Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#301 Omarin qilinci

Omarin qilinci

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:24

omerin qilinci
səndə əl qatmısan özüvə,Allahdan gələn elm qəlbində yəqinlik tapıbsa təvəssül haqqında yaz.
çünkü imana gələn insana Allah furqan verir, və o əqidə məsəllərində haqqı batildən ayıra bilir.
yəndə deyirəm əqidə məsələsində
yox popuqay kimi təkrarlıyirsan Alimlərivizin dediklərini onda sussan yaxşı olar.çünkü bu yazdıqların haqqında bir iki kəlmə sual versəm ilişib qalacaqsan.bir az səbr elə bir dənə hədis gətirəcəyəm sənə.görüm ona nə deyəcəksən.

Allahdan başqasına dua etmək nə vaxtdan əqidə məsələsi sayılmır?
Qaldı təhqirə onu da mələklər sənə qaytarır.

#302 Omarin qilinci

Omarin qilinci

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:28

Omerin gilinci, deyiz gorek, sheyx Beyhagini ve Kurtubini alim sayirsiz??

Əlbəttə alim sayıram. Lakin mənim əqidəmə görə peyğəmbər s.a.s.-dən başqa heç kəs məsum deyil. Bütün məzhəb alimləri deyib ki, "Əgər mənim sözüm qurana va ya səhih hədisə zidd olarsa mənim sözümü vurun divara."

#303 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:33

Məcbur edirsiniz ki girişim söhbətə?? Təəssüf ki bu forumda haqq əhlinin sözlərini silirlər, yoxsa sözün yaxşı mənasında dəlillərlə belivizi qırardım.Amma nə mənası, elə ki baglanırsınız, dərhal yazılar silinir. Batil əhli belədirdə

#304 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:35

Tatar! Sən hələm də danışırsan?? Sənin ki elmin yoxdur, belkə gedəsən başqası gəlsin?

#305 mirsad-2

mirsad-2

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 12:21

1. Əgər dərs oxusaydın onda bu sualı "1 ci ayədə tələb sözünü haradan gətirdin buna ssilka ver" verməzdin. Madam ki, öyrənmək istəyirsən onda bil və agah ol, məani və bəyan elmində və usulda sübutdur ki, "əmr" vucuba dəlalət edir. Ayədəki "vəbtəğu" kəliməsində əmrə dəlalət edən "ibtəğu"-dir. O da əmr siqəsidir. Əmr vucuba dəlalət edir. Yəni Allaha yaxınlaşmaq üçün hətmən vasitə axtarın.

2. Ayədəki munafiqlər günahkarların bir misdaqıdır. Ayə dua edib bağışlanmaq diləməyi yalnız munafiqlərə həsr etməyib. Deməli mutləqa hər bir günahkar Rəsulullahın yanına gəlib tövbə etsə və Rəsulullah (s) də onun üçün istiğfar etsə Allahtəala rəhmətini ona şamil edəcək. Çünki hər bir günaha görə tövbə edib bağışlanmaq diləmək lazımdır. Nifaq özü də günah əməllərdən biridir.

Cənab ahmed yazırsan: "kim desə ki, Allah tovbə edənin duasını qəbul etməz ta o vaxtacan ki, rəsul s.ə.v. Allaha dua etməyincə .bu cür deyən adam Allahı tanımayıb".

Yadında saxla: Allah dərgahına dua etmək, seçilmiş insanlara təvəssül etmək onlardan nəyisə tələb etmək deyil, əksinə aləmlərin Pərvərdigarının uluhiyyətinə və seçilmiş bəndələrin məqamına iqrar etməkdir. Nəticədə İlahi dərgahın müqabilində şeytan kimi təkəbbür edib seçilmiş bəndələrə həsəd aparmaqdan amanda qalmaqdır. Dua, təvəssül və şəfaətlə Allah dərgahında borcumuzu dil ilə əncam veririk.
Yazmışdım ki, (Nisa, 64) ayədən başa düşdüyünü yaz. Deməli bəzi nöqtələri hələ də tutmamısan. Onları zaman kedikcə diqqətinə çatdırarıq. Suallarına da cavab verərik.
Əvvəldən özün dedin ki, yalnız Qurandan danışaq, ona görə də Abdullah ibn Səlul haqda rəvayəti hələlik saxla!

Yazırsan; "indi sən mirşad hardan eşidirsən ki, rəsul s.ə.v. və ya imam hüseyn sənin üçün bağışdanma duası edir ?yoxsa elə belə deyirsən və zənn edirsən ki dua edir sənin üçün rəsul s.ə.v.?

Cavab:- Məsləhət görürəm ki, arada Quran oxu. Heç bir hissiyata qapılmadan Allahın bu ayəsi üstündə təfəkkür et: "Allah yolunda öldürülənləri ölü sanma! Əksinə onlar diridirlər və Rəbbin yanınnda onlara ruzi verilir" (Ali İmran. 169) Görürsən ki, Allah şəhidlərin diri olduğunu sizə təzəkkür verir. Amma sizin kimilər İbn Teymiyənin ardıyca gedib yenə də ibn Əbdul Vəhhab kimi deyirsiniz Peyğəmbər və sair saleh insanlar öləndən sonra adi ölülərdən heç fərqləri yoxdur......

#306 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 августа 2010 - 08:40

Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər

Cənab ahmed yazırsan: "kim desə ki, Allah tovbə edənin duasını qəbul etməz ta o vaxtacan ki, rəsul s.ə.v. Allaha dua etməyincə .bu cür deyən adam Allahı tanımayıb".

Yadında saxla: Allah dərgahına dua etmək, seçilmiş insanlara təvəssül etmək onlardan nəyisə tələb etmək deyil, əksinə aləmlərin Pərvərdigarının uluhiyyətinə və seçilmiş bəndələrin məqamına iqrar etməkdir. Nəticədə İlahi dərgahın müqabilində şeytan kimi təkəbbür edib seçilmiş bəndələrə həsəd aparmaqdan amanda qalmaqdır. Dua, təvəssül və şəfaətlə Allah dərgahında borcumuzu dil ilə əncam veririk.
Yazmışdım ki, (Nisa, 64) ayədən başa düşdüyünü yaz. Deməli bəzi nöqtələri hələ də tutmamısan. Onları zaman kedikcə diqqətinə çatdırarıq. Suallarına da cavab verərik.
Əvvəldən özün dedin ki, yalnız Qurandan danışaq, ona görə də Abdullah ibn Səlul haqda rəvayəti hələlik saxla!

Yazırsan; "indi sən mirşad hardan eşidirsən ki, rəsul s.ə.v. və ya imam hüseyn sənin üçün bağışdanma duası edir ?yoxsa elə belə deyirsən və zənn edirsən ki dua edir sənin üçün rəsul s.ə.v.?

Cavab:- Məsləhət görürəm ki, arada Quran oxu. Heç bir hissiyata qapılmadan Allahın bu ayəsi üstündə təfəkkür et: "Allah yolunda öldürülənləri ölü sanma! Əksinə onlar diridirlər və Rəbbin yanınnda onlara ruzi verilir" (Ali İmran. 169) Görürsən ki, Allah şəhidlərin diri olduğunu sizə təzəkkür verir. Amma sizin kimilər İbn Teymiyənin ardıyca gedib yenə də ibn Əbdul Vəhhab kimi deyirsiniz Peyğəmbər və sair saleh insanlar öləndən sonra adi ölülərdən heç fərqləri yoxdur......

Mirşad, 6-7 dənə sual verirəm sənə,bunların hamısına cavab gözdəyirəm.

MƏN ONU DEMƏDİM.1 ci deyirsən ki, tələb etsə
""Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər""
sonra isə deyirsən ki,istiğfar etsə
""Rəsulullah (s) də onun üçün istiğfar etsə Allahtəala rəhmətini ona şamil edəcək"".
Indi bu 1 ci dəfə gətiridyin tələb sözünü hardan götürdün nisə 64 ayədə ?
2. əşşi sən,niyə sualları belə qərizdəşdirirsən.
elə adamlarda olub ki, vəfat edəndən sonra rəsul s.ə.v onun üçün dua etməyib.
nisə 64-ü bir azda xirdalayım sənin üçün.tutaqki münafiqlər tövbə etdi,və çönüb olurlar Allahın dostları.
rəsul s.ə.v. öz dostları üçün
Dua edir. Və onlarda eşidirlər və ya görürlər ki, rəsul s.ə.v. dua edir....buracan aydın oldu məncə bu məsələ
.ancaq sən isə qeyb tərəfə elə bir daş atırsan.
Və deyirsən ki, yox 100 FAİZ filankəs mənim üçün dua etdi. əgər o etməsəydi duam qəbul olmazdı ??
3.bir kafir tövbə etmək isəyir,başa düşür ki, axirət evi daha qalımlıdır,indi onun tövbəsini,duasını
vasitəçisiz qəbil edə bilməz Allah ? yoxsa rəsul s.ə.v köməyə çağırıb ona deməlidir, oda sonra Allaha deməlidir, ondan sonra dua qəbul olur ?!
kim deyir ki,şəhidlər ölüdür,bunu mən deməmişəm,mənə böhtan atma.mən deyirəm ki,onlar Allahın dərgahındadır,
Sonra mən sənə başqa misal gətirim, İSA.ə.mı.O ümümiyyətə vəfat etməyib.Ancaq biz onu nə görür,nə də eşidirik.
Mənə görə bunlar hamısı qeyb aləmindədir.bunun elmi ancaq Allahdaır.
4.Mən sənə sual verdim ki, bu Allaha qərar verdiyin şərik,vasitəçilər, qeybdədir ? yoxsa onları sən görürsən və eşidirsən ?
5.sənin istəklərivi onlara Allah çatdırır yoxsa onlarada elə bir xususiyyət verilib ki, her şeyi eşidir Allah kimi?
6.yox əgər Allah çatdırırsa sənin istəklərivi Rəsul s.ə.v və ya Əli r.a. onda belə bir sual çıxır.
Ola bilər ki, sənin duandan onlar ümümiyyətlə xəbərsizdir, onlara bu haqqda Allah heçnə çatdırmır. ?
Allah necə ki, kafirlərin tövbəsini eşidir və qəbul edir vasitəçisiz və onlar çönüb mömin olurlar,
sənində duavı o cürnə,qəbul edir,və dünyada istədiyin şeyləri verir.?!"""""
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#307 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 12 августа 2010 - 11:32

Yazırsan: MƏN ONU DEMƏDİM.1 ci deyirsən ki, tələb etsə
""Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər""
sonra isə deyirsən ki,istiğfar etsə
""Rəsulullah (s) də onun üçün istiğfar etsə Allahtəala rəhmətini ona şamil edəcək"".
Indi bu 1 ci dəfə gətiridyin tələb sözünü hardan götürdün nisə 64 ayədə ?

Cavab: ahmed yenə də başa düşmədin. Mən aşikar yazdım ki, birinci ayədə Allah-təala vəsilə gətirməyi əmr edir.
"Ayədəki "vəbtəğu" kəliməsində əmrə dəlalət edən "ibtəğu"-dir. O da əmr siqəsidir. Əmr vucuba dəlalət edir. Yəni Allaha yaxınlaşmaq üçün hətmən vasitə axtarın". İndi lori dildə desək yəni: "Allah yanında əziz olmaq üçün vasitə lazımdır"

Yazırsan: 2. əşşi sən,niyə sualları belə qərizdəşdirirsən.
elə adamlarda olub ki, vəfat edəndən sonra rəsul s.ə.v onun üçün dua etməyib.

Cavab: Dedim ki, hələ rəvayət gətiməyə ehtiyac yoxdur əvvəl Quranı başa düş
Heç şübhə yoxdur ki, Allah-təala hər kəsdən tövbəni qəbul edir. Amma onun Allah yanında əziz olmasının şərti Rəsulullahın onun üçün dua edib istiğfar etməsidir. Təəssüf ki, bu nöqtəni siz ğörməməzliyə vurursunuz.

Yazırsan: nisə 64-ü bir azda xirdalayım sənin üçün.tutaqki münafiqlər tövbə etdi,və çönüb olurlar Allahın dostları.
rəsul s.ə.v. öz dostları üçün
Dua edir. Və onlarda eşidirlər və ya görürlər ki, rəsul s.ə.v. dua edir....buracan aydın oldu məncə bu məsələ
.ancaq sən isə qeyb tərəfə elə bir daş atırsan.
Və deyirsən ki, yox 100 FAİZ filankəs mənim üçün dua etdi. əgər o etməsəydi duam qəbul olmazdı ??

Cavab: Yenə də deyirəm Nisa surəsi ayə 64 üstündə təfəkkür et. Əgər bir yerə çıxara bilmədin onda gələn mesajda qəflət etdiyin nöqtəni aydınlaşdıracağam.

Yazırsan: kim deyir ki,şəhidlər ölüdür,bunu mən deməmişəm,mənə böhtan atma.mən deyirəm ki,onlar Allahın dərgahındadır,

Cavab: Şəhidin diri olmasını dildə etiraf etdiyin üçün onu mahiyyətini dərk edə bilmirsən. Allah-təala Ali İmran surəsində (ayə169) bu xəbəri elan edəndə bildirmək istəyir ki, bu adi məqam olmadığı üçün məsələnin mövzuiyyəti var.

Yazırsan: Mənə görə bunlar hamısı qeyb aləmindədir.bunun elmi ancaq Allahdaır.

Cavab: bu söz səbəb oldu ki, şeytan Allah dərgahından qovulsun. Çünki o da sənin kimi şəxsi təfəkkürünə arxalanıb Allahın əmrindən çıxdı. Şəxsi fikrinizi kənara qoyub İlahi əmrə itaət edi. İlahi əmr əziz olmağın üçün Allahın seçilmiş bəndələrindən vasitə qərar verməkdir. Peyğəmbər (s), Əhli-beyt (ə.s) və Quran Allah-təalanın insanları hidayət etmək üçün göndərdiyi vasitədir. Allah-təala özü şəxsən yer üzünə gəlib camaata deməyib ki, mənim ardımca gəlin ki, hidayət olasız. Rəsulullah (s) özündən sonrakı hidayət yolunu camaata göstərdi

#308 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 августа 2010 - 13:57

sən yəndə suallardan qaçırsan,mövzuya girməmişdən oncə şərt kəsmişdim ki,səmimi olacaqsan.mənə də elə gəldi ki,sən razılaşdın.ancaq indi mən bunun əksini görürəm.
sualları BİR BİR veəcəyəm inşallah.
1. belə anladım ki, sənə görə onlar qeyb aləmimdə deyillər.tutaqki mən dunyanın bir yerindən rəsul s.ə.v çağırıram köməyə səndə ki,eyni vaxtda MƏDİNƏ şəhərindən muhamməd s.ə.v. cağırırsan. indi eyni vaxtda biz onu köməyə çağıranda o hər 2 mizi eyni vaxtda eşidir ?
yoxsa Allahsubhanvətəala çatdırır ona bizim sözlərimizi?!

Сообщение отредактировал ahmed: 13 августа 2010 - 13:59

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#309 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 14 августа 2010 - 11:57

[quote name='ahmed' timestamp='1281693463' post='58351']
sən yəndə suallardan qaçırsan,mövzuya girməmişdən oncə şərt kəsmişdim ki,səmimi olacaqsan.mənə də elə gəldi ki,sən razılaşdın.ancaq indi mən bunun əksini görürəm.
sualları BİR BİR veəcəyəm inşallah.
1. belə anladım ki, sənə görə onlar qeyb aləmimdə deyillər.tutaqki mən dunyanın bir yerindən rəsul s.ə.v çağırıram köməyə səndə ki,eyni vaxtda MƏDİNƏ şəhərindən muhamməd s.ə.v. cağırırsan. indi eyni vaxtda biz onu köməyə çağıranda o hər 2 mizi eyni vaxtda eşidir ?
[/quo

İbn Teymiyyədən təqlid etdiyin üçün ağlına nə gəli onu yazırsan. Axi alimlərin onu kafir olduğu haqda verdikləri rəyi sizə yazdım? Yenə də deyirəm kafirdən əqidə öyrəınilməz!

Əgər namaz qılırsansa onda verdiyin sualın cavabını qıldığın namsazda taparsan.Bəli əqidəmiz budur ki, eşidirlər və yalnız İslama və Qurana kafir olan bunu inkar edir.
Sən bunu başa düşmək istəmədin. Dəfələrlə sizi bu ayə "Əgər onlar özlərinə zülm edəndən sonra sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsələr və Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər " (Nisa. 64) üstündə düşünməyə ağırdım, amma yenə də İBn Teymiyyə kimi özünü başa düşməməzliyə qoydun. İndi məcburəm ki, bir qədər istiqamət verim: "sənin yanına gəlib" Ayədə peyğəmbərin yanına getməyə təşviq edir. BU getməyi yalnız Peyğəmbərin zahiri dünyada olduğu vaxta həsr etməyib. Yəni Hər zaman istər Peyğəmbər zahiri dünyada olanda və istərsə zahiri dünyadan kö edəndən sonra onun yanına getməyin faydası var.

Yazdıqlarımı oxuyandan sonra davamını yazaram. Çünki belə məsələləri başa düşmək sizin üçün çətindir. Vaxtında İbn Teymiyyə də başa düşmədiyi üçün yolunu azıb kafir oldu.

#310 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 августа 2010 - 17:05

İbn Teymiyyədən təqlid etdiyin üçün ağlına nə gəli onu yazırsan. Axi alimlərin onu kafir olduğu haqda verdikləri rəyi sizə yazdım? Yenə də deyirəm kafirdən əqidə öyrəınilməz!

Əgər namaz qılırsansa onda verdiyin sualın cavabını qıldığın namsazda taparsan.Bəli əqidəmiz budur ki, eşidirlər və yalnız İslama və Qurana kafir olan bunu inkar edir.
Sən bunu başa düşmək istəmədin. Dəfələrlə sizi bu ayə "Əgər onlar özlərinə zülm edəndən sonra sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsələr və Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər " (Nisa. 64) üstündə düşünməyə ağırdım, amma yenə də İBn Teymiyyə kimi özünü başa düşməməzliyə qoydun. İndi məcburəm ki, bir qədər istiqamət verim: "sənin yanına gəlib" Ayədə peyğəmbərin yanına getməyə təşviq edir. BU getməyi yalnız Peyğəmbərin zahiri dünyada olduğu vaxta həsr etməyib. Yəni Hər zaman istər Peyğəmbər zahiri dünyada olanda və istərsə zahiri dünyadan kö edəndən sonra onun yanına getməyin faydası var.

Yazdıqlarımı oxuyandan sonra davamını yazaram. Çünki belə məsələləri başa düşmək sizin üçün çətindir. Vaxtında İbn Teymiyyə də başa düşmədiyi üçün yolunu azıb kafir oldu.

sənin elmin çatmadı sadə suallara cavab verməyə.
nə isə..
burdakı şiyələrdən aşağıdakı suallarıma cavab verən bir adam olacaq görəsən ??

1. belə anladım ki, sizə görə onlar qeyb aləmimdə deyillər.tutaqki mən dunyanın bir yerindən rəsul s.ə.v çağırıram köməyə sizdə ey şiyələr,eyni vaxtda MƏDİNƏ şəhərindən muhamməd s.ə.v. cağırırsız. indi eyni vaxtda biz onu köməyə çağıranda o hər 2 mizi eyni vaxtda eşidir ?

#311 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 августа 2010 - 17:18

sualin davamı olaraq soruşuram ki, mütləq mənada qəbrin yanina getmək lazımdır ?yoxsa ki, uzaq məsafədəndə çağırmaq olar rəsul s.ə.v. ?

Сообщение отредактировал ahmed: 14 августа 2010 - 17:19

#312 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 15 августа 2010 - 10:49

sualin davamı olaraq soruşuram ki, mütləq mənada qəbrin yanina getmək lazımdır ?yoxsa ki, uzaq məsafədəndə çağırmaq olar rəsul s.ə.v. ?

əqidən eynilə ibn Əbdulvəhhabın əqidəsidir. o da deyirdi Muhəmməd vəfat edəndən sonra onun ölümü ilə başqalarının ölüsü ilə fərq yoxdur. BU da tam şəkildə Qurana etirazdır və Quranı inkar etməkdir. Əgər namaz qılsaydın onda başa düşərdin Peyğəmbər eşidir ya yox.Əgər namaz qılırsansa da onda qıldığın namazın mənasını dərk etmirsən.

#313 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 17:56

əqidən eynilə ibn Əbdulvəhhabın əqidəsidir. o da deyirdi Muhəmməd vəfat edəndən sonra onun ölümü ilə başqalarının ölüsü ilə fərq yoxdur. BU da tam şəkildə Qurana etirazdır və Quranı inkar etməkdir. Əgər namaz qılsaydın onda başa düşərdin Peyğəmbər eşidir ya yox.Əgər namaz qılırsansa da onda qıldığın namazın mənasını dərk etmirsən.

namazda nəin ki, rəsul s.ə.v. Allahın salamı olsun deyirik,hətta bütün əməli salehlərə Allahın salam olsun deyirik.
indi sual çıxır ki, bütün əməli salehlər mənim göndərdiyim duanı eşidir ?
onda sual çıxır ortaya,əgər sən "əməli salehsənsə" sən niyə eşitmədin mənim salamımı??
niyə belə daar məntiqnən yanaşırsan hər şeyə.bu bir növ duadır.bu duanı eləmək özü bir savab gətitirir.
eynilə deyirik ki, Allahın salamı olsun mühəmmədə, buda duadır, ancaq bu o demək deyilki,bütün bizim dediklərimizi o eşidir.
buna misal isa .ə. mə gətirim sənin üçün.rəsul s.ə.v dan fərqli olaraq O vəfat etməyib.
bax gör qiyamət günü o nə deyəcək.
Nə qədər ki, onların arasında idim, onlara şahid mən idim (onları belə nalayiq hərəkətlər etməyə qoymurdum). Sən məni (göyə qaldırıb dərgahına) qəbul etdikdən sonra onlara nəzarətçi Özün oldun. Yalnız Sən hər şeyə şahidsən!5/117
söhbət başdayanda dedin ki, qurannan danışaq,hə indi bu quran ayəsində isa.ə. eşidirdi xristianların bu sözlərini
Ata ,oğul,və müqəddəs ruh,???
yoxsa Allah onu çatdırdıqdan sonra bildi ki onun ardıcılıları belə bir söz atdı ortaya?

#314 dilaver

dilaver

• Murid
  • 35 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 19:17

bismillah
Allahdan qeyrisinden komek istemeyin ve allahdan qeyrisine dua etmey olarmi?

Allahın izni ilə əlbətdə olar.

Dua bir ibadetdir

Dua - çağırmaqdır. Kiməsə dua etmək - onu çağırmaq deməkdir. İndi mən Sizi çağırsam deməli Sizə ibadət edirəm?

Dua sadece çağırmaqdır feth qardas!!!???

#315 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 19:55

buna misal isa .ə. mə gətirim sənin üçün.rəsul s.ə.v dan fərqli olaraq O vəfat etməyib.
Nə qədər ki, onların arasında idim, onlara şahid mən idim (onları belə nalayiq hərəkətlər etməyə qoymurdum). Sən məni (göyə qaldırıb dərgahına) qəbul etdikdən sonra onlara nəzarətçi Özün oldun. Yalnız Sən hər şeyə şahidsən!5/117
söhbət başdayanda dedin ki, qurannan danışaq,hə indi bu quran ayəsində isa.ə. eşidirdi xristianların bu sözlərini

Müdaxiləyə görə ümüdvaram mirşad qardaş bağışlayar. Mən təvəssül barədə bəhs aparmaq istəmirəm, sənin bədbaxtlığını bildirmək istəyirəm. Peyğəmbər boş yerə Quranla birgə Əhlibeyti bizə əmanət qoymayıb. əvvəlki ayədə buyurulur:

(Ya Rəsulum!) Xatırla ki, o zaman (qiyamət günü) Allah belə buyuracaq: “Ya Məryəm oğlu İsa! Sənmi insanlara: “Allahla yanaşı, məni və anamı da özünüzə tanrı bilin!” – demişdin? “(İsa cavabında) deyəcək:” Sən pak və müqəddəssən! Haqqım çatmayan bir şeyi demək mənə yaraşmaz. Əgər bunu mən demiş olsaydım, Sən onu mütləq bilərdin. Sən mənim ürəyimdə olan hər şeyi bilirsən, mən isə Sənin zatından ola bilmərəm. Şübhəsiz ki, qeybləri bilən ancaq Sənsən!

cavabın isə aşağıdakı hissədə
http://az.313news.ne...cle/a-26-5.html
3-cü etiraz: Vəhabilər iddia edir ki, Həzrət İsa (əs) vəfatından sonra ümmətinin şahidi olduğunu inkar edir.
başlıığından aşağını oxu

#316 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 19:56

bismillah
Allahdan qeyrisinden komek istemeyin ve allahdan qeyrisine dua etmey olarmi?

Allahın izni ilə əlbətdə olar.

Dua bir ibadetdir

Dua - çağırmaqdır. Kiməsə dua etmək - onu çağırmaq deməkdir. İndi mən Sizi çağırsam deməli Sizə ibadət edirəm?

Dua sadece çağırmaqdır feth qardas!!!???

dünyasını dəyişmiş şəxsə təvəssül etmək olar ya yox?
sünnülərin əksəriyyəti qəbul etdiyi halda deyəsən bizim "şiə" qardaşımız qəbul eləmir

#317 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 20:52

Müdaxiləyə görə ümüdvaram mirşad qardaş bağışlayar. Mən təvəssül barədə bəhs aparmaq istəmirəm, sənin bədbaxtlığını bildirmək istəyirəm. Peyğəmbər boş yerə Quranla birgə Əhlibeyti bizə əmanət qoymayıb. əvvəlki ayədə buyurulur:

(Ya Rəsulum!) Xatırla ki, o zaman (qiyamət günü) Allah belə buyuracaq: “Ya Məryəm oğlu İsa! Sənmi insanlara: “Allahla yanaşı, məni və anamı da özünüzə tanrı bilin!” – demişdin? “(İsa cavabında) deyəcək:” Sən pak və müqəddəssən! Haqqım çatmayan bir şeyi demək mənə yaraşmaz. Əgər bunu mən demiş olsaydım, Sən onu mütləq bilərdin. Sən mənim ürəyimdə olan hər şeyi bilirsən, mən isə Sənin zatından ola bilmərəm. Şübhəsiz ki, qeybləri bilən ancaq Sənsən!

3-cü etiraz: Vəhabilər iddia edir ki, Həzrət İsa (əs) vəfatından sonra ümmətinin şahidi olduğunu inkar edir.
başlıığından aşağını oxu

şair sən hədisləri saxla.
hələki quranan yada ki, Allahın sizə verdiyi elmnən danışırıq.
mirşad deyir ki, mənə hədis gətirmə hələki.
sən yaxşı olardı, mirşadın ilişdiyi suallara cavab verərdin,2 heftədi firladır sualları
1.mütləq mənada qəbrin yanina getmək lazımdır ?yoxsa ki, uzaq məsafədəndə çağırmaq olar rəsul s.ə.v. ?
yəni eyni şeydi, onsuzda eşidir,ona görə durub getməyə deyər,yoxsa ora gedəndə dua daha tez qəbul olur ?

2.deməli şair demək istəyirsən ki, rəsul s.ə.v. dunyanın hər yerindən, insanların nə etdiyini görür və eşidir ?
bunu ona Allah çatdırır yoxsa kı, Allah ona ele bir xususiyyət verib ki, o eşidir hamısını ?
3. bu Allaha qərar verdiyin şərik,vasitəçilər, qeybdədir ? yoxsa onları sən görürsən və cavablarını eşidirsən ?

#318 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 21:11

başlıığından aşağını oxu

sən yaxşı olardı, mirşadın ilişdiyi suallara cavab verərdin,2 heftədi firladır sualları
1.mütləq mənada qəbrin yanina getmək lazımdır ?yoxsa ki, uzaq məsafədəndə çağırmaq olar rəsul s.ə.v. ?
yəni eyni şeydi, onsuzda eşidir,ona görə durub getməyə deyər,yoxsa ora gedəndə dua daha tez qəbul olur ?

2.deməli şair demək istəyirsən ki, rəsul s.ə.v. dunyanın hər yerindən, insanların nə etdiyini görür və eşidir ?
bunu ona Allah çatdırır yoxsa kı, Allah ona ele bir xususiyyət verib ki, o eşidir hamısını ?
3. bu Allaha qərar verdiyin şərik,vasitəçilər, qeybdədir ? yoxsa onları sən görürsən və cavablarını eşidirsən ?

Birincisi sənə dediyim yer hədis deyildi Quran ayələri idi. yuxarını oxuyubsan!
1. mütləq mənada getməyə nə ehtiyac var? amma hər halda gedib həmən şəxsi ziyarət etmək daha məqbuldu. Çünki övliyaları ziyarət etmək özü savab əməldi!
2. nə fərqi var? əsas odur ki, hər iki halda Allahın lütfüdür!
3. Allah yalançıya lənət eləsin! Allah elə Ona şərik qərar verənə də lənət eləsin!
mən görmürəm, çünki heç mələkləri də görmürəm. ama insana təyin olunmuş mələklər insanı görür və əməllərini də qeyd eliyir.
Allahın sənin dualarına cavab verdiyini eşitmisən? (əgər zahiri mənada eşitməydən danışırsansa)

#319 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 16 августа 2010 - 23:10

1. mütləq mənada getməyə nə ehtiyac var? amma hər halda gedib həmən şəxsi ziyarət etmək daha məqbuldu. Çünki övliyaları ziyarət etmək özü savab əməldi!
3. Allah yalançıya lənət eləsin! Allah elə Ona şərik qərar verənə də lənət eləsin!
mən görmürəm, çünki heç mələkləri də görmürəm. ama insana təyin olunmuş mələklər insanı görür və əməllərini də qeyd eliyir.
Allahın sənin dualarına cavab verdiyini eşitmisən? (əgər zahiri mənada eşitməydən danışırsansa)

1.və 2 ci dediyin xususiyyət Allaha aidir.və Allah bu xususiyyəti heç kimə verməyib.yəni hər şeyi görüb eşitmək,Allaha aid olan sifətlərdəndir.nə bundan əvvəl nədə bundan sonra Allah bu xususiyyəti heç kimə verə bilməz.
onda 2 ci bir nəuzu billəh illah olur.
2.amin.Allah ona şərik qərar verənə lənət etsin.

mən görmürəm, çünki heç mələkləri də görmürəm.

bəs söhbət ondan gedir ki, görmədiyin və eşitmədiyin bir varlığı çağırmaq ancaq Allaha aidir.
və buna ixlasnan olan ibadət deyilir.
1.bəli mələkləri görmürsən,ancaq onlardan kömək istəmək quranda gəlib ?
şubhə yox ki, belə bir şey quranda tapa bilməzsən ki, mömin mələyi köməyə çağırsın.
mələkləri tanımamışdan qabaq,mömin Allahı artıq tanıyır,və yalnız Allaha dua edərək onu tanıyır,
indi O qeyb aləmindən Xaliqi qoyub,məxluqu köməyə cağıracaq ? şübhə yox ki, zalımlardandır bunu edən.
mənəvi cəhətdən təmizdənmək istəyən insan ən 1 ci çağıranda Allahı cağırır köməyə.
dunyanı üstün tutanlar, isə Allahdan qeyrisini köməyə çağırır çox vaxt.

Allahın sənin dualarına cavab verdiyini eşitmisən?

Allah mənim dualarımı cavab verdiyini, həm zahiri həmdə batini görmək olar,ən 1 ci şübhə yox ki,batini ,yəni halımın dəyişməsindən bilmək olur ki, Allah duani qəbul etdi və mənim qəlbimə yəqinlik verdi.
görmədiyin ,eşitmədiyin varlığı köməyə çağırmaq istəyirsənsə ancaq Allahı çağırmalısan,
bu ən 1 ci ibadətdir, ünsiyyətdir Aləmlərin Rəbbiylə.yox insan bundan boyun qaçırıb məxluqa üz tutarsa və fikirləşər ki, Allah ümümiyyətlə onu vasitəçisiz çağırsam, məni eşitməz, həmin insan Allahı tanımayıb.
ondan başqasını qeyb Aləmindən köməyə çağıran
Allahı tanımayıb.
çünkü insan 1 ci taniyanda qeyb Aləmindən Allahı tanıyır.
2.bu ən 1 ci ibadətdir!!!! bəlkə elə deyil ???
3.sonra səni nə vadar etdi ki, ey şair o cürnə yəqinlikdən sonra, şübhəyə düşəsən və fikirləşəsən ki, yox duamın qəbul olması üçün mütləq vasitəçiyə deməliyəm istəklərimi.?!!
4.yoxsa ki,ümümiyyətlə belə bir şey olmayıb.qeyb aləmindən 1 ci rəsul s.ə.v. və Əlini tanımısan !sonra isə Allahı !
bunlardan hansını ən 1 ci tanımısan ?
5.və yaxud da mələkləri 1 ci tanıdın qeyb aləmindən yoxsa Allahı ?

#320 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 17 августа 2010 - 10:00

1.və 2 ci dediyin xususiyyət Allaha aidir.və Allah bu xususiyyəti heç kimə verməyib.yəni hər şeyi görüb eşitmək,Allaha aid olan sifətlərdəndir.nə bundan əvvəl nədə bundan sonra Allah bu xususiyyəti heç kimə verə bilməz.

فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا
Səmi və Bəsir Allahın sifətidir. ayədə deyilir "biz onu Səmi və Bəsir yaratdıq".
İkincisi isə "Allah bu xususiyyəti heç kimə verə bilməz."-deyib deyəsən Allaha hədd qoyursan nəuzu billah. Yox əgər ilahi sünnətdirsə isbat elə.
Mən ilk isbatı gətirdim ikinci məsəli də gətirim ki, day sonra qayıtmağa ehtiyac olmasın. Canı alan Allahdır (c.c) ya Əzrail (ə)? Necə olur ki eyni anda nəqədri insanın canını alır Əzrail?

bəs söhbət ondan gedir ki, görmədiyin və eşitmədiyin bir varlığı çağırmaq ancaq Allaha aidir.

sübut.

şubhə yox ki, belə bir şey quranda tapa bilməzsən ki, mömin mələyi köməyə çağırsın.
mələkləri tanımamışdan qabaq,mömin Allahı artıq tanıyır,və yalnız Allaha dua edərək onu tanıyır,
indi O qeyb aləmindən Xaliqi qoyub,məxluqu köməyə cağıracaq ? şübhə yox ki, zalımlardandır bunu edən.
mənəvi cəhətdən təmizdənmək istəyən insan ən 1 ci çağıranda Allahı cağırır köməyə.

heyhat, səhvin var. Dünyanı istəyənlər də onu Allahdan istəyə bilər. və əksinə də ola bilər.
Mələklər müəyyən işlərə məmurdular. Apardığın qiyas yersiz idi

Allah mənim dualarımı cavab verdiyini, həm zahiri həmdə batini görmək olar,ən 1 ci şübhə yox ki,batini ,yəni halımın dəyişməsindən bilmək olur ki, Allah duani qəbul etdi və mənim qəlbimə yəqinlik verdi.

Buyur zahirini başa sal! Əgər nəzərdə tutsansa, məsələn mən dua elədim Allahım mənə ruzi əta eylə, sabah da gördüm 100 manat qazandım, elə təvəssül edərək də bunu etmək olar. Sən necə deyirdim təvəssül etdiklərini eşidirsən, mən də o mənada sualı vermişəm, qaçma!
təvəssül eliyən də batini dəyişikliyi hiss edə bilər!

görmədiyin ,eşitmədiyin varlığı köməyə çağırmaq istəyirsənsə ancaq Allahı çağırmalısan,
bu ən 1 ci ibadətdir, ünsiyyətdir Aləmlərin Rəbbiylə.yox insan bundan boyun qaçırıb məxluqa üz tutarsa və fikirləşər ki, Allah ümümiyyətlə onu vasitəçisiz çağırsam, məni eşitməz, həmin insan Allahı tanımayıb.

ay kişi, xəbərin var boş boşuna deyirsən ki ancaq Allahı çağırmaq lazımdı. Sübut elə ki ölü görmür eşitmir. Məndən istəsən "şəhidlərə ölü deməyin" kifayətdir. Axrıncı cümlələrin isə puçdur. Buna cavab elə Nisa surəsində olan ayətdir. Niyə özləri birbaşa Allahdan bağışlanmaq diləmədilər, bəyəm Allah eşitmir???

Allahı tanımayıb.
3.sonra səni nə vadar etdi ki, ey şair o cürnə yəqinlikdən sonra, şübhəyə düşəsən və fikirləşəsən ki, yox duamın qəbul olması üçün mütləq vasitəçiyə deməliyəm istəklərimi.?!!
4.yoxsa ki,ümümiyyətlə belə bir şey olmayıb.qeyb aləmindən 1 ci rəsul s.ə.v. və Əlini tanımısan !sonra isə Allahı !

1. Allahı tanıyır. http://www.ehlibeyt..../2009-09-12-137 Səhifeyi Səccadiyədə olan bu duanın ilk cümlələri kifayətdir cavab üçün. qorxuram ki bu duanı oxuyub başqa məsələlərə girişərsən. lazım deyil, başqa mövzuda
2. Çağırdığın insana ibadət? Ya Əhməd mənə 5 yevro pul ver, deyirəm, sənə ibadət etmiş oluram? mütləq mənada Allahdan istəyirsə hər şeyi burda nə problem var?
3. əhməd qaqaş, cümlən də özün kimi qəribədiye. bəyəm mən diyirəm vasitəçisiz olmaz? olar əlbəttə. Amma Məscidül Həramda qılınan namazla evdə qılınan namaz eynidirmi?
4-5. Allahı. amma elə ilk namazımı da evdə qılmışam. ümüdvaram nəyi qəsd etdiyimi anladın

#321 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 17 августа 2010 - 17:19

namazda nəin ki, rəsul s.ə.v. Allahın salamı olsun deyirik,hətta bütün əməli salehlərə Allahın salam olsun deyirik.
indi sual çıxır ki, bütün əməli salehlər mənim göndərdiyim duanı eşidir ?
onda sual çıxır ortaya,əgər sən "əməli salehsənsə" sən niyə eşitmədin mənim salamımı??
niyə belə daar məntiqnən yanaşırsan hər şeyə.bu bir növ duadır.bu duanı eləmək özü bir savab gətitirir.
eynilə deyirik ki, Allahın salamı olsun mühəmmədə, buda duadır, ancaq bu o demək deyilki,bütün bizim dediklərimizi o eşidir.
Ata ,oğul,və müqəddəs ruh,???
yoxsa Allah onu çatdırdıqdan sonra bildi ki onun ardıcılıları belə bir söz atdı ortaya?

Mən ehtimalımda yanılmamışam. Doğrudan da siz hələ qıldığınız namazı dərk edə bilməmisiniz. Hətta demək olar ki, adını namaz qoyduğunuz əməl yoqadır. Çünki insan namaz qıldığı vaxt ağzından çıxardığı hər bir kəlimənin üstündə təfəkür etməlidir.
"Əssəlamu ələykə əyyuhənnəbiyyu və rəhmətullahi və bərəkatuh" deyəndə bununla bir başa Rəsulullaha (s) xitab edərək salam deyir. Sizin əqidənizdən belə çıxır ki, Rəsulullah (s) eşitmir. Onda sizin əqidənizə görə bu salam ləğv işdir. Məgər Allah bəndələrindən ləğv iş tələb edib? Əgər Rəsulullah (s) eşitmirsə onda verdiyiniz salam daşa divara dəyib qayıdandan sonra üzünüzə dəyir?
Eyni samanda "Əssəlamu ələykum və rəhmətullahi və bərəkatuh" bütün möminlərə və saleh insanlara xitabdır. Sizin əqidənizə görə onlar öləndən sonra saleh insanlar kardırlar və eşitmirlər". Yenə də siz ləğv əməllə məşğulsunuz. Yəni salamı ünvansız dediyiniz üçün namazda lazımsız kəlimələr istifadə etmisiniz. Çünki özünüz deyirsiniz ki, onlar eşitmirlər. Madam ki, eşitmirlər bəs onda bu salam verməyin faydası nədir.
Həmin salmda bütün möminlər, (həm zahiri dünyada və həm də axirət dünyasında) şərikdirlər. Zahiri dünyada deyirsən mən eşitmirəm. Doğrudur, çünki maddi dünyada ruhumuz maddiyatla əhatə olduğu üçün eşidə bilmirik. Əgər ruhunu azad edə bilsən onda eşidərsən.
Bu salamı Allah bizə əmr edib. Allah heç vaxt ləğv işə əmr etməz. Bu şiə əqidəsinin əsasıdır.
Maidə surəsinin 117-ci ayəsini şahid misal gətirmək istəmisən, amma özün də bilmirsən nə demək istəyirsən.

#322 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 17 августа 2010 - 17:57

başlıığından aşağını oxu

Ibn Teymiyyə və Əbdul Vəhhabdan təqlid etdiyin üçün sənə İlahi hikməti dərk etmək çətindir.
Bunu sübutu "Əgər onlar özlərinə zülm edəndən sonra sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsələr və Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər " (Nisa. 64) Allah-təala tam qüdrət sahibidir və bəndələrindən seçilmiş insanlara istədiyini kəramət edər. Əlbəttə Rəsulullah Allahın ən sevimli bəndəsidir və heç şübhə yoxdur ki, Ona fövqəldaə xususiyyətlər kəramət edib. Necə ki, Süleyman peyğəmbərin vəziri Asif ibn Bərxiyaya lütf etmişdi. Allahın ona verdiyi kəramətdən itifade edib Bilqeysi taxtu tacı ilə Süleymanın yanına gətirdi.
Rəsulullah ki, Allahın ən şərafətli bəndəsidir yəqinən Allahın ona etdiyi lütfü Asif ibn Bərxiyadan qat qat yiuxarıdır. İbn Teymiyə və ibn Vəhhabın ardıcılları yaddan çıxarmayın söhbət Rəsullulahdan gedir. Ömər və Əbu Bəkrdən yox. Düzdür Əbu Bəkr və Ömərdə şübhə yoxdur ki, sair ölülərlə müqyisədə qəti surətdə imtiyazı yoxdur.

#323 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 19 августа 2010 - 11:02

mən görmürəm, çünki heç mələkləri də görmürəm.

Allahın sənin dualarına cavab verdiyini eşitmisən?

Allahı tanımayıb.

Ən maraqlı məqamlardan biri budur ki, ibn Teymiyənin elmi onun ağlından çox olduğundan (bu əhli sünnə alimlərindən sitatdır) nə ağlına gəlib danışıb.
İbn Teymiyənin ardıcılları da o yolu gedirlər.
Qeyb elmi Allaha məxsusdur deməklə guya meydana təzə söz gətirmisən, amma bütün müsəlmanlar bunu dərk edib xəbərdardırlar ki, həiqətən qeyb elmi Allaha məxsusdur və Allah istədiyi bəndəsini həmin qeybidən xəbərdar edər.
Xəlq etmək və ölünü diriltmək Allaha məxsus olan sifətdir. Amma Allah istəsə əzizlədiyi bəndələrinə bu qüdrəti verər.

#324 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 21 августа 2010 - 22:26

ya sən mən dediklərimi oxumursan,ya da ki,anlaya bilmirsən.bəsirət sahibi olasan ki,bir şey anlayasan, yada ki, dua eləmın lazımdı
ya Xaliq ,əgər Ahmed bu dediyi qeybdən yalnız səni çağırmaq lazımdır! haqqı deyirsə, onda məni onun əqidə yoldaşı elə !
yox yalan deyirsə, onu zəlil elə !
bəlkə xeyri oldu bu dunanın eger ixlasnan etsən.
keçək qeyb məsləsinə.
heç kim Allah kimi qeybdə olduğu kimi qeybdə deyil,çünkü Allahı görməsəndə, eşitməsəndə,onun varlığını qəlbinən hiss edirsən,
1 anda inanırsan ki, hər şey onun hökmü altındadır,və o hər şeyə qadirdir,və sair..
qəlbin dəyişməsini, halıvın dəyişməsini hiss edirsən,sonra yəqinlik verir möminin qəlbinə, bu boyda şeyləri görən mömin mat-mətəəl qalır bütün bu baş verənlərə,indi bo boyda tanışdığdan sonra, dostluqdan sonra,insanda durar qeyb aləmində olan kimnənsə kömək istəyər ?
indi muqayisə üçün
qeyb aləmindən
rəsul s.ə.v. gətirə bilərəm ey şiyələr Allahnan yanaşı ???əlbətdəki yox !!!! qeyb aləmindən insan 1 ci Rəbbini tanıyır,
bu qeybdə olanlar arasında hansının gücü ,qüdrəti ,qəzəbi,rəhməti daha hiss olunandır ey şiyələr ??
sizə sual verdildi
bu qeybdə olanlar arasında hansının gücü ,qüdrəti ,qəzəbi,rəhməti hiss olunandır???
əlbətdəki aləmlərin Rəbbinin!!! Allahın qeybdə varlığıynan rəsul s.ə.v yanaşı tutan
Allah adlı varlığı tanımayıb.! həmin insan bədbəxtdir.!

bunu edən zalimdır
Allahı qoyub, sənə nə bir fayda, nə də bir zərər verə bilməyən şeylərə yalvarma. Əgər belə etsən, sözsüz ki, zalımlardan olarsan.10.106 burda zalım yəni müşrüklərdən olarsan.
və sonra nə fayda nə zərər, həm daşa, divara, ağaca yalvarmaq, həm də ki, qeyb aləmindən
Allahdan qeyrisini cağırmaqa aidir

#325 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 21 августа 2010 - 22:41

Səmi və Bəsir Allahın sifətidir. ayədə deyilir "biz onu Səmi və Bəsir yaratdıq".
İkincisi isə "Allah bu xususiyyəti heç kimə verə bilməz."-deyib deyəsən Allaha hədd qoyursan nəuzu billah. Yox əgər ilahi sünnətdirsə isbat elə.
Mən ilk isbatı gətirdim ikinci məsəli də gətirim ki, day sonra qayıtmağa ehtiyac olmasın. Canı alan Allahdır (c.c) ya Əzrail (ə)? Necə olur ki eyni anda nəqədri insanın canını alır Əzrail?

sən yəndə deyəsən, söhbəti firladırsan,,,,
bəyəm mən dedim ki, insan hər şeyi görür və eşidir ????
1.insan da ədalətli ola bilər, ancaq Allah ədalətlılərin ədalətlisidir !yani ümümilikdə Allah özünün ədalətli,
hər şeyi görən, hər şeyi eşidən sifətini heç bir məxluqa verməyib !!! və bu ola da bilməz.
siz şiyələr isə deyirsiz ki, Allah öz lütfündən əta etdi, və Rəsul s.ə.v. hər görür və eşidir!!!
2.mələklərə can alma xususiyyəti verib, ancaq Allah can alanların, canını alandır !!!
Bəli Allah insani görən və eşidən yaradib,ancaq hər şeyi görən və hər şeyi eşidən yaratmayib.bu xususiyyət yalnız aləmlərin Rəbbi hec bir şəriki olmayan Allaha məxsusdu.Allahin bənzərsiz olduğunu unutmusuz ey şiyələr!!.

Insanlarin canlarını Allahın izni ilə mələklər alır.birinci sübut et ki cani alan tək bir mələkdi və onun adida əzraildi !!!!!!
Bu ayəni də oxu

4 :97 Mələklər özlərinə zülm edənlərin canlarını alarkən :“Siz nə halda idiniz?”– deyəcəklər. Onlar: “Biz yer üzündə zəif insanlar idik!”– deyəcəklər. “Məgər Allahın torpağı o qədər geniş deyildimi ki, siz orada hicrət edəydiniz?”– deyəcəklər. Onların sığınacaqları yer Cəhənnəmdir. Ora nə pis dönüş yeridir.
gördüyün kimi, ayədə mələklər gedir !!!

#326 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 21 августа 2010 - 22:57

mirshad sən nə yazdığıvın özün fövqündəsən ?

Mən ehtimalımda yanılmamışam. Doğrudan da siz hələ qıldığınız namazı dərk edə bilməmisiniz. Hətta demək olar ki, adını namaz qoyduğunuz əməl yoqadır. Çünki insan namaz qıldığı vaxt ağzından çıxardığı hər bir kəlimənin üstündə təfəkür etməlidir.

bax sənin suallarından absurt cavab doğur! fikir ver suallarıma
bəyəm sən bir kimsə yanında olmayanda ,onun üçün dua etmirsən ?
misal üçün kimsə xəstələnib,ancaq sən onun üçün dua edirsən Allaha! və sonra həmin insanı görəndə souşmusan ki, mən sənin üçün dua elədim Allaha !bu duanı sənə deyən oldu ? sənin xəbərin var ki, mən dua edirdim sənin üçün ? bunu sənə deməyib Allah ? yoxsa sən hər dua elədiyin adama yaxınlaşanda deyirsən ki, mən sənin üçün dua edirəm?!

namazda da eyni ilə,sulh istəyirsən Allahdan! yəni demirsən ki, məndən sənə sulh olsun !!!!
biz namazda deyəndə deyirik ki, əs salam aleykum! bunun da kı,ərəbcədən tərcümədə mənası Allahın sülhü olsun sizə və ya sənə!!!
çatdı ??

Сообщение отредактировал ahmed: 21 августа 2010 - 22:58

#327 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 25 августа 2010 - 12:01

mirshad sən nə yazdığıvın özün fövqündəsən ?

bax sənin suallarından absurt cavab doğur! fikir ver suallarıma
bəyəm sən bir kimsə yanında olmayanda ,onun üçün dua etmirsən ?
misal üçün kimsə xəstələnib,ancaq sən onun üçün dua edirsən Allaha! və sonra həmin insanı görəndə souşmusan ki, mən sənin üçün dua elədim Allaha !bu duanı sənə deyən oldu ? sənin xəbərin var ki, mən dua edirdim sənin üçün ? bunu sənə deməyib Allah ? yoxsa sən hər dua elədiyin adama yaxınlaşanda deyirsən ki, mən sənin üçün dua edirəm?!

namazda da eyni ilə,sulh istəyirsən Allahdan! yəni demirsən ki, məndən sənə sulh olsun !!!!
biz namazda deyəndə deyirik ki, əs salam aleykum! bunun da kı,ərəbcədən tərcümədə mənası Allahın sülhü olsun sizə və ya sənə!!!
çatdı ??

Dedim ki, qıldığın namazı dərk etməmisən və indi deyirəm ki, namazın sözlərini tutuquşu kimi təkrarlayırsan. Çünki

"namazda da eyni ilə,sulh istəyirsən Allahdan! yəni demirsən ki, məndən sənə sulh olsun !!!!
çatdı ??"

bu sözləri guya izahat kimi yazmısan. Sizə deyildi ki, bu salam xitabdır. Əgər xitabda kimisə muxatəb qərar vermirsənsə onda etdiyin salam ləğv olar. Elə bil divara salam edirsən.

Doğrudan da elminiz ağlinızdan çoxdur, elə bu səbəbdən eşitdiklərinizi və oxuduqlarınızı dərk etmirsiniz. Sənin sələfin ibn Teymiyyə də bu dərddə olub. Səmi, bəsir, əlim, qadir, ...bunların hamısı Allah təalanın zatı sifətləridir. Xaliqiyyət Allahın zati sifətidir bunu başa düş! Amma İsa (ə) aşikar şəkildə xəlq edəcəyini izhar etdi. Amma ətrafada aqılsız adamlar çaşıb onu ittiham etməsinlər deyə xəbərdar etdi ki, mən xaliq bizzat deyiləm. Bu xəlq etməyə qüdrəti Allah verib. Eyni ilə qeyb elmində də bu söhbət davam edir.

#328 mirsad-2

mirsad-2

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 25 августа 2010 - 12:11

ya sən mən dediklərimi oxumursan,ya da ki,anlaya bilmirsən.bəsirət sahibi olasan ki,bir şey anlayasan, yada ki, dua eləmın lazımdı
ya Xaliq ,əgər Ahmed bu dediyi qeybdən yalnız səni çağırmaq lazımdır! haqqı deyirsə, onda məni onun əqidə yoldaşı elə !
yox yalan deyirsə, onu zəlil elə !
bəlkə xeyri oldu bu dunanın eger ixlasnan etsən.
keçək qeyb məsləsinə.
heç kim Allah kimi qeybdə olduğu kimi qeybdə deyil,çünkü Allahı görməsəndə, eşitməsəndə,onun varlığını qəlbinən hiss edirsən,
1 anda inanırsan ki, hər şey onun hökmü altındadır,və o hər şeyə qadirdir,və sair..
qəlbin dəyişməsini, halıvın dəyişməsini hiss edirsən,sonra yəqinlik verir möminin qəlbinə, bu boyda şeyləri görən mömin mat-mətəəl qalır bütün bu baş verənlərə,indi bo boyda tanışdığdan sonra, dostluqdan sonra,insanda durar qeyb aləmində olan kimnənsə kömək istəyər ?
indi muqayisə üçün
qeyb aləmindən
rəsul s.ə.v. gətirə bilərəm ey şiyələr Allahnan yanaşı ???əlbətdəki yox !!!! qeyb aləmindən insan 1 ci Rəbbini tanıyır,
bu qeybdə olanlar arasında hansının gücü ,qüdrəti ,qəzəbi,rəhməti daha hiss olunandır ey şiyələr ??
sizə sual verdildi
bu qeybdə olanlar arasında hansının gücü ,qüdrəti ,qəzəbi,rəhməti hiss olunandır???
əlbətdəki aləmlərin Rəbbinin!!! Allahın qeybdə varlığıynan rəsul s.ə.v yanaşı tutan
Allah adlı varlığı tanımayıb.! həmin insan bədbəxtdir.!

bunu edən zalimdır
Allahı qoyub, sənə nə bir fayda, nə də bir zərər verə bilməyən şeylərə yalvarma. Əgər belə etsən, sözsüz ki, zalımlardan olarsan.10.106 burda zalım yəni müşrüklərdən olarsan.
və sonra nə fayda nə zərər, həm daşa, divara, ağaca yalvarmaq, həm də ki, qeyb aləmindən
Allahdan qeyrisini cağırmaqa aidir

Guya Qurandan sübut gətirmək istəyirsən, ibn Teymiyyənin ardıcıllarına Quran yaddır. Quranı yalnız Peyğəmbər (s) və onun bizə tanıtdırdığı insanlıar vasitəsilə dərk etmək olar. Bu iki meyardan istifadə etməsən ibn Teymiyə kimi ağlına nə gəldi danışarsan. Axırda da Allahın əli ayağı, xalı və bəzən də deyərsən iki ayağının arasında filan şeyi var.Nəuzu billah!

#329 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 25 августа 2010 - 15:08

Doğrudan da elminiz ağlinızdan çoxdur, elə bu səbəbdən eşitdiklərinizi və oxuduqlarınızı dərk etmirsiniz. Sənin sələfin ibn Teymiyyə də bu dərddə olub. Səmi, bəsir, əlim, qadir, ...bunların hamısı Allah təalanın zatı sifətləridir. Xaliqiyyət Allahın zati sifətidir bunu başa düş! Amma İsa (ə) aşikar şəkildə xəlq edəcəyini izhar etdi. Amma ətrafada aqılsız adamlar çaşıb onu ittiham etməsinlər deyə xəbərdar etdi ki, mən xaliq bizzat deyiləm. Bu xəlq etməyə qüdrəti Allah verib. Eyni ilə qeyb elmində də bu söhbət davam edir.

sən deyəsən yazıları oxumursan.
Allah qadirdir, insanada qadir olmaq imkanı verib,lakin Allah qadirlərin qadirləridi.
Allah bütün hər şeyin xaliqidir.ancaq insana belə bir imkan verə bilər,lakin Allah xaliqlərin xaliqidir.anladın ?
lakin bu imkanlardan düz yola yönəltmək xususiyyəti umumiyyətlə insana verilməyib,və sənin gətirdiyin bu aşağıdakı sözlər ALLAHI tanımamağından xəbər verir

Guya Qurandan sübut gətirmək istəyirsən, ibn Teymiyyənin ardıcıllarına Quran yaddır. Quranı yalnız Peyğəmbər (s) və onun bizə tanıtdırdığı insanlıar vasitəsilə dərk etmək olar.

Allahı özündən başqa heç kim tanıtdıra bilməz,bunu birdəfəlik anlayın,və ən 1 ci hüccətidə Allah tamamlayır.
nı isə söhbətdən yayınma,əl.ayaq ,məkan söhbəti etmək istəyirsənsə bu haqqda mövzular var artıq,mövzudan yayınma.

#330 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 25 августа 2010 - 15:17

bu sözləri guya izahat kimi yazmısan. Sizə deyildi ki, bu salam xitabdır. Əgər xitabda kimisə muxatəb qərar vermirsənsə onda etdiyin salam ləğv olar. Elə bil divara salam edirsən.

deməli sizin əqidəyə görə əgər ,mən sağ bir insan üçün,əmanlıq ,sulh istəyirəmsə Allahdan, deməli, həmin dua divara deyir qayıdır ?
ona görə ki,həmin insan mutləq bu dunai eşitməlidir,və ya ona bu duanı Allah çatdırmalıdı .əks halda bu dua divara deyib qayıdır ?!
düz anladım sizi ?

sualı yəndə verirəm, ey şiyələr sizə görə Allahın qeybdə olmasıyla ,rəsul s.ə.v qeyb olması eynidir ? hansı qeybdə olsada ancaq onun gücü qudrəti,qəzəbi,rəhməti,mərhəməti bilinir ? kimdi o ???
sualdan yayınmayın...

Количество пользователей, читающих эту тему: 2

0 пользователей, 2 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru