Перейти к содержимому

Фотография

Ahmed və biz

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 133

#31 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 11:16

Ahmed, qəribə insan sənsən! çünkü Rəsul deyir ki: "bu mənim xəlifəmdir" sən deyirsən "mən hədisi o cürə qəbul edə bilmərəm". bəhanən də budur i, nəyə görə Hz. imam Əli (ə.s) onlrala vuruşmadı. Hz. imamın (ə.s) onlarla vuruşmamasını səbəbini imam (ə.s) özü çox gözəl bəyan edir:

"...Münezzeh olan Allah, Muhammed'i (s.a.a) âlemler için korkutucu, Resulleri için de şahit olarak gönderdi. O (s.a.a) göçtükten sonra Müslümanlar, hilafet hususunda çekişmeye başladılar. Allah'a andolsun, Peygamberden (s.a.a) sonra Arabın bu işi Ehl-i Beyt'inden alıp başkasına bırakacakları, bana engel olacaklarını aklıma bile getirmedim. İnsanların filana (Ebu Bekire) biat etmesi beni sıkıntıya düşürdü! İnsanların dinden döndüklerini, halkı Muhammed'in dinini iptal etmeye çağırdıklarını görünceye dek elimi tuttum, sabrettim. Fakat bu olaylar olurken, İslam'a yardım etmezsem, onda bir gedik açılmasından veya yıkılmasından korktum. Çünkü bu musibet, benim için az bir zaman sürecek, sonra serap gibi yitecek, bulut gibi dağılıp gidecek olan hilafetten, size emir olmaktan daha büyüktü. Hemen işe koyuldum, batıl yok olup gidinceye, din bütünüyle istikrara kavuşuncaya kadar mücadele ettim. ...Allah'a yemin olsun, onların karşısına tek başıma çıksam, onlar da bütün yeryüzünü kaplamış olsalar yine korkmam. Zira ben onların daldıkları sapıklığı ve süslendiğim hidayeti çok iyi biliyorum, Rabbimden yakin ile birlikteyim. Ben Allah'a kavuşmayı özlüyor, onun güzel karşılığını ümit ediyor, bekliyorum. Bana üzüntü veren şey bu ümmetin başına sefih, zalim ve facir kimselerin musallat olmaları, Allah'ın malını aralarında dolaştırmaları, kullarını köle yapmaları, salihleriyle savaşmaları, fasıklarını dost ve yardımcı edinmeleridir. Onların arasında sizin için haram kılınmış olanı içip, İslam'a göre had vurulan var. Gönüllerini memnun edecek bir mal mülk verilmedikçe İslam'a gelmeyen var.([1]) Üzerinizdeki hâkimiyetlerinden korkmasaydım sizleri bu kadar yönlendirmez, kınamaz, çağırmaz, teşvik etmezdim. Yüz çevirdiğinizde veya gevşediğinizde sizleri terk eder, bırakırdım. Çevrenizin kuşatıldığını, şehirlerinizin alındığını, ülkelerinize el konulduğunu, beldenize savaş açıldığını görmüyor musunuz? Allah size merhamet etsin, düşmanınızla savaşa çıkın, zaaf göstererek yerinizde çakılıp kalmayın, sonra zillete düşersiniz, nasibiniz daha da aşağı olur da perişan olursunuz. Savaşan kişi uyanık olmalıdır, çünkü kendisi uyuşa da rakibi asla uyumaz. ve's-Selam." (Nehcul Bəlağə, məktub 62)

Ahmed, məsləhət görürəm ki, "biz Nəhcul Bəlağəni qəbul etmirik" deməyəsn, çünkü bu məktub bax bu itablarda da qeyd edilib. diqqətlə bax içərisində sünnü alimlər də var:

el-İmame ve s Siyase, c.l, s. 154, İbn-i Kuteybe; el-Garat, Hilal-i Sakafı; el-Musterşid, s.95, Teberi; Keşf'ul-Muhecce, s. 173, Seyyid b. Tavus; Cemheret-u Resail'il-Arab, Ahmed Zeki Safvet

Ahmed. yenə deyirəm, imamı qəbul etməyən kafirdi ya müsəlmandı, imamət üsuldandı ya fürudandı buna keçəciyik. iki dəqiqədən bir söhbəti buraya gətirmə! mən sənə deyirəm hədisə cavab ver. hədis mütəvatirdi. kutubi sittə imamlarından imam Nəsai "Xəsaisul Ələviyyədə" nəql edib. hədisdə Rəsul deyir: "bu mənim xəlifəmdir". indi cavab ver.

ümumiyyətlə mənim başa düşmədiyim budur ki, nəyə görə siz hər zaman belə edirsiz. mən səninlə indi imamətə və xilafətə aid hədislər haqqında danışıram, sənəninlə 3 xəlifə haqqında danışmıram ki! narahat olma ona da keçəcəyik, amma sən cavab verdikdən və xilafətə aid hədislər bittikdən sonra! çünkü əgər belə etməsək mövzu bir birinə qarışacaq. yəni mən qarpızdan danışanda sən banan harda olur deyəcəksən. ona görədə nəticə olmayacaq. sən cavab ver, sonrası gələcək narahat olma

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 01 декабря 2009 - 11:21

#32 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 11:24

bu sualıma bu qədər şiyədən cavab verən olacaq ?

dediyim kimi, sən cavab verdikdən sonra gələcək bu sualına cavab. ümumiyyətlə bütün şiələrdən xahiş edirəm, onların suallarına cavab verməsinlər. çünkü məqsəd mövzunu qarışdırmaqdı. əvvəlcə hədisə cavab versinlər sonra biz cavab verəcəyik

#33 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 11:34

bu qədir xum hadisəsindən qabaq olan hadisədir
lakin mövzü bu deyil
mövzü imaməti qəbul etməyən kafirdir yoxsa mömün ?

yox! hələki mövzu imamətəvə xilafətə aid olan hədislərdir. onlara cavab verdikdən sonra sənin istədiyin mövzuya keçəcəyik.

#34 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 12:59

,

sonra da çox yazmaq olar.
mən deyəcəm belə sən deyəcəksən belə,
söhbət xəlifə seçiləndən sonra Əlinin xəlifəyə beyət etməyənlərə
nə adı verməsidir!
sən yəqinliknən deyirsənki,rəsul s.a.s guya təyin etdiyi xəlifəyə beyət etməyən insan kafirdir.
yəni əbu bəkrin ,ömər osman kafirdir.
yaxşı məndə sual verdim ki, osmanın qanını istəməyi bəhanə edənlərə niyə Əli demədi ki, siz mənə beyət etməməknən artıq kafir olmusuz.?
bu sualıma bu qədər şiyədən cavab verən olacaq ?
[/quote]

Tamamile raziyam ,suallari bir birine garisdirmayag eziz gardaslar bir az sebirli olag ve haggi arasdirag.Haggi taniyan hagg ehlini de taniyar.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#35 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 13:40

Ahmed gardas menim sene sualim var ancag movzudan kenara cixmamag sertiile.

Islam tarixini azdan, coxdan yegin ki bilirsen.De gorum muselmanlarin icinde en elimli,en tegvali,en imanli,en guvvetli ve Hz.PEYGAMBERE en yaxin insan kim olub?

Ve de senin fikrince kim xelife olmali idi ve neye gore.

Men seninle bu barede isterem ancag GURAN ve senin gebul etdiyin hedislerle behs edim.

Sizin emr sahibiniz ALLAH, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər. Maide.55

Indi de gorum kim idi o kes ki,ruku halinda zekat verib?Cavab versen demeli bu mesele hell olur mence.

#36 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 13:48

nardarani
1 cisi mən bu hədisi sizin məntiqivizə görə gətirdim, deyirsiz ki,rəsul s.a.s əlini imam təyin etdi qədir xumda, məndə deyirəm ki, əbu bəkridə imam təyin etdi namazda
o ki qaldı əbu bəkrə,o islamda seçkiynən seçilir,
lakin təyin yoluyla da olur,kim deyir ki, olmaz?

Salam.
Məndə deyirəm ki, səhv getirmisən. Kiminsə cammat namazında imam durması onun Peyğəmbərdən sonra xəlifə olmasına dəlalət etməz. Buna aid heç bir nəqlli dəlilmiz yoxdur. Sən ncə olur ki, Peyğəmbərin Əli məndən sonra canlşinim və xəlifəm deməsini bilə-bilə Onun(Əlinin) Peyğəmbərdən sonra dərhal xəlifə olmasını qəbul etmirsən. Amma Əbu Bəkrin namazda imam durmasını onun xəlifə olmasına dəlil kimi göstərirsən? Biz burda sənə gücnən öz əqidəmizi yeritmək fikrində deyilik. Sadəcə sən bir anlıq hansı əqidə də olduğunu unut məndə həmçının. Baxaq görək Peyğəmbər kimndən sonra özünü təyin edib. Səncə biz həmin şəxsi axtarmalı olsaq birinci insannın aəlına gələn kim olar? Yenədə deyirəm hansı məzhıbdə olduğumuzu unudaq. Şəxsən mənim ağlıma birinci Əli gəlir. Ona görə yox ki, mən şiəyəm. Əsla, sadəcə ona görə ki, rəvayətlər bunu bizə deyir. Özüdə səhih və mütavatir. İnanmırsansa gəl araşdıraq. Sən Əbu Bəkrin xəlifə olmasına bir dəlil gətir məndə Hz.Əlinin xəlifə olmasına bir dəlil görək kimdə çox çıxacaq.

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#37 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 18:21

nardarani
1 cisi mən bu hədisi sizin məntiqivizə görə gətirdim, deyirsiz ki,rəsul s.a.s əlini imam təyin etdi qədir xumda, məndə deyirəm ki, əbu bəkridə imam təyin etdi namazda
o ki qaldı əbu bəkrə,o islamda seçkiynən seçilir,
lakin təyin yoluyla da olur,kim deyir ki, olmaz?

Salam.
Məndə deyirəm ki, səhv getirmisən. Kiminsə cammat namazında imam durması onun Peyğəmbərdən sonra xəlifə olmasına dəlalət etməz. Buna aid heç bir nəqlli dəlilmiz yoxdur. Sən ncə olur ki, Peyğəmbərin Əli məndən sonra canlşinim və xəlifəm deməsini bilə-bilə Onun(Əlinin) Peyğəmbərdən sonra dərhal xəlifə olmasını qəbul etmirsən. Amma Əbu Bəkrin namazda imam durmasını onun xəlifə olmasına dəlil kimi göstərirsən? Biz burda sənə gücnən öz əqidəmizi yeritmək fikrində deyilik. Sadəcə sən bir anlıq hansı əqidə də olduğunu unut məndə həmçının. Baxaq görək Peyğəmbər kimndən sonra özünü təyin edib. Səncə biz həmin şəxsi axtarmalı olsaq birinci insannın aəlına gələn kim olar? Yenədə deyirəm hansı məzhıbdə olduğumuzu unudaq. Şəxsən mənim ağlıma birinci Əli gəlir. Ona görə yox ki, mən şiəyəm. Əsla, sadəcə ona görə ki, rəvayətlər bunu bizə deyir. Özüdə səhih və mütavatir. İnanmırsansa gəl araşdıraq. Sən Əbu Bəkrin xəlifə olmasına bir dəlil gətir məndə Hz.Əlinin xəlifə olmasına bir dəlil görək kimdə çox çıxacaq.

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#38 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 18:44

siz deyirsiz ki, rəsul s.a.s. dan sonra ən fəzilətli Əli idi.
sizin cahilliyiniz burdan bilinir ki,
bir insan fəzilətlidirsə bu o demək deyil ki, o yaxşı idarə edəcək ,hökümət işlərini.
yəni islamı əvvəl qəbul edibsə, bu o demək deyil ki,hökümət işində o yaxşı idarə edəcək

məs Əbu bəkrin xəlifə olanda qəti addımlarlynan
murtədləri yerinə otuzdurdu,
yəni o onda Allahdan səkinə məs əbu bəkrə nazil oldu,
yəni səkinə nazil olan ancaq belə bir sözü deyə bilər
siz mənə kömək etməsəz mən tək vuruşacaqam onlarnan.
yəni o cürnə fitnədə haqqı batildən ayıra bildi.
sonra da
özün bir fikir versən Əli nəhcul bəlağədə bu seçimi küfür adlandırmır
küfür demir,siz isə deyirsiz ki, əgər xalq sechirsə küfürdür

ardı var ..
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#39 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 18:52

eehh.. bəsdi da! iki dəqiqədən bir eyni şey! Əli (ə.s) demədi kafirdi, demədi belədi, demədi elədi, səkinə belə getdi, mürtədlər belə gəldi. nədi bu? sən hədisə cavab ver kafirədə möminədə keçəcəyik. Rəsul deyir "bu mənim xəlifəmdir" sən nə deyirsən? hədis mütəvatirdi (şiə-sünnü) hamı nəql edib.

#40 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 19:11

bir insan fəzilətlidirsə bu o demək deyil ki, o yaxşı idarə edəcək ,hökümət işlərini.
yəni islamı əvvəl qəbul edibsə, bu o demək deyil ki,hökümət işində o yaxşı idarə edəcək

sonra da

ardı var ..

Gardas xelifeni Guranda ALLAH teyin edib camaat kidir ki xelife teyin ede.

Suala cavab ver, kimdir o sexs ruku halinda zekat verib?

#41 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 01:18

sonra da

ardı var ..

cahillik? :flowers1: əzizim, Hz.Əlinin(ə) fəzilətliyi barədə hədisləri və rəvayətləri oxuyanda Onun bütün məsələlərdə Peyğəmbərdən(s) sonra üstün olmağını görürük. Elm deyirsizsə, Əli(ə) elm qapısı. şücaət deyirsizsə, məncə bu barədə Peyğəmbərin(s) sözlərini xatırlamatğa ehtiyac yoxdur. şəri hökmlərin bilicisi deyirsizsə, Ömərdə Buxarinin Səhihində yer almış hədis və s. və i.a. amma iş bütün bunlarda deyil. məsələ ondadır ki, Əlini(ə) Peyğəmbər(s) özündən sonra təyin edib və bu o qədər danılmazdır ki, bunu danmaq özü cahillikdir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#42 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 10:37

nardarani
elməddin
sən deyəsən məni tanımırsan,!
mən səniynən o dəfə də söhbətdə dedim ki, bu nəsaidir ,buxaridir, və və ya nəhcul bəlağanı yazandır,və ya şiyə Alimləridir(misal üçün imaməti qəbul etməyənlərə kafir hökmü veriblər )
bunların özlüyündə kitablarına baxsaq orda küfür olan rəvayətlər var.
və mən elə O vaxtan deyirəm ki, mən bu Alimləri bir müsəlman kimi tanımıram.
indi də sən mənə deyirsən ki, gəl ravilərə baxaq görək hansı qırıqdı, və ya hansı mutavatirdir
indi məndə sənə sual verim əgər hədisi ötürən kafirdirsə onda necə ?
ondan hədis qəbul etmək mutləqdir ?

#43 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 11:17

birdəki mən anlamıram ki, niyə məs Əlinin xəlifə olmasını belə şişirtmisiz ?
elməddin sənə dedim axı, hədisi öz arşınınan ölçmə,
hədisdə nə vaxtsa xəlifəm olacaq mənası verir.
yəni rəsul s.a.s bilirdi ki, məs Əliyə beyət etməməknən insanlar ,fitnəyə yol açacaqdılar.
və bunu qədir xumda da bildirir.
olmadıkı, mən deyirəm belə sən deyirsən ki, belə
mən hədis yəndə gətirə bilərəm,ancaq siz deyəcəksiz ki, uydurmdadı,
ona görə bu söhbət uzanmasın deyə keçək əsas məsələyə
dəhşətlisi bu deyil, dəhşətlisi odur ki, siz indiki şiyələr, Əlinin vilayətini qəbul etməyənləri kafir adlamdırırsız.
yəni mənim özümdə hardasa bu hökmə düşürəm !
bilirsən niyə ?
kafirin küfrünü görüb onu təkfir etməyən özüdə kafir olur.
Dəhşətlisi odur ki, sözüvüzdən elə çıxır kı, mən Əbu bəkri kafir saymasam özümdə kafir oluram,
hətta Əlinin vilayətini qəbul etsəm belə !!!!!
yəndə kafir hökmünə düşürəm,ona görə ki, Əbu bəkr vilayəti qəbul etmədi, yəni kafir oldu(nəuzu billəh)
kafirində açıq küfrünü görüb onu müsəlman sayan özüdə kafir olur.(yəni mən və bütün əbu bəkri müsəlman saynlar)
indi aydın oldu ? yoxsa bir az da xırdalayım ?
ona görə mən məs bu vilayəti qəbul etməməyin küfür olub olduğundan başdadım ki, əgər bunun küfür olduğunu isbat etsən,
niyyəti cənnət olan hər bir müsəlman vilayəti qəbul edib, əbu bəkridə təkfir edəcək, ondan sonra gələnləridə.....
yox əgər isbat edə bilməsən özün dediyin sözlərdən kafir olacaqsan,
yəqin ki, bilirsən ki, müsəlmana nahaq yerdən kafir deyənə 2 sindən birinə aid olur bu söz !
indi keçək sənin gətirdiyin rəvayətə
bu rəvayət turkcədir, azəri şiyə saytında bu rəvayəti tapa bilmədim.
sonradakı mən demirəm ki, nəhcul bəlağədə bütün hadisələr düz yazılıb.
misal üçün, Əlini özünü tərifləməsi, və sair, vaxt aşırı bunlarıda gətirəcəyəm.
ancaq bunun əksi olaraq Əli osmanın qanını istəyənlərə demir ki, ey cahillər bilmirsiz ki, Osman kafir olub.
sizdə həmçinin..
ancaq bunun əksi olaraq əsl küfür olan hadisələr baş verəndə,və ya kiminsə küfrünü görəndə Əli o qəqiqə təkfir edir
onları

gözdəyirəm aydın dəlilərivi.

#44 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 14:54

Ahmed, yenə deyirəm iki dəqiqədən bir söhbəti kafir müsəlmana gətirmə! sənə dedim əgər azərbaycan dilini bilirsənsə başa düşməli idin amma yenə təkrar edirəm:

kafir müsəlman, münafiq, Əbu Bəkir b unların hamısına keçəcəyik. amma bu hədislər bittikdən sonra

indi sənin cavabında: mən yox amma sən hədisi öz arşınınla ölçürsən! yenə sənə deyirəm hədisi başdan oxu! Rəsul bu iş üçün kömək istəyir, köməyin müqabilində onu öz xəlifəsi təyin edəcəyini deyir. rəsul demir ki, "bu mənim xəlifəm olacaq" və ya "bu xəlifə olacaq" demir, əksinə deyir ki, "bu mənim xəlifəm/canişinimdir. ona itaət edin" Ahmed, inan sən gözəl şərhçi olardın, indiyə kimi bu hədisi heç bir sünnü alimin şərh etmədiyi/fırlatmadığı kimi şərh edirsən/fırladırsan. yenə deyirəm bu "neçənci olacaq, haçan olacaq" sözlərini tulla! çünkü insan hər şeydə dəlilə əsaslanıb danışmalıdı. boş sözə heçnə yoxdu. əgər boş sözə qalsa sən çox de ki, Əbu bəkir belə gəldi Osman belə getdi, məndə deyəcəm ki ikisidə kafirdi! ona görədə dəlilin varsa yaz! sözünü (haçan olacaq) əsaslandırmaq üçün dəlilin varsa yaz, yoxsa hədisi öz arşının ilə ölçmə!

#45 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 15:05

hə ahmed, fikirləşirəm sən fırlatmağa və hədisləri istədiyin kimi şərh etməyə davam edəcəksən ona görə sənə ikinci (əslində birinci) dəlilidə yazıram:

انَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ

“İnnema veliyyukumullahu ve resuluhu vellezine amenu; ellezine yukimun’es- salate ve yu’tun’ez- Zekate ve hum rakkiun.”

"Sizin vəliniz ancaq Allah, onun rəsulu və iman gətirənlər: namazını qılıb, rüku halında zəkat verənlərdir"

ahmed, əgər bilirsənsə ayədəki, iman gətirənlərin: rüku halında zəkat verənlərin kim olduğunu bizə xəbər ver, xahiş edirik

#46 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 15:11

indi ahmed, sənə məsləhətim bu Quran ayəsini öz ağlına görə təfsir etməməyindir! çünkü Rəsul (s.ə.ə) buyurub: "Quranı öz nəzərinə görə təfsir edənlər cəhənnəmdəki yerlərini hazıarlasınlar"

#47 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 15:12

Ahmed, unutma Quranı və ya onun bir ayəsinin hökmünü inkar edən kafirdi!

#48 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 15:53

ahmed
Mənə helə gəlir sən ciddi adam deyilsən. Və qeyri ciddi olmağından irəli gələrək sənə ünvanlanan məktubları baş ayağ oxuyub baş ayağda cavab yazırsan. Neçə gündü səndən qədir xumda deyilən və sizin kitablarda nəql olunan hədis barəsində ciddi bir söz yaza bilmirsən. Məzhəb təssübkeşdiyini kənara qoya bilmirsən.Əgər bu mövzuda elimin yoxdursa bunu açıqca etıraf et və bizim esəblərimizi tarıma çəkmə! Yox özünü hazırlıqlı bilirsənsə o zaman Elməddinə və mənə cavab ver. Elmeddində hədis barədə fikrini bildir. Mənimlə isə söhbətin ancaq sizin mənbələrdən Əbu Bəkrin və Hz.Əlinin(ə) fəzilətinə və xəlifəlıyinə dair rəvaytlər olcaq. Gəl onları müqayisə edək.Görək xəlifə olmağa daha çox kim layiq idi. Mən bu iddianı edirəm ki, Əbu Bəkirin xəlifəliyinə dəlalət edən bir dənədə olsun səhih rəvayət yoxdur. Cürətin çatırsa bunun əksini bizə sübut elə. Vəssalam daha dağa daşa çəkmə söhbəti.

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#49 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 02 декабря 2009 - 18:26

Ahmed hedisleri goyag bir giraga.

Bu Guran ayesidir xais edirem buna cavab yaz.

Sizin emr sahibiniz ALLAH, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər. Maide.55

Indi de gorum kim idi o kes ki,ruku halinda zekat verib?Cavab versen demeli bu mesele hell olur mence.

#50 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 09:43

sən hardan bilirsən ki, bu ayə də Əli qəsd olunur ?

#51 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 09:58

quranı mən qəbul edirəm ,ancaq sizin verdiyiniz təfsiri qəbul etıirəm
birdəki qurandan siz heç olmasa danışmayın, quranın təhrif olduğunu şiyə alimləri inanıb.
əgər deyirsən ki, ayəni qəbul etməyən kafirdirsə,
onda şiyə alimlərini müsəlman saymaqnan özün kafir olursan,
mövzudan qıraqa çıxma.
birdəki , kim quranı öz nəfsinə görə təfsir verirsə...
sən hardan bilirsən ki,mən havadan danışıram..
hədis sənin dediyin mənada deyil,
ona çox şərh vermək olar,......
əgərsən dediyin olsaydı rəsul s.a.s. ömrünün axırında,qədr xumda camaatın qarşısında deyərdi ki,
Əli mənim xəlifəmdir.
yəni vilayət əqidədən olsaydı, rəsul s.a.s. bunu mutləq çatdırmalıydı.
ancaq qədir xumda belə bir şey olmadı.

#52 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 13:00

Bunu men demirem, butun alimler sen gebul elediyin elemediyin, men gebul elediyim ve elemediyim,ele bir alim yoxdur ki,desin ki ruku halinda zekat veren Hz.ALI olmayib ve bu aye ona gore nazil olmayib.

Indi yaxsi sen de,kime nazil olub?

#53 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 14:50

[font="Palatino Linotype"]

quranı mən qəbul edirəm ,ancaq sizin verdiyiniz təfsiri qəbul etıirəm

Ahmed, narahat olma mən nə özüm təfsir etməyəcəyəm, nədə ki, şiə alimlərindən təfsir yazmayacağam. yazdığım təfsirlərin hamısı sünnü alimlərdən olacaq

birdəki qurandan siz heç olmasa danışmayın, quranın təhrif olduğunu şiyə alimləri inanıb.

nədən danışacağımı səndən öyrənməyəcəyəm, "Allahın lənəti yalançı və iftiraçıların üzərinə olsun"

hədis sənin dediyin mənada deyil,
ona çox şərh vermək olar,......

nə mənadadı? bəyəm bunun başqa mənası var? Rəsul (s.ə.ə) deyir ki: "bu mənim xəlifəmdir ona itaət edin" səncə bunun başqa mənası var?

əgərsən dediyin olsaydı rəsul s.a.s. ömrünün axırında,qədr xumda camaatın qarşısında deyərdi ki,
Əli mənim xəlifəmdir.
yəni vilayət əqidədən olsaydı, rəsul s.a.s. bunu mutləq çatdırmalıydı.
ancaq qədir xumda belə bir şey olmadı.

sən nə üçün işləri qarışdırmağa çalışırsan? özünü tülkülüyə vurma, bəsdi kişi ol!

#54 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 15:15

Ahmed, indi sənə sənin təfsir alimlərindən Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsirini yazacağam:

əvvəlcə imam Kurtubinin "Əl camiul Əhkamil Quran" təfsiri:

"Dilencinin biri, Peygamber (sav)'ın mescidinde birşeyler dilendiği halde kimse ona birşey vermemişti. O sırada Hz. Ali namazda ve rükû halinde bulunuyordu. Sağ elinde de bir yüzük vardı. Dilenciye eliyle işaret etti ve nihayet dilenci de o yüzüğü aldı. el-Kiya et-Taberî der ki: İşte bu, az amelin namazı iptal etmediğine delalet etmektedir. Çünkü, rükû halinde iken yüzüğünü sadaka olarak vermek, namazda yapılan bir iş olup, bundan dolayı namazım iptal etmedi. Yüce Allah'ın:wVe rükû halinde İken zekâtını veren mü'minler* buyruğu ise, nafile sadakaya da zekât adının verileceğine delalet etmektedir. Çünkü, Hz. Ali rükû halinde iken yüzüğünü sadaka olarak vermişti." (imam Kurtubi "Əl camiul Əhkamil Quran", Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsiri)

Fəxri Razinin "Mefatihul Ğayb" təfsiri:

Ebu Zerr (r.a)'den de şöyle dediği rivayet edilmiştir: Bir gün, Allah'ın Resûlüyle beraber öğlen namazını kılıyordum. Derken bir dilenci, mescidde bir şeyler istedi. Ama ona hiç kimse bir şey vermedi. Bunun üzerine dilenci elini göğe doğru kaldırarak, "Allah'ım şahid ol! Ben Resûlullah'ın mescidinde bir şeyler istedim de, hiç kimse bana bir şey vermedi.." dedi. Hz. Ali de, rükû halindeydi. Bunun üzerine o dilenciye, serçe parmağını gösterdi. O parmağında bir yüzük vardı.. Bunun üzerine dilenci Hz. Ali'ye doğru yönelerek, Hz. Peygamber'in gözü önünde yüzüğü aldı. Bunun üzerine Hz. Peygamber, "Allah'ım, kardeşim Musa, senden dilekte bulunarak "Rabbim, benim göğsüme genişlik ver.. ... onu işimde ortak kıl.." dedi" rrahâ. 2532) demişti; sen de. "Senin pazunu kardeşinle kuvvetlendireceğiz ve size öyle bir satvet vereceğiz ki..." buyuran âyetini indirmiştin... Allah'ım senin nebin ve safiyyin, seçkin kulun olan Muhammed, diyorum ki: 'Benim göğsüme genişlik ver. İşimi kolaylaştır. Bana, ehlimden Ali'yi vezir yap.. Onunla sırtımı kuvvetlendir!.." demiştir. Ebû Zerr şöyle demektedir: Allah'ın Resulü, sözünü henüz tamamlamamıştı ki, Cibril inerek, "Ey Muhammedr "Sizin dostunuz, ancak Allah'tır âyetini oku!." dedi. (Fəxri Razinin "Mefatihul Ğayb", Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsiri)

Təbəri təfsiri:

"Süddi, Ebu Cafer, Uibe b. Ebi Hakim ve Mücahid'e göre ise âyetin bu bölümü Hz. Ali hakkında nazil olmuştur. Çünkü Hz. Ali namazda rüku ederken yanından geçen dilenci ondan bir şey istemiş Hz. Ali de onu yüzüğünü vermiştir. Bu sebeple "Rüku ederken zekatlarını verirler" şeklinde vasıflandırılmıştır." (Təfsiri Təbəri, Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsiri)

İbni Kəsir təfsiri:

"Ebu Tâlib oğlu Ali'den bir hadîs rivayet ederler ve derler ki: Bu âyet, onun hakkında nazil olmuştur. Şöyle ki; o rükû'da iken'bir dilenci gelmiş, Hz. Ali bu dilenciye yüzüğünü vermiş. İbn Ebu Hatim der ki: Bize Rebî' İbn Süleyman... Utbe İbn Ebu Hâ-tim'den nakletti ki; bu âyette bahis mevzu olanlar; Ebu Tâlib oğlu Ali'dir. Ebu Saîd el-Eşecc... Seleme'den nakletti ki; o, şöyle demiştir: Hz. Ali, rükû'da iken yüzüğünü sadaka olarak verdi. Bunun üzerine yukarıdaki âyet-i celîle nazil oldu. İbn Cerîr der ki: Bana Haris, Gâlib İbn Ubeydullah'tan nakletti ki; o, Mücâhid'in bu âyet konusunda şöyle dediğini işitmiş : Bu âyet, rükû'da iken sadaka veren Ebu Tâlib oğlu Ali hakkında nazil olmuştur." (İbni Kəsir təfsiri, Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsiri)

hə Ahmed, elə bilirəm bu qədər təfsirçi kifayətdir. gördüyün kimi sünnü təfsirçilər (hamısını yazmadım) bu ayənin Əli (ə.s) haqqında nazil olduğunu deyirlər. indi sən mənə de görüm, sən öz təfsirçilərinizi yalançı hesab edirsən, yoxsa bu hədisləri nəql edən səhabələri? gördüyün kimi bu ayənin Əli (ə.s) haqqında nazil olduğu haqqında icma var. icma + şiə alimlərinin icması. nə deyirsən Ahmed? qəbul edirsən? əgər qəbul etsən ayənin mənsaı belə olacaq:

"sizin vəliniz ancaq, Allah, rəsul və Əlidir"

məni təhrifdə ittiham etmə Ahmed qaqaş, mən ayənin mənası belə olacaq dedim. bunu başdan deyim ki, açıq bilinsin. siz biraz fürsətcisiniz ona görə bunu deməyi lazım bildim.

#55 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 15:25

hə Ahmed, səni gözləyirik. görək kimi inkar edəcəksən. təfsirçiləri, yoxsa hədisi nəql edən səhabələri?

#56 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 15:45

http://www.youtube.c...feature=related

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 03 декабря 2009 - 15:45

#57 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 15:55

ayədə kimin qəsd olunduğunu sənə öz təfsirçilərin dedi

#58 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 16:27

imam Sələbinin təfsiri:

Ebuzer şöyle demiştir:"Ben şu iki kulağımla işittim, aksi taktirde her ikisi de sağır olsun ve şu iki gözlerimle gördüm, aksi taktirde her ikisi de kör olsun ki, Hz. Resulullah şöyle buyurdular: "Ali insanların önderidir, Ali kafirleri katledendir, ona yardım edene yardım olunur, onu yalnız bırakan yalnız bırakılır." Daha sonra Ebuzer şöyle devam etmiştir: "Bilin ki, bir gün benim Hz. Resulullah ile birlikte namaz kılmakta olduğum bir sırada bir dilenci mescitte talepte bulundu kimse ona bir şey vermedi. Bu sırada Hz. Ali rüku halindeydi. Elinin küçük parmağını ona doğru uzattı. O parmağına yüzük takardı. O dilenci gelip yüzüğü Hazret'in parmağından çıkarıp aldı. Bunun üzerine, Hz. Resulullah yakararak Allah'a şöyle dua etti: "Allah'ım kardeşim Musa sana dua etti ve: "Rabbim! Gönlümü aç. İşimi kolaylaştır. Dilimdeki düğümü çöz ki, sözümü anlasınlar. Ailemden bana bir yardımcı ver. Kardeşim Harun'u. Onunla kuvvetimi artır. Onu işime ortak et ki, seni çokça tespih edelim, çokça analım. Şüphesiz sen bizi görensin" dedi. Sen de ona: "Senin isteklerin sana verildi, Ey Musa!" diye vahyettin. Allah'ım! Ben de senin kulun ve peygamberinim. Benim de gönlümü aç, işimde kolaylık sağla, ailemden Ali'yi bana yardımcı ver, onunla kuvvetimi artır." Ebuzer diyor ki: "Andolsun Allah'a henüz Hz. Resulullah'ın sözü tamamlanmamıştı ki, Cebrail "Sizin veliniz ancak Allah, O'nun peygamberi ve namaz kılan ve rüku halinde zekat veren mü'minlerdir. Kim Allah'ı, peygamberini ve inananları veli kabul ederse, bilsin ki, şüphesiz hizbullah olanlar üstün gelirler" ayetini getirdi." (imam Sələbi'nin "Əl-Kəbir" təfsiri, Maidə surəsi 55-ci ayə)

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 03 декабря 2009 - 16:28

#59 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 16:41

Vahidi:

"Ammâr Îbni Yâsir'den, kendisinde mechulatlar olan senetle Evsat’ında Taberânî anlattı. Ammâr: "Ali İbni Ebî Talib’in yanında bir sail (isteyici)durdu. Hazreti Ali nafile namazın rukû'unu yapıyordu, yüzüğünü çıkardı saile verdi, Maide: 5/55 âyeti indi". Bunun için şahit var, dedi."

"Abdürrezzak: bize, Îbnu Abbas'tan (r.a.) babası ondan Abdülvehhab İbni Mücâhid, Maide: 5/55 âyeti hakkında anlattı. İbnu Abbas (r.a.): "Bu âyet Ali İbni Ebî Talib hakkında indi," dedi."

Bunun benzerini diğer bir vecihle İbnu Abbas'tan (r.a.) İbnu Mürdevîh rivayet etti. ve Ali'den (r.a.) bunun benzerini anlattı. Mücâhid'den (r.a.) îbnu Cerîr, Selem İbni Küheyl'den İbnu Ebî Hatim bunun benzerini anlattı. (Vahidi "Əsbabı nüzul", Maidə surəsi 55-ci ayənin təfsiri)

hə Ahmed, görürsən də imam Kurtubi, imam Fəxri Razi, imam Təbəri, imam sələbi, ibni Kəsir, Vahidi və daha bir çoxları bu ayənin Hz. imam Əli (ə.s) haqqında nazil olduğunu deyir. istəyirsən bu ayənin Əli (ə.s) haqqında nazil olduğunu deyən 40-dan çox sünnü alim yazım

#60 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 03 декабря 2009 - 16:45

Ahmed, indi səni gözləyirəm. ayənin imam Əli (ə.s) haqqında nazil olduğunu (bunu alimlərin dedi) qəbul et ki, sünnülərin yeganə bəhanəsi olan və hər zaman Hz. imamın (ə.s) adının yanında gördükdə yozduqları "vəli" sözünə keçək. bu sizin son sığınağınız. əgər o da dağılsa sizin həzrətlər (3 nəfər) deyəsən kafir olacaq

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 03 декабря 2009 - 16:50

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru