Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#271 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 03:35

Aha, Maşallah. İndi de görüm sən duanı edəndə belə edirsən "Ey Allahım Qiyamət günü məni Peygəmbərin Şəfaəti ilə şəfaətləndir və ya Ey Allahım qiyamət günü məni Peygəmbərin Şəfaətinə nail olanlardan et", belə edirsən yoxsa belə "Ey Allahın Rəsulu mənə Allah yanında şəfaətçi ol" Hə hansını edirsən??

1-ci dediyimi edirsənsə hə düz edirsən sözüm yoxdur,çünki şəfaəti Allahdan istədin, necə ki Allah təala buyurur ki,(de ki bütün Şəfaətə malik olan Allahdır). Amma ikincini edirsənə şirk edirsən, çünki muşriklər də səni kimi edirdilər onlar deyirdilər ki, (Onlar bizim Allah yanında şəfaətçilərimizidr). Hə indi de görüm muşriklər kimi edirsiniz yoxsa mominlər kimi???

Mən dediyimi 10 kərə təkrar etmişəm. Siz suallarıma cavab verin, sonra öz suallarınızı vürərsiz.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#272 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 04:51

Aha, Maşallah. İndi de görüm sən duanı edəndə belə edirsən "Ey Allahım Qiyamət günü məni Peygəmbərin Şəfaəti ilə şəfaətləndir və ya Ey Allahım qiyamət günü məni Peygəmbərin Şəfaətinə nail olanlardan et", belə edirsən yoxsa belə "Ey Allahın Rəsulu mənə Allah yanında şəfaətçi ol" Hə hansını edirsən??

1-ci dediyimi edirsənsə hə düz edirsən sözüm yoxdur,çünki şəfaəti Allahdan istədin, necə ki Allah təala buyurur ki,(de ki bütün Şəfaətə malik olan Allahdır). Amma ikincini edirsənə şirk edirsən, çünki muşriklər də səni kimi edirdilər onlar deyirdilər ki, (Onlar bizim Allah yanında şəfaətçilərimizidr). Hə indi de görüm muşriklər kimi edirsiniz yoxsa mominlər kimi???

Mən dediyimi 10 kərə təkrar etmişəm. Siz suallarıma cavab verin, sonra öz suallarınızı vürərsiz.

Qəribədir, siz sual verdiniz məndə cavab verdim, sadəcə olaraq cavabım sual formasında oldu. Siz dediniz ki, "Biz Allahı qoyub kimisə övliya tuturuq, ya Allahı qoyub kimdəndə şəfaət istəyirik?" məndə dedim ki, Bəli siz bu filan duanı etməklə muşriklər kimi Allahdan başqasını övliya tutursunuz. Duanız kopiya muşçriklərin duasıdır.

Qardaş, burda inciməli bir şey yoxdur ee, mən səni tam başa düşürəm, mən görürəm ki sən cavab verə bilmirsən və ona görədə rahat deyə bilirəm ki Şiələr ibadəti muşriklərin ibadəti ilə eynidir.

#273 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 12:42

vahhabilər qədər həyasız millət birdə onların özləridir.

#274 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 14:16

bir dənə dəlil gətir ki, ölüdən şəfaət istəmək olar.

Fikirləşdim ki, siz Quran və hədis qəbul eliyən deyilsiz. Ona görə birbaşa ulu liderləriniz muhəmməd ibn əbdülvəhhabdən və ibn teymiyyədən yazım.

Muhammad ibn Əbdülvəhhab:

لعاشرة- قولهم في الاستسقاء: لا بأس بالتوسل بالصالحين: وقول أحمد: يتوسل بالنبي صلى الله عليه وسلم خاصة, مع قولهم إنه لا يستغاث بمخلوق, فالفرق ظاهر جداً, وليس الكلام مما نحن فيه, فكون بعض يرخص بالتوسل بالصالحين وبعضهم يخصه بالنبي صلى الله عليه وسلم, وأكثر العلماء ينهي عن ذلك ويكرهه, فهذه المسألة من مسائل الفقه, ولو كان الصواب عندنا قول الجمهور إنه مكروه فلا ننكر على من فعله, ولا إنكار في مسائل الاجتهاد, لكن إنكارنا على من دعا لمخلوق أعظم مما يدعو الله تعالى, ويقصد القبر يتضرع عند ضريح الشيخ عبد القادر أو غيره يطلب فيه تفريج الكربات, وإغاثة اللهفات, وإعطاء الرغبات فأين هذا ممن يدعو الله مخلصاً له الدين لا يدعو مع الله أحداً, ولكن يقول في دعائه: أسألك بنبيك, أو بالمرسلين, أو بعبادك الصالحين, أو يقصد قبر معروف أو غيره يدعو عنده, لكن لا يدعو (إلا) الله مخلصاً له الدين, فأين هذا مما نحن فيه؟"

"...Bəzi alimlərin salehlərlə təvəssül etməyə rüxsət vermələri, bəzilərinin isə bunu peyğəmbərə - salləllahu aleyhi va səlləm - məxsus etmələri, alimlərinin çoxunun isə bunu qadağan edib məkruh saymaları fiqhi məsələlərdən bir məsələdir. Biz bunun məkruh olmasına dair cumhurun görüşünün doğru görüş olduğunu söyləsək də, bunu edəni inkar etmirik və ictihadi məsələlərdə inkar etmək yoxdur..."

http://www.kl28.com/...hp?bID=95&pNo=9

İbn Teymiyyə:

İbn Teymiyyənin tələbəsi İbn Kəsir öz kitabında yazır:

"İbn Teymiyyənin dövlət və üləmanın hüzurunda təvəssülün haram olduğu fikirindən öz istəyiylə imtina edib, mübah olduğunu qəbul etdiyini, lakin istiğasənin haram olduğu fikiri üzrə davam etdiyi sözünü bizlərə" nəql etmişdir.

Əl-Bidâyə vən-Nihayə c: 14/47, Darul-kütübil-ilmiyyə. Beyrut/1987

Həmçinin,

Birinci Görüş (Caiz olduğu):
Fəqihlərin çoxu (Məlikilər, Şafiilər, Hənəfilərin son dönəm alimləri, Hənbəli məzhəbində əsas görüş) təvəssülün bu növünün caiz olduğuna hökm etmişlər.
Nəbinin - sallallahu aleyhi və səlləm - sağlığında və ya vəfatından sonra olması arasında fərq yoxdur...

.........

İbn Teymiyyə təvəssül məsələsindəki görüşləri zikr etdikdən sonra belə deyir:

ولم يقل أحد : إن من قال بالقول الأول فقد كفر ولا وجه لتكفيره فإن هذه مسألة خفية ليست أدلتها جلية ظاهرة والكفر إنما يكون بإنكار ما علم من الدين ضرورة أو بإنكار الأحكام المتواترة والمجمع عليها ونحو ذلك . واختلاف الناس فيما يشرع من الدعاء وما لا يشرع كاختلافهم هل تشرع الصلاة عليه عند الذبح ؛ وليس هو من مسائل السب عند أحد من المسلمين . وأما من قال : إن من نفى التوسل الذي سماه استغاثة بغيره كفر وتكفير من قال بقول الشيخ عز الدين وأمثاله فأظهر من أن يحتاج إلى جواب ؛ بل المكفر بمثل هذه الأمور يستحق من غليظ العقوبة والتعزير ما يستحقه أمثاله من المفترين على الدين لا سيما مع قول النبي صلى الله عليه وسلم : من قال لأخيه : كافر فقد باء بها أحدهما

“Kimsə belə deməyib: “Kim birinci görüşdədirsə o kafirdir”. Onu təkfirinin bir açıqlanacaq yönü yoxdur. Şübhəsiz ki, bu gizli məsələdir. Dəlilləri açıq aşkar deyildir. Təkfir ancaq dindən zərurətlə bilinən şeylərin və ya mutəvatir hökmlərin və ya üzərində icma edilmiş və bu kimi şeylərin inkarı üçün olar. İnsanların hansı duanın məşru hansının qeyri məşru olması barədə ixtilafları, kəsim əsnasında Nəbiyə - sallallahu aleyhi və səlləm - salavat gətirmənin məşru olmasındakı ixtilafları kimidir.
Heç bir Müsəlmana görə bu (kəsim əsnasında salavat gətirməmək) təhqir məsələlərdən deyil.
“Şübhəsiz ki, kim “başqasından yardım istəmə” deyə isimləndirdiyi təvəssülü nəfy edərsə kafirdir” deyən, Şeyx İzzuddinin görüşündə olanları təkfir edən və bu kimilərə gəlincə... (bu görüşün tutarsızlığı) cavaba ehtiyac buraxmayacaq şəkildə açıqdır.
Əksinə bu kimi şeylərə görə təkfir edən şəxs, onun kimi dinə iftira edənlərin müstəhaq olduğu ağır cəza və təzirə (azarlanmağa) müstəhaqdır/layiqdir.
Xüsusilə də Nəbinin - sallallahu aleyhi və səlləm - bu sözüylə bərabər dəyərləndirilsə: “Kim qardaşına kafir deyərsə o ikisindən biri kafir olar”.”

http://www.waqfeya.c...ook.php?bid=319

Bəh bəh, Qamətdən başqa bütün şeyxləriniz şirk edib ki :gizildish:

Ey 3-4 gündür özlərini öldürən "sələfi"lər. Buyurun cavab verin. Demisiz ki, ölüyə təvəssülü qəbul eliyən alimlər də şirk edib. Cəsarətiniz çatırsa deyin, ibn Teymiyyə və Muhəmməd bin Əbdülvəhabda şirk edib, bir daha bu mövzuya qayıtmayacam!

#275 Zerger

Zerger

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 200 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 16:26

Siz tamamı ilə düz dediniz, bəli mən bilirəm ki şiələr müstəqil şəkildə Peygəmbərlərin, imamların, ölvliyaların nəyəsə qadir oldugunu demir, lakin məsələ burasındadır ki heç muşriklərdə bunu demirdi.

أَمِ اتَّخَذُوا آلِهَةً مِنَ الْأَرْضِ هُمْ يُنْشِرُونَ

Yoxsa (Məkkə müşrikləri) yerdən (yerdə mövcud olan daş, qızıl-gümüş və s. -dən özləri üçün) tanrılar qəbul etdilər ki, onlar ölüləri dirildəcəklər? (Xeyr, Allahdan başqa heç kəs (ölüləri) dirildib məhşərə gətirməyə qadir deyildir!)

Sən demə bu Məkkə müşrikləri inanirdilarki onlarin tanrilari ölüləri dirildib məhşərə gətirməyədə qadirdilər.

Yoxsa hazirsan dəlil gətirməyəki Məkkə muşrikləri etiqad edirdilərki onlarin butləri ölüləri Allahin izni ilə dirildəcək?

Mən heç kimə şərr atmaram, mən sadəcə olaraq baxıram və görürəm ki şiələr qabaq ki muşriklər kimi Allaha şərik qoşurlar. Cavab verə bilən varsa buyursun.

:gizildish:
Baxiram yollara.....

#276 Zerger

Zerger

• Murid
  • 200 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 16:35

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَكُمْ ثُمَّ رَزَقَكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ۖ هَلْ مِنْ شُرَكَائِكُمْ مَنْ يَفْعَلُ مِنْ ذَٰلِكُمْ مِنْ شَيْءٍ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ

Sizi (yoxdan) yaradan, sonra sizə ruzi verən, sizi öldürən və daha sonra (qiyamət günü) dirildəcək məhz Allahdır. Şərikləriniz içərisində bunlardan heç olmasa birini edə biləni varmı? (Allah) pakdır, müqəddəsdir. (Allah müşriklərin) Ona şərik qoşduqlarından (bütlərdən) ucadır!

Səncə Allah müşrikıərə niye belə sual verir?
Desenki bilmirəm,o zaman sən ya lomsan yadaki özünü o yerə qoymusan.

Baxiram yollara.....

#277 Zerger

Zerger

• Murid
  • 200 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 16:56

وَاتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ آلِهَةً لَعَلَّهُمْ يُنْصَرُونَ

(Müşriklər) bəlkə, özlərinə bir yardım oluna deyə, Allahdan başqa tanrılar (bütlər) qəbul etdilər.

Bəs bu ayə nə deyir sənə?

Baxiram yollara.....

#278 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 20:39

Qəribədir, siz sual verdiniz məndə cavab verdim, sadəcə olaraq cavabım sual formasında oldu. Siz dediniz ki, "Biz Allahı qoyub kimisə övliya tuturuq, ya Allahı qoyub kimdəndə şəfaət istəyirik?" məndə dedim ki, Bəli siz bu filan duanı etməklə muşriklər kimi Allahdan başqasını övliya tutursunuz. Duanız kopiya muşçriklərin duasıdır.

Sizin əvəlki yazınızı yadınıza salıram:

Siz tamamı ilə düz dediniz, bəli mən bilirəm ki şiələr müstəqil şəkildə Peygəmbərlərin, imamların, ölvliyaların nəyəsə qadir oldugunu demir

və sualımı bir daha təkrar edirəm:
Biz Allahı qoyub kimisə övliya tuturuq, ya Allahı qoyub kimdəndə şəfaət istəyirik?

#279 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 25 июля 2010 - 21:56

Başa düşə bilmirəm forumlarda təvəssülün əleyhinə yazan əhli-sünnələri.
Bütün sünni-müsəlman ölkələrində (Türkiyədə, Özbəkistan, Türkmənistan və başqalarında) övliya qəbirləri var və hamısı da ziyarət olunur əhli-sünnələr tərəfindən. Niyə sizlər həmin "müşrik" əhli-sünnələri gördükləri "şirkdən" çəkindirmirsiz?

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#280 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:35

Başa düşə bilmirəm forumlarda təvəssülün əleyhinə yazan əhli-sünnələri.
Bütün sünni-müsəlman ölkələrində (Türkiyədə, Özbəkistan, Türkmənistan və başqalarında) övliya qəbirləri var və hamısı da ziyarət olunur əhli-sünnələr tərəfindən. Niyə sizlər həmin "müşrik" əhli-sünnələri gördükləri "şirkdən" çəkindirmirsiz?

Nə olub, özüvü ələ al. Fərqi yoxdur istər Əhli sünnə olsun istər başqası bu əməl şirkdir. Çünki bunu Allah təala deyir. Mən sübut edirəm ki, şiələrin bu cür təvəssülü muşriklərin Salehlərlə etdiyi təvəssül ilə eynidir, indi kiminsə xoşuna gəlmirsə və ya kiməsə ləzət eləmirsə bu onun öz işidir. Şiələr deyirlər ki, biz Övliyalar ilə və Əya Əhli beyt vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşırıq, bax məndə deyirəm ki, Allah təala quranda buyurur ki, Muşriklərdə belə edirdilər. Allah təala onlar barəsində buyurur ki, onlar belə deyirdilər (Onlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir). İndi de görüm sən belə demirsən?? Fsdo da qurtardı getdidə, burda məgər əsəbləşməyin yeri var?? Allah təala konkret bizə xəbər verib ki, Ölüb gertmiş Salehlər vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşmaq Muşriklərin dinidir.Vəssəlam.

#281 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:37

Siz tamamı ilə düz dediniz, bəli mən bilirəm ki şiələr müstəqil şəkildə Peygəmbərlərin, imamların, ölvliyaların nəyəsə qadir oldugunu demir

Biz Allahı qoyub kimisə övliya tuturuq, ya Allahı qoyub kimdəndə şəfaət istəyirik?

Siz, Muşriklər kimi Saleh insanlar vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşırsınız və deyirsiniz ki, Onlar bizim Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir. Bax sizin halınız budur. Məgər düz demədim?? Mən başa düşə bilmirəm ee, niyə boynuvuza almırsınız ee?? məgər mən nəyisə səhv deyirəm?? Məgər siz muşriklər kimi demirisiniz???

#282 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:42

(Müşriklər) bəlkə, özlərinə bir yardım oluna deyə, Allahdan başqa tanrılar (bütlər) qəbul etdilər.

Sənin deyəsən savadın yoxdur. Get ərəb dilni öyrən sonra gələrsən. Ərəbcə ayəni yazmısan lap yaxşı. Bu çox gözəldi, indi ayənin ərəbcəsindən mənə büt sözünü göstər görüm hardadı o büt sözü??? Ayənin harasında yazılıb büt sözü?? Belədə ki problem yoxdur, mən qəbul edirəm onlar bütləridə çagırırdılar, prosta məni nə maraqlandırır, sənin burdan bura məni aldatmagın, elə bilirsən hamı səni kimi savadsızdır?? Göst\r görüm verdiyin ərəbcədə büt sözü hardadır?

#283 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:45

Siz, Muşriklər kimi Saleh insanlar vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşırsınız və deyirsiniz ki, Onlar bizim Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir. Bax sizin halınız budur. Məgər düz demədim?? Mən başa düşə bilmirəm ee, niyə boynuvuza almırsınız ee?? məgər mən nəyisə səhv deyirəm?? Məgər siz muşriklər kimi demirisiniz???

Biz kimdənsə müstəqil şəkildə nəsə istəyirik? Məgər biz inanırıq ki, istəyimizi verən Allah yox, övliya özüdür? Əgər belə deyirsizsə sübutunuzu gətirin. Əgər yox, onda bunun nəyi şirkdir və biz nədə müşriklərə oxşayırıq?

#284 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:49

bir dənə dəlil gətir ki, ölüdən şəfaət istəmək olar.

Fikirləşdim ki, siz Quran və hədis qəbul eliyən deyilsiz. Ona görə birbaşa ulu liderləriniz muhəmməd ibn əbdülvəhhabdən və ibn teymiyyədən yazım.

Muhammad ibn Əbdülvəhhab:

لعاشرة- قولهم في الاستسقاء: لا بأس بالتوسل بالصالحين: وقول أحمد: يتوسل بالنبي صلى الله عليه وسلم خاصة, مع قولهم إنه لا يستغاث بمخلوق, فالفرق ظاهر جداً, وليس الكلام مما نحن فيه, فكون بعض يرخص بالتوسل بالصالحين وبعضهم يخصه بالنبي صلى الله عليه وسلم, وأكثر العلماء ينهي عن ذلك ويكرهه, فهذه المسألة من مسائل الفقه, ولو كان الصواب عندنا قول الجمهور إنه مكروه فلا ننكر على من فعله, ولا إنكار في مسائل الاجتهاد, لكن إنكارنا على من دعا لمخلوق أعظم مما يدعو الله تعالى, ويقصد القبر يتضرع عند ضريح الشيخ عبد القادر أو غيره يطلب فيه تفريج الكربات, وإغاثة اللهفات, وإعطاء الرغبات فأين هذا ممن يدعو الله مخلصاً له الدين لا يدعو مع الله أحداً, ولكن يقول في دعائه: أسألك بنبيك, أو بالمرسلين, أو بعبادك الصالحين, أو يقصد قبر معروف أو غيره يدعو عنده, لكن لا يدعو (إلا) الله مخلصاً له الدين, فأين هذا مما نحن فيه؟"

"...Bəzi alimlərin salehlərlə təvəssül etməyə rüxsət vermələri, bəzilərinin isə bunu peyğəmbərə - salləllahu aleyhi va səlləm - məxsus etmələri, alimlərinin çoxunun isə bunu qadağan edib məkruh saymaları fiqhi məsələlərdən bir məsələdir. Biz bunun məkruh olmasına dair cumhurun görüşünün doğru görüş olduğunu söyləsək də, bunu edəni inkar etmirik və ictihadi məsələlərdə inkar etmək yoxdur..."

http://www.kl28.com/...hp?bID=95&pNo=9

İbn Teymiyyə:

İbn Teymiyyənin tələbəsi İbn Kəsir öz kitabında yazır:

"İbn Teymiyyənin dövlət və üləmanın hüzurunda təvəssülün haram olduğu fikirindən öz istəyiylə imtina edib, mübah olduğunu qəbul etdiyini, lakin istiğasənin haram olduğu fikiri üzrə davam etdiyi sözünü bizlərə" nəql etmişdir.

Əl-Bidâyə vən-Nihayə c: 14/47, Darul-kütübil-ilmiyyə. Beyrut/1987

Həmçinin,

Birinci Görüş (Caiz olduğu):
Fəqihlərin çoxu (Məlikilər, Şafiilər, Hənəfilərin son dönəm alimləri, Hənbəli məzhəbində əsas görüş) təvəssülün bu növünün caiz olduğuna hökm etmişlər.
Nəbinin - sallallahu aleyhi və səlləm - sağlığında və ya vəfatından sonra olması arasında fərq yoxdur...

.........

İbn Teymiyyə təvəssül məsələsindəki görüşləri zikr etdikdən sonra belə deyir:

ولم يقل أحد : إن من قال بالقول الأول فقد كفر ولا وجه لتكفيره فإن هذه مسألة خفية ليست أدلتها جلية ظاهرة والكفر إنما يكون بإنكار ما علم من الدين ضرورة أو بإنكار الأحكام المتواترة والمجمع عليها ونحو ذلك . واختلاف الناس فيما يشرع من الدعاء وما لا يشرع كاختلافهم هل تشرع الصلاة عليه عند الذبح ؛ وليس هو من مسائل السب عند أحد من المسلمين . وأما من قال : إن من نفى التوسل الذي سماه استغاثة بغيره كفر وتكفير من قال بقول الشيخ عز الدين وأمثاله فأظهر من أن يحتاج إلى جواب ؛ بل المكفر بمثل هذه الأمور يستحق من غليظ العقوبة والتعزير ما يستحقه أمثاله من المفترين على الدين لا سيما مع قول النبي صلى الله عليه وسلم : من قال لأخيه : كافر فقد باء بها أحدهما

“Kimsə belə deməyib: “Kim birinci görüşdədirsə o kafirdir”. Onu təkfirinin bir açıqlanacaq yönü yoxdur. Şübhəsiz ki, bu gizli məsələdir. Dəlilləri açıq aşkar deyildir. Təkfir ancaq dindən zərurətlə bilinən şeylərin və ya mutəvatir hökmlərin və ya üzərində icma edilmiş və bu kimi şeylərin inkarı üçün olar. İnsanların hansı duanın məşru hansının qeyri məşru olması barədə ixtilafları, kəsim əsnasında Nəbiyə - sallallahu aleyhi və səlləm - salavat gətirmənin məşru olmasındakı ixtilafları kimidir.
Heç bir Müsəlmana görə bu (kəsim əsnasında salavat gətirməmək) təhqir məsələlərdən deyil.
“Şübhəsiz ki, kim “başqasından yardım istəmə” deyə isimləndirdiyi təvəssülü nəfy edərsə kafirdir” deyən, Şeyx İzzuddinin görüşündə olanları təkfir edən və bu kimilərə gəlincə... (bu görüşün tutarsızlığı) cavaba ehtiyac buraxmayacaq şəkildə açıqdır.
Əksinə bu kimi şeylərə görə təkfir edən şəxs, onun kimi dinə iftira edənlərin müstəhaq olduğu ağır cəza və təzirə (azarlanmağa) müstəhaqdır/layiqdir.
Xüsusilə də Nəbinin - sallallahu aleyhi və səlləm - bu sözüylə bərabər dəyərləndirilsə: “Kim qardaşına kafir deyərsə o ikisindən biri kafir olar”.”

http://www.waqfeya.c...ook.php?bid=319

Bəh bəh, Qamətdən başqa bütün şeyxləriniz şirk edib ki :loool:

Ey 3-4 gündür özlərini öldürən "sələfi"lər. Buyurun cavab verin. Demisiz ki, ölüyə təvəssülü qəbul eliyən alimlər də şirk edib. Cəsarətiniz çatırsa deyin, ibn Teymiyyə və Muhəmməd bin Əbdülvəhabda şirk edib, bir daha bu mövzuya qayıtmayacam!

Yenə deyirəm fərqi yoxdur kim deyirsə ki, Saleh insanlar bizim Allah yanında şəfaətçilərimizdir böyük Xəta edib, kim olur olsun. Birdə ki, indi desəm ki, sübut et ki, İbn Teymiyyə və ya Muhamməd ibn Abdul vahhab buna caiz deyib, Vallahi mən çıxıb deyirəm ki, MƏN PAS, ŞİƏLƏR HAQQDIR. İndi buyur göstər. İndi qoy hamı görsün ki, sənin yazdıqların boş mənasız sözlərdir, heç özündə bilmirsən həyatda neyniyirsən.

#285 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 05:53

Biz kimdənsə müstəqil şəkildə nəsə istəyirik? Məgər biz inanırıq ki, istəyimizi verən Allah yox, övliya özüdür? Əgər belə deyirsizsə sübutunuzu gətirin. Əgər yox, onda bunun nəyi şirkdir və biz nədə müşriklərə oxşayırıq?

Ay sagol, guya hansı muşrik inanırdı ki, Saleh insanlar müstəqil şəkildə nəsə verir?? Sübut edə bilərsən?? Hansı muşrik inanırdı ki övliya nəsə verir?? Bütün muşriklər inanırdı ki, bunların hamsını edən Allahdır, sadəcə olaraq onlar sizi kimi Ölüləri şəfaətçi götürmüşdülər. Allah təala onlar barəsində buyurur ki, onlar sizi kimi deyirdilər. Allah təala buyurur ki, (Onlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizidir deyirlər). Hə indi de görüm sizi kimi demir?

#286 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 06:00

Sənin deyəsən savadın yoxdur. Get ərəb dilni öyrən sonra gələrsən. Ərəbcə ayəni yazmısan lap yaxşı. Bu çox gözəldi, indi ayənin ərəbcəsindən mənə büt sözünü göstər görüm hardadı o büt sözü??? Ayənin harasında yazılıb büt sözü?? Belədə ki problem yoxdur, mən qəbul edirəm onlar bütləridə çagırırdılar, prosta məni nə maraqlandırır, sənin burdan bura məni aldatmagın, elə bilirsən hamı səni kimi savadsızdır?? Göst\r görüm verdiyin ərəbcədə büt sözü hardadır?

Siz guya özünüz ərəb dilini bilirsiz? Orda heç tanrılar sözü də yoxdur. Dəqiq tərcümə belədir: bəlkə, özlərinə bir yardım oluna deyə, Allahdan başqa məbudlar qəbul etdilər. Məbud həm batil ilahlar, bütlər üçün istifadə edilər həm də həqiqi məbud olan Allah üçün də istifadə edilər. Quranın tərcüməsində də ayə Zergerin yazdığı kimi yazılıb.

#287 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 06:11

Ay sagol, guya hansı muşrik inanırdı ki, Saleh insanlar müstəqil şəkildə nəsə verir?? Sübut edə bilərsən?? Hansı muşrik inanırdı ki övliya nəsə verir?? Bütün muşriklər inanırdı ki, bunların hamsını edən Allahdır, sadəcə olaraq onlar sizi kimi Ölüləri şəfaətçi götürmüşdülər. Allah təala onlar barəsində buyurur ki, onlar sizi kimi deyirdilər. Allah təala buyurur ki, (Onlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizidir deyirlər). Hə indi de görüm sizi kimi demir?

Sizin ya ağlınız kəmdir, ya da bizimlə oyun uynayırsız. Bunun sübutunu elə indicə və bir neçə səhifədə görmüsüz!
“(Müşriklər) bəlkə, özlərinə bir yardım oluna deyə, Allahdan başqa tanrılar (bütlər) qəbul etdilər.” (Yasin, 74)
Gördüyünüz kimi müşriklər inanırdılar ki, onların bütləri onlara yardım edə bilər və Allahı bıraxıb bütlərdən istəyirdilər.

Təkrara görə reytinqinizi 10% atrırıram və bu hər təkrara və sübutsuz iddiaya görə belə olacaq.

#288 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 06:40

al-Fath!

Yəni sən demək istiyirsən ki, muşrikıər inanırdı ki, Allahdan başqa kimsə yardım edir?? Yəni, muşriklərin etiqadı bu idi ki, onlar inanırdılar ki,Allah yox, başqası onlara yardım edir. Bunu demək istiyirsən??

#289 Zerger

Zerger

• Murid
  • 200 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 15:34

Ay sagol, guya hansı muşrik inanırdı ki, Saleh insanlar müstəqil şəkildə nəsə verir?? Sübut edə bilərsən?? Hansı muşrik inanırdı ki övliya nəsə verir?? Bütün muşriklər inanırdı ki, bunların hamsını edən Allahdır,

O gün (Allah müşriklərə): “İddia etdiyiniz şəriklərimi çağırın!”– deyəcək.

Ay azgin yalançi!
Məkkə muşrikləri iddia edirdilərki ibadət etdikləri bütlər Allahin şərikləridir.Yəni Cənnətin sahibi tək Allah deyil,Bütlərdə cənnətə şərikdirlər.Allah onlari cənnətə salmasada,Bunlarin ibadət etdikləri bütlər onlari dirildib sonrada cənnətə salacag.

Yuxarda ayələr yazmişdim kor gözlərin görmədi yadaki özünü korluga vurdun.

Yoxsa (Məkkə müşrikləri) yerdən tanrılar qəbul etdilər ki, onlar ölüləri dirildəcəklər?

Bu ayə isbat edirki Məkkə muşrikləri etiqad edirdilərki onlarin "tanrilari" ölüləri dirildəcək.
Yoxsa həyassizcasina bizə atdigin iftiradan Allahada atacagsanki,Allah Məkkə muşrikləri ibadət etdikləri tanrilarinin ölü diriltmə barədəki fikirlərini bilmirdi və sual edib örgənmək istəyirdi?

Bu ayədə həmçinin təsdiq edirki Məkkə muşrikləri bütlərinin oldurub dirildən olduguna etiqad edirdilər.

sizi öldürən və daha sonra (qiyamət günü) dirildəcək məhz Allahdır. Şərikləriniz içərisində bunlardan heç olmasa birini edə biləni varmı?

Məkkə muşrikləri dirildənin məhz Allah olduguna inanmirdilar,Allahdan başqa öldürüb dirildən bilirdilər bütlərini.

Büt sozünə toxunub əsas sualdan qaçdigin ayədə təsdiq edirki

Məkkə muşrikləri özlərinə bütlər qəbul ediridlərki onlara yardim elesin.büt sözünə gəlincə,Allahdan qeyri ibadət obyekti BÜT-dür.Birdə yazanda çaliş özün kimi ucuz sozlərla söhbəti firlamaga çalişma.

Baxiram yollara.....

#290 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 26 июля 2010 - 21:10

Siz bunları axı nəyə əsasən deyirsiz?

Buxari Əbu Hüreyrədən və o da Peyğəmbər(s)-dən nəql edir: Bəni İsrail övladlarından olan üç nəfər dəri, tük tökmə xəstəliklərinə və korluğa düçar olur. Allah-təala onları sınaqdan keçirmək üçün mələklərdən birini dəri xəstəliyinə tutulmuş şəxsin yanına göndərir. Mələk ondan soruşur: Ən çox sevdiyin şey nədir?
Cavab verir: Gözəl bir rəng və sağlam dəri.
Mələk onun bədəninə sığal çəkir və həmən anda onda olan xəstəlik dəf olur və dərisi gözəl bir rəng alır. Sonra mələk ondan soruşur: Hansı heyvanı daha çox xoşlayırsan?
Cavab verir: Dəvəni.
Mələk ona on aylıq bir dəvə verib bərəkətli olması üçün xeyir-dua etdi. Sonra tük tökmək (keçəl) xəstəliyinə düçar olmuş şəxsin yanına gəlib soruşdu: Ən çox sevdiyin şey nədir?
Cavab verir: İstəyirəm mənim də hamı kimi sağlam tüküm olsun və insanlar məndən uzaq gəzməsin.
Mələk ona sağlam tük verib yenə soruşdu: Hansı heyvanı daha çox xoşlayırsan?
Cavab verir: İnəyi.
Mələk ona bir inək verib bərəkətli olması üçün xeyir-dua etdi. Nəhayət üçüncü (kor) şəxsin yanına gəlib soruşur: Ən çox sevdiyin şey nədir?
Cavab verir: İki sağlam gözdən mənim üçün daha yaxşı nə ola bilər?! Allahdan gözlərimə nur verməsini istəyirəm ki, insanlar ilə ünsiyyətdə olub onlar kimi xoş həyat tərzi keçirim.
Mələk onun gözlərinə sığal çəkdi. Sonra ondan soruşdu: Hansı heyvanı daha çox xoşlayırsan?
Cavab verir: Qoyunu.
Allah-təala onun bu arzusunu da yerinə yetirib ona dişi bir qoyun əta edir.
Onlar öz heyvanlarını çoxaldıb var-dövlət sahibi olurlar.
Günlərin biri mələk özünü dəri xəstəliyinə tutulmuş bir hala salıb, bir zamanlar bu xəstəlikdən əziyyət çəkən şəxsin yanına gəlir. Ona yardım etməsini istəyir və yoxsul olduğundan şikayətlənərək deyir: Mən yoxsul bir adamam, bütün ümid qapıları üzümə bağlanmışdır. Yolda qalmışam, indi mənim dadıma yalnız Allah və sonra da sən yetişə bilərsən. And verirəm sənə gözəl dəri əta edən Allaha! Dəvələrindən birini mənə ver ki, yolumu davam edə bilim.
Dedi: Bəli, boynumda böyük haqq vardır.
Mələk dedi: Sanki mən səni tanıyıram. Sən əvvəllər yoxsul olub insanların köməyindən məhrum olan şəxs deyilsənmi?
Dedi: Xeyr! Gördüyün bu var-dövlət mənə ata-babalarımdan qalmışdır.
Mələk dedi: Bax, sənə deyirəm! Yalan desən, Allah səni əvvəlki vəziyyətinə qaytarsın!
Sonra özünü keçəl halına salıb bir zamanlar bu xəstəliyə düçar olmuş və sonralar şəfa tapmış şəxsin yanına gəlir, dəvə sahibinə dediyi sözləri onun yanında da təkrar edir. Mələk ondan da həmən sözləri eşidir və həmən duanı onun üçün də təkrar edir. Üçüncü dəfə özünü korluğa vurub bir zamanlar dünya nurundan məhrum olmuş və sonralar Allahın lütfü ilə gözləri açılmış şəxsin yanına gəlib deyir: Mən bütün var-dövlətimi itirmiş yoxsul bir Allah bəndəsiyəm. İndi səni, gözlərinə nur vermiş və dünya zülmətindən nicat verən Allaha and verirəm, qoyunlarından birini mənə ver ki, qarşıda olan uzaq yolu qət edə bilim.
Dedi: Bəli! Mən kor ikən Allah mənə görən gözlər verdi və yoxsul ikən var-dövlət sahibi etdi, istədiyin qədər bu var-dövlətdən götür. Səndən Allaha xatir heç bir şey istəmirəm.
Mələk onun bu sözlərini eşidib dedi: Bil ki, Allah səni imtahan edirdi və sən bu imtahandan üzü ağ çıxdın, digər iki nəfər isə Allahın qəzəbinə gələrək sahib olduqları bütün var-dövlətdən məhrum olacaqlar
http://crimean.org/i...SE&set=hadis_sb

Siz deyirsiz ki, Allahdan başqa heç kəsdən nəsə istəmək olmaz, amma bu hədisdən biz görürük ki, insanlar mələkdən istəyir və mələk insanlara şəfaət və var-dövlət verir? Həmçinin bu ayəyə də fikir verin (Siz adətən onu yarımçıq gətirirsiz):

Nəcm: 26 - Göylərdə neçə-neçə mələklər vardır ki, onların şəfaəti heç bir fayda verməz. Ancaq Allah Öz istədiyi və razı olduğu kimsəyə (mələyə, yaxud möminə) izin verdikdən sonra (onun şəfaəti fayda verər).

Mən bu hədisdə mələkdən(onu mələk sanarak)yalnız Allahın qadir olduğu məsələnin istədiyini görmədim.Əksinə mələk Allahın izni ilə onların ehtiyacını ödüyür.Buna bir qədər yuxarıda,artıq,toxunmuşdum.Yəni mələk icraçı olsa belə Allaha üz tutmaq lazımdır.Eyniliklə də gətirdiyiniz bu ayeti-kərimədə mələklərin şəfaətçi olmaları qeyd olunur,lakin bu heç kəsə haq vermir ki,mələklərdən şəfaət diləsinlər.O kəslər ki,bunu mələklərdən,salehlərdən(Lat,Manat,Uzza) diləyirlər,elə Allah Sübhənəhu va Təalə də,məhz onları mələklərin şəfaətçiliyindən məhrum qoyur.

Vallahu mustaən.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#291 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 27 июля 2010 - 10:10

Qardaş, olar ki sən gedəsən başqası gəlsin??? Sən bacarmırsanda, hələm bununla belə təhqirə keçirsən. Olmadı ki

mənim kimi tək Allaha inanan biri ilə sənin cism olan bir məbuda ibadət edən necə qardaş ola bilər ki?

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 27 июля 2010 - 10:13

#292 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 28 июля 2010 - 00:33

O ki, qaldı sənin şirk etməyinə bu birincisi ona görədir ki, sən Allahdan başqa olaraq dua etdiklərin ölüdür. səni eşitmirlər. eşitsələr də cavab verə bilməzlər.

Peyğəmbər s.a.s. onlarla duanın hamısının Allah üçün olmasına görə vuruşmuşdur.

Zəhmət olmasa bir nəfər əhli-sünnə aliminin adını qeyd et ki, aşağıda qeyd edəcəyim hədisi qəbul etmir. Qabaqcadan deyim ki, tapa bilməyəcəksən. Çünki İbn Teymiyyə və Əbdülvahhab daxil olmaqla hamısı bu hədisi qəbul edir.

“Ənəs ibn Məlik (r.a) rəvayət edir ki, Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurdu: “Mənə bir mömin salam və salavat göndərən zaman, Allah mənim ruhumu bədənimə geri qaytararaq onların salam və salavatını alaraq qəbul edərəm.” (Əbu Davud, Mənasiq 100, hədis № 2041, İmam Əhməd, Müsnəd, l 1-ci cild, səhifə 527)

Gör hələ İbn Teymiyyə nə deyib ölülər barədə:

“Sual- Ölü qəbirdə danışarmı?
Cavab: Bu sualın cavabı bəli danışar. Eyni şəkildə ona müraciəti də eşidir. Səhih bir hədisdə Rəsulullahın belə buyurduğu sabitdir: “...Ayaqqabı səslərini belə eşidir.”...Yenə bədr günü çuxura atdığı zaman müşrik ölülərə müraciət etdiyi və “onlar söylədiklərimizi ən azı sizin qədər eşidir” dediyi səhih hədisdə sabit olmuşdur. Bu mövzudakı xəbərlər məhşurdur. Allahu Alem.”
(“Fətvalar toplusu: 4/ Ölünün qəbirdə danışması bölümü.)

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#293 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 28 июля 2010 - 00:36

Ay sağol!Demək,qeyb aləminə müraciət yalnız dəlilə söykənir.Gətirin dəlil ki,qeyb aləmi ilə müşahidə etdiyimiz aləm ona müraciət baxımından bütün hallarda eynidir.

Gəlin bunu bu mövzuda edək. http://313news.net/f...hp?/topic/3668/

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#294 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 28 июля 2010 - 03:00

al-Fath!

Yəni sən demək istiyirsən ki, muşrikıər inanırdı ki, Allahdan başqa kimsə yardım edir?? Yəni, muşriklərin etiqadı bu idi ki, onlar inanırdılar ki,Allah yox, başqası onlara yardım edir. Bunu demək istiyirsən??

Sizin və digər istifadəçilərin bütün təkrar yazılarınız pozuldu və bundan sonra da pozulacaq. 10 səhifədir təkrar gedir və heç bir suala cavab verilməyib. Bundan sonra sübutsuz yazılara cavab verilməyəcək və onlar da pozulacaq.

Siz isə gətirdiyiniz ayələrin müsəlmanlara aid olduqlarını sübut edin və digər suallara da cavab verin.

şirk sözünün mənasını yazın və şiə və sünnilərin şirk etməsini sübut edin (xəbərdarlıq edirəm, əvvəl şirk sözünün mənasını yazırsız, sonra isə kiminsə şirk etməsinin sübutunu gətirirsiz. Əks halda cavabınız pozulacaq!).

#295 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 07 августа 2010 - 13:55

irşad sual verdin ki, təvəssül nədir ?

<<Təvəssül>> ərəbcədən tərcümədə <<müəyyən vasitə ilə məqsədə yaxınlaşmaq istəyi,şəri baxımdan isə axirətə,
Allahın rəhmətinə yaxınlaşmaq
cənnətə
yaxınlaşmaq,
mənasını verir. <<Süfrə>> surəsinin 35-ci ayəsində buyurlur: <<Ey iman gətirənlər, Allahdan qorxun. Ona yaxınlaşmaq üçün vasitə axtarın>> (<<vəbtəğu iləyhil-vəsilə>>)

Uyğun ayədəki <<vəsilə>> sözünün mənası çox genişdir.bunlardan ən 1 cisi Allaha və axirətə ,cənnətə iman gətirməkdir. İnsanı Allaha yaxınlaşdıran bütün nəsnələr (şeylər) – Onun Rəsuluna (s.ə.v.) iman, cihad, namaz, zəkat, oruc, həcc, sədəqə ,Allaha gözəl təriflər və
bu yaxınlıq üçün vəsilədir.
Qeyd edək ki, təvəssül vasitə axtarmaqdır.
vəfat etmiş Peyğəmbərləri, imamları, yaxşı qulları,mələkləri, cinnləri köməyə çağırıb vəsilə tutmaq tamamilə vasitəyə aiddiyyatı yoxdur.
bu şəriyyətə zidd olan əməl özü 2 yerə bölünür.
1 ci qeyb aləmindən kimisə (istiğasə) köməyə cağırıb onu vasitə tutmaqdır.
2 ci müəyyən bir əşyanı və diri insanı,heyvanı vasitə tutmaqdır məqsədinə niyyətinə çatmaqdır.
filankəs yanımda olanda , evimdə namaz qılanda
bərəkət çoxalır, gedəndə isə bərəkətim azalır və sair.bunlar hamsı qeybə aid misallardır ki, bunun elmi Allahdadır.
imam sadiqin sözü buna misaldır." bütün bədbəxçiliklərin başlanğıcı dünyanı üstün tütmaqdir"
dunayanı üstün tutan insan və ya cənnəti tanımayan insan mütləq şirkə düşəcək.
hələlik köməyə çağırmaqdan danışaq
irşad
bu qərar verdiyiniz vasitəçilər qeybdədir ? yoxsa onları görməsəz belə eşidirsiz sizin üçün dua etməyini ?
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#296 mirsad-2

mirsad-2

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 32 сообщений

Отправлено 07 августа 2010 - 17:37

Bəli "Təvəssül" məqsədə yetişmək üçün vasitəyə çəng vurmaqdır. Amma şəri` tərifi hardan götürmüsən? İbn Teymiyə kimi ağlına nə gəldi yazma.

Şiə və sünnü olmağın təvəssül bəhsinə heç bir təsiri yoxdur. Çünki vəhhabilərdən fərqli olaraq əhli sünnət alimləri də şəfaət və təvəssülü qəbul edirlər.

Sual: Nəyə görə bir dəstə təvəssül edənləri muşrik adlandırrlar?

Cavab: Şiə və əhli beytə qarşı kin və kudurət belə insanları kar etdiyi üçün onların eşidən qulaqları yoxdur. Kar olduqlarından onlar Quranla muxalifət etməkdən belə çəkinmirlər.

<<Ey iman gətirənlər, Allahdan qorxun. Ona yaxınlaşmaq üçün vasitə axtarın>> (Maidə. 35)

Bu ayəni oxu və yaxşı təfəkkür et, sonra nə başa düşdün yaz. Ondan sonra davam edərik. Nisa.64: "Əgər onlar özlərinə zülm edəndən sonra sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsələr və Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər "
Ayə göstərir ki, bağışlanmaq üçün Allah dərgahına layiqli vasitə gətirmək lazımdır.

#297 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 07 августа 2010 - 23:42

DUANIN NÖVLƏRİ

Dua iki növ olur. İstək duası və ibadət duası.
Qulun Allaha əl açaraq ehtiyaclarını istəməsi istək duasındandır.
Namaz, oruc, sədəqə, qurban kəsmək və digər ibadətlər isə ibadət duasındandır.
Oruc tutan, sədəqə verən, namaz qılan insan öz əməli ilə Allahdan istədiyi üçün bu növ dualara ibadət duası deyilir.
İbadət duasını heç bir şəkildə Allahdan qeyrisinə yönəltmək olmaz.
İstək duasını da Allahdan qeyrisindən istəmək olmaz. Lakin dörd şərt istisna olmaqla.
1. Diri olmalı.
Yəni ölüdən istəmək olmaz.
2. Qadir olmalı.
Yəni yağış, şəfa vermək kimi istəkləri yerinə yetirməyə yalnız Allah qadir olduğu üçün bu növ istəkləri yaradandan qeyrisindən istəmək şirk sayılır.
3. Eşitməli.
Yəni diri olmalı və eşitməlidir. Yanında olmayıb hansısa məsafədə səndən uzaqdadırsa onu da çağırıb ondan yardım istəmək şirk sayılır.
4. Hazır olmalı.
Yəni qeybdə olmamalıdır. Məsələn, cinlər, mələklər və ya ölmüş birisindən istəmək bu şərtə ziddir.
Beləliklə biz artıq bildik ki, dua iki növ olur. Unutmayaq ki, müqəddəs kitabımız Qurani-Kərimdə rastlaşdığımız dua sözlərində hər iki dua növü qəsd olunur.
Dua əzəmətli ibadətlərdən biridir. Bu fikri Allah Rəsulundan rəvayət olunan “Dua ibadətdir” hədisi də təsdiq edir.
Rəbbimiz buyurub: “Mənə dua edin, Mən də sizin dualarınızı qəbul edim! (Məni çağırın, harayınıza yetişərəm, yaxud yalnız Mənə ibadət edin, sizi mükafatlandıraram!) Mənə ibadət etməyi təkəbbürlərinə sığışdırmayanlar Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər! [Ğafir 40:60]
Bu ayədə Allah duanı ibadət adlandırdı.
Əgər bir şeyin ibadət olması isbat oldusa onu Allahdan qeyrisinə yönəltmək şirk sayılır.
Dua əzəmətli ibadətdir və içərisinə dinimizin əsas təməl prinsipi olan tövhidin üç qismini də alır.
Rububiyyə, uluhiyyə, ad və sifətlər.
Ümumi olaraq duanı saleh əməllərin qarşısında, ortasında və ondan sonra da ifadə etmək olar.
Allah-Təalə buyurur:
Onlar gecəni Rəbbi üçün səcdə və qiyam (namaz) içində keçirərlər.
Və belə deyərlər: “Ey Rəbbimiz! Cəhənnəm əzabını bizdən sovuşdur. Şübhəsiz ki, onun əzabı həmişəlikdir! [Furqan 25:64-65]

Həmçinin Xəlilullah İbrahim əleyhissəlam oğlu İsmayillə bərabər Kəbənin əsaslarını yenidən qurduqları zaman belə dua edirdilər.
Onu da yadına sal ki, İbrahim və İsmail evin (Kəbənin) bünövrəsini ucaltdıqları zaman: “Ey Rəbbimiz! (Bu xeyirli işi) bizdən qəbul et, Sən, doğrudan da, (hər şeyi) eşidənsən, bilənsən!” – deyə dua etdilər. [əl-Bəqərə, 2:127]

Məşhur İslam alimlərinin bu barədə dediklərində də böyük ibrətlər vardır.
Onlardan biri deyib: “Adəm övladından istəyəndə qəzəblənir, Allahdan isə istəməyəndə”.
Bütün yaranış, cinlər və insanlar bir yerə yığılb Allahdan bütün ehtiyaclarını istəsələr Allah onların istəklərinin qarşılığını versə bu Onun dərgahından bir iynənin dənizə batırılıb çıxarıldığı zaman dənizdən nə azaldarsa, yaradanın da dərgahından o qədər azaldar.
Elə isə daim əsirgəməyən Allahdan istəmək əvəzinə nəyə görə özü möhtac və istəyən olan adəm övladından istənilməlidir.
Dəyərli müsəlmanlar! Daim Allaha dua edin, bütün ehtiyaclarınızı yalnız Ondan istəyin və Ona heç nəyi şərik qoşmayın.
Doğru əqidə və doğru yol məhz budur.
Allah bizi daima Ona möhtac olanlardan və yalnız Ondan istəyənlərdən etsin. Amin!

Сообщение отредактировал Omarin qilinci: 07 августа 2010 - 23:44

#298 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 07 августа 2010 - 23:47

Bəli "Təvəssül" məqsədə yetişmək üçün vasitəyə çəng vurmaqdır. Amma şəri` tərifi hardan götürmüsən? İbn Teymiyə kimi ağlına nə gəldi yazma.

Şiə və sünnü olmağın təvəssül bəhsinə heç bir təsiri yoxdur. Çünki vəhhabilərdən fərqli olaraq əhli sünnət alimləri də şəfaət və təvəssülü qəbul edirlər.

Sual: Nəyə görə bir dəstə təvəssül edənləri muşrik adlandırrlar?

Cavab: Şiə və əhli beytə qarşı kin və kudurət belə insanları kar etdiyi üçün onların eşidən qulaqları yoxdur. Kar olduqlarından onlar Quranla muxalifət etməkdən belə çəkinmirlər.

<<Ey iman gətirənlər, Allahdan qorxun. Ona yaxınlaşmaq üçün vasitə axtarın>> (Maidə. 35)

Bu ayəni oxu və yaxşı təfəkkür et, sonra nə başa düşdün yaz. Ondan sonra davam edərik. Nisa.64: "Əgər onlar özlərinə zülm edəndən sonra sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsələr və Allahın Rəsulu da onlar üçün bağışlanmaqlarını tələb etsə həqiqətən onlar Allahın tövbələri qəbul edib bağışlayan olduğunu görərlər "
Ayə göstərir ki, bağışlanmaq üçün Allah dərgahına layiqli vasitə gətirmək lazımdır.

1 ci ayədə tələb sözünü haradan gətirdin buna ssilka ver.
2ci ayədə munafiqlər haqqında gedir, və onlar əgər gəlib tövbə etsələr və Allahın rəsuluda onlar üçün dua etsə.
burda əsas 1 ci tövbə etməkdir.tövbə edən insan ixlasnan edərsə Allah ona iman bəxş edər.və sonra rəsul s.ə.v.
etdiyi pisliyə görə haqqında nalayiq sözlər didiyinə görə ,rəsul s.ə.v.onları bağışdayır.və Allahdanda onlar üçün bağışdanmaq istəyir, bu iman gətirənin qəlbinə rahatlıq gətirər.ancaq ayənin sonrasına baxsan görərsən ki , onlar bunu etmirlər.yəni əsas tovbədir. kim desə ki, Allah tovbə edənin duasını qəbul etməz ta o vaxtacan ki, rəsul s.ə.v. Allaha dua etməyincə .bu cür deyən adam Allahı tanımayıb.
3 cu ola bilər ki, kimsə ixlasnan tövbə etməyib, Rəsul s.ə.v. deyir ki,onun üçün dua etsin,
buna misal ABDULLAH ibn səlul.vəfatından sonra rəsul s.ə.v. onun üçün bağışdanma duası edir.
ancaq bunun xeyri olmur ona.bu haqqda nazil olan ayəni yəqin ki, bilirsən.
indi qayıdaq mənim sualıma.
tutaqkı kimsə ayədəki munafiqlərdən tövbə edir. və rəsul s.ə.v. da onun üçün dua edir,və həmin o tövbə edən
eşidir ki, onun üçün dua etdi rəsul s.ə.v..
onuda qeyd edim ki,rəsul s.ə.v. hər islama girən üçündə dua etməzdi.buna istəsən dəlil gətirərəm
indi sən mirşad hardan eşidirsən ki, rəsul s.ə.v. və ya imam hüseyn sənin üçün bağışdanma duası edir ?yoxsa elə belə deyirsən və zənn edirsən ki dua edir sənin üçün rəsul s.ə.v.?
onuda qeyd edim ki,yuxunu dəlil gətirmə.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#299 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:03

Oruc tutan, sədəqə verən, namaz qılan insan öz əməli ilə Allahdan istədiyi üçün bu növ dualara ibadət duası deyilir.
İstək duasını da Allahdan qeyrisindən istəmək olmaz. Lakin dörd şərt istisna olmaqla.
1. Diri olmalı.
2. Qadir olmalı.
Yəni yağış, şəfa vermək kimi istəkləri yerinə yetirməyə yalnız Allah qadir olduğu üçün bu növ istəkləri yaradandan qeyrisindən istəmək şirk sayılır.
3. Eşitməli.
Yəni diri olmalı və eşitməlidir. Yanında olmayıb hansısa məsafədə səndən uzaqdadırsa onu da çağırıb ondan yardım istəmək şirk sayılır.
4. Hazır olmalı.

omerin qilinci
səndə əl qatmısan özüvə,Allahdan gələn elm qəlbində yəqinlik tapıbsa təvəssül haqqında yaz.
çünkü imana gələn insana Allah furqan verir, və o əqidə məsəllərində haqqı batildən ayıra bilir.
yəndə deyirəm əqidə məsələsində
yox popuqay kimi təkrarlıyirsan Alimlərivizin dediklərini onda sussan yaxşı olar.çünkü bu yazdıqların haqqında bir iki kəlmə sual versəm ilişib qalacaqsan.bir az səbr elə bir dənə hədis gətirəcəyəm sənə.görüm ona nə deyəcəksən.

#300 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 08 августа 2010 - 00:15

DUANIN NÖVLƏRİ

1. Diri olmalı.
2. Qadir olmalı.
3. Eşitməli.
4. Hazır olmalı.
Yəni qeybdə olmamalıdır. Məsələn, cinlər, mələklər və ya ölmüş birisindən istəmək bu şərtə ziddir.
Beləliklə biz artıq bildik ki, dua iki növ olur. Unutmayaq ki, müqəddəs kitabımız Qurani-Kərimdə rastlaşdığımız dua sözlərində hər iki dua növü qəsd olunur.
Dua əzəmətli ibadətlərdən biridir. Bu fikri Allah Rəsulundan rəvayət olunan “Dua ibadətdir” hədisi də təsdiq edir.
Rəbbimiz buyurub: “Mənə dua edin, Mən də sizin dualarınızı qəbul edim! (Məni çağırın, harayınıza yetişərəm, yaxud yalnız Mənə ibadət edin, sizi mükafatlandıraram!) Mənə ibadət etməyi təkəbbürlərinə sığışdırmayanlar Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər! [Ğafir 40:60]
Bu ayədə Allah duanı ibadət adlandırdı.
Əgər bir şeyin ibadət olması isbat oldusa onu Allahdan qeyrisinə yönəltmək şirk sayılır.
Dua əzəmətli ibadətdir və içərisinə dinimizin əsas təməl prinsipi olan tövhidin üç qismini də alır.
Rububiyyə, uluhiyyə, ad və sifətlər.
Ümumi olaraq duanı saleh əməllərin qarşısında, ortasında və ondan sonra da ifadə etmək olar.
Allah-Təalə buyurur:
Onlar gecəni Rəbbi üçün səcdə və qiyam (namaz) içində keçirərlər.
Və belə deyərlər: “Ey Rəbbimiz! Cəhənnəm əzabını bizdən sovuşdur. Şübhəsiz ki, onun əzabı həmişəlikdir! [Furqan 25:64-65]

Həmçinin Xəlilullah İbrahim əleyhissəlam oğlu İsmayillə bərabər Kəbənin əsaslarını yenidən qurduqları zaman belə dua edirdilər.
Onu da yadına sal ki, İbrahim və İsmail evin (Kəbənin) bünövrəsini ucaltdıqları zaman: “Ey Rəbbimiz! (Bu xeyirli işi) bizdən qəbul et, Sən, doğrudan da, (hər şeyi) eşidənsən, bilənsən!” – deyə dua etdilər. [əl-Bəqərə, 2:127]

Məşhur İslam alimlərinin bu barədə dediklərində də böyük ibrətlər vardır.
Onlardan biri deyib: “Adəm övladından istəyəndə qəzəblənir, Allahdan isə istəməyəndə”.
Bütün yaranış, cinlər və insanlar bir yerə yığılb Allahdan bütün ehtiyaclarını istəsələr Allah onların istəklərinin qarşılığını versə bu Onun dərgahından bir iynənin dənizə batırılıb çıxarıldığı zaman dənizdən nə azaldarsa, yaradanın da dərgahından o qədər azaldar.
Elə isə daim əsirgəməyən Allahdan istəmək əvəzinə nəyə görə özü möhtac və istəyən olan adəm övladından istənilməlidir.
Dəyərli müsəlmanlar! Daim Allaha dua edin, bütün ehtiyaclarınızı yalnız Ondan istəyin və Ona heç nəyi şərik qoşmayın.
Doğru əqidə və doğru yol məhz budur.
Allah bizi daima Ona möhtac olanlardan və yalnız Ondan istəyənlərdən etsin. Amin!

Omerin gilinci, deyiz gorek, sheyx Beyhagini ve Kurtubini alim sayirsiz??

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru