Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#481 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 30 октября 2010 - 20:44

Sən bütə ölü deyirsən?? Yəni sən etiqad edirsən ki bütündə də həyatı var və sonra haçansa ölür?? A kişi Allah təala deyir onlar ölüdürlər,sən bütə necə ölü deyirsən?? Gərək həyat olsun ki sonradan ölümdə olsunda. Yəni sən bütün haçansa həyatı oldugunu demək istiyirsən??

Sonra isə Allah təala buyurur ki, "Haçan diriləcəklərinidə bilməzlər" Düzdü?? İndi de görüm Bütlər qiyamət günü diriləcəklər?? Və ya sən etiqad edirsən ki, bütlərin hissiyatı var?? görmürsən Allah təala nə deyir?? Allah təala buyurur ki Onlar nə vaxt diriləcəklərini bilməzlər" Yəni onların bilmək qabiliyyəti var ki?? yəni büt nəsə bilir ki?? əgər sən belə düşünürsənsə deməli səndə insan kimi problemler var.

ay soz basa dusmayan san azarbaycan dilinda bilirsan???sobat peyqambardan saas gedir butdan yox sozu niya firladirsan bizi da qoymusan oz yerina biz vahabi deyilik ki izzat va calal sahibinin peyqambarina but deyak siz necada zalalatdasiz.

Сообщение отредактировал cafari: 30 октября 2010 - 20:45

ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#482 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 04:23

Sən bütə ölü deyirsən?? Yəni sən etiqad edirsən ki bütündə də həyatı var və sonra haçansa ölür?? A kişi Allah təala deyir onlar ölüdürlər,sən bütə necə ölü deyirsən?? Gərək həyat olsun ki sonradan ölümdə olsunda. Yəni sən bütün haçansa həyatı oldugunu demək istiyirsən??

Sonra isə Allah təala buyurur ki, "Haçan diriləcəklərinidə bilməzlər" Düzdü?? İndi de görüm Bütlər qiyamət günü diriləcəklər?? Və ya sən etiqad edirsən ki, bütlərin hissiyatı var?? görmürsən Allah təala nə deyir?? Allah təala buyurur ki Onlar nə vaxt diriləcəklərini bilməzlər" Yəni onların bilmək qabiliyyəti var ki?? yəni büt nəsə bilir ki?? əgər sən belə düşünürsənsə deməli səndə insan kimi problemler var.

ay soz basa dusmayan san azarbaycan dilinda bilirsan???sobat peyqambardan saas gedir butdan yox sozu niya firladirsan bizi da qoymusan oz yerina biz vahabi deyilik ki izzat va calal sahibinin peyqambarina but deyak siz necada zalalatdasiz.

Gör sən nə qədər savadsız insansan ki mən deyəni başa düşmürsən. A kişi, gör mən deyirəm. Mən deyirəm ki, orda söhbət bütlərdən yox, orda söhbət insanlardan gedir. Məndə sənə sübut etmək istiyirəm ki, ayədə büt yoxxxxx ayədə insan deyilir. Ona görədə deyirəm ki, əgər bütdən söhbət getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar ölüdürlər diri deyillər) Ölən bütdü yoxsa insan?? məgər bütdə ölür?? Heç bütün həyatı var ki də ölsün?? deməli ayədə insanlardan söhbət gedir. Həmçinin əgər ayədə söhbət bütlərdən getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) Məgər bütlər dirilir?? Əlbətdə ki yox, deməli dirilən, həşr olunan insanlar olacaq. Deməli Ayədə söhbət insanlardan gedir. Həmçinin ayədə deyilir ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) düzdü?? Ay sagol. Məgər bütlərin hissiyatı var? məgər bütlərin biliyi var?? Allah təala buyurur ki (nə vaxt diriləcklərini bilməzlər) Bütlər nəsə bilə bilir ki?? Məgər bütün agılı var?? Cavab ver. Deməli ayə açıq aydın dəlildir ki söhbət insanlardan gedir. İndi çatdı?? inanmıram çata. Bir ayəyə fikir verdə. Sən heç bilmirsən söhbət nədən gedir düşmüsən ortalıga. Mən sənə və sənin başqa qardaşlarına məsləhət edirəm ki siz gedib muştehidlərinizi çagırasınız, gedin çagırın dərslərini verək. Yoxsa sizinlə boş boş danışmaqdan heçnə çıxmaz, sən heç bilmirsən söhbət nədən gedir. Nəisə cavab ver.

#483 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 11:01

Gör sən nə qədər savadsız insansan ki mən deyəni başa düşmürsən. A kişi, gör mən deyirəm. Mən deyirəm ki, orda söhbət bütlərdən yox, orda söhbət insanlardan gedir. Məndə sənə sübut etmək istiyirəm ki, ayədə büt yoxxxxx ayədə insan deyilir. Ona görədə deyirəm ki, əgər bütdən söhbət getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar ölüdürlər diri deyillər) Ölən bütdü yoxsa insan?? məgər bütdə ölür?? Heç bütün həyatı var ki də ölsün?? deməli ayədə insanlardan söhbət gedir. Həmçinin əgər ayədə söhbət bütlərdən getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) Məgər bütlər dirilir?? Əlbətdə ki yox, deməli dirilən, həşr olunan insanlar olacaq. Deməli Ayədə söhbət insanlardan gedir. Həmçinin ayədə deyilir ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) düzdü?? Ay sagol. Məgər bütlərin hissiyatı var? məgər bütlərin biliyi var?? Allah təala buyurur ki (nə vaxt diriləcklərini bilməzlər)color] Bütlər nəsə bilə bilir ki?? Məgər bütün agılı var?? Cavab ver. Deməli ayə açıq aydın dəlildir ki söhbət insanlardan gedir. Bir ayəyə fikir verdə. Nəisə cavab ver.

[color="#8B0000"]san yena movzunu firladirsan sobat sandan omardan osmandan gedmir sobat peyqambardan saas gedir ki san da ki onlara olu deyirsan.
san muctehidnan danismaq istayirsan? :loool: :loool: san hala azarbaycan dilini oyran :loool: :loool:

Сообщение отредактировал cafari: 31 октября 2010 - 11:05

ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#484 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 14:09

Gör sən nə qədər savadsız insansan ki mən deyəni başa düşmürsən. A kişi, gör mən deyirəm. Mən deyirəm ki, orda söhbət bütlərdən yox, orda söhbət insanlardan gedir. Məndə sənə sübut etmək istiyirəm ki, ayədə büt yoxxxxx ayədə insan deyilir. Ona görədə deyirəm ki, əgər bütdən söhbət getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar ölüdürlər diri deyillər) Ölən bütdü yoxsa insan?? məgər bütdə ölür?? Heç bütün həyatı var ki də ölsün?? deməli ayədə insanlardan söhbət gedir. Həmçinin əgər ayədə söhbət bütlərdən getsə idi Allah təala deməzdi ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) Məgər bütlər dirilir?? Əlbətdə ki yox, deməli dirilən, həşr olunan insanlar olacaq. Deməli Ayədə söhbət insanlardan gedir. Həmçinin ayədə deyilir ki, (Onlar diriləcəklərinidə bilməzlər.) düzdü?? Ay sagol. Məgər bütlərin hissiyatı var? məgər bütlərin biliyi var?? Allah təala buyurur ki (nə vaxt diriləcklərini bilməzlər)color] Bütlər nəsə bilə bilir ki?? Məgər bütün agılı var?? Cavab ver. Deməli ayə açıq aydın dəlildir ki söhbət insanlardan gedir. Bir ayəyə fikir verdə. Nəisə cavab ver.

[color="#8B0000"]san yena movzunu firladirsan sobat sandan omardan osmandan gedmir sobat peyqambardan saas gedir ki san da ki onlara olu deyirsan.
san muctehidnan danismaq istayirsan? :loool: :loool: san hala azarbaycan dilini oyran :loool: :loool:

Sən indiyənə qədər elə bilirsən ki Quranın ayələri mənimdir?? Ay kişi Quranın ayələri Allahındır, sən bilmirsən ki Quran Allahın kəlamıdır?? O sözləri mən yox ee, O sözləri Allah deyib. inanmırsan Allaha?? Allah təala deyir ki Allahdan qeyri çagırdıqlarınız ölüdürlər. İndi de görüm Dediyin Peygəmbər Allahdan qeyrisidir yoxsa Allahdır??? CAvab ver mən sənə başa salacam ki Quran Allahın kəlamdır. Birdə ki mən sənə yenə deyirəm get muştehidlərivi çagır, sən narahat olma biz onlarla ərəbcə danışarıq

#485 Omarin qilinci

Omarin qilinci

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 16:11

"Ya Əli" "Ya Hüseyn" "Ya Seyyidə Zeynəb" "Ya Sahibəz-zaman" və istər "Ya peyğəmbər" "Ya ağa" "Ya baba" və sair məxluqatları çağıran, onlara sığınan, onlardan mədəd diləyən, onlardan yardım diləyən,

nadi yena aqlina galani yazmisan harda gormusan ki biz onlara siqinmisiq biz yalniz ALLAHU talaya siqiniriq onlar yalniz vasitadirki inkar ola bilmaz.hec gormusan ki abubakiri omari osmani vasita tutaq .

onlar üçün qurban kəsən, nəzir verən,

yalan deyani ALLAH hidayat elamsin qurban ALLAH ucun kasilir kasiblara va yaxud kima istayirsan verilir nazirda kasiblara va ya ehtiyaci olanlara verilir siz kor olduqunuz ucun siza ela galir ki bu is sahfdi insanlarin bir birindan ustun olduqu kimi makanlarda bir birindan ustundu baqara 125
“İbrahimin dayandığı yeri namazgah edin!

Siz necə ki, duanı Allahdan başqasına yönəldirsiniz, eləcə də bütün ibadətləri ALlahdan başqasına yönəldirsiniz. Baxbayaraq ki, bütün ibadətlərin yalnız Allaha edilməsində həm ümumi ayələr, həm də hər bir ibadətə xas dəlillər var. Misal üçün ümumi ibadətlər barəsində dua barəsində De: "Mən də sizin kimi bir insanam. Mənə vəhy olunur ki, sizin məbudunuz Tək olan İlahdır. Kim Rəbbi ilə qarşılaşacağına ümid bəsləyirsə, yaxşı işlər görsün və icra etdiyi ibadətlərində Rəbbinə heç kəsi şərik qoşmasın!" Kəhf 110. Həm bu barədə, həm də xas hər bir ibadət barəsində dəlillər saysız-hesabsızdır. Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər"., Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! Cinn 18., De: "Mən yalnız öz Rəbbimə dua edirəm və kimisə Ona şərik qoşmuram!" 20, Qurban - dik qoyulmuş daşlar (bütlər və s.) üzərində kəsilmiş heyvanlar və fal oxları ilə qismət axtarmanız sizə haram edildi. Bunlar günahdır. Maidə 3., Sən də Rəbbin üçün namaz qıl və qurban kəs!Kövsər 2. Sığınmaq - De: "Sığınıram insanların Rəbbinə,
2. insanların Hökmdarına,3. insanların məbuduna! Nəs surəsi. Və sair.

Əgər dua etmək olarsa nəyə görə sığınmaq olmaz? Təəccüblüdür. Dua barəsində dəlillər sığınmaq barəsində olan dəlillərdən çoxdur.

YAZANDA BÜTÜN YAZDIQLARIMA CAVAB YAZIN. BİRİNCİ HAMINIZ MƏSLƏHƏTLƏŞİN, SONRA CAVAB YAZIN. HƏLƏ MƏN SİZİNLƏ ÇOX DƏRİNƏ GETMİRƏM. HƏLƏ SİZİN KİTABLARINIZI ÜZƏ ÇIXARMIRAM!

#486 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 16:33

BU AYƏYƏ CAVAB VERİN:

قُلْ إِنَّمَا أَدْعُو رَبِّي وَلَا أُشْرِكُ بِهِ أَحَدًا

De: "Mən yalnız öz Rəbbimə dua edirəm və kimisə Ona şərik qoşmuram!"
.

#487 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 16:36

De: "Mən yalnız öz Rəbbimə dua edirəm və kimisə Ona şərik qoşmuram!".

Bu ayə إِنَّمَا innəmə ilə başlayır. Bu da ərəb dilində bir şeyi xaslaşdırmaq üçün deyilir. Yəni deyildikdə ki, İnnəmə Zeydun muhəndisun.( Həqiqətən zeyd mühəndisdir) - bu o deməkdir ki, Zeyd mühəndisdən başqa heç nə deyil. Ayə də إِنَّمَا ilə başladığına görə bu o deməkdir ki, Rəbbimdən başqa heç kəsi çağırmıram. (Şəkk yoxdur ki, qadir olan şeylər istisnadır, çünki bu şey peyğımbər sallallahu aleyhi və səlləmin və səhabəlrin həyatında olub.) Siz isə Allahdan qeyrisindən məhz elə Allahdan istədiyiniz şeyləri istəyirsiniz. Yəni məndən çay istəyirsənsə bunu ALlahdan istəməzsən, əksinə bu istehzadır, küfürdür. Misal üçün Allahdan övlad istəyirsənsə, elə həmin şeyi də Əlidən (r.a) istəyirsən. İndi baxaq görək Əlidən (r.a) çay istəyərsənmi? Cavab: Yox! Bu onun haqqında istehzadır. Deməli Allahdan qeyri o dua etdiklərivə elə Allaha dua etdiyin kimi kamil məhəbbətlə və tam zəlilliklə dua edirsən. Çünki dua kamil məhəbbət və tam zəlillik tələb edir. Və bu iki şeylə də ibadət həyata keçir. bu iki şey ibadətin əslidir.
İbadət də yaknız Allahın haqqıdır.Əks halda dua etdiyivin quluna çevrilirsən.

#488 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 16:57

Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər"., [color="#483D8B"]

Bu aye sizin ehli cehennem olmaginiza delildir.Siz Allaha ibadet etmeye tekebbur edirsiz.Mekke mushrikleri Allaha ibadet etmek istemirdiler,tekebburluluk edirdiler,taxtadan,dashdan duzeltdikleri butlerine ibadet edirdiler.Sizde Allaha ibadet etmek istemirsiz,xayalinizda duzeltdiyiniz bute ibadet edirsiz.(boyu buxunu,mekani,aletleri olan ve.s...)Sizi Allaha ibadete devet edirik,sizse tekebbur gosterirsiz,hele butunuze delilde axtarirsiz :gizildish:

Сообщение отредактировал Koti: 31 октября 2010 - 16:58

Men Sen olmusham ey dust !

#489 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 17:02

aye ay innema,ibadet nedir?
bilirsense terifini yaz gorek.

#490 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 17:14

Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər"., [color="#483D8B"]

Bu aye sizin ehli cehennem olmaginiza delildir.Siz Allaha ibadet etmeye tekebbur edirsiz.Mekke mushrikleri Allaha ibadet etmek istemirdiler,tekebburluluk edirdiler,taxtadan,dashdan duzeltdikleri butlerine ibadet edirdiler.Sizde Allaha ibadet etmek istemirsiz,xayalinizda duzeltdiyiniz bute ibadet edirsiz.(boyu buxunu,mekani,aletleri olan ve.s...)Sizi Allaha ibadete devet edirik,sizse tekebbur gosterirsiz,hele butunuze delilde axtarirsiz :gizildish:

Hələ ki, biz sizi ittiham edirik ki, siz Allahdan başqasına ibadət edirsiniz. O ki, qaldı o yazdığın cəfəngiyyata bura təvəssül yeridir. Sözün varsa yaz, yoxsa ancaq oxu. Yoxsa qardaşlarıvın işini korlayarsan.

#491 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 17:23

Görsənir ki, ərəb dilini bilmirsən. Ona görə deyirəm ki, çəkil kənara. İbadət Allahın sevib, razı qaldığı, gizlində (qəlbdə) və aşkarda (zahirdə) olan sözlər və əməllərdir. Misal üçün dua, qurban, nəzir, qorxu, məhəbbət, söğınmaq, yardım, kömək, mədəd istəmək, təvəkkül etmək, and içmək və sair ibadət növlərinin hamısı yalnız Allaha yönəldilməlidir. De: “Mənim namazım da, namazım (ibadətim) də, həyatım və ölümüm də aləmlərin Rəbbi Allah üçündür! Ənam 162. De: “Mən də sizin kimi bir insanam. Mənə vəhy olunur ki, sizin ilahınız Tək olan İlahdır. Kim Rəbbi ilə qarşılaşacağına ümid bəsləyirsə, yaxşı işlər görsün və icra etdiyi ibadətlərində Rəbbinə heç kəsi şərik qoşmasın!” Kəhf 110.

#492 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 17:26

Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər".,

Hələ ki, biz sizi ittiham edirik ki, siz Allahdan başqasına ibadət edirsiniz. O ki, qaldı o [color="#8B0000"]yazdığın cəfəngiyyata bura təvəssül yeridir. Sözün varsa yaz, yoxsa ancaq oxu. Yoxsa qardaşlarıvın işini korlayarsan.

Ayeye munasibet isteyirdin,munasibeti basha saldim sene.
Bu ayenin tevessulle ne yaxinnan ne uzagdan elaqesi yoxdu.
Bu aye sirf sizin ehli cehennem oldugunuza delildir.

Siz qelet edib bizi ittiham etmek isteyirsiz.Ibadetin ne oldugunu yaza bilsen,basha dushdun belke.

Hele bizde onu deyirikde,sizin Allahe nisbet verdikleriniz cefengiyyatdir.ibadet etdiyiniz Allah cefengdir.
Deyesen sende irelleyish var
:gizildish:

Сообщение отредактировал Koti: 31 октября 2010 - 17:27

#493 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 17:44

Görsənir ki, ərəb dilini bilmirsən. Ona görə deyirəm ki, çəkil kənara. İbadət Allahın sevib, razı qaldığı, gizlində (qəlbdə) və aşkarda (zahirdə) olan sözlər və əməllərdir. Misal üçün dua, qurban, nəzir, qorxu, məhəbbət, söğınmaq, yardım, kömək, mədəd istəmək, təvəkkül etmək, and içmək və sair ibadət növlərinin hamısı yalnız Allaha yönəldilməlidir.

Bu terifi sene hansi "agilli alimin" orgedib? :gizildish:

Ereb dilini gozel bilen oglan:

قَالَ رَبِّ إِنِّي دَعَوْتُ قَوْمِي لَيْلًا وَنَهَارًا

Sen deme Nuhda mushrik olub,axi oda Allahdan bashqasini chagirib,ozude bir neferi yoxee,butun xalqini :)

Demek ebu bekr(L) mushrik olub.magarada mekkelilerin geldiyini gorende qorxub.

Mehebbet meselesinde lap cek potu partlatmisan :)))))

ay omerin itgin dushmush rezini.deyirsen Peygemberimizde mushrik olub?axi yoldashina mehebbeti olub.

o biri sozlerine hech irad bildirmeyede deymez...ne gundesen niyameddin
:))))

#494 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 18:15

Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər".,

Bunu sən deyirsən amma Allah təala səni kimi demirrəm, Allah təala buyurur ki [color="#8B0000"](Allahdan qeyri çagırdıqlarınız heç bir şey yarada bilməzlər, onlar özləri isə yaradılıblar. Onlar ölüdürlər diri deyillər və nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər) Hə nə deyirsən bu ayəyə?? Sən deyirsən büt Allah deyir onlar insan idi. İndi mən hansına inanım?? Sənə yoxsa Allaha??

#495 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 18:18

Görsənir ki, ərəb dilini bilmirsən. Ona görə deyirəm ki, çəkil kənara. İbadət Allahın sevib, razı qaldığı, gizlində (qəlbdə) və aşkarda (zahirdə) olan sözlər və əməllərdir. Misal üçün dua, qurban, nəzir, qorxu, məhəbbət, söğınmaq, yardım, kömək, mədəd istəmək, təvəkkül etmək, and içmək və sair ibadət növlərinin hamısı yalnız Allaha yönəldilməlidir.

Sen deme Nuhda mushrik olub,axi oda Allahdan bashqasini chagirib,ozude bir neferi yoxee,butun xalqini :)

ay omerin itgin dushmush rezini.deyirsen Peygemberimizde mushrik olub?axi yoldashina mehebbeti olub.

Mən dedim axı sizə gedin müştəhidləriniz gəlsin. Bütün hər şeyi korlayırsan

#496 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 31 октября 2010 - 19:51

Mən dedim axı sizə gedin müştəhidləriniz gəlsin. Bütün hər şeyi korlayırsan

ay savadsiz salailar avvala ayalarin nazil olma sababina baxin avvalini va axrini yaxsi-yaxsi oxuyun sonra nasa yazin. masalan ALLAHU tala buyurur ki kafirlarla harda rastlassaz boyunlarini vurun. ALAHIN ayasini inkar edirsansa kafirsan edmirsansa qilinci al alina sozu da firladmayin savadliniz varsa galsin burda bekar vaxtimiz yoxdu ALAHIN ayasini inkar elama qilinci al alina ay savadsiz toplum sizi idara elamaya na var eeee :loool:

Сообщение отредактировал cafari: 31 октября 2010 - 19:51

#497 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 02:11

Bütə səcdə edən bəllidir.Bir kəs ki, qabağına daş qoya sonra da ona səcdə edə, özüdə kərbəla bütünə..Türbələri,mavzoleyləri gezib onları yalayan, onları təvaf edən, onlara səcdə edən, onlara qurban və nəzir deyən, onlara and içən, gecə və gündüz dilinin zikri edən, gecə qaranlıq şağı onları alçaq seslə çağıran, onlardan mədəd istəyən və s. işlər edən daha laiqdir cəhənnəmlik olsun. Buna Allahın kitabı şahiddir. SubhənAllah! Allaha nə qaldı? Allaha ibadət necə olur ki? SubhənAllah!Və bütün bundan sonra bu qövm digərlərini şirkdə ittiham edir.Allahu Əkbər! Lə iləhə illəLLAh!

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#498 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 07:32

Bütə səcdə edən bəllidir.Bir kəs ki, qabağına daş qoya sonra da ona səcdə edə, özüdə kərbəla bütünə.

a ) Torpağa secde etmek baresinde meşhur peyğember hedisi.

Sünnü ve şie ravileri bu hedisi Peyğemberi-ekremden (s) neql etmişler: "Yer menim üçün secdegah ve teharet (teyemmüm) sebebi qerar verilmişdir."

Bezileri güman etmişler ki, hedisin menası budur ki, yer küresi başdan-başa Perverdigari-alem üçün ibadet yeridir ve ibadetin yerine yetirilmesi hansısa bir yere mexsus deyildir, yehudi ve mesihilerin eqideleri kimi, "ibadet yalnız kilsede ve xüsusi mebedlerde yerine yetirilmelidir"-deye tesevvür olunmamalıdır.

Lakin azacıq diqqet yetirdikde, bu yozumun hedisin menası ile uyğun gelmediyi melum olur. Çünki Peyğember buyurur: "Yer menim üçün hem tehur (teharet), hem de secdegah qerar verilmişdir." Bildiyimiz kimi, "tehur" olan ve üzerine teyemüm edilmesi caiz olan şey daş ve yerin torpaqlarıdır. Demeli, secdegah da torpaqdan ve daşdan ibaret olmalıdır.

Eger eziz Peyğemberimiz (s) bu hedisi, bezi sünni feqihlerinin başa düşdüyü kimi beyan etmeli olsaydı, onda bele demeli idi: "Yer küresinin her yeri menim üçün secdegah ve onun torpağı teharet ve teyemmüm vasitesidir." Lakin Peyğember (s) bele buyurmamışdır. Demeli, burada qeyd olunan "mescid" secdegah menasınadır, secdegahda üzerine teyemmüm edile bilesi şeylerden olmalıdır. Amma şielerin torpağa secde etmeye iltizamlı olmaları ve secdenin xalça, palaz ve s. kimi şeylere caiz olmamasını demelerine geldikde ise, esla sehve, xetaya yol vermemişler. Çünki Peyğemberin (s) gösterişine emel etmişler.

b ) Peyğemberin (s) siresi (adet-enenesi)

Çoxlu revayetlerden aydın olur ki, Resuli-ekrem de (s) yalnız torpağa secde etmiş, palaz, xalça, paltar ve s. kimi şeylere secde etmemişdir.

Ebu Hüreyrenin neql etdiyi hedisde deyilir: "Peyğemberi yağışlı bir günde gördüm. O, torpağa secde edir ve (palçığın) eserleri onun alnında ve burnunda görünürdü."

Ayişe deyir: "Men heç vaxt görmedim ki, Peyğember (s) (secde vaxtı) alnını bir şeyle örtmüş ve ya bürümüş olsun."

Ibn Hecer bu hedisin şerhinde yazır: "Bu hedis gösterir ki, secdede ilk şert alının torpağa deymesidir, lakin imkan olmadıqda bu iş vacib deyildir."

Diger bir revayetde Peyğemberin (s) qadınlarından biri olan Meymuneden bele neql olunur: "Peyğemberi-ekrem (s) bir parça hesir üzerinde namaz qılır ve ele oradaca secde edirdi."

Aydındır ki, bu hedis Peyğemberin (s) hesirden olan seccadenin üzerine secde etmesini gösterir.

Sünnülerin meşhur menbelerinde mövcud olan çoxlu revayetler Peyğemberin (s) xumreye secde etdiyini gösterir (xumre, xurma ağacının yarpaqlarından toxunmuş seccade, yaxud kiçik hesire deyilir). Qeribedir! eger şieler bu cür emel ederek namaz vaxtı hesirden olan seccadeni ayaq altına qoysaydılar, bezi teessübkeşler ve ifratçılar terefinden bidetde müttehim olunacaq, onlara qezeb nezerlerile baxılacaqdı, halbuki, yuxarıdakı hedislerde bu işin peyğember sünnesi olduğu vurğulanır.

c ) Sehabe ve tabeinlerin tutduğu yol

Bu behsin maraqlı meqamlarından biri de sehabelerin ve ondan sonra gelenlerin (tabein adı ile meşhurdurlar) veziyyetleridir. Bu veziyyet gösterir ki, onlar da yerin üzerine secde edirlermiş.

Nümune üçün: Cabir ibn ebdullah ensari deyir: "Men zöhr namazını Resulullah (s) ile birlikde qılırdım. Bir qeder kiçik daş qırıntılarını götürüb o elimden bu elime verirdim ki, soyusun ve ona secde edim. Bu iş havanın şiddetli isti olmasına göre idi."
Bu hedis gösterir ki, Peyğemberin sehabeleri yer üzerine secde etmeye iltizamlı idiler. Hetta havanın qızmar olduğu şeraitlerde bele, özleri üçün bir çare yolu fikirleşirdiler. eger torpağa secde etmek vacib olmasaydı, bu ezab-eziyyetli işe heç bir lüzum olmazdı.enes ibn Malik deyir: "Biz qızmar bir havada Peyğemberin (s) hüzurunda idik. Xırda daş parçalarını elimize alıb, soyudur, sonra onu yere qoyaraq üzerine secde edirdik."

Bu tebir gösterir ki, bu mesele sehabelerin arasında adi bir iş olmuşdur.

Ebu Ubeyde bele neql edir: "ebdullah ibn Mesud torpaq tapmayınca namaz qılmır, yaxud secde etmirdi."

Eger "yer" dedikde meqsed palaz, xalça olsaydı onu demeye heç bir lüzum olmazdı. Demeli yer dedikde meqsed ele torpaq, daş, çınqıldır.

Mesruq ibn Ecdenin (Ibni Mesudun şagirdlerindendir) tercümeyi halında yazılır: "O, torpaqdan qeyri bir şeyin üzerine secde etmeye icaze vermirdi. Hetta gemiye minen zaman, özü ile bir (daş, torpaq ve s.) şeyi aparır ve onun üzerine secde edirdi."

Ali ibn ebdullah ibni Abbas, Rezine bele yazdı: "Menim üçün Merve dağının daşlarından düz (hamar) bir daş gönder, onun üzerine secde edim."

"Fethul-Bari" kitabında ("Sehihi-Buxari"nin şerhidir) neql olunan diger bir revayetde bele deyilir: "Ömer ibni ebdül eziz hesirin üzerine secde etmekle qenaetlenmirdi; o, hesirin üzerine bir qeder torpaq qoyaraq torpağın üzerine secde edirdi."
Bu hedislerin mecmusundan bele aydın olur ki, sehabeler ve onlardan sonra tabeinler, ilk esrlerde yere, yeni yerin daşına, torpağına çınqılına ve s. kimi şeylerine secde edirdiler. Indi eger bizim esrimizde müselmanlardan bir qurupu bu sünneni ireli çekmek isteseler, bidetçi kimi yad edilmelidirlermi?! Sünnü alimleri ve feqihleri qabağa düşerek bu Peyğember (s) sünnesini ireli çekmemelidirlermi?! Hansı ki, hemin işler Allah dergahında bendeçilik ve xüzunun son heddini çatdırır ve bu da yalnız secdenin heqiqeti ile uyğundur.

.Türbələri,mavzoleyləri gezib onları yalayan, onları təvaf edən, onlara səcdə edən, onlara qurban və nəzir deyən,(yalan deyana ALLAH rahmat elamasin..) onlara and içən, gecə və gündüz dilinin zikri edən, gecə qaranlıq şağı onları alçaq seslə çağıran, onlardan mədəd istəyən və s. işlər edən daha laiqdir cəhənnəmlik olsun.

san bu bohtanlariva gora na cavab veracaksan ay salafi
http://313news.net/f...php?/topic/341/

Buna Allahın kitabı şahiddir. SubhənAllah! Allaha nə qaldı? Allaha ibadət necə olur ki? SubhənAllah!Və bütün bundan sonra bu qövm digərlərini şirkdə ittiham edir.Allahu Əkbər! Lə iləhə illəLLAh!

siz gedin tohiddaki sirkinizi arasdirin insana oxsar(ali ayaqi gozu daha nalar...)ALLAHDAN pak va munazzah ALLAHA panah apariram.gor siz necada yaziq halindasiniz ki ozunuzu gormursuz ailamlari yaradani hansisa yaradilmisa oxsadirsiz

#499 Heqiqet ashiqi

Heqiqet ashiqi

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 47 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 08:31

Bütə səcdə edən bəllidir.Bir kəs ki, qabağına daş qoya sonra da ona səcdə edə, özüdə kərbəla bütünə..Türbələri,mavzoleyləri gezib onları yalayan, onları təvaf edən, onlara səcdə edən, onlara qurban və nəzir deyən, onlara and içən, gecə və gündüz dilinin zikri edən, gecə qaranlıq şağı onları alçaq seslə çağıran, onlardan mədəd istəyən və s. işlər edən daha laiqdir cəhənnəmlik olsun. Buna Allahın kitabı şahiddir. SubhənAllah! Allaha nə qaldı? Allaha ibadət necə olur ki? SubhənAllah!Və bütün bundan sonra bu qövm digərlərini şirkdə ittiham edir.Allahu Əkbər! Lə iləhə illəLLAh!

Allah yalanchilara lenet elesin!!! Eger senin zehnin bezi sheyleri derk etmirse (derk etseydin zaten o eyri yolda olmazdin) bu barede yazmasan daha meqsede uygun olar!!! Ne ise bir maraqli / menali yazi yaza bilirsense yaz biz de oxuyaq, yox buna qadir deyilsense urek bulandirmaqla meshgul olma!!!

#500 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 11:34

Bu ayrı mövzu olduğuna görə bu haggda cox yazmayacağam.

Xalcaya ,palaza səcdə eləmək bütpərəstlikdir yoxsa bizə əmr olunan torpağa?Bütlər biz bildiyimiz kimi dəyərli şeylərdən olur.Xalca və palazın dəyərli, torpaqın isə maddi baxımdan dəyərsiz olduğunu hamı bilir.
Nə vaxt Hz.Peyğəmbər xalcaya səcdə edib subut və dəlil gətir, gətirə bilməsən deməli məlunsan.Cünki,İslama bidət gətirən islam düşməni və məlundur.

Ay bidət əhli sizə sual verirəm;
Nə vaxt Hz.Peygəmbər xalcaya və palaza səcdə edib?

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#501 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 22:12

Mən deyəndə ki gedin muştehidləriniz gəlsin siz lag edirrdiniz. özününz görmürsünüz ki sizdə elmdən başqa hər şey var??

Zavallı user, sən heç "müctəhid" sözünün hansı kökdən tutulduğunu bilmirsən. "muştehid" nədir? Üstəlik, sənə demişdim ki, boş-boş yazılarına bir neçə ay göz yumdum, bundan sonra belə yazıların keçərli deyil. Sözümün ağasıyam. Reyting 10%!

Сообщение отредактировал JAFAR: 04 ноября 2010 - 01:39

#502 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 01 ноября 2010 - 22:25

World Cup

Kim Peyğəmbərə(s) öləndən sonra təvəssül edib®sə, müşrik sayılır?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#503 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 02 ноября 2010 - 02:47

World Cup

kim yox ee, sualı düzgün ver. Bu cür təvəssül şirkdir. Mən yox ee, bunu Allah deyir. Allah təala buyurur ki, "Allahdan qeyri çagırqıqlarınız heç bir şey yarada bilməzlər, əksinə onlar özləri yaradılıblar. onlar ölüdürlər diri deyillər. Nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər." Çatdı?? Fikir verdin ayəyə?? Allha deyir ki, "Allahdan qeyri dua etdikləriniz" İndi de görüm Peygəmbər Allahdan qeyrisidir yoxsa Allahdır?? əgər Peygəmbəridə Allah sayırsansa bu başqa məsələ, əgər qeyrisi sayırsansa onda Allah təala buyurur ki, "onlar ölüdürlər diri deyillər və nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər" İndi çatdı???

#504 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 02 ноября 2010 - 07:33

World Cup

kim yox ee, sualı düzgün ver. Bu cür təvəssül şirkdir. Mən yox ee, bunu Allah deyir.

onlara san olu deyirsan ALLAHU tala yox yada guman elayirsan ki peyqambar saas ALLAH yolunda olmayib?oxu Əlixan Musayev tarcumasi ALI IMRAN 169 Allah yolunda öldürülənləri əsla ölmüş sanma. Əksinə, (onlar) diridirlər; özlərinin Rəbbi yanında onlara ruzi verilir.

Allah təala buyurur ki,

"Allahdan qeyri çagırqıqlarınız heç bir şey yarada bilməzlər, əksinə onlar özləri yaradılıblar. onlar ölüdürlər diri deyillər. Nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər.

ay savadsiz toplum ayada kecan ALLAHDAN qeyrilari deyilanda ALLAHA itaati olmayanlardi .onlarin mustaqil guca sahib olduqunu bilanlardi,bizsa harbir isin yalniz ALLAHIN izni ila olduqunu bilirik.
Əlixan Musayevin tarcumasi Ali İmran 49 (Allah onu) İsrail oğullarına bir elçi edəcəkdir. (O deyəcəkdir:) “Mən sizə Rəbbinizdən (elçi olduğumu təsdiqləyən) bir əlamət gətirdim. Mən sizin üçün palçıqdan quşa bənzər bir şey düzəldib ona üfürərəm, o da Allahın izni ilə quş olar. Allahın izni ilə anadangəlmə koru, cüzam xəstəliyinə tutulanı sağaldar və ölüləri dirildərəm. Evlərinizdə yediyiniz və saxladığınız şeyləri sizə xəbər verərəm. Əgər möminsinizsə, şübhəsiz ki, bunda sizin üçün dəlil vardır.

" Çatdı?? Fikir verdin ayəyə?? Allha deyir ki, "Allahdan qeyri dua etdikləriniz" İndi de görüm Peygəmbər Allahdan qeyrisidir yoxsa Allahdır?? əgər Peygəmbəridə Allah sayırsansa bu başqa məsələ, əgər qeyrisi sayırsansa onda Allah təala buyurur ki, "onlar ölüdürlər diri deyillər və nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər" İndi çatdı???

yayqin ki yuxarida yazdiqlarimizdan basa dusdun ki onlar olu deyillar.agar olu olsaydilar ayada demazdi ki takidla onlara olu demayin,onlar hatta ruzilanirlar.va ISA as da o islari gorub deyir ki bi iznillah yani ALLAHIN icazasi ila biz dediyimiz kimi.har is ALLAHIN icazasi iladi cattdi yoxsa takrar elayak.

Сообщение отредактировал cafari: 02 ноября 2010 - 07:34

#505 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 02 ноября 2010 - 15:46

World Cup

kim yox ee, sualı düzgün ver. Bu cür təvəssül şirkdir. Mən yox ee, bunu Allah deyir.

onlara san olu deyirsan ALLAHU tala yox yada guman elayirsan ki peyqambar saas ALLAH yolunda olmayib?oxu Əlixan Musayev tarcumasi ALI IMRAN 169 Allah yolunda öldürülənləri əsla ölmüş sanma. Əksinə, (onlar) diridirlər; özlərinin Rəbbi yanında onlara ruzi verilir.

Allah təala buyurur ki,

"Allahdan qeyri çagırqıqlarınız heç bir şey yarada bilməzlər, əksinə onlar özləri yaradılıblar. onlar ölüdürlər diri deyillər. Nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər.

ay savadsiz toplum ayada kecan ALLAHDAN qeyrilari deyilanda ALLAHA itaati olmayanlardi .onlarin mustaqil guca sahib olduqunu bilanlardi,bizsa harbir isin yalniz ALLAHIN izni ila olduqunu bilirik.
Əlixan Musayevin tarcumasi Ali İmran 49 (Allah onu) İsrail oğullarına bir elçi edəcəkdir. (O deyəcəkdir:) “Mən sizə Rəbbinizdən (elçi olduğumu təsdiqləyən) bir əlamət gətirdim. Mən sizin üçün palçıqdan quşa bənzər bir şey düzəldib ona üfürərəm, o da Allahın izni ilə quş olar. Allahın izni ilə anadangəlmə koru, cüzam xəstəliyinə tutulanı sağaldar və ölüləri dirildərəm. Evlərinizdə yediyiniz və saxladığınız şeyləri sizə xəbər verərəm. Əgər möminsinizsə, şübhəsiz ki, bunda sizin üçün dəlil vardır.

" Çatdı?? Fikir verdin ayəyə?? Allha deyir ki, "Allahdan qeyri dua etdikləriniz" İndi de görüm Peygəmbər Allahdan qeyrisidir yoxsa Allahdır?? əgər Peygəmbəridə Allah sayırsansa bu başqa məsələ, əgər qeyrisi sayırsansa onda Allah təala buyurur ki, "onlar ölüdürlər diri deyillər və nə vaxt diriləcəklərinidə bilməzlər" İndi çatdı???

yayqin ki yuxarida yazdiqlarimizdan basa dusdun ki onlar olu deyillar.agar olu olsaydilar ayada demazdi ki takidla onlara olu demayin,onlar hatta ruzilanirlar.va ISA as da o islari gorub deyir ki bi iznillah yani ALLAHIN icazasi ila biz dediyimiz kimi.har is ALLAHIN icazasi iladi cattdi yoxsa takrar elayak.

Nə isa ee sən nə danışırsan??? bir düz əməllə ya görüm nə yazırsan.

#506 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 02 ноября 2010 - 15:46

Offtop. Təkrar-təkrar suallarnan mövzudan yayınmayağ.

Сообщение отредактировал JAFAR: 04 ноября 2010 - 01:22

#507 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 03 ноября 2010 - 00:59

Əvvəlki səhifələrdə və digər mövzularda dəfələrnən müzakirə olunmuş primitiv sualları verməyin. Həqiqi suallara isə siz cavab verməmisiz və cavabsız qalıb. Hər bir offtop edən reyting alacag!

Сообщение отредактировал JAFAR: 04 ноября 2010 - 01:27

#508 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 03 ноября 2010 - 01:31

Ey ölüyə təvəssülü Allaha şərik qərar verənlər, BU alimlər müşrikdirlər? Hə ya yox? Əgər yox qurtaraq bu söhbəti. Yox əgər müşrikdirlərsə, onda bizdən nə istəyirsiz?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#509 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 04 ноября 2010 - 01:28

Ey ölüyə təvəssülü Allaha şərik qərar verənlər, BU alimlər müşrikdirlər? Hə ya yox? Əgər yox qurtaraq bu söhbəti. Yox əgər müşrikdirlərsə, onda bizdən nə istəyirsiz?

Niyə əziyyət çəkirsən? Onların nəznində nasibi İbni Teymiyyə və onun 3-4 tələbəsindən başqa bütün alimlər yalandır, bidətçidir, xətakardır.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#510 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 04 ноября 2010 - 01:35

BU AYƏYƏ CAVAB VERİN:

De: "Mən yalnız öz Rəbbimə dua edirəm və kimisə Ona şərik qoşmuram!"
.

Əvvəla, korlar cəmiyyətində deyilsən. Ona görə böyük şriftnən yazma. Qaydaları oxu.
İkincisi də, bu ayəynən nə demək istəyirsən ki? Sən hələ mənə "əd-dua" sözünün mənalarını Quran məntiqi prizmasından gətir. Sonra mənə bu ayənin "siyaq" və lazım gələrsə "şəni-nüzul" qaydasıynan nəyə dəlalət etdiyini göstər. Ondan sonra mən sənə heç cavab verməsəm də olar, çünki həqiqət üzə çıxacağ. Buyur...

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

Количество пользователей, читающих эту тему: 2

0 пользователей, 2 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru