Перейти к содержимому

Фотография

Müaviyyəni (L) yaxşı tanıyın

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 297

#241 AZERITURK

AZERITURK

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 169 сообщений

Отправлено 17 июля 2013 - 17:49

Əli əleyhis salamın dediyi zahirdir.Zahirlə bağlı söhbət etdik. Onlara qarşı Əli əleyhis salamın fikirinin necə olmasını Nəhcül-Bəlağənin digər yerindən cavab verdik.Yəni zahirdə dedikdə batini ayrılıqlarını digər xütbə və məktubları açıqladı.Deyildi ki,üsul qaydası var ki, bir mövzu ilə bağlı hədis və rəvayətləri bir yerə yığmaq lazımdır ki,Əli əleyhis salamın həqiqi muradının nə olduğu aşkar olsun.Və ona görədə gücüm çatandan Nəhcül-Bəlağədən nəyi görürdümsə,bura yerləşdirirdim ki,bəlkə başa düşəsən.Və bu qaydadan hər iki tərəfin alimləri istifadə edirlər.Sən bu həqiqətlərə göz yumdun.Bu hələ cavabdır.Alimlərinizdə rədiyyə verəndə belə verirlər.Sənsə,bunların müqabilində təkrar-təkrar danışdın.Və bizim vaxtımızı aldın. Səninlə söhbətləşəndə mən Allahın kitabınıda oxumağa vaxt tapırdım.Sadəcə qabağıma oyduğum məqsəd ki,var idi nəqədər oxumalıyam ona əməl edə bilmirdim.Əsla bunu demək istəyirdim.Sənin təkrar təkrar danışıqlarına vaxtımı sərf etdiyimə görə həqiqi məqsədlərimə nail ola bilbirdim.Sadəcə o qədər təkrara yol verdin ki,bir də ayıldım ki,şeytanın vasitələri məni Ramazan ayında Allahın kitabı ilə bağlı qabağıma qoyduğum məqsədimdən yayındırır.Mən də sənə deyirəm ki,bu mübarək ayda get özünlə məşqul ol.Allahın kitabını oxu.Gəlib burda təkrarla vaxtımızı alma.Şeytanın vasitəçisi olmayan belə edər.

sizin cavablariniz qenaetbexsh olsa idi yazmazdim.men sualimi vermishem cavablarinizin qane etmediyini ve niye qane etmediyini deyirem.tebii ki bu sizin xoshunuza gelmeyecek.
Exlaqina,terbiyesine sahib olanlar yazsinlar...

#242 AZERITURK

AZERITURK

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 169 сообщений

Отправлено 17 июля 2013 - 19:35

Korsan yoxsa özünü korluğa qoymusan?

İmam (ə) bunları qeyd edib, sənsən özündən oyun çığaran.

1. Bu fitnəni kim çıxarmışdı?
2. Bu fitnə harada sülhlə başa çatdı?

1-cisi kor sen ozunsen.ozunu korluga da qoyan sensen. Men seni kimi seviyyesizlerle dialoq aparmiram. Terbiyesi,exlaqi olan yazsin.

#243 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 00:06

1-cisi kor sen ozunsen.ozunu korluga da qoyan sensen. Men seni kimi seviyyesizlerle dialoq aparmiram. Terbiyesi,exlaqi olan yazsin.

Bəyəm "kor" sözü söyüşdü yoxsa əxlaqsız ifadədi?

صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ

Onlar kar, lal və kordurlar (haqqı eşitməz, danışmaz və görməzlər). Buna görə də (öz pis adətlərindən, yaramaz əməllərindən) dönməzlər.

Quran söyüş söyür ya əxlaqsız söz deyir (nəuzubillah)? Quran sənə necə müraciət edirsə, mən də sənə o cürə müraciət etdim. Allahdan kamil kim müraciət edə bilər?

Сообщение отредактировал al-Islam: 18 июля 2013 - 00:07

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#244 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 01:57

Şamlıları söyən ordusunun əsgərlərinə Əli (r.a) deyir: “Mən sizin söyüş söyməyinizi bəyənmirəm. Amma, əgər onların əməllərini açıqlasanız və vəziyyətlərini xatırlatsanız, bu, danışarkən daha yaxşı və dəlil gətirmək məqamında daha tutarlı və yetərli olar. Yaxşı olar ki, onları söyməyin əvəzinə belə deyəsiniz: “Allahım! Bizim və onların qanlarını tökülməkdən qoru; bizimlə onların aralarını düzəlt; onlara azğınlıqlarından nicat ver ki, haqqdan xəbərsiz olan onu tanıya bilsin və azğınlıq və düşmənçilik hərisi və vurğunu olan kəs ondan əl çəksin.” (xütbə 197)

azəri turk ,sən mənə rəsul s.ə.v. vaxtında kı, müşrükləri xatırladırsan !(yəni qurandan və oxuduğum hədislərdən)
rəsul s.ə.v. rəsul kimi göndəriləndə, müşrükləri təkfir etdi , təbərrük aldıqları bütləri batil saydı, və ya nə xeyr nə də ziyan verdiyini bildirdi ! və sonra tövbə etməsələr onların gedəcəyi yeri bildirdi (əgər səndə tövbə etməsən təbərrükü caiz saydığına görə səndə məkkə müşrükləri ilə eyni hökümdəsən)
və bu məkkə müşrüklərinə çox ağır gəldi,çünkü onlar , ən çox hörmət etdiyi ,və özlərinin təyin etdiyi Alimlər bu şeyi caiz saymışdı,və bu Alimləri rədd etməliydilər,
indi səndə bu vəziyyətdəsən.,səhih saydığın kitablarda təbərük icazə verilir ,özüvüzün təyin etdiyiniz alimlər təkfir olunanda , ağır gəlir qəlbivə .. rədd etsən demək olar ki, tək qalacaqsan, yox öz inadkarlığında dayansan,və bu küfürnən ölsən qiyamət günü heçnəsiz qalacaqsan , və əbədi cəhənnəm gözdəyir Allaha şərik qoşanları.yəni Allah səni imam Muslimnən bir yerdə həşir edəcək !(əgər o da bu əqidədə ölübsə,)
o qaldı ki, yuxarıda ki , kope paste
bilirsən ki, ən 1 ci Muaviyənin adamları başdayıb söyüş üstəlik kafir deməyə !?
bunu bilirdinsə niyə bunu yazmadun kope paste edəndə ? oxuyana elə gəlir ki, Muaviyəgil haqq olub, Əli şiyələri bağilər olub !

Сообщение отредактировал abdhalim: 18 июля 2013 - 02:02

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#245 Mezlum

Mezlum

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 33 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 03:40

evvela cavabin varsa edeble cavbini yaz yoxdusa boshbogazliq eleme.Beli,men cavab kimi rolik qebul elemirem,cunki rolike cavab vermek olmur ve ondan tekrar cavab almaq olmur.qisasi cavbin varsa oz cavabini yerleshdir.
o ki qaldi duana onada cavab verim- sehabelere lenet edenleri Allah hem bu dunyada hem de axiretde zelil ve rusvay elesin.

Birincisi boshbogaz sen ve sene boshbogazlig telim terbiyesi veren valideynlerindir..Sen menim edebsizliyimi harda görmüsen? Yoxsa her kesi özün kimi hesab edirsen?
Ikincisi Rolikde cavab yox , sene ve senin kimi taxta kafali Vahabilere (Selef, xeleflere) verilen suallardir..Bu geder suallar verirsen bir defe de cavab ver.
Garnina agri dolur senden cavab istiyende..? 21-ci esirde yashayirug ay gerizakali..zamanenin texnalogiyasindan istifade eden zibil deyilsense bes burani niye zibilleyirsen?
Ücüncüsü bütün sehabelere lenet deyene Allah lenet elesün,yox bunu kim bizlere yalandan nisbet edir, Allah onlara lenet elesün.Amin demeyene de Allah lenet elesün.Amin
Bezi sehabeler ki,var alkash olublar ve dinden cixiblar Allah onlara lenet elesün..Ve Allahin leneti o shexslerin de üzerine olsun ki, Muaviye (L) kimi sherefsizin adin cekende "Allah ondan razi olsun" deyirler.
Dangalag senin Suriyeli Vahabi (Selefi) gorbagor sheyxün Adnan Arur da "biz Muaviyyenin devamcilariyug ve bundan gürur duyurug" deyirdi ve Suruye müselman xalginin üzerine NATO-goshunlarini cagirirdi..
Indi sen bu sherefsizi temize cixartmag ücün qurandan 49:9 delil getireceksen?
Yazilarinda boshbogazligdan bashga bir shey görsenmir.
Senin barende etdiyim duaya niye AMIN demirsen? Kecirsen firlatma variantina..Hemde böhtan atarag???
Tekrar edirem: -Allah seni dayun Muaviyyeden (L) hec ayirmasun.Her iki dünayada onunla meshur elesün..Amin
Bir daha terbiyesizlik etsen,senin 7 arxadan dönen sülaileni dayun Muaviyyenin agzindan kecirdecem
Seviyyesiz axmag herif.

#246 AZERITURK

AZERITURK

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 169 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 13:26

azəri turk ,sən mənə rəsul s.ə.v. vaxtında kı, müşrükləri xatırladırsan !(yəni qurandan və oxuduğum hədislərdən)
rəsul s.ə.v. rəsul kimi göndəriləndə, müşrükləri təkfir etdi , təbərrük aldıqları bütləri batil saydı, və ya nə xeyr nə də ziyan verdiyini bildirdi ! və sonra tövbə etməsələr onların gedəcəyi yeri bildirdi (əgər səndə tövbə etməsən təbərrükü caiz saydığına görə səndə məkkə müşrükləri ilə eyni hökümdəsən)
və bu məkkə müşrüklərinə çox ağır gəldi,çünkü onlar , ən çox hörmət etdiyi ,və özlərinin təyin etdiyi Alimlər bu şeyi caiz saymışdı,və bu Alimləri rədd etməliydilər,
indi səndə bu vəziyyətdəsən.,səhih saydığın kitablarda təbərük icazə verilir ,özüvüzün təyin etdiyiniz alimlər təkfir olunanda , ağır gəlir qəlbivə .. rədd etsən demək olar ki, tək qalacaqsan, yox öz inadkarlığında dayansan,və bu küfürnən ölsən qiyamət günü heçnəsiz qalacaqsan , və əbədi cəhənnəm gözdəyir Allaha şərik qoşanları.yəni Allah səni imam Muslimnən bir yerdə həşir edəcək !(əgər o da bu əqidədə ölübsə,)
o qaldı ki, yuxarıda ki , kope paste
bilirsən ki, ən 1 ci Muaviyənin adamları başdayıb söyüş üstəlik kafir deməyə !?
bunu bilirdinsə niyə bunu yazmadun kope paste edəndə ? oxuyana elə gəlir ki, Muaviyəgil haqq olub, Əli şiyələri bağilər olub !

Senin qelbinde xestelik var. sene dedim axi bu meseleni arashdirmamisham.Azerice basha dushursen?

#247 AZERITURK

AZERITURK

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 169 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 13:34

hemishe oldugu kimi ozlerine "ehli-beyt" davamcilari deyenler cavab tapmayanda terbiyesizlik ve exlaqsizliqlarini ortaya qoydular.bu sizin ic uzunuzdur. Bu da ki sizin guya ki "ehli-beyt" yolunuz. men selefi olaraq sizin seviyyesizliyinize dushmek niyyetim yoxdur. Allah evezini versin.
sualda ki, qaldi cavabsiz.

Sənin suallarına cavab verildi. Lakin sən öz vəhhabi xislətinlə, yenə başqa söhbətlərə fırladırsan. Burada sənin əxlaq və tərbiyə səviyyəndə adam yoxdu. Səni burada saxlamaq, sənə zülm olar. Xoş getdin.

Сообщение отредактировал al-Islam: 18 июля 2013 - 14:23

#248 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 14:33

Siffeyn düz qiyamətə kimidir,Allah bu muqəddəs ayda Azərbaycanda Muaviyə tərəfdarlarinin və onun burdaki təmsilcisi olan bacioglusu azəritürkün qəlblərindən nasibiliyi silib paklasin, rəhmətini,nemətini,höccətini bu yaziqlara dadizdirsin.Onlar istədiyi formada,başa düşdükləri tərzdə Allahin rəhmətinə gəlsinlər inşaAllah

Сообщение отредактировал Arif: 18 июля 2013 - 14:34

• tatar. это нравится
ваххабизм – это дистилированный суннизм

#249 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 14:49

və Allah bütün əhli beyt tərəfdarlarini Allahin Özü istədiyi şəkildə , Kərbəla şəhidləri kimi hər yerdə qalib etsin ,nasibilər Allahin rəhmətini bəla bilər özlərinə , nemətini fəqirlik bilər , höccətini lənət... müttəqilər fəqirliyi Allahin neməti bilər,bəlani Allahin rəhməti bilər və Allahin əmrini höccət . canim sənə fəda olsun Ya huseyn!inşaAllah bu müqəddəs ayda Allah bizləri müttəqilərin siyahisina adimizi yazdirsin,xeyir əməllərimizlə məhşur eləsin

Сообщение отредактировал Arif: 18 июля 2013 - 14:52

ваххабизм – это дистилированный суннизм

#250 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 июля 2013 - 21:19

Siffeyn düz qiyamətə kimidir,Allah bu muqəddəs ayda Azərbaycanda Muaviyə tərəfdarlarinin və onun burdaki təmsilcisi olan bacioglusu azəritürkün qəlblərindən nasibiliyi silib paklasin, rəhmətini,nemətini,höccətini bu yaziqlara dadizdirsin.Onlar istədiyi formada,başa düşdükləri tərzdə Allahin rəhmətinə gəlsinlər inşaAllah

Allahmn göndərdiyi daxili hüccəti görməyən, zahiri hüccəti heç vaxt görməyəcək.
fitrətində ki,ayələri görməyən, zahirdə də ayələri də görməyəcək.
Imam Əli dedi. Uca Allah (Subhan Allahi ve Bihamdihi) din xadimlərinin vasitəsilə yox, Haqqın Nişanələri ilə tanınar. Elə isə haqqı tanı ki, Haqq Sahibini də tanıyasan.
bunlarda 1 ci istəyirlər, şeyxlərnən,din xadimləri ilə haqqı tapsın, o din xadimləri bunları daha da azdırır.

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#251 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 22 июля 2013 - 13:46

və Allah bütün əhli beyt tərəfdarlarini Allahin Özü istədiyi şəkildə , Kərbəla şəhidləri kimi hər yerdə qalib etsin ,nasibilər Allahin rəhmətini bəla bilər özlərinə , nemətini fəqirlik bilər , höccətini lənət... müttəqilər fəqirliyi Allahin neməti bilər,bəlani Allahin rəhməti bilər və Allahin əmrini höccət . canim sənə fəda olsun Ya huseyn!inşaAllah bu müqəddəs ayda Allah bizləri müttəqilərin siyahisina adimizi yazdirsin,xeyir əməllərimizlə məhşur eləsin

Amin ya Rebbel alemin.

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#252 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 июля 2013 - 19:07

196-cı, 230-cı postlar cavabsız qalıb.
2:186
Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın duasını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.

#253 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 23 июля 2013 - 00:25

196-cı, 230-cı postlar cavabsız qalıb.

196-cı posta 199-cu postda cavab verildi. Siz əvvəla dəlil gətirin ki, Muaviyə nə vaxt iman gətirib və vəhy katibi olub. Sonra o biri suala keçərik inşallah.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#254 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 июля 2013 - 14:59

196-cı posta 199-cu postda cavab verildi. Siz əvvəla dəlil gətirin ki, Muaviyə nə vaxt iman gətirib və vəhy katibi olub. Sonra o biri suala keçərik inşallah.

Müaviyə (radiyə Allahu anhu) bilmirəm nə vaxt İslama gəlib. Əgər bu bəradə elmin varsa bizimlə bölüş. Bunun verdiyim suala nə dəxli var?
Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın duasını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.

#255 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 24 июля 2013 - 17:19

Müaviyə (radiyə Allahu anhu) bilmirəm nə vaxt İslama gəlib. Əgər bu bəradə elmin varsa bizimlə bölüş. Bunun verdiyim suala nə dəxli var?

Sən deyirsən ki, Muaviyə (lənətullahu əleyh) vəhy katibidi. Mən də soruşuram ki, Muaviyə nə vaxt iman gətirdi və vəhy katibi oldu? Ümumiyyətlə, sən onun vəhy katibi olması ilə bağlı məlumatı haradan götürmüsən?

#256 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 25 июля 2013 - 19:40

Eshitdiyime gore muaviye lenetullahi mominleri dayisi sayirlar.

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#257 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 01 августа 2013 - 12:38

Xülasə, sən bəhsdən qaçdın da eləmi? :rolleyes:

#258 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 02 августа 2013 - 10:48

Xülasə, sən bəhsdən qaçdın da eləmi? :rolleyes:/>

Mən bəhs etmirəm. Bəhs etmək üçün elmli olmaq lazımdır. Mənim isə elmim azdır. Mən sadəcə sizin mövqeyinizi öyrənmək istəyirəm. Vaxtım az olur. ona görə foruma girib tez tez yaza bilmirəm

Mənbə üçün məsələn

http://www.saidnursi...n-6023-680.html
http://www.erfan.ir/...le.php?id=13071

#259 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 02 августа 2013 - 18:10

Mən bəhs etmirəm. Bəhs etmək üçün elmli olmaq lazımdır. Mənim isə elmim azdır. Mən sadəcə sizin mövqeyinizi öyrənmək istəyirəm. Vaxtım az olur. ona görə foruma girib tez tez yaza bilmirəm

Mənbə üçün məsələn

http://www.saidnursi...n-6023-680.html
http://www.erfan.ir/...le.php?id=13071

Lap yaxşı. Amma məsələ burasındadır ki, Muaviyənin vəhy katibi olması uydurma məsələdir. Birinci linkdə (nurçular) göstərildiyi kimi, Muaviyənin səhabə olduğunu hesab etsək belə, bu 3 ildən artıq etmir. Quran 23 il ərzində nazil olurdu, Muaviyə hardaydı? Vəhyin katibliyi elə bir ömür İslamla müharibə aparan müşrik Muaviyəyə qalmışdı? Bəsdirin də, bir az məntiqiniz olsun. Muaviyə olsa-olsa ancaq poçt göyərçini olardı... :rolleyes:

#260 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 07 августа 2013 - 13:35

Lap yaxşı. Amma məsələ burasındadır ki, Muaviyənin vəhy katibi olması uydurma məsələdir. Birinci linkdə (nurçular) göstərildiyi kimi, Muaviyənin səhabə olduğunu hesab etsək belə, bu 3 ildən artıq etmir. Quran 23 il ərzində nazil olurdu, Muaviyə hardaydı? Vəhyin katibliyi elə bir ömür İslamla müharibə aparan müşrik Muaviyəyə qalmışdı? Bəsdirin də, bir az məntiqiniz olsun. Muaviyə olsa-olsa ancaq poçt göyərçini olardı... :rolleyes:/>

Qəribə məntiqiniz var. Yox təbii ki, heç kim iddia etmir ki, 23 il ərzində Quranın başdan-ayağa vəhy katibi Müaviyə olmuşdur. Ancaq belə bir məntiqi qayda da yoxdur ki, ancaq bir adam 23 il ərzində vəhy katibi olmalıdır. Bu özü məntiqsizlikdir. Çünki 23 il ərzində insanın başına çox iş gəlir, ailə qurur, yeni vəzifə tapşırılır, xəstə olur, səfər edir, döyüşdə şəhid olur və s. Ona görə zamanla vəhy katiblərinin dəyişməsi məntiqə uyğundur. Adicə bu forumu götürək. Neçə ildir fəaliyyət göstərir və indiyənə qədər neçə dəfə moderator dəyişib? Niyə ilk gündən qoyulan moderatorlar qalmır? Burda elə moderatorlar var çoxdandır aktiv deyil. Niyə? Niyə onlar yeniləri ilə əvəz olunmur?

Ona görə Müaviyəni ® müəyyən müddət (hətta bir neçə ay olsa belə) vəhy katibliyi etməsi məntiqə uyğundur.

#261 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 07 августа 2013 - 13:36

230-cu post hələ də cavabsız qalıb.

#262 qulam

qulam

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 08 августа 2013 - 07:27

230-cu post hələ də cavabsız qalıb.

İkinciyə nə ehtiyac var bir dəfə demisən və məndə görmüşəm.Vaxtı çatanda cavab verəcəm.Ümumi bəhsdən uzaqlaşmağımında bəzi səbəblərini qabaqkı postlarımda demişəm.Həvəsim və vaxtım olanda cavab verəcəm.Xahiş edirəm ki,hal hazır kı postumdan sonra mənə heçnə yazma. Sualının cavabları olanda yazarsan.

#263 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 августа 2013 - 09:57

49:9
Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Əgər onlardan biri digərinə qarşı təcavüz etsə, təcavüzkar dəstə ilə, o, Allahın əmrini (yerinə yetirməyə) qayıdanadək, vuruşun. Əgər o qayıtsa, hər iki dəstəni ədalətlə barışdırın və insaflı olun. Sözsüz ki, Allah insaflıları sevir.

Gəl Siifeyn məsələsini qırağa qoyaq, əvvəl ayənin təfsirini başa düşməyə çalışaq. İndi sual verirəm. Ayəyə görə iki mömin dəstə vuraşa bilər. İki mömin dəstə vuruşan zaman biri-birindən adam öldürə bilərmi?
Döyüş zamanı təbii ölüm olur. Allah bu dəstələri mömin adlandırıb. Bu ayəni necə başa düşək?

Cəməl, Sıffın, Nəhrəvan, Kərbəla və imamlarımız a.s ilə olan digər döyüşlərdə qarşı tərəf bu ayənin hökmünə girmir. çünkü ayə "möminlərdən 2 dəstə" deyir halbuki, imamlar a.s ilə vuruşan ya öncədən münafiqdir yaxud müsəlman olub ancaq bu döyüş ilə mürtəd olmuşdur, hansı ki, bu məsələ əss ilə sabitdir. sizin bu ayədəki "möminlərdən 2 dəstə" sözünü Muaviyə, Aişə, Təlhə və yaxud bir başqasının möminliyiə dəlil gətirməyiniz isə lap gülüncdür. məgər hər döyüşən 2 dəstə mömindir ki? misal üçün, Talut a.s ilə Calutun ordusu döyüşürdü, bu deməkdir ki, Talut və əsgərləri mömin olduğu üçün calut da mömin idi?

#264 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 августа 2013 - 14:21

49:9 <br style="color: rgb(28, 40, 55); line-height: 19px; background-color: rgb(243, 249, 246);">Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Əgər onlardan biri digərinə qarşı təcavüz etsə, təcavüzkar dəstə ilə, o, Allahın əmrini (yerinə yetirməyə) qayıdanadək, vuruşun. Əgər o qayıtsa, hər iki dəstəni ədalətlə barışdırın və insaflı olun. Sözsüz ki, Allah insaflıları sevir.<br style="color: rgb(28, 40, 55); line-height: 19px; background-color: rgb(243, 249, 246);"><br style="color: rgb(28, 40, 55); line-height: 19px; background-color: rgb(243, 249, 246);">Gəl Siifeyn məsələsini qırağa qoyaq, əvvəl ayənin təfsirini başa düşməyə çalışaq. İndi sual verirəm. Ayəyə görə iki mömin dəstə vuraşa bilər. İki mömin dəstə vuruşan zaman biri-birindən adam öldürə bilərmi?<br style="color: rgb(28, 40, 55); line-height: 19px; background-color: rgb(243, 249, 246);">Döyüş zamanı təbii ölüm olur. Allah bu dəstələri mömin adlandırıb. Bu ayəni necə başa düşək?

adbulxaliq
n bu ayənin hansı səbəbdən nazil olmasını bilirsən ? bilirsənsə sünni mənbələrində yaz ! çünkü mən yazsam birdən deyərsən ki, bu buna görə nazil olmayıb!, yox əgər bilmirsənsə onda mən inşallah yazaram

Сообщение отредактировал abdhalim: 08 августа 2013 - 14:22

#265 qulam

qulam

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 09 августа 2013 - 05:27

AbdulXaliq,230-cu postun babından deyirəm:Mən demişəm ki,Əli əleyhis salamın Nəhcül-Bəlağədə Müaviyə haqqında dediyi sözlər bizə görə səhihdir.Nəin ki,qeyri səhih.

Geçək ayəyə.Əvvəl İbn Teymiyyənin Təbərinin təfsiri ilə bağlı rəyindən xəbərdar ol.
http://313news.net/f...hp?/topic/5893/

Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Əgər onlardan biri digərinə qarşı təcavüz etsə, təcavüzkar dəstə ilə, o, Allahın əmrini (yerinə yetirməyə) qayıdanadək, vuruşun. Əgər o qayıtsa, hər iki dəstəni ədalətlə barışdırın və insaflı olun. Sözsüz ki, Allah insaflıları sevir.
Möminlər, həqiqətən də qardaşdırlar. Elə isə qardaşlarınızı barışdırın və Allahdan qorxun ki, sizə rəhm edilsin. əl-Hucurat 9,10

Təbəri ayənin təfsirində deyir:

وبنحو الذي قلنا في ذلك قال أهل التأويل

ذكر من قال ذلك :

حدثني علي قال : ثنا أبو صالح قال : ثني معاوية ، عن علي ، عن ابن عباس قوله ( وإن طائفتان من المؤمنين اقتتلوا فأصلحوا بينهما فإن بغت إحداهما على الأخرى فقاتلوا التي تبغي حتى تفيء إلى أمر الله ) فإن الله سبحانه أمر النبي - صلى الله عليه وسلم - والمؤمنين إذا اقتتلت طائفتان من المؤمنين أن يدعوهم إلى حكم الله ، وينصف بعضهم من بعض ، فإن أجابوا حكم فيهم بكتاب الله ، حتى ينصف المظلوم من الظالم ، فمن أبى منهم أن يجيب فهو باغ ، فحق على إمام المؤمنين أن يجاهدهم ويقاتلهم ، حتى يفيئوا إلى أمر الله ، ويقروا بحكم الله

Təvil əhli deyib:

(Quranın müfəssiri) İbn Abbas (r.a) ayənin haqqında deyib:Allah Nəbiyə (sas)və möminlərə əmr edib ki,iki mömin tayfa vuruşsa,onları Allahın hökmünə dəvət etsinlər və onlarla insaflı ədalətli olsunlar.Bu anda onlar (vuruşanlar) Allahın hökmünə (sülhə) tabe olmasalar azğındırlar.Möminlərində imamının boynuna haqq gəlir ki,onları Allahın hökmünə qaytarana qədər onlarla cihad edib vuruşsun.

Ayənin nazil olma səbəbi ilə bağlı Təbəri qeyd edir:

وذكر أن هذه الآية نزلت في طائفتين من الأوس والخزرج اقتتلتا في بعض ما تنازعتا فيه ، مما سأذكره إن شاء الله تعالى .

ذكر الرواية بذلك :

حدثني محمد بن عبد الأعلى قال : ثنا معتمر بن سليمان ، عن أبيه ، عن أنس قال : قيل للنبي - صلى الله عليه وسلم - : لو أتيت عبد الله بن أبي قال : فانطلق إليه وركب حمارا ، وانطلق المسلمون ، وهي أرض سبخة ، فلما أتاه رسول الله - صلى الله عليه وسلم - قال : إليك عني ، فوالله لقد آذاني نتن حمارك ، فقال رجل من الأنصار : والله لنتن حمار رسول الله - صلى الله عليه وسلم - أطيب ريحا منك ، قال : فغضب لعبد الله بن أبي رجل من قومه ، قال : فغضب لكل واحد منهما أصحابه ، قال : فكان بينهم ضرب بالجريد والأيدي والنعال . فبلغنا أنه نزلت فيهم ( وإن طائفتان من المؤمنين اقتتلوا فأصلحوا بينهما

Ənəs nəql edir:Nəbiyə (sas) deyidi ki,(Xəzrəclilərin başçısı münafiq) Abdullah ibn Ubeyi (İslama dəvət etməklə bağlı) onun yanına gedəsiniz.Nəbidə ulağa minib müsəlmanlarla onun yanına getdilər.Gedilən yol şoran yer idi.Rəsulullah (sas) Abdullah ibn Ubeyin yanına gəldikdə o Nəbiyə dedi:Məndən uzaqlaş Vallahi uzun qulağının iyi mənə əziyət verir.Bunu üzərində Ənsardan bir kişi (Abdullah ibn Ubeyə) dedi: Vallahi Rəsulullahın (sas) uzun qulağının iyi sənin iyindən təmizdir.Bunu müqabilində Abdullah ibn Ubeyin qövmündən bir kişi qəzəblənir və qarşı tərəfində tərəfdarları qəzəblənib bir-birlərini əlləri ilə,ayaqqabıları və xurma çubuğları ilə vurdular.Ənəs deyir: Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın ayəsi bizə nazil oldu.

Təbəri təfsiri http://library.islam...k_no=50&ID=4581

Təbəri başqa rəylərdə nəql edir.Lakin bu hədis Buxari və Muslimdə nəql olunduğuna görə məndə olan məlumata əsasən siz tərəfdən ən çox bu rəy qəbul olunur.Məsələn Buxari bu hədisi Sülh kitabının 1-ci babında qeyd edib. http://library.islam...kid=0&startno=1 Müslümdəsə,səhv etmirəmsə,cihad kitabında olmalıdır.

Türk dilində Təbəri təfsiri və Buxarinin səhihi burdandan baxa bilərsən
http://www.vesiletun...u/hadis/buhari/ http://www.ilimhazin...esi-t58165.html

Mən hələ fikrimi tamamlamamışam.Sadəcə vaxt edib bunları müqəddimə olaraq qeyd etdim.Ardı olacaq inşəallah.

Сообщение отредактировал qulam: 09 августа 2013 - 05:36

#266 qulam

qulam

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 11 августа 2013 - 02:10

Hər kəs qəsdən bir mömini öldürərsə, onun cəzası içərisində əbədi qalacağı Cəhənnəmdir. Allah ona qəzəblənər, onu lənətləyər və onun üçün böyük bir əzab hazırlayar. ən-Nisa 93

حدثنا علي بن عبد الله حدثني يحيى بن سعيد حدثنا فضيل بن غزوان حدثنا عكرمة عن ابن عباس رضي الله عنهما أن رسول الله صلى الله عليه وسلم خطب الناس يوم النحر فقال يا أيها الناس أي يوم هذا قالوا يوم حرام قال فأي بلد هذا قالوا بلد حرام قال فأي شهر هذا قالوا شهر حرام قال فإن دماءكم وأموالكم وأعراضكم عليكم حرام كحرمة يومكم هذا في بلدكم هذا في شهركم هذا فأعادها مرارا ثم رفع رأسه فقال اللهم هل بلغت اللهم هل بلغت قال ابن عباس رضي الله عنهما فوالذي نفسي بيده إنها لوصيته إلى أمته فليبلغ الشاهد الغائب لا ترجعوا بعدي كفارا يضرب بعضكم رقاب بعض

Ibn Abbas (r.a) nəql edir:Rəsulullah (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) müsəlmanlara dedi: "Allah qanlarınızı,mallarınızı və namusunuzu bir-birinizə haram etdi" "Məndən sonra bir-birinizin boynunu vurub kafirlərə dönməyiniz"

Mənbə:Səhih Buxari,Həcc kitabı,Bab əl-Xutbəti Əyyəmi Mina

حدثنا أحمد بن إشكاب حدثنا محمد بن فضيل عن أبيه عن عكرمة عن ابن عباس رضي الله عنهما قال قال النبي صلى الله عليه وسلم لا ترتدوا بعدي كفارا يضرب بعضكم رقاب بعض

Buxari,"Məndən sonra bir-birinizin boynunu vurub kafirlərə dönməyiniz" hədisini fitnə kitabında da qeyd etmişdir.
Mənbə

حدثنا عمر بن حفص حدثني أبي حدثنا الأعمش حدثنا شقيق قال قال عبد الله قال النبي صلى الله عليه وسلم سباب المسلم فسوق وقتاله كفر

Abdullah ibn Məsud (r.a) nəql edir: Nəbi (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) dedi: "Müsəlmanı söymək fisq,onunla vuruşmaq isə küfürdür"

Mənbə:Səhih Buxari,Fitnə kitabı, باب ‏"‏ لاَ تَرْجِعُوا بَعْدِي كُفَّارًا يَضْرِبُ بَعْضُكمْ رِقَابَ بَعْضٍ ‏"‏ Məndən sonra bir-birinizin boynunu vurub kafirlərə dönməyiniz babı

حدثنا عبد الله بن يوسف أخبرنا مالك عن نافع عن عبد الله بن عمر رضي الله عنهما أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال من حمل علينا السلاح فليس منا

Abdullah ibn Ömər nəql edir: Rəsulullah (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) dedi: "Hər kim bizə (Nəbiyə,möminlərə) silah çəkib vuruşarsa, o bizdən (müsəlmanlardan) deyildir"

Mənbə: Səhih Buxari,Fitnə kitabı,باب قَوْلِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مَنْ حَمَلَ عَلَيْنَا السِّلَاحَ فَلَيْسَ مِنَّا Hər kim bizə silah çəkib vuruşarsa, o bizdən deyildir babı

حدثنا محمد بن العلاء حدثنا أبو أسامة عن بريد عن أبي بردة عن أبي موسى عن النبي صلى الله عليه وسلم قال من حمل علينا السلاح فليس منا

Əbu Musa Əşəridə həmən hədisi nəql edib.Buxari həmən mənbə.
Mənbə

Сообщение отредактировал qulam: 11 августа 2013 - 02:16

#267 qulam

qulam

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 15 августа 2013 - 05:53

əl-Hucurat 9-da işlənən بَغَتْتَبْغِي "bəğat və təbği" kəlimələri işlənmə yerinə görə həddi aşmaq,təcavüz etmək,zülm etmək,azmaq və s.kimi istifadə olunur.Qurana nəzər saldıqda misal üçün görmək olar ki,hər şeydən pak və münəzzəh olan Allah əl-Qasas surəsinin 76-cı ayəsində Qarun haqqında da bu kəliməni فَبَغَىٰ "fəbəğa" istifadə edib.Qarun haqqında ayə belədir.

Həqiqətən, Qarun Musa qövmündən (Musanın əmisi oğlu) idi. Onlara (İsrail oğullarına) qarşı (zülm etməkdə, Musanın üzünə ağ olmaqda və özünü yuxarı tutmaqda) həddini aşmışdı. Biz ona açarlarını bir dəstə güclü adamın zorla daşıya biləcəyi xəzinələr vermişdik. Qövmü ona belə dedi: “(Malına qürrələnib) sevinmə. Şübhəsiz ki, Allah (malına qürrələnib) sevinənləri sevməz! əl-Qasas 76

Ayənin təfsiri ilə bağlı Təbərinin təfsirinə nəzər salaq.

Qarun Musanın (əleyhis-salam) əmisi oğlu olduğunun rəylərini gətirdikdən sonra Qatədənin rəyini gətirir. O belədir.

حدثنا ابن بشار ، قال : ثنا عبد الرحمن ، قال : ثنا سفيان ، عن سماك بن حرب ، قال : ثنا سعيد عن قتادة ( إن قارون كان من قوم موسى ) : كنا نحدث أنه كان ابن عمه أخي أبيه ، وكان يسمى المنور من حسن صوته بالتوراة ، ولكن عدو الله نافق ، كما نافق السامري ، فأهلكه البغي

"Qarun Musanın qövmündən idi"Qatədə deyir:Bizə Qarun, Musanın (əleyhi-salam) əmisi oğlu olduğunun,Tövratı oxuyarkən səsinin gözəlliyindən ona əl-Munəvvir (və ya əl-Münəvvər) (nurlu) adı verildiyi rəvayət edilirdi.Lakin Allahın düşməni "Samiri"nin nifaqa düşdüyü kimi o da münafiq olmuş və azğınlığı onu həlak etmişdir

حدثنا ابن وكيع ، قال : ثنا أبي ، عن سفيان ، عن سماك ، عن إبراهيم ( إن قارون كان من قوم موسى ) قال : كان ابن عمه فبغى عليه

"Qarun Musanın qövmündən idi"İbrahim deyib ki,Qarun Musanın (əleyhis-salam) əmisi oğlu idi.Ona qarşı zülm (həddi aşıb azğınlıq) edidirdi.

Başqa rəylərə əsasən malının çoxluğundan təkəbbüründə həddi aşıb onlara zülm edib və s.

Təbəri təfsir:
http://library.islamweb.net/newlibrary/display_book.php?flag=1&bk_no=50&surano=28&ayano=76

Ibn Kəsirin təfsirindən də bir az qeyd edək:

قال ابن جرير : وأكثر أهل العلم على أنه كان ابن عمه ، والله أعلم . وقال قتادة بن دعامة : كنا نحدث أنه كان ابن عم موسى ، وكان يسمى المنور لحسن صوته بالتوراة ، ولكن عدو الله نافق كما نافق السامري ، فأهلكه البغي لكثرة ماله

İbn Cərir və elim əhlinin çoxuna görə O, Musa (əleyhis-salamın) əmisi oğludur.Doğrusunu Allah bilir.Qatədə deyib ki: Bizə Qarun, Musanın (əleyhis-salam) əmisi oğlu olduğunun,Tövratı oxuyarkən səsinin gözəlliyindən ona əl-Munəvvir (və ya əl-Münəvvər) (nurlu) adı verildiyi rəvayət edilirdi.Lakin Allahın düşməni "Samiri"nin nifaqa düşdüyü kimi o da münafiq olmuş və malının çoxluğundan azğınlıq onu həlak etmişdir

İbn Kəsir təfsiri: http://library.islamweb.net/newlibrary/display_book.php?idfrom=1389&idto=1389&bk_no=49&ID=1419

Сообщение отредактировал qulam: 15 августа 2013 - 06:01

#268 qulam

qulam

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 15 августа 2013 - 06:55

Qarun həddi aşıb təcavükarlığında,zülm və azğınlığında o həddə çatdı ki,Allah onu məhv elədi.Ayə belədir:

Biz onu öz evi ilə birlikdə yerə batırdıq. Allaha qarşı ona kömək edə biləcək havadarları yox idi. Və özü də özünə kömək edə bilmədi.
Dünən onun yerində olmağı arzulayanlar ertəsi gün deyirdilər: “Ah, demək Allah Öz qullarından istədiyi kəs üçün ruzini artırar da, azaldar da. Əgər Allah bizə lütf etməsəydi, bizi də (yerə) batırardı. Ah, demək kafirlər nicat tapmayacaqlarmış!” əl-Qasas 81,82

Qarunun yerə batırılması ilə bağlı Təbəri ibn Abbasdan (r.a) nəql olunanları qeyd edir.Mən Allahın izni ilə müxtəsər deyəcəm.İbn Abbas (r.a) deyir:Qarun tərəfindən bir qadını göndərirlər Musanın (əleyhis-salam) yanına ki,sən mənimlə pis iş görmüsən. Musa (əleyhis-salam) qadına deyir ki,səni bu işə kim vadar edib.Qadında həqiqəti boynuna alıb Qarunun işinin olduğunu deyir.Musa (əleyhis-salam) səcdəyə gedir və Allah vəhy edib deyir ki,Ey Musa yerə əmr et dediyini etsin.Musa (əleyhis-salam) yerə deyir ud onu Yerdə Qarunun özü və evi ilə birgə onu udub məhv edir

Təbəri təfsiri:
http://library.islamweb.net/newlibrary/display_book.php?flag=1&bk_no=50&surano=28&ayano=81
Qarunun həddi aşıb təcavüz edib azğınlığını bildik. Mövzumuzla bağlıda kimin şəxsiyyətini araşdırırıqsa,onun təcavüzkarlığının nələrdən hansı əməllərdən ibarət olduğunu araşdırmalıyıq ki,görək onun etdiyi əməlləri qarşısında Quran və Sünnə nə deyib.Bunlarıda bilənlər bilir. AbdulXaliq, İnşəallah mətləbə az qalıb.Mən hələ də dəlilləri bitirməmişəm.

Сообщение отредактировал qulam: 15 августа 2013 - 06:59

#269 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 15 августа 2013 - 22:17

Rafizilər Müaviyə bin Əbi Sufyanı (radiyallahu anhu) kafir hesab edirlər.Halbuki kafir özləri və təlimatçılarıdır.Səbəbsə Əlinən döyüşməsi olub.Neçə dəfə bu qulaqı normadan uzun olanlara demək olar ki,ay dördayaqlılar Hicr surəsi 9-10 cu ayələri oxuyun bir də iylənmiş nəhcul-bəlağanı.

Bəs bilmirsən nəyə görə bu rafizilər səni nəcis hesab edirlər? Məsələn, əlləri sənə yaş halda dəyəndə, namaz qılmaq üçün əllərini yuyurlar və s. Bunun "Tövbə" 28-lə bir əlaqəsi varmı? :rolleyes:

#270 qulam

qulam

• Murid
  • 501 сообщений

Отправлено 15 августа 2013 - 23:43

حدثنا نصر بن علي الجهضمي حدثنا عثام بن علي عن الأعمش عن أبي إسحق عن هانئ بن هانيء قال دخل عمار على علي فقال مرحبا بالطيب المطيب سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول ملئ عمار إيمانا إلى مشاشه

تحقيق الألباني
صحيح

Hani ibn Hani (r.a) nəql edir:Əmmar (r.a) Əlinin (aleyhis-salam) yanına daxil oldu.Əli dedi:Gözəl və təmiz (Allah tərəfindən də) gözəlliyi artırılan mərhəba.(xoş gəldin)Rəsulullahdan (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm)eşitdim ki,Əmmarın (r.a) sümüklərinin uclarına qədər (bütün bədəni) iman ilə doldurulmuşdur.

Sünən ibn Macə,Əmmar ibn Yasirin (r.a) fəzilət babı hədis 147 Alabani deyb hədis səhihdir.

حدثنا أبو بكر بن أبي شيبة حدثنا عبيد الله بن موسى ح و حدثنا علي بن محمد وعمرو بن عبد الله قالا جميعا حدثنا وكيع عن عبد العزيز بن سياه عن حبيب بن أبي ثابت عن عطاء بن يسار عن عائشة قالت قال رسول الله صلى الله عليه وسلم عمار ما عرض عليه أمران إلا اختار الأرشد منهما

تحقيق الألباني
صحيح

Aişə nəql edir:Rəsulullah(sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) dedi:Əmmara ərz olunan iki şeydə O daim ən doğrusunu seçmişdir.

Sünən İbn Macə,həmən bab hədis 148. Albani dedi səhihdir.

http://islamport.com/d/1/alb/1/55/517.html

حدثنا القاسم بن دينار الكوفي حدثنا عبيد الله بن موسى عن عبد العزيز بن سياه كوفي عن حبيب بن أبي ثابت عن عطاء بن يسار عن عائشة قالت قال رسول الله صلى الله عليه وسلم ما خير عمار بين أمرين إلا اختار أرشدهما قال هذا حديث حسن غريب

تحقيق الألباني
صحيح

Aişə nəql edir:Rəsulullah (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) dedi:Əmmar iki iş arsında sərbəst buraxıldıqda o işin ən doğrusunu seçərdi.

Sünən Tirmizi,Bab Mənaqib Əmmar ibn Yasir (r.a) hədis 3799.Tirmizi dedi hədis həsən ğəribdir.Albanidə dedi ki,hədis səhihdir.

http://islamport.com/w/alb/Web/782/3799.htm

حدثنا أبو مصعب المدني حدثنا عبد العزيز بن محمد عن العلاء بن عبد الرحمن عن أبيه عن أبي هريرة رضي الله عنه قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم أبشر عمار تقتلك الفئة الباغية قال أبو عيسى وفي الباب عن أم سلمة وعبد الله بن عمرو وأبي اليسر وحذيفة قال وهذا حديث حسن صحيح غريب من حديث العلاء بن عبد الرحمن

تحقيق الألباني
صحيح

Əbu Hureyrə nəql edir:Rəsulullah (sallallahu aleyhi və əlihi və səlləm) dedi:Müjdə sənə ay Əmmar,azğın bir qurup tərəfindən öldürüləcəksən.(şəhid olacaqsan)

Tirmizi deyir:Bu mövzuda Ümmi Sələmə,Abdullah ibn Amr,Əbul Yəsər və Huzeyfədən də hədis nəql edilmişdir.Bu hədis həsən səhih ğəribdir. Albani də dedi ki,səhihdir

Sünən Tirmizi həmən bab,hədis 3800

http://islamport.com/w/alb/Web/782/3800.htm

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru