Перейти к содержимому

Фотография

Əhli-sünnənin səhabələr barəsində etiqadı

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 328

#91 Fajr

Fajr

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 202 сообщений

Отправлено 01 октября 2010 - 11:04

Dəqiq bilmirəm,bəlkə Abdullah bin Səba..

Əqidəniz "bəlkə"-nin üzərində qurulduğu halda gəlib nəsə iddia etməyiniz çox qəribədir.

Maalim.Net - Особенности школы Ахл аль-Бейт (а) и ответы на критику

Передал Хаким в "Мустадрак" (10/382):

... فأقبل رسول الله (ص) والغضب يُعرف في وجهه فقال: "ما تريدون من علي، إنَّ علياً مني وأنا منه وهو وليُّ كلِّ مؤمن بعدي". هذا حديث صحيح على شرط مسلم

Посланник Аллаха (с) сказал: «Что вы хотите от Али (а)? Али (а) от меня и я (с) от него. И он повелитель всех мусульман после меня!»

Хаким ан-Нишабури: "Хадис достоверен по условиям Муслим" и согласился с ним аз-Захаби.
ал-Албани: "Достоверен". ("ас-Силсила ас-сахиха", ал-Албани, 5/222)
Ибн Хиббан: "Достоверен". ("Сахих", Ибн Хиббан, 28/400)

#92 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 01 октября 2010 - 23:26

Sizin halınızı bilməmək mənim əqidəmə xələl gətirmir."Bəlkə" yəni şəxsən sizi dəqiq bilmirəm..Bu da mənim vəzifəm deyil ki?Mən sadəcə nəsihət edə bilərəm,əgər istərsəniz..Amma kim aldadıb,bu mənlik deyil ki.Çalışın aldanmayın da :flowers1:

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#93 Djafarit

Djafarit

Naqib – Captain

• Murid
  • 783 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 00:23

Ola bilmaz hazinadan pul alyb hadis yazanlar sizi aldadmasynlar?
Удивительное дело, права на наследство лишены незаконнорожденные и дети пророков

#94 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 03:19

Yuxarıdakı hədisdə Peyğəmbər (s) buyurur ki, mən onları tanıyacam. Bu cümləni necə izah edirsiniz?

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَتَى الْمَقْبُرَةَ فَقَالَ السَّلَامُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لَاحِقُونَ وَدِدْتُ أَنَّا قَدْ رَأَيْنَا إِخْوَانَنَا قَالُوا أَوَلَسْنَا إِخْوَانَكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ أَنْتُمْ أَصْحَابِي وَإِخْوَانُنَا الَّذِينَ لَمْ يَأْتُوا بَعْدُ فَقَالُوا كَيْفَ تَعْرِفُ مَنْ لَمْ يَأْتِ بَعْدُ مِنْ أُمَّتِكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ أَرَأَيْتَ لَوْ أَنَّ رَجُلًا لَهُ خَيْلٌ غُرٌّ مُحَجَّلَةٌ بَيْنَ ظَهْرَيْ خَيْلٍ دُهْمٍ بُهْمٍ أَلَا يَعْرِفُ خَيْلَهُ قَالُوا بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ فَإِنَّهُمْ يَأْتُونَ غُرًّا مُحَجَّلِينَ مِنْ الْوُضُوءِ وَأَنَا فَرَطُهُمْ عَلَى الْحَوْضِ أَلَا لَيُذَادَنَّ رِجَالٌ عَنْ حَوْضِي كَمَا يُذَادُ الْبَعِيرُ الضَّالُّ أُنَادِيهِمْ أَلَا هَلُمَّ فَيُقَالُ إِنَّهُمْ قَدْ بَدَّلُوا بَعْدَكَ فَأَقُولُ سُحْقًا سُحْقًا

ƏbuHüreyrədən® rəvayət olunur ki,Allah rəsulu(salləllahu aleyhi və alihi və səlləm) qəbirstanlığa gəlib dedi:”Salam olsun sizə,ey mömin qövmü olanlar!Bizdə inşəAllah sizə qovuşacağıq!
Mən istərdim qardaşlarımızı görək.”Sahabələr dedilər:
“Məgər biz sənin qardaşların deyilik,ey Rəsulullah?!”Dedi:
“Siz mənim sahabələrimsiz,qardaşlarımiz isə hələm gəlməyiblər.”Dedilər:
“Ümmətindən hələm gəlməyənləri necə tanıyacaqsan ya Rəsulullah?”Dedi:
“Məgər görmürsən ki,bir kişinin xalis qara atlar içində alnı və əl-ayaqı ağ atı olsa,onu tanıyar?” Dedilər:
“Əlbətdə ki,tanıyar,ya Rəsulullah.”Dedi:
“Bax beləcədə onlar üzləri və əl-ayaqları dəstəmaz almaqdan ağarmış şəkildə gələcəklər,mən isə onları hovuzun yanında qabağlayacağam.And olsun!Azmış dəvələr ahıldan uzaqlaşdırıldığı kimi,hovuzumdan insanlar uzaqlaşdırılacaq və çağıracaqam: “Gəlin bura!” Deyiləcək: “Onlar səndən sonra deyişdirdilər(döndülər).”Və deyəcəyəm: “Uzaqlaşdırın!Uzaqlaşdırın!”

Göründüyü kimi hədisdə sahabələrdən söhbət getmir.Sadəcə,peyğəmbər ümmətinə də sahabə demək olar,necə ki,aşağıda qələn hədisdə qeyd olunur:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ تَرِدُ عَلَيَّ أُمَّتِي الْحَوْضَ وَأَنَا أَذُودُ النَّاسَ عَنْهُ كَمَا يَذُودُ الرَّجُلُ إِبِلَ الرَّجُلِ عَنْ إِبِلِهِ قَالُوا يَا نَبِيَّ اللَّهِ أَتَعْرِفُنَا قَالَ نَعَمْ لَكُمْ سِيمَا لَيْسَتْ لِأَحَدٍ غَيْرِكُمْ تَرِدُونَ عَلَيَّ غُرًّا مُحَجَّلِينَ مِنْ آثَارِ الْوُضُوءِ وَلَيُصَدَّنَّ عَنِّي طَائِفَةٌ مِنْكُمْ فَلَا يَصِلُونَ فَأَقُولُ يَا رَبِّ هَؤُلَاءِ مِنْ أَصْحَابِي فَيُجِيبُنِي مَلَكٌ فَيَقُولُ وَهَلْ تَدْرِي مَا أَحْدَثُوا بَعْدَكَ
Allah rəsulu dedi: “Bir kişi başqasının dəvələrini öz dəvələrindən ayırdığı kimi,mən də insanları hovuzdan ayıracağam.Bu zaman yanıma ümmətim yetişəcək”.Dedilər:
“Ey Allahın peyğəmbəri!Məgər sən bizi tanıyacaqsan?”Dedi: “Əlbətdə.Sixin elə əlamətiniz olacaq ki,başqa birisində yoxdur.Siz dəstəmaz izləriylə yanıma yetişəcəgsiniz.
Və and olsun ki,sizlərdən bir taifə məndən uzaqlaşdırılacaq mən isə deyəcəyəm: “Ey Rəbbim,bunlar axı mənim sahabələrimdi?!”
Mənə Mələk hay verərək deyəcək: “Bilirsən mi səndən sonra nə uydurdular?”

Demək,onları peyğəmbər(salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)necə tanıyacaq?ƏLAMƏTLƏ.

257. Allah iman gətirənlərin Himayədarıdır, onları zülmətlərdən nura çıxarır. Kafirlərin dostları isə tağutlardır, onları nurdan zülmətə salarlar. Onlar Od sakinləridirlər və orada əbədi qalacaqlar.

#95 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 03:22

Onlar həm də,Quranı da yazıblar.Nə deyirsiz,Quranı yazanlar əmanəti qorumayıblar?

#96 aburza

aburza

• Murid
  • 227 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 17:08

Onlar həm də,Quranı da yazıblar.Nə deyirsiz,Quranı yazanlar əmanəti qorumayıblar?

A kişi,başa düş quranı ALLAH qoruyur.Çünki,Ömər guranı artırmaq istəsə də, Muaviyə onu cırıb nizələrə taxsa da xeyri yoxdu.Əgər sakit quranı yandırsalar da ,vahhabilər kimi kayfları istədikləri kimi təfsir etsələrdə,ALLAH taalanın natiqi Quranları var.12 imam və naibləri!!!
Allah taala belə qoruyur kitabını.
Səhabələr deyəndə sizlər ucdan tutma kim ki peyğəmbəri görüb və yanında olub onları nəzərdə tutursuz?Çünki,Əhli-sünnənin hərəsi bir cürə səhabəyə tərif verir.Sizin şəxsi fikiriniz necədir?
Bir normal başa salan yoxdur, kimlər səhabədir !!!
Özünü yuxuya qoymuş insanı oyatmaq,yatmış insanı oyatmaqdan çox-çox çətindir.

#97 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 17:38

Yuxarıdakı hədisdə Peyğəmbər (s) buyurur ki, mən onları tanıyacam. Bu cümləni necə izah edirsiniz?

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَتَى الْمَقْبُرَةَ فَقَالَ السَّلَامُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لَاحِقُونَ وَدِدْتُ أَنَّا قَدْ رَأَيْنَا إِخْوَانَنَا قَالُوا أَوَلَسْنَا إِخْوَانَكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ أَنْتُمْ أَصْحَابِي وَإِخْوَانُنَا الَّذِينَ لَمْ يَأْتُوا بَعْدُ فَقَالُوا كَيْفَ تَعْرِفُ مَنْ لَمْ يَأْتِ بَعْدُ مِنْ أُمَّتِكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ أَرَأَيْتَ لَوْ أَنَّ رَجُلًا لَهُ خَيْلٌ غُرٌّ مُحَجَّلَةٌ بَيْنَ ظَهْرَيْ خَيْلٍ دُهْمٍ بُهْمٍ أَلَا يَعْرِفُ خَيْلَهُ قَالُوا بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ فَإِنَّهُمْ يَأْتُونَ غُرًّا مُحَجَّلِينَ مِنْ الْوُضُوءِ وَأَنَا فَرَطُهُمْ عَلَى الْحَوْضِ أَلَا لَيُذَادَنَّ رِجَالٌ عَنْ حَوْضِي كَمَا يُذَادُ الْبَعِيرُ الضَّالُّ أُنَادِيهِمْ أَلَا هَلُمَّ فَيُقَالُ إِنَّهُمْ قَدْ بَدَّلُوا بَعْدَكَ فَأَقُولُ سُحْقًا سُحْقًا

ƏbuHüreyrədən® rəvayət olunur ki,Allah rəsulu(salləllahu aleyhi və alihi və səlləm) qəbirstanlığa gəlib dedi:”Salam olsun sizə,ey mömin qövmü olanlar!Bizdə inşəAllah sizə qovuşacağıq!
Mən istərdim qardaşlarımızı görək.”Sahabələr dedilər:
“Məgər biz sənin qardaşların deyilik,ey Rəsulullah?!”Dedi:
“Siz mənim sahabələrimsiz,qardaşlarımiz isə hələm gəlməyiblər.”Dedilər:
“Ümmətindən hələm gəlməyənləri necə tanıyacaqsan ya Rəsulullah?”Dedi:
“Məgər görmürsən ki,bir kişinin xalis qara atlar içində alnı və əl-ayaqı ağ atı olsa,onu tanıyar?” Dedilər:
“Əlbətdə ki,tanıyar,ya Rəsulullah.”Dedi:
“Bax beləcədə onlar üzləri və əl-ayaqları dəstəmaz almaqdan ağarmış şəkildə gələcəklər,mən isə onları hovuzun yanında qabağlayacağam.And olsun!Azmış dəvələr ahıldan uzaqlaşdırıldığı kimi,hovuzumdan insanlar uzaqlaşdırılacaq və çağıracaqam: “Gəlin bura!” Deyiləcək: “Onlar səndən sonra deyişdirdilər(döndülər).”Və deyəcəyəm: “Uzaqlaşdırın!Uzaqlaşdırın!”

Göründüyü kimi hədisdə sahabələrdən söhbət getmir.Sadəcə,peyğəmbər ümmətinə də sahabə demək olar,necə ki,aşağıda qələn hədisdə qeyd olunur:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ تَرِدُ عَلَيَّ أُمَّتِي الْحَوْضَ وَأَنَا أَذُودُ النَّاسَ عَنْهُ كَمَا يَذُودُ الرَّجُلُ إِبِلَ الرَّجُلِ عَنْ إِبِلِهِ قَالُوا يَا نَبِيَّ اللَّهِ أَتَعْرِفُنَا قَالَ نَعَمْ لَكُمْ سِيمَا لَيْسَتْ لِأَحَدٍ غَيْرِكُمْ تَرِدُونَ عَلَيَّ غُرًّا مُحَجَّلِينَ مِنْ آثَارِ الْوُضُوءِ وَلَيُصَدَّنَّ عَنِّي طَائِفَةٌ مِنْكُمْ فَلَا يَصِلُونَ فَأَقُولُ يَا رَبِّ هَؤُلَاءِ مِنْ أَصْحَابِي فَيُجِيبُنِي مَلَكٌ فَيَقُولُ وَهَلْ تَدْرِي مَا أَحْدَثُوا بَعْدَكَ
Allah rəsulu dedi: “Bir kişi başqasının dəvələrini öz dəvələrindən ayırdığı kimi,mən də insanları hovuzdan ayıracağam.Bu zaman yanıma ümmətim yetişəcək”.Dedilər:
“Ey Allahın peyğəmbəri!Məgər sən bizi tanıyacaqsan?”Dedi: “Əlbətdə.Sixin elə əlamətiniz olacaq ki,başqa birisində yoxdur.Siz dəstəmaz izləriylə yanıma yetişəcəgsiniz.
Və and olsun ki,sizlərdən bir taifə məndən uzaqlaşdırılacaq mən isə deyəcəyəm: “Ey Rəbbim,bunlar axı mənim sahabələrimdi?!”
Mənə Mələk hay verərək deyəcək: “Bilirsən mi səndən sonra nə uydurdular?”

Demək,onları peyğəmbər(salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)necə tanıyacaq?ƏLAMƏTLƏ.

Abu İbrahim kimi sən də alimlərinizə istinadən nəsə etmək istəyirsən amma alınmayacaq. Əvvəla ona görə Hz.Rəsuli-Əkrəm(s) gələcəkdəkiləri qardaş adlandırır səhabə yox. İkincisi, səhabə özü boynuna alır ki, Rəsulun(s) bu dünyadan köçməsindən sonra aləmi qatıblar bir-birinə:

"Əla ibn Müseyyib atasından nəql edir ki, Bəra ibn Əzibi gordum. Ona dedim ki, “xoş halina, Peyğəmbərin (s) səhabəsi olmusan, onunla ağacın altında beyət etmisən (rizvan beyətinin iştirakçısısan).” O dedi: Qardaşoğlu, sən bizim Peyğəmbərdən (s) sonra nələr etdiyimizi bilmirsən.".

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#98 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 23:14

Əhli sünnənin səhabələr barəsində etiqadı (Allah onların hamısından razı olsun)davamı

Pak sünnədən səhabələrin ədalətli olmaları barəsində dəlillər:

Üçüncü hədis: İmran ibn Hüseyndən (Allah ondan razı olsun) peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləm deyib ki, "Ümmətimin ən xeyrlisi mənim vaxtımda yaşayanlar, sonra onlardan sonra gələnlər, sonra onlardan sonrə gələnlərdir. İmran deyir ki, bilmirəm peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləm özündən sonra iki, yoxsa üç nəsli zikr etdi.

Dördüncü hədis: Ömər ibn Xattab Allah ondan razı olsun dedi: Peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləm dedi: Səhabələrimə ikram (hörmət) edin! Həqiqətən onlar sizin ən xeyirlilərinizdir. (Əhməd, Nəsəi, Həkim səhih sənədlə) Başqa rəvayətdə isə deyilir: Mənim səhabələrimi qoruyun. (ibn Macə, Əhməd, Həkim).

Beçinci hədis: Vasilə Allah ondan razı olsun peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləmdən rəvayət edir: Nə qədər ki, sizin içərinizdə məni görən və mənə səhabəlik edənlər var siz xeyir üzərində olacaqsınız. Allaha and olsun ki, nə qədər ki, sizin içərinizdə məni görənləri və səhabəlik edənləri görən var siz xeyir üzərində olacaqsınız. (ibn Əbi Şeybə, ibn Əbi Asim və s.)

Altıncı hədis: Ənəs Allah ondan razı olsun peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləmdən rəvayət edir: İmanın əlaməti ənsarları (Mədinə əhlini) sevməkdir. Nifaqın (münafiqliyin) əlaməti isə ənsarlara nifrət etməkdir. (Buxari 7/113, Muslim 1/85), Və həmçinin ənsarlar barəsində peyğəmbər sallallahu aleyhi və səlləm deyib ki, Onları yalnız mömin sevər və onlara yalnız münafiq nifrət edər. Buxari 7/113, Muslim 1/85 Bəra ibn Azibin hədisi)

#99 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 03 октября 2010 - 00:41

Abu İbrahim kimi sən də alimlərinizə istinadən nəsə etmək istəyirsən amma alınmayacaq. Əvvəla ona görə Hz.Rəsuli-Əkrəm(s) gələcəkdəkiləri qardaş adlandırır səhabə yox. İkincisi, səhabə özü boynuna alır ki, Rəsulun(s) bu dünyadan köçməsindən sonra aləmi qatıblar bir-birinə:

"Əla ibn Müseyyib atasından nəql edir ki, Bəra ibn Əzibi gordum. Ona dedim ki, “xoş halina, Peyğəmbərin (s) səhabəsi olmusan, onunla ağacın altında beyət etmisən (rizvan beyətinin iştirakçısısan).” O dedi: Qardaşoğlu, sən bizim Peyğəmbərdən (s) sonra nələr etdiyimizi bilmirsən.".

Diqqətlə baxın! İkinci rəvayəti məhz bunun üçün gətirmişəm.Peyğəmbər onları əlamətlə tanıyacaq,adla üzlə yox.

Sahabə özünü günahkar sayır,burada nə var ki?Bu sahabənin sadəliyindəndir,onun təvazukarlığındandır.Əksinə,bu fəzilətdir.Gərək əsl mömin özünü daim günahkar saysın,özünü hesaba çəksin,qınasın.Allah Təalə öz günahları üçün qorxanları,qəlbləri tir-tir əsənləri öz kitabında müjdələyir.

60. Rəbbinə qayıdacaqlar deyə yerinə yetirməli olduqlarını qəlbi qorxa-qorxa yerinə yetirənlər –
61. Məhz onlar yaxşı işlər görməyə tələsər və bu işlərdə öndə gedərlər.

Sizcə sahabə özü-özünü kafir,imansız,xain adlandırır?Özü özünə qarşı şahidlik edir?Cavab,bəli özünə qarşı haqqa şahıdlik edir.Şahidlik edir ki,Allah yanında günahkardır,lakin imanını danmır.Və bu da sahabənin ədalətli olmasını göstərir.Çünki,Allah Təalə bu barədə buyurur:

135. Ey iman gətirənlər! Şahidliyiniz özünüzün və ya valideynlərin, ya da yaxın qohumların əleyhinə olsa belə, Allah şahidləri kimi ədaləti qoruyun. Əleyhinə şahidlik edəcəyiniz şəxslərin varlı və ya kasıb olmasından asılı olmayaraq Allah onların hər ikisinə daha yaxındır. Arzularınıza uyaraq haqdan uzaqlaşmayın! Əgər siz yalan danışsanız və ya həqiqəti deməkdən boyun qaçırsanız, bilin ki, Allah nə etdiklərinizdən xəbərdardır.

Birdə ki,Allah Təalə buyurur:

18. Möminlər Hüdeybiyyədə ağac altında sənə beyət edərkən Allah onlardan razı qaldı. Allah onların qəlbində olanı bildi, onlara mənəvi rahatlıq nazil etdi və onları yaxın bir zəfərlə mükafatlandırdı.

Dalını özünüz düşünün..

#100 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 03 октября 2010 - 23:43

Dalını özünüz düşünün..

Elə dal düşünə-düşünə bu günə qalmısız. Halbuki hədislər açıq-aşkar hər şeyi bəyan edir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#101 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 05:20

Dalını özünüz düşünün..

Elə dal düşünə-düşünə bu günə qalmısız. Halbuki hədislər açıq-aşkar hər şeyi bəyan edir.

Açıq-aydın ayələr kifayət qədərdir.Hədislər də ayələri təsdiqləyir.Siz isə müəyyən fərdi hallardan tutunaraq,sahabələrdə səhv axtarırsınız,halbuki Allah Təalə bunun əksinə işarə edir:

10. Səhabələrdən sonra gələnlər deyirlər: "Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlbimizdə iman gətirənlərə qarşı nifrət və həsədə yer vermə. Ey Rəbbimiz! Həqiqətən də, Sən Şəfqətlisən, Rəhmlisən!"

Bir şeyi anlamırsınız ki,sahabələr məsum deyillər,sadəcə Allah Təalə onları bağışlayıb.İslam üçün etdikləri işlər müqabilində bu günahlar xırdadırlar.Bu işi qabardmaq lazım deyil.Özünüz bundan da böyük günahlar edirsiniz müqabilində isə İslam üçün nə etmisiniz?Niyə baxmırsınız, Peyğəmbər(salləllahu aleyhi va alihi va səlləm) onlar barədə nə deyib?

Mənim sahabələrimi söyməyin,həqiqətən də siz uhud dağı qədər mal Allah yolunda xərcləsəz də,onların bir ovuc xərclədiyinə çatmaz.

Sahabələrim göydəki ulduzlara bənzəyir,hanısını yol tapmaq üçün tutsanız,nicata yetişərsiniz.

Baxın görün,siz nicat tapmış gövm barədə nə düşünürsünüz.Siz mi onlardan üstünsünüz?Siz mi İslam dinini Qərbdən Şərqə,Cənubdan Şimala yaydınız?Siz mi Quranı millionlarla insanlara çatdırdınız?Əgər açıq-aydın ayə və hədislərin müqabilində başqa ayə-hədis gətirmək istəyirsiniz sə,demək ziddiyat görürsünüz.Bax gör nə qədər ayələr var sahabələr barədə.Açıq-aydın.Bir dənə sarih ayə gətirə bilərsiniz iddia etdiyiniz imamət barədə?Və ya onların məsum olması barədə?Və ya onların vəsfi barədə?Bu sizdə ən böyük əqidə məsələlərindəndir,necə oldu öz əksini Quranda əks etdirmir?Halbuki,saysız-hesabsız dərəcədə olmalı idi.Olmasın da heç olmasa sahabələr barədə olan ayələr sayı qədər və ya ondan biraz az olsun.Amma,yox!Heç, birini tap görüm hələ..

Сообщение отредактировал сталь: 04 октября 2010 - 05:25

#102 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 07:07

Sahabələrim göydəki ulduzlara bənzəyir,hanısını yol tapmaq üçün tutsanız,nicata yetişərsiniz.

Sən,müaviyyəni səhabə sayırsan?Sayırsansa deməli oda göydəki ulduza bənzər sizin əqidəyə görə düzdür?
Bəs nəyə görə onu rəşidi xəlifələrdən hesab etmirsiz?
Axı hədisdə deyilir ki,səhabələrimin hansının arxasıyca qetsəz nicat taparsız.
Əslində isə bu hədisi dəıyişib "Əhli beyt" yerinə səhabə soxuşdurublar sizin alimlər.

Bir dənə onu düz deyirsən ki,səhabələr haqqında coxlu ayələr nazil olub,o ayələrdə də onlardan bəzilərinin münafiq olduqları acıq aşkar aydındır.

İndi deməli siz münafiqləri ulduz adlandırıb arxalarıyca qedəcək və nicat tapacaqsız?

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#103 _MOLLA_

_MOLLA_

Naqib – Captain

• Murid
  • 984 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 08:45

sən get onda hər gün ulduz falına bax gör ulduzlar bu günə nə vəd edir. Bu gün hansı səhabənin dalınca getmək lazımdır.
Hər kəs cənnətə getmək istəyir amma heç kim ölmək istəmir

#104 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 16:36

Sən,müaviyyəni səhabə sayırsan?Sayırsansa deməli oda göydəki ulduza bənzər sizin əqidəyə görə düzdür?
Bəs nəyə görə onu rəşidi xəlifələrdən hesab etmirsiz?
Axı hədisdə deyilir ki,səhabələrimin hansının arxasıyca qetsəz nicat taparsız.
Əslində isə bu hədisi dəıyişib "Əhli beyt" yerinə səhabə soxuşdurublar sizin alimlər.

Bir dənə onu düz deyirsən ki,səhabələr haqqında coxlu ayələr nazil olub,o ayələrdə də onlardan bəzilərinin münafiq olduqları acıq aşkar aydındır.

İndi deməli siz münafiqləri ulduz adlandırıb arxalarıyca qedəcək və nicat tapacaqsız?

Siz istəməsəniz belə,Müaviyyə® sahabə olub,özüdə Peyğəmbərin(Salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)Quran katibi.Sizcə Allah Rəsulu bu böyük məsuliyyəti,əminli,ədalətli olmayan bir kəsə həvalə edərdi?Onun ədalətinə tən etmək Peyğəmbərin hikmətinə tən etməkdir,və ümumən İslam ümmətini şübhə altına atmaqdır.Bəli,hansınınsa arxasınca getsək nicat taparıq,necə ki tapdılar da.İslam Müaviyyənin dövründə bir az da yayıldı,bir az da qüvvətləndı.Siz isə hələdə zənn və şübhə içindəsiniz,görəsən Allah Təalə münafiqin vasitəsiylə İslamı niyə izzətləndirdi?Hətta Müaviyyə tərəfdən döyüşənlər də nicat tapdılar(sössüz ki,hədlərini aşmayanlar) və yuxarıda keçən ayənin məfhumuna daxildirlər(yəni iki mömin taifəsindən biridirlər).Lakin uğur tapmayanlar isə kimlər oldu?Ortada gezən xavariclər,nə Muaviyyə tərəfə əsaslandılar,nə də Əli tərəfə.Və görürsən ki,onlar tərəfdə bir sahabə belə yox idi.Sonra çıxdı iki tərəfdar qrup,biri Əlini lənətlədi,o biri isə Muaviyyəni.Və hər ikisidə azdılar haq yolundan.Çünki,nə birincisi Muaviyyənin yolunu tutdu,nə də ikincisi Əlinin.Çünki,Əli və Muaviyyə öz aralarında ixtilaf olmasına baxmayaraq bir-birlərinə qardaşdırlar.Bu belə olub Peyğəmbərin dövründə və ondan sonra.Allah Təalə deyir möminlər bir-birinə qardaşdırlar.Rəsul öz sağlığında Muaviyyəni öz qardaşı bilirdi.

Münafiqlər heç bir halda sahabə adlanmırlar.Onları Allah Təalə Peyğəmbərin sağlığında ifşa etmişdir.Tövbə 101 sizin üçün hüccət deyil,çünki ondan qabaq 100-də məsələ həl olunmuşdur.Lakin qıraqda-bucaqda və bədəvilərin içində elələri var idi,Peyğəmbər onları ilk dönəmdə tanımırdı.Sonra isə Allah Təalə onları bildirdi,hətta Huzayfa bin Yəmənə onların hamısının adlarını bildirmişdi.Onlar ildə iki dəfə bəlayə düşürdülər,digər ayədə Allah Təalə buyurur ki,onları sözlırinin ləhni ilə tanıyacaqsan.Başqa yerdə buyurur:"münafiqlər sənin yanına gəlsə..de..",başqa yerdə:onlar öldükdə onlara cənazə qılma,istiğfar diləmə və s.,harada ki qeyd olunur ki,Rəsul onları tanıyırdı,ələxsus da ki öz ən yaxın sahabələrindən şübhə belə olmazdı,çünki 10 nəfər,bədr əhli,beyət əhli,mühacirlər,ənsarlar,fəthdən qabaq və sonrakilər hamısı cənnətlə müjdələniblər.

#105 _MOLLA_

_MOLLA_

Naqib – Captain

• Murid
  • 984 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 16:48

Əmr ibn As da səhabə idi. Anası onu dünyaya gətirəndə 5 dənən kişi durmuşdu başının üstündə ki bu uşaq mənimkidi. Anasından soruşdular ki ay canın yanmasın bu uşağın atası kimdi? Dedi ki işiniz olmasın onların hamısının bu uşağın dünyaya gəlməyində rolu var. İndi kişisənsə əgər kişiliyivə doğru cavab ver bir adam ki doğulanda başının üstündə 5 nəfər atalıq iddiası eləsin ondan nə düzgün söz onun nə dalınca getmək?

Əli və Muaviyyə öz aralarında ixtilaf olmasına baxmayaraq bir-birlərinə qardaşdırlar

:loool: :loool: :loool: :loool: :loool: :loool:

Сообщение отредактировал _MOLLA_: 04 октября 2010 - 16:55

Hər kəs cənnətə getmək istəyir amma heç kim ölmək istəmir

#106 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 16:49

sən get onda hər gün ulduz falına bax gör ulduzlar bu günə nə vəd edir. Bu gün hansı səhabənin dalınca getmək lazımdır.

Əlhəmdulilləh,Bizim əgidədə fala baxmaq yoxdur.108. De: "Bu, mənim yolumdur. Mən və mənə tabe olanlar(sahabələr və onlardan sonra gələnlər), mötəbər dəlillərə əsasən, insanları Allaha tərəf çağırırıq. Allah pakdır, müqəddəsdir. Mən də müşriklərdən deyiləm".Bizdə Qurana bəsirətlə baxıb,faydalanırlar,day bəziləri kimi,Qurannan fala baxmırlar. Hətta Qurannan fala baxmaq böyük əxlaqsızlıqdır və küfrdür,o ki qaldı Nəsrəddin Tusi kimi münəccimlik etmək.

Bir də ki,heç də darıxmayın,hədisin məfhumu elə odur ki,onların hamısının əqidəsi eyni olub,hansına rast gəldin,ondan bu əqidəni götür.Necə ki Allah Təalə buyurur:108. De: "Bu, mənim yolumdur. Mən və mənə tabe olanlar(sahabələr və onlardan sonra gələnlər), mötəbər dəlillərə əsasən, insanları Allaha tərəf çağırırıq. Allah pakdır, müqəddəsdir. Mən də müşriklərdən deyiləm".

#107 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 16:56

Əmr ibn As da səhabə idi. Anası onu dünyaya gətirəndə 5 dənən kişi durmuşduə başının üstündə ki bu uşaq mənimkidi. indi kişisənsə əgər kişiliyivə doğru cavab ver bir adam ki doğulanda başının üstündə 5 nəfər atalıq iddiası eləsin ondan nə düzgün söz onun nə dalınca getmək?

Əli və Muaviyyə öz aralarında ixtilaf olmasına baxmayaraq bir-birlərinə qardaşdırlar

:loool: :loool: :loool: :loool: :loool: :loool:

Birincisi,bu irgənc bir iftiradır.Bu sözü deyənə ar olmalıdır ki,Peyğəmbərə tən edir,onun dostları ilə.
İkincisi,hətta belə hal olsa da,doğulan uşağın nə gunahı var ki?Bir də əgər peyğəmbər özünə ar bilməyib belə birisi ilə dostluq etməyə,sizə nə gəlib müsəlmanların eyibini açırsıniz(öz iddianızda)?

#108 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 16:58

Siz istəməsəniz belə,Müaviyyə® sahabə olub,özüdə Peyğəmbərin(Salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)Quran katibi.Sizcə Allah Rəsulu bu böyük məsuliyyəti,əminli,ədalətli olmayan bir kəsə həvalə edərdi?Onun ədalətinə tən etmək Peyğəmbərin hikmətinə tən etməkdir,və ümumən İslam ümmətini şübhə altına atmaqdır.Bəli,hansınınsa arxasınca getsək nicat taparıq,necə ki tapdılar da.İslam Müaviyyənin dövründə bir az da yayıldı,bir az da qüvvətləndı.Siz isə hələdə zənn və şübhə içindəsiniz,görəsən Allah Təalə münafiqin vasitəsiylə İslamı niyə izzətləndirdi?Hətta Müaviyyə tərəfdən döyüşənlər də nicat tapdılar(sössüz ki,hədlərini aşmayanlar) və yuxarıda keçən ayənin məfhumuna daxildirlər(yəni iki mömin taifəsindən biridirlər).Lakin uğur tapmayanlar isə kimlər oldu?Ortada gezən xavariclər,nə Muaviyyə tərəfə əsaslandılar,nə də Əli tərəfə.Və görürsən ki,onlar tərəfdə bir sahabə belə yox idi.Sonra çıxdı iki tərəfdar qrup,biri Əlini lənətlədi,o biri isə Muaviyyəni.Və hər ikisidə azdılar haq yolundan.Çünki,nə birincisi Muaviyyənin yolunu tutdu,nə də ikincisi Əlinin.Çünki,Əli və Muaviyyə öz aralarında ixtilaf olmasına baxmayaraq bir-birlərinə qardaşdırlar.Bu belə olub Peyğəmbərin dövründə və ondan sonra.Allah Təalə deyir möminlər bir-birinə qardaşdırlar.Rəsul öz sağlığında Muaviyyəni öz qardaşı bilirdi.

Münafiqlər heç bir halda sahabə adlanmırlar.Onları Allah Təalə Peyğəmbərin sağlığında ifşa etmişdir.Tövbə 101 sizin üçün hüccət deyil,çünki ondan qabaq 100-də məsələ həl olunmuşdur.Lakin qıraqda-bucaqda və bədəvilərin içində elələri var idi,Peyğəmbər onları ilk dönəmdə tanımırdı.Sonra isə Allah Təalə onları bildirdi,hətta Huzayfa bin Yəmənə onların hamısının adlarını bildirmişdi.Onlar ildə iki dəfə bəlayə düşürdülər,digər ayədə Allah Təalə buyurur ki,onları sözlırinin ləhni ilə tanıyacaqsan.Başqa yerdə buyurur:"münafiqlər sənin yanına gəlsə..de..",başqa yerdə:onlar öldükdə onlara cənazə qılma,istiğfar diləmə və s.,harada ki qeyd olunur ki,Rəsul onları tanıyırdı,ələxsus da ki öz ən yaxın sahabələrindən şübhə belə olmazdı,çünki 10 nəfər,bədr əhli,beyət əhli,mühacirlər,ənsarlar,fəthdən qabaq və sonrakilər hamısı cənnətlə müjdələniblər.

Düz deyirsən, Müaviyyənin atasıda Peygəmbərnən (sas) uşaqlı dostlarından olub və həmişə onu tərəfini saxlayıb. Bu mehribancılıq nəsillərdən nəsillərə ötürülüb. Sonrada Müaviyyə atasının yolu ilə gedib, hətta quran katibi vəzifəsində Peyğəmbərin (sas) yanında çalışıb (özüdə pulsuz parasız), eyni zamanda Hz. Əli ilə ciyin-ciyinə islamı qoruyublar, lap sonradan isə onu oğlu Yəzid Peyğəmbərin (sas) nəvəsi İman Hüseynən gözəl münasibətdə olub, Kərbalada ona 3000 nəfərlik qoşun köndərib köməyə.
Bu insanlar daim Peyğəmbər ailəsinin quluğunda olublar. Atası uşaqlıq dostu, özü Quran katibi, nəvəsi silahdaşlıq edib Peyğəmbər ailəsinə.

Sən arada sərin su tok üstüvə bəlkə oyandın.
Adamı bəsarət basanda belə basar, yoxsa mağazada halal kolbasa axtarmaqla düşünərsən ki islamı necədə duz anlayıram.

Сообщение отредактировал Abu Sufyan ordusu: 30 октября 2010 - 20:18

36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#109 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 17:19

Düz deyirsən, Müaviyyənin atasıda Peygəmbərnən (sas) uşaqlı dostlarından olub və həmişə onu tərəfini saxlayıb. Bu mehribancılıq nəsillərdən nəsillərə ötürülüb. Sonrada Müaviyyə atasının yolu ilə gedib, hətta quran katibi vəzifəsində Peyğəmbərin (sas) yanında çalışıb (özüdə pulsuz parasız), eyni zamanda Hz. Əli ilə ciyin-ciyinə islamı qoruyublar, lap sonradan isə onu oğlu Yəzid Peyğəmbərin (sas) nəvəsi İman Hüseynən gözəl münasibətdə olub, Kərbalada ona 3000 nəfərlik qoşun köndərib köməyə.
Bu insanlar daim Peyğəmbər ailəsinin quluğunda olublar. Atası uşaqlıq dostu, özü Quran katibi, nəvəsi silahdaşlıq edib Peyğəmbər ailəsinə.

Sən arada sərin su tok üstüvə bəlkə oyandın.
Adamı bəsarət basanda belə basar, yoxsa mağazada halal kolbasa axtarmaqla düşünərsən ki islamı necədə duz anlayıram.

Bu acizlik ironiyasıdır?Yoxsa halal kolbasa sevqisi?Siz öz bəsirətnizlə hərdən qırağa çıxıb dünya tarixini də müşahidə edin.Sizə məsləhətimdir,özünüz bilərsiniz.Baxın görün peyğəmbər sahabələrini denya necə tanıyıb,necə qorxub,Allah Təalə onların əli ilə müsəlmanlara zəfər verib,dünyaya tanıdıb,İslam dinini qoruyub.Siz isə tutmusunuz ki,İmam Hüseyn® kərbalada şəhid oldu,ona görədə din qorundu.Bir ayılın ətrafa baxın.Kərbəla faciyəsi müsəlmanlara görə böyük olsada,dönya tarixində kiçik məsələdir.Bəli, İmam Hüseyn®da İslama intisar edənlərin zümrəsindəndir,amma o demək deyil tarixin gedişatını,İslamın müqaddaratını həl edib.Siz isə Ya Hüseyn,vay Hüseyn,şah Hüseyn...deyə-deyə qalmısınız.İslam dini bunu tələb etmir.İslam şəhidi tekcə Hüseyn® deyil ki...

#110 MirMustafa

MirMustafa

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 17:41

Bir Qurandan ayə de ki orda deyilsin ki gedin qılıncla dünyanı gəzin insanları zorla müsəlman edin.
Elə olsaydı bu iş üçün Hz. Əzrail bəs edərdi.
Quranda deyildiyi kimi Peyğəmbərimiz (sas) aləmlərə bir rəhmət olaraq göndərilmişdir.
İslamı gözəl təbliğ etmədən və ona dəfələrlə dəvət etmədən onlar döyüşmürdülər.
Hər şey qılıncla həll olunsaydı onda hanı sənin qılıncla islam etdiyin İspaniya?

İmam Hüseynin faciəsini başa düşmək üçün gərək o Kərbaldakı mənzərəyə Peyğəmbərimizin (sas) sanki sağ ikən gördüyü gözlə baxarsan. Təssəffür elə, əgər bir necə aylıq oğlu İbrahimə göz yaşı tökən Peyğəmbər (sas) hansı göz yaşları təkərdi bu mənzərəyə. Mən şəxsən dəhşətə gəlirəm bunu öz gözümün qabağına gətirəndə.

Amma sizin gözünüz helə o sahəbə Müaviyyənin gözüylə hər şeyi görür...
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#111 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 18:08

Qılınc öz başını yarmaq üçün deyil,düşmənin başını yarmaq lazımdır.Birdə ki,kim deyir ki,hər şey qılıncla həl olunub.Bunu Şax İsmail Xətai barədə deyirlər.İspaniyanı əgər kafirlər geri qaytardılar sa,burada day sahabələrin nə gunahı.Fakt odur ki,lazımı vaxta qədər İslam öz nüfuzunu göstərdi,ondan sonra isə dəvət dünyanın hər yerinə yayıldı.Açıq-aydın faktları danmaq,doğrusu sizdən gözlənilirdi.Sizə görə Saudiyyə Krallığı vahhabilər diyarıdır,eyni zamanda Peyğəmbər(Salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)o torpağlarda öz dəvətini aparıb.İndi deməliyik ki,Rəsulullahın düzgün dəvət aparmamasına görə orada bu sapıqlar(sizə görə) əmələ gəldi?

Bu ölçüləri özünüzdən iftira etmisiniz.Peyğəmbər daha çox dəhşətə gələrdi ümmətini şirk üzərində görsəydi,Allaha qarşı üsyanda görsəydi.Çünki,bu onun həyatının mənası olub.Bu şeylərə Peyğəmbər gözü ilə baxmaq lazımdır,ələxsus da əmr olunmuşuq Allaha ibadət etməyə,Ona heç bir şərik qoşmamaqa.Əzizləri üçün ağlamaq insan təbiyətindən irəli gəlir.Rəsul hətta müşrik ata-anası,əmisi üçün də ağlayıb.Eyni zamanda onun əzizləri Həmzə,Həsən,Əlidə olublar.Əgər hərəsinə ildə 40 gün matəm ayırsaq onda İslam dini ancaq ağlaşmaqdan ibarətdir ki..

#112 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 19:52

.Rəsul hətta müşrik ata-anası,əmisi üçün də ağlayıb.Eyni zamanda onun əzizləri Həmzə,Həsən,Əlidə olublar.Əgər hərəsinə ildə 40 gün matəm ayırsaq onda İslam dini ancaq ağlaşmaqdan ibarətdir ki..

Müşrik sən özünsən ay bədbəxt.Ay vahabi zındığı yum ağzını ağzının zibilini buralara tökmə.Səndən üfünət və cəhənnəm iyi gəlr.
Belə cakkalara ban vermək lazımdır.
Sektant bədbəxt.

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#113 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 21:22

Qılınc öz başını yarmaq üçün deyil,düşmənin başını yarmaq lazımdır.Birdə ki,kim deyir ki,hər şey qılıncla həl olunub.Bunu Şax İsmail Xətai barədə deyirlər.İspaniyanı əgər kafirlər geri qaytardılar sa,burada day sahabələrin nə gunahı.Fakt odur ki,lazımı vaxta qədər İslam öz nüfuzunu göstərdi,ondan sonra isə dəvət dünyanın hər yerinə yayıldı.Açıq-aydın faktları danmaq,doğrusu sizdən gözlənilirdi.Sizə görə Saudiyyə Krallığı vahhabilər diyarıdır,eyni zamanda Peyğəmbər(Salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)o torpağlarda öz dəvətini aparıb.İndi deməliyik ki,Rəsulullahın düzgün dəvət aparmamasına görə orada bu sapıqlar(sizə görə) əmələ gəldi?

Bu ölçüləri özünüzdən iftira etmisiniz.Peyğəmbər daha çox dəhşətə gələrdi ümmətini şirk üzərində görsəydi,Allaha qarşı üsyanda görsəydi.Çünki,bu onun həyatının mənası olub.Bu şeylərə Peyğəmbər gözü ilə baxmaq lazımdır,ələxsus da əmr olunmuşuq Allaha ibadət etməyə,Ona heç bir şərik qoşmamaqa.Əzizləri üçün ağlamaq insan təbiyətindən irəli gəlir.Rəsul hətta müşrik ata-anası,əmisi üçün də ağlayıb.Eyni zamanda onun əzizləri Həmzə,Həsən,Əlidə olublar.Əgər hərəsinə ildə 40 gün matəm ayırsaq onda İslam dini ancaq ağlaşmaqdan ibarətdir ki..

Düz deyirsən, qılınc sənin böyüklərinin başını yarmaq üçündü. Nə ağzıva gələni danışırsan ala? Peyğəmbərin (s) valideynlərində olan tövhid inancı sənin şeytansifət şeyxlərinin 7biyana nəslində ola bilməz. Get öz mövlan haqqında-Muaviyə (l.ə.) haqqında nə danışırsan danış. Bizim ağamız-Peyğəmbərdi (s). Onu hörmətini qorumasan, sən burada çox qalmayassan! Gərək sənin kimisi özü üçün hər gün ağlaya ki, Yezid kimi itin yolunda da Hüseynə (ə) də xəvaric deyirsiz. Allah sizi hidayət mümkünsə haqqa gətirsin, mümkün deyilsə zəlil eləsin!

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#114 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 21:31

Hər kəs doğru yol ona bəlli olduqdan sonra Peyğəmbərə qarşı çıxsa və möminlərin (səhabələrin) yolundan başqa bir yolla getsə, onu üz tutduğu yola yönəldər və Cəhənnəmdə yandırarıq. Ora nə pis dönüş yeridir.
Nisə 115. Bəli bu ayədə Allah təalə bəşəriyyətin ən üstünü olan Muhəmməd sallallahu aleyhi və səlləmin və onun dostları olan, ümmətin birinci mömünləri olan səhabələrin ardınca getməyi əmr etmiş və özlərinə haqq çatdıqdan sonra bu yola müxalif olanları cəhənnəmə vasil edəcəyini və`d vermişdir.

• Mumin это нравится

#115 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 21:38

Peyğəmbərin (s) valideynlərində olan tövhid inancı sənin şeytansifət şeyxlərinin 7biyana nəslində ola bilməz.

Mən bilmək istəyirəm şiyə məzhəbində tovhid nə deməkdir? Lakin sualıma elm üzərində kim cavab yazacaqsa o mənə cavab yazsın. Təhqir etmək acizlik əlamətidir.

#116 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 22:37

Düz deyirsən, qılınc sənin böyüklərinin başını yarmaq üçündü. Nə ağzıva gələni danışırsan ala? Peyğəmbərin (s) valideynlərində olan tövhid inancı sənin şeytansifət şeyxlərinin 7biyana nəslində ola bilməz. Get öz mövlan haqqında-Muaviyə (l.ə.) haqqında nə danışırsan danış. Bizim ağamız-Peyğəmbərdi (s). Onu hörmətini qorumasan, sən burada çox qalmayassan! Gərək sənin kimisi özü üçün hər gün ağlaya ki, Yezid kimi itin yolunda da Hüseynə (ə) də xəvaric deyirsiz. Allah sizi hidayət mümkünsə haqqa gətirsin, mümkün deyilsə zəlil eləsin!

Siz diyəsən FİL qulağında bilmirəm nə edirsiniz.Qılınc vot-vot böyügüvüzün başını yaracaq.Məgər xəbərlərə baxmırsınız?Aliminiz çıxıb Aişə® anamızı söyüb Kuveytdə.İndi alçağı kaznitdəmək istəyirlər.Açın baxın kanallar barbar bağırır..

#117 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 22:58

Əvvəldə keçən ayələrə bir daha nəzər salaq. Sən xatırlat! Çünki xatırlatmaq möminlərə fayda verir.Zəriyat 55.

1-ci ayə: Möminlər Hüdeybiyyədə ağac altında sənə beyət edərkən Allah onlardan razı qaldı. Allah onların qəlbində olanı bildi, onlara mənəvi rahatlıq nazil etdi və onları yaxın bir zəfərlə mükafatlandırdı. Fəth 18.

2-ci ayə: Muhəmməd Allahın Elçisidir. Onunla birlikdə olanlar kafirlərə qarşı sərt, öz aralarında isə mərhəmətlidirlər. Sən onları rüku edən, səcdəyə qapanan, Allahdan lütf və razılıq diləyən görərsən. Əlamətləri isə üzlərində olan səcdə izidir. Bu onların Tövratdakı vəsfidir. İncildə isə onlar elə bir əkin kimi vəsf olunurlar ki, bu əkin cücərtisini üzə çıxarıb onu qüvvətləndirmiş, o da getdikcə qalınlaşıb gövdəsi üstündə şax duraraq əkinçiləri heyran etmişdir. Allah möminlərin sayını artırır, özlərini də qüvvətləndirir ki, kafirləri qəzəbləndirsin. Allah onlardan iman gətirib yaxşı işlər görənlərə bağışlanma və böyük bir mükafat vəd etmişdir. Fəth 29.

3-cü ayə: Həşr 8. Qənimət həmçinin yurdlarından qovulmuş və mallarından məhrum olunmuş yoxsul mühacirlərə məxsusdur. Onlar Allahın mərhəmətini və razılığını qazanmağa can atır, Allaha və Onun Elçisinə kömək edirlər. Doğru olanlar da məhz onlardır.9. Mühacirlərdən Mədinədə əvvəl orada yurd salmış və iman gətirmiş kimsələr öz yanlarına hicrət edənləri sevir, onlara verdiklərinə görə qəlblərində peşmançılıq hissi duymurlar. Hətta özləri ehtiyac içində olsalar belə, onları özlərindən üstün tuturlar. Nəfsinin tamahından qorunan kimsələr nicat tapanlardır.10. Səhabələrdən sonra gələnlər deyirlər: "Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlbimizdə iman gətirənlərə qarşı nifrət və həsədə yer vermə. Ey Rəbbimiz! Həqiqətən də, Sən Şəfqətlisən, Rəhmlisən!"

4-cü ayə: Dində hamını ötüb keçən ilk mühacirlərə və ənsarlara, həmçinin yaxşı işlər görməkdə onların ardınca gedənlərə gəlincə, Allah onlardan razıdır, onlar da Ondan razıdırlar. Allah onlar üçün ağacları altından çaylar axan, içində əbədi qalacaqları Cənnət bağları hazırlamışdır. Bu, böyük uğurdur. Tövbə 100.

5-ci ayə: Sizlərdən Məkkənin fəthindən əvvəl xərcləyib döyüşənlər başqaları ilə eyni deyillər. Onların dərəcəsi mallarını fəthdən sonra xərcləyib döyüşənlərdən daha üstündür. Amma Allah onların hamısına ən gözəl olanı vəd etmişdir. Allah sizin nə etdiklərinizdən xəbərdardır. Hədid 10.

6-cı ayə: Tövbə 117. Allah, müsəlmanlardan bəzilərinin qəlbi cihaddan yayınmaq üzrə olduqdan sonra, Peyğəmbərin də, çətin vaxtda onun ardınca gedən mühacirlərin və ənsarların da əvvəlcə tövbəsini qəbul etdi, sonra da onları bağışladı. Çünki Allah onlara (müsəlmanlara) qarşı Şəfqətlidir, Rəhmlidir.

118. Geri qalmış üç nəfəri də bağışladı. Hətta yer üzü öz genişliyinə baxmayaraq onlara dar gəlmiş, ürəkləri kədərdən sıxılmış və yəqin bilmişdilər ki, Allahdan (Onun əzabından), ancaq Onun Özünə sığınmaqdan başqa çarələri yoxdur. Sonra Allah peşman olsunlar deyə onların tövbəsini qəbul etdi. Həqiqətən, Allah tövbələri qəbul Edəndir, Rəhmlidir.

119. Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun və düz danışanlarla birlikdə olun.

120. Mədinə əhalisinə və onların ətrafındakı bədəvilərə döyüşdə Allahın Elçisindən geri qalmaq, onun canından öncə öz canlarının hayına qalmaq yaraşmaz. Çünki Allah yolunda onlara üz verən elə bir susuzluq, yorğunluq və aclıq, kafirləri qəzəbləndirən elə bir atılmış addım, düşmən üzərində qazanılan elə bir uğur yoxdur ki, bunların müqabilində onlara yaxşı bir əməl yazılmasın. Həqiqətən, Allah yaxşı iş görənlərin mükafatını puç etməz.

121. Allah onları, etdikləri əməllərin ən gözəli ilə mükafatlandırsın deyə xərclədikləri elə bir kiçik və ya böyük məsrəf, keçdikləri elə bir vadi yoxdur ki, buna görə onlara savab yazılmasın.

Bu ayələrdə Allah təalə səhabələri təmizə çıxarmış, onlaradan razı qaldığını bildirmiş, onlara cənnət vəd vermiş, onları bütün iman gətirmiş ümmətə örnək, nümunə etmiş, kim onların yolunu tutub gedərsə heç vaxt azmaz.

Hər kəs doğru yol ona bəlli olduqdan sonra Peyğəmbərə qarşı çıxsa və möminlərin (səhabələrin) yolundan başqa bir yolla getsə, onu üz tutduğu yola yönəldər və Cəhənnəmdə yandırarıq. Ora nə pis dönüş yeridir. Nisə 115.
bu ayədə Allah təalə ümmətin birinci mömünləri olan səhabələrin yolunu tutub getməyi əmr etmişdir.

KİM BU AYƏLƏRƏ NƏSƏ CAVAB VERMƏK İSTƏSƏ YALNIZ DƏLİLLƏRLƏ VƏ BÜTÜN AYƏLƏRƏ CAVAB VERSİN! ƏKS HALDA QURANI İNKAR ETMIŞ SAYILIR!

Сообщение отредактировал Omarin qilinci: 04 октября 2010 - 23:00

#118 сталь

сталь

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 180 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 23:04

Peyğəmbərin (s) valideynlərində olan tövhid inancı sənin şeytansifət şeyxlərinin 7biyana nəslində ola bilməz. Get öz mövlan haqqında-Muaviyə (l.ə.) haqqında nə danışırsan danış. Bizim ağamız-Peyğəmbərdi (s). Onu hörmətini qorumasan, sən burada çox qalmayassan!

Budur da sizin əgidəniz.Əgər Peyğəmbərin(salləllahu aleyhi va alihi va səlləm)valideynləri və əmiləri o göndərilməmişdən qabaq mömin idilər sə,onda Allah Təalə niyə onları müşrik adlandırır?Niyə bilməyən(cahil) qövm adlandırır?Niyə deyir ki:"Yaraşmaz Allah Nəbisinə və möminlərə müşriklər üçün istiğfar diləsinlər,istər yaxın qoxumları olsun belə"..?Birdə ki,hansı dəlilə əsasən onlar mömin,əsl İslam əhli sayıldılar,amma Peyğəmbər zövcələri,möminlərin anaları,Peyğəmbər Əhli Beyti,o əhli beyt ki,Allah Təalə onları pak etmək istəyir,onlardan tatəmizliyi aparmaq istəyir.Allah Təalə o natəmizliyi onlardan aparıb,onlara ancaq imanında təmiz olanlar özlərini nisbət edir,özlərinin anaları sayır.Yoxsa nə mömindir ki öz anasını söyə.

SubhanAllah!Əsil möminləri,kimlərə ki,Allah Təalə özü və onu Nəbisi mömin adı verib,həyatı boyu onun ətrafında olublar,dar gündə ona dayaq olublar,Peyğəmbər onları sevib,sunları öz sağlıqlarında artiq cənnət ilə müjdələnənləri söyəsən təhqir edəsən bu eybi yox,Allah,Peyğəmbər,İslam düşməni olan müşrikləri öz vəsfləri ilə adlandıranda isə qəlbləri nifrətlə dolur.

Vallahi,siz tövhid nə olan şeydi bilmirsiniz,heç onun dadına baxmamısınız,heç onun iyini duymamısınız,əgər düşünürsünüz ki,qoxumlar Allahın və Rəsulunun haqqından üstündür.Allah üçün sevmək Allah üçün nifrət etmək,Allah üçün razı qalmaq Allah üçün qəzəblənmək lazımdır.Kim bir müşriki sevərsə,özünə dost tutarsa onlardandır,əks olaraq kim bir mömini sevərsə onunla dostuq edərsə onlardandır.Kişi qıyamət günü öz sevdiyi ilədir..

#119 Mumin

Mumin

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 23:07

Hər kəs doğru yol ona bəlli olduqdan sonra Peyğəmbərə qarşı çıxsa və möminlərin (səhabələrin) yolundan başqa bir yolla getsə, onu üz tutduğu yola yönəldər və Cəhənnəmdə yandırarıq. Ora nə pis dönüş yeridir.
Nisə 115. Bəli bu ayədə Allah təalə bəşəriyyətin ən üstünü olan Muhəmməd sallallahu aleyhi və səlləmin və onun dostları olan, ümmətin birinci mömünləri olan səhabələrin ardınca getməyi əmr etmiş və özlərinə haqq çatdıqdan sonra bu yola müxalif olanları cəhənnəmə vasil edəcəyini və`d vermişdir.

Bəli bu sözdə bir həqiqət vardır ayədə təsdiqidir bunun.Lakin bu sonradan küfrə varan(məsələn:Əhlibeytlə düşmənçilik) ,şirkə varan(məsələn:Ğülüvv edib imamları şişirdən) şəxslərə aid deyil.Şirki və küfrü bilərəydən olduğda Allah bağışlamır.
Götürək Fəthin axırıncı ayəsin.
TərcüməƏlixan Musayev: Muhəmməd Allahın Elçisidir. Onunla birlikdə olanlar kafirlərə qarşı sərt, öz aralarında isə mərhəmətlidirlər. Sən onları rüku edən, səcdəyə qapanan, Allahdan lütf və razılıq diləyən görərsən. Əlamətləri isə üzlərində olan səcdə izidir. Bu onların Tövratdakı vəsfidir. İncildə isə onlar elə bir əkin kimi vəsf olunurlar ki, bu (əkin) cücərtisini üzə çıxarıb onu qüvvətləndirmiş, o da getdikcə qalınlaşıb gövdəsi üstündə şax duraraq əkinçiləri heyran etmişdir. (Allah möminlərin sayını artırır, özlərini də qüvvətləndirir) ki, kafirləri qəzəbləndirsin. Allah onlardan iman gətirib yaxşı işlər görənlərə bağışlanma və böyük bir mükafat vəd etmişdir.
Bax deyir vəsflərin sonra bu ayənin axırıncı hissəsidir ki bəlli açıq-aydın buyurulur ki:
Allah onlardan iman gətirib yaxşı işlər görənlərə bağışlanma və böyük bir mükafat vəd etmişdir.
İman və saleh əməl Əhlibeytə düşmənçiliklə ola bilərmi?Halbuki Əhlibeytlə düşmənçilik əhli-sünnəyə görədə küfrdür.Bu hansı imandı hansı saleh əməldir?Ya şirk olsun ğülüvv kimi?Bu ayənin nümunəsi sayıla bilərmi?
İndi Səhabələrin içində lap fəzilətli və günahsızları 5 şəxsi götürək(Peyğəmbəri görənlər).Əbanın altına girənləri.Hansıki Allah onları hərcür günahdan və pisliklərdən pak qərar vermişdir.Bunların əqidəsi yolu daha doğru olar yoxsa bu ayə barələrində enmiyənlərin?

Сообщение отредактировал Mumin: 04 октября 2010 - 23:13

#120 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 04 октября 2010 - 23:23

Əvvəldə keçən ayələrə bir daha nəzər salaq. Sən xatırlat! Çünki xatırlatmaq möminlərə fayda verir.Zəriyat 55.

1-ci ayə: Möminlər Hüdeybiyyədə ağac altında sənə beyət edərkən Allah onlardan razı qaldı. Allah onların qəlbində olanı bildi, onlara mənəvi rahatlıq nazil etdi və onları yaxın bir zəfərlə mükafatlandırdı. Fəth 18.

2-ci ayə: Muhəmməd Allahın Elçisidir. Onunla birlikdə olanlar kafirlərə qarşı sərt, öz aralarında isə mərhəmətlidirlər. Sən onları rüku edən, səcdəyə qapanan, Allahdan lütf və razılıq diləyən görərsən. Əlamətləri isə üzlərində olan səcdə izidir. Bu onların Tövratdakı vəsfidir. İncildə isə onlar elə bir əkin kimi vəsf olunurlar ki, bu əkin cücərtisini üzə çıxarıb onu qüvvətləndirmiş, o da getdikcə qalınlaşıb gövdəsi üstündə şax duraraq əkinçiləri heyran etmişdir. Allah möminlərin sayını artırır, özlərini də qüvvətləndirir ki, kafirləri qəzəbləndirsin. Allah onlardan iman gətirib yaxşı işlər görənlərə bağışlanma və böyük bir mükafat vəd etmişdir. Fəth 29.

3-cü ayə: Həşr 8. Qənimət həmçinin yurdlarından qovulmuş və mallarından məhrum olunmuş yoxsul mühacirlərə məxsusdur. Onlar Allahın mərhəmətini və razılığını qazanmağa can atır, Allaha və Onun Elçisinə kömək edirlər. Doğru olanlar da məhz onlardır.9. Mühacirlərdən Mədinədə əvvəl orada yurd salmış və iman gətirmiş kimsələr öz yanlarına hicrət edənləri sevir, onlara verdiklərinə görə qəlblərində peşmançılıq hissi duymurlar. Hətta özləri ehtiyac içində olsalar belə, onları özlərindən üstün tuturlar. Nəfsinin tamahından qorunan kimsələr nicat tapanlardır.10. Səhabələrdən sonra gələnlər deyirlər: "Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlbimizdə iman gətirənlərə qarşı nifrət və həsədə yer vermə. Ey Rəbbimiz! Həqiqətən də, Sən Şəfqətlisən, Rəhmlisən!"

4-cü ayə: Dində hamını ötüb keçən ilk mühacirlərə və ənsarlara, həmçinin yaxşı işlər görməkdə onların ardınca gedənlərə gəlincə, Allah onlardan razıdır, onlar da Ondan razıdırlar. Allah onlar üçün ağacları altından çaylar axan, içində əbədi qalacaqları Cənnət bağları hazırlamışdır. Bu, böyük uğurdur. Tövbə 100.

5-ci ayə: Sizlərdən Məkkənin fəthindən əvvəl xərcləyib döyüşənlər başqaları ilə eyni deyillər. Onların dərəcəsi mallarını fəthdən sonra xərcləyib döyüşənlərdən daha üstündür. Amma Allah onların hamısına ən gözəl olanı vəd etmişdir. Allah sizin nə etdiklərinizdən xəbərdardır. Hədid 10.

6-cı ayə: Tövbə 117. Allah, müsəlmanlardan bəzilərinin qəlbi cihaddan yayınmaq üzrə olduqdan sonra, Peyğəmbərin də, çətin vaxtda onun ardınca gedən mühacirlərin və ənsarların da əvvəlcə tövbəsini qəbul etdi, sonra da onları bağışladı. Çünki Allah onlara (müsəlmanlara) qarşı Şəfqətlidir, Rəhmlidir.

118. Geri qalmış üç nəfəri də bağışladı. Hətta yer üzü öz genişliyinə baxmayaraq onlara dar gəlmiş, ürəkləri kədərdən sıxılmış və yəqin bilmişdilər ki, Allahdan (Onun əzabından), ancaq Onun Özünə sığınmaqdan başqa çarələri yoxdur. Sonra Allah peşman olsunlar deyə onların tövbəsini qəbul etdi. Həqiqətən, Allah tövbələri qəbul Edəndir, Rəhmlidir.

119. Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun və düz danışanlarla birlikdə olun.

120. Mədinə əhalisinə və onların ətrafındakı bədəvilərə döyüşdə Allahın Elçisindən geri qalmaq, onun canından öncə öz canlarının hayına qalmaq yaraşmaz. Çünki Allah yolunda onlara üz verən elə bir susuzluq, yorğunluq və aclıq, kafirləri qəzəbləndirən elə bir atılmış addım, düşmən üzərində qazanılan elə bir uğur yoxdur ki, bunların müqabilində onlara yaxşı bir əməl yazılmasın. Həqiqətən, Allah yaxşı iş görənlərin mükafatını puç etməz.

121. Allah onları, etdikləri əməllərin ən gözəli ilə mükafatlandırsın deyə xərclədikləri elə bir kiçik və ya böyük məsrəf, keçdikləri elə bir vadi yoxdur ki, buna görə onlara savab yazılmasın.

Bu ayələrdə Allah təalə səhabələri təmizə çıxarmış, onlaradan razı qaldığını bildirmiş, onlara cənnət vəd vermiş, onları bütün iman gətirmiş ümmətə örnək, nümunə etmiş, kim onların yolunu tutub gedərsə heç vaxt azmaz.

Hər kəs doğru yol ona bəlli olduqdan sonra Peyğəmbərə qarşı çıxsa və möminlərin (səhabələrin) yolundan başqa bir yolla getsə, onu üz tutduğu yola yönəldər və Cəhənnəmdə yandırarıq. Ora nə pis dönüş yeridir. Nisə 115.
bu ayədə Allah təalə ümmətin birinci mömünləri olan səhabələrin yolunu tutub getməyi əmr etmişdir.

KİM BU AYƏLƏRƏ NƏSƏ CAVAB VERMƏK İSTƏSƏ YALNIZ DƏLİLLƏRLƏ VƏ BÜTÜN AYƏLƏRƏ CAVAB VERSİN! ƏKS HALDA QURANI İNKAR ETMIŞ SAYILIR!

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru