Перейти к содержимому


Фотография

Peyğambərin zövcələri barədə


 • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 172

#61 Elmeddin

Elmeddin

  Muqaddam – Lieutenant Colonel

 • Emir
 • 1 687 сообщений

Отправлено 16 Сентябрь 2010 - 09:22

Ey Şia ! Biz sizden momun olmanizi gozlemekden vaz gecdik. Hec olmasa Adam Olun

moderator hara baxır? bu Aykut adlı vahhabi bizə istədiyini deyəcək və bizdə sakit duracağıq? Ömər hardasan?

#62 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 17 Сентябрь 2010 - 09:14

Al fath
Menim qeydettigim delilin harasinda
Aişe'nin bacisinin sütünü içirerek
bezi kislerle özel görüşmeler etdiyi yazir ?


Biz ne vaxt dedik ki, bu hedis memeden emizdirilme haktadir?

Bax sen burda "biz" deyirsen
Bax da sia dostun ne demis:

Ayşe'nin fetvasına göre, yetişkin erkeklere de süt verilebilirdi. Erkekler kadınların memesinden süt emebilir, böylece onlara mahrem olabilirlerdi
İmam Malik'in Muvatta adlı kitabında öyle bir rivayet var ki, kadın erkek tüm inananların tüylerini diken diken eder. Rivayete göre; Ayşe, erkekleri kız kardeşi Ümmü Kulsum'a ve erkek kardeşinin kızlarına gönderir, onlardan süt emzirir, böylece Ümmül Müminin Ayşe, onlarla hicapsız olarak görüşmeyi kendine helal bilirdi. Çünkü Ayşe'nin içtihadına göre bu erkekler artık ona mahrem oluyorlardı!

Düşünün bir kere… Müslüman bir erkek eve geliyor, ansızın karısının yanında yabancı birini, onun göğüslerini ellerken görüyor. Sonra da karısı ona, "Kocacığım, yanlış anlama! Bize mahrem olabilmesi ve eve rahat gelip gidebilmesi için ona süt veriyorum; artık bu adam da bizim evladımız sayılır!" diyor. Zavallı koca da bu durumu mecburen kabulleniyor. Çünkü Ümmül Müminin Ayşe'nin bidatine, her ne kadar kendisine zor da gelse uymak zorundadır.Hakkani, isbat et ki, Aişa birbaşa deyil, yalnız sütü qaba döktükden sonra içmeye rüshat vermişdir. Ben sana Albaninin dilinden sitat getirdim ki, Albani diyor ki, birbaşa sütü içmek olar. http://313news.net/f...php?/topic/791/Sen yazdiqlarimi oxumursan?

Benim başım açık oluyor.

Salim'in Sehle'yi bas aciq
gormesinden rahatsiz olan Ebu Huzeyfe
Salim'in Sehle'nin memesibi burax
Emmesini gormesine razi olurlarmiydi?
Men bunu acikca yuxarda yazmadim ni?
Bax ne demisem:

bak


Men derim ki: ibn Abdilberr ile Kaadi İyaz çok büyük isabet kaydetmişlerdir. Zira diğer türlü olması mantıken imkansızdır. Şöyle ki; Ebu Huzeyfe, Salim'in Sehle'nin yanına girmesinden bile -ki bu durumda onun en fazla yüzünü, boynunu ve el ve ayak bileklerini görebilmektedir- dayanamazken, memesinden emmesine nasıl tahammül eder?
Üstelik Aişe validemiz de Ebu Hureyre'nin naklettiği "Sizden biriniz uykusundan uyandığı zaman üç defa yıkamadıkça elini kaba sokmasın." (Müslim, Tahare,87,88) şeklindeki hadisi, "Ya Eba Hureyre! Öyleyse mihrası (el yıkamakta kullanılan bir tür kab) ne yapacağız? diyerek itiraz etmiş bir insandır. Yani Ebu Hureyre'nin rivayetini kendi içinde çelişik ve mantığa aykırı görmüştür. Zira Ebu Hureyre'nin rivayetine göre elini bir kaba sokmak için elinin temiz olması ama bunun için de elinin başka bir kaba girmiş olması gerekmektedir ki bu sonsuza kadar sürebilir.
Bunun konumuzla ilgisi ise şudur ki; Aişe validemiz, yetişkin bir erkeğin, evli olmadığı yetişkin bir kadının yüzünü ve boynunu görebilmesi için onun memesini görmesini ve ordan süt emmesini tavsiye etmiş olamaz. Bu akla ve mantığa tamamen aykırıdır. Allahu Alem.]
Isbat et ki, Aise birbasa deyil
yalniz sutu qaba doktukten sonra icmeye ruhsat vermistir???


Yuxardaki menim notum bu suala da cavablamis bulunmaqdadir
Uzerinde azaciq dusunsen anlar
Bax yuxarida verdiyim 7 ve 8 nomreli hedislerde de
Aişe'nin ve Hafsa'nın oz qardaslarini emmesi ucun
Ancaq emme cagindaki usaqlari
Gonderdiyini yazir
Siz ise burdan Aişe'ye en boyuk iftiralar atirsiniz
Yeke reklam yazdim ki gore bilersen
Amma nafile

Hetta 7 nomreli hedisde
Salim b. Abdullah b. Omer
emme caginda Aişenin qardasinin sütünü ememediyi ucun
Aişe ile gorusmediyinden sikayet
Etmekdedir

Eyer Aişe anamiz boyugun sut emmesine izin versedi Salim boyuduyunde bir sekilde ona bir
Basqa yakinin sutunu icirer
ve onunla gene gorusurdu

Allahu Alem

#63 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 17 Сентябрь 2010 - 10:41

Ve Aleykum Salam
Aişe bu şekilde süt emme ile yanına kimi almış? kaynağı ne? Salim'in Sehle'den süt içtiğine dair on qeder hedis varken
Aişenin bacisina süt içerek onun otaqina girdiyini iddia eden hec bir kimse esitmedim Aişe anamizdan hedis isteyen en az on sahabi bilirem
amma hec biri Aişe anamizin bacisinin sütünü içtiklerini iddia etmemişlerdir.

hiçbir kimse duyamdım Aişe validemizden hadis soran en az on sahabi biliyorum
ama hiçbiri Aişe validemizin ablasının sütünü içtiklerini iddia etmemişlerdir


Bax: "Malikin Müvəttəsi" İngilis versiyası, kitab 30, hədis 30.2.12:


Muvatta'daki revayetleri de bax nece çarpıtmışsınız
çarpıtmayı görmeyeyim diye bir de ingilizce yazmışsın ya
bu da ayrı bir yahudilik olsa gerek :)

Muvatta-30 SÜT EMME KİTABI. 1

1. Çocuğun Emmesi. 1

6, Abdullah b. Ömer: «Büyüğün emmesi muteber değildir. An­cak küçüklükte emzirilen muteberdir» derdi.

7. Abdullah b. Ömer'in oğlu Salim der ki: Mü'minlerin annesi Aişe (r.a.) beni memede iken, kız kardeşi Ebû Bekir'in kızı Ümmü Gülsüm'ün yanına gönderip ona: «Bu çocuğu on defa emzir de büyüyünce yanıma girebilsin» demişti. Ama Ümmü Gülsüm beni
ancak üç defa emzirdikten sonra hastalandı. Bir daha emzirmedi. Ümmü Gülsüm beni on defa emzirmediği için, Aişe'nin yanına (mahrem'i olmadan) girmedim.


8. Ömer'in kızı Mü'minlerin annesi Hafsa emme çağında bulunan Abdullah b. Sa'd'ın oğlu Asımı, büyüdüğünde kendi yanı­na girebilmesi için kız kardeşi Fatıma'ya on defa emzirmek üzere gönderdi. O da emzirdi. Asım büyüdüğünde Hafsa'nın yanma ser­bestçe girerdi. (Çünkü Hafsa, Asım'm süt teyzesi olmuştur.)
al fath

Hani Resulullah'ın diger xanimlari bunu qebul etmirdiler? Hani onlar bunu sadece Sehle'ye verilmis bir izin sayirdilar?
Hani Muvatta'daki bu hedise göre
al fath senin sia qardasin bele dedi:

Allah yalançıya lənət etsun! Siz Müvəttəyə baxdız və o hədisi görmədiz orda? 6-cı, 7-ci və 8-ci hədislərə baxmısız, bir az ondan aşağı da baxsaydız 12-ci hədisi görərdiz:

2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme

12. îbn Şihab'a büyüğün emmesinin hükmü sorulunca, bu hususta, Urve b. Zübeyr bana şunları haber verdi dedi: «Resûlul-lah'ın ashabından Bedir muharebesinde bulunan Ebû Huzeyfe b. Utbe b. Rabia, Resûlullah'ın Zeyd b. Harise'yi oğulluk edindiği gibi, azadhsı Salim'i oğulluk edinip evlendirdi. Onu oğlu gibi görü­yordu. Kardeşi Velidin kızı Fatıma ile evlendirdi. Fatıma

Kureyş'in en güzide genç kızlarından olup ilk hicret edenlerdendi. Allah Teâlâ, Zeyd b. Harise hakkında: «Onları (oğulluklarını­zı) babalarının adiyle çağırın. Bu, Allah indinde daha doğrudur. Eğer babalarını bilmiyorsanız onlar dinde kar­deşleriniz ve do8tlarınızdır.»[14] âyetini indirince bu oğulluklar babalarına verildi. Babaları bilinmiyorsa, velilerine verildi. O sı­rada Ebû Huzeyfe'nin hanımı Amir b. Lüey kabilesine mensup olan Süheyl'kızı Sehle Resûlullah'a gelerek:

«— Ey Allah'ın Peygamberi, Biz Sâlim'i çocuğumuz gibi görü­yorduk. Yanımıza serbestçe girip çıkıyordu. Benim başım açık oluyor. Evimizde yalnız bir oda var. Salim hakkında ne buyurur­sun? Yanımızda kalabilir mi?» deyince, Resûlullah (s.a.v.):

«— Onu beş defa emzir süt oğlun olur.» (Yanına girip çık­ması caiz olur.) buyurdu. Sehle dediği gibi yaptı. Böylece Salimi süt oğul sayardı. Hz. Aişe de yanına girmesini arzu ettiği kimseye bu hükmü uygulardı. Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeş­lerinin kızlarına, yanma almasını arzu ettiği erkekleri emzirme­lerini emrederdi. Ama Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) diğer ha­nımları bu emme ile hiç kimseyi yanlarına kabul etmezlerdi ve: «Hayır, Allah'a yemin ederiz ki Resûlullah'ın Sehle'ye emri sadece Sâlim'in emmesine mahsus bir ruhsattır. (Başkalarının bu hük­mü uygulamaları doğru olmaz.) Hayır, Allah'a yemin ederiz ki, bu emme ile hiç bir kimse yanımıza giremez.» derlerdi.[15]
___________________________
[15] Ibn Abdilber der ki: Bu, müsnede (yani mevsul türüne) giren bir hadistir. Çünkü Urve, Hz. Aişe'yle ve Rasûlullah'm diğer eşleriyle görüşmüştür. Müslim, 17 - Radâ, 7; no: 26-28, 29-31; Şeybanî, 627. •Sehle'nin Sâlim'i emzirmesi, memesinden süt sağıp Sâlim'e içirmesi ile ol­muştur. Yoksa yabancı bir erkeğin yabancı bir kadının memesini emmesi şöyle dursun, dokunması, hatta bakması bile caiz değildir. Bu hadisle, Hz. Aişe'nin amel ettiğini, Resûlullah'ın diğer hanımlarının amel etmedikleri­ni, bunu Resûlullah'ın Sâlim'e mahsus bir hükmü kabul ettiklerini görüyo­ruz. Emme müddetinin Maliki ve Şâfıîlerle Hanefılerden îmameyne göre iki sene, Ebû Hanife'ye göre ise otuz ay olduğunu daha Önce kaydetmiştik.
Muvatta İmam Malik, 30 SÜT EMME KİTABI, 2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme

"Malikin Müvəttəsi" İngilis versiyası, kitab 30, hədis 30.2.12təhqirə görə 10% reytinq

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#64 vusal114

vusal114

  Aqid – Colonel

 • Emir
 • 2 429 сообщений

Отправлено 17 Сентябрь 2010 - 19:01

Hakkani

çətinlik çəksəm də türk dilində yazdım amma yenə görmək istəmirsən deyəsən. Malik Müvəttəsində məhz kişilərərin süd əmməyindən danışır. Həmçinin Albani də birbaşa süd əmməyə icazə verdiyini qeyd etdim. Amma sən mənə boş şeylər yazırsan ki, filan alim deyir ki, Aişə razı olmazdı ki, naməhrəm ona naməhrəm olan qadının bədəninin görsün. Qardaşlardan xahiş edəcəm ki, Buxarinin Səhihindən(qüsl babı) həisi gətirsinlər ki, necə Aişə qüsl almağı öyrədirdi.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای


#65 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 18 Сентябрь 2010 - 06:28

Ve Aleykum Salam
Aişe bu şekilde süt emme ile yanına kimi almış? kaynağı ne? Salim'in Sehle'den süt içtiğine dair on qeder hedis varken
Aişenin bacisina süt içerek onun otaqina girdiyini iddia eden hec bir kimse esitmedim Aişe anamizdan hedis isteyen en az on sahabi bilirem
amma hec biri Aişe anamizin bacisinin sütünü içtiklerini iddia etmemişlerdir.

hiçbir kimse duyamdım Aişe validemizden hadis soran en az on sahabi biliyorum
ama hiçbiri Aişe validemizin ablasının sütünü içtiklerini iddia etmemişlerdir


Bax: "Malikin Müvəttəsi" İngilis versiyası, kitab 30, hədis 30.2.12:


Muvatta'daki revayetleri de bax nece çarpıtmışsınız
çarpıtmayı görmeyeyim diye bir de ingilizce yazmışsın ya
bu da ayrı bir yahudilik olsa gerek :)

Muvatta-30 SÜT EMME KİTABI. 1

1. Çocuğun Emmesi. 1

6, Abdullah b. Ömer: «Büyüğün emmesi muteber değildir. An cak küçüklükte emzirilen muteberdir» derdi.

7. Abdullah b. Ömer'in oğlu Salim der ki: Mü'minlerin annesi Aişe (r.a.) beni memede iken, kız kardeşi Ebû Bekir'in kızı Ümmü Gülsüm'ün yanına gönderip ona: «Bu çocuğu on defa emzir de büyüyünce yanıma girebilsin» demişti. Ama Ümmü Gülsüm beni
ancak üç defa emzirdikten sonra hastalandı. Bir daha emzirmedi. Ümmü Gülsüm beni on defa emzirmediği için, Aişe'nin yanına (mahrem'i olmadan) girmedim.


8. Ömer'in kızı Mü'minlerin annesi Hafsa emme çağında bulunan Abdullah b. Sa'd'ın oğlu Asımı, büyüdüğünde kendi yanı na girebilmesi için kız kardeşi Fatıma'ya on defa emzirmek üzere gönderdi. O da emzirdi. Asım büyüdüğünde Hafsa'nın yanma ser bestçe girerdi. (Çünkü Hafsa, Asım'm süt teyzesi olmuştur.)
al fath

Hani Resulullah'ın diger xanimlari bunu qebul etmirdiler? Hani onlar bunu sadece Sehle'ye verilmis bir izin sayirdilar?
Hani Muvatta'daki bu hedise göre
al fath senin sia qardasin bele dedi:

[size="3"][font="Palatino Linotype"]Allah yalançıya lənət etsun! Siz Müvəttəyə baxdız və o hədisi görmədiz orda? 6-cı, 7-ci və 8-ci hədislərə baxmısız, bir az ondan aşağı da baxsaydız 12-ci hədisi görərdiz:

2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme
Hz. Aişe de yanına girmesini arzu ettiği kimseye bu hükmü uygulardı. Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeş lerinin kızlarına, yanma almasını arzu ettiği erkekleri emzirme lerini emrederdi. Ama Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) diğer ha nımları bu emme ile hiç kimseyi yanlarına kabul etmezlerdi ve: «Hayır, Allah'a yemin ederiz ki Resûlullah'ın Sehle'ye emri sadece Sâlim'in emmesine mahsus bir ruhsattır. (Başkalarının bu hük mü uygulamaları doğru olmaz.) Hayır, Allah'a yemin ederiz ki, bu emme ile hiç bir kimse yanımıza giremez.» derlerdi.[15]
___________________________
[15] Ibn Abdilber der ki: Bu, müsnede (yani mevsul türüne) giren bir hadistir. Çünkü Urve, Hz. Aişe'yle ve Rasûlullah'm diğer eşleriyle görüşmüştür. Müslim, 17 - Radâ, 7; no: 26-28, 29-31; Şeybanî, 627. •Sehle'nin Sâlim'i emzirmesi, memesinden süt sağıp Sâlim'e içirmesi ile ol muştur. Yoksa yabancı bir erkeğin yabancı bir kadının memesini emmesi şöyle dursun, dokunması, hatta bakması bile caiz değildir. Bu hadisle, Hz. Aişe'nin amel ettiğini, Resûlullah'ın diğer hanımlarının amel etmedikleri ni, bunu Resûlullah'ın Sâlim'e mahsus bir hükmü kabul ettiklerini görüyo­ruz. Emme müddetinin Maliki ve Şâfıîlerle Hanefılerden îmameyne göre iki sene, Ebû Hanife'ye göre ise otuz ay olduğunu daha Önce kaydetmiştik.
Muvatta İmam Malik, 30 SÜT EMME KİTABI, 2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme

"Malikin Müvəttəsi" İngilis versiyası, kitab 30, hədis 30.2.12
Allah sene agil fikir versin 4 gundur bir meseleyi basa dusmedin getti.
Salim Sehle'nin sütünü
boyumus oldugu ucun bir qabdan icmisdir Aişe anamiz ise
sadece Abdullah bin Omer'in oglu Salim'i emme yasinda iken-
yeni daha usaq'ken-qiz qardasi ümmü Gülsüm'e gondermisdir.
Aişe'nin Salim'im Sehle'nin sütünü içtiği ile baxli hedisi ile
Aişe'nin diğer bir Salim'e qiz qardasinin sutunu icirmesi hedisi toplayip "Aişe heddi buluq kisileri,evli olmadiqlari basqa qadinlarin
memesinden emmesini halal gorurdu" deyirsiniz.

#66 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

  Raid – Major

 • Murid
 • 1 300 сообщений

Отправлено 18 Сентябрь 2010 - 12:36

 4-KİTÂBU'L-GUSL (YIKANIP GUSLETMEK KİTABI)Sehihi Buxari.

4-.......Bana Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana Ebû Bekr ibnu Hafs tahdîs edip şöyle dedi: Ben Ebû Seleme'den şöyle derken işit­tim: Ben ve Âişe'nin erkek kardeşi beraberce Âişe'nin yanına girdik. Âişe'nin erkek kardeşi Âişe'ye Peygamber'in yıkanmasından sordu. Âişe bir sâ' mikdârı su alır bir kap İstedi. Onunla yıkandı ve başının üzerine su akıttı. Şu hâlde ki, bizimle kendisi arasında  bir perde vardı[6].

Bu necə olur ki,belə zidiyyatlı hədislərin hamısını məhz Aişədən nəql edirlər,amma Hz. Peyğəmbərin(s.a.a.s) başqa zövcələrindən yox?Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"


#67 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 18 Сентябрь 2010 - 16:01

Muvatta'daki revayetleri de bax nece çarpıtmışsınız
çarpıtmayı görmeyeyim diye bir de ingilizce yazmışsın ya
bu da ayrı bir yahudilik olsa gerek :)

Muvatta-30 SÜT EMME KİTABI. 1

1. Çocuğun Emmesi. 1

6, Abdullah b. Ömer: «Büyüğün emmesi muteber değildir. An cak küçüklükte emzirilen muteberdir» derdi.

7. Abdullah b. Ömer'in oğlu Salim der ki: Mü'minlerin annesi Aişe (r.a.) beni memede iken, kız kardeşi Ebû Bekir'in kızı Ümmü Gülsüm'ün yanına gönderip ona: «Bu çocuğu on defa emzir de büyüyünce yanıma girebilsin» demişti. Ama Ümmü Gülsüm beni
ancak üç defa emzirdikten sonra hastalandı. Bir daha emzirmedi. Ümmü Gülsüm beni on defa emzirmediği için, Aişe'nin yanına (mahrem'i olmadan) girmedim.


8. Ömer'in kızı Mü'minlerin annesi Hafsa emme çağında bulunan Abdullah b. Sa'd'ın oğlu Asımı, büyüdüğünde kendi yanı na girebilmesi için kız kardeşi Fatıma'ya on defa emzirmek üzere gönderdi. O da emzirdi. Asım büyüdüğünde Hafsa'nın yanma ser bestçe girerdi. (Çünkü Hafsa, Asım'm süt teyzesi olmuştur.)
al fath

Hani Resulullah'ın diger xanimlari bunu qebul etmirdiler? Hani onlar bunu sadece Sehle'ye verilmis bir izin sayirdilar?
Hani Muvatta'daki bu hedise göre

Allah yalançıya lənət etsun! Siz Müvəttəyə baxdız və o hədisi görmədiz orda? 6-cı, 7-ci və 8-ci hədislərə baxmısız, bir az ondan aşağı da baxsaydız 12-ci hədisi görərdiz:

2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme
Hz. Aişe de yanına girmesini arzu ettiği kimseye bu hükmü uygulardı. Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeş lerinin kızlarına, yanma almasını arzu ettiği erkekleri emzirme lerini emrederdi. Ama Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) diğer ha nımları bu emme ile hiç kimseyi yanlarına kabul etmezlerdi ve: «Hayır, Allah'a yemin ederiz ki Resûlullah'ın Sehle'ye emri sadece Sâlim'in emmesine mahsus bir ruhsattır. (Başkalarının bu hük mü uygulamaları doğru olmaz.) Hayır, Allah'a yemin ederiz ki, bu emme ile hiç bir kimse yanımıza giremez.» derlerdi.[15]
___________________________
[15] Ibn Abdilber der ki: Bu, müsnede (yani mevsul türüne) giren bir hadistir. Çünkü Urve, Hz. Aişe'yle ve Rasûlullah'm diğer eşleriyle görüşmüştür. Müslim, 17 - Radâ, 7; no: 26-28, 29-31; Şeybanî, 627. •Sehle'nin Sâlim'i emzirmesi, memesinden süt sağıp Sâlim'e içirmesi ile ol muştur. Yoksa yabancı bir erkeğin yabancı bir kadının memesini emmesi şöyle dursun, dokunması, hatta bakması bile caiz değildir. Bu hadisle, Hz. Aişe'nin amel ettiğini, Resûlullah'ın diğer hanımlarının amel etmedikleri ni, bunu Resûlullah'ın Sâlim'e mahsus bir hükmü kabul ettiklerini görüyo­ruz. Emme müddetinin Maliki ve Şâfıîlerle Hanefılerden îmameyne göre iki sene, Ebû Hanife'ye göre ise otuz ay olduğunu daha Önce kaydetmiştik.
Muvatta İmam Malik, 30 SÜT EMME KİTABI, 2. Emme Çağından Sonraki Süt Emme

"Malikin Müvəttəsi" İngilis versiyası, kitab 30, hədis 30.2.12

Allah sene agil fikir versin 4 gundur bir meseleyi basa dusmedin getti.
Salim Sehle'nin sütünü
boyumus oldugu ucun bir qabdan icmisdir Aişe anamiz ise
sadece Abdullah bin Omer'in oglu Salim'i emme yasinda iken-
yeni daha usaq'ken-qiz qardasi ümmü Gülsüm'e gondermisdir.
Aişe'nin Salim'im Sehle'nin sütünü içtiği ile baxli hedisi ile
Aişe'nin diğer bir Salim'e qiz qardasinin sutunu icirmesi hedisi toplayip "Aişe heddi buluq kisileri,evli olmadiqlari basqa qadinlarin
memesinden emmesini halal gorurdu" deyirsiniz.

Allah bir də yalançıya lənət etsin.

Hz. Aişe de yanına girmesini arzu ettiği kimseye bu hükmü uygulardı.

Siz deyirsiz ki, Aişə yalnız bir nəfəri, Abdullah ibn Ömərin oğlu Salimi bu cür yanına buraxıb? Siz yaıan deyirsiz, çünki hədislə "kişilər" yazılıb, yani cəm halda:

Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeşlerinin kızlarına, yanına almasını arzu ettiği erkekleri emzirme lerini emrederdi.

Həmçinin peyğəmbərin (s) digər zövcələri dedilər ki, biz bu cür əmmə ilə yanımıza kişiləri buraxmarıq. Əgər Siz dediyiniz kimi Aişə kiçik yaşlı uşağı əmizdirisə niyə digər zövcələr buna etiraz edirdilər?!


təhqirə görə 10% reytinq
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#68 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 19 Сентябрь 2010 - 20:30

Əgər Siz dediyiniz kimi Aişə kiçik yaşlı uşağı əmizdirisə niyə digər zövcələr buna etiraz edirdilər?!
diğer zovceleri en azindan Hafsa da balaca yasdaki Asım'ı sut emmesi ucun qardasina göndermiştir

Aise ve Hafsa xaricindeki diger validelerimizin buna qarsi cixmasi ictihad farkindadir diğer validelerimiz yekeldiyinde yanlarina girebilsin deye basqasinin usaqini emzirmeyi sadece Sehle'ye verilmis bir ruhsat olaraq gorurken Aise ve Hafsa validelerimiz bu ruhsatin herkese şamil olduğu sonucunu çıkarmışlar
Allahu Alem

#69 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 19 Сентябрь 2010 - 20:58

Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeşlerinin kızlarına, yanına almasını arzu ettiği erkekleri emzirme lerini emrederdi.


Bu cumleni iki sekilde anlamaq mumkun
1.si Aişe validemiz oz qardaslarina " yekelende yaniniza girmesini istediginiz erkekleri indinden emzirin ki sut usaqiniz olsunlar ve yaniniza rahat girib cixabilsinler."
2.si Aişe validemiz qardaslarina " Bu usaqlari emizirin ki bunlar yekelende menim yanima rahat girib cixabilsinler "
2. ihtimal sadece Abdullah b. Ömer'in oğlu Salim uçun geçerlidir.
Tekrar sual verirem: Salim'den başqa, Aişe'nin bacisinin
sütünü içerek onun yanına giren kim vardır? Eğer bele kişiler varsa bunlar Ümmü Külsüm'ün sütünü içtiklerinden 2 yaşından boyuk muyduler kicik muyduler ?
2 yasindan boyuk iseler qabdan mi ictiler -hasa- dogrudan
memeden mi?

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 06 Октябрь 2010 - 22:11


#70 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 19 Сентябрь 2010 - 21:17

 4-KİTÂBU'L-GUSL (YIKANIP GUSLETMEK KİTABI)Sehihi Buxari.

4-.......Bana Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana Ebû Bekr ibnu Hafs tahdîs edip şöyle dedi: Ben Ebû Seleme'den şöyle derken işit­tim: Ben ve Âişe'nin erkek kardeşi beraberce Âişe'nin yanına girdik. Âişe'nin erkek kardeşi Âişe'ye Peygamber'in yıkanmasından sordu. Âişe bir sâ' mikdârı su alır bir kap İstedi. Onunla yıkandı ve başının üzerine su akıttı. Şu hâlde ki, bizimle kendisi arasında  bir perde vardı[6].

Bu necə olur ki,belə zidiyyatlı hədislərin hamısını məhz Aişədən nəql edirlər,amma Hz. Peyğəmbərin(s.a.a.s) başqa zövcələrindən yox?

Aişe validemiz fakihtir
diğer validelerimiz fakih olmayabiler
Aise validemiz diger sahabilerin yanina girmesine izin verirdi
ozune mahrem olanlarla perde arxasindan danisirdi
Urve ya da Zuhri adli bir qohumu vardi ki hedisleri ilk olaraq
ciddi menada tedvin eden odur

ve o da fakihtir Aişe validemiz Resulullah'tan sonra uzun iller yaşamıştır
diğer validelerimiz daha tez olmus olabiler ve Allah'in Aişe validemizi Resulullah'a zevce etmesinin sebeblerinden en onemlisi de belke de budur yeni Rasulullah'in sunnetinin onun olumunden sonra yoxolmamasi ucun Allah onu usaq yasda Savadli bir qiz olan Aişe validemizle evlendirdi
Allahu Alem

#71 al-Fath

al-Fath

  Amid – Brigadier General

 • Naib
 • 3 239 сообщений

Отправлено 19 Сентябрь 2010 - 21:43

Kız kardeşi Ümmü Gülsüm ve erkek kardeşlerinin kızlarına, yanına almasını arzu ettiği erkekleri emzirme lerini emrederdi.

Bu cumleni iki sekilde anlamaq mumkun
1.si Aişe validemiz oz qardaslarina " yekelende yaniniza girmesini istediginiz erkekleri indinden emzirin ki sut usaqiniz olsunlar ve yaniniza rahat girib cixabilsinler."
2.si Aişe validemiz qardaslarina " Bu usaqlari emizirin ki bunlar yekelende menim yanima rahat girib cixabilsinler "
2. ihtimal sadece Abdullah b. Ömer'in oğlu Salim uçun geçerlidir.
Tekrar sual verirem: Salim'den başqa, Aişe'nin bacisinin
sütünü içerek onun yanına giren kim vardır? Eğer bele kişiler varsa bunlar Ümmü Külsüm'ün sütünü içtiklerinden 2 yaşından boyuk muyduler kicik muyduler ?
2 yasindan boyuk iseler qabdan mi ictiler -hasa- dogrudan
memeden mi?

Bizə nə nağıl danışırsız? Bunu bu cür yalnız Sizin kəm ağlınızla anlamaq ümkündür. Siz görünür özünüzü gic yerinə qoyaraq bizimlə oyun oynamağa qərar vrmisiz. Bu hədis açıq-aydın bir hədisdir və burda gizli bir məna axtarmaq boş bir şeydir.
Bu (süd əmmə) mövzu bağlıdır və artıq müzakirə olunmayacaq. Keçin zövcələrin digər işlərinin müzakirəsinə.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#72 vusal114

vusal114

  Aqid – Colonel

 • Emir
 • 2 429 сообщений

Отправлено 20 Сентябрь 2010 - 01:53

Aişe validemiz fakihtir
diğer validelerimiz fakih olmayabiler
Aise validemiz diger sahabilerin yanina girmesine izin verirdi
ozune mahrem olanlarla perde arxasindan danisirdi
Urve ya da Zuhri adli bir qohumu vardi ki hedisleri ilk olaraq
ciddi menada tedvin eden odur

ve o da fakihtir Aişe validemiz Resulullah'tan sonra uzun iller yaşamıştır
diğer validelerimiz daha tez olmus olabiler ve Allah'in Aişe validemizi Resulullah'a zevce etmesinin sebeblerinden en onemlisi de belke de budur yeni Rasulullah'in sunnetinin onun olumunden sonra yoxolmamasi ucun Allah onu usaq yasda Savadli bir qiz olan Aişe validemizle evlendirdi
Allahu Alem


Nedir? Bizim dilde yaxşı bir söz var - ters sünni. Size bundan başqa ad vermek olmaz. Aişeni qaldırmısız dağ başına. Nedi-nedi Abu Bekrin qızıdır. Allah hidayet etsin!

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای


#73 vusal114

vusal114

  Aqid – Colonel

 • Emir
 • 2 429 сообщений

Отправлено 20 Сентябрь 2010 - 01:56

Bizə nə nağıl danışırsız? Bunu bu cür yalnız Sizin kəm ağlınızla anlamaq ümkündür. Siz görünür özünüzü gic yerinə qoyaraq bizimlə oyun oynamağa qərar vrmisiz. Bu hədis açıq-aydın bir hədisdir və burda gizli bir məna axtarmaq boş bir şeydir.
Bu (süd əmmə) mövzu bağlıdır və artıq müzakirə olunmayacaq. Keçin zövcələrin digər işlərinin müzakirəsinə.


Özüvü yorma. Belələri barədə deyirlər ki, onlarda filan şeyi tutsan deyəcəklər ki, artıq etdi.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای


#74 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

  Raid – Major

 • Murid
 • 1 300 сообщений

Отправлено 20 Сентябрь 2010 - 06:44

 4-KİTÂBU'L-GUSL (YIKANIP GUSLETMEK KİTABI)Sehihi Buxari.

4-.......Bana Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana Ebû Bekr ibnu Hafs tahdîs edip şöyle dedi: Ben Ebû Seleme'den şöyle derken işit­tim: Ben ve Âişe'nin erkek kardeşi beraberce Âişe'nin yanına girdik. Âişe'nin erkek kardeşi Âişe'ye Peygamber'in yıkanmasından sordu. Âişe bir sâ' mikdârı su alır bir kap İstedi. Onunla yıkandı ve başının üzerine su akıttı. Şu hâlde ki, bizimle kendisi arasında  bir perde vardı[6].

Bu necə olur ki,belə zidiyyatlı hədislərin hamısını məhz Aişədən nəql edirlər,amma Hz. Peyğəmbərin(s.a.a.s) başqa zövcələrindən yox?

Aişe validemiz fakihtir
diğer validelerimiz fakih olmayabiler
Aise validemiz diger sahabilerin yanina girmesine izin verirdi
ozune mahrem olanlarla perde arxasindan danisirdi
Urve ya da Zuhri adli bir qohumu vardi ki hedisleri ilk olaraq
ciddi menada tedvin eden odur

ve o da fakihtir Aişe validemiz Resulullah'tan sonra uzun iller  yaşamıştır
diğer validelerimiz daha tez olmus olabiler ve Allah'in Aişe validemizi Resulullah'a zevce etmesinin sebeblerinden en onemlisi de belke de budur yeni Rasulullah'in sunnetinin onun olumunden sonra yoxolmamasi ucun Allah onu usaq yasda Savadli bir qiz olan  Aişe validemizle evlendirdi
Allahu Alem

Pərdə arxasından danışmıre qüsulü nece almaq lazımdır onu göstərir.Budakı mümkün deyil ki, arada pərdə ola ola kiməsə qüsl almağı başa salasan.Yada ki,pərdə prozracnı olmalıdır.

süd əmməsöhbəti qurtardı. artıq müzakirək bir şey qalmadı.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"


#75 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 24 Сентябрь 2010 - 10:11

Nedir? Bizim dilde yaxşı bir söz var - ters sünni. Size bundan başqa ad vermek olmaz. Aişeni qaldırmısız dağ başına. Nedi-nedi Abu Bekrin qızıdır. Allah hidayet etsin!

Oxudugum bir hedis usulu kitabinda Aişe validemizin fakih olduğu Ebu Hureyre'nin ise fakih olamdığı o üzden indi xatırlamadığım bir meselede Aişe validemizin hedisi ile emel etmenin daha uygun olduğu yazırdi

#76 Hakkani

Hakkani

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 105 сообщений

Отправлено 27 Сентябрь 2010 - 20:32

Pərdə arxasından danışmıre qüsulü nece almaq lazımdır onu göstərir.Budakı mümkün deyil ki, arada pərdə ola ola kiməsə qüsl almağı başa salasan.Yada ki,pərdə prozracnı olmalıdır.

süd əmməsöhbəti qurtardı. artıq müzakirək bir şey qalmadı.

Niye mumkun olmasin ki? Cole cixan qadinlar da ustlerinde bit perde almir mi?tek ferq o perdenin adi carsaf o perdenin altinda ister birseyler geyer isterse hec birsey giymez çarşafın altından görünmediği sürece altına birşey giymedi diye cildeki bir qadini ayiplaya bilersen? Aişe validemiz de perde arkasından çok kişiye hedis rivayet etmiştir bu seferlik de rivayeti sözlü olarak değil de uygulamalı olarak yapmıştır

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 06 Октябрь 2010 - 22:13


#77 tatar.

tatar.

  Amid – Brigadier General

 • Murid
 • 3 058 сообщений

Отправлено 27 Сентябрь 2010 - 22:38

Hekkani cox derine getmeyin, hegigeten bu sohbati darine getmesinda size xeyri yoxdur, eksine ziyani var.

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549


#78 Omarin qilinci

Omarin qilinci

  Raqib Awwal – Master Seargeant

 • Murid
 • 229 сообщений

Отправлено 02 Октябрь 2010 - 21:41

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6.


Yoxsa siz Kitabın bir qisminə inanıb, digər qismini inkarmı edirsiniz? Sizlərdən bunu edənin cəzası dünya həyatında rüsvay olmaq, Qiyamət günü isə ən şiddətli əzaba məhkum olmaqdır. Allah sizin etdiklərinizdən bixəbər deyildir. Bəqərə 85

#79 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

  Raid – Major

 • Murid
 • 1 300 сообщений

Отправлено 03 Октябрь 2010 - 01:14

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6.


Yoxsa siz Kitabın bir qisminə inanıb, digər qismini inkarmı edirsiniz? Sizlərdən bunu edənin cəzası dünya həyatında rüsvay olmaq, Qiyamət günü isə ən şiddətli əzaba məhkum olmaqdır. Allah sizin etdiklərinizdən bixəbər deyildir. Bəqərə 85


Yazanda bax gor ne yazirsan.Ana meselesini sizlere basha salmishig ki, neye gore nazil olub O aye.
Anaya baxda "Cemelde"oz evladlarini girgina verir.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"


#80 Şair

Şair

  Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

 • Emir
 • 2 087 сообщений

Отправлено 03 Октябрь 2010 - 01:18

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6.


Yoxsa siz Kitabın bir qisminə inanıb, digər qismini inkarmı edirsiniz? Sizlərdən bunu edənin cəzası dünya həyatında rüsvay olmaq, Qiyamət günü isə ən şiddətli əzaba məhkum olmaqdır. Allah sizin etdiklərinizdən bixəbər deyildir. Bəqərə 85

Movzunu evvelden oxuyun.
http://313news.net/f...dpost__p__58712

#81 cafari

cafari

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 306 сообщений

Отправлено 03 Октябрь 2010 - 10:09

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6.


Yoxsa siz Kitabın bir qisminə inanıb, digər qismini inkarmı edirsiniz? Sizlərdən bunu edənin cəzası dünya həyatında rüsvay olmaq, Qiyamət günü isə ən şiddətli əzaba məhkum olmaqdır. Allah sizin etdiklərinizdən bixəbər deyildir. Bəqərə 85

Omarin qilinci qurani bela cox bilirsansa onda bu ayani oxumamisan ki bir momunu olduran saxs butun basriyati olduran saxs kimidi onun yeri abadi qalacaqi cahannamdi..ay Omarin qilinci camaldakilar yani momun deyildi?cahannam ahlina gora cox aziyyat cakma :whistling:
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#82 Omarin qilinci

Omarin qilinci

  Raqib Awwal – Master Seargeant

 • Murid
 • 229 сообщений

Отправлено 03 Октябрь 2010 - 21:14

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6. Əgər sən mömünsənsə onda bu ayədən payın var, deməli sənin da anandır və belə olduqda sən ayəyə əsasən öz anavı və hətta peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləmin zövcəsini söyüsən. qiyamət günündə də gəlib deyəsən ki, ya rasulallah dünyada sənin zövcəvi söymüşəm, hovuzundan mənə də su ve içim.


Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Hucurrat 9. bu ayədə Allah təalə döyüşən iki tərəfi də mömün adlandırır.

#83 al-Islam

al-Islam

  Forumun Ali məqamlı rəhbəri

 • Emir
 • 1 952 сообщений

Отправлено 03 Октябрь 2010 - 21:52

Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Əhzab 6. Əgər sən mömünsənsə onda bu ayədən payın var, deməli sənin da anandır və belə olduqda sən ayəyə əsasən öz anavı və hətta peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləmin zövcəsini söyüsən. qiyamət günündə də gəlib deyəsən ki, ya rasulallah dünyada sənin zövcəvi söymüşəm, hovuzundan mənə də su ve içim.


Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Hucurrat 9. bu ayədə Allah təalə döyüşən iki tərəfi də mömün adlandırır.


Birincisi göstər mənə bu forumda ki, kim Aişəni söydü? Göstərməsən yalançı olduğunu qəbul etləmiş olacaqsan. Biz sənin kimi yalançı və fırıldaqçının böhtanlarına dözmək məcburiyyətində deyilik. Allah müsəlmanlara böhtan atana lənət eləsin!
Allah məgər bütün biri-birilə döyüşənləri "mömin" adlandırır? Bəlkə hələ bir deyəsən ki, möminlərin xüsusiyyəti bir-birilə döyüşmələridir?
Təfsir olmur sizdə? Var axı bəlkə xəbərin yoxdu? Məgər bu ayə Cəməl tərəfləri haqqında nazil olub? Məsələn, Təbəri təfsirində bir neçə hadisəyə işarə olunur, onlardan biri də Evs və Xəzrəc qəbilələri arasındakı münaqişədir.
1 dənə təfsir göstərə bilərsən ki, bu Nakisinlər haqqındadı?
Sənin səhih hədisində göstərilir ki, möminlə vuruşmaq küfrdü (bax: Buxari, fitnə 25). Buxari Qurana zidd yazıb?
Quran deyir mömini bilərəkdən öldürən cəhənnəmlikdi, bəs buna nə deyirsən?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#84 сталь

сталь

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 180 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 02:18


Sizə səhvən deyilən sözə o saat böhtan adını verməyə tələsirsiniz,üstəlik sözün sahibini də yalançı çıxardmaqa hazırsınız.Bəs niyə bu cür cəsarətlə Aişə ® anamızı müdafiə etməyə çalışmırsınız?Niyə ona yalan və böhtan qoşanlara lənət demirsiniz?Amma onu müdafiə etmək istəyənə o saat lənət etməyə hazırsınız.Məgər bilmirsinizmi Allah Təalə buyurur:

11. Şübhəsiz ki, Aişə barəsində yalan xəbər gətirənlər özünüzdən olan bir dəstədir. Onu özünüz üçün pis bir şey hesab etməyin. Əksinə, bu sizin üçün xeyirlidir. O dəstədən olan hər bir şəxsin qazandığı günahın cəzası vardır. İçərilərindən günahın böyüyünü öz üstünə götürəni isə böyük bir əzab gözləyir.
12. Nə üçün siz bunu eşitdiyiniz zaman mömin kişilər və qadınlar bir-biriləri haqda yaxşı fikirdə olub: "Bu, açıq-aydın bir böhtandır!"– demədilər?
13. Nəyə görə onlar buna dair dörd şahid gətirmədilər? Madam ki, şahid gətirmədilər, deməli, onlar Allah yanında əsl yalançıdırlar.
14. Əgər Allahın dünyada və axirətdə sizə lütfü və mərhəməti olmasaydı, dedi-qodularınıza görə sizə böyük bir əzab toxunardı.
15. O zaman siz bunu dilinizə gətirir, bilmədiyiniz sözü danışır və onu əhəmiyyətsiz bir şey hesab edirdiniz. Halbuki bu, Allah yanında çox böyük günahdır.
16. Nə üçün siz onu eşitdiyiniz zaman: "Bizə bunu danışmaq yaraşmaz. Allahım! Sən pak və müqəddəssən! Bu, çox böyük bir böhtandır!"– demədiniz?
17. Əgər möminsinizsə, bilin ki, Allah sizə bir daha buna bənzər şeyləri təkrarən etməməyinizi nəsihət edir.
18. Allah Öz ayələrini sizə belə izah edir. Allah Biləndir, Müdrikdir.
19. Möminlər barəsində iyrənc şayiələrin yayılmasını istəyənlər üçün dünyada və axirətdə acılı-ağrılı bir əzab vardır. Allah bilir, siz isə bilmirsiniz.


Və bundan sonra sizlərdən biri gəlir və deyir:"Allah yalançıya lənət eləsin"..?Əgər bilirsinizsə, deyin görüm iki dəstədən hansı əmin-amanlıqda olmağa daha haqlıdır?


257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#85 cafari

cafari

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 306 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 06:29

san na danisirsan sana yazilanlari deyasan oxumursan.neca dafa manimla bir olmusan ki manim onu soyduyumu da gormusan bohtan atirsan sizda bohtanda var?siyalar soyus soymur lahnat gondarir o da ki qurana asasannisa 93.Hər kəs bir mömin şəxsi qəsdən öldürərsə, onun cəzası əbədi qalacağı Cəhənnəmdir. Allah ona qəzəb və lənət edər, (axirətdə) onun üçün böyük əzab hazırlar!. :gai: وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#86 cafari

cafari

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 306 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 06:39

Əgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları barışdırın. Hucurrat 9. bu ayədə Allah təalə döyüşən iki tərəfi də mömün adlandırır. ayani yarimciq yazmaq sizin vardisinizdida oxu وَإِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا ۖ فَإِنْ بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَىٰ فَقَاتِلُوا الَّتِي تَبْغِي حَتَّىٰ تَفِيءَ إِلَىٰ أَمْرِ اللَّهِ ۚ فَإِنْ فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا ۖ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَƏgər möminlərdən iki dəstə bir-biri ilə vuruşsa, onları dərhal barışdırın. Əgər onlardan biri təcavüzkarlıq etsə, təcavüzkarlıq edənlə Allahın əmrinə (itaətinə) qayıdana qədər vuruşun. (Təcavüzkarlıq edən Allahın əmrinə) qayıtsa, hər iki dəstənin arasını ədalətlə düzəldin və insafla hərəkət edin. Şübhəsiz ki, Allah insaflıları sevər! gorursan da qurani karim deyirki ALLAHINamrina qayidana qadar vurusun. :okL:
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#87 cafari

cafari

  Mulazzim – lieutenant

 • Murid
 • 306 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 06:49

http://www.ahlibeyt.az/news/1380.html sizi qizisdiranlarin kim olduqu yavas-yavas bilinir islam dusmanlari.
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#88 al-Islam

al-Islam

  Forumun Ali məqamlı rəhbəri

 • Emir
 • 1 952 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 10:36


Sizə səhvən deyilən sözə o saat böhtan adını verməyə tələsirsiniz,üstəlik sözün sahibini də yalançı çıxardmaqa hazırsınız.Bəs niyə bu cür cəsarətlə Aişə ® anamızı müdafiə etməyə çalışmırsınız?Niyə ona yalan və böhtan qoşanlara lənət demirsiniz?Amma onu müdafiə etmək istəyənə o saat lənət etməyə hazırsınız.Məgər bilmirsinizmi Allah Təalə buyurur:

11. Şübhəsiz ki, Aişə barəsində yalan xəbər gətirənlər özünüzdən olan bir dəstədir. Onu özünüz üçün pis bir şey hesab etməyin. Əksinə, bu sizin üçün xeyirlidir. O dəstədən olan hər bir şəxsin qazandığı günahın cəzası vardır. İçərilərindən günahın böyüyünü öz üstünə götürəni isə böyük bir əzab gözləyir.
12. Nə üçün siz bunu eşitdiyiniz zaman mömin kişilər və qadınlar bir-biriləri haqda yaxşı fikirdə olub: "Bu, açıq-aydın bir böhtandır!"– demədilər?
13. Nəyə görə onlar buna dair dörd şahid gətirmədilər? Madam ki, şahid gətirmədilər, deməli, onlar Allah yanında əsl yalançıdırlar.
14. Əgər Allahın dünyada və axirətdə sizə lütfü və mərhəməti olmasaydı, dedi-qodularınıza görə sizə böyük bir əzab toxunardı.
15. O zaman siz bunu dilinizə gətirir, bilmədiyiniz sözü danışır və onu əhəmiyyətsiz bir şey hesab edirdiniz. Halbuki bu, Allah yanında çox böyük günahdır.
16. Nə üçün siz onu eşitdiyiniz zaman: "Bizə bunu danışmaq yaraşmaz. Allahım! Sən pak və müqəddəssən! Bu, çox böyük bir böhtandır!"– demədiniz?
17. Əgər möminsinizsə, bilin ki, Allah sizə bir daha buna bənzər şeyləri təkrarən etməməyinizi nəsihət edir.
18. Allah Öz ayələrini sizə belə izah edir. Allah Biləndir, Müdrikdir.
19. Möminlər barəsində iyrənc şayiələrin yayılmasını istəyənlər üçün dünyada və axirətdə acılı-ağrılı bir əzab vardır. Allah bilir, siz isə bilmirsiniz.


Və bundan sonra sizlərdən biri gəlir və deyir:"Allah yalançıya lənət eləsin"..?Əgər bilirsinizsə, deyin görüm iki dəstədən hansı əmin-amanlıqda olmağa daha haqlıdır?1.Elə bizim saytın əsas səhifəsinə gir, hərdə mərifətin çatsa oxu gör bizim alimlər Aişə xanımı təhqir eliyənlərə necə cavab veriblər!
2.İndi yalançı çıxdığını qəbul edlədin?!
3.Əvvəla o ayədə Aişənin adı çəkilmir, heç böyük ehtimalla Aişədən də söhbət getmir (böhtan barəsində). İkincisi də burada sırf iffət məsələsindən danışılır.
Əmin-amanlığa layiq olan, haqq olan müsəlmanların rəhbəri Əli ibni Əbi Talibdir (ə). Ona qarşı çıxan şəxsə ancaq fitnəkar adını vermək olar. Yer üzündə pozğunçuluq törədənlərin, fitnə yayanların haqqındakı ayələri oxumaq istəyirsənsə aç Quranı oxu, hər surədə demək olar ki, bu məsələyə toxunulur.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#89 сталь

сталь

  Raqib – Seargeant

 • Murid
 • 180 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 15:55


1.Demək istəyirsiniz,sizin alimlər Aişə® anamızı söymürlər,təhqir etmirlər?Onlardan bu işi edənə,heç lənət edirsiniz?Böhtançı adlandırırsınız?
2.Hansı halımla yalançı çıxdım anlamıam.Peyğəmbərin(salləlahu aleyhi va alihi va səlləm)zövcəsini müdafiə etdiyim üçün?
3.Quranda yalnız bir sahabənin adı çekilir.Biz bunları tarıxdən bilirik.Əlavə dəlilə ehtiyac yoxdur,onsuzda bütün dünya bilir.Hətta ayədə ümümi məfhum olsa belə,yenə də Aişəyə® aid olması Əvlədir.Burada həm də mömin qadınlar deyilir.
4.Əli ibn Əbu Talib® əlbətdə layıqdir,lakin bunun sizə nə adiyəti var ki?Birdə ki,o yalnız öz xəlifəlik dövründə möminlərin rəhbəri olub.
5.Allah Təalə deyir ki,möminlər döyüşsə belə bir-birilərinə qardaşdılar.Siz isə ümumi kafirlərə aid olan ayələri gətirirsiniz ki,bu ayənin müqabilində qoyasınız.Bu da heç yaxşı iş deyil.Allahın bir ayəsini o birisinə vuranlar uğur tapmayacaqlar.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#90 _MOLLA_

_MOLLA_

  Naqib – Captain

 • Murid
 • 984 сообщений

Отправлено 04 Октябрь 2010 - 16:23

1.Demək istəyirsiniz,sizin alimlər Aişə® anamızı söymürlər,təhqir etmirlər?Onlardan bu işi edənə,heç lənət edirsiniz?Böhtançı adlandırırsınız?


Bizim Aişə ® ilə nə işimiz var . Allah təala nə lazımdısa deyib də onun barəsində

Hər kəs bir mömin şəxsi qəsdən öldürərsə, onun cəzası əbədi qalacağı Cəhənnəmdir. Allah ona qəzəb və lənət edər, (axirətdə) onun üçün böyük əzab hazırlar! ("Nisa", 93).
Hər kəs cənnətə getmək istəyir amma heç kim ölmək istəmir
Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru