifadəçi, səs -küy salma!
"OĞRU ELƏ BAĞIRDI Kİ, DOĞRUNUN BAĞRI YARILDI" məsəlinə bənzəyir sənin işin.Elə səs-küy salmısan, elə böyük məharətlə öz hiyləgərliyindən istifadə edirsən ki, guya sən haqsan və sənin bildiyin "həqiqətləri" izah etməyə,sübut etməyə,təsdiq etməyə ehtiyac yoxdur."MƏN HUCCƏTİ ÇATDIRIRAM".Hər yerindən durub gəlsin desin ki, "MƏN BUNLARI YAZIRAM,AMMA, ÜRƏYİVİZ SAKİT OLACAQSAN YAXŞI SİZ QALİB, MƏN MƏĞLUB,SİZ DEYƏN OLSUN!" sözünü deyib getsin ? :rolleyes:
2.Sən zahirən elə atmosfer yaratmağa çalışırsan ki, guya sən haqlısan amma, biz səni başa düşmürük cahilik, illərlə, əsrlərlə aldadılmışıq.
3.Mən sənə sual verdim ki, siz niyə görə "İKİ ŞƏRDƏN DAHA XEYİRLİSİNİ" seçmirsiz ?
4.Sizin üçün islam şəriəti ilə ( rəhbəri qeyri-məsum da olsa) idarə olunan ölkə ilə islam-düşmənləri tərəfindən anti-islam qanunları ilə idarə olunan ölkə arasında fərq yoxdur ?
5.Massonlar-sionistlər də elə bunu istəyirlər də....MADAM Kİ, İMAM ZAMANI GÖZLƏYİRSİZ, ONDA MÜSƏLMANLAR ÜÇÜN NƏ FƏRQİ VAR Kİ, ŞƏRİT QANUNLARI OLDU YA "AMERİKANSKI" QANUNLAR OLDU ? BAŞDARINI SALIB AŞAĞI NƏ DEYİRİK ONU ELƏSİNLƏR DƏ....Yəni, bəlkə sənə gəlib pul çatmır.Amma, sizin əqidəniz əlbəttə ki, masson və sionistlərə xidmət edir.İSTƏYƏRƏK YA İSTƏMƏDƏN, QARŞILIQLI YA QARŞILIQSIZ.Ola bilər ki, sənə pul çatmır.Sən yəqin İSlam əleyhinə havayı qulluq eləyənlərdənsən ! :rolleyes:
6.Sual vermişdim sənə ki, əgər QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETMƏK OLMAZSAN NİYƏ ƏLİ(Ə) ÖZÜNDƏN QABAQ ÜÇ QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETDİ ( ZƏRURƏT HALINDA)
7.Sənin üçün TAĞUTLA TAĞUT ARASINDA FƏRQ YOXDURSA, İSLAM ŞƏRİƏTİ İLƏ İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT REJİMİ, "AMERİKANSKI" QANUNLARLA İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT HESAB EDİRSƏNSƏ ONDA BELƏ ÇIXIR Kİ, SƏNİN ÜÇÜN QURANLA AMERİKAN KONSTİTUSİYASININ FƏRQİ YOXDUR ? Buyur zəhmət olmasa bunlara aydınlıq gətir!
8.Xahiş edirəm " qoyun işimi görüm" , "siz deyəndi" , "hesab edin ki, məğlub oldum, əl çəkin məndən " kimi fikirlərlə bizi yox, öz əqidədaşlarıvı yola ver! Belə sözlərlə söhbəti fırlatma! :rolleyes: Mövzu açmısansa buyur cavablandır! Cavab gözləyəcəyəm inşaALlah!

Əli (ə)-ın vaxtında 3 qeyri-məsum xəlifə Hz Əlinin (ə) haqqı olan hakimiyyəti qəsb edib rəhbərlik edirdilər. Sən qəbul edirsən ki, sənin indiki dövrdə tanıdığın qeyri-məsum rəhbərlər Məhdi (ə)-ın haqqı olan hakimiyyəti qəsb ediblər?
Əlavə olaraq, Əli (ə)-ın 25 il evdə oturub susmasının səbəbləri vardı, heç də o 3 xəlifənin ala gözünə, ala qaşına aşiq olmamışdı. Bu səbəbləri özünüz vəhhabilərin gözünə soxursuz, indi nə oldu, sərf etməyəndə Əli (ə)-ın o qəsbkarların rəhbərliyini qəbul etməyini iddia edirsən? Əli (ə)-a hörmətin olsun, onun 25 il çəkdiyi əziyyətləri belə ucuz satma. Nədi, bəlkə Əli (ə) sidq ürəklə o xəlifələrə beyət eləmişdi? Zərurət halında susmaq başqa şeydir, rəhbər kimi qəbul etmək başqa şey. Bəli, Əli (ə) iki şərdən daha xeyirlisini seçdi, qılınc gücünə qəsbkarlardan öz xilafətini tələb etmədi, onların bu zalımlığına susdu. Özün də bilmirsən nə danışırsan.

Bəli, mən tağutla tağut arasında fərq görmürəm. Niyə də görməliyəm ki? Fərqi nədir şeytan (tağut) hansı libasdadır? Zahirdə İslam şəriəti ilə idarə olunmaqla rəhbər və hakimiyyət tağut olmaqdan qurtulursa, onda 3 xəlifənin, Əməvilərin, Abbasilərin hakimiyyətlərini də tağut bilməyin, onların dövründə də xilafət (tam ədalətlə olmasa da, rəhbərləri qeyri-məsum olsa da) islam şəriəti ilə idarə olunurdu. Onda buraxın bu sünni-şiə söhbətini, boş verin İmamların (ə) nahaq tökülən qanlarını. Zatən kim İslamda məsumdan qeyrisinin hakimiyyətini qəbul edərsə, İmamların (ə) nahaq tökülmüş qanlarına şərikdirlər və şiəlikdə heç bir haqqları yoxdur! Çünki bu qanlara (Əbu Bəkrdən başlayaraq) məhz qeyri-məsumların hakimiyyət qurması səbəb olub.

Mənimçün Quranla ABŞ konstitusiyasının fərqi var əlbəttə ki. Ancaq baxır Qurandan kim hansı məqsədçün istifadə edir. Müaviyyə (l) da öz məqsədləri üçün Quranı nizələrə taxdırmışdı. Ancaq məsum İmam (ə) dedi: "vurun o Quranları, o kağızdır, natiqi-Quran mənəm".

Yer üzündə məsum Rəhbər (ə) də var, onun hakimiyyəti də var, onun gözdən qeybdə olması da boynumuzda ona vacib olan beyətə mane olmur. Bu halda mən niyə bu hakimiyyəti kənara qoyub, iki tağut arasında seçim etməliyəm? Nə danışdığının fərqindəsənmi sən? Bu cür boş-boş danışacaqsansa, yazma. Belə cəfəngiyyatları cavablandırmağa ərinirəm.

Сообщение отредактировал İstifadəçi: 25 апреля 2011 - 18:34

#221 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 19:50

Əli (ə)-ın vaxtında 3 qeyri-məsum xəlifə Hz Əlinin (ə) haqqı olan hakimiyyəti qəsb edib rəhbərlik edirdilər. Sən qəbul edirsən ki, sənin indiki dövrdə tanıdığın qeyri-məsum rəhbərlər Məhdi (ə)-ın haqqı olan hakimiyyəti qəsb ediblər?

Yavaş-yavaş dilin açılır! :rolleyes: Belə danış , deyim "əhsən" ...Yoxsa ki, "qoyun işimi görüm" ay nə bilim, "huccəti tamam eləyirəm" , ya nə bilim " həvəsim yoxdur, vaxtım yoxdur" :rolleyes:
2.Həəəə...Keçək əsas məsələlərə ...
Deməli, sən qəbul edirsən ki, zərurət halında QEYRİ-MƏSUMUN HAKİMİYYƏTİ İLƏ DƏ RAZILAŞMAQ OLAR İSLAM XATİRİNƏ ?
3.İmam Əli (ə) QƏSBİ HÖKÜMƏTLƏ MƏVCUBR qalıb razılaşmışdı...Niyə görə ? Çünki, nəticə etibari ilə hökümət yenə də İslam prinsipləri ilə idarə olunacaqdı, baxmayaraq ki, qəsbi idi.Razısan ? İNDİKİ İRAN DÖVLƏTİNİN vəziyyəti isə başqadır.Aşağıda sənin üçün yazacağam diqqətlə oxu!

Əlavə olaraq, Əli (ə)-ın 25 il evdə oturub susmasının səbəbləri vardı, heç də o 3 xəlifənin ala gözünə, ala qaşına aşiq olmamışdı. Bu səbəbləri özünüz vəhhabilərin gözünə soxursuz, indi nə oldu, sərf etməyəndə Əli (ə)-ın o qəsbkarların rəhbərliyini qəbul etməyini iddia edirsən?

Sən ya Əlini (ə) tanımırsan ( ki, həqiqətən də belədir) ya da özün bilə-bilə məntiqsiz fikirlər yazırsan ki, təki danışmağa söz olsun!
2.BİZ elə indi də vəhabilərin və digər bunu qəbul etməyənlərin gözünə bunu" soxuruq" ki, bəlkə həqiqəti görələr.
3.Əlinin məcbur qalıb İSlama xatir 3 xəlifənin hökümətini qəbul edib beyət etməsi, onların bu xilafətə layiq olmasının sübutu deyil.Əgər sən belə başa düşürsənsə yəqin İmam Həsənin də (ə) Müaviyə ilə savaşıb-savaşıb, sonra onun xeyrinə çəkilib hakimiyyəti ona vemrəsini belə başa düşərsən.Həəə....Əgər , Müaviyə və ilk üçü arasındakı fərqi də bilmirsənsə soruşarsan yazaram sənə!
4.Sənin əgər zərrə qədər savadın olsaydı,həqiqətən də sən Əlini (ə) tanıyan adam olsaydın, bilərdin ki, bunu mən iddia etmirəm, bu həqiqətən də belə olub . Yoxsa, sən Əlinin (ə) məcburiyəttə qarşısında onlara beyət etməsini, İrana yürüyüş zamanı Ömərə məsləhətlər verməsini, Osmanı öldürmək istədikləri zaman Həsəni, Huseyni göndərib onu qorumasını bilmirsən ?
5.Yoxsa, ən çətin məqamlarda bu "xəlifələrin" ƏLiyə (ə) müraciət etmələrini , "əli olmasaydı biz məhv olardıq" tipli sözlər deməyini dəmi eşitməmisən ?
6.Əlinin SUSMASI - İslama xatir idi.Nəyə xatir susmuşdusa, ona xatir məcbur qalıb beyət eləmiş, nəyə xatir beyət eləmişdisə,ona xatir də lazımı məqamlarda öz məsləhətlərini də əsirgəmirdi.Sən birinci Əlini (ə) tanı! Sonra şiəlik iddiasında olarsan!

Əli (ə)-a hörmətin olsun, onun 25 il çəkdiyi əziyyətləri belə ucuz satma. Nədi, bəlkə Əli (ə) sidq ürəklə o xəlifələrə beyət eləmişdi? Zərurət halında susmaq başqa şeydir, rəhbər kimi qəbul etmək başqa şey.

1.Deyək ki, yaşın azdı bilmədin, bir xəta elədin,rəhbərliklə imaməti də səhv saldın, bunu da keçdik sənin üçün ..O da yaşıvın , ya da başıvın naqisliyinə görə ! :rolleyes:
2.Əzizim, artistlik eləmə, türkiyəlilər demişkən ƏDƏBİYYAT OXUMA! "əliyə hörmətin olsun" ay nə bilim nə! Sənin ƏLiyə (ə) hörmətin var ? Onda zəhmət çək Əlini (ə) tanı! Əvvəlcə , əsil olanları yaz! Sonra oturub öz şəxsi fikirlərivi yazarsan.Amma, özün haqqında Əli haqqında yox!"
3.RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETMƏK,XİLAFƏTİNİ QƏBUL ETMƏK BAŞQA ŞEYDİR.BU ONLARIN "HAQQ İMAM, ALLAH TƏRƏFİNDƏN SEÇİLMİŞ HAQQ XƏLİFƏ OLDUĞUNU QƏBUL ETMƏK" demək deyil...
4.Görünür , səninlə söhbət etmək üçün , əvvəlcə sənə oxumadığın tarixi, bilmədiyin məsələləri yazıb, tanımadığın Əlini (ə) tanıtmaq ,sonra yazmaq lazımdır!

Bəli, Əli (ə) iki şərdən daha xeyirlisini seçdi, qılınc gücünə qəsbkarlardan öz xilafətini tələb etmədi, onların bu zalımlığına susdu. Özün də bilmirsən nə danışırsan.

Bəli, Əli (ə) iki şərdən daha xeyrlisini seçdi, sizin saldığınız bu fitnələrdən, təfriqələrdən yaranmasın deyə qılınca əl atmadı.Səbr etdi, axırda məcbur qalıb beyət etdi.Lazımı məqamlarda da İslamın və müsəlmanların xeyrinə mərkəzə məsləhətlər verdi, çıxılmaz vəziyyətlərdən onları xilas elədi!Bilmirsənsə öyrən də ! Niyə inad edirsən ?
GƏLƏK İRANIN VƏZİYYƏTİ İLƏ 3 XƏLİFƏNİN XİLAFƏTİNƏ:
1.əvvəla,O xəlifələr MƏSUMUN ( əlinin ) ZAHİR OLDUĞU DÖVRDƏ HAKİMİYYƏTİ QƏSB ETMİŞDİLƏR ki, bu caiz deyil.İranda isə məsum qeybdə olduğu dövrdə hakimiyyət qurulub ki, bu da qəsbi yox, naiblik mənziləsindədir ( müvəqqəti əvəz etmə )
2.Əli İSLAM ŞƏRİƏTİ, İSLAM QANUNLARI, İSLAM MƏHKƏMƏ HÜQUQU , İSLAM PSİXOLOGİYASI,İSLAM MƏDƏNİYYƏTİ, MƏNƏVİYYATI ARADAN QALXMASIN DEYƏ, QEYRİ-MƏSUMLARIN ( QƏSBİ BELƏ OLSA) HAKİMİYYƏTİNİ SONDA QƏBUL EDİB ,BEYƏT ETDİ.AMMA, SİZİN bütün bunlar vecivizə deyil.İslam şəriətinin tapdalanmasına, İslam mədəniyyatının, mənəviyyatının aradan getməsinə, İSlam məhkəmə sisteminin tətbiq olunmasına razı deyilsiz.Yəni, hal-hazırda İslam şəriəti ilə idarə olunmasa, amerikanskı məhkəmə sistemi ilə idarə olunsa ölkə siz bununla razısınız,səsivizi çıxartmırsız.Ağanı gözləyirsiz.Amma, İslam şəriəti ilə idarə olunan ölkə ilə də razı deyilsiz ki, ağa özü zahir deyil... Yəni, o yüksək amala görə ki, Əli (ə) qeyri-məsumların rəhbərliyinə ( xilafətə rəhbərliyinə,ƏLiyə (ə) yox) razılaşmışdı,həmin amala görə siz razılaşmırsız !Aydındı! Getmirsiz də ƏLinin (ə) yoluyla ! Niyə inkar edirsiz ki ? )
3.Deməli, sizin sözünüzdən belə çıxır ki, siz dildə zalıma etiraz edirsiz,amma əməldə zalımın zümlüylə razısız ! Daha bunun da şərhə ehtiyacı yoxdur ki ? Sən heç bilirsən ki, necə sapıq bir inanca sahibsən ?

[Bəli, mən tağutla tağut arasında fərq görmürəm. Niyə də görməliyəm ki? Fərqi nədir şeytan (tağut) hansı libasdadır? Zahirdə İslam şəriəti ilə idarə olunmaqla rəhbər və hakimiyyət tağut olmaqdan qurtulursa, onda 3 xəlifənin, Əməvilərin, Abbasilərin hakimiyyətlərini də tağut bilməyin, onların dövründə də xilafət (tam ədalətlə olmasa da, rəhbərləri qeyri-məsum olsa da) islam şəriəti ilə idarə olunurdu.

Sizin bədbaxtçılığıvız bilirsən nədədi ? :rolleyes:
Məsələlərə səthi yanaşırsız və ən adi şeyləri bilmədiyivizə görə sapıtmısız!
2.Əvvəla, 3 xəlifə, əməvilər,abbasilər dövründə MƏSUMLAR ZAHİR ( xalqın arasında ) idilər.İNDİ İSƏ İMAM QAİBDİR!
3.SONRA DA Kİ, ƏGƏR İMAM BU DƏQİQƏ ZAHİR OLSA ( ZÜHUR ETSƏ) BAŞDA XAMENEYİ OLMAQLA BÜTÜN MÜSƏLMANLAR ONA TABE OLACAQ, HAKİMİYYƏTİ ONA TƏHVİL VERƏCƏK.AMMA, DEDİYİN DÖVRLƏRDƏ İmam Zahir idi, amma, qəsbkarlar belə etmirdilər.Çünki, qəsbkar idilər.Xameneyi isə qəsbkar deyil, naibdir və İmamın da mütləq hakimiyyətini qəbul edir.

Onda buraxın bu sünni-şiə söhbətini, boş verin İmamların (ə) nahaq tökülən qanlarını. Zatən kim İslamda məsumdan qeyrisinin hakimiyyətini qəbul edərsə, İmamların (ə) nahaq tökülmüş qanlarına şərikdirlər və şiəlikdə heç bir haqqları yoxdur! Çünki bu qanlara (Əbu Bəkrdən başlayaraq) məhz qeyri-məsumların hakimiyyət qurması səbəb olub.

Yenə də yazılarında böyük cəhalətdən başqa heç nə yoxdur! Bu əqidəndə cəhalət olmasaydı zatən haqq yolda olardın!
1.ƏVVƏLA, məsələləri qarşıdırırsan.İMAMIN ZAHİR OLDUĞU DÖVRDƏ İmamın mütləq hakimiyyətini inkar edib , qeyri-məsumun hakimiyyətini qəbul edən onun əməlində onunla şərikdir.Əgər, belədirsə o zaman Əlini (ə) 3 xəlifənin işlərinə şərik, Həsəni (ə) Müaviyənin axıtdığı qanlara şərikmi bilirsən ? Allah səni islah eləsiN!
2.İMAMIM QEYBƏTİ DÖVRÜNDƏ qeyri-məsumun MÜTLƏQ HAKİMİYYƏTİNİ qəbul etmək ( İmamı MÜTLƏQ HAKİM bilməmək) insanı azğınlığa salır , sən də bunları qarışdırırsan.AMma, naiblik səviyyəsindəki qeyri-mütləq rəhbərliyi qəbul etmək insansı azğınlığa salmır.

Mənimçün Quranla ABŞ konstitusiyasının fərqi var əlbəttə ki. Ancaq baxır Qurandan kim hansı məqsədçün istifadə edir. Müaviyyə (l) da öz məqsədləri üçün Quranı nizələrə taxdırmışdı. Ancaq məsum İmam (ə) dedi: "vurun o Quranları, o kağızdır, natiqi-Quran mənəm".

Görürsən ki, yenə də qatıb-qarışdırmısan aləmi bir-birinə ))
Deməli, yenə də deyirəm, sən razısan ki, AMERİKA və digər "XOŞMƏRAMLI" ölkələr necə istəyirlər idarəçilik eləsinlər, amma, Quranla hakimiyyət quran "pisniyyətli" adamlar müvəqqəti də olsa hakimiyyətdə olmasınlar :rolleyes: Yəni, razısan ki, şərab içib məsciddə namaz qıldırana amerika qanunları hədd vurmasın, təki, kimsə "qurandan öz məqsədləri üçün istifadə edib" belə bir işi görməsin elədir ? :rolleyes:
Yəni razısan ki, Allahın şəriəti ağanın zühuruna qədər tapdalansın ?
Ağa(ə) elə sənin kimilər çox olduğuna görə, İslam şəriətini cani-dildən dəstəkləməyən adamların çox olduğuna görə, düşmənlərin çox olduğuna görə qeybə çəkilmişdi də. Əgər, ictimai vəziyyət "köhnə hamam, köhnə tas" olsa dəyişən nədir ki ?
2.Müaviyə nizələrə Quranı taxıb NATİQİ -QURAN , ZAHİR olan İMAMA qarşı çıxmışdı.Qurandan istifadə edib ZAHİR İMAMA qarşı çıxmaq kimi bir hal İranda yoxdur.
3.Sən yalnız öz zənni-gümanıva qapılıb deyə bilərsən ki, kimsə Qurandan "öz məqsədləri" üçün istifadə edir,halbuki, bunu sübut edə bilməzsən! Bir halda ki, edə bilməzsən, girmə bu məsələlərə! )

Yer üzündə məsum Rəhbər (ə) də var, onun hakimiyyəti də var, onun gözdən qeybdə olması da boynumuzda ona vacib olan beyətə mane olmur. Bu halda mən niyə bu hakimiyyəti kənara qoyub, iki tağut arasında seçim etməliyəm? Nə danışdığının fərqindəsənmi sən? Bu cür boş-boş danışacaqsansa, yazma. Belə cəfəngiyyatları cavablandırmağa ərinirəm.

Ay adam,İmam Mövcuddur, AMma, QAİBDİR.İmama da beyət lazımdır.Amma, bu o demək deyil ki, müvəqqəti şəritəin tapdalanmasına razı olmaq lazımdır.
2.Sən heç özün anlayırsan nə danışırsan ? Elə danışırsan ki, guya bütün günü İmam zamanla (ə) bir yerdə iftar eləyirsən! Başa düş! İmam qeybdədir! Və sən AMERİKAN KONSTİTUSİYASINI SEÇINCƏ QURANI SEÇMƏLİSƏN, QEYRİ-İSLAM HÖKÜMƏTİ İLƏ İSLAM HÖKÜMƏTİ ARASINDA ( İmamların höküməti kimi ideal olmasa da ) seçim etməlisən! Yəni çatmır sənə bu ?
3.Sən hələ mənə TAĞUTUN nə demək olduğunu da demədineee ))) TAĞUT sözünü bir açıqla xahiş edirəm.
4.Qaldı ki "ƏRİNMƏYİVƏ" .... SƏn hələ bundan sonra ƏRİYƏCƏKSƏN! Çünki, "HAQQ GƏLƏR ARTAN QƏMİN,ƏRİYİB SUYA DÖNƏRSƏN, AXIB ÇAYA GEDƏRSƏN" :rolleyes:
[/font]

#222 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 20:14

Mövzuya aid olmayan söhbətləri yazmaqla nə əldə etmək istəyirsiz, bilmirəm.[/font]

Salam İstifadəçi !

Sizin nöqteyi-nəzərinizlə tanış oldum.
Siz İmam Məhdi (ə) artıq doğulduğunu qəbul edirsiniz və milyonlarla müsəlmanlarla yanaşı onun (ağanın) zuhr edəçəyinə inanırsız.

Mənim sizə 2 sualım var.
1. Siz İmamın (ə) kiçik qeybini (doğumundan sonra 70 il gızlı mövçud olduğunu) qəbul edirsinizmi?
2. İmam (ə) özünə ardıçıl olaraq 4 nəfəri müsəlmanlar arasında nümayəndə kimi təyin etmişdi və onlar vasitəsi ilə müsəlmanlara 70 il biləvasitə özü rəhbərlık edibmi?

Сообщение отредактировал Vey-sal: 25 апреля 2011 - 20:15

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#223 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 23:33

3_Rengli_HeyaT, sən deyəsən bekarsan. Bu cür uzun-uzadı və qatmaqarışıq yazmaq nəyinsə göstəricisi deyil, adamın oxumaq həvəsini də qaçırır. Forum müzakirəsi başqadır, üzbəüz müzakirə başqa.

Sən yenə də Əli (ə) və 3 xəlifənin münasibətini istədiyin kimi yozursan. Əli (ə) 3 qeyri-məsum xəlifənin hakimiyyəti ilə razılaşmadı, sadəcə buna səbr edib susdu. Əgər razılaşmışdısa, 6-7 nəfər sadiq şiələrindən də beyəti götürərdi və deyərdi mənə yox, xəlifəyə (qəlbən) beyət edin. Beyət etdisə də (bu haqda rəvayətlər müxtəlifdir), qəlblə etmədi, etməzdi də. O, 3 xəlifənin hakimiyyətini heç vaxt qanuni hesab etməyib. (Şiqşiqiyyə xütbəsini oxu, bəlkə sənə nəsə çatdı). Özü də, Əli (ə)-ın imamətini əlindən alan yox idi ki, o elə dövrünün məsum imamı, ilahi rəhbər idi. Vilayət haqqı da onun idi. 3 xəlifənin bu vilayət içində öz hakimiyyətlərini qurmaları, beyət almaları onun vilayətinin olmamasına dəlalət etmir. Ona bu imaməti Allah vermişdi, Allah da ala bilərdi. Əli (ə)-ın xəlifələrə məsləhət verməsi, oğullarına hərbi işlərdə tapşırıq verməsi və s. şeylər İslama xatir idi, 3 xəlifəyə xatir deyildi. Bunları mənə danışma, mən bunları bilirəm.

Necə islami prinsiplərlə idarə olunurdu ki, 3 xəlifənin vaxtında bidətlər gətirdilər dinə. Əgər Əli (ə) 3 xəlifənin hakimiyyətini "islami prinsiplərlə idarə ediləcəyinə görə" qəbul etmişdisə, niyə Ömər bidət edəndə ona qarşı çıxıb bu bidətlərin qarşısını almadı və bidətləri aradan aparmadı? Sənin məntiqinlə bunu etməli idi, çünki islami prinsiplər tapdalanırdı, dinə bidət gətirirdilər. Kəllə-mayallaq təhlil edirsən.
Və ümumiyyətlə, 3 xəlifənin hakimiyyətinin qəbul olunması ilə İran hakimiyyətinin qəbul olunması müqayisə olunası şey deyil, sadəcə Xameneyi hakimiyyətini müdafiə etməkçün əlini atıb bundan yapışa bilmisən, buraxa da bilmirsən ki batırsan.

Sonra, "iki şərdən (bizim mövzuda iki tağutdan) daha xeyirlisini seçmək" misalın heç də yerinə düşmür. Sən bəyəm təsdiq edirsən ki, bu gün (İrandakı) qeyri-məsumun qurduğu hakimiyyət şərdir (tağutdur)? Əgər belədirsə, onda mənim sənə daha sözüm yoxdur. Yox əgər, belə hesab etmirsənsə, onda bunu İran və ABŞ (və ya digər tağutlar) hakimiyyətləri arasında "seçim" etmək üçün dəlil olaraq mənim qarşıma qoymağa ixtiyarın çatmır.

Hə, axırda gəlib yenə "zahir-qaib" söhbətinə çıxırsız. İmam istər zahir olsun, istər qaib, yenə elə imamdır, hakimiyyəti var. Bu məsələ itaətdə və beyətdə nəyisə dəyişmir. Heç kimə də islam adıyla hakimiyyət qurub beyət almağa əsas vermir. Sənin İrandakı qeyri-məsum rəhbərlərin imamdan göstəriş alaraq bu hakimiyyəti (naiblik mənziləsində olsa belə) qurublar? Necə olur ki, imam qeybdədirsə, bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılmır, imam zahir olan kimi bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılacaq. Bu, ancaq o halda belə ola bilər ki, buna imamın özünün göstərişi olsun. Var imamın göstərişi özbaşına inqilab edib hakimiyyət qurmaq haqda? Yoxdursa, onda sus, tağutdur bu hakimiyyət.

Nə fərqi var ki, Müaviyyə (l) ZAHİR olan imama qarşı çıxmışdı, hakimiyyət quran qeyri-məsumlar da QAİB olan imama qarşı çıxmış sayılır. QAİB olan imama qarşı çıxmaq olar, ZAHİR olana qarşı yox? İran hakimiyyətinə haqq libası geyindirməkdən ötrü daha nələrə al atmırsan. İran hakimiyyəti haqda söhbətlər əvvəldə müzakirə olunub, bu söhbətlər yenə təkrarlanır.

Deyəsən forumda təzəhəvəssən. Eyni cəfəng şeyləri yazıb duracaqsansa, yazma. Sonra özünə əl qatma ki, cavab yazmırsan. Sayəmdə "bunu bağladım" - deyə, fikirləşib məmnunluq hissləri keçirərək sevinərsən. Xoş getdin.

#224 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 25 апреля 2011 - 23:34

Salam İstifadəçi !

Siz İmam Məhdi (ə) artıq doğulduğunu qəbul edirsiniz və milyonlarla müsəlmanlarla yanaşı onun (ağanın) zuhr edəçəyinə inanırsız.

Mənim sizə 2 sualım var.
1. Siz İmamın (ə) kiçik qeybini (doğumundan sonra 70 il gızlı mövçud olduğunu) qəbul edirsinizmi?
2. İmam (ə) özünə ardıçıl olaraq 4 nəfəri müsəlmanlar arasında nümayəndə kimi təyin etmişdi və onlar vasitəsi ilə müsəlmanlara 70 il biləvasitə özü rəhbərlık edibmi?

Əleykə salam.
Biz qeybəti-suğranı da, qeybəti-kubranı da qəbul edirik. Qeybəti-suğrada İmamın (ə) təyin etdiyi 4 naibi də qəbul edirik. İmam elə o vaxt da rəhbərlik edirdi, indi də rəhbərlik edir, Əmr sahibidir, hakimdir.

#225 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 04:27

Salam İstifadəçi !

Mənim sizə 2 sualım var.

Əleykə salam.
Biz qeybəti-suğranı da, qeybəti-kubranı da qəbul edirik. Qeybəti-suğrada İmamın (ə) təyin etdiyi 4 naibi də qəbul edirik. İmam elə o vaxt da rəhbərlik edirdi, indi də rəhbərlik edir, Əmr sahibidir, hakimdir.

Çox pakizə!

Sonuncu naib hicri tarixinin 329-cu ilində dünysaını dəyişdi. O, vaxtdan İmam (ə) yeni naib təyin etmədi və qaib (qeybəti-kubran) oldu. Düzdümü?
Onda, sizə bir neçə sualım var?
Qeybəti-suğrada İmam (ə) müsəlmanlara Quran və sünnə üzərə rəhbərlık edirdi. İmam Sahıbi Zaman (ə) qeyb olacağını (qeybəti-kubranın vaxtının yetişdiyini) dəqiq bilirdi.
Sual 1. Bu halda, sizin məntiqinizlə (yuxarıdakı postlarınıza istinadən) İmamın (ə) qaib olması (qeybəti-kubran) necə baş vermişdir?

1. İmam (ə) 70 il, müsəlmanlara Quran və sünnə əsasında rəhbərlık etdi və sonda dedi ki, məni bağışlayın mən gərək qaib olam, siz isə azadsız. Gedin nə edirsin edin, mən sizin rəhbərinizəm, sizi və sizin əməllərı görərəm, amma siz ürəyiniz istəyən kimi sərbəstsiniz. Vaxtı gələndə cəzanızı alarsız ya da cənnətə girərsiz.
Əstaqfrula, bu rol ki, Allah-Talanın özünə məxsusdur. Məsələn, ruslar İsanı (ə) - Allah sayırlar. Dünən (Pasxa bayramında) onun diriləcəyi, yəni "voskresı" münasibəti ilə bütün xristian dunyasını təbrik edir, bir-birinə bunu arzulayırdılar. Və eyni zamanda, onlar İslamla yaşamır, daım günah işlədir, bu günahlar üçün daim İsadan (ə) bağişlanma istəyirlər.
İslama görə, məlumdur ki, İmam (ə) zühür edəcəyi zaman İsa (ə) peyğəmbər də diriləcək və dünyada ədaləti bərqərar edəcəklər.
Sual 2. Bu halda, sizcə biz şiyələrlə xacpərəstlər arasında fərq qaldımı?
Sual 3. Sizcə İmam (ə), əstaqfrula Allahı əvəz edir?

2. İmam (ə) 70 il, müsəlmanlara Quran və sünnə əsasında rəhbərlık etdi, sonra heç kimə heç nə demədi qəfil qeyb oldu. Heç bir məsləhətlər vermədi, çünki hesab edirdi ki, qeybdə bizi (müsəlmanları) idarə edəcək, hər birimizi... Kimə istəsə bu dünyanın cənnətini bəxş edəcək, kim xoşuna gəlməsə işgəncə verəcək?! Əstaqfrula, onda Allahı, axirəti neyləyirik, onsuz da hər birimizin əməllərinə qeybdə olan İmam (ə) cavabdeh olaçaqdır.
Bu halda, kim kimə və kim kimin qarşısında cavabdehdir?

Qaldı bu mövqey:
3. İmam (ə) 70 il, müsəlmanlara Quran və sünnə əsasında rəhbərlık etdi. Qeybəti-kubranın zamanı yetişdi. İmam (ə) öz naiblərini, ardıcıllarını, ümmətini, müsəlmanları xəbərdar etdi;
- xəbərdar etdi ki, mənim qeybim (qeybəti-kubran) müddətində mənə beyət edin!
- Quran, peyğəmbərin sünnəsi, əhlı-beyt və məsum imamların sizin üçün deyib-qoyduqları islam qanunları ılə yaşayın!
- bu qanunları sizin aranızda yoza biləcək islam alımləri, ilahiyyətçilərinin, hüquqşünaslarının (MÜCTƏHİDLƏRİnin) dedikləri ilə hərəkət edin!
- Azmassiniz! Zuhur günü yetişəcək və ədalət-həqiqət bərqərar olacaqdır!
- Və ən əsası Allah-Talanın istəyi ilə İmam Sahibi Zaman bizim rəhbərimizdir. O, ağa (rəhbər) bizi görür, hər zaman müşahidə edir, amma bizim işlərimizə hələlik qarışmır.
Yəni bizim işlərimizdə yalnız Allah-Talanın istəyi və inayəti var. Bununla belə cin və şeytanların, kafirlərin də şansı vardır ki, islah olunsunlar. Tək Allah, heç nəyə möhtac deyil. Qalan insanlar, Peyğəmbərlər (ə), İmamlar (ə) ehtiyaclıdırlar.

P.S. Hörmətli İstifadəci;
Şiyə saytında Yəhudilərin və Xacpərəstlərin "Messiyası", yəni "xilaskar"ından yazmayın. Messiya başqadır, İmam Məhdi (ə) deyildir!
Mən şəxsən bunu, şiyələrə, cəmi müsəlmanlara və özümə təhqir kimi qəbul edirəm. Axı, biz yəhudi, xaçpərəst, kafir deyilik.
Biz müsəlmanıq!
Allahu Əkbər!

Сообщение отредактировал Vey-sal: 26 апреля 2011 - 04:34

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#226 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 05:26

Çox pakizə!

Sonuncu naib hicri tarixinin 329-cu ilində dünysaını dəyişdi. O, vaxtdan İmam (ə) yeni naib təyin etmədi və qaib (qeybəti-kubran) oldu. Düzdümü?
Onda, sizə bir neçə sualım var?

İmam (ə) deməyib ki, qeybəti-kubra başlayır, naiblik bitir, siz də gedin nə istəyirsiz, onu da edin. Qeybə çəkiləndə də peyğəmbər (s) şəriətini özü ilə aparmayıb. Haqq məzhəbi tanı, onun üsuluna və fiqhinə də əməl et. İmamına da beyət et ki, bu beyətsiz bütün əməllərin heçdir. Bunlar bu mövzuda təzə bir şey deyil, bunları inkar edən yoxdur ki.
Yəhudi, xaçpərəst, Messiya, İsa (ə) ilə nə işim var mənim, bu boyda dastan yazmaq nəyə lazımdır axı, mövzu İmam Zaman (ə) və ona beyət haqqındadır. Sizin yazı üslubunuz isə çox qəribədir, sanki qarşınızdakının fikirlərini anlamaqda və öz fikirlərinizi izah etməkdə çətinlik çəkirsiz. Nə isə, Allah əcr versin.

#227 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 10:42

'İstifadəçi', İmam(ə.f) İnşəAllah zühür edəndə yanında olan 313 nəfər insan məsum olacaq?Onlarada beyət edəcəksən,yoxsa sən ancaq məsumlara beyət edirsən?
İmam(ə.f) yəqin ki,hər dövlətə başcı kimi öz nümayəndələrini göndərəcək,sən onları rədd edəcəksən ki,məsum deyil,yoxsa onlara beyət edəcəksən?

Sən ümumiyyətlə məsum olmayanları, tağut hesab edirsən?
İnsan gərək məsum olsun,olmasa deməli tağutdur?
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#228 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 13:44

İmam (ə) deməyib ki, qeybəti-kubra başlayır, naiblik bitir, siz də gedin nə istəyirsiz, onu da edin. Qeybə çəkiləndə də peyğəmbər (s) şəriətini özü ilə aparmayıb. Haqq məzhəbi tanı, onun üsuluna və fiqhinə də əməl et. İmamına da beyət et ki, bu beyətsiz bütün əməllərin heçdir. Bunlar bu mövzuda təzə bir şey deyil, bunları inkar edən yoxdur ki.
Yəhudi, xaçpərəst, Messiya, İsa (ə) ilə nə işim var mənim, bu boyda dastan yazmaq nəyə lazımdır axı, mövzu İmam Zaman (ə) və ona beyət haqqındadır. Sizin yazı üslubunuz isə çox qəribədir, sanki qarşınızdakının fikirlərini anlamaqda və öz fikirlərinizi izah etməkdə çətinlik çəkirsiz. Nə isə, Allah əcr versin.

Onda, zəhmət olmasa suallarımı cavabla. Yoxsa niyə mövzu açıb, müzakirə edirik. Bəlkə gəlmisən bura şiyəlıyin əsaslarını dəyişməyə...?

Yəhudi, xaçpərəst, Messiya, İsa (ə) ilə nə işim var mənim, bu boyda dastan yazmaq nəyə lazımdır axı, mövzu İmam Zaman (ə) və ona beyət haqqındadır.

Bax, özün gəldin mətləbə. Bu mövzu məhz İmam Zaman (ə) və onun beyəti haqqındadır, "Messiya" barəsində deyil. Burda öz arzularından yazmaq lazım deyil. Ya şiyəlıyi və onun əsaslarını qəbul et, ya da get müşrik, münafiq və kafirlərin saytında bu kimi söhbətləri danış.
Sənin müsəlman olmağına şubhə etmək mənim ixtiyarım çatmır, amma 100% əmin ola bilərsən ki, şiyə deyilsən. Hansı məzhəbə və təriqətə qulluq edirsən yaz, müzakirəni davam edək.

Sizin yazı üslubunuz isə çox qəribədir, sanki qarşınızdakının fikirlərini anlamaqda və öz fikirlərinizi izah etməkdə çətinlik çəkirsiz. Nə isə, Allah əcr versin.

Mən loru dildə yazdım ki, "tağut" kimi sözlərlə heç kimi yükləmıyəm. Sən elementar müzakirədən qaçma. Yuxarıdakı 225 -ci postumda, İmamın (ə) "Qeybəti-suğra"dan "Qeybəti-kubra"ya keçidinin 3 versiyasını yazamışam. Siz ki, məntiqlə danışırsız. Sizin yazdığınız bütün postlar ondan xəbər verir ki, siz 1-ci və 2-ci versiyanı qəbul edirsiz. Biz şiyələrin mövqeyi 3-cü versiyaya uyğun gəlır. Bu şiyəlıyin fundamental əsasları ılə bağlıdır.
Sən isə başqa mövzudan və ziddiyyətdən yazırsan.
Yazı üslubunun Allahın əcrinə heç bir dəxlı yoxdur. Allah hamımıza əcr versin, İnşəallah.

Сообщение отредактировал Vey-sal: 26 апреля 2011 - 13:45

#229 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 18:35

, sən deyəsən bekarsan. Bu cür uzun-uzadı və qatmaqarışıq yazmaq nəyinsə göstəricisi deyil, adamın oxumaq həvəsini də qaçırır. Forum müzakirəsi başqadır, üzbəüz müzakirə başqa.

Yox,bekar deyiləm.Kifayət qədər işim-gücüm var.Amma, sənə də vaxt ayırıram.İstəyirsən görüşək üz-bəüz müzakirə aparaq şay süfrəsində

Sən yenə də Əli (ə) və 3 xəlifənin münasibətini istədiyin kimi yozursan. Əli (ə) 3 qeyri-məsum xəlifənin hakimiyyəti ilə razılaşmadı, sadəcə buna səbr edib susdu. Əgər razılaşmışdısa, 6-7 nəfər sadiq şiələrindən də beyəti götürərdi və deyərdi mənə yox, xəlifəyə (qəlbən) beyət edin.

Yo...Yavaş-yavaş düzəlirsən.Tam düzəlsən bəlkə onda qurtuluş əldə elədin..Müəyyən qədər gəlmisən mən deyənə amma, yenə də bəzi məsələləri qarışdırırsan.
1.Əvvəla, 3 xəlifəyə münasibəti istədiyim kimi yozmuram, olduğu kimi yazıram.Yox..SƏn də yozmursan.. Sən sadəcə uydurursan.Çünki, xəbərin olmadığı şeyi necə yozasan ? sən ancaq uydurursan :rolleyes:
2.Necə yəni , RAZILAŞMADI, SƏBR EDİB SUSDU.Heç bilirsən nə danışırsan ? :rolleyes:
Əvvəla, Əlinin (ə) qəlbindəki nə idisə, dilində də o idi.Onların haqq xəlifə olmadığını,xilafəti qəsb etdiklərini lazım olan məqamlarda elə onların özlərinin də sağlığında deyirdi.Amma, bu məsələni qabartmırdı.Əli(ə) İSLAMA XATİR beyət eləmişdi.Bunu sən də axır ki, boynuva aldın!

3.Qaldı ki, altı-yeddi nəfərlik sadiq şiələrdən dnaışırsan.Amma, sənin heç bundan da xəbərin yoxdur )) Sən bu yazını yazanda heç başa düşdün ki, ONLARIN ŞİƏLİKDƏ SƏDAQƏTİNİ ŞÜBHƏ ALTINA QOYDUN ? :rolleyes:
4.Yoxsa sən deyirsən ki, İmamın son nəticədə qəbul etdiyi şeyi şiələri qəbul etmədi ? Yoxsa, sən deyirsən ki, o altı-yeddi nəfər bu səfər başqa bir yerdə bir hizb təşkil edib bu səfər İmamın da , o 3 xəlifənin də ziddinə getdilər ?
5.Nəuzubillah sənin xəbərin var ki, sən o sədaqətli səhabələri XƏVARİC səviyyəsinə endirmisən bu sözlərinlə ? Xəvaric qabaq Əlinin (ə) tərəfdarları idilər.Sonra Əlinin (ə) qəbul etdiyi qərardan sonra Əli ilə (ə) razılaşmadılar.İndi deyirsən ki, o şiələr də belə etdilər ?
6.Nəzubillah! SƏn demək istəyirsən ki, ƏLi (ə) beyət edib 6-7 nəfər " Sizinlə işim yoxdur, istəyirsiz beyət edin , istəyirsiz etməyin" deyib ,səhabələrinə beyət etməməyi CAİZ bilmişdi ? :rolleyes: Yəni, Əli(ə) İslamın leyhinə özü beyət edib , İslamın əleyhinə səhabələrə beyət etməməyi caiz bilib, onları fitnəyə sürükləmişdi ? heç bilirsən nə danışırsan ?

Beyət etdisə də (bu haqda rəvayətlər müxtəlifdir), qəlblə etmədi, etməzdi də. O, 3 xəlifənin hakimiyyətini heç vaxt qanuni hesab etməyib. (Şiqşiqiyyə xütbəsini oxu, bəlkə sənə nəsə çatdı).

Biz QƏLBLƏ EDİB-ETMƏMƏKDƏN danışmırıq,biz ZƏRURƏT HALINDA ( KÖNÜLLÜ YA KÖNÜLSÜZ) QEYRİ-MƏSUMUN XİLAFƏTİNİ ( qəsbkar olsa belə ) qəbul etməkdən danışırıq İslam xatirinə!

Özü də, Əli (ə)-ın imamətini əlindən alan yox idi ki, o elə dövrünün məsum imamı, ilahi rəhbər idi. Vilayət haqqı da onun idi. 3 xəlifənin bu vilayət içində öz hakimiyyətlərini qurmaları, beyət almaları onun vilayətinin olmamasına dəlalət etmir.

Nə boş-boş danışırsan ? ))) Yəni ki, ƏLi Dini Lİder , VƏLİYYUL-FƏQİH İDİ,Ömər,ABu BƏkr, Osman isə PREZİDENT ? Yəni, Osman, Ömər , Əbu BƏkr Əlini (ə) mütləq hakim bilirdilər ? ))

Ona bu imaməti Allah vermişdi, Allah da ala bilərdi. Əli (ə)-ın xəlifələrə məsləhət verməsi, oğullarına hərbi işlərdə tapşırıq verməsi və s. şeylər İslama xatir idi, 3 xəlifəyə xatir deyildi. Bunları mənə danışma, mən bunları bilirəm.

Bilirsənsə nədə inad edirsən ?

Necə islami prinsiplərlə idarə olunurdu ki, 3 xəlifənin vaxtında bidətlər gətirdilər dinə. Əgər Əli (ə) 3 xəlifənin hakimiyyətini "islami prinsiplərlə idarə ediləcəyinə görə" qəbul etmişdisə, niyə Ömər bidət edəndə ona qarşı çıxıb bu bidətlərin qarşısını almadı və bidətləri aradan aparmadı?

Əvvəla, mən demədim ki, 3 xəlifə dövründə MÜTLƏQ İSLAMİ PRİNSİPLƏRLƏ İDARƏ EDİLİRDİ.Amma, HEÇ DƏ BÜTÜN SAHƏLƏRDƏ İSLAMIN ƏLEYHİNƏ QƏRAR QƏBUL ETMİRDİLƏR.
2.Məsələn, cəza tədbirlərində, strateji məsələlərdə,Ölkə idarəçiliyində və .s hər zaman öz ağıllarına görə qərar qəbul etmirdilər.
3.Yəni, yəzid və müaviyə ilə bunların arasında fərq var idi.
4. Zatən , bu bidətləri gətirməsəydilər də , QURANDA YAZILMIŞ BÜTÜN ƏMRLƏRƏ RİAYƏT ETMİŞ OLSAYDILAR BELƏ,YENƏ DƏ BİR ŞEY ƏSKİK QALACAQDI Kİ, O DA ƏLİNİ XƏLİFƏ KİMİ TANIMAQ.
5.Yəni, şəriətin bütün qanunlarına riayət etmiş olsalar belə, yenə də Xəlifə Əli (ə) oladığı təqdirdə ona MÜTLƏQ İSLAM HOKUMƏTİ DEMƏK OLMAZDI.AMma, ƏLİ (ə) ÖZ HAQQINDAN KEÇƏRƏK, TƏQRİBİ İSLAM ƏHKAMI İLƏ İDARƏ EDİLƏN HÖKÜMƏTLƏ RAZI OLDU.Çatdı sənə ya yox ? :rolleyes:

olmadığı üçün , bunu qəsb etdikləri üçün yenə ona Sənin məntiqinlə bunu etməli idi, çünki islami prinsiplər tapdalanırdı, dinə bidət gətirirdilər. Kəllə-mayallaq təhlil edirsən.

Ay adam, sən İSLAMİ PRİNSİPLƏR deyəndə nə başa düşürsən ? Zatən, 3 xəlifə Əliyə (ə) olan beyətlərini pozmaqla BİDƏT gətirmişdilər.Yəni, bütün Qurana və sünnətə əməl eləsələr belə, yenə də Allah rəsulunun (s.a.s) bu əmrinə -Əlinin (ə) xəlifəliyinə -beyətlərini pozduqlarına görə onların hökuməti məşru deyildi.Yəni, idarəçilik İSLAM PRİNSİPLƏRİ İLƏ İDARƏ EDİLSƏ DƏ ( Şəriəti üstün tuturdular) nöqsanlar da var idi.Mən demədim ki, şəriətə tamamilə riayət edilirdi.Mən dedim İslam prinsipləri ilə idarə edilirdi.Yəni, məhkəmə sistemi və digər sahələrdə Quran və sünnətlə idarə edilməyə ƏN AZINDAN ÇALIŞILIRDI.
2.Amma, yəzid və müaviyə isə İslami prinsiplərlər yox, ölkəni şəxsi prinsiplərlə idarə edirdilər.Ona görə də XİLAFƏT çönüb oldu SƏLTƏNƏT.BU ikisi arasındakı fərqi bilirsən ?

Və ümumiyyətlə, 3 xəlifənin hakimiyyətinin qəbul olunması ilə İran hakimiyyətinin qəbul olunması müqayisə olunası şey deyil, sadəcə Xameneyi hakimiyyətini müdafiə etməkçün əlini atıb bundan yapışa bilmisən, buraxa da bilmirsən ki batırsan.

Təbii ki, bunlar müqayisə olunası deyil.Xameneyinin rəhbərliyi məşru, bunların rəhbərliyi qeyri-məşrudur.
Sadəcə, sən ikisini də eyni tutub, tağut hesab etdiyin üçün mən sənə bunlardan misal çəkdim!

#230 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 18:36

Sonra, "iki şərdən (bizim mövzuda iki tağutdan) daha xeyirlisini seçmək" misalın heç də yerinə düşmür. Sən bəyəm təsdiq edirsən ki, bu gün (İrandakı) qeyri-məsumun qurduğu hakimiyyət şərdir (tağutdur)? Əgər belədirsə, onda mənim sənə daha sözüm yoxdur. Yox əgər, belə hesab etmirsənsə, onda bunu İran və ABŞ (və ya digər tağutlar) hakimiyyətləri arasında "seçim" etmək üçün dəlil olaraq mənim qarşıma qoymağa ixtiyarın çatmır.

Mən səni məntiqli bir adam hesab edirdim ))) Sən görmədin ki, mən "İKİ ŞƏRDƏN DAHA XEYİRLİSİ_ məsələsini sənə görə çəkdim ? Çünki, sən ikisini də şər bilirsən.Ona görə sənə dedim ki, əgər belədirsə niyə görə iki şərdən daha xeyirlisini seçmirsən ? halbuki, iki şərin ikisindən də qaça bilməzsən )) Ya bu hakimiyyətlə razılaşıb, yaşamalısan ya digəri ))
2.Mən sənə ona görə 3 xəlifədən misal çəkdim.Mən hələ sənə adicə Qədir -Xumdakı vaqiədən misal çəksən, İmam Həsən(ə) dövründə İmam Huseynin (ə) mövqeyindən , Zeydin qiyamından və dövrün imamımın buna münasibətindən, Abbasilərin Əməvilərə üsyanından və dövrün imamımının buna münasibətindən danışsam, Musa ilə Harunun münasibətindən misallar çəksəm, axı sənin üçün ağır olacaq. Mən sənin əqidəvə uyğun misal çəkdim .İstəyirsən başqa misallar çəkim ? :rolleyes:
3.Sən inan ki, bundan başqa misallar da çəkmək olar.Amma, sənin bəhanəvi kəsmək üçün məhz bunları misal çəkdim ki, görüm sən necə olur ki, Əlinin İslam xatirinə qeyri-məsumun hakimiyyəti ilə məcbur qalıb KÖNÜLLÜ YA KÖNÜLSÜZ RAZILAŞMASI mövqeyinə sən müxalifət edirsən ?

Hə, axırda gəlib yenə "zahir-qaib" söhbətinə çıxırsız. İmam istər zahir olsun, istər qaib, yenə elə imamdır, hakimiyyəti var. Bu məsələ itaətdə və beyətdə nəyisə dəyişmir. Heç kimə də islam adıyla hakimiyyət qurub beyət almağa əsas vermir.

Bəs necə olur ki, deyirsən ki, İmam Əli(ə) yenə də imam idi,bu onun imamlığını əlindən almadı ? Əgər elədirsə bəs bu məsələdə niyə demirsən ki, "qeyri-məsuma beyət zatən imamın imamlığını əlindən almır"?
2. Ay adam, bu beyət RƏİYYƏTİN İMAMA OLAN TABEÇİLİYİ YOX, MÜSƏLMANLARIN NAİBƏ,VALİYƏ,ORDU BAŞÇISINA OLAN TABEÇİLİYİ QİSMİNDƏDİR Kİ, BU BAŞÇI , VALİ, NAİB də digər müsəlmanlar kimi İmama MÜTLƏQ HAKİM KİMİ BEYƏT EDİBLƏR.İndi sən deyirsən ki, məsələn Əlinin (ə) Məkkəyə təyin etdiyi VALİYƏ XALQIN BEYƏT ETMƏSİ( valiliyinə beyət etməsi) , İMAMA OLAN BEYƏTLƏRİNİ SINDIRMAQDI ?

Sənin İrandakı qeyri-məsum rəhbərlərin imamdan göstəriş alaraq bu hakimiyyəti (naiblik mənziləsində olsa belə) qurublar?

Məgər, siz İmamın özündən göstəriş alaraq Quranın bəzi əhkamlarının İmam qeybdə olduğu dpvrdə tapdalanmasına göz yumursuz ?
Məgər siz İmamın göstərişinə uyğun olaraq, zalıma qarşı , qeyri-quran qanunlarına qarşı edilən üsyanlara qoşulmayıb sakit oturasız ?
Onda belə çıxır ki, siz Cümə namazlarının da qılınmasını HARAM HESAB EDİRSİZ ?
Bax, hansı suala cavab verib fırlatsan da bu sualıma cavab ver mütləq ! Siz Cümə namazını haram sayırsız ya yox ?
Qaldı ki, ALİMLƏR İMAMIN YER ÜZƏRİNDƏKİ HUCCƏTLƏRİDİR.İMAMIN TAPŞIRIĞINA ƏSASƏN.BU isə onlara QZİLİK hüququ verir.QAZİLİK HÜQUQU İSƏ, bir məntəqədə söz sahibi olmaq hüququ verir.QAZİLİK EDƏ BİLMƏK ÜÇÜN DƏ, ŞƏRİƏT QANUNLARININ İCRASI ÜÇÜN DƏ QAZİLƏRƏ GƏRƏK MANE OLAN OLMASIN.MANE OLMAYANLAR DA GƏRƏK İSLAM ŞƏRİƏTİNƏ ZİDD OLMAYAN HÖKÜMƏT OLSUN.O da var da ))

Necə olur ki, imam qeybdədirsə, bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılmır, imam zahir olan kimi bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılacaq.

Sən söz başa düşmürsən ? Bəlkə oxuya bilmirsən ?
Ona görə ki, İmam QAİB OLDUĞU DÖVRDƏ DƏ, ZAHİR OLDUĞU DÖVRDƏ DƏ MÜTLƏQ HAKİM ÖZÜDÜ.QAİB OLDUĞU DÖVRDƏ VƏLİYYUL-FƏQİH NAİBDİR,MÜTLƏQ HAKİM YOX.NAİBLİK HAÇANDAN QƏSBİ HÖKÜMƏT VƏ TAĞUTLUQ SAYILIB ?
2.Məgər İmam qeybdə olanda onun naibləri HÖKÜMƏTİ QƏSB ETMİŞDİLƏR ? Yox! Amma, xalqın müraciət etdikləri ZAHİR OLAN BİRİNCİ ADAM KİM idi ? Amma, bu naib MÜTLƏQ HAKİM DEYİLDİ.Başa düşmürsən ?

Bu, ancaq o halda belə ola bilər ki, buna imamın özünün göstərişi olsun. Var imamın göstərişi özbaşına inqilab edib hakimiyyət qurmaq haqda? Yoxdursa, onda sus, tağutdur bu hakimiyyət.

))
1.Əvvəla, sən Məhdi-Məhdi deyirsən,amma, heç Məhdini tanımırsan .Sən Məhdi haqqında 5 dənə hədis yazıb ( ərəbcəsini də yazmaq şərtilə) onların deyilmə səbəblərini və şəraitlərini aşıqlaya bilərsən ? :rolleyes:
2.Sən narahat olma! Bu barədə İMAMIN ŞƏXSƏN AŞIQLADIĞI GÖSTƏRİŞ var! :rolleyes:
İstəyirsən hədis yazım ? :rolleyes:

Nə fərqi var ki, Müaviyyə (l) ZAHİR olan imama qarşı çıxmışdı, hakimiyyət quran qeyri-məsumlar da QAİB olan imama qarşı çıxmış sayılır. QAİB olan imama qarşı çıxmaq olar, ZAHİR olana qarşı yox?

Mən hardasa elə bir söz dedim ?
2.Nə zahir imama, nə qaib imama qarşı çıxmaq olmaz! İmama qarşı çıxmaq isə özünü mütləq hakim elan etməkdir.Müaviyə belə edərək İmama qarşı çıxırdı.
3.İranda isə belə bir hal yoxdur! Çünki, iranda heç kəs özünü mütləq hakim hesab etmir! Göstərə bilərsən elə bir adam mənə ? bax ,fərq budur! əgər sən naibliklə MÜTLƏQ hakimliyin fərqini bilmirsənsə nə atmısan özüvü meydana ?

İran hakimiyyətinə haqq libası geyindirməkdən ötrü daha nələrə al atmırsan. İran hakimiyyəti haqda söhbətlər əvvəldə müzakirə olunub, bu söhbətlər yenə təkrarlanır.

Iran hakimiyyətinə nahaqq libası geyindirməklə Sionizmə və Şeytanın qüvvələrinə xidmət etməkdə daha nələrə əl atmırsan . Mövzu təkrarlanıb zad eləmir.Sən əsas məqamlarda söhbəti fırladırsan .Ona görə sənə elə gəlir ki, bu məsələlər təkrarlanır

Deyəsən forumda təzəhəvəssən. Eyni cəfəng şeyləri yazıb duracaqsansa, yazma. Sonra özünə əl qatma ki, cavab yazmırsan. Sayəmdə "bunu bağladım" - deyə, fikirləşib məmnunluq hissləri keçirərək sevinərsən. Xoş getdin.

))))) Sən ki, "deyəsən"dən istifadə edən oğlan deyildin )) Nə oldu daha bu qabiliyyət alındı səndən ? SƏn ki, niyyətləri oxuya bilirdin)) Bax, gör təzəhəsəm ya yox ?
2.Nə isə...boş-boş danışıb mövzudan kənarlaşma!
3.Yox! Mən heç vaxt cəfəng yazmamışam, yazmıram, və sənə söz verirəm yazmayacağam da !
4.Deyirəm də ...Çox hiyləgər adamsan )) bəlkə sən o məqsədlə girirsən forumlara amma, mənim qəsdim o deyil!
Artistlik də eləmə! Bu nə yoldu yeee tutmusuz ? Gir ağzuva gələni yaz )) Sonra , cavab yaza bilməyəndə " SƏN FİKİRLƏŞ Kİ, MƏNİ BAĞLADUN,SEVİN!" və s. ifadələrdən istifadə edirsiz )))
Yaxşı işdi ... Qoy gəlib atəşpərəstlər də, bütpərəstlər də ,digər sizin kimi sapıq firqələr də mövzu açsınlar, sonra müzakirə edəndə " BELƏ CƏFƏNG YAZMAQDANSA YAZMA! SONRA CAVAB VERMƏYƏNDƏ DEMƏ Kİ, YAZMIR.DÜŞÜN Kİ, SƏN MƏNİ BAĞLADIN, SEVİN BU QƏLƏBƏ İLƏ" və s. sənin kimi boş-boş danışıb getsinlər ))
Buyur suallarıma cavab ver! Nala-mıxa vurma! ))
[/font]

#231 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 18:37

'İstifadəçi', İmam(ə.f) İnşəAllah zühür edəndə yanında olan 313 nəfər insan məsum olacaq?Onlarada beyət edəcəksən,yoxsa sən ancaq məsumlara beyət edirsən?
İmam(ə.f) yəqin ki,hər dövlətə başcı kimi öz nümayəndələrini göndərəcək,sən onları rədd edəcəksən ki,məsum deyil,yoxsa onlara beyət edəcəksən?

Sən ümumiyyətlə məsum olmayanları, tağut hesab edirsən?
İnsan gərək məsum olsun,olmasa deməli tağutdur?

Mövzu qeyb dövründə imam Zamana (ə) olan beyət haqqındadır. Məsumluq islam hakimiyyəti qurub idarə etmək üçün şərtdir. Bu iş üçün Allah tərəfindən məhz 12 nəfər seçilib. Mən məsum olmayanı tağut hesab eləmirəm, məsum olmayıb məsumun (ə) hakimiyyəti içində islam adıyla hakimiyyət qurub rəhbəriyyət əldə edəni, (imamın adından) beyət alanı tağut bilirəm.

Mən loru dildə yazdım ki, "tağut" kimi sözlərlə heç kimi yükləmıyəm. Sən elementar müzakirədən qaçma. Yuxarıdakı 225 -ci postumda, İmamın (ə) "Qeybəti-suğra"dan "Qeybəti-kubra"ya keçidinin 3 versiyasını yazamışam. Siz ki, məntiqlə danışırsız. Sizin yazdığınız bütün postlar ondan xəbər verir ki, siz 1-ci və 2-ci versiyanı qəbul edirsiz. Biz şiyələrin mövqeyi 3-cü versiyaya uyğun gəlır. Bu şiyəlıyin fundamental əsasları ılə bağlıdır.
Sən isə başqa mövzudan və ziddiyyətdən yazırsan.
Yazı üslubunun Allahın əcrinə heç bir dəxlı yoxdur. Allah hamımıza əcr versin, İnşəallah.

Mənim məzhəbim Cəfəri məzhəbidir. Cavabımı da elə 3-cü versiyaya uyğun yazdım. Onları danan yoxdur ki. Ona görə dedim ki, təzə bir şey yazmamısan.

#232 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 18:42

QISACASI:
1.Görürəm sənin oxumaq-öyrənməklə aran yoxdur! Ona görə də "QATMAQARIŞIQ YAZILIB, HƏVƏSİM QAÇIR" deyib oxumursan ))) BUyur QATMAQARIŞIQ məqamları və nəyi başa düşmədiyivi göstər sənə aydınlaşdırım!
2.TAĞUT-TAĞUT deyirsən , buyur yaz görüm TAĞUT DEYƏNDƏ SƏN NƏ BAŞA DÜŞÜRSƏN VƏ HANSI ƏSASLA?
3.Cümə namazı haqqında fikriviz, "fətvavız" nədi ?
4.İmam Məhdidən (ə) beşcə dənə hədis ( oroginal mətni və mənbəsi ilə ) gətirib onun deyilmə səbəblərini, şərtlərini, şərhini verə bilərsənmi ?
Axı sən İmama "yaxın" olanlardansa ! Buyur!
Əgər cavab veər bilməsən yenə də kohnə adətindən stifadə edib " sən elə bil ki, bilmirəm,sən qalib gəldin və s." deyib söhbəti fırlatmayaaaa..Adam, məğlub olanda da məlubiyyətini kişi kimi qəbul edər! :rolleyes: İnanıram ki, sən də məğlub olsan belə edəcəksən və son nəticədə haqqa gələcəksən inşaAllah! Yoxsa, artistlik eləmə ki,"SƏN QALİB GƏLDÜN" nə bilim" SEVİN,ŞADLAN" nə bilim" MƏNİM SAYƏMDƏ" və s. yaxşı əzizim ? :rolleyes:

#233 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 18:56

İstifadəçi, sənin sözündən belə çıxır ki, sən və sənin əqidəndə olub , zalıma qarşı susmaq prinsipinə riayət edənlərin şüarı bu beytə uyğundur :
"Ümmət necə tarac olur olsun, nə işim var ?
Zalımlara möhtac olur olsun , nə işim var ? "

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 26 апреля 2011 - 18:56

#234 İstifadəçi

İstifadəçi

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 141 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 19:35

Buyur suallarıma cavab ver! Nala-mıxa vurma! ))

Sənə yazmışdım axı uzunçuluq etmə, qısa və konkret yaz. Mən sənin qədər bekar deyiləm.
Mən iki şər (tağut) arasında seçim etmək məcburiyyətində qalmamışam. Mən məsum İmamın (ə) mövcud və aşkar vilayətini tanıyıb, onu təsdiqləyib, ona beyət etmişəm və bütün tağut hakimiyyətlərin və qeyri-məsum hakimlərin şərindən ona pənah aparıram.
Yazdığın mövzuların çoxu, o mövzularda sizin gətirdiyiniz hədislər də əvvəldə müzakirə olunub.
Allah səni axirətdə (başda Xameneyi olmaqla) qeyri-məsum rəhbərlərinlə məşhur etsin, onların məqamını sənə də qismət etsin, məni isə onlardan çox-çox uzaq tutsun, inşəallah. Sidq ürəklə bir "Amin" de, səninlə söhbəti bağlayaq. Səhər salamat.

#235 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 19:58

Rengli heyat duz deyir adam meqlub olanda kisi kimi meqlum olmaqi boynuna alar nece ki movzunun birinde bu menim meqlub oldu amma kisi kimi meqlub olmaqi boynuna hele almayib.cunki hele qada alenin olumden ferqli bir sey olduqunu guman edir .cunki basi qarni kimi isleyir

Hə də hə! Sən söhbətində ol! :rolleyes:
Sən kişilikdən dnaışma sənin haqqın çatmır! :rolleyes:
Çünki, nömrə qoymuşdum ki, monitər arxasında oturub danışma götür zəng elə! Görüşək söhbət edək! Görüm burda dediklərivi görşəndə də deyə biləcəksən ya yox ? Amma, kişiliyin çatmadı zəng etməyə! :rolleyes:
2.Mən MƏĞLUB OLAN kişi kimi boynuna alar demişdim.Sən iki şeydə xəta eləmisən! :rolleyes:
əvvəla, mən sənə məğlub olmamışam, çünki, haqq əhli zındıqlara məğlub olmur :rolleyes:
3.Mən "SƏNƏ MƏĞLUB OLDUM" deməmişəm.Amma, sən məğlub ola-ola kışılıyın çatmır bunu deyəsən! :rolleyes:

#236 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 20:00

Sənə yazmışdım axı uzunçuluq etmə, qısa və konkret yaz. Mən sənin qədər bekar deyiləm.
Mən iki şər (tağut) arasında seçim etmək məcburiyyətində qalmamışam. Mən məsum İmamın (ə) mövcud və aşkar vilayətini tanıyıb, onu təsdiqləyib, ona beyət etmişəm və bütün tağut hakimiyyətlərin və qeyri-məsum hakimlərin şərindən ona pənah aparıram.
Yazdığın mövzuların çoxu, o mövzularda sizin gətirdiyiniz hədislər də əvvəldə müzakirə olunub.
Allah səni axirətdə (başda Xameneyi olmaqla) qeyri-məsum rəhbərlərinlə məşhur etsin, onların məqamını sənə də qismət etsin, məni isə onlardan çox-çox uzaq tutsun, inşəallah. Sidq ürəklə bir "Amin" de, səninlə söhbəti bağlayaq. Səhər salamat.[/font]

Ümid edirəm ki, cavab tapanda mütləq yazacaqsan.Tapmayanda da belə söhbəti fırladacaqsan.Hər halda yenə də cavab gözləyirəm! :rolleyes:

#237 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 23:21

İstifadəçi, inanıram ki, yazdığım suallara bir-bir cavab verib, aydınlıq gətirəcəksən! Mən sənə axı Cümə namazı haqqında sual vermişdim, sonra İmam Məhdidən (ə) heç olmasa beş ayə gətirməyini xahiş eləmişdim.Sonra isə İmamın İslam rəhbərliyinin ziddiən aid olmamasına aid dəlilin olduğunu söyləmişdim.Nə oldu ? Sərf eləmədi ? :rolleyes:

#238 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 26 апреля 2011 - 23:31

İstifadəçi, inanıram ki, yazdığım suallara bir-bir cavab verib, aydınlıq gətirəcəksən! Mən sənə axı Cümə namazı haqqında sual vermişdim, sonra İmam Məhdidən (ə) heç olmasa beş ayə gətirməyini xahiş eləmişdim.Sonra isə İmamın İslam rəhbərliyinin ziddiən aid olmamasına aid dəlilin olduğunu söyləmişdim.Nə oldu ? Sərf eləmədi ? :rolleyes:

Qardaş, ruslar belə yerdə deyirlər "...Не в этой жизни...", yəni heç vaxt, yaxud ...bu dünyada görməyəcəksən...
Onlar bizdən fərqlı olaraq halva-halva deməklə ağızları "şirin" olur.

Сообщение отредактировал Vey-sal: 26 апреля 2011 - 23:32

#239 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 27 апреля 2011 - 00:04

Qardaş, ruslar belə yerdə deyirlər "...Не в этой жизни...", yəni heç vaxt, yaxud ...bu dünyada görməyəcəksən...
Onlar bizdən fərqlı olaraq halva-halva deməklə ağızları "şirin" olur.

bunlar bu əqidədirlər ki, İsrailin hökmumətini ağanın zühuruna qədər qəbul edib İSraildə ŞƏRİƏTİN TAPDALANMASI bahasına belə olsa yaşamaq caizdir! :rolleyes:
Daha bədbaxtçılıq necə olur ki ? :rolleyes:

#240 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 27 апреля 2011 - 00:10

istifadəçi, yazırsan :

Allah səni axirətdə (başda Xameneyi olmaqla) qeyri-məsum rəhbərlərinlə məşhur etsin, onların məqamını sənə də qismət etsin, məni isə onlardan çox-çox uzaq tutsun, inşəallah.

əslində gözəl dua etmisən,amma, yenə də hiyləgərliyindən qalmamısan :rolleyes:
1.əvvəla, Allah inşaAllah bizi Xameneyi (h.f) ilə məşhur edəcək.Amma, başda Allah rəsulu və İmam Məhdi (ə) olmaqla 12 imamla .Xameneyi isə başda olmayacaq.Olsa-olsa ön cərgələrdə olacaq inşaAllah! :rolleyes: Bax, bizim əqidəmiz bu olduğuna görə buna amin deyirəm özü də ürəklə!
Amma, madam ki, sən özüvü Xameneyinin olacağı yerdən uzaq olmağı istəyirsən, deməli, sən əhli-beytlə məşhur olmaq istəmirsən.Çünki, Xameneyi və digər şiələr o zaman inşaAllah əhli-beytin arxasında olacaqlar.Rast ki, sən də belə səadətə nail olmaq istəmirsən, onda Allah səni kimlərin qabaında "ağanı gözləyirəm" bəhanəsi ilə zilləti qəbul edirsənsə Allah səni həmin tağutlarla məşhur eləsin! Sən də bir ürəkdən AMİN de söhbəti davam edək! :rolleyes:

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru