Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#871 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 09 октября 2011 - 21:53

xeyir,sehvin var.1-cisi ibn Teymiyye tek deyil, selefin tevessul barede butun alimlerinin gorushu sabitdir.tekfircilerin saytindan kopi etdiklerinde adlari kecen alimlerin hec biri selef deyil,onlarin hansi eqidede olduqlari bilinmir.selefin be barede reyi beledir-oluler esitmir,qul istediyini yalniz Allahdan istemelidir.
butun bashqa metodlar batildir.
sene basqa hedis getirirem,sabit ve sehih-Xəlifə Ömər (r.a) qıtlıq və ya quraqlıq vaxtı Abbas ibn Abdulmuttalib (r.a) ilə yağmur duasına çıxardılar və: "Allahım! Biz sənə Peyğəmbər (s.a.v) ilə təvəssül edərdik, Sən də bizə yağmur yağdırdın. İndi də Peyğəmbərin (s.a.v) əmisi ilə Sənə təvəssül edirik. Bizə yağış göndər"(əl-Buxari 2/ 398, 7/ 67, Müxtəsər əl-Buxari 536.)

indide sual verirem,sehabeler niye Abbas (ra)ile tevessul etdiler? peyqamberin qebri bilmirdiler haradadir?
getirdiklerin hedislerin hamisi 1 yerde 1 qara qepik qiymeti yoxdu bu hedisin qarshisinda.

Biz hədislərimizin dəyərini qiymət verməklə ölçmürük. Qiyməti bazar təyin edir. Zaman ötdükçə qiymət düşür, amma dəyər qalır.

Bizim Peyğənbərimizdən (S) və İmamlarımızdan (Ə) olan hədislərimiz dəyərsizdir.
Ona görə də bu dünyanın bizim üçün İmam (Ə) və alimlərimiz üçün böyük dəyəri yoxdur.
Pulu, qiyməti yəhudilər çox sevər. Gedib bu nağılları onlara danışasan. Bizim üçün Əhli-beyt (ə.s) və onların ruhu sağdır. Vəssalam.

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#872 Ebul Hesen

Ebul Hesen

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 288 сообщений

Отправлено 09 октября 2011 - 22:52

ABDULHAY, "Yusif 93. Menim bu koyneyimi aparib atamin uzune surtun ki, gozleri acilsin..." ayede Hz Yusif peygember ne ucun Allahdan shefa istemek evezine, atasinin gozlerinin acilmasi ucun adi cansiz koynek gonderir?
Ey Muaviye... Doyush isteyirsen. Ele ise xalqi bir yana qoyub tekce qarshima cix... Men Ebul Hesenem. Bedrde atanin, dayinin, qardasinin bashlarini keserek men oldurdum. o qilinc hele de menimledir. Men ne dinimi deyishdirdim ne de yeni bir peygember uydurdum. Men sizin isteyerek terk etdiyiniz ve istemeyerek mecburi girdiyiniz yoldayam.

#873 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 09 октября 2011 - 23:52

xeyir,sehvin var.1-cisi ibn Teymiyye tek deyil, selefin tevessul barede butun alimlerinin gorushu sabitdir.tekfircilerin saytindan kopi etdiklerinde adlari kecen alimlerin hec biri selef deyil,onlarin hansi eqidede olduqlari bilinmir.selefin be barede reyi beledir-oluler esitmir,qul istediyini yalniz Allahdan istemelidir.
butun bashqa metodlar batildir.

Bismillah,mənim copy etdiyim elə sələf saytıdır,amma qamətçilərdən fərqlidirlər.Sən ibn Həcəri,Suyutini tanımırsansa daa niyə yaşayırsan??(yəni bu bəhsdə nə işin var?)...Sələf əqidəsidir nədir 200-300 ildir çıxıb,sən de görək bu alimlər sünnüdür ya yox??Sizdə zordur ee,hansı alim sizə zidd söz deyir,adını bidətçi qoyursuz,ömrünün axırına qədər əhli-sünnətə xidmət etmiş biri olsa belə

sene basqa hedis getirirem,sabit ve sehih-Xəlifə Ömər (r.a) qıtlıq və ya quraqlıq vaxtı Abbas ibn Abdulmuttalib (r.a) ilə yağmur duasına çıxardılar və: "Allahım! Biz sənə Peyğəmbər (s.a.v) ilə təvəssül edərdik, Sən də bizə yağmur yağdırdın. İndi də Peyğəmbərin (s.a.v) əmisi ilə Sənə təvəssül edirik. Bizə yağış göndər"(əl-Buxari 2/ 398, 7/ 67, Müxtəsər əl-Buxari 536.)

indide sual verirem,sehabeler niye Abbas (ra)ile tevessul etdiler? peyqamberin qebri bilmirdiler haradadir?
getirdiklerin hedislerin hamisi 1 yerde 1 qara qepik qiymeti yoxdu bu hedisin qarshisinda.

AY İNSAN,AY MÜSƏLMAN,AY SƏLƏFİ,sizə neçə dəfə demək olar kiiiiiiiiiiiii,sizin kitablar bizə höccət deyil,ordan bizə dəlil DEMƏYİN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Bunu beyninizə birdəfəlik yerləşdirin!!!!!!!!!!!!!

Ömər  “Biz Sənə Sənin Peyğəmbərin (s.a.v) ilə təvəssül edirdik. İndi isə əmisi Abbas (r.a) ilə təvəssül edirik – deməsinin mənası budur; “Biz Peyğəmbər (s.a.v) sağ ikən, Ondan bizim üçün dua etməsini istəyirdik. Onun duasıyla Allaha yaxınlaşmaq istəyirdik. İndi o, Sənin axirətinə köçmüşdür. Bizə dua etməsi mümkün deyildir. Bunun üçün də biz, Peyğəmbərin (s.a.v) əmisi Abbas (r.a) ilə Sənə yönəlirik və Ondan bizim üçün dua etməsini istəyirik”. Yoxsa ki: “Sənin Peyğəmbərinin (s.a.v) məqamı ilə Sənə dua edirəm, Sənin Peyğəmbərinin (s.a.v) əmisi Abbasın (r.a) Sənin qatındakı məqamı xatirinə bizə yağış yağdır”- demək deyildir. Belə bir dua bidətdir. Sələfi Salihindən heç kimsə belə bir dua etməmişdir.

Demək təvəssülü caiz bilən alimləri bidətçidir,bizə bax bu lazım idi!!!Get ibn Hacəri,Suyutini,Qurtubini tanı sonra gələrsən,səhv etmirəmsə ibn Hacərə hədis elminin "əmirəl-möminini" deyirlər

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 09 октября 2011 - 23:52

#874 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 00:46

Bismillah,əgər sələf əqidəsi budursa(ki budur),onda təvəssülü caiz bilən alimlərin hamısı yaa bidətçi sələf alimləridir,ya da "vopşeta" sələf alimi deyil-Kİ belədir,burdan da çıxır kii,sələflər əhli-sünnə deyil!!!
Sən mən yazdıqlarımı(copy olsa belə,fərq yoxdur mən yazmışam yaa Ələsgr) diqqətlə oxu!!!Qurtubi tövbə 100-ün təfsirində deyir kiii,Muhəmməd va Ali Muhəmmədə xatir bizi bağışla(Allaha xitabən)...bu da bidətçidir,Malikin məsələsini nəql edən 8 alim də bidətçidir və qeyd elədiyim başqaları..Eləcə də Adəm(ə) Peyğəmbərə(s) and verib Allahdan bağışlanma diləmişdi,o alimləri qoyaq qırağa Adəm(ə) ki məsumdur?)Bu da bidətçi oldu??))
Allah hidayət versin

sene birde deyirem shiyeleri kafir sayanlarin saytindan kopi elemisen indide 1-1 qabagima qoyursan. o sayt zelalet ehlinin saytidir,sen de deyirsen ki ferqi yoxdur.ferqi odurki onlar hamisi zeif ve uydurma hedislerdi. bildiklerim hedislere cavab verecem inseAllah.meselen Adem -Allahin salami olsun ona,haqqindaki hedise cavab-

Ömər ibn Xəttabdan rəvayət edilir: «Adəm günah işlətdikdə demişdir: «Ya Rəbb! Sənə Məhəmmədin haqqı ilə yalvarıram ki, məni bağışlayasan». Rəbb ondan soruşdu: «Ey Adəm! Mən Məhəmmədi hələ yaratmamış, sən onu necə tanıdın?» O deyir: «Ya Rəbb! Sən məni əllərinlə yaradanda, mənə ruhunla üfürdükdə başımı qaldırdım. Ərşinin dayaqlarında bu yazını gördüm: «La ilahə illəllah, Mühəmməd rəsulullah». Mən bildim ki, Sən adına yalnız on çox sevdiyi adamın adını əlavə edirsən. Təala buyurdu: «Səni bağışladım. Əgər Məhəmməd olmasaydı, mən heç səni də yaratmazdım».Bu hədisi əl-Hakim «əl-Müstədrək» də verir (2/615) və deyir: «Istinadı səhihdir. Bu kitabda verilən və Əbdürrəhman ibn Zeyd ibn Əsləmə məxsus ilk hədisdir». Bu sözlərin ardınca əz-Zəhəbi də deyir: «Mən deyirəm: Amma qondarmadır. Əbdürrəhman zəif rəvayətçidir. Abdullah ibn Əsləm fəhrini heç tanımıram. Bu hədisi rəvayət edən əl-Hakimin nöqsanlarından biri də odur ki, elə həmin «əl-Müstədrək»də başqa bir hədis (3/332) verir. O da Əbdürrəhmana məxsusdur. Bu hədisin səhihliyini təsdiq etməyən əl-Hakim deyir: «hər iki şeyx (əl-Buxarı və Müslim – tərc.) Əbdürrəhman ibn Zeydə əsas lanmışlar».
Mən deyirəm: «Fəhrini əz-Zəhəbi «əl-Mizan»da verir, ona bu hədisi şamil edir və deyir: «Cəfəng məlumatdır».
Hafiz ibn Həcər «əl-Lisan» əsərində (3/360) Fəhri barədə yazır: «Mən onun bu hədisi qəbul etməsini istisna etmirəm, bu hədis onun qoyduğu bəlküyə uyğundur». Mən deyirəm: «Bu hədisi Abdulla ibn Müslim ibn Rüşeyd qəbul etmişdir». Hafiz demişdir: «Bu hədisi ibn Hibban qeyd etmişdir. Bu hədisi qondarmaqda Leysi, Maliki və Ibn Ləhiəni ittiham etmişdir. O yeni kitablarda verilmir. Ibn Hüdbədən də bu rəvayət edilmişdir. Qondarma olması görünür».

BU HƏDISIN QURANA ZIDD OLMASI

Alimlərin bu hədisi qondarma və cəfəng olması barədə fikrini onun iki məqamda Qurani-Kərimə zidd olması dəstəkləyir: Birincisi, hədisə görə, Allah-təala Adəmi onun Məhəmməd (s.s) vasitəsilə təvəssül etdiyinə görə bağışlayır. Allah-təala buyurmuşdur: «Adəm Rəbbindən bəzi sözlər öyrənərək tövbə etdi. Doğrudan da, O, mərhəmətli, tövbə qəbul edəndir» (əl-Bəqərə,37).
Bu sözlərin təfsirini Quranın şərhçilərindən biri olan Ibn Abbas (Allah ondan da, atasından da razı olsun!) verir. Onun təfsiri də bu hədisə ziddir. Rəvayəti verən Hakim yazır (3/545): «Adəm Rəbbindən bəzi sözlər öyrənərək deyir: «Ey Rəbb! Məni əllərinlə yaratmısanmı?» Rəbb deyir: «Bəli». Adəm deyir: «Oz ruhundan mənə üfürmüsənmi?» Deyir: «Bəli». Adəm deyir: «Ey Rəbb! Məni Cənnətə sakin etməmisənmi?» Rəbb deyir: «Bəli». Adəm deyir: «Mənim tövbə etdiyimi, düzəldiyimi gördünmü? Məni Cənnətə qaytararsanmı?» Deyir: «Bəli». Rəbbin sözləri budur: «Adəm Rəbbuindən bəzi sözlər öyrənərək tövbə etdi». Əl-Hakim deyir: «Istinad səhihdir». Əz-Zəhəbi də bu fikirlə razıdır. Ibn Abbasın hədisi onların dedikləri kimi səhihdir.
Mən deyirəm: «Ibn Abbasın bu hədisində iki məsələ qoyulur.
Birincisi, bu qeybə aid iş olduğu üçün sadəcə olaraq mücərrəd rəyə əsasən irəli sürülmüş və bu məsələ ayənin təfsirində şərh edilir. Öz yerində olduğu kimi bu məsələ qoyulmur. Xüsusilə əgər bu fikir böyük şərhçi Abdulla ibn Abbasa (Allah onların hər ikisindən razı olsun!) məxsusdursa, Ibn Abbas barədə Peyğəmbər (s.s) demişdir: «Ilahi, onu dində faqih , şərhdə bilik sahibi et!»
Ikincisi, sonda deyilən «Əgər Məhəmməd» olmasaydı, Mən heç səni də yaratmazdım» elə böyük və həssas məsələdir ki, ya hamının razılaşdığı mətnlərlə sübut edilir, ya da başqalrı tərəfindən səhih hesab edilir. Əgər bu hədis səhih olsaydı, o, Kitab və səhih Sünnədə verilərdi. Onun həqiqətdə səhihliyini fərz etməklə əsas mətnin olması Təbarəkə və Təalanın bu kəlamına ziddir: «Zikri biz nazil etmişik, heç şübhəsiz ki, biz də onu qoruyacağıq» (əl-Hicr,9).
Bu mətndə zikr bütünlüklə həm Qurani-Kərim, həm də Sünnə daxil olmaqla bütövlükdə şəriət deməkdir. Bu fikri Ibn Hazm də təsdiq edərək öz «əl-Əhkam» əsərində yazır ki, Allah-təbarəkə və təala Adəmi və onun zürriyyətini yaratmış olduğu hikmət barədə bizi xəbərdar edərək buyurur: «Mən cinləri və insanları yalnız Mənə ibadət etmək üçün yaratmışam» (əz-Zariyat,56).
Bu hikmətdən fərqli olan və ya ona əlavə olan hər bir şey yalnız səhihliyi məsum Peyğəmbərin (s.s) təsdiq etdiyi və bu batil hədisə zidd olan bir fikir kimi qəbul edilə bilər. Buna misal olaraq adamlar içində geniş yayılmış «Sən olmasaydın, sən olmasaydın, fələklər xəlq edilməzdi» sözlərini göstərmək olar. Bu sözlərin batilliyini şəriət alimləri Sənanı və Şövkanı sübut etmişdir.
Terbiye , exlaq ve edebden kenar yazanlara ne cavab verirem ne de yazilarini oxuyuram.Men iqnor edirem : 3_Rengli_HeyaT , Ebul Hesen , Kanan_313N , Elmeddin.88

#875 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 01:43

1.Bismillah,mənim copy etdiyim elə sələf saytıdır,amma qamətçilərdən fərqlidirlər.Sən ibn Həcəri,Suyutini tanımırsansa daa niyə yaşayırsan??(yəni bu bəhsdə nə işin var?)...Sələf əqidəsidir nədir 200-300 ildir çıxıb,sən de görək bu alimlər sünnüdür ya yox??Sizdə zordur ee,hansı alim sizə zidd söz deyir,adını bidətçi qoyursuz,ömrünün axırına qədər əhli-sünnətə xidmət etmiş biri olsa belə
2.AY İNSAN,AY MÜSƏLMAN,AY SƏLƏFİ,sizə neçə dəfə demək olar kiiiiiiiiiiiii,sizin kitablar bizə höccət deyil,ordan bizə dəlil DEMƏYİN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Bunu beyninizə birdəfəlik yerləşdirin!!!!!!!!!!!!!
3.Demək təvəssülü caiz bilən alimləri bidətçidir,bizə bax bu lazım idi!!!Get ibn Hacəri,Suyutini,Qurtubini tanı sonra gələrsən,səhv etmirəmsə ibn Hacərə hədis elminin "əmirəl-möminini" deyirlər

1.sizde ne xasiyyetdir 1 sozu defelerle tekrer elemek lazim gelir? bir de deyirem -bu kopi elediklerini selef saytindan goturmemisen.onlar tekfir ehlidirler.
sonrada mene tene edirsen,demeli ozunu bu behsde guclu sayirsan.oldu,heleki men selefin tevessulde movqeyini siz-qebirdekilerden komek umanlara bacardigim qederile anlatmaga calishiram.sonra ise sizin movqeye suallarimi verecem ,gorum onda elmin nece olacaq...selef eqidesi 200 ildeyil cixib.selef eqidesi sehabelerden uzu beri yasamaqdadir.
bu alimler ehli-sunnedr,amma bezi meselelerde xeta edibler. eger hansisa alim nese deyibse bu o demek deyil ki bu ehli-sunneye shamil edilmelidir.
2.gulmeli shey yazmisan,sene selef eqidesinin tevessulde movqeyin basha saliram,shiye kitabindan delil getirmeliyem? fikirleshdin ne yazirsan?
3.sen deyesen men yazdiqlarimi oxumursan... meqsedin getirdiyin zeif ve uydurma tekfirci delilleri ile meni dolasdirmaqdir.o hedislerin hamisi Adam peyqamber es,imam Malik haqda olan hedisler kimi zeif ve uydurmadir.
yox ,tesekkur edirem.getmek fikirim yoxdu,sene ve eqidedaslarina verilecek suallarim olacaq,gorek senin elmin necedir...
Terbiye , exlaq ve edebden kenar yazanlara ne cavab verirem ne de yazilarini oxuyuram.Men iqnor edirem : 3_Rengli_HeyaT , Ebul Hesen , Kanan_313N , Elmeddin.88

#876 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 01:55

ABDULHAY, "Yusif 93. Menim bu koyneyimi aparib atamin uzune surtun ki, gozleri acilsin..." ayede Hz Yusif peygember ne ucun Allahdan shefa istemek evezine, atasinin gozlerinin acilmasi ucun adi cansiz koynek gonderir?

hz Yusif as neyi meslehet bilibse onu edib. ne adiyyati var?burda ne hikmet oldugunu o ozu biler.sen ne demek isteyirsen onu de.

#877 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 02:03

Biz hədislərimizin dəyərini qiymət verməklə ölçmürük. Qiyməti bazar təyin edir. Zaman ötdükçə qiymət düşür, amma dəyər qalır.

Bizim Peyğənbərimizdən (S) və İmamlarımızdan (Ə) olan hədislərimiz dəyərsizdir.
Ona görə də bu dünyanın bizim üçün İmam (Ə) və alimlərimiz üçün böyük dəyəri yoxdur.
Pulu, qiyməti yəhudilər çox sevər. Gedib bu nağılları onlara danışasan. Bizim üçün Əhli-beyt (ə.s) və onların ruhu sağdır. Vəssalam.

sen ozunu hedis ashiqi kimi ,meni ise bu deyerlere laqeyd birisi kimi qeleme verme.sohbet zeif ve uydurma olan hedislerden gedir.
bizde onlari diri sayiriq. amma Allah qatinda.cennetde.bu dunya problemlerinden uzaq.

#878 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 11:13

Bismillah,indi dərsə gedim,axşam doyunca danışarıq,amma belə yox.Lap başdan bir-bir yazarsan sələfin,əhli-sünnənin nəzərini.Bir alim təvəssülə aid səhih hədis desə hökmü nədir?Bunun caizliyni qəbul etsə hökmü nədir??Kimsə bu alimə istinad edib desə caizdir,təvəssül də etsə hökmü nədir???Sonra Quran ayələrindən yazarıq,təvəssül haqda!!!Ən sonda da səhih hədislərinizdən.......VƏ ölülərin eşitməsi məsələsi
P.S başqa sual verim sənə ibn Teymiyyə bir söz desə və nə qədər alim də ona zidd söz desə hansı səninçün höccətdir??Məsələn,o deyir İmam Hüseynin(ə) başını şama aparmayıblar,çubuqla ağanın dişlərinə yezİT vurmayıb..İş burasındadır ki,nə qədər sünnü alimi zidd deyib buna...Yəni ibn Teymiyyənin sözü sənə-sizə mütləq höccətdir?)

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 10 октября 2011 - 11:15

#879 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 13:18

sene birde deyirem shiyeleri kafir sayanlarin saytindan kopi elemisen indide 1-1 qabagima qoyursan. o sayt zelalet ehlinin saytidir,sen de deyirsen ki ferqi yoxdur.ferqi odurki onlar hamisi zeif ve uydurma hedislerdi. bildiklerim hedislere cavab verecem inseAllah.meselen Adem -Allahin salami olsun ona,haqqindaki hedise cavab-

Ömər ibn Xəttabdan rəvayət edilir: «Adəm günah işlətdikdə demişdir: «Ya Rəbb! Sənə Məhəmmədin haqqı ilə yalvarıram ki, məni bağışlayasan». Rəbb ondan soruşdu: «Ey Adəm! Mən Məhəmmədi hələ yaratmamış, sən onu necə tanıdın?» O deyir: «Ya Rəbb! Sən məni əllərinlə yaradanda, mənə ruhunla üfürdükdə başımı qaldırdım. Ərşinin dayaqlarında bu yazını gördüm: «La ilahə illəllah, Mühəmməd rəsulullah». Mən bildim ki, Sən adına yalnız on çox sevdiyi adamın adını əlavə edirsən. Təala buyurdu: «Səni bağışladım. Əgər Məhəmməd olmasaydı, mən heç səni də yaratmazdım».Bu hədisi əl-Hakim «əl-Müstədrək» də verir (2/615) və deyir: «Istinadı səhihdir. Bu kitabda verilən və Əbdürrəhman ibn Zeyd ibn Əsləmə məxsus ilk hədisdir». Bu sözlərin ardınca əz-Zəhəbi də deyir: «Mən deyirəm: Amma qondarmadır. Əbdürrəhman zəif rəvayətçidir. Abdullah ibn Əsləm fəhrini heç tanımıram. Bu hədisi rəvayət edən əl-Hakimin nöqsanlarından biri də odur ki, elə həmin «əl-Müstədrək»də başqa bir hədis (3/332) verir. O da Əbdürrəhmana məxsusdur. Bu hədisin səhihliyini təsdiq etməyən əl-Hakim deyir: «hər iki şeyx (əl-Buxarı və Müslim – tərc.) Əbdürrəhman ibn Zeydə əsas lanmışlar».
Mən deyirəm: «Fəhrini əz-Zəhəbi «əl-Mizan»da verir, ona bu hədisi şamil edir və deyir: «Cəfəng məlumatdır».
Hafiz ibn Həcər «əl-Lisan» əsərində (3/360) Fəhri barədə yazır: «Mən onun bu hədisi qəbul etməsini istisna etmirəm, bu hədis onun qoyduğu bəlküyə uyğundur». Mən deyirəm: «Bu hədisi Abdulla ibn Müslim ibn Rüşeyd qəbul etmişdir». Hafiz demişdir: «Bu hədisi ibn Hibban qeyd etmişdir. Bu hədisi qondarmaqda Leysi, Maliki və Ibn Ləhiəni ittiham etmişdir. O yeni kitablarda verilmir. Ibn Hüdbədən də bu rəvayət edilmişdir. Qondarma olması görünür».

Bu hədisə nəzərlər müxtəlifdir. Beyhəqi, ibn əl-Cəuzi, Subki, Qazi İyaz və s. alimlər hədisi səhih hesab ediblər. Bununla belə, onlar Əbdürrəhman b. Zeydin zəif ravi olduğunu bilirdilər. Necə ki, Hakim ən-Nisaburi də onun zəifliyini bilirdi, ancaq yenə də hədisin səhih olduğunu deyiblər. Yəni, mətnində heç bir problem görməyiblər. Bundan əlavə, Ömər b. əl-Xəttabın hədisinin İbn Abbasdan nəql edilən şahidi də var. Qəstəlani və onun kitabına şərh yazan Zərqani də hədisi cərhsiz, tənqidsiz səhih olduğunu qeyd edərək nəql ediblər. Foto scan da təqdim edə bilərik ehtiyac olsa.

Bir də Meysərədən gələn hədis var ki, mətnində Peyğəmbərin (s) dilindən bu sözlər keçir:

وقد رواه أبو الحسن بن بشران من طريق الشيخ أبي الفرج بن الجوزي في (الوفا، بفضائل المصطفى) صلى الله عليه وسلّم: حدّثنا أبو جعفر محمد بن عمرو، حدّثنا أحمد بن إسحاق بن صالح، حدّثنا محمد ابن صالح، حدّثنا محمد بن سنان العوفي، حدّثنا إبراهيم بن طهمان عن يزيد بن ميسرة، عن عبد الله بن سفيان، عن ميسرة قال قلت: يا رسول الله، متى كنت نبياً؟ قال: «لَمَّا خَلَقَ اللَّهُ الأرْضَ وَاسْتَوَى إلَى السَّمَاءِ فَسَوَّاهنَّ سَبْعَ سَمَواتٍ وَخَلَقَ العَرْشَ كَتَبَ عَلَى سَاقِ العَرْشِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ ااِ خَاتَمُ الأنْبِيَاءِ وَخَلَقَ اللَّهُ الجَنَّةَ الَّتي أسْكَنَهَا آدَمَ وَحَوَّاءَ فَكَتَبَ اسْمِي عَلَى الأبْوَابِ وَالأوْرَاقِ وَالقِبَابِ وَالخِيَامِ وَآدَمُ بَيْنَ الرُّوحِ والجَسَدِ، فَلَمَّا أَحْيَاهُ الله تَعَالَى نَظَرَ إلَى العَرْشِ فَرَأَى اسمِي فأخْبَرَهُ ااُ أنَّهُ سَيِّدُ وَلَدِكَ، فَلَمَّا غَرَّهُمَا الشَّيْطَانُ تَابَا وَاسْتَشْفَعَا بِاسْمِي إِلَيْهِ

Şeytan onları aldatdıqda, tövbə etdilər və mənim adım vasitəsilə Allahdan şəfaət estədilər.

İbn əl-Cəuzi, əl-Vəfa, s.26

Suyutinin tələbəsi olan Muhəmməd b. Yusif əs-Salihi deyib:

وروى ابن الجوزي بسند جيد لا بأس به

Hədisi ibn əl-Cəuzi rəvayət edib və sənədi güclüdür (ceyyiddir), onda heç bir eyb yoxdur.

Subul əl-Hadi vəl-Rəshad, c.1, s.86

Mənə daha çox İbn Teymiyyənin rəyi maraqlı gəldi, birinci Meysərənin hədisini qeyd edir, sonra da Ömər b. əl-Xəttabın, ondan sonra isə deyir:

فهذا الحديث يؤيد الذي قبله وهما كالتفسير للأحاديث الصحيحة

Bu iki hədis sanki sanki səhih hədisin təfsiridirlər.

İbn Teymiyyə, Məcmu əl-Fətava, 2/150 (onlayn 1/141)

Abdulhay, İbn Teymiyyə nə demək istəyib?
ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#880 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 16:46

Âdem aleyhisselamın Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ile Tevessül Etmesi Hadisi ve «Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın» Âyetinin Tefsiri
ar - en - fr - tr - es - id
Share |
Sizden Allah Azze ve Celle’nin «Ey iman edenler! Allah’tan korkun; sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın.» (Maide: 35) âyetini tevessülde sofilere bir reddiye olması için tefsir etmenizi rica ediyorum. Onlardan bazıları bu âyeti, peygamberler ve evliya ile tevessülün caiz olduğu şeklinde tefsir etmişlerdir. Âdem aleyhisselamın hata yaptığı hadisine gelince, onlar: Beyhaki, hadisin sahih olduğunu söyledi, diyorlar. Zehebi’de bu kitabı övmüştür.

Hamd, Allah’a mahsustur.

Birinci olarak: Âdem aleyhisselamın suç işlemesi ve Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ile tevessülde bulunması hadisi uydurma olup, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ve Âdem aleyhisselam adına uydurulmuş bir yalandır.

Bunun açıklaması (34715) numaralı sorunun cevabında geçti. Orada ilim ehlinden bunun yalan olduğuna dair açıklamaları naklettik. O âlimlerden bir tanesi de İmam Zehebi’dir. -Allah ona rahmet etsin-

Beyhaki -Allah ona rahmet etsin- bu hadisi “Sunen” adlı kitabında rivayet etmemiştir. Bunu “Delâilun-Nubuvvve” adlı kitabında rivayet etmiş ve onun “zayıf” olduğunu söylemiştir. Hadisin bir bölümünü zikrettikten sonra şöyle demiştir: “Bunda Abdurrahman ibnu Zeyd ibnu elsem teferrüt etmiştir. O da zayıftır.”

Hadisin metninin batıl ve kabul edilmez olduğuna işaret eden görüşlerden bir tanesi de şudur:

Âdem aleyhisselamın Allah Azze ve Celle’nin onunla tövbesini kabul ettiği duası, Allah Azze ve Celle’nin ‘Araf Suresi’ndeki şu buyruğudur:

﴿قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنْفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴾

«O ikisi şöyle demişlerdi: "Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz."» (‘Araf: 23)

İşte Âdem ve Havva’nın ettiği dua budur. Bu, sadece Allah Azze ve Celle’ye yapılan bir duadır. Allah’ın isim ve sıfatları ile tevessülde bulunmuş, içinde bulundukları hallerini zikrederek tevessülde bulunmuştur. Bu kelimeler, Âdem’in Rabbisinden aldığı sözler olup, onları söylemiş ve Allah da onun tövbesini kabul etmiştir. Allah Azze ve Celle’nin buyurduğu gibi:

﴿ فَتَلَقَّى آَدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ﴾

«Bundan sonradır ki, Âdem Rabbından bazı sözler alıp (O’na yalvarmıştı da), O da onun tövbesini kabul etmişti. Zaten tövbeleri kabul ederek bağışlayan yalnız O’dur.» (Bakara: 37)

İkinci olarak:

﴿ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُوا فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴾

«Ey iman edenler! Allah’tan korkun; Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın ve O’nun yolunda cihad edin ki, kurtuluşa eresiniz.» (Maide: 35) Bu âyette gelen “el-vesile” lafzı, Allah Azze ve Celle’ye ulaştıran yol, demektir. Allah Azze ve Celle’nin sevdiği ve razı olduğu yoldan başka Allah’a ulaştıran başka bir yol yoktur. Bu da ancak O’na itaat etmek ve günahtan kaçınmakla mümkün olur.

İbnu Kesir -Allah ona rahmet etsin- şöyle dedi:

“Allah Azze ve Celle mümin kullarına takvayı emrediyor. O ise, O’nun taati ile bir araya gelince ondan kasıt haramlarından uzak durmak ve yasaklarını terk etmektir. Allah Azze ve Celle ondan sonra: «Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın» buyurmuştur. Sufyan es-Sevri, Talha’dan, O da ‘Atâ’dan bildirdiğine göre İbnu Abbâs şöyle dedi: “Yani buradaki tevessül, yakınlaşmak manasına gelir.” Mucahid, Ebu Vâil, Hasan Basri, Katâde, Abdullah ibnu Kesir, Suddî, İbnu Zeyd ve başka biri bunu söylemiştir. Katâde şöyle dedi: “Yani Allah Azze ve Celle’ye itaat ederek ve razı oldukları ile amel ederek yakınlaşın.” İbnu Zeyd de şöyle dedi: “Onlar, Allah’a dua edip kendilerini Rablerine yaklaştıracak vesile ararlar.” İmamların söyledikleri işte budur ve bunda tefsirciler arasında görüş ayrılığı yoktur.

“Vesâil” ve “vesile” kendisi ile maksuda ulaşmaktır. (İbnu Kesir’in sözleri burada bitti.)

[İbnu Kesir Tefsiri: 2/53,54]

Şankiti -Allah ona rahmet etsin- şöyle dedi:

“Şunu çok iyi bil ki, âlimlerin çoğunluğu buradaki vesileden muradın Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin getirdikleri doğrultusunda Allah Azze ve Celle’ye ihlas ile, O’nun emirlerini yerine getirmek ve yasakladıklarından kaçınmak suretiyle Allah Azze ve Celle’ye yakınlaşmaktır. Çünkü bu yol, Allah’ı razı etmedeki ve katındaki dünya ve âhiret hayrını elde etmedeki tek yoldur.

Vesilenin aslı ise, bir şeye yaklaşılan yoldur. Ona ulaşmanın tek yolu da âlimlerin ortak görüşüne yani icmasına göre Allah’ın sevdiği ve razı olduğu Salih ameldir. Çünkü Rasûlü sallallahu aleyhi ve selleme uymaktan başka Allah’a bir vesile yoktur. Vesile’den muradın bu olduğuna dair açıklayıcı birçok âyet vardır. Allah Azze ve Celle şöyle buyurdu:

﴿ وَمَآ ءَاتَـٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَـٰكُمْ عَنْهُ فَٱنتَهُواْ﴾

«Rasûl size neyi vermiş ise onu alın, sizi neyden de sakındırmış ise ondan uzak durun.» (Haşr: 59/57)

﴿قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِى﴾

«(Ey Muhammed!) De ki: Şayet Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun.» (Âli İmrân: 3/31)

﴿قُلْ أَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَأَطِيعُواْ ٱلرَّسُولَ﴾

«(Ey Muhammed!) De ki: Allah’a itaat edin, Rasûlüne itaat edin.» (Nur: 24/54)

#881 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 16:46

Bunlar gibi daha birçok âyet vardır. İbnu Abbas’tan -Allah ondan ve babasından razı olsun- rivayet edildiğine göre, O, vesileden muradın, ihtiyaç olduğunu söylemiştir.

İbnu Abbas’tan rivayet edilen bu sözün manası: «Siz O’na yaklaştıracak vesile arayın» Yani, hacetinizi, ihtiyacınızı Allah’tan isteyin, demektir. Çünkü yalnızca Allah Azze ve Celle tek başına onu vermeye güç ve kuvvet sahibidir. Bu manayı açıklayan âyetlerden birisi de Allah Azze ve Celle’nin şu buyruğudur:

﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ تَعْبُدُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ لاَ يَمْلِكُونَ لَكُمْ رِزْقاً فَٱبْتَغُواْ عِندَ ٱللَّهِ ٱلرِّزْقَ وَٱعْبُدُوهُ﴾

«Allah’ı bırakıp da sizin ibadet ettikleriniz, size hiçbir rızık vermeye muktedir değillerdir. Siz, rızkı Allah katında arayın; O’na ibadet edin.» (Ankebût: 29/17)

﴿وَٱسْأَلُواْ ٱللَّهَ مِن فَضْلِهِ﴾

«Allah’tan, O’nun lûtfunu isteyin.» (Nisa: 4/32)

Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurmuştur:

( إذا سألتَ فاسأل الله )

"Bir şey istediğin zaman yalnızca Allah’tan iste."

Sonra Şankîtî -Allah ona rahmet etsin- şöyle dedi:

“Gerçek şudur ki, vesilenin manası âlimlerin çoğunluğunun dediği gibi, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellemin getirdikleri doğrultusunda ibadette ihlâs ile Allah Azze ve Celle’ye yaklaşmaktır. İbnu Abbas’ın tefsiri de buna dahildir.

Çünkü Allah’a dua etmek, ihtiyaçların giderilmesi için Allah’a yalvarmak, Allah’ın rahmet ve rızasını kazanmadaki vesiledir ki, bu, ibadet çeşitlerinin en yücesidir.

Bununla şu gerçeği öğrenmiş oluyorsun ki, tasavvuf iddiasında bulunan cahillere tabi olan inançsız kişilerin birçoğu, âyette vesileden kastedilenin “şeyh” olduğunu ve onun kendileri ile Rableri arasında bir vesile olduğunu iddia etmişlerdir. Hiç şüphesiz o, cehalette ve körlükte kaybolmuş ve apaçık bir sapıklığa dalmıştır. Bu Allah Azze ve Celle’nin Kitabı ile oynamaktır. Yine bu, kâfirlerin küfrünün usulleri gereğince Allah’tan gayrisini vasıtalar edinmektir. Tıpkı Allah Azze ve Celle’nin şu Âyeti Kerime’sinde bunu açıkça beyan buyurduğu gibi:

﴿مَا نَعْبُدُهُمْ إِلاَّ لِيُقَرِّبُونَآ إِلَى ٱللَّهِ زُلْفَىۤ ﴾

«“Biz onlara, ancak bizi Allah’a daha çok yaklaştırmaları için ibadet ediyoruz.”» (Zumer: 39/3)

﴿وَيَقُولُونَ هَـٰؤُلاۤءِ شُفَعَـٰؤُنَا عِندَ ٱللَّهِ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ ٱللَّهَ بِمَا لاَ يَعْلَمُ فِى ٱلسَّمَـوَتِ وَلاَ في ٱلأرْضِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ ﴾

«(O müşrikler), Allah'ı bırakarak, kendilerine zararı da faydası da dokunmayan şeylere ibadet ederler ve "bunlar, Allah katında bizim şefâatçilerimizdir" derler. (Ey Muhammed! Onlara) de ki: "Siz, göklerde ve yerde olup da Allah'ın bilmediği bir şeyi mi O'na haber veriyorsunuz? Allah, onların şirk koştukları şeylerden münezzehtir ve çok yücedir."» (Yunus: 10/18)

Dini yaşamakla mükellef olan herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki, Allah’ın rızasına, Cennetine ve rahmetine ulaştıran yol, Rasûlü sallallahu aleyhi ve selleme uymaktır. Her kim bu yoldan çıkarsa, muhakkak o, kötü bir yola sapmıştır.

﴿لَّيْسَ بِأَمَـٰنِيِّكُمْ وَلاۤ أَمَانِىِّ أَهْلِ ٱلْكِتَابِ مَن يَعْمَلْ سُوۤءًا يُجْزَ بِهِ﴾

« (Ancak bu cennete giriş) ne sizin boş hayallerinizle ve ne de kitap ehlinin boş hayalleriyle olur. Her kim bir kötülük işlerse, o yüzden cezalandırılır.» (Nisa: 4/123)

Burada açıklamasını yaptığımız “vesile” Allah’ın şu âyetindeki manası da budur:

﴿أُولَـٰئِكَ ٱلَّذِينَ يَدْعُونَ يَبْتَغُونَ إِلَىٰ رَبِّهِمُ ٱلْوَسِيلَةَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ﴾

« Oysa onların (ilâh olarak) çağırdıklarından Allah'a en yakın olanı bile tâat ile Rablarına daha yakın olmak için vesile ararlar.» (İsra: 17/57)

Yine vesileden murad, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellemin bize kendisine verilmesi için Allah’a dua etmemizi emrettiği cennetteki makam değildir. Biz Allah’a, Nebisi sallallahu aleyhi ve selleme o makamı vermesini umarız. Çünkü o sadece bir kul içindir ki, o kimsenin Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem olması temenni edilir.” (Şeyh Şankîtî’nin muhtasar olarak alıntı yapılan sözleri burada bitti.)

[Edvâul-Beyân: 2/86-88]

Allah Azze ve Celle en iyi bilendir.

#882 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 17:25

butun getirilen shubheler bu hedis kimi zeif ve uydurma hedislerdir.selefin tevessul barede gorushu mohkem ve aydin delillere esaslanir.

#883 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 17:54

butun getirilen shubheler bu hedis kimi zeif ve uydurma hedislerdir.selefin tevessul barede gorushu mohkem ve aydin delillere esaslanir.

Əbdulhay, sizi kim məcbur edir ki, təvəssül edəsiniz. Xoşuna gəlmir təvəssül etmək, onda birbaşa və təvəssülsüz, şəfaət etmədən və Peyğəmbəri (S) və Onun pak Əhli-Beytini xatırlamıyıb tək Allahdan (c.c.) nə istəyirsiz diləyin. Niyyətin təmiz olsa Rəbbin sənin duanı eşidər və qəbul edər.

Digər tərəfdən, mənə elə gəlir ki, sən özünü dünyanın ən gözəl və pak olan naz-nemətindən məhrum edirsən.
Təvəssülsüz duan bilirsən nəyə bənzər?
Sanki, bir əyalətin Padşahı rəiyyətə şahyanə bir qonaqlıq verir. Hamının arzusu budur ki, o qonaqlıqda iştirak edələr. Amma ora dəvət olunanların sayı məhduddur. Xoşbəxtlikdən sən də dəvət olunmusan.
Sən bilirsən nə edirsən?
Qonaqlığa gəlmisən, amma ağzıva heç nə vurmursan. Sanki sənin üçün fərqi yox idi.
Onda yerini verəydin birinə də...
Niyə xəsislik edirsən???...
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

#884 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 18:12

bidet ve zelalet ehlinin elecede xeta etmish alimlerin reyleri zeif ve uydurma hedislere esaslanir. qebirdekilerle tevessul,onlarin qiyamete qeder shefaet etmesi,eshitmesi,qul ile Allah arasinda "posrednik" olmasina qurandan hec bir delil yoxdur. eksine,bunu tersini subut eden ayeler vardir.hansiki yuxarida turkce getirilmishdir.meslehet budurki diqqetle oxuyasiniz.selefin eqideside bu mohkem ayelere ve sehih hedislere esaslanir.zaten ele tovhidde budur-Allahi ibadetde tekleshdirmek.

#885 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 18:20

Âdem aleyhisselamın Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ile Tevessül Etmesi Hadisi ve «Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın» Âyetinin Tefsiri
ar - en - fr - tr - es - id
Share |
Sizden Allah Azze ve Celle’nin «Ey iman edenler! Allah’tan korkun; sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın.» (Maide: 35) âyetini tevessülde sofilere bir reddiye olması için tefsir etmenizi rica ediyorum. Onlardan bazıları bu âyeti, peygamberler ve evliya ile tevessülün caiz olduğu şeklinde tefsir etmişlerdir. Âdem aleyhisselamın hata yaptığı hadisine gelince, onlar: Beyhaki, hadisin sahih olduğunu söyledi, diyorlar. Zehebi’de bu kitabı övmüştür.

Hamd, Allah’a mahsustur.

Birinci olarak: Âdem aleyhisselamın suç işlemesi ve Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ile tevessülde bulunması hadisi uydurma olup, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem ve Âdem aleyhisselam adına uydurulmuş bir yalandır.

Bunun açıklaması (34715) numaralı sorunun cevabında geçti. Orada ilim ehlinden bunun yalan olduğuna dair açıklamaları naklettik. O âlimlerden bir tanesi de İmam Zehebi’dir. -Allah ona rahmet etsin-

Beyhaki -Allah ona rahmet etsin- bu hadisi “Sunen” adlı kitabında rivayet etmemiştir. Bunu “Delâilun-Nubuvvve” adlı kitabında rivayet etmiş ve onun “zayıf” olduğunu söylemiştir. Hadisin bir bölümünü zikrettikten sonra şöyle demiştir: “Bunda Abdurrahman ibnu Zeyd ibnu elsem teferrüt etmiştir. O da zayıftır.”

Hadisin metninin batıl ve kabul edilmez olduğuna işaret eden görüşlerden bir tanesi de şudur:

Âdem aleyhisselamın Allah Azze ve Celle’nin onunla tövbesini kabul ettiği duası, Allah Azze ve Celle’nin ‘Araf Suresi’ndeki şu buyruğudur:

﴿قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنْفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴾

«O ikisi şöyle demişlerdi: "Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz."» (‘Araf: 23)

İşte Âdem ve Havva’nın ettiği dua budur. Bu, sadece Allah Azze ve Celle’ye yapılan bir duadır. Allah’ın isim ve sıfatları ile tevessülde bulunmuş, içinde bulundukları hallerini zikrederek tevessülde bulunmuştur. Bu kelimeler, Âdem’in Rabbisinden aldığı sözler olup, onları söylemiş ve Allah da onun tövbesini kabul etmiştir. Allah Azze ve Celle’nin buyurduğu gibi:

﴿ فَتَلَقَّى آَدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ﴾

«Bundan sonradır ki, Âdem Rabbından bazı sözler alıp (O’na yalvarmıştı da), O da onun tövbesini kabul etmişti. Zaten tövbeleri kabul ederek bağışlayan yalnız O’dur.» (Bakara: 37)

İkinci olarak:

﴿ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُوا فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴾

«Ey iman edenler! Allah’tan korkun; Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın ve O’nun yolunda cihad edin ki, kurtuluşa eresiniz.» (Maide: 35) Bu âyette gelen “el-vesile” lafzı, Allah Azze ve Celle’ye ulaştıran yol, demektir. Allah Azze ve Celle’nin sevdiği ve razı olduğu yoldan başka Allah’a ulaştıran başka bir yol yoktur. Bu da ancak O’na itaat etmek ve günahtan kaçınmakla mümkün olur.

İbnu Kesir -Allah ona rahmet etsin- şöyle dedi:

“Allah Azze ve Celle mümin kullarına takvayı emrediyor. O ise, O’nun taati ile bir araya gelince ondan kasıt haramlarından uzak durmak ve yasaklarını terk etmektir. Allah Azze ve Celle ondan sonra: «Sizi O’na yaklaştıracak vesile arayın» buyurmuştur. Sufyan es-Sevri, Talha’dan, O da ‘Atâ’dan bildirdiğine göre İbnu Abbâs şöyle dedi: “Yani buradaki tevessül, yakınlaşmak manasına gelir.” Mucahid, Ebu Vâil, Hasan Basri, Katâde, Abdullah ibnu Kesir, Suddî, İbnu Zeyd ve başka biri bunu söylemiştir. Katâde şöyle dedi: “Yani Allah Azze ve Celle’ye itaat ederek ve razı oldukları ile amel ederek yakınlaşın.” İbnu Zeyd de şöyle dedi: “Onlar, Allah’a dua edip kendilerini Rablerine yaklaştıracak vesile ararlar.” İmamların söyledikleri işte budur ve bunda tefsirciler arasında görüş ayrılığı yoktur.

“Vesâil” ve “vesile” kendisi ile maksuda ulaşmaktır. (İbnu Kesir’in sözleri burada bitti.)

[İbnu Kesir Tefsiri: 2/53,54]

Şankiti -Allah ona rahmet etsin- şöyle dedi:

“Şunu çok iyi bil ki, âlimlerin çoğunluğu buradaki vesileden muradın Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin getirdikleri doğrultusunda Allah Azze ve Celle’ye ihlas ile, O’nun emirlerini yerine getirmek ve yasakladıklarından kaçınmak suretiyle Allah Azze ve Celle’ye yakınlaşmaktır. Çünkü bu yol, Allah’ı razı etmedeki ve katındaki dünya ve âhiret hayrını elde etmedeki tek yoldur.

Vesilenin aslı ise, bir şeye yaklaşılan yoldur. Ona ulaşmanın tek yolu da âlimlerin ortak görüşüne yani icmasına göre Allah’ın sevdiği ve razı olduğu Salih ameldir. Çünkü Rasûlü sallallahu aleyhi ve selleme uymaktan başka Allah’a bir vesile yoktur. Vesile’den muradın bu olduğuna dair açıklayıcı birçok âyet vardır. Allah Azze ve Celle şöyle buyurdu:

﴿ وَمَآ ءَاتَـٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَـٰكُمْ عَنْهُ فَٱنتَهُواْ﴾

«Rasûl size neyi vermiş ise onu alın, sizi neyden de sakındırmış ise ondan uzak durun.» (Haşr: 59/57)

﴿قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِى﴾

«(Ey Muhammed!) De ki: Şayet Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun.» (Âli İmrân: 3/31)

﴿قُلْ أَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَأَطِيعُواْ ٱلرَّسُولَ﴾

«(Ey Muhammed!) De ki: Allah’a itaat edin, Rasûlüne itaat edin.» (Nur: 24/54)

Bismillah,bir xahişim var,imkan varsa bunu bir az rəbli elə,başlıqda da yaz ki,bu kimin təfsiridir(hansı alimin),əgər qarışıqdırsa,onda hansı sözü hansı alim təfsirində deyibsə onu yaz.Əgər kimsə özündən təfsir veribsə nahaq yerə yazmısan.Sözləri kiməsə yox,məhz müfəssirlərinizə aid olsun...

#886 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 18:24

bidet ve zelalet ehlinin elecede xeta etmish alimlerin reyleri zeif ve uydurma hedislere esaslanir. qebirdekilerle tevessul,onlarin qiyamete qeder shefaet etmesi,eshitmesi,qul ile Allah arasinda "posrednik" olmasina qurandan hec bir delil yoxdur. eksine,bunu tersini subut eden ayeler vardir.hansiki yuxarida turkce getirilmishdir.meslehet budurki diqqetle oxuyasiniz.selefin eqideside bu mohkem ayelere ve sehih hedislere esaslanir.zaten ele tovhidde budur-Allahi ibadetde tekleshdirmek.

Bismillah,elə yazındakı sonuncu cümləyə fikir deyim,heç kəs İBADƏTDƏ cütləşdirmir!!!
Sənə dedim axı belə olmayacaq!!!
Buyur birinci yaz sələfin əqidəsini(qısa konkret),sünnülərin(4məhzəB ) əqidəsini,əgər alim bir hədisə səhih desə(təvəssülü caiz bilən) hökmü nədir???Özü də təvəssül etsə hökmü nədir?(yəni dildə deyil,əməldə də qəbul edir)..Bir inssan alimə istinad edib təvəssül etsə hökmü nədir??Hələlik bunlara cvb ver,copy-paste(yersiz) eləmə!!!
P.S təvəssül deyəndə nə nəzərdə tuturam:1.(nümunə)Allah,Nəbiyə(s) xatir məni bağışla
2.Ya RəsulAllah,mənə şəfaətçi ol

bunlar üzrə suallara cvb ver

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 10 октября 2011 - 18:25

#887 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 18:36

Əbdulhay, sizi kim məcbur edir ki, təvəssül edəsiniz. Xoşuna gəlmir təvəssül etmək, onda birbaşa və təvəssülsüz, şəfaət etmədən və Peyğəmbəri (S) və Onun pak Əhli-Beytini xatırlamıyıb tək Allahdan (c.c.) nə istəyirsiz diləyin. Niyyətin təmiz olsa Rəbbin sənin duanı eşidər və qəbul edər.

Digər tərəfdən, mənə elə gəlir ki, sən özünü dünyanın ən gözəl və pak olan naz-nemətindən məhrum edirsən.
Təvəssülsüz duan bilirsən nəyə bənzər?
Sanki, bir əyalətin Padşahı rəiyyətə şahyanə bir qonaqlıq verir. Hamının arzusu budur ki, o qonaqlıqda iştirak edələr. Amma ora dəvət olunanların sayı məhduddur. Xoşbəxtlikdən sən də dəvət olunmusan.
Sən bilirsən nə edirsən?
Qonaqlığa gəlmisən, amma ağzıva heç nə vurmursan. Sanki sənin üçün fərqi yox idi.
Onda yerini verəydin birinə də...
Niyə xəsislik edirsən???...

yox,senin misalin duz deyil. men basqa cur misal cekim sene. beli biz birbasa Ulu Rebbimizden isteyirik,siz ise onu padshaha benzederek ,dushunursunuz ki xaishinizin yerine yetmesi ucun arada bir vasiteci,araduzelden necedeyim seni teqdim eden,loru dilde desek day-dayliq eden birisi olmalidir.sanki kimse seni "tapshirmasa" e'rizene qol cekmeyecekler, subhanallah ozun fikirlesh gor hansi tovhide uygundur.arada vasiteciye umud baglamaq tovhid ve tevekkukle bir zerbedir.insanin tevekkulunu Allaha deyil ovliyaya yoneldir.
sahebeler hetta sagliqlarinda iken kiminse gelib onlardan "menim ucun dua et" demesini beyenmezdiler.cunki bu insanin Allaha tevekkulunu azaldir.beli ,selef ,birbasha her bir duasini Allaha yoneldir. tovhid necede gozel nemetdir. efsuslar olsunki zeif ve uydurma hedisler ummet arasinda shubhe ve bidetlere yol acmishdir.bu quran ayelerini oxuyun ve dushunun-

1.əl-Fatihə5. Biz yalnız Sənə ibadət edir və yalnız Səndən kömək diləyirik.
3. Ali-İmran126.Kömək ancaq Qüdrətli və Müdrik Allahdandır.

#888 ABDULHAY

ABDULHAY

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 129 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 19:53

Bismillah,elə yazındakı sonuncu cümləyə fikir deyim,heç kəs İBADƏTDƏ cütləşdirmir!!!
Sənə dedim axı belə olmayacaq!!!
Buyur birinci yaz sələfin əqidəsini(qısa konkret),sünnülərin(4məhzəB ) əqidəsini,əgər alim bir hədisə səhih desə(təvəssülü caiz bilən) hökmü nədir???Özü də təvəssül etsə hökmü nədir?(yəni dildə deyil,əməldə də qəbul edir)..Bir inssan alimə istinad edib təvəssül etsə hökmü nədir??Hələlik bunlara cvb ver,copy-paste(yersiz) eləmə!!!
P.S təvəssül deyəndə nə nəzərdə tuturam:1.(nümunə)Allah,Nəbiyə(s) xatir məni bağışla
2.Ya RəsulAllah,mənə şəfaətçi ol

bunlar üzrə suallara cvb ver

aydin olurki menim yazilarimin hecimi seni onlari oxumaqdan cekindirir,amma men senin kopi etdiyin hedisleri defelerle oxumusham ve onlarin sehihliyini arasdirmaqa calishmisham.Adem es haqdaki hedisse reddiye (az dilinde olan)sheyh Albaniye mexsusdur. Turkce olan meqalenin muellifini aydinlashdira bilmedim,sayt selef saytidir.yeni selefin gorushunu eks etdirir.
verdiyin suallara artiq yazilarimda cavab vermishem, 1-2 bendlerde yazdiqlarin duzgun rey deyil,bunlar ehli sunnede var,amma batil reydir ve selef qebul etmir.

Men selefin gorushunu bacardigim qeder size anlatmaga calishdim.sualiniz varsa men hazir.icaze verseydiniz mende oz suallarimi size vererdim.bu suali bashqa forumda oxumushdum,menede maraqli qaldi.sizden sorushum belke siz bilesiniz. -Eger yapon bir shiye oz dilinde-yaponca hansisa imamdan ona shefaetci olmasini xaish edirse hemen imam onu nece basha dushecek? delil nedirki insan sag iken bilmediyi dili olenden sonra bilir?

#889 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 20:06

yox,senin misalin duz deyil. men basqa cur misal cekim sene. beli biz birbasa Ulu Rebbimizden isteyirik,siz ise onu padshaha benzederek ,dushunursunuz ki xaishinizin yerine yetmesi ucun arada bir vasiteci,araduzelden necedeyim seni teqdim eden,loru dilde desek day-dayliq eden birisi olmalidir.sanki kimse seni "tapshirmasa" e'rizene qol cekmeyecekler, subhanallah ozun fikirlesh gor hansi tovhide uygundur.arada vasiteciye umud baglamaq tovhid ve tevekkukle bir zerbedir.insanin tevekkulunu Allaha deyil ovliyaya yoneldir.
sahebeler hettaa sagliqlarinda iken kiminse gelib onlardan "menim ucun duet" demesini beyenmezdiler.cunki bu insanin Allaha tevekkulunu azaldir.beli ,selef ,birbasha her bir duasini Allaha yoneldir. tovhid necede gozel nemetdir. efsuslar olsunki zeif ve uydurma hedisler ummet arasinda shubhe ve bidetlere yol acmishdir.bu quran ayelerini oxuyun ve dushunun-

Sən mənim misalımı anlamadın.
Çünki, təsəvvür etmə qabiliyətin zəifdir. Hər şeyi hərfi mənada yozmayın.

Biz yalnız Sənə ibadət edir və yalnız Səndən kömək diləyirik.
Bu sözlər mənim namazdan sonra doğma dilimdə dualarımın əsasını təşkil edir. Və hər duadan sonra mən Peyğəmbər və onun pak ailəsinə (Ə) "səlavət" göndərirəm.
Necədir sənin üçün?
Biz sizdən fərqli olaraq Əhli-beyti (ə.s) və Peyğəmbərin sünnəsini unutmuruq. Siz isə bunları unutmağı bizə tövsiyyə edirsiniz. Bu da sizin - tovhid.

sahebeler hettaa sagliqlarinda iken kiminse gelib onlardan "menim ucun duet" demesini beyenmezdiler.cunki bu insanin Allaha tevekkulunu azaldir.beli ,selef ,birbasha her bir duasini Allaha yoneldir.

Mövzunu təzələmə!
Bu mövzu artıq çeynənilib, həzm olunub. 900-a yaxın cavab var, 50000 nəfər (dəfə) bunları oxuyublar.
Yeyən yedi, yeməyən ac qaldı. Lap olsun "Padşah" yanında...

Sələfi bu deyilənləri qəbul etməsəniz yazıqlar olsun sizə.
Sizin qəlbləriniz möhürlənib. Artıq sizə "tovhid" də kömək etməz.

araduzelden necedeyim seni teqdim eden,loru dilde desek day-dayliq eden birisi olmalidir.sanki kimse seni "tapshirmasa" e'rizene qol cekmeyecekler, subhanallah ozun fikirlesh gor hansi tovhide uygundur.

O, ki qaldı day-day söhbətinə;
Mən sənə qardaş kimi bir söz deyim:
Sizin day-day puldu oturub İsraildə, ABŞ-da, Səudiyyədə və s.
Bizim isə imanımız tək Allahdır və Onun sevımlı məsumları (ə.s) ilə bərabər.
Sələfi sən sitayiş etməyində ol, biz də müqəddəs yolumuzda qalaq. Sən sağ, biz səlamət.
Əsas ruhdu!

Сообщение отредактировал Vey-sal: 10 октября 2011 - 20:09

#890 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 20:13

aydin olurki menim yazilarimin hecimi seni onlari oxumaqdan cekindirir,amma men senin kopi etdiyin hedisleri defelerle oxumusham ve onlarin sehihliyini arasdirmaqa calishmisham.Adem es haqdaki hedisse reddiye (az dilinde olan)sheyh Albaniye mexsusdur. Turkce olan meqalenin muellifini aydinlashdira bilmedim,sayt selef saytidir.yeni selefin gorushunu eks etdirir.
verdiyin suallara artiq yazilarimda cavab vermishem, 1-2 bendlerde yazdiqlarin duzgun rey deyil,bunlar ehli sunnede var,amma batil reydir ve selef qebul etmir.

Men selefin gorushunu bacardigim qeder size anlatmaga calishdim.sualiniz varsa men hazir.icaze verseydiniz mende oz suallarimi size vererdim.bu suali bashqa forumda oxumushdum,menede maraqli qaldi.sizden sorushum belke siz bilesiniz. -Eger yapon bir shiye oz dilinde-yaponca hansisa imamdan ona shefaetci olmasini xaish edirse hemen imam onu nece basha dushecek? delil nedirki insan sag iken bilmediyi dili olenden sonra bilir?

Bismillah,sualına sonra cavab verərik,belə bəhs olmur..Mən elə indi konkret suallar verdim,buyur cavab ver.

1-2 bendlerde yazdiqlarin duzgun rey deyil,bunlar ehli sunnede var,amma batil reydir ve selef qebul etmir.

1-2bənd deyil,nə isə...əhli-sünnə nədir,sələf nədir??Sələf əhli-sünnədirsə niyə alimin rəyini yazırsan ki,SƏLƏF RƏDD EDİR,demək eyni şey deyil?
Sən bəzi hədislərə nəsə yazmısan,mən konkret alimin,bunu edənin hökmünü soruşdum..Sünnü və sələfin təvəssül barədə rəyini DƏLİLSİZ səndən istədim,qısa-konkret.Özü də qeyd etdim ki,2növ təvəssül var,birbaşa istəmək,xatir istəmək...bunların hər ikisi üzrə yuxarıdakı suallara cavab ver,vermisənsə qısa bir də cvb ver,amma aydın olsun ki,alimin hökmü nədir 1.halda,ikinci halda..alimə istinad edənin hökmü,sələfin və sünnülərin rəyi...
Sualına cavab sual şəklində verim,əgər RəsulAllaha(s) ÖZ dilimizdə salam desən(tutaq ki qəbrinin yanında),İslam cəhətdən problem olacaq???Şirk,bidət və s kimi...əgər olarsa,niyə Nəbidən(s) nəsə istəmək(fərz elə ki caizdir) öz dilimizdə olmasın,yox elə salam olmazsa NİYƏ OLMAZ!?

#891 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 20:17

Bismillah,onda həkimə niyə gedirsiz???Kömək bəli Allahdandır,lakin vasitə də qoyub.Sənin sözündən çıxır ki,birinə desən gəl kömək elə bu stolu qaldıraq şirk olacaq????Təvəssül edəndə məqsəd şəfaət edənin bizimçün dua etməsidir!!!
"Ya Hüseyn,övlad ver",mənası budur kii,"Ağa,dua elə ALLAH övlad versin"

#892 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 20:57

Yeni tecili yardim mashini ozu shirkdir, cunki tecili mashin demirden akumlyatordan ibaretdir, onu suren shoferide telesdirsen shirk sayilir, cunki Allahdan istemelisen)))
Eger sen desan ki sabah yagish yagir, buda sherik goshmagdir, cunki duzunu Allah bilir. Allahdan bashga hec kes bilmirki sabah yagish yagar, televizorda hava hagginda deyilnler hamisi yalandir, shirkdir.
Eger ushaglara balaca kukla alirsan, buda shirkdir)))

Kiminləsə şərikli bir dükan açsan bu da şirkdi.Ümumiyyətlə "şirkət" sözü də şirkdi.Ümumiyyətlə "şirkət" sözünü "kompaniya" sözü ilə əvəz eləmək lazımdı! Xahiş edirəm, şirk eləməyəsən.Ümumiyyətlə,Azərbaycanda vahabilərdən başqa "müsəlman" yoxdu.Sən onların namaz qılmaqlarına, oruc tutmaqlarına, "lə iləhə illəllah" deməklərinə baxma! Vahabilərdən başqa hamısı "muşrikdi" , "bidətçidi". Onlar öz qəlblərində "müşrikdirlər" :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 10 октября 2011 - 21:07

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#893 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 20:58

Həkimə getmək olmaz! Şirkdi! Allaha ibadət edin! Həkimə yox! :rolleyes:
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#894 Ebul Hesen

Ebul Hesen

• Murid
  • 288 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:07

ABDULHAY, SEN SHIYELERI KAFIR MUSHRIK HESAB ETMIRSEN?
Ey Muaviye... Doyush isteyirsen. Ele ise xalqi bir yana qoyub tekce qarshima cix... Men Ebul Hesenem. Bedrde atanin, dayinin, qardasinin bashlarini keserek men oldurdum. o qilinc hele de menimledir. Men ne dinimi deyishdirdim ne de yeni bir peygember uydurdum. Men sizin isteyerek terk etdiyiniz ve istemeyerek mecburi girdiyiniz yoldayam.

#895 Mumin

Mumin

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:15

Həmin guya ancaq ona ibadət etdiyinizi iddia etdiyiniz Allah subhanəhu və taala əmr vremişdir ki Ondan gözəl adları vasitəsilə dua edib istəyin!Gözəl ismlər Allaha məxsusdur ona bu ismlər vasitəsilə dua edin!Niyə verib bu əmri?
Bu ayənin təfsirində mötəbər bir hədisdə həmin ayənin təfsirində İmam Sadiq(əs) bildirir ki ayənin batinində vardır ki gözəl ismlərdən məqsəd həmdə budur ki dua etdikdə Allaha bizim adlarımız vasitəsilə təvəssül edilərək istənilsin!Ölü diri qeyd şərt qoymur!Bunu anlamaq çox çətindir?
Onda sənə birinci ibadət sözünün düzgün mənasın anladım sonra vəfatından sonra məsələsin hıll edərik.
İbadət və itaətdə tövhid (Vəhhabilərin bəhanəsi)
Bütün dövrlərdə səmavi peyğəmbərlərin dəvəti bir olan Allaha ibadət etmək olmuşdur. Yəni bütün insanlar Allaha ibadət etməli, başqa mövcudlara və məxluqlara ibadət etməkdən çəkinməlidirlər.
Bir olan Allaha ibadət etmək və ikiliyə ibadət etməyin zəncirini sındırmaq səmavi göstərişlərin əsasını təşkil etmiş və bütün ilahi peyğəmbərlərin başlıca məqsədi olmuşdur. Peyğəmbərlər sırf şirklə, xüsusi ilə də ibadətdə olan şirk ilə mübarizə aparmışlar.
Quran bu həqiqəti açıq-aşkar xatırladır:
“Biz hər ümmətə: − Allaha ibadət edin, Tağundan çəkinin! −deyə peyğəmbər göndərmişik.”
“(Ya Mühəmməd!) Səndən əvvəl elə bir peyğəmbər göndərmədik ki, Ona: “Məndən başqa heç bir tanrı yoxdur. Buna görə də, yalnız mənə ibadət edin!”− deyə vəhy etməyək].”
Bir olan Allaha ibadət etmək bütün şəriətlərdə ən başlıca məqsəddir:
“(Ya Mühəmməd!) Söylə: “Ey kitab əhli, sizinlə bizim aramızda eyni olan (fərqi olmayan) bir kəlməyə tərəf gəlin! (o kəlmə budur:) Allahdan başqasına ibadət etməyək. Ona şərik qoşmayaq və Allahı qoyub bir-birimizi (özümüzə) Rəbb qəbul etməyək...”
İbadətdə tovhid əsl və möhkəm sütunlardan biridir və heç bir müsəlman bunun ziddinə çıxmayıbdır. Bütün tayfaların bu haqda nəzəri birdir. [u]“Mötəzilə” dəstəsi “feldə tovhid”-i, “əşairə” dəstəsi isə “sifətdə tövhid”-i qəbul etməmələrinə baxmayaraq, bunlar hamısı ibadətdə tovhidi qəbul edirlər.[/u] Heç bir müsəlman bunu inkar edə bilməz. Əgər, bu haqda müsəlmanlar arasında ixtilaf varsa, bunlar hamısı ibadətin növlərinə aiddir. Yəni hər hansı bir əməlin ibadət olub-olmamasında ixtilaf vardır. Allahdan başqasına ibadət etmək haram və şirkdir. Buna görə də gərək biz ibadətin leksik (lüğəvi) və Quranda olan mənasını işıqlandıraq.
Daha açıq desək, ibadətdə tovhid xüsusi bir dəstəyə aid ediləsi bir əməl deyildir. Əksinə, bütün müsəlmanların nəzərində bir əməl sayılır. Lakin bəzi əməlləri bir qrup ibadət adlandırırlar. Başqa müsəlmanların nəzərində isə bu əməllər ibadət sayılmır. Buna görə də, gərək ibadətə məntiqi cəhətdən tərif verməklə əhatə dairəsini müəyyənləşdirək.
İbadətin leksik mənası və onun geniş tərifi
“İbadət” ərəb sözü olub, sitayiş etmək deməkdir. İbadətin mənasına məntiqi cəhətdən tərif vermək mümkün olmamasına baxmayaraq, sitayiş sözünün mənası bizim hamımıza aydındır.
Biz yer və göyün nə olduğunu başa düşdüyümüz bir halda ona tərif verə bilmirik. Lakin onların adları çəkilən zaman ani olaraq yer və göy gözlərimiz önündə canlanır.
İbadət və sitayiş sözləri də yer və asiman kəlmələrinə oxşayır, yəni onlara məntiqi cəhətdən tərif verə bilməsək də, mənalarını dərk edə bilirik. Həqiqi aşiq öz məşuqunun qapısını, divarını öpüb onun paltarını və köynəyini sinəsi üstünə qoyursa və yaxud onun ölümündən sonra qəbrini öpürsə, heç bir millət və məzhəbi aşiqin məşuqa qarşı bu rəftarını sitayiş və ibadət adlandırmır.
Dünyanın böyük rəhbərlərinin mumiyalanmış cəsədlərinin ziyarətinə gəlib, cəsədləri qarşısında bir neçə dəqiqə sükut edib onları yad etmək ibadət sayılmır. Burada bir çox oyanmış vicdanlara hakim ibadət və ehtiramın mənasını ayırd etmək istərdik. Əgər “ibadət”ə məntiqi cəhətdən tərif vermək istəyiriksə, ona üç formada tərif vermək olar. Bu təriflərin üçü də bir hədəfi açıqlayır. Ən əvvəl vəhhabilərin ibadət üçün söylədikləri tərifin iki nöqsanını xatırladırıq.
İbadətin iki nöqsanı:
a) İbadət kölgələnmək və özünü kiçiltmək mənasında: Lüğət kitablarında “ibadət” sözü özünü kiçiltmək və təvazökarlıq mənasında təfsir olunub.
Lüğət alimlərinin bu təfsiri “ibadət” kəlməsinin səhih və düzgün mənasını izah edə bilməz. Çünki:
1− Əgər ibadət kəlməsi özünü kiçiltmək və təvazökarlıq mənasında olsa, heç kimi müvəhhid ( təkallahlı) adlandırmaq olmaz. Bəşər fitrətən maddi və mənəvi cəhətdən məqamları yüksək olan insanların müqabilində təvazökarlıq edir. Məsələn, tələbənin müəllimə, övladın ata-anaya və yaxud aşiqin məşuqa qarşı təvazökarlığı və s. kimi.
2− Quran valideyn müqabilində təvazökarlıq etmək üçün övladlara belə göstəriş verir.
“Onların hər ikisinə acıyaraq mərhəmət qanadının altına alıb: “Ey Rəbbim! Onlar məni körpəliyimdən (nəvazişlə) tərbiyə edib bəslədikləri kimi, Sən də onlara rəhm et!” −de.”
Əgər təvazökarlıq ibadət sayılırsa, onda gərək valideynə itaət edən təvazökar övladlar müşrik, valideynin üzünə ağ olanlar “təkallahlı” kimi tanınsınlar.
) Sonsuz təvazökarlıq.
Bəzi təfsir biliciləri lüğət alimlərinin səhv və nöqsanlarını görüb onların səhvlərini düzəltmək üçün bu kəlmələri başqa variantda təfsir ediblər:
“Mehribanlıq və məhəbbət üzündən sonsuz həddə təvazökarlıq etmək ibadət sayılır. Bu təfsirlə əvvəlki təfsir arasında heç bir fərq yoxdur. Çünki Allah mələklərə Adəm qarşısında səcdə etməyi göstəriş verir:
“Biz mələklərə: “Adəmə səcdə edin”− dedikdə İblisdən başqa (hamısı) səcdə etdi.”
Bir məxluq qarşısında səcdə etmək sonu olmayan təvazökarlığın bir nümunəsidir. Vəhhabilərin batil fikirləri düz olsa, onda gərək mələkləri müşrik, şeytanı isə “təkallahlı” kimi qəbul edək.
Yəqubun övladları, hətta onun özü və həyat yoldaşı Yusif qarşısında səcdə etdilər:
“Onların hamısı (ata-ana və on bir qardaşı) (hörmət əlaməti olaraq) ona (Yusifə) təzim edib əyildilər. Yusif dedi: “Atacan! Bu, əvvəl gördüyüm yuxunun yozumudur. Rəbbim onu (yuxunu) həqiqətə çevirdi.”
Quran Yusifin uşaqlıqda gördüyü yuxunu nəql edərək buyurur:
“Bir zaman Yusif atasına demişdi: “Atacan! Mən (yuxuda) on bir ulduz və Günəşlə Ayı gördüm. Gördüm ki, onlar mənə səcdə (təzim) edirlər.”
Bütün müsəlmanlar təkallahlıların rəhbəri olan əziz İslam Peyğəmbərinin ardıcılları olaraq “Həcərül-Əsvədi” (Kəbə evinin bir bucağında behiştdən göndərilmiş Qara daş) öpürlər və bu daşa əl sürtürlər, yəni bütpərəstlərin əməllərinə oxşar bir iş görürlər. Bununla belə, bütpərəstlərin gördüyü iş şirk, müsəlmanların gördüyü iş isə həqiqi tovhid sayılır.

İbadəti yalnız təvazökarlıq adlandırmaq olmaz. Əksinə, təvazökarlıq ibadətin bir ünsürüdür və bu, ibadətin əsasını təşkil etmir. Təvazökarlıq və özünü kiçiltmək gərək əqidə ilə birlikdə olsun. Belə olan halda, bu, əqidə sayılır. Əgər xüsusi bir əqidə olmadan təvazökarlıq olunsa, ibadət sayılmır.

İbadətin düzgün tərifi
Birinci tərif: Allaha qarşı əqidə ilə təvazökar və kiçiklik halında yerinə yetirilən əməl və yaxud deyilən nitq və ya sözə ibadət deyilir.
İndi görək ilahiyyat nə deməkdir? İlahiyyat “allahlıq” mənasında olub, “ilahi” isə Allah deməkdir. Əgər “ilah” kəlməsi məbud kimi təfsir olunursa, bu o deməkdir ki, məbud ilahın əsl həqiqi mənasını daşıyır. Əksinə, həqiqi və qondarma “ilahlara” bütün dünya millətləri arasında ibadət olunduğuna görə “ilah” kəlməsi məbud təsəvvür olunmuşdur. Əslində isə, məbudluq “ilahın” lazımlı şərtlərindən biridir.
Daha açıq desək, ilah kəlməsinin açıq mənası Allah deməkdir, yəni həmin “La ilahə illəllah” [176] ixlas ifadəsidir.
Əgər ilah sözü burada məbud mənasında işlənsə idi, ixlas ifadəsi öz həqiqi mənasını itirəcəkdi. Çünki məlum olduğu kimi, bu dünyada Allahdan başqa minlərlə məbud var. Bu mətləbin həqiqətini ayələrlə araşdırsaq, görərik ki, ibadət əqidə ilə Allaha doğru əməl və rəftara deyilir. Və belə bir əqidə ilə başqa mövcudlara ibadət olunmamalıdır. Quran Allaha ibadət etməyi göstəriş verməklə yanaşı, Allahdan başqa ilah olmadığını da sübut edir:
“Ey bəndələrim! Allaha ibadət edin. Sizin Ondan başqa heç bir tanrınız yoxdur.” / Əraf surəsi, 59-cu ayə/.
Bu ayənin məzmunu Quranda bir çox yerlərdə işlənmişdir. Əziz oxucular! Əraf surəsinin 58, 65, 73; Hud surəsinin 5, 61, 84; Ənbiya surəsinin 25; Möminun surəsinin 23, 32 və Taha surəsinin 14-cü ayələrinə müraciət edə bilərsiniz.
Bu ayələr əqidə ilə Allaha doğru təvazökarlığın ibadət olduğunu açıqlayır. Başqa ayələr də bu həqiqəti isbat edir:
“Onlara: “Allahdan başqa heç bir tanrı yoxdur” deyildiyi zaman təkəbbür göstərirdilər” /Saffat surəsi, 35-ci ayə/.
Yəni müşrik və kafirlər Quranın bu sözünə əhəmiyyət vermirdilər və başqa mövcüd olan ilahilərin ilahlığına inanırdılar. “Yoxsa onların Allahdan başqa bir tanrısı vardır? Allah bunların Ona qoşduqları şəriklərdən tamamilə uzaqdır!”[177]
Ayədə insanların Allahdan başqasını qəbul etdikləri üçün bu əməl şirk sayılır. “O kəslər ki, Allaha başqa tanrı şərik qoşdular! Onlar (başlarına gələcək müsibəti, düçar olacaqları əzabı, bütün dəb əməllərinin aqibətini) biləcəklər.”[178]
“Onlar Allahla yanaşı, başqa bir tanrıya ibadət etməz...”[179]
Müşriklər öz bütlərinə əqidə bağladıqlarına görə bu kimi ayələr nazil olmuşdur. “(Müşriklər Qiyamət günü) onlar üçün şəfaət diləsinlər (yaxud Allahın əzabını onlardan dəf etsinlər) deyə, Allahdan başqa tanrılar qəbul etdilər.”[180]
“Məgər siz Allahla yanaşı başqa tanrılar olduğuna şahidlik edirsiniz?”[181]
“Xatırla ki, bir zaman İbrahim atası Azərə demişdi: “Sən bütləri tanrılarmı qəbul edirsən?”[182]
Bu kimi ayələrdə bütpərəstlərin öz məbudlarına ilah dedikləri üçün bunun şirk olduğu hamıya bəlli olur. Bütlər Allahın məxluqu olduğu halda bunlara ibadət edirdilər. Quran bu haqda buyurur: “Bu, ona görədir ki, yalnız Allah çağırıldığı zaman inkar edir, Ona şərik qoşulduqda isə inanırdınız. İndi isə hökm uca, böyük olan Allahındır.”[183] Mərhum Ayətullah şeyx Məhəmməd Cavad Bəlaği “Alair-Rəhman” adlı öz nəfis təfsir kitabında ibadətə belə bir tərif verir:
İbadət insanın özü üçün təyin etdiyi bir varlığın müqabilində onun məqamının uca olmağının haqqını ödəmək üçün təvazökarlıqla etdiyi əməldir.
Mərhum Bəlaği vicdanı ilə ibadətə tərif vermişdir. Qeyd olunmuş ayələr bu tərifin düzgünlüyünü təsdiq edir.
Böyük ustad həzrəti Ayətüllahul-Uzma Xomeyni (Allah ona rəhmət eləsin) öz nəfis kitabında bu nəzərə üstünlük verərək buyurur:
“İbadət bir kəsə Allah ünvanı ilə sitayiş etməkdir. İstər, böyük Allah ünvanında olsun, istərsə də kiçik Allah ünvanında.”[184]
Bu nəzəriyyəyə açıq-aşkar sübut şirk ilə mübarizə edən ayələr toplusudur. Quran bütün mövcudları və məxluqları ilah adlandırıb sitayiş edənlərlə mübarizə aparmışdır.
Ayələrə müraciət etməklə “ilah” sözünün mənasının Allah olduğunu dərk edərik.
İbadətin ikinci tərifi
Rəbbin (sahib, yiyə mənasında) müqabilində təvazökarlıqla olunan əmələ ibadət deyilir. Yəni insan Rəbbinə qarşı sitayiş edərkən, özünü Rəbbinin müqabilində bəndə hesab edərsə, (istər bu onun Rəbbi olsun və yaxud olmasın) bu əməl ibadət sayılır. İbadətin Rəbbə layiq olan əməllərdən olduğunu Quran ayələri təsdiq edir:
“Məsih belə demişdir: Ey İsrail oğulları! Mənim də, sizin də Rəbbiniz olan Allaha ibadət edin!”[185]
“Şübhə yoxdur ki, Allah mənim də Rəbbim sizin də Rəbbinizdir. Elə isə, Ona ibadət edin! Budur doğru yol” /Ali-İmran, 51/.
Bəzi ayələrdə ibadət Xaliqə layiq olan əməllərdən biri sayılır.[186]
“Rəbb” kəlməsinin mənası nədir?
“Rəbb” sözü ərəb lüğətində bir işin idarə edilməsini birisinə tapşırmaq və bu işin taleyi onun əlində olmasına deyilir. Əgər ərəb dilində evin sahibinə, uşağın dayəsinə və əkinçiyə “Rəbb” deyilirsə, bu ona görədir ki, bu işlərin taleyi, ixtiyarı və idarə olunması onun əlindədir. Bizim həyatımız, ölümümüz, ruzimiz, bağışlanılmağımız, taleyimiz Allahın ixtiyarında olduğuna görə Onu “Rəbb” adlandırırıq. Əgər bu kimi işlərin başqa bir kəsin öhdəsində olmasını təsəvvür etsək, onda onu “Rəbb” təsəvvür etmiş olarıq. Və bu əqidə ilə də onun önündə sitayiş etsək, ona ibadət etmiş hesab olunuruq.
Daha açıq desək, ibadət və sitayiş bəndə olmağın bir növüdür. Yəni həqiqi bəndə özünü varlığa, ölüm-dirimə, ruzi-bərəkətə, məğfirətə[187], şəfaətə[188], ümumiyyətlə qanunlara /Tövbə surəsi, 31-ci ayə/ sahib olan malikə (varlığa) təslim edir.
İbadətin üçüncü tərifi
İbadət − Allah və yaxud bütün işlərin başlanğıcı olan varlıq qarşısında təvazökarlıqla sitayiş etməkdir.
Sözsüz ki, bütün yaranış və xilqət, varlığı diriltmək, öldürmək, ruzi yetirmək, bəndələrin günahlarını bağışlamaq və s. bu kimi işlər Allahın əlindədir.
Quran ayələrinə dəqqət yetirməklə, insanların ölüb-dirilməsinin və dünya işlərinin Allahın əlində olduğunun şahidi olarsınız.[189] Quran bu kimi işləri başqasına aid etməyin qarşısını almışdır.
Nizam intizamla, zərgər dəqiqliyi ilə yaradılmış dünyada olan hər bir varlıq, mövcudluq bir-birinə sıx bağlıdır. Bu nizamı (ay-günəş, yer, səma, yağış, külək...) yaradan Alladır. Quran bəzi yerlərdə Allahın əmri ilə icra olunan əməllərin, hərəkətlərin səbəblərini də xatırladır:
“Dirildən də, öldürən də Odur. Gecə və gündüzün bir-birinin ardınca gedib-gəlməsi də Onun əmrilədir. Məgər dərk etmirsiniz?”[190]
Lakin, Quran başqa bir yerdə mələkləri öldürən və dirildən tanıtdırır:
“Nəhayət birinizin əcəli gəlib çatdıqda onun canını mələklər alır.”[191]
Təbiətdə maddi və qeyri-maddi (mələklər) sayılan məxluqların gördükləri işlər hamısı uca olan Allahın iznilədir. Yəni mələklər Allahın əmri və göstərişi ilə işləri icra edirlər. Əgər bir nəfər bütün bu işləri Allahdan başqa birisinə, məsələn: mələyə, övliyaya aid etsə və bunlara əqidə bağlamaqla onun qarşısında sitayiş etsə, ibadət sayılır. Başqa sözlə desək, əgər Allah bu işləri məxluqa tapşırıb və bu məxluqlar özbaşına, müstəqil bu işləri icra edirlərsə, onda Allaha şərik sayılırlar. Belə bir əqidənin də şirk olması hamıya məlumdur. Quran bu haqda buyurur:
“İnsanların içərisində Allahdan qeyrilərini şərik qoşub, onları Allahı sevən kimi sevənlər də vardır” /Bəqərə surəsi, 165/.
Heç bir məxluq Allahın misli və şəriki ola bilməz. Əgər bir məxluq Allahın göstərişi və izni ilə iş görürsə, deməli, ona itaət etmiş sayılır.
Peyğəmbərin vaxtında olan müşriklər bütlərin bir çox işlərdə azad və müstəqil olduğuna əqidə bağlayırdılar.
Cahiliyyət zamanı insanlar müşrik əqidələri ilə bütün işlərin rahiblərin iradəsilə həyata keçdiyini güman edirdilər
“Onlar Allahı qoyub alim və rahiblərini, Məryəm oğlu İsanı özlərinə tanrılar qəbul etdilər.”[192]
Allaha məxsus olan şəfaət və bağışlanmağı bütlərə məxsus xüsusiyyət bilirdilər. Amma ayələrdə deyildiyi kimi, Allahın izni olmadan heç kim şəfaət edə bilməz: “Allahın izni olmadan, onun yanında kim şəfaət edə bilər?”[193]
Əgər onların məbudlarının Allahın izni ilə şəfaət etməyə əqidələri olsaydı, onda Quranda Allahın izni olmadan şəfaət etməyin qadağan olunmasına heç bir ehtiyac olmazdı.
Yunanıstanın hikmət sahiblərindən bəziləri dünyada növünə görə bir neçə Allah olduğunu güman edirdilər. Allaha məxsus olan işlərə qondarma məbudların qüdrəti və qabiliyyəti olduğuna inanırdılar. Dünyanın və insanın yaranışının məbudların iradəsilə baş verdiyinə inanan, Allahın bu işlərdən uzaq olduğunu güman edən cahil ərəblər mələklərə, aya, günəşə və ulduzlara sitayiş edirdilər.[194]
Onların bəziləri dəmirdən, daşdan düzəldilmiş bütləri yaradan və dünyanı idarə edən bilməsələr də, bu bütləri özlərinə şəfaət edən kimi qələmə verirdilər:
“Onlar Allahı qoyub özlərinə nə bir xeyir, nə də bir zərər verə bilən bütlərə ibadət edir və “Bunlar Allah yanında bizdən ötrü şəfaət edənlərdir” deyirdilər.”[195]
Bu batil əqidə üzündən bütlərə sitayiş edərək:
“Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik”[196] deyirdilər.
Hər bir əməl əqidə üzündən olarsa, ibadət sayılır. Beləliklə, hər bir mövcudun müqabilində əqidə üzündən olmadan təvazökarlıq və hörmət etmək ibadət sayılmır.
Müqəddəs İslam dinində aşiqin məşuqa, nökərin ağaya, arvadın ərə və s. ... səcdə etmələri haram sayılır. Lakin bu əməl əqidə üzündən olmasa ibadət sayılmır. Çünki Allahın izni olmadan heç kim başqa bir şəxsin qarşısında ibadət edə bilməz.
Nəticə:
Bura qədər çalışdıq ki, sizi ibadətin mahiyyəti ilə tanış edək, indi isə bu bəhsdən nəticə götürmək lazımdır.
Əgər bir nəfər bir neçə şəxsi ilah, rəbb və Allah hesab etmirsə və onlara təvazökarlıq, ehtiram edirsə:
“Onun (Allahın) möhtərəm bəndələri Ondan qabaq söz danışmaz, yalnız onun əmri ilə iş görərlər.”[197]
Sözsüz ki, belə bir əməl yalnız və yalnız təvazökarlıq və ehtiram sayılır.
Allah-taala bəzi bəndələrini yaxşı sifətlərlə tanıtdırmaqla insanları bu bəndələrə ehtiram etməyə cəlb edir:
“Allah Adəmi, Nuhu, İbrahim övladını və İmran ailəsini aləmlər (məxluqat, insanlar, bəşər övladı) üzərində seçilmiş (üstün) etdi.”[198]
Allah-taala i İbrahimi imamət məqamına yüksək etdi.
“Səni insanlara imam təyin edəcəyəm”[199] Allah-taala Quranda həzrət Nuh, İbrahim, Davud, Süleyman, Musa, Məsih və Həzrət Mühəmməd (s)-ı yaxşı sifətlərlə tanıtdırmaqla qəlblərin məhəbbətini onlara cəlb edib.
Hətta, bəzilərinin ehtiramını və məhəbbətini vacib etmişdir.
“Mən sizdən bunün (risaləti təbliğ etməyimin) müqabilində yaxınlarıma (nəslimə, əhli-beytimə) məhəbbət göstərməkdən başqa, bir şey istəmirəm...”[200]
Əgər insanlar Allahın əziz və yaxın bəndələrinə sağlığında və vəfatından sonra rəbb və ilah əqidəsi olmadan ehtiram və hörmət edərsə, heç bir millət nə bu əməli ibadət, nə də o insanı müşrik hesab edə bilməz.
Xəbərdar olduğunuz kimi, dini rəhbərlərə itaət edərək həcc mərasimində Həcərül-Əsvədə (Qaradaş) əl sürtür, bu daşı öpür, Allah evinin ətrafına dövrə (təvaf) vurur, Səfa və Mərvə dağları arasında qaçırıq, yəni bütpərəstlərin bütlərə qarşı etdiyi əməllərə oxşar bir iş görürük. Bəs nə üçün indiyə kimi “daşa-torpağa ibadət edirik” sualını özümüzə verməmişik? Çünki biz daş-torpaqda zərrə qədər xeyir və zərərin olmadığını bilirik.
Əgər biz bu daş-torpağı rəbb, ilah adlandırıb əqidə üzündən bu işləri görsəydik, bütpərəst olardıq. Buna görə də, peyğəmbərin, imamın, müəllimin, ata-ananın əlini öpmək və yaxud Quranı, dini kitabları, məqbərələri və Allah övliyalarına aid olan tarixi abidələri ehtiram üzündən öpməyin heç bir zərəri yoxdur.
Mələklərin Adəmə səcdə etmələri və Yusifin qardaşlarının Yusifə səcdə etmələri Quranda zikr olunub:
“Biz mələklərə Adəmə səcdə edin dedikdə İblisdən başqa hamısı səcdə etdi.”[201]
“Onların hamısı (ata-ana və on bir qardaş) ona (Yusifə) təzim edib əyildilər.”[202]
Mələklərin və Yusifin qardaşlarının bu əməllərini Adəmə və Yusifə ibadət etmək fikri kimi heç kim zehninə belə gətirməyib. Çünki səcdə edənlər ilah və rəbb niyyəti ilə səcdə etmirdilər. Buna görə də, onların etdikləri təzim ibadətə görə yox, əksinə hörmət və ehtirama görə idi.
Vəhhabilər bu ayələrə rast gəldikdə deyirlər:
Bu işlər Allahın əmri olduğuna görə səcdə edənlərin əməlləri ibadət sayılmır.
Lakin, onlar bir məsələdən xəbərsizdirlər. O da budur ki, bütün əməllər, hətta Yusifin qardaşlarının təzim etməsi Allahın əmri ilə baş vermişdir. Çünki bu əməlin mahiyyəti ibadət və sitayiş sayılmadığına görə, Allah bu işi görməyə göstəriş vermişdir (diqqət edin). Əgər həmin işin mahiyyəti ibadət olsaydı, Allah-taala heç vaxt belə bir göstəriş verməzdi:
“(Ya Peyğəmbərim!) De: Allah ədəbsizliyi (yaramaz işləri) əmr etməz. Allaha qarşı bilmədiyiniz şeyimi deyirsiniz?”[203]
Allahın göstərişi və əmri əməlin mahiyyətini dəyişmir. Əməlin mahiyyəti gərək Allahın əmrindən qabaq ibadət sayılmasın. Mahiyyət etibarı ilə ibadət olan hər hansı bir əməlin Allahın əmri ilə insana aid edilməsi vasitəsilə ibadət və sitayiş dərəcəsindən çıxmasını təsəvvür etmək olmaz.
Bu cavabı Mədinə və Məkkənin vəhhabi şeyxlərindən dəfələrlə eşitdiyimizə görə bu barədə onların Quran maarifinin təhlilində donuq xəbər verilir. İbadət və sitayiş məfhumunun özünün müstəqil mənası var. Bəzi vaxtlar bu ibadətə icazə verilir, bəzi vaxtlar isə qadağan olunur. Məsələn, namazın, orucun bir ibadət kimi yerinə yetirilməsinə əmr olunur. Bəzi vaxtlar isə bu, nəhy edilir. (Qurban və Fitr bayramlarında oruc tutmaq qadağandır.) Əgər, mələklərin və Yusifin qardaşlarının əməli mahiyyət etibarı ilə ibadət olsa, onu yerinə yetirməklə Allahın əmri heç vaxt mahiyyətini dəyişmir.
Çəkişmənin əsas həlli
Əziz oxucular diqqət yetirməlidirlər ki, bizim vəhhabilərlə ixtilaflı məsələlərimizin bir çoxu “ibadət” məfhumunun təhlilindən irəli gəlir. Nə qədər ki, ibadətə məntiqi tərif verilib insaflı hökm çıxarılmayıbsa, bütün bu bəhslərin heç bir nəticəsi olmayacaq. Buna görə də təhqiqat apararkən, bir sıra lüğətçilərin sözlərinə uymaq lazım deyil. Bu barədə Quran ən görəl yol göstəricidir. Çox əfsuslar olsun ki, bütün vəhhabi yazıçıları və onların əqidə və fikirlərinin əleyeinə kitab yazanlar bu məsələri (ibadətin məntiqi və həqiqi mənasını) təhlil etmək əvəzinə, ׀׀ dərəcəli məsələlərə daha çox əhəmiyyət vermişlər.
Bir sözlə, vəhhabilər deyirlər:
“Sizin Peyğəmbərin şərəfinə gördüyünüz bir çox işlər (qəbri ziyarət etmək, təvəssül etmək. və s.) Peyğəmbərə, imama ibadət etmək sayılır və bunun da nəticəsi şirkdir.
İndi isə, vəhhabilərin cənazəyə ibadət adlandırdıqları bir neçə əməli xatırlatmaqla bütün bunların iki tərəfi olduğunu qeyd edirik: A) İbadət sayılır; B) İbadət sayılmır. 1) Peyğəmbərdən və saleh bəndələrdən şəfaət istəmək. 2) İlahi övliyalardan şəfaət istəmək. 3) Dini rəhbərlərdən hacətini diləmək. 4) Qəbir sahibinə təzim və ehtiram etmək. 5) Peyğəmbərdən və başqalarından kömək istəmək.
De: Bütün şəfaət yalnız Allaha məxsusdur” /Zümər surəsi, 44-cü ayə/.
“Xəstələndiyim zaman mənə yalnız O şəfa verir” /Şuəra surəsi, 80-cı ayə./.
Vəhhabilər bu ayələrə əsaslanaraq şəfaətin ancaq Allaha məxsus olduğunu deyirlər.
Bunu Allahdan başqasından istəmək ibadət sayılır.
Burada “Allahın felini təfsir etmək” və “Allahın feli nə deməkdir?” sualına cavab vermək lazımdır.
Hər növ şəfaət və xəstələrə şəfaət verən amil özü tam müstəqil və sərbəstdir. Bu yalnız Allaha məxsusdur. Əgər Allahdan başqa bir şəxsdən əqidə etibarı ilə, o şəxsi rəbb və yaxud ilah qərar verib şəfaət istənilsə, sözsüz ki, bu əməl ibadət sayılacaq. Amma əgər, belə bir əqidə ilə yox, həmin şəxsi Allahın bəndəsi bilib ondan şəfaət istənilsə, Allahın işini Ondan başqa bir kəsdən istəmək sayılmır.
Bu hökm Allahdan başqa bir kimsədən kömək diləməyə də aiddir. Kömək diləmək iki cürdür: a) ibadət B) qeyri-ibadət.
Bu hökm təkcə ibadət və qeyri-ibadəti bir-birindən ayırmır. Əksinə, tovhid və şirk arasında ümumi bir qaydadır.
“Antibiotik” maddələr insan vücudunda mikrobların məhv olmasına böyük təsir göstərir. Əgər bu maddənin funksiyasına görə bunun işini müstəqil hesab etsək və əqidə bağlayıb, buna təzim edib kömək istəsək, şirk və ibadət sayılır. Lakin buna təsir edən qüvvənin Allah tərəfindən olduğunu nəzərə alsaq, bu şirk və günah sayılmaz. Bu kimi çəkişmələri və mübahisələri həll etmək üçün ibadətin, ilahın və rəbbin mənasını dərk etmək lazımdır. Cahil ərəblərin bütün işləri bütlərə əqidə üzündən olub. Onlar bütləri hər bir işdə müstəqil hesab etməklə bütlərdən kömək və hacət istəyir və yaxud Allahın bütün işləri bütlərin öhdəsinə qoyduğunu güman edirdilər. Bütlər istədikləri şəxsə şəfaət verər, istəmədiklərinə isə, verməyə bilərlər.

#896 Ebul Hesen

Ebul Hesen

• Murid
  • 288 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:24

Demeli ordan burdan turk dilinde copy paste eleyen ABDULHAY tevessulu shirk bilir, Hacəri,Suyuti,Qurtubi boyda alimler tevessulu caiz bilmeyde xeta edibler :gizildish:

Ebul Hesen (09 Октябрь 2011 - 22:52) писал:

hz Yusif as neyi meslehet bilibse onu edib. ne adiyyati var?burda ne hikmet oldugunu o ozu biler.sen ne demek isteyirsen onu de.

Burda ne hikmet ola biler ki? Peygember idi beyem duasi Allah dergahinda qebul olmayacaqdi ki? Koynek ne vaxtdan goz acan olub ki?

#897 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:27

Demeli ordan burdan turk dilinde copy paste eleyen ABDULHAY tevessulu shirk bilir, Hacəri,Suyuti,Qurtubi boyda alimler tevessulu caiz bilmeyde xeta edibler :gizildish:

Burda ne hikmet ola biler ki? Peygember idi beyem duasi Allah dergahinda qebul olmayacaqdi ki? Koynek ne vaxtdan goz acan olub ki?

Yusif (ə) köynək göndərməklə "şirk" edib,(nəuzubilləh) Yəqub(ə) da Yusifə (ə) səcdə eləməklə "şirk" edib ( nəuzubilləh) Şirkdi, şirkdi! Bu onların öz şəriətlərində idi.Onlar da bizim kimi insan idilər.Onlar da şirk edə bilərdilər ( nəuzubilləh). Bircə vahabilər "müsəlmandı". :rolleyes: Onların ( Yəqub və Yusifin(ə) ) şəriətində Allaha "şirk qoşmaq" var idi ( nəuzubilləh) :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 10 октября 2011 - 21:30

#898 Ebul Hesen

Ebul Hesen

• Murid
  • 288 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:29

Eger yapon bir shiye oz dilinde-yaponca hansisa imamdan ona shefaetci olmasini xaish edirse hemen imam onu nece basha dushecek? delil nedirki insan sag iken bilmediyi dili olenden sonra bilir?

ABDULHAY, sen niye ereb dilinde Peygember(s.e.s) ve ailesine salavat gondermirsen oz dilinde gonderirsen?

#899 Ebul Hesen

Ebul Hesen

• Murid
  • 288 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:31

3_Rengli_HeyaT , klavyatura da shirkdi vasitecidir. birbasha dua et her istediyin yazilacaq monitorda :rolleyes:

#900 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 10 октября 2011 - 21:45

Eger yapon bir shiye oz dilinde-yaponca hansisa imamdan ona shefaetci olmasini xaish edirse hemen imam onu nece basha dushecek? delil nedirki insan sag iken bilmediyi dili olenden sonra bilir?

Sən indi guya fikirləşib nəsə təzə bir variant tapmısan da !
Ğafir surəsində ,73-cü ayədə buyurulur :

ثُمَّ قِيلَ لَهُمْ أَيْنَ مَا كُنْتُمْ تُشْرِكُونَ

sonra 74-cü ayədə buyurulur :

مِنْ دُونِ اللَّهِ ۖ قَالُوا ضَلُّوا عَنَّا بَلْ لَمْ نَكُنْ نَدْعُو مِنْ قَبْلُ شَيْئًا ۚ كَذَٰلِكَ يُضِلُّ اللَّهُ الْكَافِرِينَ

75-ci ayə :

ذَٰلِكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَفْرَحُونَ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَبِمَا كُنْتُمْ تَمْرَحُونَ

76-cı ayə :

ادْخُلُوا أَبْوَابَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا ۖ فَبِئْسَ مَثْوَى الْمُتَكَبِّرِينَ

"Sonra da onlara deyiləcəkdir: “Haradadır şərik qoşduqlarınız . Allahdan başqa (ibadət etdikləriniz)?” Onlar deyəcəklər: “Onlar bizi qoyub qaçdılar. Xeyr, biz öncə də heç bir şeyə ibadət etmirdik!” Allah kafirləri beləcə azğınlığa salar.Bu sizin yer üzündə nahaq yerə sevinməyinizə və qürrələnməyinizə görədir!İçində əbədi qalacağınız Cəhənnəmin qapılarına girin!” Təkəbbürlülərin yeri necə də pisdir! "

Ğafir surəsi,73-76 -cı ayələr!

Suallar :
1.Ayələrdə gördüyün kimi Allah təala o zaman müşriklərə sual yuxarıdakı sualları soruşacaq.Suallar hansı dildə veriləcək?
2.Əgər suallar ərəb dilində veriləcəksə bəs onda yapon muşriklər ərəb dilini hardan biləcəklər? Məgər qiyamət günü göznən-qaş arasında ərəb dili kurslarına gedəcəklər? ( nəuzubilləh)
3.Əgər ərəb dilində olmayacaqsa buna dəliliviz nədir? Halbuki, sizə görə Quranda məcaz-filan yoxdu və ayənin zahirindən belə başa düşülür ki, suallar ərəbcə veriləcək!
4.Yoxsa Suallar yaponların başa düşəcəyi yapon dilində veriləcək? Əgər suallar yapon dilində veriləcəksə buna dəliliviz nədir?
5.Əgər suallar telepatiya ile veriləcəksə buna dəliliviz nədir?
6.Əgər muşriklər ALlahın verəcəyi xüsusi elmnən başa düşəcəklərsə,buna dəliliviz nədir? Bu xüsusi elm muşrik üçün caizdir ALlahın övliyası üçün qeyri-caizdirmi? :rolleyes:

İndi fırlat fırlada bildiyin qədər! Suallara nəbadə cavab verəsən! Sən axı cavab verə bilməyəndə "əxlaqsız adamlara" cavab vermirsən! :rolleyes:

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru